• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזרה לפני כניסה ראשונה לשוק ההשקעות

.ben .z

משתמש רשום
דירוג
2
שלום,

החלטתי לפתוח תיק השקעות (חשבון ממוסה) ואני צריך לסגור מספר קצוות אחרונים לפני יציאה לדרך.
בחודשיים האחרונים קראתי כל מה שיכולתי (בטוח שיש עוד הרבה) והחלטתי על פשטות - לקנות את הקרן השקלית העולמית SSAC של בלאקרוק דרך בית השקעות ישראלי כמו חברנו מייק. הורדת דמי הניהול שלה הגיעה בול בזמן הנכון מבחינתי ופתרו לי הרבה התלבתויות אחרות. לא מעוניין לפתוח כרגע חשבון אצל ברוקר זר ולא להתעסק עם המרת מט"ח וכו'. (אני מצטער שהתעוררתי רק בגיל 30 ולא לפני אבל על העתיד אפשר להשפיע ועל העבר כבר לא).

עם זה אני שלם.
הדילמה שלי היא לגבי חלוקת התיק. החלטתי כרגע, שהחלוקה תהיה 80/20 לטובת SSAC. הסיבה העיקרית היא שזו פעם ראשונה וכמו ברכבת הרים הירידה הראשונה היא מפחידה, אחר כך כבר מתרגלים לזה ולכן בהתחלה אני כן רוצה חלק פחות תנודתי שיתן לי אופציה לאזן במידת הצורך.
ראיתי את כל הפוסטים סביב נושא האגח"ים ואני מבין שזה לא רעיון כזה טוב בתקופה זו.

הסכום אותו אני רוצה להשקיע בתור התחלה הוא 320,000 ש"ח וכספים נוספים שאפקיד לתיק מדי רבעון.
מלבד סכום זה יש לי 70,000 ש"ח בבנק ירושלים בפיקדון ארץ ל-3 שנים, שזמין בהתראה של 60 ימים. הוא מניב תשואה של 1.85% לשנה. ממה שקראתי זהו פיתרון סביר לחלוקת התיק, למרות שאם אני מושך ממנו לפני הזמן הריבית המתקבלת היא פחות מ-1.85%.
השאלה שלי היא מה קורה במידה ואני צריך לאזן את התיק חזרה מדי שנה בהנחה וחלוקת התיק עולה או יורדת. האם הכוונה היא למשוך כסף מהפיקדון ובו להשתמש לקניה של עוד יחידות מקרן הסל במקרה של ירידה? ולהכניס עוד כסף לפיקדון במקרה של עליה? מקווה שהשאלה שלי מובנת.
בשורה התחתונה אני שואל איך לבצע את האיזון. הבנתי איך לעשות את זה באג"ח בתיק אבל לא הצלחתי להבין עד הסוף במקרה הפיקדון.

שאלה נוספת
שיש לי היא לגבי התיק הפטור. כרגע אין לי מספיק כסף כדי לפתוח קרן השתלמות IRA. בהמשך אני מתכוון לעשות את זה אבל לפי מייק גם שם הוא קונה את הקרן SSAC. האם זה נכון להחזיק ב-SSAC גם בתיק הפטור וגם בתיק הממוסה? ואם לא אז מה הן האופציות הנכונות לחלוקה אחרת של התיק?

אודה לכם מאוד על תשובות שיעזרו לי לגבש דעה סופית ויעזרו לי לצאת סוף כל סוף לדרך.

בשורה התחתונה אני שואל איך לבצע את האיזון.
זה לא קריטי. תעשה ב- portfolio visualizer סימולציות של תיקים מאוזנים מול תיקים שלא מאזנים ותראה שבסה"כ הם מתנהגים אותו דבר (על איזונים יש גם מיסים ועמלות).
אני התחלתי מהקצאת נכסים שמתאימה לי ומאז אני לא מאזן.

ראשית, בהצלחה!

לשאלתך, איזון הוא לא המטרה, הוא כלי לנהל סיכון. ככזה, אני אישית לא רואה סיבה למכור ני״ע או לשבור את הפיקדון בשגרה רק כדי לאזן ולשלם באירוע מס או באובדן הריבית. בעיני, עדיף להשתמש בהפקדות החדשות כדי לאזן. גם במחיר של פרק זמן מסוים החשיפה היא לא בדיוק 80/20.

לא מייעץ, לא ממליץ וכו׳.

