• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק של aeh

להגיד שמשהו אינו מושלם זו ״אמונה״?
חוץ משוק ההון, האם אתה יכול לתת דוגמא למערכות אחרות בעולם שלדעתך עובדות באופן מושלם, ואי אפשר לגלות בהן שום חוסר יעילות, כי כל חוסר יעילות כבר היה מנוצל על ידי מישהו אחר?
המונח אמונה היה לגבי היכולת שלך לנצל אי-יעילויות, לא לגבי הימצאותן.

המונח אמונה היה לגבי היכולת שלך לנצל אי-יעילויות, לא לגבי הימצאותן.

מדוע?
ההסבר ״כי מישהו אחר כבר היה עושה את זה קודם״ שקול ל״אין חוסר יעילות״. יש לך הסבר אחר?
האם בכל תחום בחיים תגיד, שמי שמשקיע קצת מאמץ ויש לו קצת יכולת לא יכול להרויח קצת?

בהנחה והוא משקיע מאמץ במשהו שהוא יכול להשפיע עליו, בהחלט.

מה זאת אומרת ״משהו שהוא יכול להשפיע עליו״?
יש יבוא של מוצרים. המוצרים יהיו קיימים בכל מקרה. עכשיו אדם חושב לעצמו ״הנה מוצר שלדעתי מתח הרווחים ביבוא שלו גדול, אני אייבא אותו יותר בזול״. האם יש פוטנציאל רווח בכך שהאדם יעשה סקר שוק וישקול לייבא את המוצר? האם זה נקרא שהוא השפיע?

מה זאת אומרת ״משהו שהוא יכול להשפיע עליו״?
עסק. וגם אז זה לא מבטיח כלום, אבל כן יש לו השפעה על התוצאה הסופית.

יש יבוא של מוצרים. המוצרים יהיו קיימים בכל מקרה. עכשיו אדם חושב לעצמו ״הנה מוצר שלדעתי מתח הרווחים ביבוא שלו גדול, אני אייבא אותו יותר בזול״. האם יש פוטנציאל רווח בכך שהאדם יעשה סקר שוק וישקול לייבא את המוצר? האם זה נקרא שהוא השפיע?
אין קשר בין זה לרכישת מניות בשוק משני.

עסק. וגם אז זה לא מבטיח כלום, אבל כן יש לו השפעה על התוצאה הסופית.

אין קשר בין זה לרכישת מניות בשוק משני.

בוא תגדיר מה זה ״השפעה על התוצאה הסופית״. יש לי בסטה וקנו ממני עגבניות במקום לקנות מבסטה אחרת, זו ״השפעה״ או לא?
ומה ההבדל בין ״עסק״ לבין קניה ומכירה בשוק כלשהו, חוץ מענייני מס (המדינה החליטה על מבחנים, אם אתה מוכר וקונה בהיקפים גדולים מסתכלים על זה כמשלח יד ואם בהיקפים קטנים מסתכלים על זה כהשקעה)?

עריכה: ואתה יודע מה? בוא ניקח משהו שהוא לא השקעה אלא צריכה. נניח שיש מוצרים שונים שיכולים לעשות אותו דבר, חלקם יותר זולים ויחזיקו פחות זמן, חלקם יותר יקרים ויחזיקו יותר, חלקם דומים וההבדלים במחיר הם רק בגלל מיתוג. האם אדם שישקיע קצת זמן וישווה ביניהם ויעשה את החישוב, לא יצליח לחסוך לעומת אדם שיקנה אקראית?

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
@תל אביבי
עשית את כל המחקר, ואז הדירקטוריון פיטר את המנכל.
וזה רק דוגמא בודדת, אתה יודע כמה הנחות שלך בנקודת זמן מסוימת משתנים ללא תלות במחקר שעשית?
המחקר שלך לא משפיע בכלום על התוצאות העתידיות של החברה.

לטעון שזה מקביל לבסטה של עגבניות, זה... ובכן... סלט.

@תל אביבי
עשית את כל המחקר, ואז הדירקטוריון פיטר את המנכל.
וזה רק דוגמא בודדת, אתה יודע כמה הנחות שלך בנקודת זמן מסוימת משתנים ללא תלות במחקר שעשית?

