• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות בנוגע לפלח המנייתי בתיק השקעות

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
ערב טוב,

בבואי לפתוח תיק השקעות, ולאחר קריאת כל הפוסטים בבלוג המוקדשים לפלח המנייתי, עלו לי מספר שאלות:

- מדוע הסולידית ציינה ייחס השקעה של 60:40 לטובת מדדים ישראליים על פני גלובאליים בפוסט זה?
לדעתי מדובר בשוק קטן, שלא מקנה פיזור מספיק נרחב ותעודות הסל שלו נושאות דמי ניהול גבוהים יחסית. אם זה נכון, אז למה להשקיע בו בעצם? (יתרונות אל מול חסרונות? והשורה התחתונה - מה עדיף?).

- תעודות סל הן מוצר השקעה חדש בארץ. לכן חשוב לי מאוד לדעת כיצד:
1. מוודאים שמדובר בקרן פאסיבית (ושהיא תישאר כזאת בשאיפה?).
2. שמנפיקת הקרן היא חברה מבוססת, בעלת דירוג אשראי גבוה?

- אני שוקל להשקיע בשתי תעודות סל אלו: VTI ו-VT (אילו מקוריות ונועזות אה? ;)). האם:
* דמי הניהול שלהן עדיין עומדים על 0.05% ו-0.19% בהתאמה?
* יש עדכונים לגבי שני מורצים אלו מבחינת דמי ניהול ומבחינת נקודות חשובות נוספות?
* ניתן לאתר תעודות סל משתלמות יותר שעוקבות אחר אותן חברות אבל עם דמי ניהול זולים יותר? (יתכן והשאלה מצחיקה, מתנצל מראש).

- האם ישנן נקודות בסיסיות חשובות שעלי לקחת בחשבון, או לשקלל, לפני רכישת תעודות סל מנייתיות?
או בכלל, לגבי הפלח המנייתי בתיק שלי, בכלליות?

המשך שבוע נהדר :)

נערך לאחרונה ב:
- מדוע הסולידית ציינה ייחס השקעה של 60:40 לטובת מדדים ישראליים על פני גלובאליים בפוסט זה?
כנראה מדובר בפוסט ישן, והיא עוד גיבשה לעצמה את האסטרטגיה שהיא הולכת להציג, ואלו מדדי הייחוס שהיא ראתה אצל המוסדיים.
להבנתי היא לא סבורה שזה רעיון טוב יותר ממדד עולמי. ראה למשל את הפוסט הזה.

לדעתי מדובר בשוק קטן, שלא מקנה פיזור מספיק נרחב
אתה צודק.
אין סיבה טובה (לדעתי) להשקיע בישראל מעבר למשקלה בעולם.
אם אתה משקיע בVT (למשל), אני חושב שאתה מקבל רמת חשיפה סבירה לישראל.

תעודות סל הן מוצר השקעה חדש בארץ.
תעודות סל הן מוצר שהפסיק להיות קיים בארץ. המוצר החדש הוא קרנות סל.

- אני שוקל להשקיע בשתי תעודות סל אלו: VTI ו-VT
1. גם אלו קרנות סל. בחו"ל הן מכונות ETF. לא תעודות סל.
2. יש פה חפיפה דיי גבוהה. רוב מהמשקל של VTI כבר נמצא בVT. בגדול, VTI עוקב אחר השוק האמריקאי, VT עוקב אחרי כל השוק העולמי, גם האמריקאי וגם מחוץ לארה"ב. אם אתה רוצה, יש כאלו שמשלבים בין VTI לVXUS (כשVXUS זה מניות רק מחוץ לארה"ב) כדי לקבל חשיפה עולמית. לדעתי VT מספיק לבד, או שילוב של VTI וVXUS. שילוב כמו שציינת יהיה טוב רק אם אתה רוצה חשיפת יתר לארה"ב.

* דמי הניהול שלהן עדיין עומדים על 0.05% ו-0.19% בהתאמה?
לא. דמי הניהול ירדו מאז.
דמי הניהול של VT הם 0.09%
דמי הניהול של VTI הם 0.03%
אתה יכול לקבל עליהן הרבה יותר מידע באתר המנפיקה (ואנגרד), או בETF.COM (שמתי קישורים לVT, את VTI תמצא בעצמך). המונח באנגלית שמתאר דמי ניהול הוא Expense Ratio.

- תעודות סל הן מוצר השקעה חדש בארץ.

- אני שוקל להשקיע בשתי תעודות סל אלו: VTI ו-VT
אגב, לא ברור אם הבנת את זה, אבל הקרנות שציינת אינן קרנות בארץ, אלא בארה"ב. שם קרנות סל אינן מוצר חדש.
קח בחשבון שיש השלכות לקרנות בארה"ב, כדאי שתבין אותן אם אתה מתכוון להשקיע בהן.

צודק לגמרי.
אז איני שיכור למרות הכל. תודה :)

כנראה מדובר בפוסט ישן, והיא עוד גיבשה לעצמה את האסטרטגיה שהיא הולכת להציג, ואלו מדדי הייחוס שהיא ראתה אצל המוסדיים. להבנתי היא לא סבורה שזה רעיון טוב יותר ממדד עולמי. ראה למשל את הפוסט הזה.
נשמע הגיוני יותר. קראתי את הפוסט, תודה רבה.

