• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

דילמה בנוגע למחזור משכנתא או המשך השקעה

• פותח הנושא mk1
  • פורסם בתאריך

mk1

משתמש רשום
דירוג
3
היי אנשים,

יש לי התלבטות (נראה כי רלוונטית לרובנו) ואשמח לשמוע את דעתכם.

מחד גיסא, סכום מזומן של כ-140 אלף שאגרתי וכולו יכנס בקרוב. מאידך גיסא, הלוואת משכנתא בסך כולל של כ-360 אלף. קל"צ 2.1% ופריים 0.8-. חלוקה של כמעט 0.5 בניהם.

אני בן 38, בעל משפחה, מנהל בצד תיק ניירות ערך לטווח ארוך (תמהיל 60% מדדים, 40% סלקטיבי). יש ברשותי גם קרן השתלמות נזילה בבית השקעות למקרה חירום, שתכסה את הפריים (גם במצב של ירידות בשוק), החזר חודשי מהכנסה בשוק ההייטק שמאפשר לי לשלם את המשכנתא, להזרים כסף חודשי להשקעות בתיק.

עקב המצב בשוק - הסיכונים בהייטק, בבנקים, שספק אם יקרה (שוב?) בישראל, חשבתי על כמה אופציות:

1. פקדון בנק - קבוע לפי מה שבדקתי נותן עד 4% או צמוד כלשהו שיתן קונטרה לפריים.
2. אג"ח קצר מח"מ של מדינת ישראל.
3. להכניס את הכסף ליתרת מזומן בתיק ניירות הערך ולבצע רכישות דווקא בעת זו לפי תמהיל הסיכון שלי, "כשזורם דם ברחובות זה הזמן לקנות" -> מה שהייתי בוחר לרוב.
4. להחזיר את הלוואה של הפריים, בסכום המזומן או חלק ממנו.

אני הפנימי ה-1, השמרני, החזק יותר כיום, כרגע שוקל את אופציה 4 בגלל הסיכון האפשרי במדינה, בשוק ההון וההייטק. ואני ה-2, מפחד לאבד את כוח הכסף להשקעות עקב התנאים הטובים של ההלוואה.

"מה אתם הייתם עושים?" (ח.הכט), אשמח לשמוע את דעתכם :)

נערך לאחרונה ב:
מה שחשוב זה שתישן בשקט בלילה.
ממה אתה מפחד יותר?
איבוד מקום עבודה? סגור את המשכנתא
איבוד מדינה? (כלומר אתה לא רואה את עצמך נישאר לגור כאן יותר) מדדים בחו"ל , אם אתה לא רואה את עתידך בישראל, מה אכפת לך מהמשכנתא?
איבוד תשואה אלטרנטיבית? לא באמת משנה, בכל תרחיש תרוויח משהו, מה שחשוב שתרוויח זה שלוות נפש.

אין פה תשובה חד משמעית למה עדיף כלכלית.
בכל מקרה תשקול במקום 1 קרן כספית, התשואה ככל הנראה תהיה גבוהה יותר.

"מה אתם הייתם עושים?" (ח.הכט), אשמח לשמוע את דעתכם :)
בתנאים כאלה טובים של משכנתא (והם מעולים!) הייתי משקיע.

לא יעוץ!

מחד גיסא, סכום מזומן של כ-140 אלף שאגרתי וכולו יכנס בקרוב. מאידך גיסא, הלוואת משכנתא בסך כולל של כ-360 אלף. קל"צ 2.1% ופריים 0.8-. חלוקה של כמעט 0.5 בניהם.
יש לך משכנתא קטנה ובתנאים מעולים.

אני לא הייתי מחזיר אותה במצבך כי:
בעתיד הריבית על הפריים שלך תרד, עוד שנתיים, עוד חמש, מתישהו היא תרד שוב, כמובן שלא בהכרח לרמה שהייתה.
יש לכם המון רזרבות נזילות ככה שבשעת חירום לא תשארו ללא כסף, אולי תממש קצת בהפסד.

• אהבתי
Reactions: mk1
מה יתרת השנים של הלוואת הפריים?

מה שחשוב זה שתישן בשקט בלילה.
ממה אתה מפחד יותר?
איבוד מקום עבודה? סגור את המשכנתא
איבוד מדינה? (כלומר אתה לא רואה את עצמך נישאר לגור כאן יותר) מדדים בחו"ל , אם אתה לא רואה את עתידך בישראל, מה אכפת לך מהמשכנתא?
איבוד תשואה אלטרנטיבית? לא באמת משנה, בכל תרחיש תרוויח משהו, מה שחשוב שתרוויח זה שלוות נפש.

יש לי שלוות נפש וגם הכנתי כיסויי ביטחון למקרה חירום, אחרת לא הייתי משקיע בכלל בשוק ההון ומניות בפרט.

הדבר היחידי שאולי מדאיג אותי זה מה יהיה עם עולם היי-טק עוד 5-6 שנים, האם המשכורות ירדו, ועד כמה הai יכנס לחיינו ויפחית את כמות המשרות.

נערך לאחרונה ב:
בגלל התקופה הארוכה יחסית ועליית הריבית, הקרן נאכלת יחסית לאט. כרגע על כל שקל שאתה מחזיר בחודש, שליש בלבד הולך לקרן והיתר הולך לריבית. ככל שיתרת התקופה מתקצרת, כך החלק הארי של ההחזר החודשי נוגס בקרן.
אם למשל תבצע פירעון מוקדם של 50000 ש"ח (סכום שאתה צפוי להחזיר במסלול הפריים בכ3 וחצי שנות משכנתא לפי הריבית הנוכחית), זה יקצר לך 8.5 שנים לפירעון המלא.
בעיניי זה רעיון לא רע לקצר מפעם לפעם תקופות בכסף פנוי בתקופה בה הריבית במגמת עלייה.
באופן אישי אני גם מחלק כספים שמצטברים לי בין רכישת ניי"ע לצמצום המשכנתא.

בגלל התקופה הארוכה יחסית ועליית הריבית, הקרן נאכלת יחסית לאט. כרגע על כל שקל שאתה מחזיר בחודש, שליש בלבד הולך לקרן והיתר הולך לריבית. ככל שיתרת התקופה מתקצרת, כך החלק הארי של ההחזר החודשי נוגס בקרן.
אם למשל תבצע פירעון מוקדם של 50000 ש"ח (סכום שאתה צפוי להחזיר במסלול הפריים בכ3 וחצי שנות משכנתא לפי הריבית הנוכחית), זה יקצר לך 8.5 שנים לפירעון המלא.
בעיניי זה רעיון לא רע לקצר מפעם לפעם תקופות בכסף פנוי בתקופה בה הריבית במגמת עלייה.
באופן אישי אני גם מחלק כספים שמצטברים לי בין רכישת ניי"ע לצמצום המשכנתא.
מה לגבי להחזיר חלק מהקרן מבלי לקצר את התקופה ואת הכסף הפנוי כל חודש להשקיע בתיק?

מה לגבי להחזיר חלק מהקרן מבלי לקצר את התקופה ואת הכסף הפנוי כל חודש להשקיע בתיק
תעשה סימולציה ותבדוק. אל תשכח שעל רווח הון יש מיסוי, בעוד שפירעון הלוואה הוא רווח נקי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ל דילמה בנוגע ללימודים התפתחות אישית 21
גימפל דילמה בנוגע לקרן מחקה לא מנוטרלת מט"ח שוק ההון 47
R דילמה בנוגע להלוואה כנגד קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
G דילמה בנוגע לכביסה. אוף טופיק 23
Y דילמה על דירה למגורים ל-2-4 חדרים נדל"ן 7
R השקעה בפיפלביז - דילמה השקעות אלטרנטיביות 2
M דילמה - למכור או להשאיר דירה עם אישורים להרחבה נדל"ן 8
unrealx דילמה בנושא זוגיות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 59
R דילמה לימודית ותעסוקתית. התפתחות אישית 7
ה זמן או כסף - דילמה על לקיחת עבודה נוספת יומני מסע אישיים 5
N דילמה- תשלום וועד בית לפי שטח הדירה או באופן שיוויוני ושמירה על שלום בית בבניין נדל"ן 25
ר למכור או להשכיר -דילמה אשמח לדעתכם.. נדל"ן 28
P דילמה נקודתית על רקע הירידות צרכנות פיננסית 19
C שוב דילמה לגבי תואר וכו' התפתחות אישית 9
Buffett דילמה תעסוקתית התפתחות אישית 49
F דילמה לשינוי קונספט בביטוחים פנסיוניים צרכנות פיננסית 47
1337justme עמלות גבוהות בקנית קרנות זרות - דילמה שוק ההון 5
N דילמה בעניין קרן השתלמות שכיר צרכנות פיננסית 5
M דילמה חדשה. שוק ההון 67
E דילמה לגבי כסף זמין שוק ההון 15
A ברית מילה - דילמה לגבי המתנה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
P דילמה טפשית בגלל מדד שלילי צרכנות פיננסית 8
amidar דילמה פסיכולוגית עקב הפרשי שערי מטבע. שוק ההון 61
ש דילמה לגבי ביטוח מנהלים או פנסיה שוק ההון 14
ס דילמה אישית בנושא צדקה אוף טופיק 51
עומר דילמה פנסיונית צרכנות פיננסית 16
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
E שאלה בנוגע לזכויות עובדים אוף טופיק 5
N שאלה בנוגע למיסוי של אופציות ו RSU מיסים 3
נ שאלה בנוגע להחזר מס רווח הון מיסים 3
נ שאלה בנוגע לבעלות בקרן סל ולמקרה בו מדינת ישראל מושמדת פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 119
נ שאלה בנוגע למחקר טריניטי וכלל ה4% פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 30
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
ולנטין כיצד תמליצו לי לפעול בנוגע החזר מס ? מיסים 5
D התיעצות בנוגע למגורים באיזור ביה״ח אסף הרופא אוף טופיק 0
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
Y ייעוץ בנוגע לרכישת דירה ראשונה להשקעה נדל"ן 18
R פורסם תזכיר חוק המצמצם את אי הוודאות בנוגע לשאלה מיהו תושב ישראל לצורכי מס פוסטים מאיכות נמוכה 4
י עזרה בנוגע לפתיחת חשבון מסחר אמריקאי למשקיע פסיבי שוק ההון 12
P בנוגע לדיבידנדים מיסים 2
M אשמח לתגובות בנוגע לאפשרות ועיתוי הכניסה ל : Bloomberg US Corporate 1-5 Years PTF שוק ההון 0
Z כמה שאלות בנוגע לדו"ח שנתי מיסים 2
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
D שאלות בנוגע לפנסיה וביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ו תהיות בנוגע להתייחסותה של הסולידית ל-"מודל החרדי". פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 34
J לא מבין משהו בנוגע לדמי עמלות במסחר בחו"ל שוק ההון 26
ש שאלה בנוגע ל RSU מיסים 18
T שאלה פרקטית בנוגע להיחלשות השקל שוק ההון 164

נושאים דומים

Back
למעלה