• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חשיבות איזון/גירעון אקטוארי אל מול דמי ניהול

old_school

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לכולם,

יש לי שאלה לגבי חשיבות האיזון/גירעון האקטוראי אל מול דמי הניהול.

במקרה הספציפי, מנורה מציעים דמי ניהול טובים מעט יותר (זולים יותר ב-0.25% מההפקדות) לעומת כלל, ואני מנסה להחליט איזו הצעה עדיפה.

עכשיו, ברור לי שתשואות העבר לא מלמדות על העתיד, אך מהקריאה בפורום הבנתי שיתכן שקיים קשר מסוים בין עבר גירעוני לבין העתיד. שכן, להבנתי, מדיניות הקרן המשפיעה על נושא זה, לא משתנה לעתים תכופות (בנושאים כמו עריכת חיתום, שמירה על דמי ניהול ריאליים, סוג קהל היעד של הקרן (האם הקרן מצרפת בסיטונאות מפעלים/ארגוני עובדים ללא חיתום וכו')).

אם כך, אני מרגיש שמדיניות הקרנות בעניינים שלעיל המשפיעה על האיזון האקטוארי, עלולה להשפיע על התשואה הסופית של החוסך הרבה יותר מאשר ההבדל של 0.25% בדמי הניהול (מההפקדות). מה שמוביל אותי למסקנה, בהינתן שאין לי מידע פנים לגבי התוכניות של כלל ושל מנורה לעתיד, שלא נותר לי, אלא להיצמד לפרמטר היחיד לגביו קיימת וודאות (מסוימת) - דמי הניהול (ולכן, לכאורה, עדיף ללכת עם מנורה, אשר זולה מעט יותר).

ועכשיו קצת מספרים שנלקחו מהאתר פנסיה.נט:

האיזון האקטוארי של כלל פנסיה מניות (9647) לשנת 2022 היה 0.02%- ואילו האיזון האקטוראי של מנורה מניות (2063) לתקופה מקבילה היה 0.31%-.

האיזון האקטוארי לתקופה שבין ינואר 2018 ועד יוני 2023, היה כדלקמן:

* כלל פנסיה מניות (9647) - 0.05%-
* מנורה
מניות (2063) - 0.88%-

מה שמעניין הוא, שהתשואות של מנורה היו טובות מעט יותר בתקופה זו. מאחר שפנסיה.נט לא מאפשר להשתמש בקישור מדויק עם פרמטרים (ומשום מה לא ניתן לצרף כאן תצלום מסך כתמונה), אני מצרף קישור ל-Supermarker (התקופה המוצגת שם היא מעט שונה, אך הנקודה ברורה - התשואות של מנורה היו טובות מעט יותר מאלה של כלל).

עכשיו, אם התשואה המוצגת לוקחת בחשבון את הגירעון האקטוארי, אז יוצא שמנורה הייתה עדיפה, על אף הגירעון האקטוארי בתקופה המוצגת. אני צודק?

ברור לי שזה לא מבטיח שמנורה תשיג תשואה עודפת גם בעתיד. לכן, ככל הניתן, אעדיף לבחור מסלול מחקה מדד (למשל S&P500) כדי להוציא מהמשוואה את יכולתיו של מנהל השקעות מזדמן כזה או אחר.

אך כרגע אני מנסה לשים בפרופורציה את ההבדל בדמי הניהול (0.25% מההפקדות) לעומת היותה של מנורה גרעונית יותר באופן מסורתי.

אודה לכל תשובה/ התייחסות :)

תודה ושבוע טוב.

נערך לאחרונה ב:
עכשיו, אם התשואה המוצגת לוקחת בחשבון את הגירעון האקטוארי, אז יוצא שמנורה הייתה עדיפה, על אף הגירעון האקטוארי בתקופה המוצגת. אני צודק?
התשואות לא מביאות בחשבון עלויות ביטוח, איזון אקטוארי ודמי ניהול.

אני רוצה להוסיף שקיים הבדל די גדול בתשואות של המסלולים מחקי S&P500 בין הגופים השונים, על אף שלא אמור להיות הבדל כזה כמעט בכלל. הסיבה היא שגיאות עקיבה (ענקיות ממש) של הגופים הפנסיוניים.

אם אתה מניח שיש חשיבות לגרעון האקטוארי בעבר על הגרעון בעתיד (הנחה הגיונית בעיני). כדאי לבדוק אם יש מגמה ברורה גם בנושא של תשואת מסלול S&P500 בין הגופים.

התשואות לא מביאות בחשבון עלויות ביטוח, איזון אקטוארי ודמי ניהול.
תודה על ההבהרה.

יש לי שאלה בהקשר זה ברשותך, האיזון האקטוארי נעשה מהכספים שנצברו בשנה מסויימת (ההפקדות באותה השנה) או מסך הצבירה בקרן?

