1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תמחור שוק המניות ותשואה עתידית

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Leo1, ‏30/8/18.

1. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

זה בדיוק מה שאמרו שיקרה אם טראמפ ייבחר

OxoTnicK, meni, שלי ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  2. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

למכפילים של המדד אין יותר מדי משמעות אם לא מבינים לעומק את הרכב המדד.
    ככל שהוא מורכב מיותר מניות צמיחה ככה למכפיל יש פחות משמעות.

ג"נ: לא משקיע במדדים.

איש(3718) אוהב/ת את זה.
  3. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

זה נכון וזה מסביר חלקית את העניין. חברות צמיחה אבל לא נשארות במצב זה לנצח. בסופו של דבר כנראה שאו שההכנסות והרווחים שלהם יגדלו או שמחירי המניות ירדו. השאלה היא מה מאלה יקרה.

4. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

אני רואה שכמעט כל הכותבים מאמינים בשוק יעיל לחלוטין. אני חושב שהשוק אינו יעיל. זה לפחות ניסיוני.
    מדדי התמחור אינם שרירותיים. אלה מדדים שמראים כמה אתם משלמים על כל דולר של הכנסות\רווחים\תזרים מוזמנים\שווי נכסים. אלה מדדים אובייקטיביים של תמחור המניות. גם ניתוח ערכים היסטוריים מראה שיש נטיה של המכפילים לנוע לכיוון הממוצע הרב שנתי שלהם והמכפילים בהחלט נותנים מידע על תשואות עתידיות. כרגע אנו נמצאים במצב חריג ביותר בתמחור המדדים. היסטורית אפשר לצפות ממצב כזה תשואה שלילית. רווחת פה טענה שצריך להשקיע במדדי המניות כי היסטורית הם נותנים תשואה גבוהה יותר מכל אפיק אחר. מצד שני כאשר לוקחים בחשבון מכפיל ערך כלשהו, פתאום ההיסטוריה לא חשובה. יש פה סתירה. זה מרגיש שהאנשים פה מסתכלים על הנתונים שנוחים להם ומתעלמים מאלה שלא נוחים להם.
    לדעתי לגיטימי לנסות לנתח את המצב הנוכחי ולנסות להעריך תשואות עתידיות. אורי ג. העלה נקודה חשובה שעוזרת להבין את המצב. אפשר לנסות להמשיך את הדיון.

5. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

לנצח?

ונראה לי אתה מבלבל תשואה (לטווח זמן כלשהוא) ותוחלת תשואה.

אם אתה חושב שתוחלת התשואה שלילית, לא רואה איך להמשיך את הדיון.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  6. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

המילה 'תוחלת' אינה לגמרי מדויקת פה. תוחלת מוגדרת עבור התפלגות אקראית ידועה. כאן אין באמת התפלגות ידועה. יש כאן משתנה, שערכו העתידי אינו ידוע לנו, ואנחנו מנסים לחזות אותו. אנחנו יכולים לבנות משערך להתפלגות התשואה העתידית עבור כל נקודת זמן בעתיד או רק לתוחלת שלה. כך שזאת 'תוחלת', שהמשערך שלנו נותן ולא תוחלת התפלגות התשואה האמיתית.
    המשערך הכי פשוט לא מתחשב בכלום ופשוט נותן את ממוצע התשואה ההיסטורית. הוא נותן תשואה מאוד גבוהה ואנשים פה אוהבים אותו. המשפחה הבאה של משערכים לוקחת בחשבון פרמטר אחד - תמחור מדדי המניות לפי מדד אובייקטיבי כלשהו של רווח\הכנסות\תזרים מזומנים וכדומה. אז אפשר לבנות משערך לפי ביצועי העבר כתלות בתמחור הנוכחי. נתתי שתי דוגמאות למשערכים כאלה בהודעה הפותחת. יש הגיון מאחורי משערכים אלה וגם ביצועי העבר שלהם די טובים. נכון לעכשיו כמעט כל משערך מהמשפחה הזאת מנבא תשואה שלילית ל-5 עד 10 השנים הקרובות. במובן הזה 'תוחלת' התשואה הצפויה היא אכן שלילית.
    האם אני משוכנע שהתשואה תהיה שלילית? לא. לכן פתחתי את השרשור הזה. עם זאת, לבטל אפשרות של 'תוחלת' תשואה שלילית למרות הנתונים ההיסטוריים שצופים זאת, נראה לי זחיחות ושחצנות. טיעונים מנומקים יעזרו יותר.

navv, ברננקי, meni ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  7. Rahash

Rahash משתמש ותיק

ההבדל, לדעתי, הוא שהשקעה במדדים רחבים לא נשענת רק על ההיסטוריה של המדדים, אלא על ההנחה שהחברה האנושית נמצאת במגמה תמידית של צמיחה, ושהמדדים משקפים את זה.

8. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

השאלה איננה אם השוק יעיל.
    השאלה היא אם אתה תוכל להיות יעיל ממנו.

כאנקדוטה בלבד, ראה את התגובה הראשונה של "פלוני" כאן.
    הוא כותב בתחילת 2014 שהמכפילים נורא גבוהים, ושזה לא הזמן הנכון להיכנס לשוק. עונה לו הסולידית שכבר אמרו את זה ב2011, ב2012, וב2013.

יכול להיות שמישהו יביא את השרשור הזה ב2022, ויספר איך Leo1 היה בטוח שאנחנו עומדים לפני נפילות, וכמה השוק עלה מאז. איך תרגיש אז, ועד כמה תדבק בתוכנית ההשקעה שאומרת לחכות למכפילים נמוכים עוד יותר?

אני לא יודע מה יקרה, אני מניח שאנחנו עומדים לפני נפילה. הבעיה היחידה שאני לא יודע כמה זמן לפני הנפילה הזו אנחנו עומדים.
    אני מעדיף להיות בשוק המניות בינתיים, לפי פרופיל הסיכון שהגדרתי לעצמי, ואם יהיה צורך (בגלל עליות או ירידות), לאזן.

הרבה יותר חשוב מהערכת תשואות העתיד, זה שיטה שתוכל להשתמש בהם כדי לקבוע אם להיות בשוק, וכמה.

יהיה מעניין אם תציג שיטה כזו.

בכל אופן, יש בעיה מובנית עם שיטות כאלו, שאתה צריך להוכיח לאורך זמן רב ועם ביקורת ראויה שהן עובדות. אם יעשו את זה (בד"כ באקדמיה), והשיטה תהיה מפורסמת מספיק - סביר שהיא תפסיק לעבוד. אל תשכח שהכוחות הגדולים בשוק אינם ההמון המבוהל, אלא המוסדיים שמנסים להרוויח על חשבון ההמון המבוהל (ואלו על חשבון אלו). ולמוסדיים, יש הרבה יותר כח ממך.

אם יש לך שיטה כזו, שאינה מפורסמת, שאתה משוכנע בנכונותה, אתה מוזמן להשתמש בה, ואם תרצה, גם לספר לנו עליה.

אם טווח ההשקעה שלך הוא ל5-10 שנים, אז תוחלת התשואה שמעניינת אותך היא ל5-10 שנים.
    אם טווח ההשקעה שלך גדול מזה, מעניין אותך מה תהיה תוחלת התשואה של תכנית ההשקעה שלך בטווח ההשקעה שלך.

תוחלת שלילית באיזה טווח?
    אתה מתכוון לתוחלת שלילית כמו מה שקרה עם השוק היפני?
    (אגב, גם שם, עוד 10, 20 או 50 שנה, התוחלת תהיה חיובית גם למי שהשקיע בפיק ב1989)

קשה לי מאוד לקבל את הטענה של תוחלת שלילית, של השוק העולמי, לנצח.
    המשמעות היא שהעולם יפסיק להתקדם.
    או שהוא יתקדם דרך מכשירים שאינם מתבטאים במניות (ואני מקבל הקצאת נכסים שונה אם לדעתך שוק המניות לא מייצג את השוק כולו).
    אני לא יכול לקבל את זה שהעולם פשוט יפסיק להתקדם. זה חלק מהטבע האנושי. אם מדובר באיזו מלחמת עולם גרעינית, כנראה שטיב ההשקעה האופטימלית שלך לא הכי יעניין אותך, ויותר יעניין אותך כמה זהב פיזי יש לך, האם תוכל לקנות באמצעותו אוכל, והאם כנופיות לא ישדדו אותך.

נראה לי שזה מה ש @FIYaacov התכוון בהקשר של תוחלת שלילית לנצח.

תוחלת שלילית ל5 או 10 שנים הוא משהו שכנראה קשה מאוד לחזות, ובטח לתזמן, אז צריך שיטה מסודרת. אני לא אומר שאין כזו, אני פשוט בספק אם תוכל לדעת עליה בזמן.

9. וולטר_סובצאק

וולטר_סובצאק משתמש רשום

סתם בשביל להראות את השרירותיות של CAPE, במהלך 2019, יירדו נתוני הרווחים של החברות ב-2009 מהחישוב של המדד. הנתונים האלה מאוד נמוכים. אפשר לראות את כל הנתונים פה: http://www.econ.yale.edu/~shiller/data/ie_data.xls
    אם נניח רווחים של החודש האחרון בכל חודשים של 2019, במקום 33, המדד יירד בעשירית, ויהיה 29.

MMM אוהב/ת את זה.
  10. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

אני די מסכים עם מה ש-דור דורים כתב. הכוונה שלי בתשואה שלילית היא כמובן לשנים הקרובות ולא לנצח. חשבתי שזה ברור. הטענה שלי היא שגם הטענה שמדדי המניות צפויים לתת תשואה חיובית בסה"כ מבוססת על מודל. למה שנאמין למודל זה ולא למשפחת המודלים המבוססי תמחור, שכמעט כולם צופים תשואה שלילית? יש למודלים אלה ביצועי עבר לא רעים ויש בהם היגיון רב.
    האם יש שיטה שאומרת מתי להשקיע במדד ומתי למכור, ונותנת תשואות טובות יותר מהשקעה קבועה במדד? לא קשה למצוא שיטות כאלה שעובדות על העבר, אבל האם הן יעבדו על העתיד? איך אפשר בכלל לדעת? את אותו הדבר אבל אפשר להגיד על המודל שצופה תשואה חיובית.
    אני חושב אבל שאפשר לנסות לנתח את המצב הנוכחי ולנסות להבין מה צפוי בעתיד ולמה. האפשרויות הן כאמור:
    1) המכפילים ישארו גבוהים לנצח
    2) הרווחים יגדלו משמעותית
    3) מחירי המניות ירדו
    4) אינפלציה גבוהה

נראה לי שהיסטורית האפשרות השלישית היא הסבירה ביותר. זה לא אומר שזה בהכרח מה שיקרה הפעם, אבל לדעתי צריך הצדקה טובה כדי לטעון שיקרה משהו אחר.

11. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

נראה לי שזה הקצר,רוב הקוראים פה לא מאמינים שניתן לחזות את שוק המניות לטווח הקצר ולא מאמינים שניתוח טכני עובד.
    בטווח הקצר כול מה שאמרת היה נכון גם לפני כמה שנים ולא התממש......האם הבורסה תרד בשלב מסוים? כן! האם אפשר לצפות בוודאות סבירה מתי? לדעתי לא(ובנוסף לא יהיה אפשרי לזהות מתי כדי לחזור)
    מסקנה...עם אתה משקיע לטווח ארוך ולא מאמין שיש לך את היכולת לתזמן זה לא משנה לך..... אבל עם אתה חושב שאתה יכול אני מפרגן בהצלחה!

sogi אוהב/ת את זה.
  12. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

גם אני לא מאמין בניתוח טכני. לא הזכרתי ניתוח טכני בשום מקום.
    לא ממש. אומנם כבר לפני שלוש שנים המכפילים הראו שהשוק יקר, אבל המצב ממש לא התקרב למה שהוא היום ולא היה צפי לתשואה שלילית.
    אני מאמין שניתן לתזמן דברים בשוק כשמבינים אותם. ניסיתי לפתוח דיון על התמחור הנוכחי כדי שנוכל להבין את המצב טוב יותר.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  13. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

בהצלחה(לא בציניות)
    מעניין אותי מה גורם לך לחשוב שתצליח איפה שמומחים שיש להם ידע רב ומשאבים רבים נכשלים באופן דיי גורף?
    ברור לך שבאופן מובנה גם עם זה אפשרי לתזמן רק מעטים מאוד יצליחו.
    בתור קוריוז נזכרתי במחקר שקראתי(אין לי קישור כרגע) של בנק שמראה שהמשקיעים הכי מוצלחים אצלו היו חשבונות לא פעילים(רובם אנשים שנפטרו לא עלינו, אאל"ט), מה שמראה שאפילו גופה מצליחה לנצח משקיעים מנוסים שמנסים לתזמן\לצאת\להיכנס

sogi אוהב/ת את זה.
  14. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

הסיבה שבגללה אני חושב שאפשר לתזמן דברים בבורסה היא כי אני עוקב אחרי השוק הרבה שנים וחלק מהזמן הזה גם סחרתי והצלחתי לא רע בכלל. אני לא יודע הכל ואני לא טוען שאני יכול להרוויח בכל סיטואציה, אבל אני בהחלט מאמין שאפשר להבין דברים ואפשר להרוויח.
    ניסיוני לגבי השוק הוא:
    1) השוק אינו יעיל.
    2) אפשר למצוא שיטות להרוויח שבאמת פועלות, אבל לשיטות האלה יש נטיה לאבד מכוחן עם הזמן, גם כשהן לא מתפרסמות. זה כנראה קורה כי אנשים נוספים עולים על השיטות האלה, משכללים אותן ומנצלים אותן עד תום. לפעמים שיטות גם מפסיקות לעבוד בגלל שינויים מבניים בשוק. מצאתי בעבר שיטה להרוויח, שהייתה פשוטה באופן מפגר כמעט ועבדה עם תוחלת רווח שלא תיאמן. לצערי אבל השיטה הזאת הפסיקה לעבוד בשלב מסוים.
    3) קל למצוא דברים בשוק שלא מתומחרים נכון, אבל ברוב המקרים מדובר במצבים שקשה עד בלתי אפשרי להרוויח מהם בלי לקחת סיכונים בלתי סבירים. דרכים אמיתיות להרוויח הרבה יותר קשה למצוא.

נערך לאחרונה ב: ‏4/9/18
    דור דורים אוהב/ת את זה.
  15. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

אבל זה תמיד נכון, כלומר גם בהנחת תשואה חיובית לטווח ארוך לטווח קצר תמיד יש סיכון של תשואה שלילית.
    האם הסיכון עלה בגלל שהמכפילים גבוהים? לדעתי לא (בעיקר בגלל שאנחנו בסביבת ריבית די חדשה ולא ראינו תנודתיות יוצאת דופן בשנים האחרונות)

וגם אם כן, אז שוב עולה הדיון כמה אפשר לנצל את הידע הזה. אתה תצטרך לדייק גם בנקודת היציאה מהשוק (/פתיחת פוזיציית שורט) וגם בחזרה אליו.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  16. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

למרבה הצער המחקר הזה הוא מיתוס.

ועדיין אני מאמין שהתוצאה הזו הוא נכונה. יש מספיק מחקרים אחרים שמראים שאנשים הם פשוט גרועים בתזמוני שוק:

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  17. דור דורים

דור דורים משתמש בכיר

זהו, שלא רק.
    אמנם יש מודל של תשואות עבר שמצדיק את זה כמובן.
    אבל הרעיון עמוק מזה.
    העולם מתפתח. הוא התפתח בעבר, והוא כנראה גם יתפתח בעתיד.
    חלק משמעותי מההתפתחות הזו נעשה באמצעות חברות ציבוריות (החלק האחר נעשה כנראה באמצעות ממשלות וחברות פרטיות, אבל בהן אי אפשר לקנות מניות).
    אם תקנה מניות של חברות, תהיה חלק מההתפתחות הזו.
    זו הסיבה היותר עמוקה שאני מניח שתוחלת התשואה העתידית היא חיובית. תשואות העבר זה רק בחינה קלה שמאשרת את הרעיון הזה.

יש משהו אחד שאני יכול להגיד על מכלול השיטות האלו.
    הממוצע שלהן נמוך מהמדד (בגלל עמלות בעיקר).
    בתוך כל אלו שיודעים להיכנס ולצאת בדיוק בזמן, יש את אלו שלא יודעים. כשאתה מנסה להרוויח כסף על ידי זה שתנסה להביס מישהו אחר, אתה חייב להסביר היטב איך אתה טוב ממנו. הטענה שלי היא שלא מעט מאלו שאתה מנסה להביס, הם המוסדיים. ואני לא חושב שאני יכול להתקרב למשאבים שיש להם.
    גם כאן זה עיקרון מתמטי שלא תלוי בעבר או בעתיד.

אני באופן אישי לא עשיתי הרבה, ואני לא סבור שיש לי את היכולת להחליט החלטות בזמן אמת שיהיו טובות מהחלטות של המתחרים (אולי שלא בזמן אמת, עם איזושהי אוטומציה שמקבלת את ההחלטות, זה משהו שאני כן מסוגל לעשות).
    אני בכלל לא בטוח שיש אדם אחד שיש לו יכולות כאלו.
    היכרתי אישית אנשים שהיו בטוחים שיש להם את היכולת, ובמקרי קיצון הפסידו את רוב מה שהרוויחו.
    שים לב שכתגובה ראשונה ענו לך עם הפוסט של הסולידית, שם השאלה מה אתה הולך לעשות עם זה....

בכל אופן, אם אתה רוצה להתמקצע בלהכות שוק, נראה לי ששוק הנדל"ן הרבה יותר מתאים לעניין. הוא הרבה פחות סחיר, הרבה פחות שקוף, וממילא ניתן למצוא בו לא מעט הזדמנויות. אני חושב שהתוחלת של השוק נמוכה משוק המניות, אבל שעם מספיק יידע ומספיק ניסיון, ניתן להכות אותו.

i3arnon ו-Yevgeny אוהבים את זה.
  18. Sesquiterpene

Sesquiterpene משתמש ותיק

הרבה חברות ציבוריות משקיעות בחברות פרטיות, אז במידה מסוימת החזקה של המדד הרחב גם נותנת חשיפה לחברות פרטיות. לא מדובר במשקל השוק, אבל זה עדין משהו.

19. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

אני תוהה אם ראינו עכשיו את היום הראשון של תיקון משמעותי ואולי שוק דובי. יש כרגע התכנסות של הרבה צרות עבור המניות, רובן ככולן היו ידועות מראש וצפויות לעכשיו.

adamshalev אוהב/ת את זה.
  20. DorA

DorA משתמש ותיק

כימאי ו-Yoss אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.