יש פה חפיפה דיי גבוהה. רוב מהמשקל של VTI כבר נמצא בVT. בגדול, VTI עוקב אחר השוק האמריקאי, VT עוקב אחרי כל השוק העולמי, גם האמריקאי וגם מחוץ לארה"ב
תודה רבה על ההסבר ודיוק הדברים! זה היה חיוני מאוד.

אם אתה רוצה, יש כאלו שמשלבים בין VTI לVXUS (כשVXUS זה מניות רק מחוץ לארה"ב) כדי לקבל חשיפה עולמית
מהן הסיבות לכך שאנשים רוצים להפחית מאחוז החשיפה שלהם לארה"ב, באמצעות חיזוק אחוז החשיפה שלהם לשאר העולם?

אתה יכול לקבל עליהן הרבה יותר מידע באתר המנפיקה (ואנגרד), או בETF.COM (שמתי קישורים לVT, את VTI תמצא בעצמך). המונח באנגלית שמתאר דמי ניהול הוא Expense Ratio.
מקורות חיוניים מאוד, תודה על ההפניות!
אנבור בהם.

קח בחשבון שיש השלכות לקרנות בארה"ב, כדאי שתבין אותן אם אתה מתכוון להשקיע בהן.
אלו שהכרתי הן עמלות המרת מט"ח ומס עיזבון.
מלבד שני אלו, אפשר לבקש ציונים או הפניות למקורות המדברים על השלכות נוספות מבחינת ההשקעה עצמה או העלויות שלה?

בהקשר זה:
- לא הצלחתי לאתר מקור ברור למתחילים לגבי המשמעויות המעשיות של מס עיזבון. אפשר את עזרתכם בבקשה?
- כנ"ל לגבי עלויות המרת מט"ח. חרשתי מנועי חיפוש, לא מצאתי. מניח שאיני מכיר את המילים הספציפיות שיספקו תוצאות חיפוש טובות בהקשר זה.

- בנוסף, ראיתי שיח נרחב כאן בפורום על קרנות איריות, אך ללא הסבר למתחילים. האם הכוונה ל-VWRD ודומיה או למוצר מסוים וספציפי אחר?
כמובן שעברתי מספר פעמים על המידע בפוסט זה, ועלתה בי התהייה - מדוע צבירת דיבידנדים מוצגת כחיסרון ולא כיתרון? מהבלוג ומפוסטים אחרים התרשמתי שהיא דווקא כדאית יותר למשקיע הפסיבי.

מהן הסיבות לכך שאנשים רוצים להפחית מאחוז החשיפה שלהם לארה"ב, באמצעות חיזוק אחוז החשיפה שלהם לשאר העולם?
כשאנשים קונים VTI יחד עם VXUS, זה לרוב לא בשביל לשנות את אחוז החשיפה. הם יכלו לקנות גם VT, אבל השילוב חוסך טיפה דמי ניהול.

מלבד שני אלו, אפשר לבקש ציונים או הפניות למקורות המדברים על השלכות נוספות מבחינת ההשקעה עצמה או העלויות שלה?
יש את כל העמלות - לא רק המרת מט"ח. יש דמי ניהול והבטחת דמי ניהול נמוכים לאורך זמן. יש יעילות מיסוי דיבידנדים (השרשור על קרנות איריות שהבאת יכול לעזור עם זה), יש הבדל במיסוי בפדיון בין ישראלי לאמריקאי (ריאלי/נומינלי, יתרון מסוים לישראליות). יש טענות על אפשרות לשינוי סדר מכירה בברוקר זר (יתרון לאמריקאיות אם אפשר).

- לא הצלחתי לאתר מקור ברור למתחילים לגבי המשמעויות המעשיות של מס עיזבון. אפשר את עזרתכם בבקשה?
חפש בפורום "מס ירושה". היו מלא שרשורים על זה.
רלוונטי רק אם אתה מתכנן למות.... ;):>

מדוע צבירת דיבידנדים מוצגת כחיסרון ולא כיתרון? מהבלוג ומפוסטים אחרים התרשמתי שהיא דווקא כדאית יותר למשקיע הפסיבי.
צבירת דיבידנדים במלואם היא אכן יתרון למשקיע הפסיבי.
אבל אפילו בקרנות איריות, הדיבידנדים לא נצברים במלואם, אלא משולם עליהם מס במדינת המקור של כ15%. הקטע הוא, שבפדיון, אתה תשלם עוד 25% מס על עליית הערך שנוצרה מהדיבידנד, וכך מוסית באופן כפול.
למשל יש לך יחידה ששווה 100$, וצריכה לקבל דיבידנד של 2$. בקרן מחלקת, אתה תשלם מיד את המס של 0.5$, ותוכל לקנות בכסף יחידות חדשות (אם תרצה). בקרן צוברת, אתה עשוי לקבל רק 1.7$, ומחיר יחידה יעלה ל101.7$.
כשתמכור, ובהנחה שזה קרה באותה שנה, וללא עליית ערך נוספת, בקרן מחלקת תמכור ב100$, מה שישאיר אותך ללא חבות מס נוספת (כי קנית ב100$) וסה"כ נשארת ביד עם 101.5$. בקרן צוברת, אתה תמכור ב101.7, יהיה לך רווח של 1.7$, שעליו תשלם מס של 0.425$, ותישאר ביד עם 101.275$.
זו רק הדוגמה שבאה להמחיש את העיקרון. בפועל, עליית הערך לא תהיה אפס, ואתה לא תמכור (כנראה) אחרי שנה אחת בלבד. את החישובים המפורטים תראה בפוסט ההוא. באתי רק להסביר למה לפעמים קרן צוברת עדיפה פחות.

