• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בעצם, יש לכם רק תיק השקעות אחד

• פותח הנושא hp1
  • פורסם בתאריך
שלחתי תגובה דומה גם בבלוג, כותב גם כאן לאור חשיבות העניין:
לגבי קרן פנסיה, לפי מה שאני מבין הפטור לקצבה מוגבל בתקרה (תקרת הקצבה המזכה שעומדת על 8510 שקלים ב2020) והאחוז שהסולידית מציינת (67% ב2026) הוא מהתקרה ולא מקצבת הפנסיה כולה למרות שניתן היה להבין אחרת מהכתוב בבלוג. לכן, להבנתי מי שמגיע למעבר תקרת הקצבה המזכה יהנה מהפטור במלואו ומעבר לזה יתחיל לשלם מס שולי. במקרה כזה, אם אחוז המס השולי יהיה גבוה מ25% הרי שבשביל אדם כזה בחירה במסלול מנייתי הינה טעות וצפויה לעלות בהפסדים. האם פיספסתי משהו?

האם פיספסתי משהו?
בנוסף למה שאמרו לפני, פספסת גם את זה שקיבלת הטבת מס בזמן ההפקדה לפנסיה.
אם הייתה אפשרות למשוך את הכסף היום אז היית פשוט משלם את המס הזה היום (וכנראה שהיית משלם מס יותר גבוהה מאשר בפרישה, כי מדרגת המס שלך יותר גבוהה).

אנסה להבהיר את העניין שוב. הנקודה שלי היא בתגובה לבלוג של הסולידית "בעצם יש לכם תיק השקעות אחד" וההצעה לשים את קרנות הפנסיה באפיק מנייתי עקב היותן פטורות בחלקן ממס. להבנתי טענתה של הסולידת כי 67% מקצבת הפנסיה פטורה ממס פשוט אינה נכונה והפטור הוא רק לגבי התקרה (כיום 8510 שקלים). עקב כך יש להיות זהיר בעניין העצה להשקיע במסלול מנייתי דווקא בתיק הפנסיוני.
אנסה בעזרת דוגמא:
נניח ולאדם יש עוד 15 שנים לגיל פרישה ובקרן הפנסיה שלו הצטברו כבר 3 מליון שקלים. אדם זה יגיע ככל לגיל פרישה עם קצבה של מעל 20,000 שקלים ואם ימשיך להפקיד יכול להגיע גם ל30,000 ויותר. לאדם זה יהיה פטור ממס על בערך 6000 השקלים הראשונים בקצבה. על השאר הכסף ישלם האדם מס שולי.
נניח ואותו אדם יקשיב לעצתה של הסולידית ויעביר את קרן הפנסיה שלו להשקעה במניות ואת תיק ההשקעות הפרטי ישקיע באג"ח ונניח תשואה של 5% על תיק המניות. אותו אדם, הגדיל בעזרת רווחי המניות את קצבת הפנסיה שלו. אולם, על תוספת זאת לקצבה יאלץ האדם לשלם מס שולי של 35% כיוון שהינו במדרגת מס זאת. במקרים של הכנסה נוספת, ייתכן ויאלץ לשלם גם מס של 47%. לעומת זאת אם היה אותו אדם משקיע את הפנסיה במסלול אגח"י ואת תיק ההשקעות הפרטי במניות, היה צריך לשלם על רווחיו במניות מס של 25% בלבד.

@zohare
הדוגמה שלך נכונה, ונראה שיש משהו בדבריך.
אם אתה באמת הולך לחשב מתי לעשות החלפות מסלולים, תזכור להתייחס רק לכספי הקצבה המזכה.

המסקנה שלי הוא שהפוסט של הסולידית מטעה ויש לשים כוכבית גדולה שבה מצוין שהרעיון לעבור למסלול מנייתי מלא בפנסיה מתאים רק למי שמצפה להגיע למדרגת מס של מתחת 25% בגיל קצבה. למי שמדרגת המס תהיה גבוהה מזה, כדאי דווקא להיות לחלק את התיק בצורה הפוכה ממה שהומלץ בפוסט. רק לשם התחושה במספרים: לפי חישוב בסיסי שלוקח בחשבון פטור מלא, לכל מי שתהיה הכנסה של בערך מעל 20,000 בגיל קצבה, יהיה במדרגת מס של 31% ולכן כל רווח שיעשה במסלול מניות במשך השנים, ימוסה ב31%.