להגיד ״החיזוי מאוד רועש״ ולהגיד ״לחיזוי אין ערך בכלל״, אלו שני דברים שונים. מה מהם אתה אומר?
אם אתה לא אומר ״אין בכלל ערך״ (שזו הצהרה מאוד חזקה שדורשת יותר מאשר להגיד ״יש גורמים לא ידועים״), אז עזבנו את הטענה האיכותית (״תוחלת אפס״) ועברנו לתחום הכמותי של משחק בין תוחלת לסטיית תקן.

המחקר שלך לא משפיע בכלום על התוצאות העתידיות של החברה.

לטעון שזה מקביל לבסטה של עגבניות, זה... ובכן... סלט.

אם בכל זאת תחליט להסביר מה זה ״השפעה על התוצאה הסופית״ ומה ההבדל בין ״עסק״ לבין ״לא עסק״, אשמח לקרוא.

להגיד ״החיזוי מאוד רועש״ ולהגיד ״לחיזוי אין ערך בכלל״, אלו שני דברים שונים. מה מהם אתה אומר?
תמיד אמרתי שהחיזוי מאוד רועש. בנוסף, אתה לא מקטין את הרעש על ידי השקעת הזמן שלך.

אז עזבנו את הטענה האיכותית (״תוחלת אפס״) ועברנו לתחום הכמותי של משחק בין תוחלת לסטיית תקן.
תוחלת אפס היא טענה כמותית לא איכותית, כל שינוי שיהיה לך בהשקעה סלקטיבית תהיה מוסברת באמצעות סטיית תקן, ולא בגלל שעשית תוחלת תשואה גבוהה יותר.

אם בכל זאת תחליט להסביר מה זה ״השפעה על התוצאה הסופית״ ומה ההבדל בין ״עסק״ לבין ״לא עסק״, אשמח לקרוא
קנית חברה ואתה מנהל אותה = השפעה על התוצאה הסופית.
קנית חברה ואתה מקווה שערכה יעלה = לא משפיע על התוצאה הסופית.

תמיד אמרתי שהחיזוי מאוד רועש. בנוסף, אתה לא מקטין את הרעש על ידי השקעת הזמן שלך.

תוחלת אפס היא טענה כמותית לא איכותית, כל שינוי שיהיה לך בהשקעה סלקטיבית תהיה מוסברת באמצעות סטיית תקן, ולא בגלל שעשית תוחלת תשואה גבוהה יותר.

״מאוד רועש״ זה לא ״תוחלת אפס״. האם אתה טוען לתוחלת אפס או לא?
״תוחלת אפס״ זו טענה מאוד חזקה. אם זו הטענה, אז תסביר כיצד מדדת שבדיוק אפס ולא 0.001?
ואם זו לא הטענה, אז עברנו למגרש של המשחק בין תוחלת לסטיית תקן, שיקבע את הפיזור הרצוי.

קנית חברה ואתה מנהל אותה = השפעה על התוצאה הסופית.
קנית חברה ואתה מקווה שערכה יעלה = לא משפיע על התוצאה הסופית.

לא ברור מה הוא ״ערך״ במשפט שלך, נראה שאתה מתכוון למחיר השוק?
כאשר אני קונה חברה, זה לא בגלל שאני מקווה שערכה יעלה, אלא בגלל שאני חושב שמחיר השוק הנוכחי נמוך מערכה הנוכחי. נכון שכל מיני ארועים כמו החלפת מנהל יכולים לשנות את הערך בעתיד, אבל זה כבר משהו אחר.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
מאוד רועש״ זה לא ״תוחלת אפס
מה?
בהחלט יכול להיות תוחלת אפס עם סטיית תקן גבוהה.

תוחלת אפס״ זו טענה מאוד חזקה. אם זו הטענה, אז תסביר כיצד מדדת שבדיוק אפס ולא 0.001?
היא לא טענה שלי, זה טענה של חתן פרס נובל.

אגב, בוא תטען אתה משהו חוץ מ"אם אעשה מספיק מחקר אנצח את השוק".

