• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מתודולוגיות השקעה בשוק ההון

עקרונית כן, אני אגיד למה לדעתי זה לא סביר.

נניח שיש לך אסטרטגיה שמכה את השוק ב- 5% כל שנה. עקבי ורצוף לאורך 20 שנה.
אתה לא חייב כל שנה להכות את השוק, מספיק שבטווח ארוך אתה מכה את השוק
עכשיו יש לך שתי אפשרויות: לשמור אותה בסוד ולהמשיך להתעשר לאט לאט.
או לפתוח קרן נאמנות/גידור ולהציע את שרותיך תמורת דמי ניהול של 1%.
1. אסטרטגיה שעובדת על מיליון דולר לא בהכרח תעבוד על ניהול קרן של מיליארד דולר כי אז הפעולות שלך גם משפיעות מאוד על המניות שאתה קונה ומוכר.
2. לא קל לפתוח קרן נאמנות, אתה צריך לעבור לא מעט בירוקרטיה, חסמי כניסה, שיווק וכו'.
3. זה דורש ממשך להפוך את ניהול הכספים למשרה מלאה, במקום מעט זמן שאתה מקדיש לניהול הכספים של עצמך.
אני בטוח שהמיליארדים (טריליארדים?) שייזרמו אליך יהפכו את האופציה השנייה לאטרקטיבית יותר.
כאמור, לא מספיק שיש לך אסטרטגיה שמנצחת את המדד כדי להפוך לטריליארדר.

לאור הביקורת הרבה על תהליך המכירה, יש לכם המלצה כלשהי בשבילי, כיוון מחשבה כלשהו, מתי כן נכון למכור? הבדיקה שאני עושה (לפחות נכון להיום) בעת הקנייה לדעתי לא תתפוס בעת המכירה, כי במצב של רווח ה-P/E למשל כבר לא יהיה מהנמוכים בשוק. הוא יכול במצבים מסויימים אפילו לעלות מעל ממוצע השוק.

האסטרטגיה שלי למכירה: כל מקרה לגופו. העיתוי למכירה מאד מאד תלוי במניה עצמה, מה הסקטור שלה, ומה מצב השוק.
ככלל, לפני כל קניה אני תמיד (!!!) עושה המון מחקר, מנסה להבין את התחום ואת השחקנים בתחום, בודקת דוחות כספיים וכו', ובהתאם לכך מסמנת לי אסטרטגיית כניסה ויציאה מראש. למה "מסמנת" ולא "קובעת"? כי השוק הוא דינמי, ואין לי את כל המידע הנדרש, ולכן אני מאד גמישה ותמיד ומוכנה לחשב מסלול מחדש. קרה לי כבר שמניה עשתה לי 40% תוך חודשיים בצורה ממש מפתיעה ומכרתי אותה, וקרה לי גם שמניה עשתה לי 2% בחצי שנה ומכרתי אותה, כי בחצי שנה הזו האסטרטגייה של החברה השתנתה ולא אהבתי את זה.

למה בעיניי כן חשוב מאד לעשות מחקר יסודי על המניה והתחום שלה? אני אתן דוגמה. יש מניות מחזוריות (cyclic) - למשל, בתחומים כגון סחורות, תעשיית הרכב, תעשיית מזון וכו'. סקטורים אלה תלוים מאד בגורמים שאינם בשליטתם (כגון מחיר הסחורה, רגולציה וכו') ולכן מתנהגים בצורה מחזורית: 1-3 שנים של מגמת עליה ואז 1-3 שנים של מגמת ירידה. אם אתה קונה מניה מחזורית "בליינד" שנמצאת כרגע בתקופת ירידה - זה כמעט בוודאות מבטיח לך הפסד.

דוגמה אחרת: חברת סטארט אפ ביוטכנולוגית שנראת לי מאד מבטיחה (אחרי שעשיתי עליה טונות של מחקר, כמובן). אבל ברור שהסיכון בחברות האלה הוא תמיד מאד גבוה, לכן אני שמה שם מעט כסף, ופסיכולוגית נפרדת ממנו מראש ברגע הקנייה, מבחינתי הסכום הזה אבוד. אבל! אם החברה תצליח - פוטנציאל הרווח שלי הוא פי 10 או יותר. מניה כזו אני לא אמכור בשום פנים ואופן אחרי שעשתה לי 20% או 30%.

זהו, מקווה שזה עוזרת :)

נערך לאחרונה ב:
אני בטוח שהמיליארדים (טריליארדים?) שייזרמו אליך יהפכו את האופציה השנייה לאטרקטיבית יותר.
אני אישית לא הייתי בוחר באופציה הזו. מעדיף להכות את השוק ולהתעשר מאשר להתעסק עם כל הטררם הזה (מאמין שיש עוד מספיק כמוני).

