• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תכנון תמהיל משכנתא בגובה 350,000 ש"ח + טוויסט שלי

noname

משתמש רגיל
דירוג
378
אשמח לשמוע את דעתכם בתכנון משכנתא שלי:

אני מתכנן לקנות דירת 3 חדרים במסגרת מחיר למשתכן במחיר 850,000 ש"ח עם הון עצמי של 500,000 ש"ח.
הרצון שלי הוא שבשנתיים וחצי הראשונות ההחזר יהיה באזור 3,000 ש"ח ולאחר מכן :
לפרוע משכנתא בצורה אגרסיבית ככל שניתן.
לפרוע מסלולים יקרים באמצעות לקיחת הלוואות זולות ועל כך אפרט בהמשך.

למה החזר נמוך בשנתיים וחצי הראשונות ? א. הילדים אחרי שנתיים וחצי לא יהיו במסגרות של גנים ולכן יהיה יותר כסף פנוי. ב. בשנים הראשונות הדירה בבניה ולכן יש גם שכירות וגם משכנתא ויהיה קשה לי להחזיר במקביל סכומים גבוהים.

התמהיל שחשבתי עליו:
1. שליש פריים כ-120,000 ש"ח ל-10 שנים
2. 180,000 משכנתא במסלול זכאות ל-10 שנים. (המטרה לפרוע את החלק הזה באמצעות הלוואה זולה שאקח מהבנק, מסלול זכאות ניתן לפירעון ללא עמלות בכלל).
3. 50,000 מסלול ללא מדד - או קל"צ או משתנה לא צמודה ל-10 שנים.

אחרי שנתיים וחצי לעבור לבנק שיציע לי הלוואה זולה בסגנון פריים מינוס ... באמצעותה לפרוע את החלק של הזכאות ואז להישאר עם משכנתא שכמעט כולה פריים מינוס חצי.
דוגמא להלוואה זולה - בנק לאומי נותן הטבה בשנתיים וחצי האחרונות , הלוואה בגובה 150,000 של פריים מינוס 0.55 ל-5 שנים לבעלי מקצועות חופשיים שמעבירים חשבון בנק ומשכורת ללאומי. (לא בטוח שעוד שנתיים תמשיך ההטבה הזו אבל מניסיוני ברוב הזמן אחד מהבנקים הגדולים מציע הטבה בסגנון דומה למי שמעביר חשבון ומשכורת לבנק שלהם).

היתרונות בתמהיל ובתכנון שהצגתי:
- שנתיים וחצי ראשונות החזר של כ-3,000 ש"ח בחודש.- נמוך ומתאים לצרכים שהצגתי.
- 80% מהתמהיל ניתן לפירעון בכל רגע ללא עמלות וקנסות- מתאים לתכנון שלי לקחת הלוואות זולות ולפרוע את החלק היקר.
- ברגע שאפרע את החלק של הזכאות באמצעות הלוואה זולה אז הריבית אומנם תוזל אך ההחזר החודשי יהיה גבוה יותר (כי אפרע מסלול שנשאר לו 8 שנים והמיר אותו בהלוואה של 5 שנים) וזה מצוין לתכנון שלי להגדיל את ההחזר בעוד שנתיים וחצי.
- הקטנת חשיפה למדד ככל הניתן - מהמדד אני יותר חושש מאשר עליות חדות בריבית המשכנתא כשמסתכלים על תקופה של פירעון משכנתא תוך 5-7 שנים מהיום. במסלול שהצגתי רק החלק של הזכאות צמוד למדד ואותו אני כאמור מתכנן לפרוע בעוד שנתיים וחצי.

אשמח לשמוע ממי שמבין מה דעתו על התכנון הנ"ל.

עשיתי משהו דומה.
ה"הלוואה הזולה" היתה של קרן השתלמות - פריים - 0.5, החודש אני אפרע את החלקים האחרונים שהם יקרים ואז 100% מהמשכנתא תהיה צמודה לפריים.
יש כאן בעיותיות - כי אנחנו יוצאים מנקודת ההנחה שהפריים תמיד יהיה ברמתו הנוכחית וזו הנחה מסוכנת, ברמה של סיקול באבנים ע"י חברי הפורום.