כאשר אני קונה חברה, זה לא בגלל שאני מקווה שערכה יעלה, אלא בגלל שאני חושב שמחיר השוק הנוכחי נמוך מערכה הנוכחי.
מכבסת מילים. אתה מקווה שאתה צודק בהערכתך, ולכן אתה מקווה שהיא תעלה.

מה?
בהחלט יכול להיות תוחלת אפס עם סטיית תקן גבוהה.

ודאי שיכול להיות, אבל לא חייב. אין ויכוח על כך שככל שמקטינים את כמות האחזקות סטיית התקן גדלה, ולכן השאלה היא אם אתה טוען לתוחלת אפס או לא. אז תוחלת אפס?

היא לא טענה שלי, זה טענה של חתן פרס נובל.

בוא תן ציטוט מדוייק של הטענה.

אגב, בוא תטען אתה משהו חוץ מ"אם אעשה מספיק מחקר אנצח את השוק".

הטענה שאם בודקים ומשוים מחירים אפשר לשלם פחות מאשר מי שלא בודק ולא משווה מחירים, היא לא כל כך מהפכנית. אין לי שום דבר לטעון מעבר לזה.

מכבסת מילים. אתה מקווה שאתה צודק בהערכתך, ולכן אתה מקווה שהיא תעלה.

אני לא צריך להיות ״צודק בהערכתי״, מספיק שיש להערכה שלי קורלציה חיובית כלשהי עם המציאות, אפילו קטנה.
זו כל השאלה, האם לאדם יש יכולת לתת הערכת מחיר כלשהי לחברה, אפילו רועשת, אבל עם קורלציה גדולה מאפס למחיר האמיתי? אם אני אומר לך כמה המכולת השכונתית שלך מרויחה בחודש, האם אתה מסוגל לתת הערכה כלשהי כמה היא שווה, שיש לה קשר למציאות? זה הכל, אין שום חוכמה מעבר לזה.

והאבחנה בין ״עליית ערך״ ל״עליית מחיר״ היא לא מכבסת מילים. אתה, כמשקיע בסנופי, שם 1.7 אחוז מהכסף שלך על טסלה, עם מכפיל רווח 670. כלומר, אתה מהמר על כך שהערך של טסלה יעלה בעתיד פי 30 או 40 בשביל להצדיק את המחיר. אני הוא זה שמסרב להמר על עליית ערך, ולכן לא מחזיק בטסלה.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
ודאי שיכול להיות, אבל לא חייב. אין ויכוח על כך שככל שמקטינים את כמות האחזקות סטיית התקן גדלה, ולכן השאלה היא אם אתה טוען לתוחלת אפס או לא. אז תוחלת אפס?

בוא תן ציטוט מדוייק של הטענה.

הטענה שאם בודקים ומשוים מחירים אפשר לשלם פחות מאשר מי שלא בודק ולא משווה מחירים, היא לא כל כך מהפכנית. אין לי שום דבר לטעון מעבר לזה.

אני לא צריך להיות ״צודק בהערכתי״, מספיק שיש להערכה שלי קורלציה חיובית כלשהי עם המציאות, אפילו קטנה.
זו כל השאלה, האם לאדם יש יכולת לתת הערכת מחיר כלשהי לחברה, אפילו רועשת, אבל עם קורלציה גדולה מאפס למחיר האמיתי? אם אני אומר לך כמה המכולת השכונתית שלך מרויחה בחודש, האם אתה מסוגל לתת הערכה כלשהי כמה היא שווה, שיש לה קשר למציאות? זה הכל, אין שום חוכמה מעבר לזה.

והאבחנה בין ״עליית ערך״ ל״עליית מחיר״ היא לא מכבסת מילים. אתה, כמשקיע בסנופי, שם 1.7 אחוז מהכסף שלך על טסלה, עם מכפיל רווח 670. כלומר, אתה מהמר על כך שהערך של טסלה יעלה בעתיד פי 30 או 40 בשביל להצדיק את המחיר. אני הוא זה שמסרב להמר על עליית ערך, ולכן לא מחזיק בטסלה.

השאלה היא לא אם צדקת בהערכתך לגבי שווי המכולת, אלא כמה עוד אנשים אחרים זיהו את שווי המכולת והפוטנציאל לפניך.

השאלה היא לא אם צדקת בהערכתך לגבי שווי המכולת, אלא כמה עוד אנשים אחרים זיהו את שווי המכולת והפוטנציאל לפניך.

המחיר שדורשים בשביל המכולת כבר מביא בחשבון את כל הביקוש. אחרי כל האנשים האחרים, מר שוק בא אליך ואומר: ״מוכן לקנות ב-500?״
עכשיו, אם אתה יודע להעריך - אז תגיד לפי ההערכה שלך ״כן, תודה, זה שווה בערך 1000״ או ״לא, תודה, זה שווה בערך 200״.

המחיר שדורשים בשביל המכולת כבר מביא בחשבון את כל הביקוש. אחרי כל האנשים האחרים, מר שוק בא אליך ואומר: ״מוכן לקנות ב-500?״
עכשיו, אם אתה יודע להעריך - אז תגיד לפי ההערכה שלך ״כן, תודה, זה שווה בערך 1000״ או ״לא, תודה, זה שווה בערך 200״.

מחיר המכולת סוכם את כלל ההערכות של כלל המשקיעים/סוחרים בו זמנית ברגע נתון, למשל - 500.
אתה מעריך לפי כלל הכלים העומדים ברשותך (שאין לך בלעדיות עליהם ואינם ייחודיים רק לך) , ששווי המכולת הינו 1000/100/750.
אז ההערכה שלך היא מאוד סובייקטיבית ונשענת בעיקר על תחושת הבטן שלך ותו לא.

מחיר המכולת סוכם את כלל ההערכות של כלל המשקיעים/סוחרים בו זמנית ברגע נתון, למשל - 500.
אתה מעריך לפי כלל הכלים העומדים ברשותך (שאין לך בלעדיות עליהם ואינם ייחודיים רק לך) , ששווי המכולת הינו 1000/100/750.
אז ההערכה שלך היא מאוד סובייקטיבית ונשענת בעיקר על תחושת הבטן שלך ותו לא.

אז זהו, שלא. המשקיעים שקונים לפי הערכת שווי של החברה הם מיעוט. רוב הכסף בא מקטגוריות אחרות, למשל:
1. אנשים שמחזיקים את המניה בגלל שהיא במדד / לא מחזיקים אותה כי היא לא במדד
2. אנשים שמסיבות שונות (ניתוח טכני או ניתוח יותר רציני של טרנד דעת קהל) חושבים שבטווח הקצר יוכלו להרויח מעליה/ירידה
3. אנשים שקוראים ידיעה בעיתון שמופיעה בה מילה שמתקשרת לחברה, גם אם אין באמת השפעה על החברה (או יש השפעה הפוכה). אשמח לתת דוגמאות למקרים כאלה.
4. אנשים שמנהלים כסף גדול בקרנות, ומפחדים שאם ינהגו באופן לא שמרני / לא מביא רווחים ברבעון הקרוב, יפטרו אותם.
5. אנשים שמעוניינים רק ״לקבל משכורת מדיבידנדים״, ואם החברה מפסיקה/מפחיתה דיבידנדים ממהרים למכור אותה
6. אנשים שהולכים לפי פרסומים ברובין הוד

נכון, שאם רוב הכסף היה של משקיעי ערך שעושים שעורי בית באמת, אז למשקיעי ערך לא היה מאיפה להרויח.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
אז זהו, שלא. המשקיעים שקונים לפי הערכת שווי של החברה הם מיעוט. רוב הכסף בא מקטגוריות אחרות, למשל:
1. אנשים שמחזיקים את המניה בגלל שהיא במדד / לא מחזיקים אותה כי היא לא במדד
2. אנשים שמסיבות שונות (ניתוח טכני או ניתוח יותר ריני של טרנד דעת קהל) חושבים שבטווח הקר יוכלו להרויח מעליה/ירידה
3. אנשים שקוראים ידיעה בעיתון שמופיעה בה מילה שמתקשרת לחברה, גם אם אין באמת השפעה על החברה (או יש השפעה הפוכה). אשמח לתת דוגמאות למקרים כאלה.
4. אנשים שמנהלים כסף גדול בקרנות, ומפחדים שאם ינהגו באופן לא שמרני / לא מביא רווחים ברבעון הקרוב, יפטרו אותם.

נכון, שאם רוב הכסף היה של משקיעי ערך שעושים שעורי בית באמת, אז למשקיעי ערך לא היה מאיפה להרויח.

הנחות מעניינות, מניין לך אחוז האנשים ש"עושים שיעורי בית" אל מול אחוז האנשים/אנשי המקצוע שמנית למעלה? אשמח לקבל מקור.

הנחות מעניינות, מניין לך אחוז האנשים ש"עושים שיעורי בית" אל מול אחוז האנשים/אנשי המקצוע שמנית למעלה? אשמח לקבל מקור.

שים לב, שאלו לא הנחות. שאלת איך יכול להיות שאני יודע יותר טוב מהשוק, עניתי איך יכול להיות. בהחלט יכולים להיות עוד גורמים שלא חשבתי עליהם.
לחלק קל לתת דוגמאות, אבל אלו יהיו דוגמאות אנקדוטליות. מצד שני, ההצלחה של משקיע ערך היא גם עניין אנקדוטלי, הוא משקיע רק איפה שהוא רואה עיוות. יש רשימה של עשרות אלפי מכולות, ואני יכול לבחור לפעול רק לגבי אותן המכולות שיש לי דיעה ממש חזקה על הערכת מחיר לא נכונה. כמו כן שים לב, שמספיק שיש קורלציה חיובית נמוכה בין מה שאני חושב לבין האמת, מפני שהביצועים מתמצעים על פני עשרות מכולות.
בקיצור, לדעתי נטל ההוכחה הוא הפוך. אם אתה טוען שמשהו עובד באופן מושלם (״השוק יודע לתמחר״), אז תן ראיות לזה. הדיפולט על כדור הארץ הוא שדברים לא עובדים כך.

לשאלתך, מוסדיים הם רוב השוק, כ-80%.
אין לי נתון לגבי כמה מהם מתנהלים כמו שכתבתי בסעיף 4, אבל אני מאמין שהרוב. זו פשוט דינמיקה בסיסית של ארגונים גדולים, ושל מבנה תמריצים לא מוצלח מד השוק (יש לקוחות שדורשים ביצועים מיידיים או שיעברו למקום אחר, הם קוראים את טבלת ביצועי קרנות הנאמנות בעיתון, ויש סוג שני של לקוחות שבכלל לא יודע באיזו קרן הוא משקיע אלא הולך עם יועץ ההשקעות בבנק. לא זה ולא זה, מתגמלים את הבנק על השקעה טובה לטווח ארוך). לא יודע איפה עבדת ואיזה ארגונים אתה מכיר, אבל אין סיבה להניח שיש הילה מיוחדת לארגון מסוג ״מחלקת השקעות של בנק״. ברקשייר היא מהסוג החריג.

שני ספרים מומלצים, שגם מצטטים בתוכם הרבה מחקרים:
Contrarian Investent Strategies, Dreman
One up on Wall Street, Lynch
הראשון מקדיש שליש מהספר לניפוץ של הנחת השוק היעיל.

שים לב, שאלו לא הנחות. שאלת איך יכול להיות שאני יודע יותר טוב מהשוק, עניתי איך יכול להיות. בהחלט יכולים להיות עוד גורמים שלא חשבתי עליהם.
לחלק קל לתת דוגמאות, אבל אלו יהיו דוגמאות אנקדוטליות. מצד שני, ההצלחה של משקיע ערך היא גם עניין אנקדוטלי, הוא משקיע רק איפה שהוא רואה עיוות. יש רשימה של עשרות אלפי מכולות, ואני יכול לבחור לפעול רק לגבי אותן המכולות שיש לי דיעה ממש חזקה על הערכת מחיר לא נכונה. כמו כן שים לב, שמספיק שיש קורלציה חיובית נמוכה בין מה שאני חושב לבין האמת, מפני שהביצועים מתמצעים על פני עשרות מכולות.
בקיצור, לדעתי נטל ההוכחה הוא הפוך. אם אתה טוען שמשהו עובד באופן מושלם (״השוק יודע לתמחר״), אז תן ראיות לזה. הדיפולט על כדור הארץ הוא שדברים לא עובדים כך.

לשאלתך, מוסדיים הם רוב השוק, כ-80%.
אין לי נתון לגבי כמה מהם מתנהלים כמו שכתבתי בסעיף 4, אבל אני מאמין שהרוב. זו פשוט דינמיקה בסיסית של ארגונים גדולים, ושל מבנה תמריצים לא מוצלח מד השוק (יש לקוחות שדורשים ביצועים מיידיים או שיעברו למקום אחר, הם קוראים את טבלת ביצועי קרנות הנאמנות בעיתון, ויש סוג שני של לקוחות שבכלל לא יודע באיזו קרן הוא משקיע אלא הולך עם יועץ ההשקעות בבנק. לא זה ולא זה, מתגמלים את הבנק על השקעה טובה לטווח ארוך). לא יודע איפה עבדת ואיזה ארגונים אתה מכיר, אבל אין סיבה להניח שיש הילה מיוחדת לארגון מסוג ״מחלקת השקעות של בנק״. ברקשייר היא מהסוג החריג.

שני ספרים מומלצים, שגם מצטטים בתוכם הרבה מחקרים:
Contrarian Investent Strategies, Dreman
One up on Wall Street, Lynch
הראשון מקדיש שליש מהספר לניפוץ של הנחת השוק היעיל.

אתה חבר בפורום הסולידית 5 שנים, לא קיבלת מספיק ראיות לכך שמאוד קשה עד בלתי אפשרי להביס את המדד לאורך זמן באופן עקבי?
לא טענתי מעולם שלגופים המוסדיים יש יתרון כלשהו על קרנות מחקות מדד, להפך, הם מנהלים קרנות אקטיביות ומנסים להכות את השוק ללא הצלחה כבר עשרות שנים

מהו מחקר מעמיק בעיניך?
יש אנשים שמקדישים את כל חייהם למחקר מניות ערך ועדיין לא מצליחים להביס את המדד לאורך זמן, אם ניחנת ביכולות ניבוי אשמח אם תשתף אותי בהן :)
אענה לך עם שני סרטונים מעניינים של Ben Felix.

שים לב להתערבות שעושה וורן באפט עם מנהל קרן גידור בסרטון הראשון

אגב, אני חושב שחובת ההוכחה היא דווקא עליך, הצלחת להכות את המדד במשך 10 שנים לפחות? אם כן, אשמח אם תשתף באיזו אסטרטגיה בחרת ומה גרם לך להתמיד בה.

אתה חבר בפורום הסולידית 5 שנים, לא קיבלת מספיק ראיות לכך שמאוד קשה עד בלתי אפשרי להביס את המדד לאורך זמן באופן עקבי?

לא. וזה לא שהסולידית המציאה את תאוריית השוק היעיל ואת עקיבת המדדים, ואני המצאתי את השקעות הערך. זה דיון ארוך שנים שנכתבו עליו ספרים עם נימוקים לשני הכיוונים.

לא טענתי מעולם שלגופים המוסדיים יש יתרון כלשהו על קרנות מחקות מדד, להפך, הם מנהלים קרנות אקטיביות ומנסים להכות את השוק ללא הצלחה כבר עשרות שנים

נו? אם הם מפסידים, אז לאן הכסף הזה הולך?הרי בממוצע כל המשקיעים מקבלים את תשואת השוק. יש כסף גדול שעושה שטויות ומקבל מתחת לתשואת השוק, יש עוקבי מדדים שמקבלים בדיוק את תשואת השוק - אז מי נהנה ומקבל יותר מתשואת השוק? מי לוקח את הכסף של אותם משקיעים בקרנות? אתה חושב שהכל נשרף על דמי ניהול ועמלות, ולא נשאר כסף טיפש על הריצפה? :)

אגב, אני חושב שחובת ההוכחה היא דווקא עליך, הצלחת להכות את המדד במשך 10 שנים לפחות? אם כן, אשמח אם תשתף באיזו אסטרטגיה בחרת ומה גרם לך להתמיד בה.

