• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק של aeh

aeh

משתמש רגיל
דירוג
95
שלום לכולם

לאחר זמן רב בו לא השתתפתי בדיוני הפורום, החלטתי להעמיד את ביצועי למבחן,

ותיקי הגולשים מן הסתם זוכרים את הדיון הסוער שהתנהל אודות הספר חוק מס' 1, ע"פ תורת השקעות ערך - דיון שעורר בזמנו אמוציות מרובות.

מסקנת ובקשת רוב הגולשים היתה להעמיד את האסטרטגיה שלי למבחן כך שלאחר מספר חודשים ניתן יהיה להשוות לעומת ביצועי תיקים אחרים וביצועי השוק בכלל.

אז לאחר שווידאתי לפני כן מול מנהלי הפורום, אני מעלה בזאת שרשור עם ביצועי התיק שלי.

אשתדל להעלות את הפעולות בצמוד ככל הניתן לפעולה בכדי שהגולשים יוכלו לאמת שאכן היא נכונה (למעט בימי שישי ושבת בהם לא אעדכן כלל).

כמו"כ להקלה על מעקב הפעולות והשוואת הביצועים, פתחתי יומן אקסל משותף בגוגל דרייב בו יעודכנו הפעולות.

אינני מבצע פעולות רבות ואף אינני מפזר את השקעותיי
לא אוכל להתחייב להגיב לשאלות, ו/או להסביר ולנתח כל מניה מדוע לדעתי כדאי לרכוש אותה מכיוון שהדבר יגזול ממני זמן רב.

כמובן וכמובן שאינני ממליץ לאף אחד לקבל החלטות בעקבות פעולה שביצעתי, אין לראות בדיונים בבחינת יעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות על המבצע פעולה כלשהי היא על אחיותו בלבד !!!

בהצלחה.

להלן הקישור לטבלת הגוגל דרייב

הבעיה היא שאתה יכול להכניס לאקסל איזה נתון שאתה רוצה, אי אפשר לדעת באמת מתי קנית ומתי מכרת את המניה ובאיזה מחיר.

בכל אופן שיהיה בהצלחה!

לא אוכל להתחייב להגיב לשאלות, ו/או להסביר ולנתח כל מניה מדוע לדעתי כדאי לרכוש אותה מכיוון שהדבר יגזול ממני זמן רב.
ובכן, נשאלת השאלה מדוע הדיון בכלל מתנהל בפורום הזה המעודד השקעה פסיבית, ופשוטה, ובמינימום התעסקות, המאפשרת למשקיע הנבון לנצל את זמנו הקצר על פני האדמה בדרכים התורמות לרווחתו, כמו למשל לימוד לצורך התמקצעות או פיתוח אישי או אפילו הנאה, קידום הקריירה שלו במידה והוא מענויין בכך (ובכך גם מיקסום הכנסותיו בצורה משמעותית הרבה יותר ממיקסום תשואה בשוק ההון), טיולים בעולם (או כל דבר אחר) במידה והוא כבר הגיע לעצמאות כלכלית וזה מה שמעניין אותו, או סתם להגיד לאנשים באינטרנט שהם טועים, ודבר שגוזל זמן רב ונותן, אולי, בעתיד, תמורה ספוקלטיבית שאיננה ברורה, ובכן, זה לא משתלם.

גם לזמן שלך יש מחיר. תקזז אותו מהתשואה שלך.

אשתדל להעלות את הפעולות בצמוד ככל הניתן לפעולה בכדי שהגולשים יוכלו לאמת שאכן היא נכונה (למעט בימי שישי ושבת בהם לא אעדכן כלל).

קודם כל, בניגוד לתגובות עוקצניות שאולי יגיעו, אני שמח על השיתוף ומוכן לשמוע (אבל מודה שאני סקפטי מאד)
1. לא הבנתי איך הגולשים יוכלו לאמת את הפעולה
2. לדעתי אם לא תכתוב 4-5 שורות (כיוון כללי, לא צריך הערכת שווי מפורטת...) למה קנית מניה, זה קצת חסר טעם. חלק מהעניין הוא להבין את עקרונות השיטה ולגבש מסקנה אישית על סמך זה. אם הבחירה לא תהיה מנומקת, אז גם אם תהיה תשואה גבוהה יותר מהמדדים, למשך מספר חודשים, או שנה או ווטאבר, זה לא ישכנע.

