1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

תמחור שוק המניות ותשואה עתידית

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Leo1, ‏30/8/18.

1. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

תמחור מדד ה-S&P 500 לפי כל מדד מקובל נראה בשמיים.
    לפי מדד שילר התמחור הנוכחי שני רק לבועת הדוט קום ועבר אפילו את שיא הבועה של 1929.
    https://www.gurufocus.com/shiller-PE.php
    תשואות היסטוריות מהמצב הנוכחי לפי Gurufocus הן:

Scenario Shiller P/E after 8 Years Annual Return from Today (%)
    Really Lucky 1.5%
    Lucky -0.6%
    Reverse to the Mean -3.2%
    Unlucky -6.5%
    Really Unlucky -10.9%

'מדד באפט' עכשיו מגרד את השיא של כל הזמנים, שהיה בשיא בועת הדוט קום.
    https://www.gurufocus.com/stock-market-valuations.php
    גם כאן ההיסטוריה נותנת צפי לתשואה שלילית.
    Price/Sales מראה על מצב חמור עוד יותר ונמצא בשיא כל הזמנים.

זאת נראית לי הנחה סבירה שהמדדים יחזרו בעתיד קרוב לערכיהם ההיסטוריים. התרחישים המרכזיים שיכולים להוביל לכך הם:
    1) עליה דרמטית בהכנסות ורווחים של החברות.
    2) ירידה משמעותית במחירי המניות.
    3) אינפלציה גבוהה בארה"ב ו\או פיחות של הדולר.

מה אתם חושבים על המצב?

נערך לאחרונה ב: ‏30/8/18
  2. Mamaof

Mamaof משתמש ותיק

3. FIYaacov

FIYaacov משתמש בכיר

לא אמרו אותו דבר לפני שנה? ושנתיים? וארבע?

אתה מציע לעבור לניהול אקטיבי של התיק?

4. Ben Dover

Ben Dover משתמש ותיק

דעתי האישית היא שכל המדדים האלה לא מגובים בשום עובדות וסתם נועדו להכניס ודאות מדומה למשהו רנדומלי לחלוטין.
    לפי איך שאני רואה את זה, ה- SP500 מתנהג כמו שהוא התנהג תמיד בסרגל לוגריתמי.
    כמובן שגם מהגרף הזה אי אפשר להסיק כלום חוץ ממה שהיה בעבר, אבל סה"כ נראה שהכל גדל בקצב די דומה לאורך ההיסטוריה.

Matan, JBUZZ, nicepo1 ו-7 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  5. doc29

doc29 משתמש בכיר

אני חושב:
    1. יש תמחור יתר מסויים של ה-s&p500, אבל הוא הרבה פחות חמור ממה שמשתמע מהמדדים מכל מיני סיבות. הרבה אנשים חכמים ממני יודעים לנמק למה המספרים של פעם לא רלוונטיים לחישובים היום (ענייני בייבאק, שינויים חשבונאיים ועוד). המסקנה של רובם היא שהשוק יקר, אבל לא מנופח.
    לדעתי- תשואות עשויות בסבירות גבוהה להיות פחות מההיסטוריות.
    2. למרות זאת- מדובר עדיין בכלי עם תוחלת התשואה הגבוהה ביותר, אז זה לא אמור להשפיע על ההחלטה האם להשקיע. אולי רק לגרום לך לחסוך יותר מתוך הנחה שיהיו תשואות נמוכות יותר.
    3. מה שהבאת קשור לארה"ב. המחצית השניה של העולם בתמחור הרבה יותר זול. לכן תיק כמו VT מפחית את הסיכון הרבה יותר.
    4. אלא אם אתה משקיע את כל ההון היום, זה לא כזה קריטי, כי אתה תיכנס בהרבה נקודות תמחור שונות.
    5. אולי יותר שווה מבעבר לפזר את הכסף עם אפיקי השקעה אלטרנטיביים?? (לא ממליץ, רק מעלה אופציה).

fliper, הראבאקיסט, sogi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  6. yik

yik משתמש ותיק

למשל?

7. doc29

doc29 משתמש בכיר

נדלן, הלוואות חברתיות, אולי מסחר אלקטרוני (לא יודע אם זה בדיוק השקעה או יזמות או משהו אחר, אבל זה בהחלט עוד נתיב אפשרי לעשיית כסף, לפחות בתאוריה, לא בטוח עד כמה פאסיבי). זהו בערך מה שקופץ לי.

עריכה: נזכרתי שראיתי לא מזמן כתבה על השקעה בחנייה :) מאמין שכמו נדלן "רגיל" זה גם בועתי, אבל סתם כדי שיהיו לי עוד תשובות...

כאן בטח יהיו עוד דוגמאות:
    https://www.hasolidit.com/kehila/threads/ריכוז-השקעות-אלטרנטיביות-מחוץ-לשוק-ההון.461/page-2

8. DavidA

DavidA משתמש בכיר

אז אתה אומר שהסיכון במניות גבוה מדי, לכן זה זמן טוב להכנס להשקעות יותר מסוכנות כמו הלוואות חברתיות?

כימאי, HHH, אורי ג. ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  9. סטרבו

סטרבו משתמש ותיק

לדעתי פשוט התכוון שאם מחפשים החזר גבוה יותר, יצטרך לקחת סיכון גדול יותר

הראבאקיסט אוהב/ת את זה.
  10. sogi

sogi משתמש בכיר

כמו שאמרו פה לפני, אם יש מגמה שנמשכת זמן מסויים ואז נפסקת (למשל "ה-S&P מאופיין בתשואה של X אחוז") אז תמיד אפשר למצוא הסבר מדוע זה קרה. אם השוק השוורי הזה יימשך 30 שנה, אז גם יהיה הסבר.
    בדיעבד בטח "המומחים" יגידו למשל משהו כמו "הייתה התקדמות בבינה מלאכותית ומכונות אוטונומיות".

שלי ו-הראבאקיסט אוהבים את זה.
  11. Leo1

Leo1 משתמש ותיק

האם תשקיעו במדדים בכל מחיר? מה אם מכפילי הרווח\הכנסות\נכסים יהיו כפולים ממצבם הנוכחי?

12. סטרבו

סטרבו משתמש ותיק

לא משקיע מדדים.
    אבל אם הייתי לא רואה סיבה למה להפסיק.
    1. מה החשש שלך?
    2. מה האלטרנטיבה?

13. DorA

DorA משתמש ותיק

גם אני לא משקיע במדדים אבל עצם השאלה שלך מעלה תהיות אם אתה אמור להיות משקיע מדדים. בתיאוריה משקיעי מדדים צריכים להיצמד לתכנית ההשקעות שלהם באש ובמים תוך כדי התעלמות מהמציאות וכל מי שלא עושה זאת (וגם מי שכן) מפסיד למדד שרירותי כלשהו שכל אדם בכדור הארץ מגדיר בצורה שונה ולכן תמיד יוצא פראייר!

14. doc29

doc29 משתמש בכיר

שאלה מעולה. אבל כדי להשלים אותה- צריך לשאול- אם לא נשקיע ונמשוך את הכסף - עד מתי נחכה? שנה? שנתיים? עד שהמכפילים ירדו ב-20%? כלומר זו חוכמה קטנה להגיד השוק יקר - צריך לצאת ממנו, אם אין אלטרנטיבה ברורה שחושבים שתכניס יותר כסף.

15. Ben Dover

Ben Dover משתמש ותיק

כן. אני לא עוקב אחר הפרמטרים האלה בכלל. אין לי מושג מה הנורמה שלהם (למישהו יש?) ואני אפילו לא מכיר את חלקם.

בנוסף לזה שלדעתי הם חסרי ערך בדיוק כמו לנבא מניות לפי כיוון הרוח, חלק מהקטע בהשקעה במדדים היא הפאסיביות האמיתית. אני לא צריך להתעסק עם כלום, לא צריך לקרוא על כלום, לא בודק כלום, לא מעניין אותי איזו מדינה קורסת או איזו באיזו חברה ה- CEO גנב מהלקוחות.

בכללי, דעתי על כל התחום הזה של ניבוי מניות היא כמו על דת או הומאופתיה.
    יש הרבה דיעות והרבה אסכולות (שוק יעיל, קוראי גרפים, משקיעי ערך, מנתחי כיוון שוק לפי רשת חברתית ועוד...). כל אחד טוען שהוא יותר טוב מהאחרים וכל אחד מפליץ מחקרים ממוקדים מאד (שוק של מדינה 1 לרוב, על פני כ-20 שנה), ברמה מאד נמוכה ושמראים רק קורלציה. מחקרים כאלה בטח שלא היו מתקבלים בתחומים כמו פיזיקה, מתמטיקה או מדעי המחשב. זה מביא אותי למסקנה המתבקשת שהכל בולשיט ושאף אחד לא באמת יודע כלום. זה משאיר אותי רק עם אופציה הגיונית אחת: לקנות את כל השוק בצורה כמה שיותר רחבה ופשוטה לתפעול. אז יכול להיות שיש איזה קרן גידור או 2 בעולם שיעקפו אותי לטווח ארוך (ההיסטוריה מראה שאין הרבה כאלה), אז שיהיה להן בכיף. בזמן הזה אני אשקיע את הזמן שלי בדברים אחרים ועדיין אהנה מתשואה מדהימה.

Matan, שלי, משה ו-7 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  16. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

כמה הערות:
    * מנגנון האיזון בין הנכסים בתיק שלך (נגיד בין הפלח המנייתי לאגחי) דואג לשמור על רמת הסיכון שלך וגם לכך שכאשר חלק מהנכסים עולים והופכים ל"יקרים" יותר יחסית, בזכות האיזון כל פעם תמכור חלק מהם ותשקיע בנכסים שעלו פחות באופן יחסי.
    * ככל שהמדד שאתה משקיע בו הוא רחב יותר, יש פחות רגישות להתנפחות בועתית בלתי מוצדקת (וקריסה אח"כ), אם כי זה כמובן לא פותר לגמרי את המחזוריות של העליות והירידות. מדד מנייתי של חברות העוסקות בתחום ספציפי יכול להיות רגיש יותר מאשר מדד של חברות מכל התחומים (בועת הדוט קום נגיד). מדד מניות של חברות של מדינה מסוימת רגיש יותר מאשר מאשר מדד מניות עולמי רחב (הבועה של יפן נאמר).

Matan, שלי, doc29 ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  17. orensp

orensp משתמש ותיק

"
    בשנת 1948 בחנו בעין זהירה את מדד הדאו ג'ו שעמד על 180, ולא התקשינו להגיע למסקנה שהוא "אינו גבוהה יחסית לערך הממשי"
    כשניגשנו לבעיה ב-1953, הממוצע באותה שנה עמד על 275. עלייה של כמעט 50% ...נאלצנו להודות בקושי שלנו להגיע למסקנה סופית.
    אך הדאיגה אותנו העובדה שבשנת 1953 עלה המדד לאורך תקופה ארוכה יותר מרוב השווקים השוריים בעבר, ורמתו הניבה שיא של כל בזמנים.
    בהצבת נתונים אלה מול נתוני הערך הצענו מדיניות זהירה.
    בתחילת 1959 מצאנו את הדאו ב 584. את הניתוח שערכנו ניתן לתמצת:"הלך הרוח בשוק מעלה אותו באופן בלתי מוצדקת לגבהים לא מוצדקים".
    בשנת 1961 עלה הדאו לרמה של 685 ובסוף השנה ל-735.
    נובמבר 1964 הדאו הגיע לערך של 892 אחרי נפילה של 30% בין 1961-1962.
    1968 הגיע הדאו ל-1030...
    "
    סתם שיעור בהיסטוריה מהספר המשקיע הנבון. שים לב שהתקופה הזאת דומה היסטורית לתקופתנו מבחינת ריבית, עלייה מ 1% ב 1959 ל 6% בתחילת שנות ה-70.

*לא שזה אומר משהו חוץ מזה שאף אחד לא באמת יודע מה יהיה.

נערך לאחרונה ב: ‏31/8/18
  18. כימאי

כימאי משתמש ותיק

ראיית המציאות היא דווקא מאד צלולה. ההתעלמות היא מאירועים (במציאות) ברמת רזולוציה יומית, והתמקדמות בקבועי זמנים ארוכים הרבה יותר.

doc29 אוהב/ת את זה.
  19. Wannabe

Wannabe משתמש סולידי

האם הדחה של טראמפ תשנה את התמונה ותגרור עמה בריחה מאסיבית של משקיעים?
    מהי דעתכם?

20. Rahash

Rahash משתמש ותיק

דעתי היא שזה לא יקרה

artist אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
תמחור השוק ה"נכון" כולל אגח פינת המשקיעים ‏2/7/19
שאלה על תמחור מנייה מחוץ לשעות הרגילות פינת המשקיעים ‏20/5/19
מדוע שווי שוק של חברה מוריד את מחיר המניה שלה? פינת המשקיעים ‏ביום שלישי ב- 02:24
עליה של אג"ח בעת ירידה של השוק הכללי פינת המשקיעים ‏ביום שני ב- 19:50
גיבור ''מכונת הכסף'', מייקל ברי: הצלחתי לזהות את הבועה הבאה בשוק פינת המשקיעים ‏6/9/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.