• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מחשבותיו של טלר

אבל בגדול קיימים אנשים שעבורם הבחירה שלא להחזיק כרטיס אשראי תהיה בחירה מאוד מועילה.
אבל גם זה לרוב לתקופה מוגבלת עד שפשוט מתרגלים שלא מוציאים יותר משמכניסים.

אוקיי, עוד שבוע עבר עליי בבנק.
השבוע נכחתי לגלות את חוסר התחרות שקיים במערכת הבנקאית בארץ בהשוואה לחו"ל.
הכל התחיל כאשר תייר בריטי רצה להפקיד בחשבונו סכום של כ-15K ש"ח.
השיחה כמובן התנהלה באנגלית, אבל למען הנוחות (שלי ואולי שלכם :) ), אביא את הדברים בעברית:

"אוקיי, העמלה היא 22.5 ש"ח"
"מה? אני צריך לשלם עמלה על כך שאני מפקיד את הכסף שלי לחשבון שלי?"
"כן..."
"אני לא משלם את זה, תעשה משהו"
"אי אפשר לבטל את זה"
"זה מטורף, לשלם עמלה על כך שאני מפקיד את הכסף שלי לחשבון. יש גם עמלה על משיכה?"
"כן, אותו סכום"
"וואו"
"טוב, ככה זה בישראל. אתה יודע, אנשים משלמים כאן לפחות 10 ש"ח עבור מסלול עמלות בסיסי מדי חודש"
"כמו סוג של דמי שימוש?"
"אפשר לומר."
"וכולם משלמים את זה?"
"אני אישית לא, יש גם קבוצות כמו סטונדטים וחיילים שלא משלמים. למה, בבריטניה זה לא קיים?"
"לא."
"אז ממה הבנק מרוויח?"
"מסחר בני"ע, מכירת מט"ח, הלוואות.. אין כאלה עמלות אצלם..."
"מעניין"
"אה, ויש גם רווחים מהאוברדראפט"
"כמה עולה האוברדראפט אצלכם?"
"אם אין לך הסכם עם הבנק זה כ-5 לירות שטרלינג ליום, ואם כן אז אני חושב שזה 16 אחוז לשנה, אני לא יודע, לא הייתי אף פעם באוברדראפט"
"וואו. בישראל אם אין הסכם הריבית היא 16 אחוז במקסימום, ואם יש אז זה יכול גם להגיע ל-1.75 אחוז"
"לחודש?"
"לשנה"
"אה, לפחות זה זול יותר."
"טוב, חצי מדינה משתמשת כאן באוברדראפט אז..."
"אבל עמלות על משיכה והפקדה? וואו"
"כן... אתה יודע, הבנק הזה הרוויח 3 מיליארד שקלים בשנה שעברה"
"עכשיו אני מבין למה"
------
בפעם אחרת, שילמתי שובר עבור גברת כלשהי, בשעה שהיא מתווכחת בטלפון ואומרת בכעס "זה לא מה שסיכמנו, אני לא מסכימה...כן, נבטל את החוזה".
כשסיימתי את ההליך במחשב, היא הביטה בעיניים כועסות בחלל.
"מה קרה?"
"רציתי לשכור דירה, אמרתי לבעל הבית מראש שאני לא מוכנה לשלם ערבות, פתאום הוא מבקש ממני ערבות של 20K"
"למה לא לשלם ערבות?"
"למה להשכיב את הכסף לשנה שלמה ולא לקבל ריבית? אם היו לי 20K, הייתי שמה אותם בקרן השתלמות+מקבלת תשואה, במקום לקחת הלוואה לערבות בשבילו ולשלם ריבית. מה אני פרייארית?"
"צודקת..."
"אז ביטלתי את החוזה"

וזה היה הרגע שבו התחלתי לחשוד שאולי באמת זאת בועה בשוק המניות.
ברגע שבו האזרח הקטן נכנס לשוק ההון מלא הסיכון והתנודתיות, זה הרגע לחשוד שאולי מחירי המניות לא עולים בשל שיפור במצב הכלכלה או משקיעים שמבינים מה הם עושים ומסכימים לסיכון כנגד התשואה. התחלתי לפקפק לרגע אם השוק הפך למה שמתואר בספר "הליכת אקראי בוול סטריט" כ"מגדלים פורחים באוויר"-עלייה מהירה במחירי המניות, ללא קשר למצב הכלכלה.
אולי הציבור באמת חושב שהוא מצא את אפון הקסם שהסולידית תיארה, ולא מבין מה יקרה ביום שבו כל זה יתפוצץ לו בפרצוף..

נערך לאחרונה ב:
[אוף טופיק]
ברגע שבו האזרח הקטן
׳האזרח הקטן׳ זה ביטוי שמקומם אותי.
אין אזרח קטן, זה ביטוי שמפאי המציאו והשתרש בתודעה שלנו.
יש אזרח או משלם המיסים, תלוי בקונטקסק.

[אוף טופיק]

׳האזרח הקטן׳ זה ביטוי שמקומם אותי.
אין אזרח קטן, זה ביטוי שמפאי המציאו והשתרש בתודעה שלנו.
יש אזרח או משלם המיסים, תלוי בקונטקסק.

תראה, במובן המילולי "האזרח הקטן" זה אכן ביטוי מקומם.
מצד שני, הכוונה די ברורה-האזרח הפשוט. האנשים שבדר"כ, בשעה שבה הריביות הן בגובה הרגיל מבחינה היסטורית, לא היו מסתכלים לכיוון שוק ההון.

הפתיע אותי, שתייר בריטי אמר לך שהוא לא מוכן לשלם, סוג של התמקח ;)
כל הכבוד לו!
לנו יש לא מעט מה ללמוד. אני בטוח שבתור בנקאי אתה בטח רואה את זה יום יום.
למרות שזה די קשה, כי הבנק תמיד משדר שכאן לא מתמקחים עם התנאים. היוקרה. הגישה, והיחס (פחות חם, חברותי, אלא יותר רציני עסקי), עד לרמה של המדים, הבגדים של העובדים - הלבוש המהודר שבדרך כלל אופייני למעמד מסוים.
יש סניפים שכבר בצורת הישיבה יש הפרדה ברורה בין ההיררכיה שלך לשלנו. של הבנק ושל הלקוח.
ואולי גם יש מחלקה בכל בנק ששם הכל אחרת, שאותה רובינו לא מכירים, וזה כמובן שמור עבור האח"מיםD:

הפתיע אותי, שתייר בריטי אמר לך שהוא לא מוכן לשלם, סוג של התמקח ;)
כל הכבוד לו!
לנו יש לא מעט מה ללמוד. אני בטוח שבתור בנקאי אתה בטח רואה את זה יום יום.
למרות שזה די קשה, כי הבנק תמיד משדר שכאן לא מתמקחים עם התנאים. היוקרה. הגישה, והיחס (פחות חם, חברותי, אלא יותר רציני עסקי), עד לרמה של המדים, הבגדים של העובדים - הלבוש המהודר שבדרך כלל אופייני למעמד מסוים.
יש סניפים שכבר בצורת הישיבה יש הפרדה ברורה בין ההיררכיה שלך לשלנו. של הבנק ושל הלקוח.
ואולי גם יש מחלקה בכל בנק ששם הכל אחרת, שאותה רובינו לא מכירים, וזה כמובן שמור עבור האח"מיםD:

*בתור טלר, יש זמן עד לבנקאות, אם בכלל :)
הבנק הוא לא מוסד שנראה כמו באז'ר טורקי, אם לזאת הכוונה, אבל הוא לא באמת שונה ממנו.
רק היום ראיתי איך בעל עסק איים בעזיבה כי הריבית על הלוואה שלו הייתה 6% ועוד באותו יום היא ירדה ל-3%.
עם זאת, אני קצת פחות מתחבר לתיאורים של "מעמד מסוים" "היררכיה" "פחות חם"-יש ויש. ראיתי מנהלי מחלקה שמחבקים את הלקוחות, וראיתי כאלה שננעלים מהם ומתנהגים בכמגדל שן. זה תלוי אופי.

