• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך למכור קרח לאסקימוסים (איכות המים בארץ)

תופעות כאלה יכולות להרוג חורים שחורים!
לא מבין חורים שחורים.

אפשר הסבר או לינק מה קרה ואיך?
יש תיאורים בספרות, אבל אני מעדיף לא לחשוף יותר.

מה שאתה מתאר נשמע כמו משהו שדורש קרינה מאוד אנרגטית חוץ ממים...
נכון. היה מקור חיצוני. אחרת הפקטור היה הרבה יותר גבוה מאלף.

הידע שלי בפיזיקה הוא דיי מוגבל.
גם שלי.

בבריטה יש בודאות מחליף יונים
נכון.
למשל, בחתך הרוחב של פילטר בריטה מסוג MAXTRA (החדש והשטוח יותר) ישנם חלקיקי פחם (activated charcoal particles) וחלקיקים של resin מחליף יונים (ion-exchange resin beads).

בריטה גם כותבים מה הפילטרים שלהם מסננים
זה פחות או יותר מה שהצלחתי למצוא על יכולת הסינון של פילטר הבריטה לגבי עופרת, וזאת מבלי לחפור יתר על המידה/ע כי מאוחר לי מדי ואני עייף.
    1. The carbonate hardness (calcium and magnesium ions) in the mains water is reduced.​
    2. The free and bound chlorine content is reduced (if present).​
    3. The lead or copper content in the mains water, which can be increased by corresponding domestic installations, is reduced.​
כותבים שתכולת העופרת במים "מופחתת".
סבבה, אחלה, תודה. מופחתת זה טוב, לא?... הרגעתם אותי.
לא ממש מרגיע אותי.
באחד האתרים הרשמיים של בריטה - לא מופיע שום אזכור לעופרת (אחרי מקרה Flint בארה"ב זה די מפתיע):
Pitchers and Dispensers: Reduce Chlorine (taste and odour), Copper, Mercury, Cadmium and Zinc — all of which may be found in tap water.
חיפשתי עוד ועוד סימוכין ליכולת הסינון של פילטר הבריטה ומה בדיוק הוא מסנן וכמה, איזשהוא קובץ או משהו כמו שמופיע באתרים של הרבה חברות אחרות (ואת הקבצים הללו לא היה לי קשה למצוא כי נתקלתי בהם) ומן הסתם במיוחד לגבי עופרת (יונים או במצבה ה"טבעי") - לא הצלחתי למצוא מידע רציני לגבי זה בגוג-אל. או שהם מסתירים, או שהם מתנדבים שלא ליידע.
לא מוצא שום גישה נוחה לקובץ רציני עם מידע אמיתי.
כן מוצא את האתר הרשמי הזה שאומר בפירוש שפילטר בריטה (כמו שבישראל משתמשים בו - בקנקנים! = Pitcher) לא מסנן עופרת.
טוב, אז פילטר בריטה בקנקן לא מסנן עופרת. רשמית. לפי האתר שלהם.

אבל רגע - כן מצאתי את בריטה מתגאים ש:
System tested and certified by the WQA against NSF/ANSI Standards 42 and 53 for the reduction of the claims specified on the Performance Data Sheet.
אחלה, זה נשמע מדעי ורציני... אז הלכתי לגוג-אל וניסיתי לחפש מידע וסימוכין למה בדיוק בודקים בתקן ה- NSF/ANSI Standard 42 ולא מצאתי שום קשר לעופרת. רק לכלור בעיקר בהיבט האסתטי ובהיבט הטעם.
ומה אומר תקן ה- NSF/ANSI Standard 53? (לגשת לתגית filtration) - שכן נדרש סינון של עופרת (ב- pH 6.5 חומצי וב- pH8.5 בסיסי - מצאתי את זה מהערכים המקסימאליים במבדק הזה).
אז לאן הגענו? מה אנחנו מבינים מזה?
אני הייתי אומר חד וחלק שפילטר בריטה לא מסנן עופרת. הם הציגו את זה שחור על גבי ברור באתר שלהם.
ויותר מציק לי שאני לא מוצא קובץ בדיקה מסודר ורציני בקשר למה פילטר בריטה מסנן, למרות שניסיתי ודי השתדלתי למצוא, ודווקא נתקלתי בקבצים כאלו משלל חברות שמנסות להוכיח את עצמן ולכבוש את השוק.
אני מסנן את המים שלי בפילטר בריטה. אני לא חושב שהפילטר שלי מסנן עופרת במצבה הטבעי, כיונים מומסים במים או בכלל. ואם כן, אז זה בטעות כי התפלק לו.

