• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מעבר להייטק- מה באמת קורה שם

אהלן אהלן

משתמש רשום
דירוג
1
היי לכולם!
אני יודע שיש כאן כבר כמה דיונים על מעבר להייטק וכו' וכו' וזה נהדר! ככה הבנתי מה כדאי לבדוק לפני ההסבה, באיזה מסלול למידה לבחור ועוד.
אבל יש לי שאלה קצת שונה:
ממה שהבנתי, בכדי לדעת האם עבודה בהייטק מתאימה לי, צריך להתחיל בבית תכנות בסיסי על פי המדריכים שיש ברשת. אבל בתחושה שלי זה לא מדויק, כי כמו בכל עבודה, כשאתה רק 'נוגע' זה הרבה פעמים יכול לייאש/טיפה לשעמם/להלהיב. כי זה רק נגיעה. אין פרספקטיבה רחבה יותר כמו להביא מוצר מתחילה ועד סוף/ תחום פיתוח ספיצפי מאד מעניין.
האם יש דרך כלשהי לחוות יום בחייו של עובד הייטק (אני ספצפית מתעניין בפול סטאק) על רוב מה שמשתמע ממנו?

לדעתי לשבת לפתור בעיות קומפילציה בסביבת עבודה ולנסות להבין חתיכות קוד שמישהו אחר כתב זה פחות או יותר החויה לפחות בחברות גדולות.
אתה בורג קטן במערכת גדולה שעובד על באג ספציפי שמצאו לפני 3 שנים וסוף סוף התפנו לטפל בו
או על פיצ'ר חדש שמביא את התאימות מגרסא 2.1.05 לגרסא 2.1.06 בתוכנה.
ואז מריץ 700 טסטים לראות שלא הרסת שום דבר ולא הכנסת באג חדש.
זה 95% מהעבודה
יש עוד 5% יותר טובים

זו הייתה החוויה שלי על כל פנים ולכן המשכתי לתואר מתקדם במקום להשתלב בתעשיה.
אני מניח שיש תפקידים יותר/פחות מוצלחים.

נזכרתי עוד משהו חשוב שהוא דווקא תובנה מהפורום אבל גם קצת מהנסיון שלי באותה חברה גדולה:
אין כזה דבר שלא רוצים מבוגרים בהי-טק אנשים מבוגרים יכולים להרשות לעצמם לעזוב אבל זה לא מאד שכיח הסיבה העיקרית היא:
התעשיה כל הזמן גדלה ולכן רוב האנשים שנכנסים צעירים זו פשוט פירמידת אוכלוסיה עם בסיס רחב

האם יש דרך כלשהי לחוות יום בחייו של עובד הייטק (אני ספצפית מתעניין בפול סטאק) על רוב מה שמשתמע ממנו?
בכנות, מה אתה מצפה לשמוע?
זו פשוט עבודת צווארון-לבן רגילה, אלא שהשכר האופייני לה גבוה מאוד.

חלק מהזמן משעמם, חלק מהזמן מעניין, רוב הזמן meh. לפעמים שעמום משמים, לפעמים מייאש, לפעמים מאתגר ואפשר להיכנס לתוך זה שעות ארוכות...
אני חושב שזה ככה בכל העבודות, בכנות. בגלל זה, זו לפחות הדעה שאני מחזיק בה, לא בוחרים עבודה לפי מה שמעניין. אלא איפה אתה יכול למכור את זמנך וכישוריך למרבה במחיר.

@Mr. Bigglesworth
תיאור מדוייק של המציאות.

אפשר להיות לפעמים תקוע יום שלם על איזה באג ובסוף למצוא את עצמך מקליד בסך הכל כמה שורות וגם מרגיש טיפש בסוף היום...

ואז בסוף שבוע אתה יושב בבית כדי לתכנת משהו "אמיתי" ולא להתנוון בגלל מה שאתה עושה בעבודה.