בנוגע למחלקה לאח"מים, זה דווקא קיים, וידוע: לקוחות פרימיום קיימים בכל הבנקים (לדוגמא: https://www.leumi.co.il/Lobby/premium_accounts/42993/ , https://www.bankhapoalim-corp.biz/w...bizsite/home/odotsa/BankaotPlatinum&proceed=1 ).
אין סודות בקשר לתנאי הקבלה: http://prntscr.com/p6ianh , https://www.mizrahi-tefahot.co.il/h...ing-accounts/priorityloby/pages/priority.aspx.

וכן, יש להם מחלקות משלהם, שמטבעם שם הבנקאים מכירים אותם יותר (גם כי הקהל מצומצם יותר וגם כי הם צורכים הרבה פעולות).
האם יש הבדל אמיתי? לא ממש.
בבנקים קטנים תקבל אותו יחס בלי תנאים כאלה.

מזכיר לי לקוח אחד שהגיע לסניף לפני כמה ימים והתחיל לומר לי "ראית שיש לי מיליון ש"ח בעוש? ראית? ראית?" והסתכלתי עליו במבט של "ואתה רוצה עכשיו מדליה?" אבל אמרתי רק "אוקיי...". הוא כתגובה אמר "יש לי עוד סגור" ומסר "תגיד גם למנהל, תגיד לו". קצת אחרי שהוא הלך המנהל אמר שהוא לא סובל אותו.
אף לקוח הוא לא באמת מיוחד, בנק זה עסק.
יש מקומות עם שירותיות גבוהה יותר ויש פחות, וכמובן גם היחס של הלקוח לפקידים משפיע על היחס שיקבל בחזרה (כי אנחנו גם בני אדם, ואם איזה פוץ חושב שהוא פתית שלג כי יש לו מיליון ש"ח אז עדיין אתייחס אליו כפוץ).

השאלה באיזה גיל
אם הכוונה שלך היא שמיליון ש''ח בגיל 20 זה יותר ''נחשב'' ממיליון בגיל 70, אז יש בזה משהו, פשוט כי יש לך יותר זמן לעבוד/לתת לכסף שלך לעבוד וככה להגיע למיליון. במקרה הנ''ל הוא היה מבוגר מאוד.

מצד שני, איך לי בכלל לדעת שיש לו באמת מיליון? אולי הוא לקח הלוואה? אולי מכר דירה?
ומה לי (כטלר ובכלל) אכפת?
יש יותר מדי לקוחות שחושבים שאם יש להם כסף, אז הם קנו את כל הבנק.
היה גם איש עסקים שדרש שאני ועוד מישהי נעבוד במקביל כדי לעזור לו+שאל אותי "אתה יודע לעשות צ'ק בנקאי בכלל?"
כל כך התעצבנתי שפשוט אמרתי לו ''כן, אתה יודע, בגלל זה אני יושב כאן, כטלר''.
המנהל שמע, ולקח אותי לפינה.
חשבתי לעצמי ''טוב, באמת הייתי קצת חצוף, הוא בטח יעיר לי''.
במקום זה, הוא אמר שהוא לחלוטין עומד מאחוריי, שלא מגיע לי יחס כזה ושידבר עם הלקוח על איך מתנהגים לעובד בנק ולאדם בכלל.
האמת, הופתעתי.

סוד קטן (שלא סודי בכלל..): גם מיליון זה כסף קטן מנקודת המבט של הבנק.