עופרת מופיעה בדרך כלל כקטיון במצבה המומס במים
רק מציע כאפשרות שהמילה "בדרך כלל" (=ברוב המקרים) כאן לא בטוח שנכונה.
אין לי כח לתרגם, אז סליחה - הדגשתי באדום את מה שמצאתי לנכון להדגיש:
In what way and in what form does lead react with water?
Under normal conditions lead does not react with water. However, when lead comes in contact with moist air reactivity with water increases. A small lead oxide (PbO) layer forms on the surface of the metal. When both oxygen and water are present, metallic lead is converted to lead hydroxide (Pb(OH)2): 2Pb(s)+ O2(g) + 2H2O(l) -> 2 Pb(OH)2(s)

Solubility of lead and lead compounds
Elementary lead does not dissolve in water under normal conditions (20oC, and pressure = 1 bar). It may, however occur dissolved in water as PbCO3 or Pb (CO3) 2 2-. A well-known example of a water soluble lead compound is lead sugar (lead(II)acetate), which derived its name from its sweet nature.
Lead frequently binds to sulphur in sulphide form (S2-), or to phosphor in a phosphate form (PO43-). In these forms lead is extremely insoluble, and is present as immobile compounds in the environment. Lead compounds are generally soluble in soft, slightly acidic water.
כאן צריכה להישאל השאלה - האם המים בארץ הם מעט חומציים?... ממה שאני מבין ויודע לא ממש חומציים, אלא אפילו מעט בסיסיים בגלל אבן הגיר באקוויפרים וכל המסביבים... אז בסיסיים?
חשבתי שזה קשור לכך שקוראים כל הזמן למים בארץ "מים קשים" (מוגדרים כמים שריכוז יוני הסידן והמגנזיום בהם גבוה), אבל הבנתי שריכוז יוני הסידן והמגנזים במים לאו דווקא משפיע על ערך ה- pH... אם אני טועה בזה, אז אני מאשים מראש את העייפות מיום ארוך.
אפשר להתייחס רק לאניון (יון שלילי) שהוא Pb (CO3) 2 -2.
הפחמן הפעיל בפילטר הבריטה טעון חיובית (+) ולכן יספח אליו צורונים טעונים שלילית (-). מכאן שאני מניח שהעופרת קרבונאט תיספח לפילטר.
According to HomeWaterPurifiersAndFilters.com, filtering occurs through adsorption and catalytic reduction. In this process, the pores of the activated charcoal trap larger particles and positively charged materials in the carbon filter attract negatively charged ions in smaller water .contaminants, causing them to stick to the filter.​

אחרי יום ארוך מאוד + לבטים גדולים + חציבת מידע על פילטר בריטה ועופרת, לאיזה מסקנה הגענו?...
שאני אלך לי עכשיו לשתות מי ברז ולעשן סיגריה (אני את יוני העופרת שלי אוהב לקבל דרך הריאות).

נכון.
למשל, בחתך הרוחב של פילטר בריטה מסוג MAXTRA (החדש והשטוח יותר) ישנם חלקיקי פחם (activated charcoal particles) וחלקיקים של resin מחליף יונים (ion-exchange resin beads).

זה פחות או יותר מה שהצלחתי למצוא על יכולת הסינון של פילטר הבריטה לגבי עופרת, וזאת מבלי לחפור יתר על המידה/ע כי מאוחר לי מדי ואני עייף.

כותבים שתכולת העופרת במים "מופחתת".
סבבה, אחלה, תודה. מופחתת זה טוב, לא?... הרגעתם אותי.
לא ממש מרגיע אותי.
באחד האתרים הרשמיים של בריטה - לא מופיע שום אזכור לעופרת (אחרי מקרה Flint בארה"ב זה די מפתיע):
Pitchers and Dispensers: Reduce Chlorine (taste and odour), Copper, Mercury, Cadmium and Zinc — all of which may be found in tap water.
חיפשתי עוד ועוד סימוכין ליכולת הסינון של פילטר הבריטה ומה בדיוק הוא מסנן וכמה, איזשהוא קובץ או משהו כמו שמופיע באתרים של הרבה חברות אחרות (ואת הקבצים הללו לא היה לי קשה למצוא כי נתקלתי בהם) ומן הסתם במיוחד לגבי עופרת (יונים או במצבה ה"טבעי") - לא הצלחתי למצוא מידע רציני לגבי זה בגוג-אל. או שהם מסתירים, או שהם מתנדבים שלא ליידע.
לא מוצא שום גישה נוחה לקובץ רציני עם מידע אמיתי.
כן מוצא את האתר הרשמי הזה שאומר בפירוש שפילטר בריטה (כמו שבישראל משתמשים בו - בקנקנים! = Pitcher) לא מסנן עופרת.
טוב, אז פילטר בריטה בקנקן לא מסנן עופרת. רשמית. לפי האתר שלהם.

