• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי?

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
17,687
נתקלתי היום בציוץ של הסולידית על כך שהשוק מייחס סיכון גבוה לאג"ח ישראלי (בדורשו תשואה גבוהה בהתאם)
בעוד שהדרוג הרשמי של הסוכנויות הוא AA- ,השוק מתייחס לאג"ח כמעט כאל אג"ח זבל.

אז יש כאן שתי אפשרויות:
1. סוכנויות הדרוג עושות צחוק מעצמן, השוק פשוט מתעלם מהתחזיות שלהן
2. הסוכניות צודקות והשוק אינו יעיל. במקרה הזה יש "כסף על הרצפה" באג"ח ישראלי

שתי האופציות קצת מטרידות. איך מיישבים את הסתירה בין הערכת השוק להערכת ה"מומחים"?

1. אנחנו עדיין במלחמה ויש אנשים שאיבדו את מקום העבודה שלהם (אולי אנשים חוששים ועוברים למזומן?)
2. עניין פסיכולוגי- למה לי ללכת על מוצר תנודתי, שאולי יתן לי תשואה עודפת כלשהי בטווח הארוך אבל עם סיכון לעליית ריבית, כאשר יש אג"ח קצר / פק"מ/ קרן כספית ואני אוכל להנות מ"הפירות" בטווח הקצר?
3. אנשים איבדו אמון במדינה ובמוסדותיה, ולא מעניין אותם שמדובר באג"ח עם התחייבות של הממשלה לשלם קופונים עתידיים.
4. פאניקה

סתם שלפתי מהמותן.

גם דעתי, אבל להבנתי משלמים לסוכנויות כסף רב על מנת לספק תחזיות מדוייקות ככל האפשר.
ואולי זו הבעיה, שהתקציב מגיע מהגופים המסוקרים.

@pseudonym - שים לב שמדובר באג"ח דולרי למשקיעים מתוחכמים, לא לישראלים שעכשיו בפאניקה.

באג"ח דולרי למשקיעים מתוחכמים, לא לישראלים שעכשיו בפאניקה
מדובר על אג"ח למדינה קטנה בסכסוך צבאי גדול , שכל עתידו של ראש הממשלה שלה מבוסס על זה שהמלחמה תמשך ומתמיכה של ציבור גדול של אנשים שלא תורמים כלכלית ורק אוכלים תקציבים שיכלו להפנות לצבא או פיתוח.

דווקא הם, המשקיעים המתוחכמים, לא ממש צריכים את חברות דירוג האשראי כדי להבין את זה.

נתקלתי היום בציוץ של הסולידית על כך שהשוק מייחס סיכון גבוה לאג"ח ישראלי (בדורשו תשואה גבוהה בהתאם)

אז יש כאן שתי אפשרויות:

שתי האופציות קצת מטרידות. איך מיישבים את הסתירה בין הערכת השוק להערכת ה"מומחים"?
חברות הדירוג הינו מונופול עולמי בתחום דירוגי האשראי .

בכל העולם , ישנה רגולוציה אשר מגדירה מה מותר לגופים מוסדיים להשקיע(דירוג השקעה לקרנות פנסיה, בנקים וכו…), קיים best practice עבור קרנות, משקיעים וכו עבור איזה אג״ח מותר לקנות ובאיזה סיכון … החברות הללו הן הגורם היחיד שמוכר בעולם שמספק את הדירוגים הללו .

מהצד של החברות, בתשלום קטן עבור כל דירוג הן מקבלות גישה להון משמעותי אשר ללא דירוג לא יהיה להן גישה .

חברות הדירוג הן בין העסקים הטובים בעולם.

מבחינת כמה שהדירוגים נכונים … הם נותנים קריאת כוון לא רעה אבל כמובן שלא מגיבים באותו קצב כמו ששוק ההון מתמחר … התמחור שמייצג את רמת הסיכון ״האמיתית״ הוא התמחור בשוק.

