• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה באנרגיה נקיה וטכנולוגיה ירוקה

אלירן שפירא

משתמש רשום
דירוג
0
אתחיל ואומר שטכנולוגיה ירוקה ופתרונות אנרגיה נקייה הם תחומים שלמין האנושי לא תיהיה ברירה אלא לפתח ולהשקיע בהם. בישראל אפשר לראות את המצב העכשיוי עם ייצוא הגז וחדי הבחנה יבינו שגם פה ייצוא המשאב היקר רומז להשקעה באנרגייה נקיה וטכנולוגיות ירוקות. יוסי אבו אמר כבר מספר פעמים שיושקעו כספים בפיתוח פתרונות אנרגיה נקייה מהרווחים של ייצוא הגז. לטווח הארוך זאת נראת השקעה בטוחה, אך השאלה היא כמה נצטרך לחכות בשביל לראות את ההשקעה מניבה פרי.

אנשים מדברים על אנרגיה ירוקה כעל פתרון, כשבפועל כל מה שקורה זה שמסיטים את הבעיה למקום אחר. כן, יהיה פחות זיהום ותלות בנפט וגז, אבל בהרבה מקומות אין את התנאים הגאוגרפיים לאנרגיה ירוקה ( נהרות גדולים, רוחות חזקות). כן, יש שמש, אבל כל מה שקורה זה שבמקום לשרוף נפט, מבזבזים מלא מתכת ויוצרים מלא זבל עם הפנלים הסולריים.

הפתרון היחיד לטווח הארוך זה אנרגיה גרעינית לדעתי, ובזה אני לא מכיר דרכים להשקיע, מה גם שכל הליברלים שצועקים על זיהום אוויר וכו', שונאים גם אנרגיה גרעינית. אני באופן כללי לא אוהב להשקיע עם ספקולציות כאלו, כי אי אפשר לדעת איזו טכנולוגיה תופיע פתאום משום מקום ותמחק את מה שסברת שהוא הפתרון היחיד לבעיה.

הפתרון היחיד לטווח הארוך זה אנרגיה גרעינית לדעתי, ובזה אני לא מכיר דרכים להשקיע,
למה לא? יש לו מעט חברות סחירות כאלה, גם יצרניות של כורים וגם בעלי כורים/יצרני חשמל.
משקיע באיזה אחד כזה נראה לי.

למה לא? יש לו מעט חברות סחירות כאלה, גם יצרניות של כורים וגם בעלי כורים/יצרני חשמל.
משקיע באיזה אחד כזה נראה לי.
כן מה שהתכוונתי זה שאני לא מכיר חברות שזו "ה" פעילות שלהן. יש חברות אנרגיה שרוב השווי שלהן הוא נגזרת של מחירי נפט\גז והפעילות שלהן בתחום אנרגיה גרעינית הוא מרכיב קטן. מה גם שהסנטימנט השלילי שיש כלפי התחום הזה באופן כללי גם לא מעודד אותי במיוחד. אני מבין שזה הפתרון היחיד שהוא גם ישים, אבל ממשלות לא רצות לקדם את התחום הזה.

תאים סולריים הופכים עכשיו לפתרון תחרותי ונראה שהולכים להפוך למקור אנגריה משמעותי מאוד ואולי אף מרכזי. אפשר לשים אותם על גגות בניינים, מה שלא דורש שטח. דבר אחד אבל שצריך לשים לב זה איזה תאי שמש שמים. הסוג הנפוץ ביותר עשוי סיליקון והינו בלתי מזיק לחלוטין. הסוג השני אבל מבוסס CdTe ומכיל חומרים רעילים מאוד. זאת שערוריה שכרגע שני הסוגים מתחרים על מחיר בלבד והרגולטורים לא קבעו מיסים כבדים על הסוג הרעיל.
לגבי השקעה כדי להרוויח כסף, זה דיון אחר ויש שם הרבה שיקולים.

נערך לאחרונה ב:
תודה על התיוג, אני אשמח לעזור.
דרך אגב שמתי לב למשהו, ברגע שמתייגים אותי זה לא מתריע לי אלא רק ברגע שעושים ציטוט לתגובה שלי. זה תקלה טכנית או משהו בהגדרות שלי?

תודה על התיוג, אני אשמח לעזור.
דרך אגב שמתי לב למשהו, ברגע שמתייגים אותי זה לא מתריע לי אלא רק ברגע שעושים ציטוט לתגובה שלי. זה תקלה טכנית או משהו בהגדרות שלי?
לא, לא תקלה. כשאתה נכנס לפורום, בצד שמאל למעלה יש סמן, אם הוא אדום אז מרחפים עליו עם העכבר וכל האלרטים שלך יפתחו ב 'דרופ דאון מניו'.

