• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ריבית דריבית revisited: על חשיבות דחית מס בפרישה

סולידי

משתמש בכיר
דירוג
2,232
לאחרונה שאלתי את עצמי את השאלה הבאה: נניח שצברתי סכום נטו של מליון ש"ח ואני רוצה למשוך סכום נטו של 40K לשנה. לאיזה ריבית אני צריך לצפות מההשקעה שלי על מנת שהתיק לא יתכלה בהנחה של 25% מס הון?
ברור שאם ההשקעה שלי תניב 5.33% לשנה, כלומר 53.3K ש"ח אני מסודר. אבל האם ניתן להסתפק בפחות? מסתבר שכן (מה שדי ברור כי בשנים הראשונות מושכים בעיקר קרן ומעט רוחים ולכן תשלום המס קטן ושווי התיק ברוטו גדל).

בניתי לי גוגל-sheet, מקוה שלא טעיתי, ויצא לי שמספיקה תשואה שנתית של 4.62% על מנת שהתיק לא יתכלה לעולם, ולמעשה בשנים הראשונות שוויו הנקי ירד, אבל משלב מסוים יחזור לעלות וימשיך לגדול. לעומת זאת ריבית שנתית של 4.61% לא תספיק, והתיק ימחק בסופו של דבר (הסוף יגיע לאחר כ-150 שנה).

ווריאציה על השאלה הזאת היא מה קורה אם אני מתחיל עם תיק של מליון ש"ח נטו, אבל כולל בנוסף חבות מס. למשל אם השקעתי בשלב הצבירה 700K שהשיאו רוחים של 400K, והם בתורם חיבים 25% מס, כלומר 100K. במצב כזה שווי התיק ברוטו הוא 1.1M ש"ח. מה הריבית שאני זקוק לה על מנת לא לכלות את התיק עם אותה משיכה שנתית כמו קודם, 40K ש"ח נטו? הפעם נראה שניתן להסתפק בריבית שנתית של 4.41% על מנת לא לכלות את התיק לעולם, ואף להעלות את שוויו הנקי, אבל 4.4% יחסלו אותו אחרי 155 שנה.

המשמעות של הבדיקה הזאת היא שחבות מס דחויה בתוך תיק ממוסה נותנת שכבת הגנה נוספת לשרידות התיק גם בפרישה. וככל שהחוב הזה גבוה יותר, גם ההגנה שהוא מספק גבוהה יותר. מישהו יודע אם מחקרי עבר בחנו תיקים כאלה? אספקט נוסף של התופעה הוא חסרון לתיקים מבוססי דיבידנדים שמשלמים מס במקור.

[אוף טופיק]
אם לא תהיינה לך הכנסות נוספות, כנראה שהמס יוקטן או יאופס לאחר גיל 67.
אני לא בטוח עם זה תופס לרווחי הון ממכירה ברווח או על דיבידנדים וריביות, השארתי את כאב הראש הזה לרואה חשבון.
אני קיבלתי החזר על המס ששילמתי במקור.

אחרי גיל 60 זה הופך למדרגות של 10%, 14%, 21%, 25% כמו הכנסה רגילה (אבל עם גג של 25%).

אני לא בטוח עם זה תופס לרווחי הון ממכירה ברווח או על דיבידנדים וריביות,
להכל מלבד דיבידנדים.

אני קיבלתי החזר על המס ששילמתי במקור.
אפשר גם ברוקר זר ואז אין בכלל ניכוי במקור, ורק תצטרך להשלים את המס הסופי שלך במקום לחכות מי יודע כמה זמן להחזר.

@yossik
@FIYaacov
@משתמש 72

הנקודה שניסיתי להעביר תקפה לכל רמת מיסוי. אני יכול לעשות את החישוב גם עבור 10% או 14% מס. פרמטר לטבלה שלי.

הנקודה החשובה היא שהתשואה לא צריכה לכסות את כל המס, ושדחית מס, גם מתקופת הצבירה, מספקת שכבת הגנה לשרידות התיק.

נערך לאחרונה ב:
נקודה החשובה היא שהתשואה לא צריכה לכסות את כל המס, ושדחית מס, גם מתקופת הצבירה, מספקת שכבת הגנה לשרידות התיק.
מה שמעלה בהמון את ערכה של הברוקר הזר, ויכולת המכירה בשכבות. זה כבר לא פונקציה של לחסוך כמה ג'ובות בעמלות מסחר.