אבל רגע - כן מצאתי את בריטה מתגאים ש:
System tested and certified by the WQA against NSF/ANSI Standards 42 and 53 for the reduction of the claims specified on the Performance Data Sheet.
אחלה, זה נשמע מדעי ורציני... אז הלכתי לגוג-אל וניסיתי לחפש מידע וסימוכין למה בדיוק בודקים בתקן ה- NSF/ANSI Standard 42 ולא מצאתי שום קשר לעופרת. רק לכלור בעיקר בהיבט האסתטי ובהיבט הטעם.
ומה אומר תקן ה- NSF/ANSI Standard 53? (לגשת לתגית filtration) - שכן נדרש סינון של עופרת (ב- pH 6.5 חומצי וב- pH8.5 בסיסי - מצאתי את זה מהערכים המקסימאליים במבדק הזה).
אז לאן הגענו? מה אנחנו מבינים מזה?
אני הייתי אומר חד וחלק שפילטר בריטה לא מסנן עופרת. הם הציגו את זה שחור על גבי ברור באתר שלהם.
ויותר מציק לי שאני לא מוצא קובץ בדיקה מסודר ורציני בקשר למה פילטר בריטה מסנן, למרות שניסיתי ודי השתדלתי למצוא, ודווקא נתקלתי בקבצים כאלו משלל חברות שמנסות להוכיח את עצמן ולכבוש את השוק.
אני מסנן את המים שלי בפילטר בריטה. אני לא חושב שהפילטר שלי מסנן עופרת במצבה הטבעי, כיונים מומסים במים או בכלל. ואם כן, אז זה בטעות כי התפלק לו.

רק מציע כאפשרות שהמילה "בדרך כלל" (=ברוב המקרים) כאן לא בטוח שנכונה.
אין לי כח לתרגם, אז סליחה - הדגשתי באדום את מה שמצאתי לנכון להדגיש:
In what way and in what form does lead react with water?
Under normal conditions lead does not react with water. However, when lead comes in contact with moist air reactivity with water increases. A small lead oxide (PbO) layer forms on the surface of the metal. When both oxygen and water are present, metallic lead is converted to lead hydroxide (Pb(OH)2): 2Pb(s)+ O2(g) + 2H2O(l) -> 2 Pb(OH)2(s)

Solubility of lead and lead compounds
Elementary lead does not dissolve in water under normal conditions (20oC, and pressure = 1 bar). It may, however occur dissolved in water as PbCO3 or Pb (CO3) 2 2-. A well-known example of a water soluble lead compound is lead sugar (lead(II)acetate), which derived its name from its sweet nature.
Lead frequently binds to sulphur in sulphide form (S2-), or to phosphor in a phosphate form (PO43-). In these forms lead is extremely insoluble, and is present as immobile compounds in the environment. Lead compounds are generally soluble in soft, slightly acidic water.
כאן צריכה להישאל השאלה - האם המים בארץ הם מעט חומציים?... ממה שאני מבין ויודע לא ממש חומציים, אלא אפילו מעט בסיסיים בגלל אבן הגיר באקוויפרים וכל המסביבים... אז בסיסיים?
חשבתי שזה קשור לכך שקוראים כל הזמן למים בארץ "מים קשים" (מוגדרים כמים שריכוז יוני הסידן והמגנזיום בהם גבוה), אבל הבנתי שריכוז יוני הסידן והמגנזים במים לאו דווקא משפיע על ערך ה- pH... אם אני טועה בזה, אז אני מאשים מראש את העייפות מיום ארוך.
אפשר להתייחס רק לאניון (יון שלילי) שהוא Pb (CO3) 2 -2.
הפחמן הפעיל בפילטר הבריטה טעון חיובית (+) ולכן יספח אליו צורונים טעונים שלילית (-). מכאן שאני מניח שהעופרת קרבונאט תיספח לפילטר.
According to HomeWaterPurifiersAndFilters.com, filtering occurs through adsorption and catalytic reduction. In this process, the pores of the activated charcoal trap larger particles and positively charged materials in the carbon filter attract negatively charged ions in smaller water .contaminants, causing them to stick to the filter.​

אחרי יום ארוך מאוד + לבטים גדולים + חציבת מידע על פילטר בריטה ועופרת, לאיזה מסקנה הגענו?...
שאני אלך לי עכשיו לשתות מי ברז ולעשן סיגריה (אני את יוני העופרת שלי אוהב לקבל דרך הריאות).
עכשיו אנחנו רק צריכים כימאי שיצטרף גם הוא לפורום וייתן את השנקל שלו לחידוד והכרעה סופית.

@ביולוג ירושלמי
אתה מבלבל כמה דברים ביחד וזה מוזר לי כי לפי מה שאתה כותב אתה אמור לדעת כימיה.
בדוגמאות שהבאת למעלה, יון עופרת יופיע כקטיון ברוב תנאי הסביבה. תבדוק את נוסחת התגובה ותראה בעצמך. למשל Pb (CO3) 2
מתי יהיה לך הרבה קומפלקס אניוני - בתנאים דיי בסיסיים. תבדוק את הPH של המים בברז, הוא לא שם (גם הודות לזה ששליש מהמים בישרטל זה מים מותפלים). פה יש רשימה לא רעה של תגובות של עופרת.

