• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות בין מדמ"ח חד חוגי או דו חוגי

ישראל ישראלי 2

משתמש רשום
דירוג
3
(ניסיתי לפתוח את הנושא אתמול והיום ראיתי שהוא לא עלה, אם זה בגלל שלא אישרו אותו עדיין אז סליחה על הספאם : ))

אהלן :)

אני מתכנן ללמוד שנה הבאה ככה"נ באוניברסיטת תל אביב ואני מתלבט בין המסלול החד חוגי למדמ"ח לתוכנית מצטיינים של פסיכולוגיה מדמ"ח.

מבחינת עניין אני חושב שהדו חוגי מוסיף המון מה גם שמאוד חשוב לי לא להיות חד גוני אלא בעל ידע מעמיק בתחומים שונים.
החסרון היחידי מבחינתי זה העומס, וכאן יש משהו שאני לא מבין - בעוד שבחד חוגי יש באזור ה5 קורסים בסמסטר, בדו-חוגי יש כמעט פי שתיים, אבל אם מסתכלים על הש"ס בחד חוגי לומדים 128 לעומת 156, הפרש הרבה יותר קטן וסביר.

השאלה שלי זה מה מהווה אינדיקטור יותר טוב לעומס במהלך התואר - ש"ס או מספר קורסים? זה באמת הגיוני שלומדים כמעט כפול מתואר שבלאו הכי נחשב לקשה ועמוס? אולי פשוט הקורסים בפסיכולוגיה הרבה יותר קלים מבמדמ"ח? אני מוכן להשקיע יותר בשביל הדו חוגי אבל קשה לי להצדיק לעצמי עומס כמעט כפול…

זה הקישורים לסילבוסים אם מישהו רוצה להסתכל, אולי אני פשוט לא מבין משהו

פסיכולוגיה-מדעי המחשב:
תוכנית לימודים חד-חוגית במדעי המחשב:

אשמח לתשובות ולעצות שלכם, ואם למישהו יש משהו להוסיף (חד חוגי לעומת דו חוגי בתעשייה, אם מישהו עשה את המסלולים וכו...) אז יותר ממוזמנים :)

תודה רבה!

למדמ"ח לתוכנית מצטיינים של פסיכולוגיה מדמ"ח.
שים לב שאתה לא נופל לטריק של יחסי ציבור.

תואר במדמ"ח הוא מספיק מאתגר ומתגמל (עניין והכנסה עתידית)

ובעתיד אם ישעמם לך תוכל ללמוד גם תואר בפסיכולוגיה.

@חתול לילה @ישראל ישראלי 2
חולק על הדעה מעליי
בתור אדם שרגיש לשעמום ועשה תואר כפול, תמיד העדפתי סמסטר מעט עמוס מדי כל פני סמסטר מלא במקצועות לא מעניינים.
קודם כל זה אינדיווידואלי אבל לו הייתי במקומך הייתי הולך על יותר עמוס אם זה מעניין אותך.
כמו כן, תמיד אפשר לוותר על פסיכולוגיה במהלך התואר.
קח שרשור רלוונטי:

הדו-חוגי חד משמעית הרבה יותר רגוע ונחמד. הקורסי מתמטיקה יותר קלים, ויש כמה קורסי חובה במסלול החד חוגי שאתה לא צריך לעשות בדו-חוגי. (קורסים קשוחים. האם אתה רוצה לעשות אותם - זה כבר שאלה אינדיבידואלית)

מצד שני, יש בדו חוגי הזה הרבה מאוד קורסים, ואתה הרבה מאוד זמן יושב בכיתה ומקשיב למרצה מדבר. רוב הקורסים בפסיכולוגיה אנשים לומדים כמה ימים לפני למבחן פשוט..