האם הכוונה ל-VWRD ודומיה או למוצר מסוים וספציפי אחר?
באופן ספיציפי, VWRD היא קרן מחלקת, שים לב.
מה שמקובל בפורום בחשבון פטור הוא דווקא IWDA עם EIMI או פשוט IMID.

בהצלחה

כשאנשים קונים VTI יחד עם VXUS, זה לרוב לא בשביל לשנות את אחוז החשיפה. הם יכלו לקנות גם VT, אבל השילוב חוסך טיפה דמי ניהול.
בדגש על "טיפה". בחישוב גס, החיסכון השנתי על כל 100K ש"ח הוא שכר ממוצע במשק על כחצי שעת עבודה.
ההתרשמות שלי היא שדווקא ההפרדה נעשית לרוב כדי לשנות משקלים.
למשל יש לך יחידה ששווה 100$, וצריכה לקבל דיבידנד של 2$. בקרן מחלקת, אתה תשלם מיד את המס של 0.5$
רק אם היא אמריקאית! אירית מחלקת עדיין תיתן לך רק את ה-1.7 שחישבת, ועליהם תשלם עוד 0.425.

מתוך התעניינות, ובאותו נושא:
יש כאן הסכמה שקרן צוברת (למשל IMID) היא המתאימה לאפיק הפטור ממס (קרן השתלמות IRA), ובעצם המחלוקת היא אם לקרן מחלקת או לקרן צוברת יש יתרון בחשבון הממוסה?

רלוונטי רק אם אתה מתכנן למות.... ;):
רק אם אתה מתכנן למות וגם יש לך יורשים שאיכפת לך מהם.
ובעצם המחלוקת היא אם לקרן מחלקת או לקרן צוברת יש יתרון בחשבון הממוסה?
אני חושב שגם בחשבון ממוסה אין כלכך מחלוקת.
לטווח ארוך מאוד ברור שצוברת עדיפה.
השאלה רק מה נקודת האזיון

באופן ספיציפי, VWRD היא קרן מחלקת, שים לב.
מה שמקובל בפורום בחשבון פטור הוא דווקא IWDA עם EIMI או פשוט IMID.
השאלה רק מה נקודת האזיון
קראתי בשנית מספר פוסטים המדברים על קרנות איריות. עדיין לא הצלחתי להבין האם י או אין איזושהי הקלה במס?
לפי עבודה נפלאה זו של @adamshalev , אם אני משקיע פאסיבי, המעוניין להשקיע בטווח זמן העולה על 20 שנים במינימום (בשאיפה למעל ל-30), ונושא העיזבון חשוב לי, אז לאחד כמוני דווקא כן מוטב לשקול בקצת יותר רצינות את השילוש?
IWDA+EIMI + (בשאיפה גם - WDSC)

מכיוון שאין לי משוג כיצד עובד מנגנון חלוקת/צבירת הדיבידנדים, אני לא באמת מבין מה המשמעות של האחוזים המוצגים בלשונית "TAX" ומנסה להבין את התמונה הגדולה בעיקר באמצעות ההסברים המצוינים ש- @adamshalev ציין באמצעות דיון נרחב בפורום (שמיותר לציין כי איני מבין כלום ממנו).

גם אם הוא לא מתכנן :)
רק אם אתה מתכנן למות וגם יש לך יורשים שאיכפת לך מהם.
רלוונטי רק אם אתה מתכנן למות.... ;):
כפי שציינתי מעלה, מפני שהטווח הארוך מהווה חלק מרכזי בהחלטתי להשקיע, אני דווקא נוטה כן להתייחס לנושא במעט יותר רצינות.

מלבד היתרונות של קרנות איריות בענייני הדיבידנד ומס העיזבון, האם יש פרמטרים נוספים שעלי לחקור לפני קבלת החלטה האם להשקיע בהן? בנושאים כמו:
- פרוצדורת התעסקות מסובכת יותר מ-VT וחבריה הטובות?
- סיכוי/סיכון שבעתיד ישראל תוציא איזו תקנה שתאפשר לה להשלים את הפער בתשלום המס שהשקעה בקרנות איריות מספקת?
- כבר היום התקשורת הישראלית מציינת מפעם לפעם את השיקול ליישם מס עיזבון גם במדינתנו הקטנטונת, במצב זה האם עדיין יהיה משתחם להשקיע בקרנות איריות?
- האם השקעה בקרנות איריות דורשת המרה לאירו או איך זה עובד בדיוק?
- אולי יש עמלות או דמי ניהול שונים מאשר השקעה בקרנות אמריקאיות, אשר איני לוקח אותם בחשבון?

