• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתודולוגיות השקעה בשוק ההון

AbuNafha

משתמש רגיל
דירוג
80
התיקים הפאסיביים בהם אני משקיע הם כמובן בעלי הנפח הגדול ביותר, אבל בנוסף אליהם אני מנהל תיק השקעות אקטיבי, ועם הזמן קורא ולומד ובתקווה משתפר.
חשבתי שיהיה נחמד לשתף, לקבל פידבק, להכיר וללמוד איך משקיעים אינדבידואליים אחרים פועלים.
אשמח לקבל ביקורת בונה, וגם קטילה אם צריך.

מה אני עושה?
אני מחפש ב-Screeners של Yahoo, Finviz ו-Simply Wall Street מניות של חברות שנטו לפי המספרים והמדידות מוערכות בחסר. בעצם בעיקר עם P/E, P/B ו-PEG נמוך יחסית לענף שלהן ולשוק.
לאחר שמצאתי כמה כאלה אני בודק אם יש להן יתרונות נוספים - מחלקות דיבידנד טוב, תחזית צמיחה נחמדה, יחס חוב לאקוויטי סביר, רכישות לאחרונה של Insiders, אפסייד יחסית גבוה של אנאליסטים (ממוצע אנאליסטים של יאהו ושל Tipranks) והמלצות קנייה של גופים מוסדיים.
אני מוצא בכל פעם בערך 5-6 כאלה ומוסיף אותן לסל הקניות.

מה אני לא עושה?
מעבר לשם החברה ולתקציר הפרופיל שלה, אני לא קורא עליה מילה. לא דו"חות, לא הכרזות, לא תמלילים, לא חזון, לא חדשות, לא על המנכ"ל ולא כלום. אני בעצם מתייחס נטו למספרים. לא כי אני לא מאמין בזה, אלא כי זה פחות מעניין אותי, אני יותר נמשך למספרים מאשר למלל.
בנוסף, כשאני מוכר מנייה אני לא מנתח אותה מחדש. כלומר אני לא מוכר אותה אחרי שהגעתי למסקנה שהגיעה זמנה מסיבות שאפשר לנמק רציונלית, אלא אחרי שהיא הגיעה מבחינתי לרמה מספקת של תשואה. לרוב בסביבות ה-10%-20%. אם היא מופסדת או עם תשואה נמוכה אני כמעט תמיד אמשיך להחזיק בה.

כמה זמן אני עושה את זה?
שנתיים פלוס, אבל בהתחלה לא הייתי ממש פועל בצורה הזו, בעיקר כי לא הכרתי בכלל את המושגים. עם הזמן אני מקווה להכיר וללמוד יותר ולשפר את הדרך בה אני בוחר מניות.

איך הולך עד כה?
לא טוב. אחרי שנתיים אני בפלוס של 1.77%. אם הייתי פשוט קונה S&P באותן נקודות זמן הייתי בפלוס של בערך 20%.

מה המטרה?
בטווח הקצר ללמוד ולהשתפר. בטווח הארוך להכות את המדדים. אם לא הגעתי למצב שאני מצליח להכות במדד בבערך 2%-5%, אז לא עשיתי פה כלום, סתם בזבזתי זמן על משהו שיכולתי לעשות הרבה הרבה יותר בקלות. לא שהדרך לא מעניינת, התחום מעניין אותי מאד, אבל עדיין מטרת העל היא למקסם תשואה.

כאמור, אשמח לביקורת בונה ואף קוטלת. וכמובן אם מישהו רוצה לשתף בתובנות משלו ומתודולוגיות השקעה משלו, יהיה זה מבורך.

קריטריון המכירה שלך קצת מוזר, עדיף להחזיק בווינרים כל עוד הם עומדים בקריטריון קנייה, כדי לפצות על כל השאר.
אני חושב שהאסטרטגיה הזו יכולה להכות את הסנופי בסופו של יום. אבל אתה צריך לזכור את הדבר הבא:
הסנופי הוא סוג של מדד "מומנטום", הוא מגדיל את המשקל של המניות שעולות, הטיה לערך היא ההפך מכך.
לכן כמעט בהכרח אתה הולך לחוות לא מעט תקופות של ביצועי חסר, כמו שחווית בשנתיים האחרונות.

בנוסף, כשאני מוכר מנייה אני לא מנתח אותה מחדש. כלומר אני לא מוכר אותה אחרי שהגעתי למסקנה שהגיעה זמנה מסיבות שאפשר לנמק רציונלית, אלא אחרי שהיא הגיעה מבחינתי לרמה מספקת של תשואה. לרוב בסביבות ה-10%-20%. אם היא מופסדת או עם תשואה נמוכה אני כמעט תמיד אמשיך להחזיק בה
למה למכור דווקא את המרוויחות?

מה מיוחד במספר 10%-20%?

למה על אותו המשקל אין לך גם סטופ לוס לאלו שירדו באחוז כלשהו?

נשמע שהשיקולים שלך לקניה הם כלכליים אבל השיקולים למכירה הם פסיכולוגיים ולאו דווקא כלכליים.

כאמור, אשמח לביקורת בונה ואף קוטלת
ללמוד מהנסיון שלך. מה למדת עד כה?
וכמובן אם מישהו רוצה לשתף בתובנות משלו ומתודולוגיות השקעה משלו,
אני לעיתים לוקח פוזיציות בסקטורים שאני חושב שמתומחרות בחסר, בעיקר אם אלו סקטורים שיש לי בהם הבנה טובה.

למה על אותו המשקל אין לך גם סטופ לוס לאלו שירדו באחוז כלשהו?
נשמע שהשיקולים שלך לקניה הם כלכליים אבל השיקולים למכירה הם פסיכולוגיים ולאו דווקא כלכליים.
קריטריון המכירה שלך קצת מוזר, עדיף להחזיק בווינרים כל עוד הם עומדים בקריטריון קנייה, כדי לפצות על כל השאר.
הפחד הוא שזה ינעל לי הפסדים. אם הייתי עם סטופ לוס בקורונה הייתי מפסיד המון. וגם בלי קשר לקורונה (או אולי כן עם קשר לקורונה, כי בכל זאת אני לא ממש מנוסה בתקופות אחרות), היו מניות שהחזקתי שהתהפכו מהפסד רציני לרווח יפה.
בגדול אני מנסה להמנע מלהיות גרידי מתוך תחושה שזה ישמור עליי מהפסדים. יש מניות שאני אכן מצטער שמכרתי, אבל גם יש כאלה שאני שמח שנפטרתי מהן בזמן. אבל אתה צודק, ההימנעות הזו אכן מונעת יותר מרגש ופחות מרציונל.
מה נכון לדעתכם, לתת מחיר יעד כלשהו? או מדי פעם לבדוק מנייה מחדש, ולנסות להחליט האם כדאי להפטר ממנה או להמשיך להחזיק בה?

ללמוד מהנסיון שלך. מה למדת עד כה?
את הבסיס :) מהבחינה הטכנית את עולם המושגים. ומהבחינה הפרקטית, לנסות לראות תמונה יותר מלאה ופחות להסתכל רק על מחיר. להמנע ממניות שסתם יש סביבן הייפ. להתמקד יותר בחברות אמריקאיות ופחות בדרום אמריקאיות וסיניות (לא שזה בהכרח נכון, זו החוויה האישית שלי). כן ללכת לפעמים עם ה"מובן מאליו" על אף שהוא מובן מאליו. וגם על עצמי ובעיקר איך אני מתמודד עם ירידות.

אני לעיתים לוקח פוזיציות בסקטורים שאני חושב שמתומחרות בחסר, בעיקר אם אלו סקטורים שיש לי בהם הבנה טובה.
קטע, בדיוק לפני שבוע התחלתי לעשות אותו דבר. מהערכות התמחור בחסר של MorningStar לפי סקטורים. (קניתי VDE ו-VOX). אבל גם פה, אני לא באמת בודק, פשוט מאמין להערכה ש-MorningStar נותנים ופועל לפיה.

את הבסיס :) מהבחינה הטכנית את עולם המושגים. ומהבחינה הפרקטית, לנסות לראות תמונה יותר מלאה ופחות להסתכל רק על מחיר. להמנע ממניות שסתם יש סביבן הייפ. להתמקד יותר בחברות אמריקאיות ופחות בדרום אמריקאיות וסיניות (לא שזה בהכרח נכון, זו החוויה האישית שלי). כן ללכת לפעמים עם ה"מובן מאליו" על אף שהוא מובן מאליו. וגם על עצמי ובעיקר איך אני מתמודד עם ירידות.
אני לא בטוח שלמדת את הלקח הדי מובן מאליו.
קטע, בדיוק לפני שבוע התחלתי לעשות אותו דבר. מהערכות התמחור בחסר של MorningStar לפי סקטורים. (קניתי VDE ו-VOX). אבל גם פה, אני לא באמת בודק, פשוט מאמין להערכה ש-MorningStar נותנים ופועל לפיה.
לא אתה לא עושה אותו דבר, אתה עושה בדיוק ההפך, אתה סומך על אתר (חינמי?) שיתן לך מידע על סקטורים בהם אינך מבין דבר בתקווה שתיתן לך תשואה עודפת על השוק, בנוסף אני מדבר על סקטורים שלמים, אתה מדבר על מניות ספציפיות .

חוץ מזה על איזה ירידות אתה מדבר? אנחנו בשוק הכי שוורי שהיה בשוק ההון אי פעם לדעתי, אני לא חושב שאתה יודע ירידות מה הן, למעט איזה שיהוק שהיה פה בקורונה.

@AbuNafha
בהמשך למה שאורי כתב,
השנקל שלי הוא להתעלם לחלוטין מכל המלצה כזו שתראה כTipRanks או דומה ובטח מכל המלצה ספציפית של אנליסט יחיד.
אם כבר אתה נכנס לנתונים, תעשה את החישובים והמסקנות שלך (ככה גם אולי תוכל להשתפר בזה לאורך הזמן) ולפי תמונת המצב הייחודית לך.

מעבר לזה,
תשקול שוב אם לא עדיף פשוט באמת מדד רחב אחד כגון VTI/VT/VWRA או אחר - נשמע שאתה משקיע בעניין ה"מספרים" לא מעט זמן ובסופושל דבר כמו שכתבת בעצמך זה לא ממש השתלם. עם זאת זה עדיין לא אומר שזה לא ישתלם בהמשך כמובך. נק' למחשבה.
אולי אפילו מינוף "עדין" (בהתאם למצבך הספציפי) על מדד רחב שכזה יניב לך תוצאות יפות משמעותית מ-Stock Picking לפי ניתוח והשערות כאלו ואחרות.

אם כן נשארת בכיוון של להמשיך לבחור לעצמך השקעות ספציפיות, הייתי שוב הולך עם מה שאורי כתב ובוחר בסקטור מסוים ולא במניה ספציפית.
במילים אחרות: ETF על סקטור שאתה מאמין שהוא אטרקטיבי ולא מניה בודדת שאתה מאמין בה.

בנוסף,
הייתי שוקל לחיוב לשלב שימוש (אולי דינמי) ב-Trailing Stop Limit כדי להגדיר מראש את רמת ההפסד שאתה מוכן לקבל והרווח שאתה רוצה לקבל.
כמו שנאמר כאן, יכול להיות שביציאה מפוזיציה ברווח של 10-20 אחוז אתה בעצם חונק את הפוטניאל לעלייה משמעותי (ובמצב כזה עוד יותר עדיף פשוט לקנות מדד רחב בעיני).

לא ממליץ, לא מייעץ.

בהצלחה.

מעבר לשם החברה ולתקציר הפרופיל שלה, אני לא קורא עליה מילה. לא דו"חות, לא הכרזות, לא תמלילים, לא חזון, לא חדשות, לא על המנכ"ל ולא כלום. אני בעצם מתייחס נטו למספרים. לא כי אני לא מאמין בזה, אלא כי זה פחות מעניין אותי, אני יותר נמשך למספרים מאשר למלל.
שני הסנט שלי: אם אתה מתחרה עם מחשבים (ואתה מתחרה), תדאג ש
1. יש לך יותר דאטה, יותר כוח עיבוד, ויותר מתכנתים מהמתחרים.
2. אתה מסתכל על פרמטרים שלמחשב קשה לתפוס. כמה מוצר מסויים/סקטור מסויים הולך לתפוס בעתיד זו משימה ש(ככל הנראה) אדם יעשה יותר טוב ממחשב. להסתכל על נתונים מספריים בלבד, הייתי מהמר על המחשב.

עשיתי ניסוי תיארתי ובדקתי תחזיות של אנליסטים שנה קדימה של מניות לקחתי את 10 המניות עם תחזית הרווח הכי גדולה ובדקתי שנה קדימה
וכמה ניסויים שעשיתי גיליתי שזה לא עקבי בשום צורה אז עזבתי את הניסיון לתפוס ככה מניות בודדות בגלל המלצות אנליסטים

, התחום מעניין אותי מאד,
אם אתה לא קורא שום דבר על החברות שאתה משקיע בהן אלא רק מסתמך על סקרינרים, מכפילים בסיסיים והמלצות של אנליסטים מה בדיוק מעניין אותך בתחום? הסיבה העיקרית שאתה לא מצליח לטעמי היא שאם כבר נפלת על השקעה מוצלחת אתה פשוט מוכר אחרי שעשית תשואה מזערית. הסיבה היא שאתה לא מכיר את החברות ולכן זה בסופו של דבר הימור מוחלט. תבדוק כמה תשואה הפסדת אחרי שמכרת מניה אך זו המשיכה לעלות. יכול להיות שתגלה דברים מעניינים.
ההצעה שלי אליך היא - כל השלבים הנוכחיים שאתה עושה הם אחלה ויכולים בהחלט להיות בסיס טוב להתחלת המחקר. אבל אחרי שיש לך 10 מועמדים לקנייה אתה צריך להתחיל לעשות שיעורי בית ולפתח לעצמך דעה עצמאית על החברה על מנת שתוכל לקבל החלטות מושכלות יותר. רק ככה תשתפר ותלמד.

עשיתי ניסוי תיארתי ובדקתי תחזיות של אנליסטים שנה קדימה של מניות לקחתי את 10 המניות עם תחזית הרווח הכי גדולה ובדקתי שנה קדימה
וכמה ניסויים שעשיתי גיליתי שזה לא עקבי בשום צורה אז עזבתי את הניסיון לתפוס ככה מניות בודדות בגלל המלצות אנליסטים
מחקרים שאני מכיר מראים שאנליסטים מצליחים בדרך כלל פחות מניחוש מקרי.

להסתכל על נתונים מספריים בלבד, הייתי מהמר על המחשב.
ואם אני מייצר תוכנה שעושה את זה? עדיין אין לי סיכוי, כי אני בתחרות מול מחשבי על ומתכנתי על?

אבל אחרי שיש לך 10 מועמדים לקנייה אתה צריך להתחיל לעשות שיעורי בית ולפתח לעצמך דעה עצמאית
הגיוני מאד. אני לא ממש רואה איך אני מתחיל לעשות את זה ולהגיע למסקנות, אבל כן, כנראה שצריך להתחיל.

אנליסטים מצליחים בדרך כלל פחות מניחוש מקרי
וכמה ניסויים שעשיתי גיליתי שזה לא עקבי בשום צורה
אני לא מסתמך על המלצות האנאליסטים בלבד. ברור שהם טועים המון. אבל המלצות אנאליסטים ורכישות Insiders הם איזהשהו פלוס, שאומר שיודעי דבר ככל הנראה מאמינים בחברה.

מדד רחב אחד כגון VTI/VT/VWRA
אני לא בטוח שלמדת את הלקח הדי מובן מאליו
רוב הכסף שלי עדיין נמצא על סנופי, הכסף שאני משחק עליו הוא באחוז די קטן. הרעיון הוא ללמוד מזה אם ואיך כן אפשר לנצח את המדד באופן עקבי. מניח שלדעתכם אני בכלל לא בכיוון ועדיף לי לרדת מזה.

אתה סומך על אתר (חינמי?)
בגדול כן. אני לא יודע יותר טוב מהם ולכן מסתמך עליהם ועל החישובים שלהם. הם כן מאפשרים לי גישה למידע חינמי שאני יכול לעשות בו שימוש, לא כי הם נחמדים או מניפולטיביים (או שכן?) אלא כי הם מקווים שאולי יום אחד אעשה מנוי למידע שהם כן מוכרים. ברור לי שכמו שלי יש גישה למידע הזה כך גם לכל השוק, אבל אני עדיין מאמין ששווה לנסות. מקסימום אפסיד כמה גרושים.

תבדוק כמה תשואה הפסדת אחרי שמכרת מניה
הייתי שוקל לחיוב לשלב שימוש (אולי דינמי) ב-Trailing Stop Limit
אני מודד את זה כל הזמן, אבל לפעמים זה עובד גם הפוך - לפעמים אני שמח שנפטרתי ממניה בזמן. אבל נכון, ברוב המקרים היה עדיף לי להמשיך להחזיק.

אני לא מסתמך על המלצות האנאליסטים בלבד. ברור שהם טועים המון. אבל המלצות אנאליסטים ורכישות Insiders הם איזהשהו פלוס, שאומר שיודעי דבר ככל הנראה מאמינים בחברה.
מהניסיון שלי כמו שכתבתי קודם

ניחן שיודעי הדבר לא באמת יודעים הרבה אז כנראה שלא באמת תקבל איזה שהוא פלוס

רק שים לב שלא בטעות תקבל מינוס...

אני לא מוכר אותה אחרי שהגעתי למסקנה שהגיעה זמנה מסיבות שאפשר לנמק רציונלית, אלא אחרי שהיא הגיעה מבחינתי לרמה מספקת של תשואה. לרוב בסביבות ה-10%-20%. אם היא מופסדת או עם תשואה נמוכה אני כמעט תמיד אמשיך להחזיק בה.
האם אתה ממשיך להחזיק מניה גם כשהיא מגיעה להפסד של יותר מ-20%?
האם לרוב אתה מוכר את המניה רק כשהיא מגיעה לנק' איזון? מה אתה עושה במקרה של מניה שמסרבת להתאזן אחרי נגיד שנה-שנתיים?

אתה כותב שהתשואה שלך אחרי שנתיים היא 1.77%, וזה דווקא לא אמור להפתיע. לפי חוק המספרים הגדולים, אם אתה זורק מטבע 1000 פעם, כאשר צד אחד של המטבע מניב לך רווח של 15%, וצד שני - הפסד של 15%, ותעשה סכום של כל הזריקות, תקבל 0% (במקרה שלך - הטייה קלה לכיוון הרווח של 1.77%).

נערך לאחרונה ב:
מה אתה עושה במקרה של מניה שמסרבת להתאזן אחרי נגיד שנה-שנתיים?
קרה עם שתי מניות שאכן מכרתי אחרי שנה ושנה וחצי, שפשוט דישדשו לאורך זמן בהפסד של בערך 30%.

האם אתה ממשיך להחזיק מניה גם כשהיא מגיעה להפסד של יותר מ-20%?
כן, פרט לשני המקרים הנ"ל.

האם לרוב אתה מוכר את המניה רק כשהיא מגיעה לנק' איזון?
לא, אני מוכר כשאני מספיק מבסוט על הרווח שהיא עשתה. אבל כמו שהרבה כתבו פה, זו טעות. למען האמת עד כה לא השקעתי מחשבה בכלל במכירה אלא רק בקנייה.

לאור הביקורת הרבה על תהליך המכירה, יש לכם המלצה כלשהי בשבילי, כיוון מחשבה כלשהו, מתי כן נכון למכור? הבדיקה שאני עושה (לפחות נכון להיום) בעת הקנייה לדעתי לא תתפוס בעת המכירה, כי במצב של רווח ה-P/E למשל כבר לא יהיה מהנמוכים בשוק. הוא יכול במצבים מסויימים אפילו לעלות מעל ממוצע השוק.

לאור הביקורת הרבה על תהליך המכירה, יש לכם המלצה כלשהי בשבילי, כיוון מחשבה כלשהו, מתי כן נכון למכור?
אף פעם. חפש "קנה והחזק".

וביתר דיוק: כשאתה צריך את הכסף.

אף פעם. חפש "קנה והחזק".

וביתר דיוק: כשאתה צריך את הכסף.
יש חברות שנמצאות בתהליך ירידה איטי לאורך זמן, ומביאות תשואה שלילית שנה אחר שנה. לא עשיתי מחקר בנושא אבל אני לא אהיה מופתע אם מחקר כזה יגלה שחברה שהייתה רווחית והתחילה מספר שנים רצופות של הפסדים וירידה בנתח השוק, בהסתברות גבוהה תמשיך בירידות לאורך זמן עד שתימחק לבסוף מהמסחר, ובהסתברות נמוכה יחסית תתאזן.
כשאני מזהה שאני מחזיק מניה כזו אני מעדיף לחתוך הפסד, ולא זכור לי מקרה שהתחרטתי שמכרתי.

יש חברות שנמצאות בתהליך ירידה איטי לאורך זמן, ומביאות תשואה שלילית שנה אחר שנה
כמו למשל GME? היית מוכר אותה בדיוק לפני שהכפילה את ערכה פי 60.

באופן כללי יותר, אתה אומר: בוא נחזיק סל מניות גלובלי, אבל נוריד ממנו מניות מדשדשות, וככה נכה את השוק.
אתה מאמין שאסטרטגיה כזו פוספסה בכל המחקרים עד עכשיו?

כמו למשל GME? היית מוכר אותה בדיוק לפני שהכפילה את ערכה פי 60.
אנחנו מדברים על התוחלת, לא על חברה בודדת.
ולגבי GME ספציפית - היו לי מחשבות לשים שם איזה סכום כשהשם שלהם עלה לכותרות. למרות שבדיעבד הייתי יכול לעשות שם תשואה פנומנלית, אני מעדיף להתרחק ממניות שמונעות רק מספקולציה כי ברור לי שזה ייגמר רע לרוב המשקיעים.

באופן כללי יותר, אתה אומר: בוא נחזיק סל מניות גלובלי, אבל נוריד ממנו מניות מדשדשות, וככה נכה את השוק.
לא אמרתי כלום על מדדים, הדיון פה הוא על השקעה אקטיבית במניות ספציפיות. הגישה הרווחת בפורום (או לפחות זו שנשמעת הכי הרבה) היא שקונים ושוכחים, אבל זו לא חייבת להיות הגישה היחידה . אני קונה לטווח ארוך (יש לי מניות שאני מחזיק יותר מעשור) ויש מניות שאני מוכר אחרי כמה חודשים או שנים כי אני חוזה לאותה חברה עתיד רע.
אתה מאמין שאסטרטגיה כזו פוספסה בכל המחקרים עד עכשיו?
1. לא קראתי את כל המחקרים, יכול להיות שאסטרטגיה כזו בהחלט נבדקה.
2. תוצאות של מחקרים כאלו יהיו מאוד מושפעים מהתקופה שנחקרה, משך זמן ההשקעה, סוג המניות שנבדקו ועוד. לפעמים מספיק שתשנה במעט את אחד הקריטריונים ותוכל להגיע לתוצאות שונות לחלוטין.
3. אני מעריך שלכל חלון זמן יש איזושהי אסטרטגיה שיכולה להכות את השוק, והקושי העיקרי הוא לזהות מתי הזמן הנכון לשנות אסטרטגיה.
4. בהחלט ייתכן שיש משקיעים מסויימים שתפסו אסטרטגיה שמכה את השוק לאורך זמן, ולא ישתפו בה אחרים.

נערך לאחרונה ב:
4. בהחלט ייתכן שיש משקיעים מסויימים שתפסו אסטרטגיה שמכה את השוק לאורך זמן, ולא ישתפו בה אחרים.
עקרונית כן, אני אגיד למה לדעתי זה לא סביר.

נניח שיש לך אסטרטגיה שמכה את השוק ב- 5% כל שנה. עקבי ורצוף לאורך 20 שנה.

עכשיו יש לך שתי אפשרויות: לשמור אותה בסוד ולהמשיך להתעשר לאט לאט.
או לפתוח קרן נאמנות/גידור ולהציע את שרותיך תמורת דמי ניהול של 1%.

אני בטוח שהמיליארדים (טריליארדים?) שייזרמו אליך יהפכו את האופציה השנייה לאטרקטיבית יותר.

מכאן שאנחנו אמורים לראות די הרבה קרנות גידור שמכות את השוק בעקביות. מכיוון שזה לא קורה, אז משהו בהנחות לא נכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0