טוב, תם ולא נשלם כמו שאומרים
התפטרתי מלאומי לפני קצת יותר משבוע, ואני כבר עם רגל אחת בצה"ל
תכף הגיוס
-------
אם מישהו היה אומר לי לפני שנה, שבעוד שנה אדע להשקיע, העתודות הפיננסיות שלי יוכפלו פי יותר מ-12 (חלק גם מתביעה, אבל ניחא), אתעניין בכלכלה ואעבוד בבנק, הייתי צוחק לו בפרצוף ואומר שהוא הוזה.
היום זאת המציאות.
הזוי.
החודשים בבנק, נתנו לי פרופורציה לגבי כסף-שיש הרבה ממנו בעולם, ושגם סכומים שחשבתי שהם "וואו!", הם בעצם די שכיחים.
למדתי מה זאת אחריות, והרגשתי את הלחץ לא מעט. למדתי לתת שירות. למדתי מה זאת צניעות, ושהדבר הכי חשוב בפיננסים, ובכלל, זה להיות בן אדם, ולא מתנשא מגעיל (ע"ע יועץ ההשקעות המוזכר בתחילת הפוסט). אמון הוא מרכיב חשוב בכל הקשור לכסף.
בדיעבד, אני חושב שאותו יועץ השקעות עשה לי טובה.
אם לא היה מעצבן אותי מספיק, לא הייתי חושב לעולם ללמוד את כל זה.
עולם מוזר.

זאת גם הזדמנות נפלאה, לומר רגע לפני "החטיפה"-תודה ענקית לסולידית ולכל הקהילה המדהימה שיש כאן.
יש כאן ידע יקר מפז, שאמור להיות בידיים של כולם, ובזכותכם הוא נגיש מאי פעם.
יש כאן אנשים מבריקים שהיה לי העונג להתכתב איתם.

זאת לא פרידה, ולא סיכום. זאת רק עוד התחלה חדשה :)

נערך לאחרונה ב:
טוב, תם ולא נשלם כמו שאומרים
התפטרתי מלאומי לפני קצת יותר משבוע, ואני כבר עם רגל אחת בצה"ל
בהצלחה בהמשך.
אחד הדברים שלקחתי מהשרשור הזה - אם מישהו צעיר מתלבט איפה לשרוף את הזמן בין התיכון לצבא - אפשר להמליץ לו לעבוד כטלר במקום למלצר...

אם הכוונה שלך היא שמיליון ש''ח בגיל 20 זה יותר ''נחשב'' ממיליון בגיל 70, אז יש בזה משהו, פשוט כי יש לך יותר זמן לעבוד/לתת לכסף שלך לעבוד וככה להגיע למיליון. במקרה הנ''ל הוא היה מבוגר מאוד.

מצד שני, איך לי בכלל לדעת שיש לו באמת מיליון? אולי הוא לקח הלוואה? אולי מכר דירה?
ומה לי (כטלר ובכלל) אכפת?
יש יותר מדי לקוחות שחושבים שאם יש להם כסף, אז הם קנו את כל הבנק.
היה גם איש עסקים שדרש שאני ועוד מישהי נעבוד במקביל כדי לעזור לו+שאל אותי "אתה יודע לעשות צ'ק בנקאי בכלל?"
כל כך התעצבנתי שפשוט אמרתי לו ''כן, אתה יודע, בגלל זה אני יושב כאן, כטלר''.
המנהל שמע, ולקח אותי לפינה.
חשבתי לעצמי ''טוב, באמת הייתי קצת חצוף, הוא בטח יעיר לי''.
במקום זה, הוא אמר שהוא לחלוטין עומד מאחוריי, שלא מגיע לי יחס כזה ושידבר עם הלקוח על איך מתנהגים לעובד בנק ולאדם בכלל.
האמת, הופתעתי.

סוד קטן (שלא סודי בכלל..): גם מיליון זה כסף קטן מנקודת המבט של הבנק.

אני מבולבל באיזה גיל כל התקופה שעבדת בבנק? אתה לפני גיווס בעצם סביב גיל ה20 ולפני זה עבדת כטלר בבנק או שהתגייסת מאוחר יותר ?