@zohare אתה צודק, אבל עדיין כדאי לשים את התרחיש שאתה מתאר בפרספקטיבה נכונה.
זה דיי נדיר להגיע לקצבה מזכה של מעל 20,000. יש מצב שזה אפילו לא אפשרי.

המסקנה שלי הוא שהפוסט של הסולידית מטעה ויש לשים כוכבית גדולה שבה מצוין שהרעיון לעבור למסלול מנייתי מלא בפנסיה מתאים רק למי שמצפה להגיע למדרגת מס של מתחת 25% בגיל קצבה. למי שמדרגת המס תהיה גבוהה מזה, כדאי דווקא להיות לחלק את התיק בצורה הפוכה ממה שהומלץ בפוסט. רק לשם התחושה במספרים: לפי חישוב בסיסי שלוקח בחשבון פטור מלא, לכל מי שתהיה הכנסה של בערך מעל 20,000 בגיל קצבה, יהיה במדרגת מס של 31% ולכן כל רווח שיעשה במסלול מניות במשך השנים, ימוסה ב31%.

נשמע נכון.
יחד עם זאת, מי שימשוך רק קצבה (ללא רווחי הון, ריביות ודיבידנדים), וינצל כנגדה נקודות זיכוי, יוכל למשוך קצבה חייבת של כ 52,500 (בנוסף לקצבה הפטורה) והמס האפקטיבי עליה יהיה 25%.
לא עדיף לנצל את נקודות הזיכוי כנגד הכנסה במס שולי של 31% ומעלה, מאשר כנגד רווחי הון ב- 25%?

* מודה- אני לא חזק באופטימזציות. לפחות לא ברמה שנהוגה פה.

זה דיי נדיר להגיע לקצבה מזכה של מעל 20,000. יש מצב שזה אפילו לא אפשרי.
שים לב שהמדרגה של 31% מתחילה ב 14500 שקלים. לקחתי בחשבון ניצול פטור מלא בקצבה אבל לא לכל אחד יהיה פטור מלא (לדוגמא מי שמשך פיצויים ב32 השנה שקדמו לפרישה) או שניצל את הפטור או חלקו במשיכה הונית. אני גם לא מסכים איתך שנדיר להגיע לקצבה של 20,000 שקלים. במקדמי הפנסיה של היום, אדם נשוי צריך לצבור בערך 4 מליון כדי להגיע לקצבה כזו. בשביל מי שעובד 40 שנה ובעליה משמעותית של שוק ההון בשנים אלו, לא חושב שזה כל כך נדיר ובטח אפשרי.

יוכל למשוך קצבה חייבת של כ 52,500 (בנוסף לקצבה הפטורה) והמס האפקטיבי עליה יהיה 25%.
אשמח לדעת איך הגעת לחישוב הזה. לפי מדרגות המס כיום, כבר ב14500 שקלים תתחיל לשלם מס של 31% על כל שקל נוסף. ב52,000 כבר תהיה במדרגה של 47%. שים לב שלעניין מיסוי הרווחים על המניות שהצטברו, מה שחשוב זה מדרגת המס השולי בקצבה ולא סה"כ אחוזי המס על כל ההכנסה.

אתה צודק, ושיקולי מס אכן משנים את התמונה

עם זאת, עדיין צריך להסתכל על כל הנכסים של אדם כתיק אחד, אך בחירת המסלולים צריכה להתחשב גם במס

@zohare תקרא על קצבה מזכה וקצבה מוכרת.

תקרא על קצבה מזכה וקצבה מוכרת.

@yanosh34, מכיר. התייחסתי לקצבה מזכה. קצבה מוכרת מהווה חלק קטן יחסית מהקצבה הכוללת, בודאי למי שהפקיד כבר כספים רבים עד 2012. ושוב בהתייחסות לתגובתך הקודמת, אתן לך דוגמא את עצמי, יש לי עוד 20 שנה לפרישה. גם אם לא אפקיד יותר כספים פנסיונים ולפי ההנחות השמרניות של הקופות, אני בצפי להיות במדרגת מס של 31% גם אחרי ניקוי הפטור והקצבה המוכרת. ואני לא מנכ"ל וגם לא סדרן בנמל אשדוד.