קצת על השקעות באנרגיה ירוקה:
מבחינת השקעה זה מאוד מסוכן להשקיע ישירות בחברה שמפתחת פתרונות אנרגיה מתחדשת, לכן מה שאני עושה הוא מחזיק ישירות בקרן הסל VPU. קרן סל זו עוקבת אחר מדד התשתיות\אנרגיה של ארה"ב. הסיבה להחזקה זו היא שבמידה ותופיע חברה רלוונטית, העדיפות היא להחזיק במדד ולא לחפש חברה ספציפית.
סגנון ההשקעה צריך להיות פסיבי ולא אקטיבי, ולכן העדיפות שלי היא להחזקה במדד (אם תופיע חברה טובה היא תצליח להיכנס למדד ותעיף חברה אחרת, ואם לא אזי החברות הגדולות יקנו חברות רלוונטיות. בכל מקרה המדד תמיד ינצח).

תחום האנרגיה הירוקה הינו תחום מאוד רווחי (הן מבחינת ההכנסות והן מבחינת עלויות התפעול) לידיעתי (ג"נ: קשור למחקרים בתחום זה), אך הבעיה העיקרית הינה עלויות הקמה ראשוניות של מתקני אנרגיה חדשים. חלק גדול מהמשקיעים הם שמרניים באופיים ולכן לא משקיעים בטכנולוגיות מהסוג הנ"ל.

עכשיו לפני שאנחנו נכנסים להשקעה בתחומי האנרגיה, יש להבין את עקרונות הבסיס של משק האנרגיה.
משק החשמל מונה מספר מאפיינים כלכליים וטכניים ייחודים:
1. לא ניתן לאחסן חשמל
2. זה מוצר שבו תהליך הייצור, שיווק, ובקרת האיכות נעשים בו זמנית
3. הצריכה מאופיינת ומושפעת משינויים יומיים\עונתיים מזג האוויר ושינויים מקריים ידי אדם
4. כל צרכן המתחבר או מתנתק מהמערכת גורם לשינויים המחייבים את כל המערכת, וכל מרכיביה נאלצים להתאים עצמם למצב החדש
5. יש חובה לשמור על עתודה סובבת אופטימלית למקרים של תקלות בייצור (קרי תחנות משנה)

מבחינת ההגדרה של טכנולוגיות מתחדשות, זה כל מוצר אנרגיה אשר מחדש את עצמו לאורך זמן (כן גם נפט\פחם נופלים להגדרות אלו).
אתם מתכוונים לאנרגיות ירוקות, אשר מזהמות פחות את הסביבה בתהליך ההפעלה והתפעול עצמו.

יש כמה סוגים של אנרגיות ירוקות מתחדשות:
1. אנרגיית שמש - מבוסס על ניצול פאנלים סולארים לצרכי ייצור חשמל. עלויות הקמה יחסית גבוהה (לפחות ברמה המסחרית), ודורש שטחים גדולים על מנת לתפקד בצורה אפקטיבית, בל נשכח שנדרשת גם מיקום מתאים (מדינה שטופת שמש, לפחות 300 ימים בשנה קלנדרית).
2. אנרגיית עץ - זוהי אנרגיה מתחדשת ומאוד אפקטיבית מבחינת ניצולת אנרגיה אבל מאוד מזהמת.
3. אנרגיה גיאותרמית - הפקת אנרגיה מחום שנמצא בפנים כדור הארץ. מאוד אפקטיבי ותיאורתית בעלת יכולת לאספקת אנרגיה נקייה אך הבעיה היא מציאת מקומות חדירה שהם מספיק נמוכים והקרקע מאפשרת קידוח עמוק.
4. דלקים ביולוגיים - בקצרה אלו גידולים חקלאיים לביודיזל. יחסית אפקטיבי מבחינת ניצולת אנרגיה, הבעיה העיקרית שהם תופסים שטחי חקלאות שמיועדים למזון (ואז אין מספיק מקום להפיק מזון בשביל אוכל לאוכלוסייה הכללית).
5. אנרגיית רוח - הפקת אנרגיה מרוח. שוב זה תלוי במיקום.
6. ביוגז - הפקת אנרגיה מזבל אורגני. מאוד אפקטיבי והקמה יחסית זולה, הבעיה היא שהטכנולוגיה נחשבת מאוד צעירה ביחסי שוק.
7. אנרגיה גרעינית - היתרונות הינן ברורים אך הבעיה העיקרית היא רמת הסיכון הפסיכולוגית. לאנשים קשה לאמץ זאת, הפטריה של הירושימה עדיין תקועה להם בראש.