אז יש כאן שתי אפשרויות:

למען הסדר הטוב, יש גם אפשרות שלישית.
כולם אנטישמים/טועים, וכלכלת ישראל איתנה - הרי לשיטת סמוטריץ' כולם עמדו בתור בשביל לקנות את האג"ח הישראלי :roll:

מבחינת כמה שהדירוגים נכונים … הם נותנים קריאת כוון לא רעה אבל כמובן שלא מגיבים באותו קצב כמו ששוק ההון מתמחר … התמחור שמייצג את רמת הסיכון ״האמיתית״ הוא התמחור בשוק.
אז אם לתמצת, התאוריה שלך היא שבזמן כתיבת הדרוג הוא היה נכון (מקביל לדרוג השוק) אבל כמה ימים אחרי זה הסיכון בישראל עלה, ולכן השוק הספיק להתעדכן וחברת הדרוג לא.
או לחליפין שכל מטרתו לספק כסת"ח לעסקים עם המדינה ולכן אין מה להתפלא על חוסר העקביות.

אז אם לתמצת, התאוריה שלך היא שבזמן כתיבת הדרוג הוא היה נכון (מקביל לדרוג השוק) אבל כמה ימים אחרי זה הסיכון בישראל עלה, ולכן השוק הספיק להתעדכן וחברת הדרוג לא.
או לחליפין שכל מטרתו לספק כסת"ח לעסקים עם המדינה ולכן אין מה להתפלא על חוסר העקביות.
חד משמעית… לא רק למדינות גם לחברות .

הדירוגים רוב הזמן אכן מייצגים נכון את הסיכון/סיכוי במצב ״יציב״…אבל בגדול, חברות הדירוג הן ״כסת״ח״ עולמי לכל מנהל כספים בעולם.

למען הסדר הטוב, יש גם אפשרות שלישית.
כולם אנטישמים/טועים, וכלכלת ישראל איתנה - הרי לשיטת סמוטריץ' כולם עמדו בתור בשביל לקנות את האג"ח הישראלי :roll:
הוא צודק …אבל למכור אג״ח של מדינה זה לא הישג …השאלה היא באיזה מחיר …ואין לסמוטריץ שום דבר להתגאות במחיר …

הוא צודק …אבל למכור אג״ח של מדינה זה לא הישג …השאלה היא באיזה מחיר …ואין לסמוטריץ שום דבר להתגאות במחיר …
בשום שלב לא טענתי שזו האפשרות הנכונה. הדוגמא הכי טובה שנתקלתי בה היא שזה כמו לקוח שמתגאה בבנק שנתן לו הלוואה גדולה בריבית גבוהה והיה שמח לתת אפילו יותר.

אז יש כאן שתי אפשרויות:
אפשרות 3:
סוכנויות הדירוג הם איטיות יותר ולא משנות את הדירוג כל שני וחמישי, השוק מאידך תזזיתי, מתעדכן לעיתים תכופות יותר (כל יום) ויכול להניח הנחות שונות מאשר חברות הדירוג + פסיכולוגיה של שוק, בסוף המספרים יתכנסו, או דרך הורדת דירוג נוספת או עם ירידת פרימיית הסיכון.

אני מניח שהם מנסים לתת חוות דעת אמינה. אבל ההיסטוריה מוכיחה שהדירוג שלהם לא שווה יותר מדי:
1. דירוג אנרון "investment grade" עד 28.11.2001 כאשר ב02.12.2001 היא פשטה רגל
2. דירוג אג"ח מגובה משכנתאות AAA במשבר 2008 (משבר הסאב-פריים)
3. דירוג SVB כ A עד שהוא קרס לחלוטין
4. הדירוג של ישראל?

עסקי הדירוג הם מאוד רווחים, מניית SPGI לדוגמה עקפה ברווחים את הסנופי (שהיא הבעלים שלו) ביותר מפי 2 מאז 1984.

אבל ההיסטוריה מוכיחה שהדירוג שלהם לא שווה יותר מדי
ובביצה המקומית זכור לי דרוג A3 לאורבנקורפ, רבעון לפני חדלות פרעון של החברה.

בקיצור, נראה שהם צודקים בתחזיות שלהם, חוץ מאשר במקרים בהם הם טועים.