היי לכולם!
אני יודע שיש כאן כבר כמה דיונים על מעבר להייטק וכו' וכו' וזה נהדר! ככה הבנתי מה כדאי לבדוק לפני ההסבה, באיזה מסלול למידה לבחור ועוד.
אבל יש לי שאלה קצת שונה:
ממה שהבנתי, בכדי לדעת האם עבודה בהייטק מתאימה לי, צריך להתחיל בבית תכנות בסיסי על פי המדריכים שיש ברשת. אבל בתחושה שלי זה לא מדויק, כי כמו בכל עבודה, כשאתה רק 'נוגע' זה הרבה פעמים יכול לייאש/טיפה לשעמם/להלהיב. כי זה רק נגיעה. אין פרספקטיבה רחבה יותר כמו להביא מוצר מתחילה ועד סוף/ תחום פיתוח ספיצפי מאד מעניין.
מצא מישהו מחבריך או מכריך, שעובד בהייטק, אבל במקום טוב, סטארטאפ רציני, חברה ברמה גבוהה, אולי מנהל, תזמין אותו לבירה, ותשאל. כדאי גם לנסות תחומים שונים (מנהל מוצר, מפתח, וכו').

בסופו של דבר, אלא אם כן אתה מוכשר בצורה בלתי רגילה, או בתחום מאוד מיוחד, לא קיים היום בישראל תחום עיסוק, שבו תוכל להשתכר בצורה כל כך טובה, לעשות דברים כל כך מעניינים, ומאתגרים אינטלקטואלית, כל כך משמעותיים מבחינה עסקית, או עם כל כך הרבה Impact, כמו תעשיית ההייטק, עם דגש על פיתוח תוכנה. (במובן הרחב. אני לא מתכוון בהכרח לתכנות).

מבחינת הטענות על "כלוב זהב" זה קשקוש. אם אתה טוב, תוכל לשלוט בהקיפי המשרה שלך, בכמה אתה עובד, ועל מה, ועדיין להרוויח שכר מאוד מכובד.

מצד שני, הדרישות מאוד גבוהות. חייבים כל הזמן ללמוד. וחלק מהתפקידים, מה לעשות, משמימים.

עד כמה צריך להיות מוכשר בשביל להתקבל למשרות פיתוח לעומת מקצועות אחרים?

מרגיש לי, וגם קצת מנסיון, שתכנות היא העבודה מבין הקשות שיש.
לא מבחינת תנאים של שכר או תנאים פיזיים, אלא מבחינה שלא כל אחד יכול לעשות את זה.
צריך לדעת אנגלית ברמה טובה מאוד, להיות יצירתי, ליצור דברים מאפס. כל הזמן להתחדש וללמוד המון.
עבודה סיזיפית שיכולה לייאש בקלות. כל פסיק יכול לגרום לקוד לא לעבוד.
המון באגים שצריך לטפל בהם שלפעמים אפשר לשבת על אחד הרבה זמן בלי שמץ של מושג מה גורם לו.

נערך לאחרונה ב:
עד כמה צריך להיות מוכשר בשביל להתקבל למשרות פיתוח לעומת מקצועות אחרים?

מרגיש לי, וגם קצת מנסיון, שתכנות היא העבודה מבין הקשות שיש.
לא מבחינת תנאים של שכר או תנאים פיזיים, אלא מבחינה שלא כל אחד יכול לעשות את זה.
צריך לדעת אנגלית ברמה טובה מאוד, להיות יצירתי, ליצור דברים מאפס. כל הזמן להתחדש וללמוד המון.
עבודה סיזיפית שיכולה לייאש בקלות. כל פסיק יכול לגרום לקוד לא לעבוד.
המון באגים שצריך לטפל בהם שלפעמים אפשר לשבת על אחד הרבה זמן בלי שמץ של מושג מה גורם לו.
אתה שואל את השאלות הלא נכונות.
הרופא הממוצע בעל כישורים אינטלקטואליים גבוהים בהרבה מהמתכנת הממוצע, כל גננת תורמת לאנושות יותר מכל המתכנתים בחברות הפורקס ביחד וכל חקלאי עובד יותר קשה מכל מתכנת. אז מה? כל אלו לא הופכים את העבודה בהייטק למתאימה יותר או פחות בשבילך.
גם השאלה עד כמה נדרשים כישורים ייחודיים לא רלוונטית. אתה צריך להכיר את עצמך ואם אתה לא בטוח יש אבחונים שונים שיעזרו לך.
בכל מקרה, אנגלית טובה מאד ויכולת להסתגל לשינויים אלו תכונות חשובות מאד בשוק העבודה וכדאי שיהיו לך.

אני עוסק בתכנה מגיל 8, כלומר כבר יותר מ20 שנה.
עשיתי תואר במדמ"ח, לא כי הייתי צריך, אלא מתוך אהבה לתחום.
זה עולם כ"כ רחב, מורכב ומעניין שאפילו עם כל הידע וניסיון שצברתי אני ממשיך לגלות שאני עדיין לא מבין כלום.
אצלי זה לא מקצוע, זה תחביב - לכן אין לי בעיה לעסוק בזה גם בסופ"שים, חגים, חופשות.

מבחינת מקום עבודה - אני עובד עם אנשים שסומכים עליי ונותנים חופש כמעט בכל מקום.
העבודה היא בימים א-ה משעה 9 עד 18:00 - על הנייר, בפועל אני אוהב להגיע ב8 ולצאת ב4. אחרים מעדיפים להגיע ב10 ולצאת ב5.
במשרד יש לנו ממתקים, בירות, גלידות ,רובי NERF, קונסולות משחק, גיטרות, תופים, - אפילו הילדים של העובדים אוהבים לבלות אצלנו D:
בתקופה הנוכחית אפשר לעבוד מהבית.

רוב העבודה היא הרחבה ושיפור של מערכת קיימת, המערכת יחסית קטנה, ולכן כל מה שנעשה משפיע ישירות על הלקוחות וברור איך יביא רווח או שיפור בתפוקה. אני לא יודע אם איי פעם אהיה מסוגל לעבור בקורפורייט.
המשימות הן הוא פרוייקטליות, לכן צריך לסיים עד תאריך מסויים ואם לא מסיימים? אז לא נורא, כנראה שיש סיבות טובות.
אני בין ה10 המפתחים הראשונים בחברה, זה כיף לראות איך החברה גדלה ומצליחה, איך מגייסים עוד עובדים. עוד מעט צריך לעבור משרד.

כן, יצא לי לעבוד בימי שישי, שבת, ערבים, לילות ,בקרים אבל רק מבחירה שלי, היו דברים שהיה לי חשוב לסיים.

אם להסתכל על זה בצורה ממש שיטחית, אז אני בוהה במסך שחור עם שורות רצות וזה מטורף!

אגב, למה אתה מתעניין בפול סטאק? אתה יודע מה הבדל בין פול סטאק ללא פול סטאק?

נערך לאחרונה ב:
עד כמה צריך להיות מוכשר?
השאלה איך אתה מגדיר מוכשר.
לסיים תואר במדמ"ח באוניברסיטה מובילה זה נחשב מוכשר?

יש מי שיגדיר כמוכשר טייס שסיים דוקטורט בפיזיקה ב-MIT
ויש מי שיגדיר כמוכשר אדם שסיים תיכון. אינדיבידואלי וקשה לענות.

יש שלל מפתחים, בשלל רמות, בשלל חברות ועם שלל ידע.
השאלה לאן ואיך אתה מכוון.

במילים אחרות: עם יכולות טכניות, זה אפשרי.
לדעתי לא צריך לדעת אנגלית ברמה טובה מאוד (מניסיון), לא חייב להיות יצירתי, ולא חייב לבנות דברים מאפס.
יש מקומות שבהם זה אולי כן מתבקש, ואולי קל יותר להגדיר את כאידיאל המקצוע, אבל הלכה למעשה - בעיני זה בהחלט לא מגדיר את העוסקים במקצוע באופן גורף.

העבודה היא בימים א-ה משעה 9 עד 18:00 - על הנייר, בפועל אני אוהב להגיע ב8 ולצאת ב4. אחרים מעדיפים להגיע ב10 ולצאת ב5.
במשרד יש לנו ממתקים, בירות, גלידות ,רובי NERF, קונסולות משחק, גיטרות, תופים, - אפילו הילדים של העובדים אוהבים לבלות אצלנו D:
בתקופה הנוכחית אפשר לעבוד מהבית.
זו חוויה מאוד פרטנית - במקומות שלי יצא לעבוד בהם:
עובדים א-ה צריך להגיע עד ל10:00 ולעבוד לפחות 9 שעות(זה בדרך כלל נמדד בשעון ובמקומות שאין שעון יצא לי לעבוד הרבה), יש קצת ממתקים(פסקזמן וכאלו), אבל שום דבר שקרוב לבירות/גלידות וכדומה. במקומות בודדים היו קונסולות/תופים ולדעתי הם היו יותר בשביל "היופי" מאשר בשימוש(אני לא בטוח אם יסתכלו בעין טובה על מי שמשתמש בהם בשעות העבודה).

המשימות הן הוא פרוייקטליות, לכן צריך לסיים עד תאריך מסויים ואם לא מסיימים? אז לא נורא, כנראה שיש סיבות טובות.
כן, יצא לי לעבוד בימי שישי, שבת, ערבים, לילות ,בקרים אבל רק מבחירה שלי, היו דברים שהיה לי חשוב לסיים.
ברוב המקומות אצלי לא הייתה גמישות כזו, טכנית העבודה בלילות/שישי/שבת היא "מבחירה שלך" אבל ברור לכולם שזה במידה מסויימת נדחף מלמעלה במסגרת הלחץ לעמידה בזמנים.

לדעתי גם אם תשב יום שלם ליד מתכנת ותסתכל עליו עובד לא תחווה את החוויה שהוא חווה.
אתה יכול להחשף לשגרת היום של מתכנת ולהגיד אם היא מתאימה לך - עבודה במשרד, עם אוכלוסיה מסויימת ואופי עבודה מסויים וכו'. ואתה יכול לעשות איזה פרויקט קוד קטן בשביל לדעת אם אתה מתחבר לזה, אבל כל דבר מעבר לכך שאתה מצפה ללמוד מחוייה סובייקטיבית של בנאדם הוא בגדר ניחוש.

ברוב המקומות אצלי לא הייתה גמישות כזו, טכנית העבודה בלילות/שישי/שבת היא "מבחירה שלך" אבל ברור לכולם שזה במידה מסויימת נדחף מלמעלה במסגרת הלחץ לעמידה בזמנים
הנה דוגמה אמיתית שקרתה לי:
המעסיק אומר לך ביום חמישי בצהריים שיש ישיבה ביום ראשון, שבה אתה צריך להציג את התוצאה של עבודתך.

מכאן ברור לך שבשישי שבת אתה לא תנוח...

האלטרנטיבה היא לנוח בסופ"ש ולקבל זובור בראשון, אחרי שתציג חלטורה/עבודה ברמת גימור לא גבוהה מספיק.

הערה - הייטק זה לא רק תכנות.
למעשה רוב עובדי ההיטק אינם מתכננים בכלל.

אופי העבודה, דרישות וכו׳ משתנה מחברה לחברה וממנהל למנהל, בדיוק כמו ב״לא הייטק״

הנה דוגמה אמיתית שקרתה לי:
המעסיק אומר לך ביום חמישי בצהריים שיש ישיבה ביום ראשון, שבה אתה צריך להציג את התוצאה של עבודתך.

מכאן ברור לך שבשישי שבת אתה לא תנוח...

האלטרנטיבה היא לנוח בסופ"ש ולקבל זובור בראשון, אחרי שתציג חלטורה/עבודה ברמת גימור לא גבוהה מספיק.
חשבת על הרעיון המהפכני של לבוא לבוס ולהגיד לו "סנסאי מעסיק, לא אספיק לסיים את העבודה בזמן עד לישיבה בהתחשב בעובדה שאין בכוונתי לעבוד בשישי שבת כי חשוב לי לנצל את הזמן הזה לבילוי עם משפחתי וילדי, במטותה ממך דחה את הישיבה ליום שלישי."?

בינתיים זה עובד לי מעולה בעבודה שלי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש הגדלת הפרשת חלק עובד לקרן השתלמות מעבר ל-2.5% פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
littleSeal מעבר מעוסק זעיר לחברה גדולה יזמות והגדלת הכנסות 0
G מעבר מ-VTI ל-1183441 INVESCO S&P 500 UCITS ETF שקלית שוק ההון 15
מ מעבר למסלול מניות בקרן פנסיה בגיל 47 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
Y מעבר בין בתי השקעות וטופס 867 שוק ההון 5
F מעבר לעצמאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
I מעבר קרן השתלמות ואיפוס פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N מעבר חברת סלולר צרכנות פיננסית 2
AlexNOSAM מעבר לארצות הברית - מה לעשות עם הפנסיות וקה״שים למיניהם? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
M מעבר לIRA, הסכנה שלא מדברים עליה שוק ההון 26
R מעבר לבלינק שוק ההון 1
מ מכירת קרן כספית ביום האחרון בשנת המס בעקבות מעבר לתושבות מס אמריקאית מיסים 4
B רכישת מקרר - מעבר דירה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
י כדאיות מעבר לIKBR שוק ההון 7
I שאלות בסיסיות על מעבר מקרנות אמריקאיות אל קרנות איריות\ישראליות שוק ההון 6
ב האם מעבר בין מסלולי השקעה בקרן הפנסיה מצריך חיתום רפואי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
S רגע לפני מעבר ל-IRA התיעצות אחרונה - האם לנייד כסף מקרן הפנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
D השוואת דמי ניהול או מעבר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
L מעבר IRA בקה"ש בלבד או קה"ש + פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 47
ד מעבר מפיקדון צמוד מדד לקרן כספית שוק ההון 3
M מעבר מחשבון אינטראקטיב בורקס ישאל לארה"ב? משהו השתנה? שוק ההון 1
G הרעה בדמי ניהול בגמל וקרן השתלמות עקב מעבר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
C מעבר לקנדה כתעודת ביטוח אוף טופיק 31
ט מעבר למדינה אחרת, מה הדרך הטובה ביותר להתנהל מבחינת המרה? צרכנות פיננסית 0
דו דו תהליך מעבר לגלובלנט קה״ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ו בירור הליך מעבר בין בתי השקעות ישראליים צרכנות פיננסית 4
T האם כדאי למשוך כספים מקרנות פנסיה/השתלמות מעבר לתקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M מעבר למערכת פתוחה בבית השקעות שוק ההון 3
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
כ קרן השתלמות מעבר לתקרה - חסרונות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
T מעבר מארה"ב לאירופה - אשמח להתייעצות שוק ההון 0
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M מעבר לגלובלנט IRA פוסטים מאיכות נמוכה 4
T מעבר מבנק לבית השקעות בתיק מעורב שוק ההון 0
T קה"ש ופנסיה מעבר לתקרה - אופציות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N מעבר בנק - איך מתבצעת בפועל קבלת ההטבות/התמקחות? צרכנות פיננסית 2
Z מעבר לקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ישראלי מצוי זוג אזרחים אירופאים עם נכות - מעבר לחו״ל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
M מעבר מתיק מנוהל בבורסת ת"א לתיק פסיבי מבוסס מדד עולמי שוק ההון 16
G מעבר בין מסלולי הביטוח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
S מעבר למיטב מ-IBI צרכנות פיננסית 7
Y כספים שהופקדו לקרן השתלמות מעבר לתקרה המזכה בפטור ממס שוק ההון 28
נ מעבר בין קרנות השתלמות (sp500) ו״אזהרה״ של סוכנת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
V מעבר לבנק טפחות צרכנות פיננסית 1
אגוז_קוקוס מעבר למסלול פנסיה עם יתרת נכסים נמוכה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0

נושאים דומים

Back
למעלה