אם האיזון האקטוארי נעשה מסך הצבירה, אז ההנחה על ההפקדות (במקרה שלי - 0.25%) היא זניחה לחלוטין וחסרת חשיבות לעומת ההשפעה של הגירעון האקטוארי על החיסכון.

כלומר, במקרה זה, נראה שההשוואה צריכה להסתכם באיזון אקטוארי בין מנורה לבין כלל. ובמישור זה, להבנתי, כלל עדיפה.

תודה!

אני רוצה להוסיף שקיים הבדל די גדול בתשואות של המסלולים מחקי S&P500 בין הגופים השונים, על אף שלא אמור להיות הבדל כזה כמעט בכלל. הסיבה היא שגיאות עקיבה (ענקיות ממש) של הגופים הפנסיוניים.

אם אתה מניח שיש חשיבות לגרעון האקטוארי בעבר על הגרעון בעתיד (הנחה הגיונית בעיני). כדאי לבדוק אם יש מגמה ברורה גם בנושא של תשואת מסלול S&P500 בין הגופים.
תודה. אכן נקודה חשובה.

אצל שני הגופים מסלולי מחקי SP500 יחסית חדשים, כך שאין מספיק נתונים כדי לקבל תמונה טובה, אך ב-12 החודשים האחרונים, כלל SP500 עשה 21.12% (תוך הצגת גרעון של 0.07%-) ואילו מנורה SP500 עשה 19.28% (תוך הצגת גרעון של 0.17%-).

השאלה היא האם ניתן להסיק משהו מפער זה (בהינתן שאין מידע היסטורי מעבר לשנתיים אצל כלל וכשנה אצל מצנורה לגבי SP500)?

תודה רבה.

נערך לאחרונה ב:
יש לי שאלה בהקשר זה ברשותך, האיזון האקטוארי נעשה מהכספים שנצברו בשנה מסויימת (ההפקדות באותה השנה) או מסך הצבירה בקרן?
לביטוח נכות הפקדות
לביטוח שארים הצבירה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H האם יש חשיבות לתזמון סגירת עוסק פטור והאם כדאי להשאיר עסק ללא הכנסות? מיסים 0
L האם יש חשיבות לתחזק קברים? אוף טופיק 1
S מיסוי ריאלי לעומת מיסוי נומינלי - חשיבות אופק ההשקעה. שוק ההון 64
T חשיבות פרוייקטים של ג'וניורים התפתחות אישית 17
א רגע לפני קניית iphone ESE, יש חשיבות לאחריות יבואן רשמי? אוף טופיק 5
1337justme חשיבות הגשה בזמן של טפסי 161 ו161א מיסים 6
D חשיבות המאזן האקטוארי בקרנות פנסיה "צעירות" צרכנות פיננסית 8
O חשיבות מספר החברות בקרן, ריכוזן, ושווין שוק ההון 1
ס ריבית דריבית revisited: על חשיבות דחית מס בפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 22
S חשיבות גידור מט״ח לעובדים בתעשיות ייצוא (הייטק) שוק ההון 0
bobby חשיבות של בחירה נכונה בETF בחשבון פטור (פנסיה+קרה"ש) אם אפשר תמיד למכור ולקנות אחרת? צרכנות פיננסית 0
M חשיבות מיקום ביטוח החיים? צרכנות פיננסית 3
א האם יש חשיבות לסדר מכירה של מניות ? שוק ההון 1
O חשיבות פיזור גיאוגרפי בתוך התיק הפטור שוק ההון 3
ש חשיבות של מכירה ושינוי התיק שוק ההון 4
ב חשיבות מטבע הבסיס של קרן/תעודה שוק ההון 45
לירן קרן פנסיה - חשיבות דמי הניהול מול התשואה והאיזון האקטוארי צרכנות פיננסית 55
Koby Paris ETF אגח אירופה חשיבות גודל הנכסים שוק ההון 2
Izik חשיבות אגח בתיק השקעות? שוק ההון 10
doc29 חשיבות הפיזור - פריגו כדוגמא שוק ההון 4
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
A גירושין - איזון משאבים אוף טופיק 8
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
J איזון אקטוארי - עד כמה משמעותי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
F קה"ש IRA עם הפקדות מעל התקרה - מכירה למען איזון תיק זה אירוע מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
N איזון תיק מנייתי בלבד שוק ההון 8
O כל כמה זמן מומלץ לשנות את הקצאת הנכסים בתיק השקעות ( לא לעשות איזון) בהתאם לשינוי פרופיל הסיכון? שוק ההון 1
Avi W איך איזון אקטוארי עובד? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
אוגורן איזון בירידה - סכנה? שוק ההון 24
י איזון תיק מניות שוק ההון 4
נ איזון אקטוארי: שיקול בבחירת קרן פנסיה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C איזון אג"ח ארוך בתיק הארי בראון שוק ההון 10
deussex איזון נפשי וסדרי עדיפויות התפתחות אישית 15
Y איזון פורטפוליו עם נכסים תנודתיים שוק ההון 8
G איזון תיק השקעות באמצעות קופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19