מכיר אנשים שעשו גם את זה וגם את זה.
מצטער לבאס... אבל הדעות חלוקות :) מכיר דו-חוגי שהצטערו מכל הקטע של הפסיכולוגיה וזה שיעמום אותם, ומכיר כאלה שזה איוורר אותם ועשה להם טוב. גם מהצד השני אני מכיר כאלה וכאלה. כאלה שמתבאסים שלקחו חד-חוגי, כי תאכלס בדיעבד הם לא היו בוחרים בקורסים התיאורטיים במדעי המחשב שאתה מקבל (כחובה) במסלול הזה. חלק שמחים, כי אמרו שהם באו ללמוד מדעי המחשב, והם רוצים כמה שיותר מזה שאפשר לקבל במסגרת ה3 שנים.

אם השאלה היא לגבי עבודה בחוץ בתור מפתח תוכנה, אז כל הנ''ל עובדים במשרות פיתוח מעולות בתעשייה, וזה לא מאוד מאוד משפיע בפן הזה.

שים לב שנמנעתי להביע את דעתי, או איזה המסלולים האלה עשיתי, כי לדעתי היא לא רלוונטית כי אני לא אתה :)
יהיה חכם למצוא עוד אנשים שעשו ולשאול אותם את השאלה הזו.
כמו שאמרו לפני, פסיכולוגיה אפשר להשלים לבד, וגם את הקורסים שפספסת במדמח אם היית בדו-חוגי אפשר להשלים (בתואר השני לדוגמא).

אבל מה הסיכוי שתשלים פסיכולוגיה לבד? אם זה בוער בך ללמוד את זה (לא כדי להיות איזה בן אדם היפותטי רב תחומי, אלא כי זה מעניין אותך) - זה אחלה דרך לדעתי.
כמו שאמרתי, אם יבער בך ללמוד עוד מדעי המחשב, פשוט תמשיך לתואר שני :)

אשמח לתשובות ולעצות שלכם
You asked for it…

אני חושב שמדמ״ח דו-חוגי הוא טעות ויש להימנע מזה.
אתה רוצה לעבוד בתחומי ההייטק? אז כנס לזה עד הסוף. לא צריך לדלל את התואר עם הבלים. גם ככה ב-2021, אפילו בוגרי את״א כבר מתקשים להתבלט בחיפוש אחר משרה ראשונה.

אתה רוצה לעבוד בתחומי ההייטק? אז כנס לזה עד הסוף.
בשביל לעבוד ב"תחומי ההייטק" הקורסים שנלמדים בתוכנית הדו חוגית הם מספיקים בהחלט. עם כל הכבוד לחדו"א 2 ותורת הסיבוכיות, הידע שנלמד בקורסים האלה לא נדרש בשוק העבודה...
גם מבחינה פרקטית, ככל הידוע לי, לחברות הייטק לא אכפת אם שילבת חוג נוסף עם מדמ"ח או לא.

אני מסכים פה עם @Mr. Bigglesworth , חוג אחד בשביל הפרנסה וחוג אחד בשביל הנשמה.
תמיד לשאוף לפרוס את ידיעותיך על מגוון רחב ככל האפשר של תחומים.

הדו-חוגי חד משמעית הרבה יותר רגוע ונחמד. הקורסי מתמטיקה יותר קלים, ויש כמה קורסי חובה במסלול החד חוגי שאתה לא צריך לעשות בדו-חוגי. (קורסים קשוחים. האם אתה רוצה לעשות אותם - זה כבר שאלה אינדיבידואלית)

מצד שני, יש בדו חוגי הזה הרבה מאוד קורסים, ואתה הרבה מאוד זמן יושב בכיתה ומקשיב למרצה מדבר. רוב הקורסים בפסיכולוגיה אנשים לומדים כמה ימים לפני למבחן פשוט..

מכיר אנשים שעשו גם את זה וגם את זה.
מצטער לבאס... אבל הדעות חלוקות :) מכיר דו-חוגי שהצטערו מכל הקטע של הפסיכולוגיה וזה שיעמום אותם, ומכיר כאלה שזה איוורר אותם ועשה להם טוב. גם מהצד השני אני מכיר כאלה וכאלה. כאלה שמתבאסים שלקחו חד-חוגי, כי תאכלס בדיעבד הם לא היו בוחרים בקורסים התיאורטיים במדעי המחשב שאתה מקבל (כחובה) במסלול הזה. חלק שמחים, כי אמרו שהם באו ללמוד מדעי המחשב, והם רוצים כמה שיותר מזה שאפשר לקבל במסגרת ה3 שנים.