לגבי המים בארץ - אכן הרבה מהמקורות עשירים בסידן אבל אל תשכח שהם עוברים עיבוד ושיש פחמן דו חמצני בכל מקום.
אגב הטענה שלך סופר נכונה לגבי היישובים שכל המים שלהם מגיעים ממי תהום ושיש להם צנרת עופרת ישנה - שם יכולה להיות בעיה בהחלט.

מחליף יונים יתפוס את העופרת וקטיונים אחרים. כמה הוא יתפוס זאת שאלה אחרת. אתה דיי מקצין בזה שאתה אומר שפילטר בריטה לא יתפוס כלום.
מסכים איתך שהם לא כותבים כמה הוא יתפוס אך בהשארה שלו מדובר במקרה פלינט זה דיי אמור לעשות את העבודה.

רוצה ללכת על בטוח לך על על RO ואל תשכח את המינרליזטור בסוף. אני לא חושב שזה הכרחי ברוב המקרים.

הדרך הכי טובה: לעשות בדיקת מים בבית ואז להחליט. אבל בדיקה אחת לא תעזור. צריך בדיקה בשיא הקייץ ושיא החורף כי הרכב המים הוא יהיה שונה כתלות בתנאיי סביבה ומקורות המים.

יש לי בקשה קטנה: בפעם הבאה תשים לינקים לחומרים שאתה מציג - זה יקל על הקריאה ויתן לקוראי הפורום אפשרות לבחור בכמה הם רוצים להתעמק בנושא.

נזכרתי שהחברים שלי אומרים לי למה אני לא מעשן אם אני כבר רוכב על האופנוע :)))

מבלבל כמה דברים ביחד
מודה ומתוודה... רשמתי בתגובה שלי שהעייפות (יום חמישי ממש ארוך ומתיש, תגובה ב- 22:00 בלילה מהמעבדה) גורמת לי לקחת סיכון (חצי מחושב) ולכתוב דברים שהם לאו דווקא נכונים בהכרח, מה שלתקוותי יאפשר פתח למישהו מתחום מדעי המים והסביבה/כימיה שמבין יותר ממני בנושא להוכיח אותי על טעותי ותוך כדי ללמד את כולנו שיעור חשוב על איכות המים שאנו שותים... אגב, אני עדיין מקווה שזה יקרה כי כולנו נלמד טוב יותר ממישהו שידע לענות מהזווית המקצועית שלו בעיקר כשזה תחום העיסוק/מומחיות שלו.

לגבי המים בארץ - אכן הרבה מהמקורות עשירים בסידן אבל אל תשכח שהם עוברים עיבוד ושיש פחמן דו חמצני בכל מקום.
אסביר למי שלא מכיר - פחמן דו חמצני שמתמוסס במים הופך את המים לחומציים יותר (מכירים את זה מהמשקאות הקלים התוססים = גזוז).
לא מכיר את תהליכי ה"עיבוד" של המים בישראל (אני מניח שאתה מתכוון טיפול)... אני יודע שכלורינציה (הוספת כלור לחיטוי), הפלרה (הוספת פלואור למניעה של תחלואת עששת) ועוד שלל תהליכים שאני לא מכיר.
עוצר כאן כדי שלא למצוא את עצמי עם 10-20 תגיות פתוחות שוב חוצב מידע בצורה עיקשת.

צנרת עופרת ישנה - שם יכולה להיות בעיה בהחלט
זה נראה לי ברור מאליו!
It goes without saying שאם מישהו יודע שצנרת הובלת המים ממקור המים הכללי עד לברז הפרטי שלו כצרכן עשויה מעופרת (רשות עירונית? שכונה? בניין? דירה?) - מבין שהוא כבר נמצא ברמת סיכון כלשהיא לעומת מי שלא... האם זו סיבה מספיקה להיבהל?
האמת, שאם זה היה תלוי בי באופן מאוד אישי - כן הייתי נבהל ולוקח את זה ברצינות.
לוקח בחשבון שיכול להיות מצב שבו הייתי בוחר שלא לברר ולא לדעת כי אני גר בשכירות ועובר כל כמה שנים.
איך יודעים איפה ואיך הצנרת שקשורה למים שאתה שותה עשויה מעופרת? - זה אני לא יודע וגם לא יודע את מי שואלים.