יש יעילות מיסוי דיבידנדים (השרשור על קרנות איריות שהבאת יכול לעזור עם זה),
לא הצלחתי להבין את מנגנון מיסוי הדיבידנדים, גם לאחר קריאת 4 הדפים הראשונים בפוסט והטבלה המצורפת :(

מצאתי רק שני פוסטים: זה וזה, עד כה. מלבד נתונים אקטואליים, נבואות, גידור המוות ודעות, לא הצלחתי לאתר הסבר בסיסי לגבי כיצד העניין הזה עובד.

בדגש על "טיפה". בחישוב גס, החיסכון השנתי על כל 100K ש"ח הוא שכר ממוצע במשק על כחצי שעת עבודה.
ההתרשמות שלי היא שדווקא ההפרדה נעשית לרוב כדי לשנות משקלים.
בעבר דמי הניהול היו גבוהים יותר.
יש גם טענה שהשילוב גם מועיל ליותר חשיפה לשווי שוק קטן ביחס לVT.
אני התרשמתי שהסיבה העיקרית שאנשים מציינים היא דווקא כן דמי הניהול.
אני אישית בכלל מחזיק כ4 קרנות שונות כדי לחקות את השוק העולמי.....

רק אם היא אמריקאית! אירית מחלקת עדיין תיתן לך רק את ה-1.7 שחישבת, ועליהם תשלם עוד 0.425.
התכוונתי לאמריקאית.
אבל בחשבון חייב, כמו שציינת, גם ככה מדינת ישראל תדאג שלא תשלם פחות מ25% על דיבידנדים שקיבלת....

אני חושב שגם בחשבון ממוסה אין כלכך מחלוקת.
לטווח ארוך מאוד ברור שצוברת עדיפה.
השאלה רק מה נקודת האזיון
דווקא יש מחלוקת. אתה אולי בצד שאומר שעדיף איריות, אבל יש שחולקים עליך.....
חקרתי את הנושא יותר מעבודת דוקטורט.
בחשבון חייב במס קרן אמריקאית מחלקת עדיפה.

ונושא העיזבון חשוב לי, אז לאחד כמוני דווקא כן מוטב לשקול בקצת יותר רצינות את השילוש?
אם אתה חושש ממס ירושה עד כדי שהחלטת שאתה לא מוכן להיחשף לקרנות אמריקאיות, אז כנראה שכדאי לך לחפש חלופות שאינן קרנות אמריקאיות.
קרנות איריות, ישראליות, אוסטרליות, קנדיות או אחרות הן אפשרויות קבילות....

- האם השקעה בקרנות איריות דורשת המרה לאירו או איך זה עובד בדיוק?
יש קרנות איריות נקובות בדולרים, יש קרנות איריות נקובות באירו. לעיתים לאותה קרן ממש יש גרסאות כאלו וכאלו.
אם אתה רוצה לקנות קרן במטבע שאין לך, כדאי שקודם תמיר את הכסף שלך למטבע שבו נקובה הקרן.

- אולי יש עמלות או דמי ניהול שונים מאשר השקעה בקרנות אמריקאיות, אשר איני לוקח אותם בחשבון?
עמלות שונות - ההבדלים תלויים בעסקה שיציע לך הברוקר שתעבוד איתו.
דמי ניהול שונים - כן.
על קרנות באירופה תוכל לבדוק בJUSTETF.COM ותדע בדיוק את דמי הניהול שלהן.

אני לא באמת מבין מה המשמעות של האחוזים המוצגים בלשונית "TAX"
מדובר באחוזים שבהם ימוסו בפועל הדיבידנדים שתקבל בצורה כזו או אחרת.
הדיבידנדים עוברים את המסלול הבא:
- עוברים מהחברה שמאוגדת מבדינה כלשהי, לקרן שמאוגדת בארה"ב/אירלנד
- בקרן מחלקת: עוברים מהקרן שמאוגדת בארה"ב/אירלנד אליך
- בקרן צוברת: ממוסים בפדיון - כשאתה מוכר את הקרן (ראה את הדוגמה שהבאתי לך למעלה)

כל מדינה לוקחת נתח. לפעמים הוא חופף עם המדינה שלקחה קודם, ולפעמים לא.....
גודל הנתח בכל שלב הוא מה שיש בטבלה שם....

לא הצלחתי להבין את מנגנון מיסוי הדיבידנדים
שמיותר לציין כי איני מבין כלום ממנו
כדאי שתפרק את זה, ותשאל שאלות. אם אתה רק מספר שאתה לא מבין, זה לא כ"כ מועיל....

אם אתה חושש ממס ירושה עד כדי שהחלטת שאתה לא מוכן להיחשף לקרנות אמריקאיות, אז כנראה שכדאי לך לחפש חלופות שאינן קרנות אמריקאיות.
זה לא בהכרח החשש גרידא שיגרום לי לוותר על קרנות אמריקאיות אלא המניע הראשוני שלי להשקיע.

קרנות איריות, ישראליות, אוסטרליות, קנדיות או אחרות הן אפשרויות קבילות....
יחד עם זאת, יש לי חשש מקרנות ישראליות, ובטח מאיריות שעד שהגעתי לפורום הזה לא שמעתי שהן קיימות בכלל. האם יש דוגמאות לאנשים או בתי השקעות שעודדו משקיעים להשקיע במכשירים איריים בשנות ה-70/80/90? האם הם הוכיחו את עצמם כמכשירים יעילים ואמינים לאורך השנים?

החשש נובע ממציאות אנומית בה אנו חיים היום, לצד הידיעה שאם אני בוחר מכשיר השקעה, הוא אמור ללוות אותי שנים רבות. כך שהשאלה האם איראי או אמריקאי היא מהותית מבחינתי.

לכן, חשוב לי שלאול בשנית - אם לאחר 10 שנים לדוגמה, אני מחליט להעביר את כל הפלח המנייתי שלי מאירי לאמריקאי. האם מדובר בפעולה הכרוכה בנזקים גדולים לתיק ההשקעות שלי? לאיזון? לשיטה? לתשואה? או שמלבד המס, העמלות ודמי הניהול אני בסך הכל ימשיך כרגיל רק עם מכשיר אחר?

אם אתה רוצה לקנות קרן במטבע שאין לך, כדאי שקודם תמיר את הכסף שלך למטבע שבו נקובה הקרן.
אם ברשותי חשבון בבית השקעות, יש איזשהו מנגנון מהיר שמאפשר לי להמיר את הכסף שהשקעתי בו?
אם כן, האם מוצגים בפני השער היציג ושער החליפין, בנוסף לגובה העמלה שאשלם?

בקיצור, האם מדובר בפרוצדורה פשוטה של מספק שניות/דקות או במסע מפרך של בירוקרטיה?

על קרנות באירופה תוכל לבדוק בJUSTETF.COM ותדע בדיוק את דמי הניהול שלהן.
תודה. אני מבין שהאתר דורש פתיחת משתמש? בשלב זה האתר לא מאפשר זאת בכל מקרה.

גודל הנתח בכל שלב הוא מה שיש בטבלה שם....
לא מצליח להבין האם תחת עמודת ה-"TOTAL" אני אמור לשאוף שהאחוז יהיה גבוה או נמוך יותר.

מדובר באחוזים שבהם ימוסו בפועל הדיבידנדים שתקבל בצורה כזו או אחרת.
הדיבידנדים עוברים את המסלול הבא:
- עוברים מהחברה שמאוגדת מבדינה כלשהי, לקרן שמאוגדת בארה"ב/אירלנד
- בקרן מחלקת: עוברים מהקרן שמאוגדת בארה"ב/אירלנד אליך
- בקרן צוברת: ממוסים בפדיון - כשאתה מוכר את הקרן (ראה את הדוגמה שהבאתי לך למעלה)
תודה רבה על הרקע, זה מעט מרגיע כשאתה מבין כיצד זה עובד.

ועוד שאלה חשובה בבואי לברור את הקרנות האיריות, מהו ההבדל בין המכשירים הבאים והשילובים ביניהם?:
1) IWDA+EIMI
2) IWDA+EIMI+WDSC
3) IMID

@דור דורים , תודה רבה על הסבלנות להשקיע בתגובות מלומדות ומחכימות :]

נערך לאחרונה ב:
זה לא בהכרח החשש גרידא שיגרום לי לוותר על קרנות אמריקאיות אלא המניע הראשוני שלי להשקיע.
הקטע עם מס ירושה הוא שיש הבדל מבחינת אכיפה. ברור מה החוק היבש אומר, אבל האכיפה השתנתה בשנים האחרונות, ולא ברור מה יקרה בפועל כעת, וגם לא מה יקרה בעוד שנים רבות (ואם החוק ישתנה בכלל). לאחרונה היה פה דיון עם מישהו שהעיד שזה נגבה ממנו בפועל (לא מצליח למצוא אותו), ועקב כך שינו כמה אנשים בפורום את דעתם. לכן אני לא מדבר על "מס ירושה", אלא על ה"חשש ממס ירושה".

לכן, חשוב לי שלאול בשנית - אם לאחר 10 שנים לדוגמה, אני מחליט להעביר את כל הפלח המנייתי שלי מאירי לאמריקאי. האם מדובר בפעולה הכרוכה בנזקים גדולים לתיק ההשקעות שלי? לאיזון? לשיטה? לתשואה? או שמלבד המס, העמלות ודמי הניהול אני בסך הכל ימשיך כרגיל רק עם מכשיר אחר?
זה נכון, אבל יכול להיות שאתה מעריך בחסר את משמעות המס.
אם לדוגמה תשים היום מיליון ש"ח בקרן אירית צוברת, וב10 שנים הקרובות היא תעשה בממוצע אחרי כל החישובים 7% בשנה. אחרי 10 שנים יש לך כמעט שני מיליון ש"ח, חבות המס שלך במצב הזה תגיע לכמעט 250K ש"ח, זה לא מבוטל.
לגבי עמלות גם יכולות להיות משמעויות, אבל אם אתה בבית השקעות שנתן לך דיל סביר, כנראה שלא תגיע לבעיה בנושא.

בקיצור, האם מדובר בפרוצדורה פשוטה של מספק שניות/דקות או במסע מפרך של בירוקרטיה?
אני בIB, ולהמיר מט"ח בשעות המסחר (קצת יותר ארוכות משעות המסחר במניות) זה פרוצדורה פשוטה מאוד שלוקחת כמה דקות לכל היותר.
לא מספיק מכיר את הפרוצדורה במקומות ישראליים, הבנתי שזה לוקח יותר זמן.

אם כן, האם מוצגים בפני השער היציג ושער החליפין, בנוסף לגובה העמלה שאשלם?
בIB רואים שערים באיחור של כ20 דקות, אלא אם כן שילמת על זה. אני משתמש באתרים אחרים שנותנים לי מידע בזמן אמת.
גובה העמלה מוצג באופן ברור.

לא מצליח להבין האם תחת עמודת ה-"TOTAL" אני אמור לשאוף שהאחוז יהיה גבוה או נמוך יותר.
כמה שיותר נמוך.
שים לב כמובן להבדל בין חשבון חייב לפטור.

תודה. אני מבין שהאתר דורש פתיחת משתמש? בשלב זה האתר לא מאפשר זאת בכל מקרה.
הוא לא דרש ממני מעולם. מגוגל פשוט של שם האתר - JUSTETF, יחד עם סימול הקרנות הגעתי למשל לזה, זה וזה.
שים לב לDistribution policy. אם אתה מעוניין בקרן צוברת אתה צריך שיהיה כתוב Accumulating.

יש דיון כאן.

בהצלחה

לאחרונה היה פה דיון עם מישהו שהעיד שזה נגבה ממנו בפועל (לא מצליח למצוא אותו), ועקב כך שינו כמה אנשים בפורום את דעתם
נגבה מאבא של מישהו שהיה לו espp כאשר הנאמן היה ubs שזה בנק. נטען שבנקים אוכפים את זה ואילו ברוקרים לא.
לדעתי לא הייתה אכיפה יזומה מצד הIRS עד היום, אבל כמובן שזה לא אומר כלום לגבי העתיד.

לא מספיק מכיר את הפרוצדורה במקומות ישראליים, הבנתי שזה לוקח יותר זמן.
אני חושב שצריך להתקשר בבוקר לחדר המסחר או לשלוח מייל, ואז בצהריים הם ממירים לכולם ביחד (בפועל הם עושים קיזוז בין מי שממיר לדולר ומי שממיר בחזרה מדולר, כך שהם ממירים רק את ההפרש, אבל גובים את העמלה כמובן מכולם).

כמה שיותר נמוך
מצד אחד כן, מצד שני עדיף להתמקד בצבירה כמה שיותר גבוהה, ומס הוא רק רכיב אחד בזה.

הקטע עם מס ירושה הוא שיש הבדל מבחינת אכיפה. ברור מה החוק היבש אומר, אבל האכיפה השתנתה בשנים האחרונות, ולא ברור מה יקרה בפועל כעת, וגם לא מה יקרה בעוד שנים רבות (ואם החוק ישתנה בכלל). לאחרונה היה פה דיון עם מישהו שהעיד שזה נגבה ממנו בפועל (לא מצליח למצוא אותו), ועקב כך שינו כמה אנשים בפורום את דעתם. לכן אני לא מדבר על "מס ירושה", אלא על ה"חשש ממס ירושה".
תודה רבה על האינדיקציה!

זה נכון, אבל יכול להיות שאתה מעריך בחסר את משמעות המס.
אם לדוגמה תשים היום מיליון ש"ח בקרן אירית צוברת, וב10 שנים הקרובות היא תעשה בממוצע אחרי כל החישובים 7% בשנה. אחרי 10 שנים יש לך כמעט שני מיליון ש"ח, חבות המס שלך במצב הזה תגיע לכמעט 250K ש"ח, זה לא מבוטל.
אכן הערכתי בחסר. תודה רבה על הערנות והפניית תשומת הלב לעניין!
לאחר שקראתי את תגובתך, עלתה בי התהייה לאופטימיזציה (שאולי רק תסבך את כל העניין אך מעניין אותי לשמוע דעות ולהחכים):

האם לא כדאי במצב בעייתי זה להשקיע מראש, בסביבות 40% VT ו-60% בקרן אירית כלשהי שתספק חשיפה מלאה לעולם (או שאולי היחס יהיה הפוך אבל לא עקרוני כרגע). בסונריו בעייתי בו אאלץ לדאבוני, להעביר את כל הכספים לאירית או לאמריקאית, אשלם אומנם מס, אך מופחת ממה שהייתי משלם במצב בו הייתי משקיע רק באירית או באמריקאית. כמו כן, גם מס העיזבון יהיה מופחת יותר, או שאוכל לחשב בבוא היום מה יותר עדיף לי, לשלם מס ולפטור עצמי מהסכנה למס עיזבון, או פשוט לשלם מס עיזבון עבור החלק היחסי של הקרן האמריקאית.

דעות?

(מישהו מכיר אתר בו אוכל לבצע חישובים ולקבל סימולציות מהסוג הזה?)

לגבי עמלות גם יכולות להיות משמעויות, אבל אם אתה בבית השקעות שנתן לך דיל סביר, כנראה שלא תגיע לבעיה בנושא.
הנה עוד סעיף לרשימת הדרישות שלי מבית ההשקעות :'(
באיזה סוג עמלה מדובר? עלי לדעת על מנת שאכניס את זה לחוזה.

שים לב כמובן להבדל בין חשבון חייב לפטור.
עכשיו כשאתה אומר, לא ברור לי מדוע קרנות אמריקאית (VTI+VXUS מחלקות) אטרקטיביות יותר מקרנות איריות צוברות או מחלקות (IWDA+EIMI צוברות או VWRD מחלקת)?

האם כל העיקרון מתהפך בחשבון חייב במס?

הוא לא דרש ממני מעולם. מגוגל פשוט של שם האתר - JUSTETF, יחד עם סימול הקרנות הגעתי למשל לזה, זה וזה.
ממש מוזר. בכל פעם שאני רק ניגש למנוע החיפוש באתר או לכל אפשרות אחרת זה מה שרשום לי:
Page has expired

Connection timed out. The page you requested has expired.
Please login again. Login now
והוא גם לא מאפשר לי להירשם.
תודה על הקישורים בכל אופן :)

אכן כבר נתקלתי בו ועדיין ראיתי לנכון לשאול על טיב ההבדלים העיקריים בין שלושת האפשרויות.

תודה רבה! אין לך מושג כמה שאזדקק לה..

אני חושב שצריך להתקשר בבוקר לחדר המסחר או לשלוח מייל, ואז בצהריים הם ממירים לכולם ביחד (בפועל הם עושים קיזוז בין מי שממיר לדולר ומי שממיר בחזרה מדולר, כך שהם ממירים רק את ההפרש, אבל גובים את העמלה כמובן מכולם).
כמה מפתיע.. ;)
תודה רבה!

מצד אחד כן, מצד שני עדיף להתמקד בצבירה כמה שיותר גבוהה, ומס הוא רק רכיב אחד בזה.
לא הבנתי. למה הכוונה בקריאה להתמקד בצבירה?

לא הבנתי. מה יהיה שיקול הנגד?
דמי ניהול?
בכל אופן, אני מנסה לעזור לפות"ש להבין את הרכיב הזה של השיקולים (מיסוי דיבידנדים), אח"כ כמובן כדאי לשקול מולו את כל השיקולים.....

נגבה מאבא של מישהו שהיה לו espp כאשר הנאמן היה ubs שזה בנק. נטען שבנקים אוכפים את זה ואילו ברוקרים לא.
לדעתי לא הייתה אכיפה יזומה מצד הIRS עד היום, אבל כמובן שזה לא אומר כלום לגבי העתיד.
מצאתי!
זה השרשור של המקרה.
זה (אחד מ) השרשור (ים) על מס ירושה.
וזה המקום שבו מתחילים לדבר על זה בעקבות העדות של הבן של ההוא מאינטל....

לא הבנתי. מה יהיה שיקול הנגד?
דמי ניהול?
הכוונה שלי הייתה שבסוף זה לא משנה ההשוואה בין כל רכיב בנפרד, אלא רק בצבירה (או כושר ה"קצבה" במקהר של הנזלה במנות).

הבן של ההוא מאינטל
אינטל עברו לעבוד עם etrade לשמחתם של בנינו ובנותנו

כמו כן, גם מס העיזבון יהיה מופחת יותר, או שאוכל לחשב בבוא היום מה יותר עדיף לי, לשלם מס ולפטור עצמי מהסכנה למס עיזבון, או פשוט לשלם מס עיזבון עבור החלק היחסי של הקרן האמריקאית.
לדעתי, אם כבר הגעת למצב כזה שאתה במלכודת מס, הדבר הזול ביותר לעשות יהיה לרכוש ביטוח חיים, ובפרישה למכור קודם אמריקאיות.

האם לא כדאי במצב בעייתי זה להשקיע מראש, בסביבות 40% VT ו-60% קרן אירית כלשהי שתספק חשיפה מלאה לעולם כמו VT (או אולי ביחס הפוך).
מאיפה הבאת את המספרים האלו?
ככלל, כשאתה ניצב בפני שתי אפשרויות, האידיאל הוא לא לפזר ביניהן באופן שווה, אלא לפזר ביניהן לפי מידת הסיכון (או הפוטנציאל) בכל אחת.
הבעיה שאתה ניצב כאן בפני אפשרויות שקשה להעריך את הסיכון בכל אחת. אם פתאום אירלנד או ישראל תשית מס ירושה, או לחילופין ארה"ב תבטל אותו, תהיה במצב שאמריקאיות זה סבבה. יש לך עוד הרבה סיכונים כאלו, שאתה בכלל לא יודע אותם מה שנקרא unknown unknowns, אפשר לפזר כמה שיותר בגלל זה. גם בין בתי השקעות, גם בין מדינות, גם בין בורסות, זה תמיד יותר בטוח, השאלה כמה עולה לך הביטחון הזה.
אני אישית יותר בכיוון של להחליט או ככה או ככה, בטח בתיקים קטנים יחסית, וללכת עם זה.
הדבר שאולי כן הגיוני לעשות זה אם החלטת שאתה חושש ממס ירושה, לשים באמריקאיות כסף שלא יעבור את התקרה (60K$) להערכתך. שים לב שאתה צריך שהכסף אחרי התשואות לא יעבור את זה, לא לפני.

באיזה סוג עמלה מדובר? עלי לדעת על מנת שאכניס את זה לחוזה.
אם אתה רק מוכר משהו אחד וקונה משהו אחר באותו בית השקעות, אלו עמלות קנייה ומכירה רגילות.
ההבדל היחיד הוא שבמצב הזה יותר אכפת לך מהעמלות כאחוז או כסכום פר יחידה, ולא מעמלות המינימום (כמו ברוב הקניות והמכירות), כי מדובר בסכום גדול פעם אחת.