אבל להבנתי משלמים לסוכנויות כסף רב על מנת לספק תחזיות מדוייקות ככל האפשר.
מישהו מודד את זה בכלל?
מישהו יכול להראות שהתחזיות שלהן טובות יותר משל השוק או של מומחה שרירותי?
לדעתי מרחב המדגם קטן מדי --- הרי כדי שתחזית BBB למשל "תתגשם" אתה צריך לתרגם אותה לשכיחות מסויימת של חדלות פרעון. האם יש מספיק מקרים של חדלות פרעון של מדינות שהדירוג של הסוכניות לגבי מדינות ניתן יהיה בכלל למדינה עם מובהקות סטטיסטית?

או בוא נשאל - האם לפחות לגבי עסקים איכות המדידה שלהם עמדה למבחן כלשהו?

כדי להיות "צודקות" הן צריכות שאחוז חדלות הפרעון של הדירוג הגבוה ביותר יהיה הנמוך ביותר, הדירוג אחריו הבא בתור, וכן הלאה - על פני זמן --- ובפרופורציה סבירה.

או בוא נשאל - האם לפחות לגבי עסקים איכות המדידה שלהם עמדה למבחן כלשהו?
בוודאי, יש נתונים מדוייקים על הכל, לא צריך לשים לב לכל קשקוש שמישהו רושם.
גם חזאי מזג אוויר טועה לפעמים, זה לא אומר שהתחום הוא שרלטנות.
כדי להיות "צודקות" הן צריכות שאחוז חדלות הפרעון של הדירוג הגבוה ביותר יהיה הנמוך ביותר, הדירוג אחריו הבא בתור, וכן הלאה - על פני זמן.
וזה בדיוק המצב.

אני מניח שהם מנסים לתת חוות דעת אמינה. אבל ההיסטוריה מוכיחה שהדירוג שלהם לא שווה יותר מדי:
1. דירוג אנרון "investment grade" עד 28.11.2001 כאשר ב02.12.2001 היא פשטה רגל
2. דירוג אג"ח מגובה משכנתאות AAA במשבר 2008 (משבר הסאב-פריים)
3. דירוג SVB כ A עד שהוא קרס לחלוטין
4. הדירוג של ישראל?

עסקי הדירוג הם מאוד רווחים, מניית SPGI לדוגמה עקפה ברווחים את הסנופי (שהיא הבעלים שלו) ביותר מפי 2 מאז 1984.
זה נשמע יותר כדוגמאות אנקדוטליות.
מהבטן, אני נוטה להניח שאלו מקרים זניחים לחלוטין ביחס לדירוג (עשרות?) אלפי חברות לאורך עשרות שנים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
א צריך להיות מטורף כדי לא לקנות דירה בימינו, או שבעצם ... נדל"ן 60
V מה צריך להיות היחס בין VTI ל- VXUS? שוק ההון 26
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 159
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
האזרח החשדן צריך הכוונה ועזרה - נמצא במירוץ העכברים צרכנות פיננסית 47
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
הפרופסור מה צריך לדעת כדי לעבוד כמנתח ניתונים בחברות הייטק? התפתחות אישית 17
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
Regevkr מה אני צריך לדווח ל-IRS ומה למס הכנסה בישראל? מיסים 6
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
tomer111 האם צריך לעשות לבצע פעולה אקטיבית בקרן הפנסיה לומר לה שפורש בגיל 60 שמתחיל לקבל פנסיה בגיל 60? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F האם צריך להשקיע בישראל שוק ההון 6
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
S מצלמה ׳׳מקצועית׳׳ וסולידית? צריך בכלל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
Y חדר כושר צריך להחזיר לי כסף בשל ביטול מנוי אבל דורש פרטי חשבון בנק צרכנות פיננסית 4
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1
א באסה - צריך משקפיים. לפני שאני ניגש לאופטיקה, מה תמליצו לי ממרכיבי משקפים מנוסים? אוף טופיק 19
T לוקח פסק זמן מהעבודה - האם צריך לדאוג באופן מיוחד לקופות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4

נושאים דומים

Back
למעלה