בהצלחה

הבעיה היא שאתה יכול להכניס לאקסל איזה נתון שאתה רוצה, אי אפשר לדעת באמת מתי קנית ומתי מכרת את המניה ובאיזה מחיר.

בכל אופן שיהיה בהצלחה!
ישנה אפשרות לעקוב באקסל מתי בוצעו שינויים ומהו השינוי, כמו"כ אם אעדכן אף כאן בשרשור - כמדומני שזה ייתן מענה לשאלת זמן הקניה/מכירה.

ובכן, נשאלת השאלה מדוע הדיון בכלל מתנהל בפורום הזה המעודד השקעה פסיבית, ופשוטה, ובמינימום התעסקות, המאפשרת למשקיע הנבון לנצל את זמנו הקצר על פני האדמה בדרכים התורמות לרווחתו, כמו למשל לימוד לצורך התמקצעות או פיתוח אישי או אפילו הנאה, קידום הקריירה שלו במידה והוא מענויין בכך (ובכך גם מיקסום הכנסותיו בצורה משמעותית הרבה יותר ממיקסום תשואה בשוק ההון), טיולים בעולם (או כל דבר אחר) במידה והוא כבר הגיע לעצמאות כלכלית וזה מה שמעניין אותו, או סתם להגיד לאנשים באינטרנט שהם טועים, ודבר שגוזל זמן רב ונותן, אולי, בעתיד, תמורה ספוקלטיבית שאיננה ברורה, ובכן, זה לא משתלם.

גם לזמן שלך יש מחיר. תקזז אותו מהתשואה שלך.
ידוע לי שהפורום הזה מעודד השקעה פסיבית, לכן הקדמתי ושאלתי בהודעה פרטית את מנהלי הפורום האם הם יסכימו לשיתוף התיק שלי שהוא אנטי תזה לרוח המובילה בפורום, ומשקיבלתי את הסכמתם העלתי את השרשור.

מצידי בכל שלב שהנהלת הפורום תחשוב שאין מקום לתיק שלי, אכבד זאת (ובתקווה שיכבדו אף אותי והדברים ייעשו מתוך כבוד הדדי).

קודם כל, בניגוד לתגובות עוקצניות שאולי יגיעו, אני שמח על השיתוף ומוכן לשמוע (אבל מודה שאני סקפטי מאד)
1. לא הבנתי איך הגולשים יוכלו לאמת את הפעולה
2. לדעתי אם לא תכתוב 4-5 שורות (כיוון כללי, לא צריך הערכת שווי מפורטת...) למה קנית מניה, זה קצת חסר טעם. חלק מהעניין הוא להבין את עקרונות השיטה ולגבש מסקנה אישית על סמך זה. אם הבחירה לא תהיה מנומקת, אז גם אם תהיה תשואה גבוהה יותר מהמדדים, למשך מספר חודשים, או שנה או ווטאבר, זה לא ישכנע.

בהצלחה

בעיקרון אני מסכים איתך ומודה לך על הניסוח המכבד - אכן לא אוכל להתחייב לפרט אך בהחלט אוכל להשתדל לתת רקע ממש קצר.
ככל ואפרט יותר על החלטות כל קניה/מכירה - הדבר יעורר ויכוחים ותגובות שידרשו ממני תגובות חוזרות ואז באמת שאצטרך לגלוש כאן יותר זמן מאשר אשקיע בלהרוויח כסף - לכן אני מתאם ציפיות מראש שאינני מתחייב לפרט ויותר אתמקד בפעולות עצמן, וכל השאר בונוס.

לכן הקדמתי ושאלתי בהודעה פרטית את מנהלי הפורום
השאלות שהעליתי הן מעצמי ואינן קשורות למנהלי הפורום. אני מזמין אותך להתייחס אליהן.

בעיקרון אני מסכים איתך ומודה לך על הניסוח המכבד - אכן לא אוכל להתחייב לפרט אך בהחלט אוכל להשתדל לתת רקע ממש קצר.
ככל ואפרט יותר על החלטות כל קניה/מכירה - הדבר יעורר ויכוחים ותגובות שידרשו ממני תגובות חוזרות ואז באמת שאצטרך לגלוש כאן יותר זמן מאשר אשקיע בלהרוויח כסף - לכן אני מתאם ציפיות מראש שאינני מתחייב לפרט ויותר אתמקד בפעולות עצמן, וכל השאר בונוס.
נשמע הוגן, לא חייבים להכנס לויכוח על כל דבר.

(כלומר בטוח יווצר ויכוח ודיון ער, זה לא מחייב אותך להכנס לפינג פונג מעבר להצגת הרציונל לרכישה)

אני מאוד אשמח לראות גם נושאים כאלה - של השקעות ערך בפורום, ואשמח גם לראות את התיק הספציפי הזה ואיך הוא מתפתח...
לדעתי, וככל הנראה רבים מחברי הפורום יחלקו עליי, השקעה באינדקסים אמריקאים בגובה השוק הנוכחי ומתוך הסתכלות על גורמי מקרו נוספים, מסוכנת מאוד ולא סביר שהעשור הנוכחי יתנהג כמו העשור שחלף.
מבלי לדעת לתזמן אני סבור שנראה תיקון משמעותי מ-א-ו-ד מתישהו בשנים הקרובות.
לטעמי האישי בחירה של מספר מניות ערך - ש"עושות שכל" מבחינת היציבות הפיננסית שלהן וערכן הכלכלי ביחס למחיר המניה עשויה לתת תשואה טובה יותר ובסיכון נמוך יותר.
לגבי asset allocation / פיזור וניהול סיכונים - אני עם Ray Dalio (וכן, שווה כנראה לפזר גיאוגרפית ולשלב זהב וכו מבחינת קורלציה).
איך מעריכים שווי ובוחרים מניות, אני עוד לומד (כנראה לימוד נצחי אבל מתחיל לקפוץ למים) - אם מעניין משהו אוכל לספק קישורים לחומר מעניין בנושא (ספרים, סרטים וכו).

aeh - אשמח לעקוב ותודה על השיתוף.

@aeh , הייתי שמח גם לשמוע - בקווים כללים, אם אתה עדיין בוחן חברות לפי המודל של rule #1 או שהתפתחת משם?...

בגובה השוק הנוכחי
השוק הוא היכן שהוא צריך להיות.
ולא סביר שהעשור הנוכחי יתנהג כמו העשור שחלף.
משפט ניטרלי שלא מוסיף דבר מפני שאתה יכול לומר אותו בכל נקודת זמן והוא ככל הנראה יהיה נכון בכל נקודת זמן הן בעבר והן בעתיד.
ן אני סבור שנראה תיקון משמעותי מ-א-ו-ד מתישהו בשנים הקרובות.
אה, "מתישהו"... אז אתה גם חוזה עתידות, וגם לא מוצלח במיוחד בתחזיות שלך.
כשנותנים תחזית מאד מעורפלת ומאד כוללנית, ישנה סבירות גבוהה שהיא תתמש. אבל זה לא בגלל שאתה חכם או מבין משהו, זה פשוט בגלל שהנחת את הז'טונים שלך על אדום ברולטה, כי אתה מאמין שאתה מבין איך העולם עובד. אבל מה לעשות שיש רק שני צבעים ברולטה?

השוק הוא היכן שהוא צריך להיות.

משפט ניטרלי שלא מוסיף דבר מפני שאתה יכול לומר אותו בכל נקודת זמן והוא ככל הנראה יהיה נכון בכל נקודת זמן הן בעבר והן בעתיד.

אה, "מתישהו"... אז אתה גם חוזה עתידות, וגם לא מוצלח במיוחד בתחזיות שלך.
כשנותנים תחזית מאד מעורפלת ומאד כוללנית, ישנה סבירות גבוהה שהיא תתמש. אבל זה לא בגלל שאתה חכם או מבין משהו, זה פשוט בגלל שהנחת את הז'טונים שלך על אדום ברולטה, כי אתה מאמין שאתה מבין איך העולם עובד. אבל מה לעשות שיש רק שני צבעים ברולטה?
ציפיתי לאש, וקיבלתי. אתה ורבים אחרים מניחים שמה שהיה הוא שיהיה מבחינת התנהגות המדדים האמריקאים. לפי ההיסטוריה הקצרה, ברור למה. אחרים, מבינים ממני וכנראה גם ממך, מתארים תמונה שונה שצפויה - ראה ריי דאליו, אל-אריאן ואחרים. קראתי ועשה לי שכל מה שהם מתארים. בנוסף, כשאני צריך לבחור בין בחירה עיוורת במדד לבין בחירה סלקטיבית של מניות שיציבותן הכלכלית ושווין ביחס למחיר שלהן גבוה, עושה לי יותר שכל האופציה השניה. וקראתי על תיאוריות שוק יעיל, את random walk on Wall Street ואחרים. אני איש של דאטה אבל במשחק הזה אפשר להביא דוגמאות לכאן ולכאן ומי ״צודק״ נדע רק בדיעבד. לא עוסק בזה, רק סבור שיש עוד צבעים שלגיטימי לבטא כאן - ואולי לפתוח את הראש לאחרים… גם הסולידית תיארה כלים כאלה לבחירת מניות דיווידנד באחד הפוסטים האחרונים… קצת פתיחות ואולי נלמד משהו. בסוף כל אחד יחיה את בחירותיו בכל מקרה…

אחרים, מבינים ממני וכנראה גם ממך, מתארים תמונה שונה שצפויה - ראה ריי דאליו, אל-אריאן ואחרים.
נכון מאד, הם מבינים ממני וגם ממך. ואכן הם מתארים תמונה שונה. זה עדיין לא אומר שהתמונה הזאת תתממש. אתה מבין את הנקודה?
אתה מוזמן לבדוק את התחזיות שהאנשים האלו נתנו לפני שנים, ואלי תגלה (אני יודע כי בדקתי) שתחזיותיהם לא התממשו.
. קראתי ועשה לי שכל מה שהם מתארים.
גם לי. זה עדיין לא אומר שמה שהם מתארים יתממש. כי אף אחד לא יודע מה יקרה בעתיד. אתה מבין את הנקודה?
בין בחירה עיוורת במדד לבין בחירה סלקטיבית של מניות שיציבותן הכלכלית ושווין ביחס למחיר שלהן נמוך, עושה לי יותר שכל האופציה השניה.
אתה משתמש במילה "עיוורת" שיש לה קונוטציה של משהו "טיפשי", ומשהו כזה בטח לא כדאי ומה פתאום שאנשים אינטליגנטיים יעשו משהו פשוט וטיפשי. מה לעשות שהדאטה שאתה כל כך מתגאה בו תומך בגישה הפשוטה והעיוורת? השכל שלך לא רלוונטי לכלכלה העולמית ולמה שמתרחש בה. למרות שאתה מדבר על "שכל" בין השורות ניתן להבין שמה שאתה מתאר אלו רגשות.

נכון מאד, הם מבינים ממני וגם ממך. ואכן הם מתארים תמונה שונה. זה עדיין לא אומר שהתמונה הזאת תתממש. אתה מבין את הנקודה?
אתה מוזמן לבדוק את התחזיות שהאנשים האלו נתנו לפני שנים, ואלי תגלה (אני יודע כי בדקתי) שתחזיותיהם לא התממשו.

גם לי. זה עדיין לא אומר שמה שהם מתארים יתממש. כי אף אחד לא יודע מה יקרה בעתיד. אתה מבין את הנקודה?

אתה משתמש במילה "עיוורת" שיש לה קונוטציה של משהו "טיפשי", ומשהו כזה בטח לא כדאי ומה פתאום שאנשים אינטליגנטיים יעשו משהו פשוט וטיפשי. מה לעשות שהדאטה שאתה כל כך מתגאה בו תומך בגישה הפשוטה והעיוורת? השכל שלך לא רלוונטי לכלכלה העולמית ולמה שמתרחש בה. למרות שאתה מדבר על "שכל" בין השורות ניתן להבין שמה שאתה מתאר אלו רגשות.
מרגיש לי שהאמוציונלי/"רגשי" כאן זה אתה. וגם מניח הנחות על אינטיליגנציה של אנשים שאתה לא מכיר (בthreads אחרים) שזה משעשע.
אני מביע דעות ורעיונות וזה שהן שונות, אלא אם כן אתה יכול להוכיח באופן מתמטי ומוחלט שהן שגויות - יש לזה ערך - אלא אם אנחנו רוצים להשמיע בפורום הזה קול אחד ויחיד. באופן ענייני, מבין ומשקלל את כל הנקודות שאמרת. בניתוח האישי שלי, אם אני צריך להיכנס היום עם סכום רציני, לא הייתי עושה זאת על מדד הs&p - באופן אישי. מדדים עולמי וסיני, זהב, מניות ערך - בהחלט. זו דעתי. זכותך לדעתך.

אם כן אתה יכול להוכיח באופן מתמטי ומוחלט שהן שגויות
מתמטית - בחירה סלקטיבית של מניות שומרת על התוחלת ומגדילה את התנודתיות.

הבעיה היא שאם תצליח, תפרש את זה כהצלחה שלך ולא כמימוש חיובי רנדומלי של תנודתיות, ואם תפסיד, אני יכול רק לנחש שתייחס את זה כן לרנדומליות.

מתמטית - בחירה סלקטיבית של מניות שומרת על התוחלת ומגדילה את התנודתיות.

שימוש במתמטיקה לבעיות בעולם האמיתי הוא גרבג׳ אין - גרבג׳ אאוט.
כאשר אתה כותב ״שומרת על התוחלת״, אתה מניח מודל מסויים. הבעיה היא לא עם המתמטיקה, הבעיה היא שלא הראית שהמודל הזה נכון.
אני מנהל על זה דיון ארוך בפוסט אחר, לא אפתח אותו במקביל כאן, אבל חשוב להבין:תיק לא פסיבי הוא לא ערעור על החישוב שאתה עושה על פי תאוריית השוק היעיל, אלא בדיוק ניצול חוסר היעילות של השוק.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
מילא להתווכח על המודל, זה נטו אמונה

להגיד שמשהו אינו מושלם זו ״אמונה״?
חוץ משוק ההון, האם אתה יכול לתת דוגמא למערכות אחרות בעולם שלדעתך עובדות באופן מושלם, ואי אפשר לגלות בהן שום חוסר יעילות, כי כל חוסר יעילות כבר היה מנוצל על ידי מישהו אחר?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
B האם נכון להסתכל על אג”ח מיועדות כחלק ה״סולידי״ של התיק שוק ההון 6
milx אם אני לא מעוניין להשקיע באג"ח - לאיפה אתם מקצים את החלק הסולידי של התיק שוק ההון 121
T התיק של AAA שוק ההון 16
L התיק של Libertad - מוטה ביטקוין שוק ההון 56
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
S תחליף לאג"ח בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 0
Beigale התיק של בייגלה שוק ההון 9
M התיק של MR-Y + שאלות שוק ההון 80
T התיק של טריגו שוק ההון 43
G לתחום הסולידי של התיק שוק ההון 4
Dinoman חשבון בפפר לטובת החלק הסולידי של התיק שלי, ושאלה בנושא חשבון בנק דולרי בארץ. שוק ההון 3
G החלק הסולידי של התיק רכישת קרן קסם KTF אגח ממשלתי כללי שוק ההון 4
S החלק הסולידי של התיק שוק ההון 1
H מה אתם עושים בחלק הסולידי של התיק שלכם? שוק ההון 16
פשוט התיק של גילגמש שוק ההון 18
ש חשיבות של מכירה ושינוי התיק שוק ההון 4
G עזרה בהרכבה התיק של בוגלהדס שוק ההון 1
Liron2035 דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק שוק ההון 1
Y קניית מניות ספציפיות בIRA - המגבלה של 10% מגודל התיק שוק ההון 24
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
שמוליק קיפוד התיק של הקיפוד שוק ההון 2
דור דורים טיוטת התיק של דור דורים שוק ההון 48
A הקצאת נכסים בחלק האג"ח של התיק שוק ההון 8