אגב, אני רווק צעיר, לכן סיכון כזה פחות מפחיד אותי.

נערך לאחרונה ב:
תודה על התגובה.
הייתי מודאג אם המשכנתא הייתה ל-25 שנה וחלק גדול ממנה פריים.
במקרה שלי מדובר במשכנתא נמוכה שאוכל לפרוע בתוך 5-7-8 שנים.
לא רואה איך ב-5 שנים הקרובות ריבית הפריים מזנקת לאזור 4% +.

מצטרף לדעה שהיעד הוא למקבל הלוואות ממשפחת הפריים מינוס.
בהקשר זה ההשתלמות והגמל כמובן רלוונטיים,וגם משאירים כסף לצמיחה. (אם אתה יכול להרשות לעצמך לא לפדות אותם)
ג.נ. לא מצמצם משכנתא לאור היותה 100% בפריים מינוס (לפני המגבלה של שליש)

אילו עמלות יש למי שרוצה לפרוע הלוואה? באיזה סכום מדובר?

מניח שההלוואה המיוחדת היא 'עד' 150k, לא כל לווה זכאי וזה תלוי בהכנסות של הלווה, כדאי שתבדוק שיש לך אפשרות לעמוד בהחזרים של כזו הלוואה (ושגם הבנק יחשוב כך, ויאשר את ההלוואה).

ב. בשנים הראשונות הדירה בבניה ולכן יש גם שכירות וגם משכנתא ויהיה קשה לי להחזיר במקביל סכומים גבוהים.
1. אאלט, אתה לא צריך לשלם את כל ה850 עכשיו (שנתיים לפני סיום הבנייה). התשלום עד כמה שידוע לי לפי התקדמות הבנייה.
2. שקול לקיחת משכנתא גבוהה יותר (לדוג 70%), והחזר מיידי של החלקים שאינם פריים. כך אתה יכול להגיע לכ200 במסלול פריים. (כמובן צריך לחשב עמלת תיק וכו). נקודה 2 קצת תלויה ב1. הבנק יוציא את המשכנתא רק לפי התשלומים והבנייה. ונראה לי שרק לאחר ההון העצמי שלך. (עד כמה שהבנתי, בכל תשלום לקבלן זה נלקח מהמשכנתא שאישרו לך, כשכל תשלום יחולק למסלולים)

תודה על התגובה.
הייתי מודאג אם המשכנתא הייתה ל-25 שנה וחלק גדול ממנה פריים.
במקרה שלי מדובר במשכנתא נמוכה שאוכל לפרוע בתוך 5-7-8 שנים.
לא רואה איך ב-5 שנים הקרובות ריבית הפריים מזנקת לאזור 4% +.

אני חושב שמסוכן לנחש מה יהיו הריביות בעוד שנתיים וחצי, עדיף לסגור את תנאי המימון כבר היום, אולי כדי להקל על עצמך בשנתיים וחצי הקרובות תקח הלוואה במסלול הגרייס, תשלם את הריבית בכל חודש, רק בעוד שנתיים וחצי תתחיל לשלם קרן + ריבית.
במידה ואכן צדקת ותוכל לקבל הלוואה ל5 שנים בתנאים טובים יותר בעוד שנתיים וחצי, תסלק את ההלוואה של הגרייס.

המלצתי: תיקח משכנתא גדולה יותר, 70%, ומתי שתרצה תפרע את המסלולים שיותר יקרים. ככה תישאר עם מסלול פריים של בערך 200 אלף במקום 120 אלף

נשמע מיותר. אתה גם ככה משלם לפי התקדמות הבניה = החזר נמוך שעולה לאט לאט, כמו שאתה רוצה.

