• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סיכון של קריסת בית השקעות

לא יודע אם זה נכון או לא, אבל ספציפית לגבי ואנגארד יש לך כמשקיע שכבת הגנה נוספת - חברת ואנגארד עצמה שיש לה את רוב הפעילות העיסקית (תשלום משכורות לעובדים, ושאר ההוצאות) ואת עיקר הסיכון לפשיטת רגל (קטן ככל שיהיה במקרה של ואנגארד) היא בכלל לא זאת שמחזיקה בנכסים שלך (של המשקיעים). כל קרן / ETF של ואנגרד מאוגדת כחברה נפרדת, מאוד רזה, שפחות או יותר כל מה שהם עושים זה להחזיק את הכספים בנאמנות - ומשתמשים בחברת ואנגרד המרכזית לשירותי הניהול והתפעול של הכספים, בהתאם למדיניות הקרן.

לקרנות האינדיבידואליות אין מה לפשוט רגל כי אין שם כמעט הוצאות ופעילות. אם חברת ואנגרד עצמה תשפוט רגל מכל סיבה שהיא (שוב, לא מאוד סביר, אבל לצורך הדיון) - אין לזה שום השלכה על הנכסים שלך כמשקיע (כי היא לא מחזיקה בהם) והקרנות יכולות בעצם להקים/למנות לעצמן חברת ניהול חדשה שתמשיך בפעילות.
בפשיטת רגל, כל הנכסים של החברה האם מונזלים, כולל אחזקות בחברות בנות. אין הבדל איך בונים את זה.

בפשיטת רגל, כל הנכסים של החברה האם מונזלים, כולל אחזקות בחברות בנות. אין הבדל איך בונים את זה.
אבל הקרנות הן לא חברות בנות. הן לא בבעלות ונגארד. הן רק מקבלות שרותים (בתשלום) מחברת ונגארד.

המצב הוא הפוך - הקרנות האינדיבידואליות הן שמחזיקות בבעלות על חברת הניהול המרכזית ואנגרד (כל אחת באופן יחסי להיקף הנכסים שלה). כך שזה כן משנה איך בונים את זה...

(זה המבנה שנותן לואנגרד מוטיבציה עיסקית להוריד את דמי הניהול שלה ככל הניתן, כי זה פועל לטובת הבעלים שלה - שזה הקרנות ואתה כמשקיע בהן).

נערך לאחרונה ב:
ממה שאני יודע לגבי וואנגרד:
"Because my assets are not invested in Vanguard. They are invested in the Vanguard Mutual Funds and, thru those, invested in the individual stocks, bonds and REITS those funds hold. Even if Vanguard were to implode (a vanishingly small possibility), the underling investments would remain unaffected. They are separate from the Vanguard company. As with all investments, these carry risk, but none of - - that risk is directly tied to Vanguard."
source
אז מה קורה עם הברוקרים בארץ? אני מסתכן בהנזלת נכסים ואיבוד חלק מהם? אם כך, הייתי מצפה שפחות אנשים היו משתמשים בחברות השקעה ישראליות (וקניית מניות ישראליות)

אז מה קורה עם הברוקרים בארץ? אני מסתכן בהנזלת נכסים ואיבוד חלק מהם? אם כך, הייתי מצפה שפחות אנשים היו משתמשים בחברות השקעה ישראליות (וקניית מניות ישראליות)

למה פחות אנשים? אותה כמות של אנשים - פשוט מתמחרים את הסיכון לתוך ההשקעה - או לחילופין, מקטינים חשיפה.
פחות אנשים אמורים להשקיע בבורסה בגלל התנודתיות שלה ביחס לאג"ח? לא, פשוט מקטינים חשיפה או מתמחרים שונה את המוצר.