אהלן (נראה לי שעדיף להקפיץ נושא ישן במקום סתם לפתוח חדש),
החלטתי להשקיע אחוז מסוים מהתיק שלי באנרגיות מתחדשות. מחפש את הדרך הכי זולה לעשות את זה. הולך בדרכו של @זאב ומחפש קרן סל שמתאימה לי.
התיק מנוהל בש"ח בברוקר ישראלי לכן העדפתי למצוא קרן כלשהיא שנסחרת בש"ח - אבל לא מצאתי אחת כזו עם דמי ניהול סבירים (הכי נמוך שראיתי היה משהו בסגנון של 2.5% אצל אלטשולר).
מבחינת שאר העולם - על VPU שדובר עליה כאן החלטתי לוותר כי היא מתמקדת בארה"ב ואני מעוניין בחשיפה לכל העולם. עושה רושם שICLN של בלאקרוק מתאימה לי - מחזיקה במניות של חברות אנרגיה נקיה מכל העולם, בדמי ניהול סבירים - 0.46%.
החסרון (עבורי) הוא ההמרה לדולר דרך בית ההשקעות רק בשביל הנייר הזה. כל עוד החלופות בש"ח עם דמי ניהול גבוהים מרגיש לי סביר.
אציין ששאר החלק המנייתי בתיק שלי מורכב משלושת הקרנות הפופלריות פה של בלאקרוק שנסחרות בש"ח.
בקיצור, לפני הקנייה - אשמח לשמוע אם משהו מכיר איזשהי קרן ישראלית שפספסתי / קרן אחרת בחו"ל שאולי עדיפה על ICLN.

החלטתי להשקיע אחוז מסוים מהתיק שלי באנרגיות מתחדשות.

רוצה לשתף על ההגיון שעומד מאחורי ההחלטה?
אתה חושב שהשוק מתמחר את החברות שעוסקות בתחום בחסר?
על בסיס מה?

בכל מקרה, המרת מט"ח, בטח בבית השקעות, היא לא נוראית בכלל. ודאי שאתה לא רוצה קרן ישראלית שגובה פי 5 או פי 4 דמי ניהול כמו בקרנות הישראליות שהוזכרו.

רוצה לשתף על ההגיון שעומד מאחורי ההחלטה?
אתה חושב שהשוק מתמחר את החברות שעוסקות בתחום בחסר?
על בסיס מה?

בכל מקרה, המרת מט"ח, בטח בבית השקעות, היא לא נוראית בכלל. ודאי שאתה לא רוצה קרן ישראלית שגובה פי 5 או פי 4 דמי ניהול כמו בקרנות הישראליות שהוזכרו.
אני אמנם לא @מרגרטי ולא יודע מה השיקולים שלו, אבל אשאל בעצמי שאלה בהמשך לשאלה שלך:

מה אם אני לא בהכרח חושב שהתחום מוערך בחסר, אלא אני פשוט פחות רוצה להשקיע כסף בדלקים פוסיליים ברמה הערכית (כמו שטבעונים למשל נמנעים מקניית מוצרי עור ותכשירים שנוסו על בעלי חיים). זה כמובן קשה ולא פרקטי להימנע מזה לחלוטין כשמשקיעים במדדים כלל עולמיים, וגם ככה התחום הצטמצם לפחות מ10% מהשוק הכולל, אבל נגיד שאני רוצה במקום זה להגדיל את החשיפה לאנרגיות מתחדשות. האם אז להשקיע במדד כזה כמו ICLN זה מהלך הגיוני?

בנוסף, ICLN נסחרת גם באירלנד? או שהיא רק אמריקאית והשקעה בה בהכרח חושפת אותי לעניין של מס עיזבון אמריקאי?

רוצה להשקיע כסף בדלקים פוסיליים .. זה כמובן קשה ולא פרקטי להימנע מזה לחלוטין כשמשקיעים במדדים כלל עולמיים..

דווקא פשוט מאוד. ראה VSGX ו-ESGV, מקבילות של VXUS ו-VTI.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ השקעה באנרגיה סולארית צרכנות פיננסית 38
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 2
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 22
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 9
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
U השקעה חוזרת של דיבידנדים שוק ההון 9
L השקעה ב-S&P 500 דרך פפר אינווסט שוק ההון 30
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
א השקעה ב S&P ממונף - לטווח הארוך - מבוסס מחקרים שוק ההון 22
P השקעה בקרנות שנסחרות בארץ בIB שוק ההון 17
M השקעה בסנופי דרך פפר. שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה