• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה באנרגיה סולארית

נמרוד ירושלים

משתמש סולידי
דירוג
8
לפי נתונים שמצאתי באתר בנק הפועלים, עלות התקנה של לוחות סולאריים על גג ביתי (50-60 מ"ר) הנה כ-110,000 ש"ח, והתקבולים בשנה הראשונה צפויים להיות כ-14,000 ש"ח. מזה יש לנכות עלות ביטוח (לפי בה"פ: עד 0.5%). התקבולים צפויים לרדת בעקבות ירידת איכות של המערכת בשנים הבאות. עדיין, מדובר בתשואה גבוהה מאד (מעל 10% ככל הנראה). התעריפים מובטחים ל-20 שנה.

אם הבנתי נכון, במערכות קטנות (עד 4 קילו-ואט) לא משלמים מס על הרווח מייצור החשמל.

ואז קראתי קצת.
  • בדה-מרקר נדל"ן, כתבה מ-2008, מדברים על תשואה של 2-3% בלבד.
  • ב-ynet, כתבה מ-2012, מדברים על עלות התקנה נמוכה בהרבה (נגיד, 50,000 ש"ח) והכנסה שנתית של 7,500 ש"ח. בניכוי ביטוח, מדובר עדיין על תשואה מאד גבוהה.
  • באתר (השיווקי) של Yahel Energy מדברים על תשואה של כ-14%.
  • באתר (השיווקי, מעט חשוד) של "תובנה ירוקה" מדברים על תשואה של מעל 12%.
  • באתר (השיווקי) של אורמש מדברים על "עד 18%".
יש גם עלויות תחזוקה, אבל לא הצלחתי לשים יד על מספרים.

על פניו, מדובר בהשקעה בטוחה למדי (בהינתן שבוחרים בציוד הטוב ביותר, באחראיות הרחבה ביותר, ביטוח מוצלח וכן הלאה), שמניבה, אם אהיה שמרן, לפחות 8% תשואה. זוהי גם השקעה פאסיבית באופייה, כמעט כמו פיקדון. הכתבה של דה-מרקר נדל"ן מ-2008 נראית מעט לא רלוונטית - אולי לא מעודכנת, מניחה עלויות מימון (שאין לי), מס (שלא אשלם) וכן הלאה.

מה אתם חושבים? יש לכם ניסיון עם חשמל סולארי? מה קורה אם מוכרים את הבית - האם ניתן למכור את המערכת במחיר סביר?

(דבר אחד שתהיתי לגביו הוא עניין התעריף המובטח - מה קורה בתרחיש של אינפלציה, למשל? האם ייתכן שמחירי החשמל יזנקו אך הרווח מהמערכת יהפוך להיות זניח? מצד שני - אם המערכת הנה בגודל של צריכה עצמית פלוס-מינוס, אז התשואה שהיא תניב היא דווקא מוגנת אינפלציה...).

עריכה: מובן ששכחתי מפחת. לפי מקורות שונים, הפחת הנו כ-7% בשנה. לפי ההערכות השמרניות שלי של 8% תשואה, ההשקעה נראית לפתע לא אטרקטיבית במיוחד.

נערך לאחרונה ב:
מדובר בתשואה גבוהה מאד (מעל 10% ככל הנראה). התעריפים מובטחים ל-20 שנה.
המספר מנופח ככל הנראה.
בפועל אין לי ספק שהמספרים יהיו פחות יפים, צריך לקחת בחשבון:
עלויות ניקוי תקופתי
המערכת לא עובדת ב100% תפוקה כיוון שיש אבק שמוריד את ההספק, ימים בהם המזג אויר לא אידיאלי, הזוית בכל הפנלים אינה אידיאלית ועוד.
תקלות: המערכת לא תעבוד ב100% כל השנה.
CAPEX: למערכת יהיו עלויות אחזקה במשך ה20 שנים האלה.
והכי חשוב כמו שציינת הפחת של הפנלים.
לפי ההערכות השמרניות שלי של 8% תשואה, ההשקעה נראית לפתע לא אטרקטיבית במיוחד.
גם 8% נשמע לי אופטימי

ראיתי שהוספת.
אחרי 25 שנה אתה צריך להחליף את כל המערכת זה הופך את כל הסיפור ללא משתלם. לפי חישוב אצבע של 8% אתה מכפיל את ההשקעה אחרי 25 שנה משמע השקעת 100 אחרי 25 שנה יהיה לך 200 ופאנלים שצריך להחליף אותם.
כל זה בזמן שה 100 שח שלך יהיו שווים 164 בגלל אינפלציה(2% הערכה) ולכן נשארנו עם רווח ריאלי של 36 שקל שזה 36% תשואה ב25 שנים.

נערך לאחרונה ב:
לי יש על הגג מערכת שהותקנה בסוף 2011, מספר תובנות עד כה:
1. תשואה שנתית נטו, כ 9% (התעריף שיש לי גבוה משמעותית מהתעריף שיש היום, אך גם מחיר המערכת היה גבוה מאוד)
2. פחת- יכולת הייצור של המערכת לא השתנתה בשנים שיש לי אותה עד כה. עניין הפחת הוא חשבונאי בלבד כרגע
3. המחיר בחוזה קבוע ל 20 שנה, וצמוד למדד
4. אין הוצאות אחזקה, אני מנקה את המערכת בעצמי
5. ההכנסה מגיעה אחת לחודשיים, ומשתנה מאוד בין עונות השנה, התשואה היא ממוצעת.

זה מה שקורה אצלי בשבע שנים האחרונות בערך

המערכות על גגות פרטיים היום הן מסוג מונה נטו - מקזז את חשבון החשמל באותו התעריף (לפי תעו"ז בלבד) וש להתאים את גודל המערכת לצריכה
ככל שגודל המערכת גדול יותר התשואה תהיה גבוהה יותר באחוזים כי ישנן עלויות קבועות.
ב2008 ניתן היה להגיע ל20% תשואה.
והיום מערכת ביתית מקסימלית של 15Kw תייצר בערך 13 אלף שח בשנה. מערכת כזאת עולה פחות מ100אלף שח
קח בחשבון שבהשוואת חישוב התשואה להשקעות אחרות הקרן נמחקת אחרי 20-25 שנה.
התשואה באחוזים מצויינת הבעיה היא שההכנסה האבסולוטית נמוכה ביותר - כמה מאות שקלים בחודש

ג.נ אני חי היום בעיקר ממערכות סולאריות שהותקו לפני 5-8 שנים

אצלי 150 מ"ר
150 מ"ר בשעה?! הכיצד?

אני יודע שאחד הקשיים הכי גדולים של הלוחות האלה זה לשמור על הנקיון ויש כל מיני חברות ופטנטים. אם אפשר לשלם 25 שקל למישהו שישטוף את זה זה מייתר הרבה.

מישהו יכול להסביר לי למה התעריף של חשמל מיוצר ע''י פנאלים ירד מלפני 10 שנים עד היום ? מה ההגיון של המדינה ?

מישהו יכול להסביר לי למה התעריף של חשמל מיוצר ע''י פנאלים ירד מלפני 10 שנים עד היום ? מה ההגיון של המדינה ?
היה מאד מסובסד, היום פחות, כלומר קיבלו הגיון.

מחיר ואט מותקן של פנל סולארי היה 4$ ב2008, היום פחות מ 0.5$
היה מאד מסובסד
הסיבסוד לא ישיר מהמדינה אלא נפל על צרכני החשמל - עלות האנרגיה הסולארית שחברת החשמל קונה נכנסת לסל הדלקים ומשפיעה על מחיר החשמל.
לפי מה שאני מבין ברשות החשמל ניסו לתת 14% תשואה כדי להניע את התחום - היום זה פחות

מדינת ישראל התחייבה בהתחלה ל20% אנרגיה מתחדשת עד 2020, מאז היעד קוצץ ל10%, סיכוי קלוש שנעמוד ביעד - כיום
בערך 3% מהחשמל מיוצר מאנרגיה סולארית

מחיר ואט מותקן של פנל סולארי היה 4$ ב2008, היום פחות מ 0.5$

הסיבסוד לא ישיר מהמדינה אלא נפל על צרכני החשמל - עלות האנרגיה הסולארית שחברת החשמל קונה נכנסת לסל הדלקים ומשפיעה על מחיר החשמל.
לפי מה שאני מבין ברשות החשמל ניסו לתת 14% תשואה כדי להניע את התחום - היום זה פחות

מדינת ישראל התחייבה בהתחלה ל20% אנרגיה מתחדשת עד 2020, מאז היעד קוצץ ל10%, סיכוי קלוש שנעמוד ביעד - כיום
בערך 3% מהחשמל מיוצר מאנרגיה סולארית
איך זה במדינות אירופה או ארה'ב? מבחינת תעריפים?

בנושא אנרגיה סולרית, לא הבנתי כל כך מה לא עובד טוב בזמן אחרון , במודלים של SOLARCITY חברת הבת של TESLA.
חשבתי להשקיע בה כדי להנות מתשואה של תחום זה.

בגלל התחרות בתחום וירידות המחירים המהירות של ממירי המתח והפאנלים הסולריים יכול להיות שלמי שנכנס כעת עדיף לחכות כי המחיר של המערכות העכשויות נשחק מאוד מהר. (סולראדג' שהיא חברה ישראלית ומובילת השוק כרגע בתחום ממירי המתח AC/DC ואופטימייזרים ללוחות, מדווחת על ירידות מחירים שנתיות של מוצריה בכ 8% בשנה)
לא דיברו פה על סוללות שאוגרות את החשמל העודף שנוצר במשך שעות האור ויכול לשמש בשעות החשיכה לשימושי הבית, לדוגמה.
זה תחום שיש ממנו ציפיות גבוהות. נכון לעכשיו, הסוללות מעט יקרות והקיבולת עדיין לא גדולה מספיק (אלא אם רוכשים מספר מארזים של סוללות).

בעתיד הלא מאוד רחוק, כאשר הנצילות של הפאנלים תעלה עוד יותר, מחיר כל המערכת ירד, ויהיו מכוניות חשמליות, לבתים פרטיים תהיה כנראה מוטיבציה רבה מאוד להשקעה בתחום.

כל התחום הזה הוא די מעניין.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א השקעה באנרגיה נקיה וטכנולוגיה ירוקה שוק ההון 15
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6

נושאים דומים