אני תמיד (!!!) עושה המון מחקר, מנסה להבין את התחום ואת השחקנים בתחום, בודקת דוחות כספיים וכו',
לא יודע ממה את נהנית, אבל אין לך משהו טוב יותר לעשות בחיים? לצלול עם דולפינים למשל?

(אחרי שעשיתי עליה טונות של מחקר, כמובן).
כלומר בזבזבת טונות של זמן. זמן = כסף. ==> בזבזת המון כסף. ובסופו של דבר גם -
לכן אני שמה שם מעט כסף,
לכן פוטנציאל הרווח הנומינלי שלך הוא מועט ולא ישנה את מסלול חייך או אורח חייך לכאן או לכאן. מעבר לכך -
מבחינתי הסכום הזה אבוד.
לא רק הסכום אבוד, גם הזמן שלך אבוד לנצח. מעבר לכך -
מניה כזו אני לא אמכור בשום פנים ואופן אחרי שעשתה לי 20% או 30%.
אין קשר בין העובדה שמניה עשתה לך (מה פתאום לך?) 25% לבין מה שהיא תעשה בעתיד, שזה יכול להיות 300% או 85%(-). זו הטייה קוגניטיבית אמוציונלית בלבד.

את חושבת שאם את אישה אינטליגנטית, משכילה, ומשקיעה זמן לחקור חברות זה יוביל אותך להצלחות בהשקעות. סליחה על הבוטות, אבל האסטרטגיה שלך היא לא יותר מהימורים בכסות אינטליגנטית. מבחינה זו היה עדיף כבר שתלמדי לשחק פוקר מקצועי ותשתתפי בטורנירים נושאים פרסים.

את חושבת שאם את אישה אינטליגנטית, משכילה, ומשקיעה זמן לחקור חברות זה יוביל אותך להצלחות בהשקעות. סליחה על הבוטות, אבל האסטרטגיה שלך היא לא יותר מהימורים בכסות אינטליגנטית. מבחינה זו היה עדיף כבר שתלמדי לשחק פוקר מקצועי ותשתתפי בטורנירים נושאים פרסים.

בהינתן שאין לך מושג מי זו הכותבת, מה הרקורד שלה או כל דבר אחר, אתה בתגובה שלך שולל לגמרי את האסטרטגיה של מיליוני משקיעים פרטיים ברחבי העולם לעשות מחקר ולהשקיע בשוק ההון כי הם בעצם כולם מהמרים.
סליחה על הבוטות אבל אני חושב שהתגובה שלך היא שטותית מאוד

בהינתן שאין לך מושג מי זו הכותבת, מה הרקורד שלה או כל דבר אחר, אתה בתגובה שלך שולל לגמרי את האסטרטגיה של מיליוני משקיעים פרטיים ברחבי העולם לעשות מחקר ולהשקיע בשוק ההון כי הם בעצם כולם מהמרים.
בלי קשר לתגובה הספציפית שעליה הגבת, יש פה לא מעט אנשים עם קיבעון מחשבתי נגד שיטות השקעה ששונות מהשיטות שלהם. כל מי שפועל אחרת הוא מהמר/לא יודע מה הוא עושה.
יש הרבה שיטות השקעה ושכל אחד יעשה את מה שעובד טוב בשבילו.

בלי קשר לתגובה הספציפית שעליה הגבת, יש פה לא מעט אנשים עם קיבעון מחשבתי נגד שיטות השקעה ששונות מהשיטות שלהם. כל מי שפועל אחרת הוא מהמר/לא יודע מה הוא עושה.
יש הרבה שיטות השקעה ושכל אחד יעשה את מה שעובד טוב בשבילו.
מסכים בהחלט. דווקא התגובה של @DiverGirl לגבי השיטה שבה היא משקיעה נשמעת הגיונית בהחלט. אין לי מושג אם זו המציאות או לא ומה הרקורד אבל התגובה שבאה אחריה הייתה לא לעניין לדעתי. לכתוב למישהו אם אין לו משהו יותר טוב לעשות בחיים מאשר להתעסק בהשקעות זה ממש לא במקום לדעתי ומוריד את הרמה של הפורום במיוחד שזה מגיע ממשתתף ותיק.

לא יודע ממה את נהנית, אבל אין לך משהו טוב יותר לעשות בחיים? לצלול עם דולפינים למשל?

כלומר בזבזבת טונות של זמן. זמן = כסף. ==> בזבזת המון כסף. ובסופו של דבר גם -

לכן פוטנציאל הרווח הנומינלי שלך הוא מועט ולא ישנה את מסלול חייך או אורח חייך לכאן או לכאן. מעבר לכך -

לא רק הסכום אבוד, גם הזמן שלך אבוד לנצח. מעבר לכך -

אין קשר בין העובדה שמניה עשתה לך (מה פתאום לך?) 25% לבין מה שהיא תעשה בעתיד, שזה יכול להיות 300% או 85%(-). זו הטייה קוגניטיבית אמוציונלית בלבד.

אחרי תגובה כל כך מקסימה, מעמיקה ומאירה עיניים, לא נותר לי אלה לאחל לך אחלה סוף שבוע והרבה נחת מתיק השקעותיך :)

אני מניח שזו תגובה לכותב הפוסט שמחליט למכור מניות אחרי שהן עושות לו 10%-20% תשואה.

בבקשה לחזור לנושא הדיון - כתבו לגופו של עניין ולא לגופו של אדם.

קראת ספרים בנושא?
אם לא, אני מאוד ממליץ על:
What works on wall street
Quantitative value

לצד בלוגים כמו:
Quant-investing
investingforaliving

הם לחלוטין ישנו את האופן שבו אתה חושב ובוחר מניות להשקעה.

נערך לאחרונה ב:
לאור הביקורת הרבה על תהליך המכירה, יש לכם המלצה כלשהי בשבילי, כיוון מחשבה כלשהו, מתי כן נכון למכור? הבדיקה שאני עושה (לפחות נכון להיום) בעת הקנייה לדעתי לא תתפוס בעת המכירה, כי במצב של רווח ה-P/E למשל כבר לא יהיה מהנמוכים בשוק. הוא יכול במצבים מסויימים אפילו לעלות מעל ממוצע השוק.

ההחלטה על המכירה דומה להחלטה על קניה (עד כדי ענייני מס ועמלות). היו לך סיבות לקנות. הסיבות האלו עדיין בתוקף? אז תמשיך להחזיק. הן כבר לא בתוקף (כי מחיר המניה עלה או האיכות של החברה ירדה כך שקניה היא כבר לא עיסקה טובה) - תמכור.
המלצה: כאשר אתה קונה, תכתוב לך בקובץ כלשהו למה קנית את המניה. הזו. כך תוכל לחזור ולבדוק אם הסיבות עדיין בתוקף.

(אחרי שעשיתי עליה טונות של מחקר, כמובן)
יכולה לכמת בזמן, בערך, מה זה טונות של מחקר עבורך? יומיים, שבוע, חודש, חצי שנה? כלומר כמה זמן בערך את יושבת ולומדת חברה, לפני שאת קונה מנייה שלה?
גם אחרים מוזמנים לענות. יכול להיות שהשאלה טיפשית ובטוח שהיא מאד אינדבידואלית, אבל מאד מעניין אותי לדעת מהו זמן סביר פחות או יותר לביצוע חקר על חברה אחת לפני שקונים.

לצד בלוגים כמו:
Quant-investing
investingforaliving
הלינקים נכונים?

הסיבות האלו עדיין בתוקף?
הסיבות בגינן אני קונה (לפחות נכון להיום) כמעט תמיד לא יחזרו על עצמן בעת המכירה. הן נכונות לתקופת זמן ספציפית מאד בעת הקנייה. PE נמוך ביחס לשוק ולסקטור, רכישות של Insiders, וכו' - לאחר שערך המניה עלה בצורה יפה, או ירד בצורה לא יפה, המספרים האלה משתנים והם כבר לא רלוונטיים. הדבר היחיד שאולי יכול להשאר רלוונטי הוא תחזיות האנאליסטים - האם האנאליסטים עדיין מעריכים מחיר טוב למניה? אבל כמו שראיתי שלא מעט כתבו פה בשרשור - אי אפשר לסמוך על תחזיות האנאליסטים לבד, אם בכלל.

הסיבות בגינן אני קונה (לפחות נכון להיום) כמעט תמיד לא יחזרו על עצמן בעת המכירה. הן נכונות לתקופת זמן ספציפית מאד בעת הקנייה. PE נמוך ביחס לשוק ולסקטור, רכישות של Insiders, וכו' - לאחר שערך המניה עלה בצורה יפה, או ירד בצורה לא יפה, המספרים האלה משתנים והם כבר לא רלוונטיים. הדבר היחיד שאולי יכול להשאר רלוונטי הוא תחזיות האנאליסטים - האם האנאליסטים עדיין מעריכים מחיר טוב למניה? אבל כמו שראיתי שלא מעט כתבו פה בשרשור - אי אפשר לסמוך על תחזיות האנאליסטים לבד, אם בכלל.

הן בדיוק מה שרלוונטי. אם הן כבר לא קיימות, אז תמכור. לא בגלל שהיתה עליה, אלא בגלל שאין לך סיבה להחזיק.
אבל אני לא מבין, אמרת שאתה מוכר אחרי שקיבלת עליה של 10-20 אחוז. אם היה P/E נמוך, אז עליה כזו במחיר בהכרח אומרת שעכשיו הוא כבר לא נמוך? אם כך אז כנראה יש לך בעיה בקניה ולא במכירה... בשביל שיהיה נכון להשקיע במניה בודדת צריך סיבה יותר טובה מאשר ציפיה לעליה של 10-20 אחוז.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
סליחה על הבוטות אבל אני חושב שהתגובה שלך היא שטותית מאוד
אז זהו, שההנחה שלך שדרך הפעולה אותה הציגה הכותבת מדמה אסטרטגיה של מליוני משקיעים פרטיים ברחבי העולם היא שטותית מאד.
אין לי מושג אם זו המציאות או לא
ברור.

אז זהו, שההנחה שלך שדרך הפעולה אותה הציגה הכותבת מדמה אסטרטגיה של מליוני משקיעים פרטיים ברחבי העולם היא שטותית מאד.

ברור.
טוב אתה כבר נכנס לעניינים אישיים מול @DiverGirl ואין לי מושג מה הסיפור פה.
מיליוני משקיעים פרטיים ברחבי העולם (ואני בתוכם) עושים מחקר מעמיק לפני שהם רוכשים מנייה, משרטטים לעצמם אסטרטגיית יציאה כי הם מבינים שהשוק דינמי וגמיש ובמקרה שמדובר בסיטואציות של סיכון גבוה - תשואה גבוהה האלוקצייה עבור מנייה ספיצפית היא אכן נמוכה מסך התיק כמו הדוגמא שניתנה על ידי הכותבת.
אני לא חושב שיש לך מושג מי זו הכותבת וחבל שאתה נכנס לפינות אישיות כפי שצויין על ידי המנהלים.

נערך לאחרונה ב:
אני בעצם מתייחס נטו למספרים. לא כי אני לא מאמין בזה, אלא כי זה פחות מעניין אותי, אני יותר נמשך למספרים מאשר למלל.
אם אתה באמת מתעניין במספרים למה לא לצלול כל הדרך? תלמד לקרוא ולנתח דוחות, להעריך שווי חברות ולנסות לקבוע מחיר מטרה מסויים. אין הבטחה שתצליח אבל אם מעניין אותך אולי שווה לנסות.

יכולה לכמת בזמן, בערך, מה זה טונות של מחקר עבורך? יומיים, שבוע, חודש, חצי שנה? כלומר כמה זמן בערך את יושבת ולומדת חברה, לפני שאת קונה מנייה שלה?
גם אחרים מוזמנים לענות. יכול להיות שהשאלה טיפשית ובטוח שהיא מאד אינדבידואלית, אבל מאד מעניין אותי לדעת מהו זמן סביר פחות או יותר לביצוע חקר על חברה אחת לפני שקונים.

לפני כל קניה אני בדרך כלל בודקת את הדברים הבאים:
1. קוראת על התחום עצמו, ממה התחום מושפע, מה הסיכונים, מי השחקנים הגדולים, וכו'.
2. דוחות כספיים משנה-שנתיים האחרונות של החברה, כדי להבין את הדינמיקה של החברה, מי הלקוחות שלה, מה החוזקות והחולשות שלה, וכו'
3. היסטוריה של רכישות משמעותיות, SPIN OFFS וכדומה
4. שינויים משמעותיים בהנהלה, כגון החלפת CEO, ובכלל מה הדינמיקה שם בפאן הניהולי בשנים האחרונות
5. מידע נוסף ספציפי לתחום, שנראה לי רלוונטי. למשל, אם מדובר בחברת ביומד - בודקת מה ה-PIPELINE שלהם, באיזה שלבי פיתוח המוצרים נמצאים.

כל זה לא קורה בערב אחד, אלא לפעמים על פני כמה ימים או כמה שבועות - בהתאם לכמות הזמן שיש לי באותה תקופה. בחישוב גס, משקיעה בין 3 ל-6 שעות לפני הקניה. כל מניה שעוברת את הסינון נכנסת לרשימת WATCHLIST שלי (כרגע כוללת כ-30 מניות), ויושבת שם עד שאני מחליטה שזה הזמן לקנות. זו מתודולוגיה שגיבשתי לעצמי אחרי שניסיתי שיטות אחרות, ונכון להיום אני מאד מרוצה מהתוצאות. האם היא תניב לי תשואה עודפת על פני 20 שנה? אין לי מושג, נראה בעוד 20 שנה :)

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0