חלטתי כרגע, שהחלוקה תהיה 80/20 לטובת SSAC. הסיבה העיקרית היא שזו פעם ראשונה וכמו ברכבת הרים הירידה הראשונה היא מפחידה
אתה מבין שההקצאה שבחרת מאוד אגרסיבית כן? כי כתבת שבגלל הפחד בחרת בהקצאה הזו...

בהחלט, בהמשך אני רוצה לעבור ל-100%

תשאף להיות בנקודה שמתאימה לך, בין אם זה אומר חשיפה גבוהה יותר או נמוכה יותר למניות. האם לתיק של 100% יש תוחלת תשואה גבוהה יותר מתיק של 80% או פחות? כן. האם זה אומר שכל משקיע צריך לשאוף לשם? לא.

תשאף להיות בנקודה שמתאימה לך, בין אם זה אומר חשיפה גבוהה יותר או נמוכה יותר למניות. האם לתיק של 100% יש תוחלת תשואה גבוהה יותר מתיק של 80% או פחות? כן. האם זה אומר שכל משקיע צריך לשאוף לשם? לא.
תלוי באיזה טווח השקעה.

סתם שאלה לא קשורה למה ששאלת, אני גם הולך על איזון כמו שלך SSAC 80% ו20 % אג״ח אז מעניין אותי איזו קרן בחרת בחלק האג״חי?

לא הבנתי למה הבנת את זה. יש יתרונות וחסרונות כמו בכל דבר, ומה זה משנה מה קורה בתקופה זו אם אתה משקיע לתקופה ארוכה מאד?
הבנתי איך לעשות את זה באג"ח בתיק אבל לא הצלחתי להבין עד הסוף במקרה הפיקדון.
הנה למשל יתרון שיש לך באחזקת אג"ח, וחסרון באחזקת הפקדון.

בסוף זה שקלול של הכל.
* לא ממליץ.

שלום,

החלטתי לפתוח תיק השקעות (חשבון ממוסה) ואני צריך לסגור מספר קצוות אחרונים לפני יציאה לדרך.
בחודשיים האחרונים קראתי כל מה שיכולתי (בטוח שיש עוד הרבה) והחלטתי על פשטות - לקנות את הקרן השקלית העולמית SSAC של בלאקרוק דרך בית השקעות ישראלי כמו חברנו מייק. הורדת דמי הניהול שלה הגיעה בול בזמן הנכון מבחינתי ופתרו לי הרבה התלבתויות אחרות. לא מעוניין לפתוח כרגע חשבון אצל ברוקר זר ולא להתעסק עם המרת מט"ח וכו'. (אני מצטער שהתעוררתי רק בגיל 30 ולא לפני אבל על העתיד אפשר להשפיע ועל העבר כבר לא).

עם זה אני שלם.
הדילמה שלי היא לגבי חלוקת התיק. החלטתי כרגע, שהחלוקה תהיה 80/20 לטובת SSAC. הסיבה העיקרית היא שזו פעם ראשונה וכמו ברכבת הרים הירידה הראשונה היא מפחידה, אחר כך כבר מתרגלים לזה ולכן בהתחלה אני כן רוצה חלק פחות תנודתי שיתן לי אופציה לאזן במידת הצורך.

הסכום אותו אני רוצה להשקיע בתור התחלה הוא 320,000 ש"ח וכספים נוספים שאפקיד לתיק מדי רבעון.
מלבד סכום זה יש לי 70,000 ש"ח בבנק ירושלים בפיקדון ארץ ל-3 שנים, שזמין בהתראה של 60 ימים. הוא מניב תשואה של 1.85% לשנה. ממה שקראתי זהו פיתרון סביר לחלוקת התיק, למרות שאם אני מושך ממנו לפני הזמן הריבית המתקבלת היא פחות מ-1.85%.
השאלה שלי היא מה קורה במידה ואני צריך לאזן את התיק חזרה מדי שנה בהנחה וחלוקת התיק עולה או יורדת. האם הכוונה היא למשוך כסף מהפיקדון ובו להשתמש לקניה של עוד יחידות מקרן הסל במקרה של ירידה? ולהכניס עוד כסף לפיקדון במקרה של עליה? מקווה שהשאלה שלי מובנת.
בשורה התחתונה אני שואל איך לבצע את האיזון. הבנתי איך לעשות את זה באג"ח בתיק אבל לא הצלחתי להבין עד הסוף במקרה הפיקדון.