בכל מקרה, אני רואה שעניין הרישום על בסיס "שם רחוב" (שם טפשי) עדיין לא הובהר פה אז הנה ההבהרה :

הסיבה לשימוש בשיטה הזו היא לא ש-"חסרים להם שדות בבסיס הנתונים", אלא שזה מוזיל עלויות באופן *משמעותי*.
*קיימת* אפשרות טכנית למי שמאוד מעוניין בכך להצליח ולרכוש מניות שיהיו רשומות באופן ישיר על שמו בבורסה (האמריקאית, נאמר), הוא פשוט ישלם על זה פרימיום גבוה.

הדרך שבה רוב בתי ההשקעות (והבנקים) עובדים היא שישנו INVENTORY שמשמש להעברה יעילה ומהירה של נכסים מיד ליד - עבור לקוחות פנימיים של בית ההשקעות. כל עוד הביקוש הכולל למניות (מסוג מסויים) לא עולה על סך המלאי הקיים, אין צורך לרכוש מניות נוספות או לבוא בקשר כלשהו עם הברוקר הזר או עם הבורסה האמריקאית בכלל, ואפשר רק לשנות את הרישום הפנימי של הבעלות על המניות. הפעולות האלה זולות ומהירות לאין שעור - מאשר היה המצב אם היה צריך באמת למכור ולקנות את המניות ולשנות את רישום הבעלות בכל פעולה ופעולה של כל אחד ואחד מהלקוחות.

מה שקורה הוא שרוב האנשים מעדיפים להוזיל עלויות מאשר לבטח את עצמם נגד תרחיש אפוקליפטי עם הסתברות אפסית - שהוא - לא רק שבית ההשקעות יקרוס, אלא שגם כל TRACE של הנכסים יאבד או יושחת - ולא תהיה שום דרך לשחזר את הבעלות שלהם. העלות הנוספת של הביטוח נגד אפוקליפסה פשוט לא משתלם בהתחשב בסיכוי הנמוך להתרחשותה - ובהינתן העבודה שבמצב כזה - יש קורלציה גבוהה לקריסה כלכלית כוללת - מה שיעקר מתוכן ממילא את ה-"ביטוח".

בלב כל תרחישי האימים האלה, מה קורה בIB אם ממונפים והם פושטים רגל? יש סיכוי שהם יתרגמו את זה לMC?
וממה שהצלחתי לפענח מהשרשור, במקרה של פשיטת רגל, המניות אצל קסטודיאן והמזומן אצל נאמנים. יש נטיה לחשוב שאחד יותר בטוח מהשני?

בלב כל תרחישי האימים האלה, מה קורה בIB אם ממונפים והם פושטים רגל? יש סיכוי שהם יתרגמו את זה לMC?
וממה שהצלחתי לפענח מהשרשור, במקרה של פשיטת רגל, המניות אצל קסטודיאן והמזומן אצל נאמנים. יש נטיה לחשוב שאחד יותר בטוח מהשני?
הכל יכול להיות, הם לא חייבים להלוות לך כסף והם גם לא מתחייבים על הריבית או השווי לבטחונות שלך.

מה קורה אם הנאמן פושט רגל?
לפי ספר שקראתי על הדין בארץ על הנאמן לעשות הכל כדי שהנכסים שמוחזקים בנאמנות יכולו להיות נפרדים מהנכסיו האחרים ואאלט במקרה של פשיטת רגל לא יכולים לרדת לנכסים שהוא מחזיק בנאמנות
אם זה מעניין אותך אני יכול לחפש את המקור ..

לצורך העניין אני משקיע בIBI או פסגות. לא באמת משנה.
החברה קורסת ויש אצלי שם תיק השקעות. מה קורה במצב כזה?