אם השאלה היא לגבי עבודה בחוץ בתור מפתח תוכנה, אז כל הנ''ל עובדים במשרות פיתוח מעולות בתעשייה, וזה לא מאוד מאוד משפיע בפן הזה.

שים לב שנמנעתי להביע את דעתי, או איזה המסלולים האלה עשיתי, כי לדעתי היא לא רלוונטית כי אני לא אתה :)
יהיה חכם למצוא עוד אנשים שעשו ולשאול אותם את השאלה הזו.
כמו שאמרו לפני, פסיכולוגיה אפשר להשלים לבד, וגם את הקורסים שפספסת במדמח אם היית בדו-חוגי אפשר להשלים (בתואר השני לדוגמא).

אבל מה הסיכוי שתשלים פסיכולוגיה לבד? אם זה בוער בך ללמוד את זה (לא כדי להיות איזה בן אדם היפותטי רב תחומי, אלא כי זה מעניין אותך) - זה אחלה דרך לדעתי.
כמו שאמרתי, אם יבער בך ללמוד עוד מדעי המחשב, פשוט תמשיך לתואר שני :)
תודה רבה על התשובה :)!

מצד אחד היא מרגיעה אותי בהקשר של העומס שבכל מקרה אני לא אמות במהלך התואר, מצד שני ביאסה אותי כי אני דווקא מאוד אוהב מתמטיקה (הייתה לי התלבטות אמיתית אם לעשות דו חוגי מתמטיקה מדמ"ח). חוץ מזה חלק מהכיף בעיני זה האתגר - אם אני יכול ללמוד לקורסים של הפסיכולוגיה כמה ימים לפני המבחן ולסמנב בקלות אז אני לא רואה את הפואנטה, אני פשוט אקרא כמה ספרים וארוויח אותו הדבר.

בנוגע לבוער בי ללמוד את זה - העניין הוא שבאמת הכל מעניין אותי, לא רק פסיכולוגיה. אם לדוגמא הכסף היה נמצא היום בספרות ופילוסופיה לגמרי הייתי יכול ללכת גם לשם. יכול להיות שאני אעשה דו חוגי אחר דווקא יותר מאתגר, אולי בכל זאת מתמטיקה-מדמ"ח, או מדמ"ח-פיזיקה?

אגב אם מישהו מכיר את התוכנית למידה בהתאמה אישית למצטיינים ויודע כמה קשה להתקבל אליה משנה ב - צריך להיות עשיריון עליון מהחוג או מאיון עליון או בכלל סדר גודל אחר?

You asked for it…

אני חושב שמדמ״ח דו-חוגי הוא טעות ויש להימנע מזה.
אתה רוצה לעבוד בתחומי ההייטק? אז כנס לזה עד הסוף. לא צריך לדלל את התואר עם הבלים. גם ככה ב-2021, אפילו בוגרי את״א כבר מתקשים להתבלט בחיפוש אחר משרה ראשונה.

חחחח לגמרי be careful what you wish for...
אתה אומר את זה מתוך ידיעה שקשה יותר לדו-חוגיים להיכנס ולהתקדם בהייטק? כי הבנתי דווקא שהיום יותר ויותר מחפשים אנשים מגוונים שיודעים לחשוב מחוץ לקופסא.

ואם אפשר לנצל את ההזדמנות לשאלה לא כזאת קשורה - איך מצד אחד השוק מתפוצץ, עם משכורות עצומות ומחסור בעובדים, ומצד שני כולם מדברים על קשיים בלהשיג עבודה אפילו אם אתה בוגר אוניברסיטאות טובות בציונים טובים?

תודה שוב!

