• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בעצם, יש לכם רק תיק השקעות אחד

• פותח הנושא hp1
  • פורסם בתאריך
@yanosh34, מכיר. התייחסתי לקצבה מזכה. קצבה מוכרת מהווה חלק קטן יחסית מהקצבה הכוללת, בודאי למי שהפקיד כבר כספים רבים עד 2012. ושוב בהתייחסות לתגובתך הקודמת, אתן לך דוגמא את עצמי, יש לי עוד 20 שנה לפרישה. גם אם לא אפקיד יותר כספים פנסיונים ולפי ההנחות השמרניות של הקופות, אני בצפי להיות במדרגת מס של 31% גם אחרי ניקוי הפטור והקצבה המוכרת. ואני לא מנכ"ל וגם לא סדרן בנמל אשדוד.

גם אני התלבטתי בסוגיה הזאת לאחרונה - קרן פנסיה מספקת לנו דחיית מס רווחי הון אבל מה זה שווה אם בסוף המס הזה הופך למס שולי גבוה יותר ?

שני דרכים להתמודדות חלקית שחשבתי עליהם :
1. להתחיל למשוך קצבה כמה שיותר מוקדם, בגיל 60.
2. לא למשוך קצבה מלאה מקרן הפנסיה, אלא רק עד לגובה מסוים שמשתלם מבחינת מס. את יתרת הערך הצבור אפשר להעביר לקופת גמל. היתרון הקופת גמל הוא שכספי התגמולים עוברים ליורשים פטורים ממס.

בתגובות לפוסט פה יש כמה הצעות לסדר משיכות שנותן אופטימיזצית מס :

משהו שאני לא מבין ברעיון של תיד השקעות אחד. עכשיו יש לי קרן השתלמות, קרן פנסיה ומזומן שאיתו אני אפתח תיק השקעות.
נניח שאני רוצה לפרוש ולחיות מהחסכונות עוד 15 שנים מעכשיו. ומקצה את המשאבים של התיק שלי בין כל המכשירים הפיננסים שיש לי (מניות בקרן פנסיה והשתלמות), מעט מניות ואגחים בתיק השקעה.
2 שאלות יש לי על זה:
1. אני יכול לתכנן איזה תיק שוקולד מריר שאני רוצה, ולחלק את המניות איך שאני רוצה (על הדף), אבל אז מגלים שבקרן פנסיה והשתלמות מקסימום אפשר להחשף לסנופי (אין לי מספיק ל IRA). זה יצור מצב שאהיה חשוף בעיקר לסנופי, ובעם יצור תיק לא מאוזן (לא אופטימלי).
2. נניח וארצה לפרוש עוד 15 שנה, ושהתיק גדל כמצופה והכל בסדר. אבל - ברור שלא אפתח את קרן הפנסיה וההשתלמות ואשלם מס אסטרונומי, ואפסיד הנחות מס משמעויות על רווחים עתדיים. מה שמשאיר אותי עם תיק ההשקעות בלבד לפרישה המוקדמת שלי. מכאן השאלה שלי - למה זה נכון להתייחס לזה כאל תיק אחד?

מה שנראה לי נכון יותר הוא - להגדיר מטרה, ולבצע חלוקת משאבים בכלים הפיננסים שמאפשרים זאת.
נניח: את קרן הפנסיה וההשתלמות אפתח רק בגיל פרישה, לכן אין לי בעיה להיות עם חשיפה של 100% למניות (סנופי, אולי טיפה יותר רחב), עד שיצטבר כסף ואעבור ל IRA ואפזר יותר. ככל שאתקרב לגיל פרישה אשקיע באופן יותר סולידי.
נניח אני רוצה להתחיל למשוך איזשהו סכום מתיק ההשקעות בעוד 15 שנה (יאפשר לי לרדת לחצי משרה) - לבצע בתיק הזה בלבד חלוקת משאבים ספציפית (שוקולד מריר נגיד).

1. אני יכול לתכנן איזה תיק שוקולד מריר שאני רוצה, ולחלק את המניות איך שאני רוצה (על הדף), אבל אז מגלים שבקרן פנסיה והשתלמות מקסימום אפשר להחשף לסנופי (אין לי מספיק ל IRA). זה יצור מצב שאהיה חשוף בעיקר לסנופי, ובעם יצור תיק לא מאוזן (לא אופטימלי).
לא בהכרח, זה תלוי בכמה מצליחים להשקיע מתוך הנטו.
ובכל מקרה ניתן לנייד ל-IRA כשמגיעים לצבירה כלשהי (לכאורה בסלייס אין מינימום).

2. נניח וארצה לפרוש עוד 15 שנה, ושהתיק גדל כמצופה והכל בסדר. אבל - ברור שלא אפתח את קרן הפנסיה וההשתלמות ואשלם מס אסטרונומי, ואפסיד הנחות מס משמעויות על רווחים עתדיים. מה שמשאיר אותי עם תיק ההשקעות בלבד לפרישה המוקדמת שלי. מכאן השאלה שלי - למה זה נכון להתייחס לזה כאל תיק אחד?
ניתן להחשיב את תיק ההשקעות + קרנות השתלמות נזילות כ"פנסיית גישור" עד הפרישה.

לא בהכרח, זה תלוי בכמה מצליחים להשקיע מתוך הנטו.
ובכל מקרה ניתן לנייד ל-IRA כשמגיעים לצבירה כלשהי (לכאורה בסלייס אין מינימום).

ניתן להחשיב את תיק ההשקעות + קרנות השתלמות נזילות כ"פנסיית גישור" עד הפרישה.
נניח שאני ארצה לפרוש עוד 12 שנה (ככה שתהיה נקודת משיכה מהקרן בלי מס), יהיו לי תיק השקעות וקרן השתלמות (לפרישה בעוד 12 שנים). מה אני יוכל לעשות עם הכסף שבקרן? למשוך הכל ולצרף לתיק השקעות, שאחרי כל החישובים יהייה לפחות פי 300 מהקצבה החודשית שאמשוך? למשוך חלק?
אני מבין את הקונספט של תיק השקעות - יש תיק, הכסף בסך הכל נזיל ואפשר למשוך ממנו קצבה. אבל איפה נכנסת קרן ההשתלמות?

נניח שאני ארצה לפרוש עוד 12 שנה (ככה שתהיה נקודת משיכה מהקרן בלי מס), יהיו לי תיק השקעות וקרן השתלמות (לפרישה בעוד 12 שנים). מה אני יוכל לעשות עם הכסף שבקרן? למשוך הכל ולצרף לתיק השקעות, שאחרי כל החישובים יהייה לפחות פי 300 מהקצבה החודשית שאמשוך? למשוך חלק?
אני מבין את הקונספט של תיק השקעות - יש תיק, הכסף בסך הכל נזיל ואפשר למשוך ממנו קצבה. אבל איפה נכנסת קרן ההשתלמות?
תכנון פרישה זה לא משהו שעושים על רגל אחת ובפוסט קצר בפורום.
יש על זה דיונים (איך לעשות אופטימיזציה לסדר משיכה של כסף מכלים שונים) וכמובן שזה גם תלוי במידה רבה במצב בו אתה מגיע לפרישה (שזה גם מעלה את הצורך אולי לחשוב על זה כבר מעכשיו, כדי לעשות הכנות מתאימות).
אבל ברמה הפרקטית, אם אתה 100% מניות בקרן ההשתלמות ופחות מ-100% מניות בתיק הממוסה, אני חושב שהסטנדרט הוא לממש קודם אג"ח / נכסים בעלי סיכון נמוך (ותשואה נמוכה) ורק אחר כך לגעת בקרן ההשתלמות מתישהו.

ה"סכום" שצריך להיות לך בתיק הממוסה + תיקים פטורים + עו"ש הוא לא בדיוק 300 חודשי מחייה (א. כי זה גם תלוי במקדם הביטחון שאתה רוצה לקחת ב. כי יכול להיות שיש הרבה מס כלוא בחלק מהנכסים שלך) אבל בלאו הכי אין דרישה שתממש את כל הנכסים שיש לך מחוץ לתיק ההשקעות הממוסה ותעביר אותם לתיק ההשקעות הממוסה.
יש לך "תיק השקעות אחד" (שטכנית מתחלק בין חשבונות השקעות שונים שיש לך).

איך אתם מתייחסים לקרן הפנסיה כחלק מתיק ההשקעות הכולל, ובפרט לאחר הרפורמה באג"ח המיועדות?

אותם 30% היו מושקעים באג"ח המיועדות ולכן היה ניתן להתייחס לקרן הפנסיה בתור 70-30 (מניות + אג"ח ממשלתי)
אך עכשיו אותם 30% מצד אחד מושקעים במניות (במסלול כללי) אך מצד שני עדין יש תשואה מובטחת על חלק זה.

איך אתם מתייחסים לקרן הפנסיה כחלק מתיק ההשקעות הכולל, ובפרט לאחר הרפורמה באג"ח המיועדות?

אותם 30% היו מושקעים באג"ח המיועדות ולכן היה ניתן להתייחס לקרן הפנסיה בתור 70-30 (מניות + אג"ח ממשלתי)
אך עכשיו אותם 30% מצד אחד מושקעים במניות (במסלול כללי) אך מצד שני עדין יש תשואה מובטחת על חלק זה.
התשואה המובטחת (כמעט) לא השתנתה, למה זה משנה לך אם קוראים לזה אג"ח מיועדות או מנגנון אחר שנותן אותו דבר?

התשואה המובטחת (כמעט) לא השתנתה, למה זה משנה לך אם קוראים לזה אג"ח מיועדות או מנגנון אחר שנותן אותו דבר?
המדינה תוכל להפר את ההבטחה בלי שזה יחשב חדלות פרעון. ולכן זה פחות טוב מבחינתי מאשר אג"ח ממשלתי - מדובר במנגנון מאוד עקום.

אצלי המיועדות נמצאות בחלק הסולידי. כאמור לא אכפת לי מאיפה זה בא, העיקר שזה לא תנודתי.

המדינה תוכל להפר את ההבטחה בלי שזה יחשב חדלות פרעון. ולכן זה פחות טוב מבחינתי מאשר אג"ח ממשלתי - מדובר במנגנון מאוד עקום.
בעיניי זה דווקא יתרון - זה מוריד את התחייבות המדינה לאורך זמן כיוון שרוב התשואה מגיעה משוק ההון.
בכל אופן אין שום ראיה שהמדינה לא תעמוד בהתחייבות הזו וכן תעמוד בהתחייבות של המיועדות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I חישוב תשואה בתיק בסגנון "בעצם, יש לכם רק תיק השקעות אחד" שוק ההון 3
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
B איך בעצם קונים "מחקה מדד - מחקה msci" ועוד. שוק ההון 8
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
M מהו בעצם ייעוץ פנסיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Fitch מה בעצם האחריות שמוטלת על מי שרשום בחוזה שכירות? נדל"ן 16
C מהו בעצם אותו ״מרווח המרה״ בהמרת מט״ח בבנק? צרכנות פיננסית 2
Y איך בעצם מחושבת הבעלות שלי בקופת גמל או פוליסת חסכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ למה בעצם אג"ח מדינה צמודות יורדות כרגע? שוק ההון 2
ט למה בעצם אין תעודות ממונפות על SP500 פי 4, פי 5 וכו' ? פוסטים מאיכות נמוכה 12
Flex אז למה לא בעצם? בן 27 יומני מסע אישיים 38
א היום כל מדדי האגחים יורדים קרוב ל0.5% , מה בעצם ה"תרחיש" ? שוק ההון 8
deussex למה בעצם לא לשים את קופת הפנסיה לעקוב אחרי מסלול מנייתי, אלא דווקא סנופי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
maverick אילון מאסק וטוויטר - מה הסיפור בעצם? שוק ההון 150
א שימוש בחברות כמו Walty או Wifix (או בעצם כל יועץ אחר) נדל"ן 4
ד למה בעצם לא להשקיע את כל הכסף בקרן נאמנות אחת? שוק ההון 1
ס למה בעצם ביצועי החברה משפיעים על מחיר המניה? שוק ההון 96
P 150K הון עצמי כול השאר משכנתא. מה הסיכון בעצם? נדל"ן 17
Y אז מה בעצם העלות של משכנתא כמינוף לשם מינוף? נדל"ן 13
ה משיכת רווחי הון - זה בעצם כ"כ פשוט? שוק ההון 13
D ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ- למה לא בעצם? אוף טופיק 4
ת כשמבקשים החזר מקופ'ח נשאלים אם קיים ביטוח פרטי נוסף. מדוע, בעצם? אוף טופיק 1
G האם יש בעצם סוג של קיזוז בקניה של בלאקרוק שקלית שלא מגודרת לשקל במקרה של ירידות? שוק ההון 9
Wannabe אז מה לעזאזל בעצם קורה פה?! שוק ההון 22
ת אם הכסף הגדול נמצא בעבודות כפיים, למה בעצם הרוב לא עוסקים בזה? אוף טופיק 85
ת על מה בעצם אנשים מוציאים כסף בימנו? אוף טופיק 78
SpidiMan איך עובד "מגן מס" - ואיך בעצם מקבלים אותו? שוק ההון 33
Fitch למה בעצם הבנק לא יודע לחשב תשואה? שוק ההון 8
M אז... מתי בעצם למכור? שוק ההון 13
Frenchman אז בעצם, כל הכסף בעולם הוא דיגיטלי? אוף טופיק 40
חצי פנסיון אם בעצם משקיעים במדד עוקב למה לא אקסטרים שוק ההון 4
M קרן מחקה מדד שמשקיעה בעצם במק"מ? שוק ההון 0
M האם חישוב "כדאיות רכישת דירה" בהתאם לעלויות הדירה מול עלות השכירות זה לא בעצם תזמון שוק? נדל"ן 23
ש למה בעצם המס על נדל"ן נמוך יותר? שוק ההון 30
מ למה בעצם לחקות את השוק? שוק ההון 18
ל למה בעצם השתלמות IRA? צרכנות פיננסית 6
ע למה בעצם לא להשקיע בממד אחד? שוק ההון 3
Sinister האם פסטיבל ה'ברנינג מן' הוא בעצם פסטיבל 'סולידי'? אוף טופיק 31
פיטר גריפין כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים - מה מהם שווה לכם? צרכנות פיננסית 123
א האם יש לכם המלצה לקרנות אג"ח אמריקאי (קונצרני) שוק ההון 14
YoniLevy אילו המלצות יש לכם לבן 19? פוסטים מאיכות נמוכה 9
deussex מה עושה לכם טוב - הרגשה טובה התפתחות אישית 60
סול מה חשוב לכם בנכס מניב? השקעות אלטרנטיביות 7
M האם עליות המחירים פוגעת לכם בחיסכון? אוף טופיק 97
Y פתיחת חשבון בנק אמריקאי- איפה יש לכם חשבון? צרכנות פיננסית 69