1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

עמלות גבוהות בקנית קרנות זרות - דילמה

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י 1337justme, ‏21/7/19.

1. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

אהלן,

לא מזמן פרסמתי טיוטה ראשונית של תיק ההשקעות שלי:
    https://www.hasolidit.com/kehila/threads/חוות-דעת-על-תיק-לפני-קניה-חוזה-אישי-ראשוני.11968/

תכננתי להשקיע רק בקרנות ישראליות - אך לאחר שעשיתי חושבים, אני חושב שכדאי לי להשקיע בקרנות זרות בחלק המנייתי, גם כי כל הזמן מעלים את דמי הניהול בישראליות, ואין כמעט מבחר של קרנות (המצב קצת פחות נורא בעוקבות אחרי הסנופי).
    מעבר לכך, הייתי מעדיף להשקיע בצורה הכי רחבה שאפשר: משהו בסדר גודל של vti + vxus, אבל בישראליות יש אולי 2 קרנות שהן בערך בכיוון של זה (מחקות רק מדד מדינות מפותחות) בדמי ניהול של כ0.4% שרק יעלו עם הזמן, או גרוע מכך, הקרנות יסגרו.

בשלב זה, למרות העלות האפסית של IB בדיוק בתחום הכואב הזה של העמלות, אני לא מעוניין לעבור לברוקר זר.
    כרגע אני במזרחי עם עמלות טובות עבור ני"ע ישראלים וללא דמי ניהול (0.07% ק\מ מינימום 7 ש"ח), כך שאני גם לא יודע כמה כדאי לי לעבור לבית השקעות.
    אבל כל הנושא של קנית ני"ע זרים יקר גם אחרי מיקוח איתם:
    1) עלות המרה לדולרים: עמלת המרה + עמלת spead יוצא סה"כ כ0.83%
    2)עמלת ק\מ של ני"ע זרים: 0.1% עם מינימום 10$ (לא סנט למניה כמו בבתי השקעות)
    3) גזרות נוספות בצורת "הוצאות קורספודנט" שבמקרה של קנית קרנות איריות מגיעות ל0.135% ו18$ נוספים.
    ועבור אמריקאיות סכום סביר יותר.

בקיצור סה"כ במקרה הגרוע: כ1% עמלות!.
    מה גם שאני נכנס עם סכום גבוה (כ800k ולכן זה נראה לי המון לשלם 1% רק על עמלות, אפילו שהן חד פעמיות)

לפי משחקים עם סימולציות בעזרת הסימולטור של @adamshalev עדיין יוצא שאפילו עם העלויות האלו, בסוף תקופת ההשקעה (כ10 שנים) קרן אירית או אמריקאית תצא רווחית יותר (iwda או vti+vxus לעמות קרן מחקה ישראלית על msci world עם דמי ניהול של 0.4%).

שאלותי:
    1) האם הגיוני שלמרות העלויות הנ"ל אכן זה יצא רווחי יותר? (מנסה לוודא שאין לי טעויות בחישוב).

2) אני אנסה לקבוע פגישה עם מנהל הסניף כדי להשיג הטבה משמעותית בspread עבור המרה של סכום גדול, השאלה היא אם בכלל כדאי להמיר סכום של 800K בבת אחת לדולרים גם תמורת הנחה משמעותית בגלל סיכון מט"ח?, אני בכל מקרה רוצה לבצע מיצוע בכניסה לשוק, אז אין בעיה עם המרה בכל מועד של הכנסת כסף לתיק.

3) אם אכן אקנה בתנאים האלו, ובעתיד אעבור לIB למשל, האם אפשר להעביר את התיק AS IS לIB והאם זה כרוך בעלות גבוהה? (מדבר רק על הקרנות הזרות שבו כמובן, לא על הישראליות בחלק האגח"י).

4) יכול להיות שזו סתם העקשנות שלי, ולטווח ההשקעה שלי (כ10 שנים) כל העסק הזה הוא סתם כאב ראש וכדאי פשוט לקנות קרן מחקה ישראלית על msci או אפילו על סנופי וזהו?.

תודה לכם :)

נערך לאחרונה ב: ‏21/7/19
  2. adamshalev

adamshalev מודרטור

אתה יכול לפתוח חשבון ב-IB, להעביר אליו שקלים בחינם, לקנות דולרים בזיל הזול, לקנות את הקרנות הזרות בזיל הזול ולהעביר את הקרנות לבית השקעות בארץ בעלות סבירה לדעתי (לא יודע כמה, אתה יכול כנראה להתמקח לחינם) ואז לסגור את החשבון ב-IB. אין לך אירוע מס ואתה לא חייב לדווח כתוצאה מכל זה.
    חסכת לעצמך 8000 שח.

1337justme, לעניות דעתי ו-cypriano de rore אוהבים את זה.
  3. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

או לקנות קרן מחקה על הסנופי

לעניות דעתי אוהב/ת את זה.
  4. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

ואז אתה פורש את ה8,000 (וכנראה יותר) על השנים הבאות

5. 1337justme

1337justme משתמש ותיק

נשמע מעניין, כמה זמן תהליך כזה אמור לקחת פחות או יותר?.

אפרופו, ראיתי את הדבר הבא:
    https://www.lhi.co.il/2019/06/broke...K2Iw8DEFDwG7QVQ0tJBDE6Em899j-FHrAinC5mpWmGIQc

ייתכן והבנק דואג לדיווחים למס הכנסה? אני בדיוק השארתי פרטים לחזרה אליי אעדכן. אם זה אכן כך, והעלויות לא גובוהות בהרבה מIB עצמם (מניח שהן גבוהות, כי אחרי הכל אנחנו בישראל) אז זה שווה.

בכל מקרה, אשמח להתייחסות לשאלה הבאה:

וגם בשביל הסקרנות ו\או בשביל לקבל החלטה גם לזו:

תודה רבה!.

6. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

כן. יש את זה גם במיטב דש וגם באקסלנס.

מדובר בשימוש במערכת המסחר, ולא חשבון ב-IB.
    המרות המטח עולות לפי הבנק ולא לפי המערכת של IB, כלומר אתה אפילו לא ממיר את הכסף המערכת של IB.

adamshalev אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.