בתרחיש הבסיסי מבחינה מיסויית, כנראה רווק בלי ילדים, למי שמעל 60 (או גילאים יותר מתקדמים?) יש הטבת מס כלשהי מעבר למדרגת המס המקלות ו2.25 נקודות שאפשר לנצל בתיק ממוסה סטנדרטי? (שם בצד קופות חסכון וקופות גמל להשקעה וכאלה)

ההנחות האלה במדרגות המס מסבכות את ההחלטה עבור פורש צעיר - החל מאיזה נקודת זמן משתלם להפסיק למשוך כסף מחשבון ממוסה וכדאי למשוך מחשבונות פטורים? כי אם נמצאים בגיל 50 ויש בקה"ש מספיק כסף למחייה של 10 שנים, ייתכן שכדאי לחיות מהכסף הזה במקום לשלם (עד) 25% מס רווחי הון על כסף בתיק האישי (ובגיל 60 לחזור חזרה לחשבון הממוסה). אולי אפילו כספי פיצויים שפטורים ממס? (בהנחה שאפשר להכיל את המכפלה של 1.35 במשיכת פיצויים)

אני דווקא הבנתי שזה הפוך.. דווקא בהתחלה אתה מוכר מה שקנית בהתחלה כמו טור ואז למעשה אתה מוכר מקסימום רווח... וזה בלי לדבר על דיבידנדים 2-3% בשנה שעליהם 25% מס בכל מקרה...

ההנחות האלה במדרגות המס מסבכות את ההחלטה עבור פורש צעיר - החל מאיזה נקודת זמן משתלם להפסיק למשוך כסף מחשבון ממוסה וכדאי למשוך מחשבונות פטורים? כי אם נמצאים בגיל 50 ויש בקה"ש מספיק כסף למחייה של 10 שנים, ייתכן שכדאי לחיות מהכסף הזה במקום לשלם (עד) 25% מס רווחי הון על כסף בתיק האישי(ובגיל 60 לחזור חזרה לחשבון הממוסה). אולי אפילו כספי פיצויים שפטורים ממס? (בהנחה שאפשר להכיל את המכפלה של 1.35 במשיכת פיצויים)
היה פעם דיון על זה(אני לא זוכר באיזה שירשור) זה תלוי בהמון גורמים ולא חד משמעי.
למשל
כמה קצבאות אחרות שחיבות במס יש
האם יש לך אפשרות לקבוע את סדר המכירה בממוסה
בקה"ש אתה יכול להחזיק קרנות שמשלמות גם פחות מס על הדיבידנדים
דמי ניהול שונים ועוד

מה שמעלה בהמון את ערכה של הברוקר הזר, ויכולת המכירה בשכבות. זה כבר לא פונקציה של לחסוך כמה ג'ובות בעמלות מסחר.
אני מניחב שברוקר זר = בית ההשקעות לא בארץ. תוכל להסביר למה זה משנה היכן מנוהל התיק?

אני דווקא הבנתי שזה הפוך.. דווקא בהתחלה אתה מוכר מה שקנית בהתחלה כמו טור ואז למעשה אתה מוכר מקסימום רווח...
זה אכן המצב הדיפולטי בברוקרים ישראלים.
וזה בדיוק הייתרון בברוקר זר כמו IB שנותן לך לבחור את הסדר ומאפשר לך למכור קודם את הניירות שקנית במחיר הכי גבוהה וככה להקטין את חבות המס שלך.

תוכל להסביר למה זה משנה היכן מנוהל התיק?
בארץ מוכרים לך ניירות בשיטת FIFO. כלומר מוכרים לך את הנייר שקנית ראשון, והכי סביר שיש בו את חבות המס הכי גדולה.

בבית השקעות זר מאפשרים לך לבחור איזו "שכבה" למכור, ואת יכולה למכור את זו עם חבות מס הכי קטנה (ומס הכנסה מכיר בזה כל עוד את יכולה להראות בדיוק איזה מניה נבחרה בדוח של בית ההשקעות שלך).

זה אכן המצב הדיפולטי בברוקרים ישראלים.
וזה בדיוק הייתרון בברוקר זר כמו IB שנותן לך לבחור את הסדר ומאפשר לך למכור קודם את הניירות שקנית במחיר הכי גבוהה וככה להקטין את חבות המס שלך.

זה משהו שעושים בהגדרות פעם אחת? או לפני כל פעולת מכירה

זה משהו שעושים בהגדרות פעם אחת? או לפני כל פעולת מכירה
כן.
אתה יכול להגדיר דיפולט ואתה יכול לשנות את זה לכל פעולה בנפרד.

בארץ מוכרים לך ניירות בשיטת FIFO. כלומר מוכרים לך את הנייר שקנית ראשון, והכי סביר שיש בו את חבות המס הכי גדולה.

בבית השקעות זר מאפשרים לך לבחור איזו "שכבה" למכור, ואת יכולה למכור את זו עם חבות מס הכי קטנה (ומס הכנסה מכיר בזה כל עוד את יכולה להראות בדיוק איזה מניה נבחרה בדוח של בית ההשקעות שלך).

אם הבנתי נכון, אז למי שמשקיע לטווח ארוך ובונה על התיק למחיה בפרישה מוקדמת,אין מה לחפש אצל ברוקר ישראלי אלא אם אפשר לנייד תיק בשלמותו בחשבון ממוסה.

אפשר. גם בשלמותו וגם בחלקו.
לא כל בתי ההשקעות מאפשרים.
אם החשבון הוא אצל מי שלא מאפשר - צריך יהיה להיעזר בבית השקעות או בנק אחר שיהיה מוכן לשמש כ"גשר".

בנוסף - לא ניתן לנייד ני"ע ישראליים כמו למשל קרנות מחקות, אג"ח או אפילו ני"ע של בלאקרוק שנסחרים בארץ.

בקיצור - קצת מסובך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
א מחשבון ריבית דריבית שוק ההון 13
L ריבית דריבית וחסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 10
F מתכנן לחסוך ל 20 שנה בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 11
M מחשבון ריבית דריבית עם דמי ניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M ריבית דריבית בתיק השקעות שוק ההון 20
מ דילמת הסטודנט ואפקט ריבית דריבית שוק ההון 6
מ ריבית דריבית שמפסידים לכאורה בקרן השתלמות מדמי הניהול פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
י חישוב ריבית דריבית באקסל אוף טופיק 10
T האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
רוטב פיצה מכירת דירה והשקעה בשוק ההון בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 20
Y ריבית דריבית שוק ההון 11
P שאלה לגבי ריבית דריבית שוק ההון 84
ה ריבית דריבית שוק ההון 10
ע שלום איך הלכה למעשה עובדת ריבית דריבית? אני אמור להשקיע חזרה את התשואה? שוק ההון 17
Y ריבית דריבית והשקעת דיבידנדים שוק ההון 6
ה מחפש פוסט על ריבית דריבית דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 5
S לא הבנתי את העניין של ריבית דריבית שוק ההון 20
ז ריבית דריבית שוק ההון 19
ט הלוואה כנגד מישכון - איך מחשבים ריבית דריבית של השקעה במדד? שוק ההון 11
always.smile חישוב תשלום חודשי עם ריבית דריבית וערך עתידי שוק ההון 14
מ הלוואות בשוק האפור - על נפלאותיה של ריבית דריבית צרכנות פיננסית 164
K ריבית דריבית כאשר משקיעים בקרנות אינדקס שוק ההון 9
tomer111 "הריבית תחושב לפי ריבית דריבית שנתית" שוק ההון 3
S שאלה על ריבית דריבית שוק ההון 25
V תשלום ריבית על מינוס דולרי/שקלי בIB שוק ההון 10
T ריבית קבועה צמודה + אינפלציה = ריבית קבועה לא צמודה? נדל"ן 10
א ריבית בקרן כספית שוק ההון 3
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
ד קבלת ריבית מאגח שוק ההון 2
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
yossik ריבית על פיקדון פריים שוק ההון 1
מ איך לשלם למס הכנסה סכום קטן כמס על ריבית בפיקדון בחו״ל? מיסים 1
A ריבית בib שוק ההון 12
N פיקדון דולרי 5.4% ריבית שוק ההון 10
ד צורת סילוקין להלואה בסביבת ריבית יורדת צרכנות פיננסית 2
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
H שיעור ריבית שנתית על יתרת חוב בכרטיס אשראי צרכנות פיננסית 1
C באיזה תנאי שוק פק"מ נותן יותר ריבית מהתשואה של קרן כספית? שוק ההון 6
M משכנתא - האם ניתן להמיר ריבית ק״צ לקל״צ ללא קנס? נדל"ן 3
A ריבית על איחור ב'אשמת' הקבלן נדל"ן 24
ב אגח מומלץ בעקבות נתוני אינפלציה/ריבית שוק ההון 1
M הכנות לקראת הורדת ריבית שוק ההון 9
משה גל האם 'וואן זירו' נותנים באמת הלוואות ב-5% ריבית? צרכנות פיננסית 9
N מס על ריבית נצברת ב-IB? מיסים 4
חובב_פנסיה2022 אני מחפש מחשבון שיכול לחשב ריבית פריים על תקופה אמיתית היסטורית אוף טופיק 3
ס תשלום מס על ריבית מפיקדון בבנק זר מיסים 1
F תשואה ממוצעת 7%, ריבית 8%, האם תוכנית ההשקעות תשתנה? שוק ההון 3
Z יש לי יתרת זכות במס הכנסה צוברת ריבית. האם מתישהו מסהכנסה תוכל לטעון שזה התיישן כי לא דרשתי? מיסים 3

נושאים דומים

Back
למעלה