היי,
כיום אני מושקע בקרנות iShares המקומיות שעוקבות אחרי סנופי, MSCI Europe ו-MSCI EM IMI בחשבון לא ממוסה. בכוונתי:
1. להרחיב את ההשקעה הפאסיבית לחשבון ממוסה;
2. להשלים את החתיכה החסרה בפאזל, ה-MSCI World Small Cap. לא מצאתי קרן כזאת הנסחרת בארץ, לכן אני מתכוון לקנות את WSML בלונדון.
אני מבין שהיסטורית small caps תנודתיות יותר ולכן צפי התשואה שלהן גבוה יותר מהמשלימות שלהן. האם יהיה נכון להעדיף לרכוש אותן בחשבון הלא-ממוסה, ולהעדיף לרכוש בחשבון הממוסה את הקרנות העוקבות אחרי mid/large caps?

בנוסף, כיצד מבוצע זיכוי המס לקרן ריט בחשבון פטור?

האמת שהאתגר שלי בהקשר זה הוא פסיכולוגי. מכיוון שהעברתי את קרנות הפנסיה וההשתלמות שלי למסלולי מניות, אני נשאר עם תיק השקעות וכסף חדש שהולך למסלולים שאינם מוטי סיכון (על מנת לאזן את התיק) ולכן גם בעלי תשואה נמוכה עד שלילית. היה קשה בחודשים האחרונים לראות את הכסף החדש הזה ״מתבזבז״. קלות המסחר בתיק ההשקעות הופכת את מלאכת ההתאפקות למאתגרת. האם אתם מתמודדים עם תחושה דומה?

האמת שהאתגר שלי בהקשר זה הוא פסיכולוגי. מכיוון שהעברתי את קרנות הפנסיה וההשתלמות שלי למסלולי מניות, אני נשאר עם תיק השקעות וכסף חדש שהולך למסלולים שאינם מוטי סיכון (על מנת לאזן את התיק) ולכן גם בעלי תשואה נמוכה עד שלילית. היה קשה בחודשים האחרונים לראות את הכסף החדש הזה ״מתבזבז״. קלות המסחר בתיק ההשקעות הופכת את מלאכת ההתאפקות למאתגרת. האם אתם מתמודדים עם תחושה דומה?
החזרתי חלק מהמשכנתה.

לפי ההערכות שעשיתי, כדי להגיע לתיק 50/50 בגיל 50, אני צריך מהיום לא לקנות יותר בממוסה מניות , ויותר מזה, אצטרך למכור מה שיש לי כבר (כרגע על 75/25 בן 34).

זה אומר שיהיה לי בעתיד בעוש כמה מאות אלפי/מיליונים חחח

נשמע מוזר כן, אבל האופציה השניה זה ששוק המניות לא עלה מספיק אז זה יותר גרוע...

החזרתי חלק מהמשכנתה.
זה אומר שאתה מתייחס לנכס שברשותך (או לחלק שאינו משכנתא) כחלק מתיק ההשקעות? כי אחרת גם אם הזרמת כסף לכיסוי המשכנתא, עדיין אתה נשאר עם הקצאת יתר למניות. מה שכן, ככל הנראה מגדיל חסכון עקב תשלום משכנתא מופחת.