אני מבולבל באיזה גיל כל התקופה שעבדת בבנק? אתה לפני גיווס בעצם סביב גיל ה20 ולפני זה עבדת כטלר בבנק או שהתגייסת מאוחר יותר ?

סיימתי תיכון ביוני 2019 והתגייסתי לקראת סוף שנת 2019. במשך התקופה (כחצי שנה) עבדתי כטלר
סביב גיל 18.5 התחלתי לעבוד בבנק

סיימתי תיכון ביוני 2019 והתגייסתי לקראת סוף שנת 2019. במשך התקופה (כחצי שנה) עבדתי כטלר
סביב גיל 18.5 התחלתי לעבוד בבנק

טלר זה ניהול כספים לא? אני מופתע שהבנק מקבל אליו בלי אף תעודה או ניסיון(שמח על כך)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Michel ביצוע מהלך משמעותי של הפקדה עצמאית בקרן פנסיה מקיפה. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ש תכנית הDRIP של אינטראקטיב ישראל שוק ההון 1
yanosh34 עודף לא ברור של זיכוי לפי סעיף 45א מיסים 15
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
T האם מס על הפקדות גבוהות לפנסיה של המעסיק אמור להיות מחושב בצורה שנתית או חודשית? מיסים 7
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
מ ביטול טיסות של חברות לואוקוסט - האם חכם? אוף טופיק 15
ב אג"ח של בנקים בארץ שוק ההון 6
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
M הסכם הצטרפות של ברוקרים - להיות רגוע? שוק ההון 18
B כרטיס אשראי של IBK צרכנות פיננסית 1
R איך מוצאים פוליסת חיסכון בעלת יחס גבוהה של נכסים לא סחירים? שוק ההון 9
MaorRocky סכנות של קניית קרקע לפני אישורים נדל"ן 17
Y רעיונות מה לעשות עם זכויות של ישראכרט? צרכנות פיננסית 3
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
L כרטיס אשראי קורפורייט של ישראכרט - עמלת מט"ח 0 צרכנות פיננסית 9
ס האם אפשר לקזז ירידת ערך של רכב ממס רווחי הון מיסים 16
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
MaorRocky קופת גמל לא מחזירה לי תשואה של השוק ואני לא מבין למה שוק ההון 2
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
ש איך עושים סדר בכל הבלגן של חסכונות/פנסיה/השתלמות וכו'? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ש חסרונות של פנקס קבלות ממוחשב לעומת ידני? מיסים 6
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
K חברה משותפת בבעלות של כמה חברות יזמות והגדלת הכנסות 14
A חובת הגשה של טופס 134 בדוח השנתי מיסים 0
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
G נייר ערך של 50 החברות הגדולות ב-s&p שוק ההון 6
K האם שוק המניות לא יכול להיות מימוש של מעבר פשוט בין סוגי משאבים שוק ההון 47
קפיטליסט_מרושע המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
ש התנהלות של עוסק פטור כלפי מס הכנסה מיסים 8
J גלגל החיים (או הפרמידה) של הפנסיה, ו-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
T מהי "שָנָה" בהגדרת תושב חוזר ותיק, טופס 113 של מס הכנסה מיסים 3
Z אם מתחרטים יום אחרי על מכירה של מנייה שהוחזקה שנים שוק ההון 4
P להיות הגירסה הכי טובה של עצמך. התפתחות אישית 14
ה הפסיכולוגיה של הכסף - הספר צרכנות פיננסית 2
S חבות מס של ידועים בציבור כשלאשה אין הכנסה חייבת במס מיסים 2
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
עלילה מסלול חוות דעת על תמהיל של יועץ נדל"ן 32
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
K התחשבות במיסוי בשיקול מכירת נייר ורכישה של אחר? שוק ההון 2
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12

נושאים דומים

Back
למעלה