כיצד החוייה האישית של משקיע אחד תשכנע אותך? אולי המשקיע האחד הוא חריג סטטיסטי?

אין לי שום אסטרטגיה מיוחדת, הכל נמצא בספרים כמו השניים שציינתי (ואין לי גם ותק של 10 שנים). אתה שואל את עצמך שאלות כמו:
כמה העסק מרויח כיום?
עד כמה נראה שהעסק יציב מבחינת מימון?
האם זה עסק שפועל טוב? (קרא במיוחד את התיאור של לינץ׳, איך הוא התחיל להשקיע בחנויות אופנה מסויימות כשהבת שלו אמרה לו כמה טוב שם כלקוחה, והפסיק כשאמרה לו שהתקלקלו)
האם נראה שיש פוטנציאל גדילה ולמה? האם יש עסקים עם מודל דומה שהצליחו במקומות אחרים, האם יש מתחרים? את הגידול הצפוי ברווחים ניתן להוון לערך נוכחי בעזרת נוסחאות חשבונאיות בסיסיות.
מה הרקורד של ההנהלה?
כמה שווים הנכסים וההתחייבויות הנוכחיים?
אחרי שענית על השאלות, אתה יכול לגבש תמונה כמה לדעתך שווה העסק. את זה אתה משווה למחיר השוק, בעוד אתה מתעלם מרעשי רקע כמו מה היה המחיר של המניה פעם, עד כמה התחום ״חם״ בעיתונות הכלכלית וכו׳. יש מספיק חברות בעולם, בשביל שלא תצטרך לגעת בחברות, אלא אם כן הן לדעתך מתומחרות בפחות מחצי השווי האמיתי, ככה יש לך שולי טעות.
זה לא rocket science. ויותר מזה, אתה לא צריך לעשות את כל העבודה בעצמך. יש מספיק אנשים שמפרסמים ניתוחים שעשו. חס וחלילה לקבל ניתוח של אחר בעיניים עצומות, אבל זה חומר עזר נהדר, ועם הזמן אתה גם לומד לזהות מחברים שאתה סומך עליהם יותר.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
א מחשבות על החלק הסולידי של התיק- דעתכם ? שוק ההון 8
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
B האם נכון להסתכל על אג”ח מיועדות כחלק ה״סולידי״ של התיק שוק ההון 6
milx אם אני לא מעוניין להשקיע באג"ח - לאיפה אתם מקצים את החלק הסולידי של התיק שוק ההון 121
T התיק של AAA שוק ההון 16
L התיק של Libertad - מוטה ביטקוין שוק ההון 56
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
S תחליף לאג"ח בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 0
Beigale התיק של בייגלה שוק ההון 9
M התיק של MR-Y + שאלות שוק ההון 80
T התיק של טריגו שוק ההון 43
G לתחום הסולידי של התיק שוק ההון 4
Dinoman חשבון בפפר לטובת החלק הסולידי של התיק שלי, ושאלה בנושא חשבון בנק דולרי בארץ. שוק ההון 3
G החלק הסולידי של התיק רכישת קרן קסם KTF אגח ממשלתי כללי שוק ההון 4
S החלק הסולידי של התיק שוק ההון 1
H מה אתם עושים בחלק הסולידי של התיק שלכם? שוק ההון 16
פשוט התיק של גילגמש שוק ההון 18
ש חשיבות של מכירה ושינוי התיק שוק ההון 4
G עזרה בהרכבה התיק של בוגלהדס שוק ההון 1
Liron2035 דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק שוק ההון 1
Y קניית מניות ספציפיות בIRA - המגבלה של 10% מגודל התיק שוק ההון 24
T השפעה של עליית\ירידת ריבית על התיק התאורתי הבא שוק ההון 4
שמוליק קיפוד התיק של הקיפוד שוק ההון 2
דור דורים טיוטת התיק של דור דורים שוק ההון 48
A הקצאת נכסים בחלק האג"ח של התיק שוק ההון 8