זה אומר שאתה מתייחס לנכס שברשותך (או לחלק שאינו משכנתא) כחלק מתיק ההשקעות? כי אחרת גם אם הזרמת כסף לכיסוי המשכנתא, עדיין אתה נשאר עם הקצאת יתר למניות. מה שכן, ככל הנראה מגדיל חסכון עקב תשלום משכנתא מופחת.
כן, מבחינתי זה חלק מתיק ההשקעות. אני לא רואה הבדל בין להחזיר הלוואה בריבית מסוימת לבין הפקדה בפיקדון נושא ריבית זהה (בהתאמה למס). יתרה מזאת, אם הייתי רוכש ניירות ערך, היה לי קל מאוד למכור אותם. קשה יותר למחזר משכנתה. ככה יותר קל להתאפק, כהגדרתך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
I חישוב תשואה בתיק בסגנון "בעצם, יש לכם רק תיק השקעות אחד" שוק ההון 3
F למה בעצם נדל"ן בישראל ולא בארה"ב? נדל"ן 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
B איך בעצם קונים "מחקה מדד - מחקה msci" ועוד. שוק ההון 8
J פנסיה - מחקה מדד- למה בעצם ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
littleSeal אז למה לא להשקיע בחסכון בבנק, בעצם? פוסטים מאיכות נמוכה 2
M מהו בעצם ייעוץ פנסיוני? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
Fitch מה בעצם האחריות שמוטלת על מי שרשום בחוזה שכירות? נדל"ן 16
C מהו בעצם אותו ״מרווח המרה״ בהמרת מט״ח בבנק? צרכנות פיננסית 2
Y איך בעצם מחושבת הבעלות שלי בקופת גמל או פוליסת חסכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ למה בעצם אג"ח מדינה צמודות יורדות כרגע? שוק ההון 2
ט למה בעצם אין תעודות ממונפות על SP500 פי 4, פי 5 וכו' ? פוסטים מאיכות נמוכה 12
Flex אז למה לא בעצם? בן 27 יומני מסע אישיים 38
א היום כל מדדי האגחים יורדים קרוב ל0.5% , מה בעצם ה"תרחיש" ? שוק ההון 8
deussex למה בעצם לא לשים את קופת הפנסיה לעקוב אחרי מסלול מנייתי, אלא דווקא סנופי ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
maverick אילון מאסק וטוויטר - מה הסיפור בעצם? שוק ההון 150
א שימוש בחברות כמו Walty או Wifix (או בעצם כל יועץ אחר) נדל"ן 4
ד למה בעצם לא להשקיע את כל הכסף בקרן נאמנות אחת? שוק ההון 1
ס למה בעצם ביצועי החברה משפיעים על מחיר המניה? שוק ההון 96
P 150K הון עצמי כול השאר משכנתא. מה הסיכון בעצם? נדל"ן 17
Y אז מה בעצם העלות של משכנתא כמינוף לשם מינוף? נדל"ן 13
ה משיכת רווחי הון - זה בעצם כ"כ פשוט? שוק ההון 13
D ייעוץ השקעות דיגיטלי לציבור ללא רישיון ייעוץ- למה לא בעצם? אוף טופיק 4
ת כשמבקשים החזר מקופ'ח נשאלים אם קיים ביטוח פרטי נוסף. מדוע, בעצם? אוף טופיק 1
G האם יש בעצם סוג של קיזוז בקניה של בלאקרוק שקלית שלא מגודרת לשקל במקרה של ירידות? שוק ההון 9
Wannabe אז מה לעזאזל בעצם קורה פה?! שוק ההון 22
ת אם הכסף הגדול נמצא בעבודות כפיים, למה בעצם הרוב לא עוסקים בזה? אוף טופיק 85
ת על מה בעצם אנשים מוציאים כסף בימנו? אוף טופיק 78
SpidiMan איך עובד "מגן מס" - ואיך בעצם מקבלים אותו? שוק ההון 33
Fitch למה בעצם הבנק לא יודע לחשב תשואה? שוק ההון 8
M אז... מתי בעצם למכור? שוק ההון 13
Frenchman אז בעצם, כל הכסף בעולם הוא דיגיטלי? אוף טופיק 40
חצי פנסיון אם בעצם משקיעים במדד עוקב למה לא אקסטרים שוק ההון 4
M קרן מחקה מדד שמשקיעה בעצם במק"מ? שוק ההון 0
M האם חישוב "כדאיות רכישת דירה" בהתאם לעלויות הדירה מול עלות השכירות זה לא בעצם תזמון שוק? נדל"ן 23
ש למה בעצם המס על נדל"ן נמוך יותר? שוק ההון 30
מ למה בעצם לחקות את השוק? שוק ההון 18
ל למה בעצם השתלמות IRA? צרכנות פיננסית 6
ע למה בעצם לא להשקיע בממד אחד? שוק ההון 3
Sinister האם פסטיבל ה'ברנינג מן' הוא בעצם פסטיבל 'סולידי'? אוף טופיק 31
פיטר גריפין כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים - מה מהם שווה לכם? צרכנות פיננסית 123
א האם יש לכם המלצה לקרנות אג"ח אמריקאי (קונצרני) שוק ההון 14
YoniLevy אילו המלצות יש לכם לבן 19? פוסטים מאיכות נמוכה 9
deussex מה עושה לכם טוב - הרגשה טובה התפתחות אישית 60
סול מה חשוב לכם בנכס מניב? השקעות אלטרנטיביות 7
M האם עליות המחירים פוגעת לכם בחיסכון? אוף טופיק 97
Y פתיחת חשבון בנק אמריקאי- איפה יש לכם חשבון? צרכנות פיננסית 69