למען הסר ספק והשאלות החוזרות ונשנות של חברים חדשים הדואגים לכספם שמושקע דרך בתי השקעות בישראל.
שלחתי שאילתה לברוקר הישראלי שלי [מיטב דש] בנושא וזו התשובה שקיבלתי.
מי ערב לכסף שלי?
מיטב דש טרייד הינו חבר הבורסה לניירות ערך בת"א. החברה כפופה לפיקוח הרשות לניירות ערך והבורסה בת"א.
הנכסים הפיננסים וניירות הערך אשר מפקיד הלקוח שמורים במסלקת הבורסה ורשומים על שם הלקוח בספרי חבר הבורסה.
הכספים הנזילים בתיק הלקוח מופקדים בחשבון נאמנות ללקוחות בתאגיד בנקאי וקיימת הפרדה מוחלטת בין כספי הלקוחות לבין כספי החברה. חשוב לציין כי החברה אינה מעניקה אשראי על בסיס נכסי הלקוחות, אלא רק על בסיס נכסיה שלה בלבד.
מיטב דש טרייד מבוטחת מפני אירועי רשלנות או מעילות עובדים.
אני מניח שזה נכון לכל הברוקרים הישראליים הרשומים כחברים בבורסה בישראל, כולל ביטוח נגד רשלנות.
ולכן, אם יש לכם ספק באיזה ברוקר אתם בוחרים, תבדקו אם הוא רשום בבורסה ואל תבישו לשאול אותם.

רשומים על שם הלקוח בספרי חבר הבורסה.
זה לא עונה על השאלה מה קורה אם חבר הבורסה קורס או פושט רגל? הוא יכול להעלים יחד איתו את כל "ספר חבר הבורסה" עם כל הרשומות שלו. כי לפי המשפט הזה המקום היחיד שיודעים לקשר למי שייכים ניירות הערך הם אצל חבר הבורסה.

למען הסר ספק והשאלות החוזרות ונשנות של חברים חדשים הדואגים לכספם שמושקע דרך בתי השקעות בישראל.
מי ערב לכסף שלי?
מיטב דש טרייד הינו חבר הבורסה לניירות ערך בת"א. החברה כפופה לפיקוח הרשות לניירות ערך והבורסה בת"א.
הנכסים הפיננסים וניירות הערך אשר מפקיד הלקוח שמורים במסלקת הבורסה ורשומים על שם הלקוח בספרי חבר הבורסה.
הכספים הנזילים בתיק הלקוח מופקדים בחשבון נאמנות ללקוחות בתאגיד בנקאי וקיימת הפרדה מוחלטת בין כספי הלקוחות לבין כספי החברה. חשוב לציין כי החברה אינה מעניקה אשראי על בסיס נכסי הלקוחות, אלא רק על בסיס נכסיה שלה בלבד.
אני מניח שזה נכון לכל הברוקרים הישראליים הרשומים כחברים בבורסה בישראל, כולל ביטוח נגד רשלנות.
ולכן, אם יש לכם ספק באיזה ברוקר אתם בוחרים, תבדקו אם הוא רשום בבורסה ואל תבישו לשאול אותם.
מה לגבי ניירות ערך שסוחרים דרכם בארה"ב?

מי ערב לכסף שלי?
תודה על הבדיקה. יש לך מושג מה משמעות הביטוח?
החברה מתחייבת להחזר של 100% מהכסף (לא מדבר פה על פיצוי נוסף על רווח פוטנציאלי וכיו"ב)?
גם אני בהתלבטות אם לרכז נכסים משפחתיים (פנסיה/השתלמות) בחברה אחת "אטרקטיבית".

מי ערב לכסף שלי?
המון תודה יוסיק.

האם ידוע לך (ו/או לאחרים) אם זה כך גם אצל IB?

כי לפי המשפט הזה המקום היחיד שיודעים לקשר למי שייכים ניירות הערך הם אצל חבר הבורסה.
לא רק, וגם חשוב יותר במסלקה של הבורסה.