אתה אומר את זה מתוך ידיעה שקשה יותר לדו-חוגיים להיכנס ולהתקדם בהייטק?
כמו במתמטיקה בדידה: ״לא בהכרח״. אבל זה לבטח לא תורם! לכל היותר לא פוגע-לא מוסיף.
כי הבנתי דווקא שהיום יותר ויותר מחפשים אנשים מגוונים שיודעים לחשוב מחוץ לקופסא.
ממי הבנת את זה? מה-״״יועצת״״ של את״א שהעבודה שלה היא לשווק אל המסלול?

תראה, אני לא אומר שלא תצליח להשתלב בתחום עם תואר דו-חוגי, אבל 100% שכל מי שירצה להעריך את התואר הזה מול מדמ״ח טהור, הדבר הראשון שיבלוט לו לעין זה ההנחות.
אם הוא בנאדם סימפתי, הוא יחליק. אם פחות סימפתי, יכול להעלות שאלות… זה לא שחור-לבן.
אם תענה משהו כמו: ״תמיד אהבתי גם פסיכולוגיה״, זה ירצה חלק מהאנשים וחלק לא. אבל בעיני, זה פתח מיותר לבעיות…
בשביל לעבוד ב"תחומי ההייטק" הקורסים שנלמדים בתוכנית הדו חוגית הם מספיקים בהחלט. עם כל הכבוד לחדו"א 2 ותורת הסיבוכיות, הידע שנלמד בקורסים האלה לא נדרש בשוק העבודה...
גם מבחינה פרקטית, ככל הידוע לי, לחברות הייטק לא אכפת אם שילבת חוג נוסף עם מדמ"ח או לא.
מבחינה פרקטית, עדיף לא להכניס ראש בריא למיטה חולה. ופסיכולוגיה זה תואר לבנ— שרוצות סביבת עבודה משרדית. (סטריאוטיפ! לא כולם להתנפל בבת אחת).
אני האחרון שיגן על קורסים מתמטיים, אבל אנשים שופטים אחרים גם לפי דברים כאלה כל הזמן. בייחוד אם זה מועמד בלי ניסיון.

ושוב, כמו שציינתי. זה לבטח לא יועיל, אבל עלול במקרים מסוימים להזיק. תלוי על איזה מראיין יפול או כמה פעמים קורות החיים שלו אולי אפילו יושלכו כליל ללא-ראיון…

עדיף לא להכניס ראש בריא למיטה חולה
אני לא מבין איך המטבע לשון הזה קשור לנושא.
אבל אנשים שופטים אחרים גם לפי דברים כאלה כל הזמן. בייחוד אם זה מועמד בלי ניסיון.

ושוב, כמו שציינתי. זה לבטח לא יועיל, אבל עלול במקרים מסוימים להזיק. תלוי על איזה מראיין יפול או כמה פעמים קורות החיים שלו אולי אפילו יושלכו כליל ללא-ראיון…
אולי אנחנו בכלל בבועה ועד שהוא יסיים את התואר כבר לא יהיו בכלל משרות פנויות בתכנות, לך תדע. במקרה כזה לפחות החוג הנוסף יהווה עבורו רשת ביטחון.
אתה לא יודע איזה ידע יהיה רלוונטי עבורך בעתיד. אז בוא לא נעשה קורסים סתם כי איזו HRית שלא מבינה כלום מהחיים שלה אומרת שהם צריכים להופיע בקו"ח. בוא במקום זאת נתמקד בלהיות ספצים בתחום שבחרנו לעסוק בו (גם אם זה מקצוע של בנ—)

אתה לא יודע איזה ידע יהיה רלוונטי עבורך בעתיד. אז בוא לא נעשה קורסים סתם כי איזו HRית שלא מבינה כלום מהחיים שלה אומרת שהם צריכים להופיע בקו"ח.
סיכוי סביר שיש לה תואר בפסיכולוגיה בעצמה. אז אולי דווקא מהבחינה הזו, זה יועיל :lol:
אולי אנחנו בכלל בבועה ועד שהוא יסיים את התואר כבר לא יהיו בכלל משרות פנויות בתכנות, לך תדע. במקרה כזה לפחות החוג הנוסף יהווה עבורו רשת ביטחון.
בוא נגיד שזה ״בועה״ כמו ביטקוין. בינתיים מי שנכנס מרווח הרבה, וכל ה-no coiners שבחוץ מצקצקים ומחכים לפיצוץ המיוחל.
ומדמ"ח זה לגברים שרוצים לעבוד בשדה הקרב?
סוג של, אם מסתכלים על דברים שגברים היו עושים לאורך כל ההיסטוריה בשביל מוביליות חברתית.
כמו שירות כלגיונרים של רומי, יציאה למסעות הצלב, יישוב קולוניות…

מדמ״ח זה אחלה דרך לצאת מהמעמדות הנמוכים למעמד בינוני-גבוה לפחות.

דו חוגי אחר דווקא יותר מאתגר, אולי בכל זאת מתמטיקה-מדמ"ח, או מדמ"ח-פיזיקה?
אני לא מתחום המדעים המדוייקים אבל כן במדעים, ובעיניי דווקא זה הדבר הנכון אם כבר אתה רוצה לעשות דו-חוגי - ללמוד 2 דברים שיש ביניהם סינרגיה כלשהי. למרבה הצער יש יותר מדי ידע בעולם ומעט מדי זמן כדי לנסות לתפוס 2 תחומים לא כל כך קשורים כמו מדעי המחשב ופסיכולוגיה.

כמו שאמרו קודם - אם כבר הלכת לתחום תעשה מה שצריך כדי להיות ספץ בו - ונשמע לי שזה אחד הדברים שגם יכולים להעשיר אותך וגם לתת לך את ה-X פקטור בתחום.

בוא נגיד שזה ״בועה״ כמו ביטקוין. בינתיים מי שנכנס מרווח הרבה, וכל ה-no coiners שבחוץ מצקצקים ומחכים לפיצוץ המיוחל.
לי אין פוזיציה מובהקת על ביטקוין/קריפטו/בלוקצ'יין אבל להשוות היי-טק לביטקוין עושה עוול רציני להיי-טק.

אני רוצה לציין משהו שלא נאמר פה וזה הצד השני של המשוואה - דו חוגי מוריד לך קורסי בחירה ממדמ"ח ומחייב אותך לקחת קורסים במקצוע השני אותו אתה לומד.
אז כן יש פחות קורסי חובה והמתמטיקה פחות עמוסה אבל זה בא עם מחיר, על חשבון החלק היותר מעניין בתואר. ואם אתה לוקח דו חוגי רק בשביל להפחית עומס בלי שום עניין במקצוע השני (ויש הרבה שעושים את זה) אתה עלול למצוא את עצמך לומד דברים שישעממו אותך.
מצד שני אם המטרה היא רק למצוא עבודה בהיי טק (לגטימי) אז באמת הכי כדאי לשלב את זה עם הומני כלשהו

יכול להיות שאני אעשה דו חוגי אחר דווקא יותר מאתגר, מדמ"ח-פיזיקה?
אם אתה לא בטוח ב100% שתיהנה ממסלול כזה אל תלך לשם. מסלול מאוד עמוס.
אתה נשמע לא סגור על עצמך. אם הכל מעניין אותך אני ממליץ על החד חוגי ופשוט תקרא ספרים מתחומים שונים, או תנסה לראות אם אתה יכול לקחת קורס אחד מכל תחום כי ללמוד בדו חוגי אומר שעושים חצי מהקורסים של המקצוע. תיכנס לסילבוס ותסתכל גם על קורסים של השנים המתקדמות במתמטיקה או פיזיקה. יעניין אותך ללמוד טופולוגיה? חלקיקים אלמנטריים? (שים לב שזה לא יהיה רק הרעיון הכללי אלא גם הדברים הטכניים)

30% נושרים במהלך השנה הראשונה.
הגזמת.

נערך לאחרונה ב:
לדלל את התואר עם הבלים.
העובדה שלימודים בחוג מסויים פחות מסייעים למציאת עבודה אינה הופכת אותם להבלים.
כמה פעמים קורות החיים שלו אולי אפילו יושלכו כליל ללא-ראיון…
מהנסיון האישי שלי מצב של זריקת קו"ח של מועמד לפח בגלל שעשה דו חוגי הוא מאוד לא נפוץ.
מדמ״ח זה אחלה דרך לצאת מהמעמדות הנמוכים למעמד בינוני-גבוה לפחות.
מסכים, מכיר לא מעט נשים יוצאות בריה"מ שלמדו מדמ"ח בכדי להתקדם כלכלית למעמד גבוה יותר.
כי ללמוד בדו חוגי אומר שעושים חצי מהקורסים של המקצוע
מבחינת קורסי חובה הדו חוגי עושים 80-90% מהקורסים (בתלות במסלול הספציפי).
בקורסי בחירה הפער אכן יותר גדול אבל גם השונות בידע הנרכש בין סטודנט א' בחד חוגי לסטודנט ב' בחד חוגי היא מאוד גבוהה (כתוצאה מבחירת קורסים שונים).

המטרה שלך צריכה להיות להגיע להייטק.
למעט מיעוט מיעוט בן מיעוטים מזוכיסטיים שאשכרה נהנים מהחוויה האוניברסיטאית וממשיכים בה להנאתם לתואר שני והילך ומפתחים קריירה באקדמיה, עבור שאר האנושות תואר זה סתם חותמת שאתה יודע לעבוד קשה ולעשות את מה שאומרים לך, עם טיפה נסיון ש-5% ממנו רלוונטי לתפקיד הראשון שלך בתעשיה שילמד אותך 99% ממה שתצטרך לדעת.
תואר מדמח -> משרה ראשונה -> הייטק -> כסף -> עצמאות כלכלית.
זה פשוט מאד. למה צריך לסבך את זה עם תארים דו-חוגים ולימודי פילוסופיה. תפתח כתבה אקראית בכלכליסט ותגיד לי כמה אקזיטים שקשורים לפילוסופיה יש שם.
תחביבים עושים בזמן החופשי, אחרי שאתה חוזר הבייתה מהמשרה שמשלמת לך פי 6 ממה שמקבל חבר שלך שלמד בפקולטה למדעי הדשא.

@adamshalev
+1

אגב, תואר בפסיכולוגיה הוא דרך קשה מאוד. גם תלמידים מצטיינים בסוף תואר ראשון מרגישים כאילו הם ממש בנקודת ההתחלה ללא התקדמות מהותית. הרבה לומדים את התואר מתוך תקווה להתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית, ומעט מתקבלים. וגם לאלה שיתקבלו יש עוד שנים של ניצול כלכלי בדרך לפני שהם נהיים פסיכולוגים. מצד שני - כל המטפלות המקצועיות בקטנטן שלי מקבלות שכר שעתי גבוהה מאוד גם ביחס להייטקיסטים, נכון הן בדרך כלל לא עובדות יום עבודה מלא - אבל לדעתי לעבוד פחות שעות ביום זה דווקא ייתרון לא קטן. אז גם ממקצועות פסיכולוגים טיפוליים אפשר לעשות קריירה רווחית ומשתלמת ולא הכל במדינה זה מדעי המחשב והנדסת חשמל.

אבל במדעי המחשב הדרך שלך למעמד בינוני + סלולה וכמעט כולם יגיעו. סטודנטים למדעי המחשב כבר במהלך התואר יכולים לעבוד במשכורת מכובדת בהשוואה לשכר הממוצע במשק (אם כי פחות מהחברים שלהם שסיימו תואר) ולאחר התואר משכורות גבוהות, מי שמתנהל נכון עם הכסף יכול להתעשר בהדרגתיות מעבודה בלבד. בפסיכולוגיה, כנראה שתצטרך שנים ארוכות עד שהעסק יהפוך לרווחי ובגלל כללי ריבית דה ריבית, כסף שמגיע מאוחר בחיים משפיע פחות מכסף שיכולת לעשות לפני עשור.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O התלבטות היכן ללמוד מדמ"ח התפתחות אישית 19
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 6
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
ה התלבטות בין מק״מ לפקדון בבנק שוק ההון 3
ב התלבטות בין 3 ל- 4 חדרים - מחיר למשתכן נדל"ן 8