שאלה נוספת
שיש לי היא לגבי התיק הפטור. כרגע אין לי מספיק כסף כדי לפתוח קרן השתלמות IRA. בהמשך אני מתכוון לעשות את זה אבל לפי מייק גם שם הוא קונה את הקרן SSAC. האם זה נכון להחזיק ב-SSAC גם בתיק הפטור וגם בתיק הממוסה? ואם לא אז מה הן האופציות הנכונות לחלוקה אחרת של התיק?

אודה לכם מאוד על תשובות שיעזרו לי לגבש דעה סופית ויעזרו לי לצאת סוף כל סוף לדרך.
80% מ 320 אלף זה 256K...איך תרגיש אם הסכום הזה ירד בנגיד 35%? ז"א הסכום הזה ירד בתקופה קצרה/ארוכה לכ 160K אם לא פחות?
תישן בשקט? תהיה מוכן לחיות עם זה?

סתם שאלה לא קשורה למה ששאלת, אני גם הולך על איזון כמו שלך SSAC 80% ו20 % אג״ח אז מעניין אותי איזו קרן בחרת בחלק האג״חי?

פה הבעיה, שלא בחרתי באג"ח כרגע בגלל שלא מצאתי מסקנה שתעשה לי שכל בבחירת קרן אג"ח ספציפית.

80% מ 320 אלף זה 256K...איך תרגיש אם הסכום הזה ירד בנגיד 35%? ז"א הסכום הזה ירד בתקופה קצרה/ארוכה לכ 160K אם לא פחות?
תישן בשקט? תהיה מוכן לחיות עם זה?

אתלבט טוב טוב אם רק להמתין לעליה לאחר מכן או לקנות עוד יחידות של הקרן כי זה זול ואז להמשיך ולהמתין לעליה לאחר מכן.
כנראה שאבחר באופציה 2.
אני מתכוון להשקיע לטווח ארוך ומודע לסיכונים.

אתלבט טוב טוב אם רק להמתין לעליה לאחר מכן או לקנות עוד יחידות של הקרן כי זה זול ואז להמשיך ולהמתין לעליה לאחר מכן.
כנראה שאבחר באופציה 2.
אני מתכוון להשקיע לטווח ארוך ומודע לסיכונים.

בהצלחה, זה חלק משמעותי מהאתגר.
התאוריה יפה מאד בד"כ אבל במשבר שבו החדשות הם רעות, כל יום יש ירידות וכל מי שאתה מדבר איתו "זה לא קרה אף פעם" או "השוק היה יקר בגלל" ...רק אז רואים איך מגיבים באמת.(ע"ע הפוסטים שהיו כאן בזמן המשבר של השקעתי 75% מהוני ואני בפאניקה).

אם אתה משוכנע שתדע להחזיק ותוכל להתמודד כלכלית עם ירידת מהותית בשווי ההשקעה הזו, אז בעיני זו בהחלט אפשרות השקעה טובה...הייתי אבל שוקל לעשות את ההשקעה לאורך זמן ולא בבת אחת ואז בעצם להגיד בצורה עקיפה "אני מאמין בשווי של השוק בנקודה הנוכחית" ו/או לא פחות חשוב היכולת להתמודד פסיכולגית עם ירידה במידה ו.

לא הבנתי למה הבנת את זה. יש יתרונות וחסרונות כמו בכל דבר, ומה זה משנה מה קורה בתקופה זו אם אתה משקיע לתקופה ארוכה מאד?

כי כרגע בסביבת ריבית אפסית שכזו ובהנחה שהסיכוי שהיא תעלה בקרוב די נמוך, מה נותן לי בחירה באג"ח שמניב תשואה אפסית?
מה גם שלא הצלחתי למצוא אופציה אחת אפילו שמס' אנשים הסכימו שהיא אופציה טובה.
האמת שאשמח לשמוע רעיון או הכוונה כלשהי כי אני לפחות לא מצאתי.

הנה למשל יתרון שיש לך באחזקת אג"ח, וחסרון באחזקת הפקדון.

בהחלט זה יתרון וכן הייתי מעדיף אפיק סולידי שיעזור לי לאזן במידת הצורך שכן נמצא בתוך אותו תיק השקעות.
אבל שוב כמו שציינתי למעלה אשמח לשמוע מה כן יכולה להיות אופציה טובה.

הייתי אבל שוקל לעשות את ההשקעה לאורך זמן ולא בבת אחת ואז בעצם להגיד בצורה עקיפה "אני מאמין בשווי של השוק בנקודה הנוכחית" ו/או לא פחות חשוב היכולת להתמודד פסיכולגית עם ירידה במידה ו.