בתור אחד שעובד באחד הבנקים בתחום המשכנתאות אני אתן לך כמה טיפים מבפנים:
1.ריבית הזכאות היא 3% צמוד מדד, ואם אתה פורס את המשכנתא לתקופה קצרה תוכל לקחת קל"צ בתנאים די דומים, לכן יש לשקול האם יש טעם לקחת את הזכאות.
2. המלצתי היא לקחת את הפריים והמשתנה ל15-20 שנה ולעומת זאת לנסות להוריד את הקל"צ לפחות שנים, או לפצל את הקל"צ לשני מסלולים נגיד ש 7 ו12 שנים. מניסיון הריבית שתשלם על מסלול מפוצל תהיה יותר נמוכה. ככל שהקל"צ פרוס לפחות שנים אתה משלם פחות ריבית. זאת בניגוד למשתנה והפריים שבהם תקופת השנים לא משפיעה על הריבית. כמו כן, אם הקל"צ נמוך יחסית ככל הנראה שלא תשלם עמלת היוון.
3. ממליץ לקחת סכום של 70-100 אלף במשתנה צמודה מפני שמדובר בריזיקה נמוכה יחסית, יש ריביות נמוכות יחסית עכשיו ואם אתה יודע שאתה תפרע את המשכנתא מוקדם מהצפוי תוכל להימנע מעמלות היוון מיותרות.
4. יש טריק נוסף שהבנקים לא כל כך אוהבים שיכול להוריד את הריבית. אם תוריד 30 אלף מהפריים ותשים את זה במסלול צמוד יורו/דולרי/משתנה כל שנה בריבית גבוהה (4%), תוכל באמצעות זאת להוריד משמעותית את הריבית במסלולים האחרים. ואז אחרי ביצוע ההלוואה תוכל לקחת הלוואה קטנה ולסגור את המסלול הלא רווחי שנלקח ובכך תצליח להשיג תנאים עוד יותר טובים

אם תוריד 30 אלף מהפריים ותשים את זה במסלול צמוד יורו/דולרי/משתנה כל שנה בריבית גבוהה (4%), תוכל באמצעות זאת להוריד משמעותית את הריבית במסלולים האחרים.
למה זה ככה?

מפני שכמו בכל דבר גם במשכנתא יש תמחור מסוים שהבנקאי שמאשר את המשכנתא צריך לעמוד בו. כלומר אם אתה מוריד ריבית במסלול אחד אתה חייה לעלות ריבית במסלול אחר. אתה פותר את בעיית התמחור כאשר אתה לוקח סכום מסוים בריבית גבוהה במסלול שנחשב למסוכן ויותר רווחי לבנק ובכך אתה מצליח להוריד ריבית במסלולים האחרים. הסכום שצריך לשים תלוי בסכום ההלוואה אבל בו נגיד של חצי מיליון שח מספיק לשים 15-30 אלף במסלול כזה כדי שיהיה במסלול "מספיק בשר" אחרת אין שיפור ברווחיות והתרגיל לא יעבוד. כמובן שבמשכנתא של מיליון שקל הסכום צריך להיות כפול. כמו כן את הדבר הזה שאמרתי אפשר לעשות בבנק שמזוהה עם הצבע "הכתום" והמבין מבין לגבי בנקים אחרים אני לא יודע. וכמובן שאם לא תבקש מהפקיד לשים לך כסף במסלול הצמוד יורו שהוא נכון לעכשיו הכי משתלם מהמסלולים שציינתי הוא לא יציע לך את זה בעצמו. שיהיה בהצלחה

אפשר לעשות את זה בכל בנק. סה"כ צריך להסתכל על תשואה של כל ההלוואה ולא של מסלול כזה או אחר.
אני לא הייתי מוריד שקל מה33% של הפריים.

בתור אחד שעובד באחד הבנקים בתחום המשכנתאות אני אתן לך כמה טיפים מבפנים:
1.ריבית הזכאות היא 3% צמוד מדד, ואם אתה פורס את המשכנתא לתקופה קצרה תוכל לקחת קל"צ בתנאים די דומים, לכן יש לשקול האם יש טעם לקחת את הזכאות.

ממה שאני הבנתיזכאות לתקופה ארוכה זה אכן 3%. לעומת זאת במסלולים לזמן קצר ריבית זכאות זה 0.5% פחות מהריבית הממוצעת לתקופה. כלומר נניח מסלול ל9 שנים ממוצע הריביות 2.5 אז מסלול זכאות לתקופה של 9 שנים זה 2%. (בדרך כלל לוקחים זכאות ל-15 שנה פלוס ולכן נדיר לראות ריבית זכאות פחות מ-3% שזה המקסימום. תקן אותי אם אני טועה

^ אתה צודק, אבל אתה יכול לקבל ק"צ כזו בלי שיקראו לזה "זכאות".

המלצתי: תיקח משכנתא גדולה יותר, 70%, ומתי שתרצה תפרע את המסלולים שיותר יקרים. ככה תישאר עם מסלול פריים של בערך 200 אלף במקום 120 אלף
לדעתי זה הדרך הטובה ביותר. ככה אין סיכון ריבית כי תמיד תוכל להחזיר את הפריים.

כמה מילים למה בימים אלו כדאי להתרחק ממסלול של ריבית משתנה כל 5 שנים או יותר:
- מזה כבר זמן הריביות נמוכות. והיום נמוכות מאוד. נראה שבעולם מתחילים להעלות ריביות, ואפילו ביפן זרקו על זה מילה. סטטיסיטית, יש יותר סיכוי שבעוד 5 שנים הסיכוי שהריבית תהיה גבוהה מהריבית היום מאשר נמוכה ממנה. לפיכך- אין עמלות פרעון (מהותיות. לא תפעוליות. עמלת היוון נגזרת מההפסד של הבנק שלא יכול למכור את הכסף שהחזרת לו בריבית שהתחייבת לשלם). ולכן, אין מה לחשוש מבנקאי שיאמר לך- "תוכל לסלק ללא עמלות פרעון (בחודש שלפני מועד עדכון הריבית)!"
- אם הריבית תהיה יותר גבוהה בעוד 5 שנים ואם תצטרך לקחת הלוואה כדי לסלק את המסלול הזה- גם ההלוואה הזו תהיה בריבית גבוהה יותר יחסית למה שתוכל לקבל היום. הצד החיובי- לפחות לא תשלם עמלות פרעון מהותיות.
[במקרה שלך בכל מקרה לא יהיו עמלות מהותיות מאחר והסכום יהיה כמה עשרות בודדות של אלש"ח, אם לא פחות במסלול הזה]
- אם הריבית תהיה יותר נמוכה בעוד 5 שנים ותרצה לסלק- אז תידרש לשלם עמלות פרעון אך לא סביר שאלו יהיו מהותיות מכיוון שכאמור, אנחנו כבר בסביבת ריביות מאוד-מאוד נמוכה. היסטורית. הריביות לא יירדו בעוד הרבה מאחר ואין עוד המון לאן לרדת. אז עמלות הפרעון לא יהיו מאוד גבוהות. גם במקרים בהם לוקחים סכומים הרבה יותר גבוהים מה-50 אלש"ח שאתה מתכנן למסלול הזה.

ועוד כמה מילים, אם כבר עשיתי לוג-אין:
- אם ההלוואה היא גם ככה למספר חד-ספרתי של שנים, אז אין הבדל מהותי בין מסלולי 'משתנה כל 5' למסלול צמוד-מדד סטנדרטי.

- לא הייתי חושש ממדד המחירים לצרכן בטווח זמן של השנים הקרובות; נראה שהעולם הכלכלי נמצא במצב ללא תקדים היסטורי- ריביות ברצפה (שלא לדבר על הרחבות כמותיות) ואינפלציה מינימלית. יחד עם זאת, כדאי לזכור שמה שהיה זה לא בהכרח גם מה שיהיה, ולכן במידה ותבחר במסלול צמוד מדד- קח אותו למספר שנים קצר (4-7 נניח), כדי להיות על הצד הבטוח.

- שווה לבדוק עם הבנקאי\ת איפה נמצאות המדרגות המשמעותיות של הריביות. הריבית לא עולה בגרף ישר עם תקופת ההלוואה אלא בקפיצות. בד"כ במדרגות קטנות (שברירי אחוז בשנה) ומדי פעם קופצת באיזה 0.4-0.5 אחוז. העלייה בהחזר החודשי כתוצאה מקיצור התקופה תתקזז ברובה עם הירידה בריבית.
לכן כדאי לשאול- מה הריבית ומה ההחזר החודשי בקל"צ אם לוקחים ל-10 שנים (נניח)? ו-9 שנים? ו-8? ו-7? ...

- קח בחשבון שמה שהחברים כתבו למעלה נכון- בהקשר של שחרור הכספים לפי התקדמות הבנייה ובעיקר- הבנק שם את הכסף אחרון. כלומר, אתה שם את כל ההון העצמי קודם, ורק לאחר קבלת אישורי תשלום מהקבלן- הבנק יתחיל לשחרר. ולפי התמהיל שהוסכם. ולפי הריביות שיהיו בשוק אז.
- אגב, עקרונית, הקבלן יישמח לקבל את הכסף שלך במועד מוקדם יותר ולא לפי לוח התשלומים שהוסכם, עד ה-10% האחרונים לפני המפתח. מבחינתו תן לו 90% בהתחלה והוא בעננים. מאחר וציינת שאתה רוצה להתחיל בהחזר חודשי נמוך ולעלות בעוד כמה שנים- אז תתקדם עם הקבלן לפי לוח התשלומים, רק קח בחשבון שהריביות שתסגור היום טובות ל-12 יום הקרובים. ואחרי שאתה לקוח שבוי בפועל- בסבב הבא של שחרור הכספים תוכל להניח שהבנק יתאמץ פחות כדי לבוא לקראתך בריביות נמוכות...

- במחיר למשתכן הבנק מסתכל על מחיר דירה שונה מזה שאתה רואה. הבנק חושב על שיעור המימון או יחס הלוואה\חוב (LTV) במונחים של מחירי שוק. במחיר למשתכן מגולמת הנחה וזה מצוין מבחינתך מאחר ומוריד לך את שיעור המימון. ככל שה-LTV נמוך יותר- כך עמדת המיקוח שלך טובה יותר; הבנק נדרש לרתק פחות הון בגין ההלוואה שלך. אם אתה מתחת ל-50%- דייך. שוב- 50% של מחיר שוק. אם מחיר השוק של הדירה (לפי השמאי של הבנק) הוא 1.3 מלש"ח- אתה יכול להרשות לעצמך לקחת גם 650 אלש"ח ועדיין להיות בהקצאת ההון הנמוכה של הבנק. שזה טוב לך.

ג"נ: לקחנו 23% בפריים (30 שנה), 10% דולרית (4), 53% קל"צ (14) ו-14% קבועה צמודה (6).
את הדולרית כבר סילקנו ונהנינו מהירידה בשער הדולר (הצמדה שלילית!).
את הקל"צ מיחזרנו לפני שבועיים וירדנו ב-1% שלם בריבית (כולל קיצור התקופה).
ואת הקבועה-צמודה נסלק בתוך שנתיים.

**כמובן שכל מקרה לגופו ובטח שלא הייתי ממליץ לקחת הלוואה צמודה למט"ח ללא הכנסה קבועה במטבע ההצמדה**

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N תכנון מכירת מניות ESPP - ריבית והצמדה עבור החזר המס מיסים 5
K תכנון פרישה להורים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 32
א תכנון מס - זוג אמריקאי למחצה נדל"ן 3
U תכנון מס בהשכרת דירה מיסים 16
T תכנון פרישה וירושה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
I תכנון כלכלי למשפחה - חסכונות לטווחים שונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
L שאלות לפני תכנון טיסה לארצות הברית עם דרכון אירופי אוף טופיק 3
כ הוצאה מוכרת דרך השקעות במניות או נדל"ן וכו'? (תכנון מס) (איך טראמפ עושה את זה?) שוק ההון 0
S העברת קופ"ג וקה"ש ל-IRA עבור אמא + תכנון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
י תכנון מס דיבידנד זר מעל גיל 60 מיסים 8
C תכנון מס עבור מענק פרישה מיסים 2
F פיצול חשבון בנק לאשה סיעודית - תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 20
M האם יש חברה המלווה ובודקת את הנכס - תכנון ,שכנים תוכניות עתידיות באזור וכו פוסטים מאיכות נמוכה 1
A תכנון נכון של מס רכישה והיטל השבחה נדל"ן 0
I תכנון תיק - טווח השקעה מינ' במניות שוק ההון 4
fizban תכנון פרישה מוקדמת (בגיל 55~) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
ז תכנון לטווח ארוך מבחינת צפי מס שוק ההון 4
ג תכנון פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
D לבעלי חניה בבניין,. לא ביקשנו חלף חניה בתמ'א פינוי בינוי , לאחר תכנון וחתימה אבל טרם חתימה סופית., מה הכי טוב כרגע לעשות? נדל"ן 4
מ תכנון כלכלי לעתיד צרכנות פיננסית 0
J תכנון פרישה בגיל פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
י מסע תכנון עשור, תיק השקעות עצמאי וצבירת נכסים יומני מסע אישיים 12
נגב מחשבות על תכנון ארוך טווח - ביטוח חיים צרכנות פיננסית 15
L מסע תכנון קריירה וצבירת נכסים לחופש כלכלי יומני מסע אישיים 44
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
A תכנון עתידי להסבה לתחום המחשבים התפתחות אישית 34
B זוג צעיר מהמרכז- תכנון לעתיד יומני מסע אישיים 7
S תכנון לקראת משכנתא צרכנות פיננסית 3
F תכנון תזרים פרעונות בקרנות מחקות אג״ח שוק ההון 1
ש תכנון פרישה מוקדמת בן 22 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
A עזרה בתחילת תכנון פיננסי נכון צרכנות פיננסית 2
R תכנון פרישה מוקדמת עם FIRECALC למי שעתיד לרשת מיליונים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
S חוות דעת על תכנון תיק השקעות שוק ההון 4
F תכנון מס על ידי פתיחת חברה צרכנות פיננסית 12
Y מעוניין לברר לגבי תכנות מס (בעיקר תכנון מס בחו"ל)...... צרכנות פיננסית 1
I תכנון מס שבח נדל"ן 6
ח תכנון קניית דירה לצד השקעה לטווח ארוך שוק ההון 16
Dim תכנון מס בינלאומי שוק ההון 3
ב תכנון מסלול מחדש אחרי 40 יומני מסע אישיים 11
S תכנון פרישה בגיל 45, 100% VT שוק ההון 156
unrealx תכנון חופשת סקי באופן עצמאי צרכנות פיננסית 2
N תכנון מס בעייתי ולא מומלץ בקרנות השתלמות שוק ההון 37
י תכנון מס כאשר בן זוג אחד מרוויח הרבה והבן זוג השני מעט שוק ההון 2
N בן 22 עם הרבה שאלות על מס, תכנון תיק פאסיבי וכו' שוק ההון 17
פ מישהו מכיר את חברת נטו תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 14
K תכנון מס הפסדים בבורסה שוק ההון 7
S תכנון הפרישה- האם המשיכה מהתיק היא 3% או 4% כולל דידבידנדים או בנוסף ? שוק ההון 7
AlexNOSAM תכנון פרישה לגבר בן 55, עצות יתקבלו בשמחה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 76
S שאלה על תכנון קרנות השתלמות, תיק השקעות, קופ״ג ופנסיה שוק ההון 23

נושאים דומים

Back
למעלה