במסלקה זה על שם חבר הבורסה בלבד.
אבל אמרו לי במפורש שבמסלקה של הבורסה זה על שם הלקוח.
אני הבאתי ציטוט של מיטב דש, האם יש לך מקור מהימן אחר שסותר את זה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א סיכון מס בקרן השתלמות או שילוש של דמי הניהול - מה אתם הייתם עושים? שוק ההון 9
J מה עדיף להקדים תשלומים לקבלן ולהימנע מהצמדה לממד או להפקיד את הכסף בפקדון חסר סיכון בריבית של בערך 4%? נדל"ן 7
cypriano de rore סיכון סגירת חשבון של אינטרקטיב בסיטיבנק שוק ההון 17
K מחיר למשתכן - סיכון בעקבות אג"ח של הקבלן נדל"ן 4
ד סיכון מטח בדוגמא של הסולידית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 7
M שאלות על סיכון של מניות בודדות אל מול מדד עולמי שוק ההון 12
Y הערכת סיכון של אג"ח שוק ההון 7
E איזון סיכון של השקעה של סכום גדול בבת אחת בבורסה שוק ההון 16
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O גובה סיכון בתיק שוק ההון 16
אבי.נהיר תשואה חסרת סיכון להשוואה נדל"ן 4
S האם קיים סיכון כלשהו בניהול קופת גמל בגלובלנט (בדומה לסלייס)? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
עידו ג סיכון ומסלול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 44
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
N סיכון מט"ח בהשקעה בקרנות סל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
D דירוג בנקים לפי סיכון צרכנות פיננסית 2
כ הפחתת סיכון לפני ובפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
J אופציות put ו call כדי לגדר סיכון על מניה ספציפית שוק ההון 38
T מחשבות על הפנסיה ואיזה סיכון כדי לקחת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
עידו ג סיכון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ע עדיין אג"ח להורדת סיכון רצף תשואות? שוק ההון 12
B סיכון לקרן סל מטעם בנק שיכול ליפול שוק ההון 6
Plato אג"ח ארה"ב - סיכון מטבע שוק ההון 11
S תהיות על יעילות השקעות שמערבות סיכון למס ירושה אמריקאי מיסים 7
Y נייר ערך זר עוקב s&p 500 ללא סיכון מס ירושה ארה"ב שוק ההון 10
שם משתמש בעייתי קרן כספית שקלית: השקעה ללא סיכון? שוק ההון 5
S נטישת לקוחות מאלטשולר - סיכון ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
ה מה התשואה לפדיון חסרת סיכון הכי טובה היום? שוק ההון 7
א BTB רמת סיכון שוק ההון 23
yanosh34 בחירת קרן כספית\מק"מ לפי רמת סיכון שוק ההון 0
S שינוי תמהיל עקב הבנת סיבולת סיכון שוק ההון 14
T הערכת סיכון - תשלום 100% מראש בדירה על הנייר נדל"ן 18
C כיצד אני שומר על רמת סיכון גבוהה ומפזר את הכסף? שוק ההון 17
S אפיק השקעה בשיעור סיכון נמוך בשוק ההון שוק ההון 3
L השקעה מרובת סיכון בשוק הרוסי שוק ההון 3
T iShares - האם יש סיכון ? שוק ההון 15
S סיכון נמוך וקניה בדולרים שוק ההון 5
ס אם הייתם יכולים להשקיע עד 40k ללא מס אבל מחפשים סיכון נמוך שוק ההון 6
א קרן השתלמות- מה פחות סיכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R מתלבט האם שווה לקחת פקדון "נטול סיכון" בבנק שוק ההון 30
1337justme האם 'קרן מחקת מדד אג"ח ממשלתי כללי 2-5 שנים צמודות' מהווה תחליף מתאים באותה רמת סיכון לפק"מ צמוד ונזיל? שוק ההון 37
Plato סיכון בניוד כל הקופות לחברה ספציפית? פוסטים מאיכות נמוכה 6
Y חסכון לכל ילד במור השקעות(סיכון גבוה) - רק 0.16% תשואה ב2020 שוק ההון 8
ש צמצום סיכון במניות שוק ההון 6
י האם באמת יש 100% סיכון בשוק ההון? שוק ההון 6
K קרן פנסיה והשתלמות באותה חברה - סיכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
J מוצרים פיננסים עם סיכון ותשואה גבוהים שוק ההון 14
Y סיכון בניהול פנסיה שלא בחברת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
L פיזור על פני זמן: מינוף כדרך להורדת סיכון שוק ההון 76
י קל גמל סלייס- סיכון? שוק ההון 370

נושאים דומים

Back
למעלה