בהחלט אני מודע לסכנות ובגלל זה הקדשתי הרבה זמן ללמידה ולא רצתי ישר קדימה.
חשבתי גם לעשות את ההשקעה לאורך זמן. האם לאורך 3 חודשים ב-3 פעימות נחשב לאורך זמן סביר?

בהחלט אני מודע לסכנות ובגלל זה הקדשתי הרבה זמן ללמידה ולא רצתי ישר קדימה.
חשבתי גם לעשות את ההשקעה לאורך זמן. האם לאורך 3 חודשים ב-3 פעימות נחשב לאורך זמן סביר?

כאן אתה נכנס לנושאים קצת אפורים שמאד קשה אם בכלל אפשר לתת איזשהי תשובה "נכונה"...אני יכול לתת לך תשובה אישית ואני חושב שזה מאד אינדיבודאלי בגלל איך שאתה מסתכל על ההשקעה(ואם מסוגל בכלל או רוצה) ואלמנטים פסיכולוגיים.

אני בבסיסי לא משקיע פסיבי בהגדרה אלא בוחר להשתמש בכלים פסיבים לחלק מהשקעותי - אני חושב שבהשקעות אתה רוצה לזהות ערך ולהשקיע בתקווה בפחות ממה שההשקעה "שווה". בעיני קרנות סל על ה S&P 500 ושות היא השקעה עם הרבה יתרונות(פיזור, גאוגרפיה, בסיס שמאפשר לך להעריך בתקווה שיש בסיס לעליה לאורך זמן בשווי בשל צמיחה ברווחים, יזמות וכו...)...אבל ...בטווח הקצר(שיכול להיות חודשים או שנים) השוק יכול להיות באופוריה או בדיפרסייה ולגרום לזה שתקנה ביוקר ויקח הרבה מאד זמן עד שתראה תשואה אמיתית על ההשקעה
...אני חושב כשאני מסתכל על השוק ועל החברות המובילות בו שאני אישית לא מעוניין להשקיע בו היום, כי בעיני הסיכון גדול מהסיכוי ויש לי אלטרנטיבות טובות יותר(מניות ישירות, עסקים פרטיים וכסף לאופציונליות)

אם אתה מעוניין להיות משקיע פסיבי לחלוטין(דבר שאני חושב שהוא נכון לרוב המוחלט), אז כמו שאמרתי הייתי מנסה להמנע מ"נקיטת עמדה" ע"י הכנסת כל הונך בנקודה מסויימת לשוק.
ואיך למצע, הייתי מתייחס לכל הסכום שאתה רוצה להשקיע וכמה הוא מהותי יחסית להכנסות העתידיות שהולכות להיות לך...אם הכמות שאתה רוצה להשקיע היא מאד מהותית יחסית להכנסות שלך בעתיד הקרוב(שנה שנתיים) אז הייתי מפזר לאורך יותר זמן...אם לא מהותית, אז יכול להיות שלתקופה קצרה יותר.

בנוסף, עוד משהו שהייתי שם לב אליו...שים לב על ההון המהותי שלך שאתה מוכן כבר עכשיו ללא ניסיון והכרות בתחום לשים....למה לא במרץ? היית מוכן באותה צורה לקנות דירה או השקעה אחרת?

לא ייעוץ, אלא מה שהייתי אומר לחבר אם היה שואל אותי בהנתן המידע שסיפקת...ובכל מקרה הקשבה לאנשים זרים בפורום אנונימי באינטרנט על כל חסכונתיך היא מסוכנת...עליך להחליט לבד.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J זוג צעיר לפני רכישת דירה, עזרה בכמה החלטות פיננסיות בבקשה נדל"ן 16
S עזרה בנושאים פרקטיים לפני השקעה שוק ההון 1
O בקשת עזרה - שאלות לפני התחלת השקעה שוק ההון 2
S בקשת עזרה בחישוב אסטרטגיה (מכירה לפני ה-ex-Date) שוק ההון 67
מ עזרה בדו"ח שנתי מיסים 15
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
D עזרה בתביעת אכ"ע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M עזרה בטופס 5329 מיסים 3
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
S עזרה למשפחה - סמים אוף טופיק 38
tomchoook עזרה לחבר במינוס צרכנות פיננסית 4
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
A עזרה בהבנת עסקה מתמשכת נדל"ן 14
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13