עכשיו כשאתה אומר, לא ברור לי מדוע קרנות אמריקאית (VTI+VXUS מחלקות) אטרקטיביות יותר מקרנות איריות צוברות או מחלקות (IWDA+EIMI צוברות או VWRD מחלקת)?

האם כל העיקרון מתהפך בחשבון חייב במס?
העיקרון בחשבון חייב במס זה שבצוברת יש לך רמה כלשהי של מיסוי כפול על דיבידנדים.
נסה להסתכל על הטבלה יחד עם הדוגמה שהבאתי קודם, וזה יעזור לך להבין (בתקווה :> ).
אבל אפילו בקרנות איריות, הדיבידנדים לא נצברים במלואם, אלא משולם עליהם מס במדינת המקור של כ15%. הקטע הוא, שבפדיון, אתה תשלם עוד 25% מס על עליית הערך שנוצרה מהדיבידנד, וכך מוסית באופן כפול.
למשל יש לך יחידה ששווה 100$, וצריכה לקבל דיבידנד של 2$. בקרן מחלקת, אתה תשלם מיד את המס של 0.5$, ותוכל לקנות בכסף יחידות חדשות (אם תרצה). בקרן צוברת, אתה עשוי לקבל רק 1.7$, ומחיר יחידה יעלה ל101.7$.
כשתמכור, ובהנחה שזה קרה באותה שנה, וללא עליית ערך נוספת, בקרן מחלקת תמכור ב100$, מה שישאיר אותך ללא חבות מס נוספת (כי קנית ב100$) וסה"כ נשארת ביד עם 101.5$. בקרן צוברת, אתה תמכור ב101.7, יהיה לך רווח של 1.7$, שעליו תשלם מס של 0.425$, ותישאר ביד עם 101.275$.
זו רק הדוגמה שבאה להמחיש את העיקרון. בפועל, עליית הערך לא תהיה אפס, ואתה לא תמכור (כנראה) אחרי שנה אחת בלבד. את החישובים המפורטים תראה בפוסט ההוא. באתי רק להסביר למה לפעמים קרן צוברת עדיפה פחות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לפלח הזהב בתיק שוק ההון 42
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
Z כמה שאלות בנוגע לדו"ח שנתי מיסים 2
D שאלות בנוגע לפנסיה וביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
K שאלות בנוגע לניהול סיכונים התפתחות אישית 7
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
TheOneTech שאלות בנוגע להליכים אחרי פטירת בן אדם אוף טופיק 12
G שאלות בנוגע להתנהלות מול קרן פנסיה בין עבודות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C שאלות בנוגע למציאת עבודה בשנה ב במדעי המחשב התפתחות אישית 17
A שאלות טכניות בנוגע לקרנות ישראליות חשופות למטח שוק ההון 2
L כמה שאלות בנוגע לקרנות מחקות שוק ההון 7
A 2 שאלות בנוגע לאפיקי השקעה ״בטוחים״ שוק ההון 5
Almoni שאלות בסיסיות בנוגע להשקעה בקרנות מחקות בארץ שוק ההון 5
M כמה שאלות בסיסיות בנוגע למיסוי צרכנות פיננסית 3
מ שאלות בנוגע לפנסיה וקרן השתלמות שוק ההון 1
W שאלות בנוגע להפסדי הון ומגן מס שוק ההון 5
A כמה שאלות בנוגע לקרן השתלמות IRA שוק ההון 1
קפיטליסט_מרושע שאלות בנוגע לעלות ילדים צרכנות פיננסית 21
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
O מספר שאלות בנוגע למסחר עם Interactive Brokers. שוק ההון 55
O מספר שאלות בנוגע למיסוי. שוק ההון 1
D שאלות בנוגע להתחלת מסחר שוק ההון 7
G מספר שאלות בנוגע לקרן פנסיה חדשה. צרכנות פיננסית 7
מ כמה שאלות בנוגע לתיק ראשון עם סכום גדול שוק ההון 22
G שאלות בסיסיות בנוגע למעבר לקופת השתלמות בניהול עצמי צרכנות פיננסית 2
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לאסטרטגית איזון מחדש שוק ההון 27
O שאלות בנוגע לגרעונות תקציביים וחובות לאומיים אוף טופיק 3
F כמה שאלות בנוגע לקרן פנסיה במקרה של מוות צרכנות פיננסית 1
C מספר שאלות בנוגע לחשבון IB חדש שנפתח שוק ההון 2
tpr שאלות בנוגע לפנסיה מוקדמת / רמת חיסכון נוכחית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 43
E 2 שאלות בנוגע להשקעה (נטרול מטבע חוץ & ואנגארד) שוק ההון 7
לא חשוב שמות שתי שאלות קיומיות בנוגע לפנסיה אוף טופיק 2
R שאלות בנוגע לק. פנסיה וק. השתלמות צרכנות פיננסית 0
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לתרפיה, רגיעה וניקוי נפשי. אוף טופיק 14
G שתי שאלות בנוגע לקופות גמל להשקעה שוק ההון 5
A כמה שאלות בנוגע למעבר מתיק ממוסה לקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
M שאלות בנוגע לקרן השתלמות שוק ההון 11
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12

נושאים דומים