כמה הוא יתפוס זאת שאלה אחרת. אתה דיי מקצין בזה שאתה אומר שפילטר בריטה לא יתפוס כלום
ברור שזו שאלה בפני עצמה כמה יוני עופרת הוא יתפוס...
הקצנתי לגבי פילטר בריטה בכוונה כי למרות חיפוש עיקש ואחראי לא מצאתי נתונים לגבי הפרמטרים של פילטר הבריטה בקובץ מפורט, רציני ומסודר... באופן מאוד אישי כצרכן זה מעציב ומעצבן אותי כאחד. מבחינתי האישית מאוד אי מציאת קובץ שכזה בקלות ברחבי הרשת פוגם באמינות של בריטה אצלי כצרכן.
נתקלתי באינספור קבצים של שלל חברות אמריקאיות ואחרות שונות שלקחו את המים שהקנקנים/מערכות שלהם מפיקות והעבירו אותם בדיקות בשלל מכונים (עצמאיים? לא מוטים?...). לפעמים זה מרגיע ומראה על הרצינות של יצרן מערכת/מסנני המים. לפעמים זה כיסוי תחת. לפעמים זה רק מראה עד כמה היצרן הקטן רוצה להתחרות ולכבוש את השוק או נתחים משמעותיים ממנו... אני כמובן מברך על יוזמות כאלה ועל שקיפות במידע לציבור.
זה בסדר אם הפילטר שלך מסנן פחות טוב מבריטה אם אתה מתמחר אותו נמוך יותר (עלות מול תועלת) ונותן לציבור לבחור!
זה מאוד לא בסדר שבריטה, בתור מובילי שוק, לא עושים את זה ולא מפרסמים את זה בכל חור אפשרי נגיש לציבור את תוצאות הסינון של הפילטרים שלהם - מאכזב אותי מאוד כצרכן שלהם כי ברור שאין להם בעיה לעשות את זה ולהציג באתר הרשמי.
מה זה אומר עליהם?

הדרך הכי טובה: לעשות בדיקת מים בבית ואז להחליט. אבל בדיקה אחת לא תעזור. צריך בדיקה בשיא הקייץ ושיא החורף כי הרכב המים הוא יהיה שונה כתלות בתנאיי סביבה ומקורות המים.
מסכים.
מי שבאמת מודאג לגבי עצמו ולגבי המשפחה שלו, שיעשה את זה בלי לחשוב פעמיים. במיוחד אם הוא נמצא בבית קבע ברשותו.

יש לי בקשה קטנה: בפעם הבאה תשים לינקים לחומרים שאתה מציג - זה יקל על הקריאה ויתן לקוראי הפורום אפשרות לבחור בכמה הם רוצים להתעמק בנושא.
תשמע, פה נעלבתי אישית כי זו נקודה מאוד רגישה אצלי :'(
זו פעם כמעט ראשונה בחיי "המדעיים" שאומרים לי שאני לא מספק מידע קונקרטי. אם לא נתחשב בפעם הזו שהמצאתי error bars לאיזה מאמר >:D
בתור אדם שמאוד מקפיד על שקיפות, על בירור יסודי של הדברים שאני כותב לפני שאני כותב אותם (רק אל תתפוס אותי ב- 22:00 בלילה אחרי 15 שעות מעבדה) ועל קישורים רלוונטיים לכל מה שאני (כמעט) כותב - אני לא מסכים בכלל עם ההערה הזו.
גם בתגובה הקודמת שמתי לינקים, אבל רואים לבד שהיא קצת התבלבלה לי וגם האנגלית מימין לשמאל, למרות שישרתי אותה שמאלה (מניח שעניינים טכניים של פלטפורמת הכתיבה בפורום).
הכמעט בסוגריים הוא רק כי אני לא רוצה לטרחן, מודע לכך שהתגובות שלי כמעט תמיד ארוכות מהממוצע, מודע לכך שאני נוטה לספק לא מעט מידע ושהן לא קצרות ולקוניות כי אני מאוד משתדל להתנסח בצורה הכי ברורה, נגישה, פשוטה ורהוטה שאני מסוגל לה מבלי להעמיס על הקורא (ואני כמעט תמיד מעמיס).
אם תסתכל בתגובות שלי (לא רק בשרשור הזה) תראה שאני כמעט תמיד מקשר למה שאני כותב ונותן לקורא את האפשרות להגיע אל המידע שאותו חצבתי בעצמו מבלי להסתמך על המילים שלי כי אני לא בר סמכות בכלום ולא מייעץ לאף אחד בצורה אישית (אלא אם כן זו חוויה פרטית מהנסיון האישי שלי שהיא בלתי אמצעית ומכאן ברור שסובייקטיבית לחלוטין - כמו ההמלצה האישית שלי שלעולם לא לאכול 2 גויאבות אחרי ששותים ליטר שוקו יוטבתה).
ובהקשר הזה, הדיון איתה מפרה ותודה שאתה מוסיף וממשיך להגיב :>
(לא נעלבתי אישית באמת, אני חסין להעלבות אישיות כי לא היה כלום ואין כלום).

נערך לאחרונה ב:
בקשר לנושאים שהועלו פה בשרשור - אקשר לכתבות רלוונטיות שמצאתי במכון דווידסון לחינוך מדעי - אני חושב שהן ראויות לקריאה בהקשרן הנכון, מעניינות, מעניקות הרבה תוכן ומידע רלוונטי וברור.
אפשר בהחלט לשאול בכתבות שאלות ולקשר את התשובות המלומדות לכאן:

על טהרת המים: הרכבם הכימי - ד"ר רן טבעוני.
חלודה: התפתחותה והשלכותיה - ד"ר רן טבעוני.

עולם המים: סינון, טיהור והתפלת מים - ד"ר רן טבעוני.
איך לטהר מים בעזרת פחם - ד"ר אבי סאייג.

מה שלתקוותי יאפשר פתח למישהו מתחום מדעי המים והסביבה/כימיה
לא תחום העיסוק שלי, אבל תואר שני שלי הוא בהנדסת סביבה עם תזה בטיפול ביולוגי בתמלחות (ריאקטורים ביולוגיים) ומן הסתאם מתישהו ידעתי משהו על תהליכי סינון וטיפול במים ובשפכים. מה שכן שמאז סיום התואר (לפני 10 שנים) עשיתי הסבה להייטק כמו רבים אחרים אז אין לי את הידע על הטכנולוגיות העדכניות אך את הבסיס יש לי.
איך יודעים איפה ואיך הצנרת שקשורה למים שאתה שותה עשויה מעופרת? - זה אני לא יודע וגם לא יודע את מי שואלים.
אין לך הרבה כלים חוץ מבדיקת מי שתייה - אבל גם היא יכולה לצאת תקינה לגמרי במקרה ושהרשות מודעת לבעיה ומוסיפה חומרי משקעי עופרת...

בקיצור: בוא נרים כוסית של מי ברז :))))

נערך לאחרונה ב:
במקרה ושהרשות מודעת לבעיה ומוסיפה חומרי משקעי עופרת
איייייייייייייייייייייייייייייייייייייייףףףףףףףףףףףףףףףףףףףף איליה, אין מוצא...
יותר מדי מידע, יותר מדי לבטים, יותר מדי החלטות ושיקולים שצריך לבצע.

שורה תחתונה אישית מאוד מבחינתי - מי שבאמת מודאג רצוי שיעשה החלטה ויבצע פעולה כמו בדיקת איכות מים ביתית על מנת להרגיע את החששות או לעשות הערכה של המצב. ישנן אינספור חברות רציניות (1 | 2 | 3 | 4) שישמחו להרוויח כסף על חשבון החששות (המוצדקים!) שלכם/ן.
העלות היא בסביבות ה- 500-1000 ש"ח, יותר לכיוון ה- 700 ש"ח. אני חושב שזה סכום הגיוני על מנת להרגיע חששות שמכרסמים בנבכי נפשנו.
אין מה לעשות.
אם לי היו ילדים והייתי דואג לשלומם - בוודאות שהייתי עושה בדיקה שכזו על מנת לדעת איפה אני ומשפחתי עומדים.
בהצלחה לכולם.

@ביולוג ירושלמי,

ראה הודעה של הNSF ב2015. בזמן זיהום העופרת במים בעיירה פלינט, חולקו 3 סוגי פילטרים לתושבים. הארגון מצהיר ששלושתם מפחיתים עופרת במים. פילטר לקנקן בריטה אינו אחד מהם אך כן פילטר בריטה אחר שמתחבר לברז, פילטר מסוים ל zero water dispenser , ופילטר לברז של חברת PUR.

אני לא איש מקצוע בתחום ולא יודע לשפוט אם אכן יעילים.

ג"נ: בינתיים אני שותה מי ברז ללא סינון.

@dror מרפרוף באתר שלהם ומבלי להיכנס למחקר מעמיק, ביקורות/השוואות, סקר שוק מקיף וכו' - נראה מבטיח.
מבטיח כמובן בהקשר שהם כותבים את הכל על עצמם...
אני לא ציני, אני ריאלי. יש מוצר, המוצר הזה מן הסתם מעיד על עצמו. מכאן והלאה זו האחריות של הלקוח הפוטנציאלי לברר האם המוצר עומד בציפיות שלו ועונה על הצרכים הספציפיים שלו.
צריך לחפש/לראות תוצאות של מבדקים או בדיקות נוספות מאז שנת 1990 שנעשו עם הפילטרים שלהם...
התייחסתי בעיקר לעופרת, הנושא החם של השרשור, אבל כמובן שצריך להתייחס גם לאיכות סינון המים בהקשר של תמי 4/פילטר בריטה והנושא המקורי של השרשור.

יש את זה בארץ בכלל?

KDF 55 and KDF 85 Process Media can remove up to 99% of water-soluble lead, mercury, nickel, chromium, and other dissolved metals. All KDF Process Media forms are effective in controlling the buildup of bacteria, algae, fungi and scale, making them ideal for use in GAC beds, ion exchange resins, carbon block filters and inline carbon filters. Wherever our Media are used, they can eliminate the need for costly, and sometimes harmful, chemical treatments.

פילטר בריטה אחר שמתחבר לברז
@nils קראתי, תודה על המידע.
ישנם 2 סוגי פילטרים מתוצרת חברת בריטה:
1. פילטר שמוכר לנו מהארץ שמניחים בתוך קנקן פלסטיק נייד (Pitchers), או כאלו שלא ראיתי בארץ ושמניחים בתוך מיכל (Dispensers).
2. פילטר מעניין שלא מייבאים לארץ והוא טוב יותר מהפילטר שבקנקן (עומד ב- NSF/ANSI Standard 53) שמתלבשים על הברז עצמו (Faucet Filtration Systems).

לצערי לא מייבאים לארץ את הסוג השני, רק את הסוג הראשון הפחות טוב ככה שזה לא רלוונטי לנו.

כן יש בארץ
תודה על המידע.
לא עשיתי גוגל בעברית על מסנן KDF כי לא חיפשתי לקנות את המוצר הזה. גם לא הייתי מחפש עליו מידע קונקרטי בעברית כי אני סבור שלא הייתי מוצא מידע מקצועי בלתי תלוי שכזה.
מניח שמי שמעוניין בו כצרכן אמור (צריך?) לברר עליו יותר ברצינות ובאנגלית באתרים מקצועיים בחו"ל ולא להסתמך על הצהרות היצרן.
אתה מרוצה מהפילטרים הללו? ואם כן על סמך אילו פרמטרים אתה מרוצה מהם, מה היה לך לפני ולמה אתה משווה?

באחד האתרים טוענים
ראשית כל, KDF הם ראשי תיבות של שיטת סינון בשם Kinetic Degradation Fluxion שבאופן עקרוני - קשורה לתהליכי חמצון/חיזור של אבץ/נחושת.
יצרן בשם KDF Fluid Treatment מ- US&A מייצר מערכות סינון שכאלו וקורא לפילטרים בשם הנ"ל עם מספרים, למשל KDF®-55... שים לב לסימן הרשום.
שיטת הסינון הזו אינה מסננת חיידקים או אצות, אלא עוזרת למנוע (לעכב) את התרבותם בגלל התכונות האנטי-בקטריאליות של מתכות האבץ/נחושת.
רק מה?...
רוב המידע על פילטרים מסוג KDF מובילים לאתרים רבים מספור ולשלל חנויות אינטרנטיות ברשת שמסבירות עליהן בפרוטרוט תוך כדי שמנסות בלהט למכור את מרכולתן... עיקר המידע הוא מחנויות שכאלו וקשה למצוא מידע "מקצועי" (מכוני מחקר, מכוני מדידה וכו'). לדעתי האישית לסמוך על מה שחנות טוענת באתר שלה כשהיא מעתיקה חלק ניכר מהמידע/מלל מאתר היצרן זה לא חכם במיוחד.
אז מבלי לחפור יותר מדי (ושוב אני מוצא את עצמי קודח בלהט) לא השגתי מידע משמעותי ורציני... אם תמצא מידע שכזה על מערכות סינון מהסוג שקישרת אליהן, כמו KDF®-55 - תיידע.

בלי שום קשר #1 - הגעתי לאתר די מסודר ומפורט שאני חושב שלמתעניינים יהיה נחמד לקרוא בו והוא יכול להסביר כמה דברים ולסדר את המחשבות.

בלי שום קשר #2 - הגעתי למאמר נחמד, משנת 2014 שלהלן המסקנות שלו שיכולות להיות חביבות (בדקו שם 5 סוגים שונים של מים - bMW, bottled mineralized water; bNW, bottled natural water; bPW, bottled purified water; FTW, filtered tap water; TW, tap water).
רק מזכיר שהעובדה שאלו התוצאות לא אומר שזה נכון בהכרח ושזו תורה מסיני. צריך להיות ביקורתי וספקני, לקרוא לפרטים, לעקוב ולבחון, לנסות ולהבין את שיטות המדידה וההערכה בהן השתמשו החוקרים, מהן מתודות הבחינה בהן הושגו התוצאות ועוד ועוד...
אה, וגם המים שלהם אלו לא המים שלנו :>

Overall, among the five drinking waters, filtered tap water had the lowest levels of pollutants, had the highest hardness, was the richest in minerals, and showed the best benefit for maternal reproductive parameters and pups' development parameters. Removing toxic contaminants and maintaining minerals are both important for drinking water, especially when consumed by pregnant women and children. Granular activated carbon and ion exchange by copper zinc alloy may be the best way to treat water, but how water produced with these methods exerts beneficial effects needs further study. This result may have important implications for the selection of healthy drinking water and for water plants to optimize their treatment processes, as organic pollutants and toxic metals (arsenic) in drinking water may decrease maternal reproductive parameters.

@ביולוג ירושלמי ,
אני מרוצה, אבל המערכת הקודמת ( בדירה הקודמת ) היתה עם סינון מכאני ופחם בלבד וגם ממנה הייתי מרוצה,
קראתי על החומר קצת לפני שרכשתי ( לא מחקר מעמיק ) ונראה מבטיח מאוד ולכן רכשתי.

כרגע מצאתי את הבדיקה הזו
http://www.thewaterexchange.net/nsf-53_test.html

@מנסה_להבין
הוא פשוט מודד מוליכות
ומזה מסיק לגבי כמות המומסים במים
בלי להיות מומחה בתחום זה נראה לי שטות
הוא משתמש בסנסור TDS
תחפש בגוגל תראה מה זה.

אני בשנה ארחונה קונה בקבוקים מיים מינרלים.
גר בשכירות בכל פעם עובר בין בתים ישנים שהצנרת ישנה .
מה דעתכם על בקבוקי מיים מינרלים ? איפה כדאי לקנות במחיר מוזל ? האם כדאי לקנות מרשת גדולה כאשר לוקחים את השישיות מאמצע המשטח הגדול כדי להוריד סיכון שהבקבוק היה בשמש ישירה ?

איפה כדאי לקנות במחיר מוזל ?
יש רשתות שיש בהם מבצעים של נגיד 8.90 או 9.90 לשישיה ובנוסף 5% בכרטיס האשראי.
אני קונה כך כ-7-8 שישיות כל פעם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
S קבלת דירה ללא תמורה- האם ניתן למכור כמשפר דיור? נדל"ן 2
C איך אפשר למכור ביטקוין היום? השקעות אלטרנטיביות 10
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
ש מה לעשות בגירושין למכור או לקנות בית נדל"ן 11
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
C מכירת espp - האם משנה מאיזה הקצאה למכור שוק ההון 10
G האם כדאי למכור ניירות הפסדיים ורווחיים ולקנות מחדש כדי להנות ממגן מס? מיסים 15
Flex למכור או להמשיך להשכיר? נדל"ן 6
אחד_שיודע האם למכור דירת 3 חדרים במעלה אדומים, עם תזרים חודשי שלילי? נדל"ן 28
H האם למכור VTI בשביל VT? שוק ההון 11
א לא מצליח למכור כבר מעל חודש - אין היענות נדל"ן 33
א למכור RSU עכשיו או לחכות לפנסיה ולחסוך מס שוק ההון 3
de dud האם למכור את הדירה לכסות משכנתא ולהעביר לחול? אוף טופיק 54
breezblock למכור או לא למכור - מה השיקולים נדל"ן 7
Cat האם זה הזמן הנכון למכור את הדירה? נדל"ן 112
N קרן כספית - למכור או להחזיק ? שוק ההון 4
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
C האם הייתם משלמים כל חודש כדי לא למכור מניות מתוך לחץ בירידות? שוק ההון 7
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
deussex שוקל למכור את החלק האג"חי לקניית המדד עכשיו שוק ההון 31
deussex שאלות תם - איך למכור רכב נכון, בלי ליפול על נוכל + לא להיפגע אוף טופיק 45
N האם למכור את הרכב? (סטודנט) צרכנות פיננסית 10
M איך לא למכור דירה בזול מידי בשוק עולה נדל"ן 15
K להשכיר או למכור? עוד התלבטות נדל"ן 37
ק תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים - למכור ולעבור, או לא לגעת? שוק ההון 22
ט למכור GBTC בגלל פרמיה שלילית הולכת וגדלה? השקעות אלטרנטיביות 43
N למכור דירה לאשתי ?! נדל"ן 14
M האם כדאי מתישהו למכור? לאחר עשור של גאות שוק ההון 9
J לקנות דירה שניה, או למכור את הראשונה ולקנות דירה יקרה? נדל"ן 9
V מכירת RSU - איזו שכבה למכור כדי לשלם מינימום מיסים? מיסים 6
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1
M דילמה - למכור או להשאיר דירה עם אישורים להרחבה נדל"ן 8
O למכור "הרבה" בזול או "מעט" ביוקר? התפתחות אישית 28
ש כשצריך להנזיל: מאיפה עדיף למכור מניות - קרן השתלמות או חשבון רגיל? שוק ההון 28
Plato זוג עם שני ילדים בדילמת מחיר למשתכן - למכור ולקנות? נדל"ן 4
S להשכיר את הדירה או למכור נדל"ן 19
תפוזינה אם מישהו מצהיר שהוא הולך למכור את הדירה הראשונה בתוך שנה וחצי פוסטים מאיכות נמוכה 4
Yos קרן אג"ח שהעלתה דמי ניהול - למכור/להחזיק? שוק ההון 7
גרהם כשמצחצח הנעליים מדבר איתך על מניות חמות, הגיע הזמן למכור שוק ההון 601
I הלוואה מהברוקר במקום למכור עם מס (מק"מ בחסר) שוק ההון 48
G ללא דיבידנדים - איך דואגים שתמיד יהיה אפשר למכור מניות בזמן הפרישה ולשמור על איזון? שוק ההון 4
T למכור הכל לטובת בלאקרוק: קה"ש + תיק ממוסה שוק ההון 7
יהודה שוורץ למכור או לבנות? נדל"ן 15
ה פחד גבהים, שוקל למכור חלק שוק ההון 40
Y האם כדאי למכור אג"ח לפני חלוקת ריבית?אחרי? או שזה לא משנה... שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה