• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות חדש - זוג עם הכנסה נאה וזוג ילדים

trigo

משתמש סולידי
דירוג
11
הי לכולם,

אשמח לדעות ורעיונות לגבי התיק החדש שאני מעוניין לבנות.
קצת רקע: אנחנו זוג עם הכנסה נאה, גרים בדירה ברשותינו, משכירים דירה נוספת, ועם שני ילדים קטנים (שנתיים וחצי ושנה).
בשנתיים האחרונות הוספנו בערך 30K ש"ח מידי חודש לתיק ההשקעות שדי דומה ל"שווקים מתנגשים" של מוחמד אלעריאן. כיום הוא מתקרב למליון ש"ח.
אנחנו מעריכים שנוכל להמשיך לחסוך בקצב הזה מבלי לפגוע ברמת החיים שלנו.

המסחר עד היום הנתנהל דרךבית השקעות ישראלי, ולאחרונה פתחתי חשבון ב-IB (ישירות). אני רוצה לנצל את הזדמנות העברת הכספים ולבנות תיק כזה:

20% - סולידי
20% - שווקים מפותחים
20% - שווקים מתעוררים
10% - נדל"ן
10% - סחורות
10% - חדשנות
10% - קריפטו

הסבר ושאלות:
1. מה היא השקעה סולידית בימינו? חשבתי שאג"ח מדינה צמוד הוא כזה, אבל קראתי בבלוג ובפורום הרבה נגד זה. מה היא בעצם אלטרנטיבה סולידית?
2. האם סנופי הוא מספיק כדי לכסות שווקים מפותחים, או שעדיף MSCI?
3. אני מתלבט בין שווקים מתעוררים לבין מניות ערך נמוך. המטרה היא מניות של דברים עם פוטנציאל צמיחה. האם ההתבלטות היא בכלל נכונה?
4. הכנסתי נדל"ן וסחורות בתור נכסים שאינם במתאם - האם אני צודק כאן?
5. חדשנות וקריפטו הם החלקים הספקולטיביים שאני מרגיש שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו. חשבתי על ARKK ו-ETF קריפטו כלשהו. מה דעתכם? והאם יש דברים ספקולטיביים אחרים שאני לא מכיר שכדאי לי לשקול?
6. האם זה נכון שעדיף לי לחפש תעודות סל איריות בגלל נושא הדיבידנדים? במידה וכן - איך מוצאים כאלו (לפי הקטגוריות הנ"ל)?

7. מה אני מפספס? איפה אני טועה? למה אני עושה שטויות?

תודה!

הי לכולם,

אשמח לדעות ורעיונות לגבי התיק החדש שאני מעוניין לבנות.
קצת רקע: אנחנו זוג עם הכנסה נאה, גרים בדירה ברשותינו, משכירים דירה נוספת, ועם שני ילדים קטנים (שנתיים וחצי ושנה).
בשנתיים האחרונות הוספנו בערך 30K ש"ח מידי חודש לתיק ההשקעות שדי דומה ל"שווקים מתנגשים" של מוחמד אלעריאן. כיום הוא מתקרב למליון ש"ח.
אנחנו מעריכים שנוכל להמשיך לחסוך בקצב הזה מבלי לפגוע ברמת החיים שלנו.

המסחר עד היום הנתנהל דרךבית השקעות ישראלי, ולאחרונה פתחתי חשבון ב-IB (ישירות). אני רוצה לנצל את הזדמנות העברת הכספים ולבנות תיק כזה:

20% - סולידי
20% - שווקים מפותחים
20% - שווקים מתעוררים
כל המניות ה'רגילות' (שהן לא 'חדשנות') מחולקות 50:50 מפותחים:מתעוררים. זה הטיה מאוד גדולה לשווקים מתעוררים (ביחס לחלקם במדד העולמי).
(ב'כשהשווקים מתנגשים' שהסולידית מתארת, מתעוררים הם פחות משליש מהמניות, וגם זה הרבה)

10% - נדל"ן
10% - סחורות
10% - חדשנות
10% - קריפטו

הסבר ושאלות:
1. מה היא השקעה סולידית בימינו? חשבתי שאג"ח מדינה צמוד הוא כזה, אבל קראתי בבלוג ובפורום הרבה נגד זה. מה היא בעצם אלטרנטיבה סולידית?
דווקא הפורום יוצר לי רושם שהוא מאוד בעד. הטיעון היחיד שראיתי נגד היה בבלוג, שהמדד יכול להיות אינדיקטור גרוע של האינפלציה (ולכן ה'צמוד' ב'אג"ח צמוד' לא יגן מפני אינפלציה כמו שהוא אמור).
הרושם שלי היה שיותר נפוץ מלהחזיק רק אג"ח צמוד זה להחזיק 50:50 עם אג"ח שקלי (לא צמוד). או פשוט קרן אג"ח כללי (שמחזיקה את שניהם)
יש הרבה אזכורים ל: מזומן ופק"מ (יש בנקים שמציעים פקדונות אטרקטיביים).

2. האם סנופי הוא מספיק כדי לכסות שווקים מפותחים, או שעדיף MSCI?
הוא מספיק להרבה מאוד אנשים - גם בארה"ב וגם בארץ. אני אישית מאמין בno market left behind.

3. אני מתלבט בין שווקים מתעוררים לבין מניות ערך נמוך. המטרה היא מניות של דברים עם פוטנציאל צמיחה. האם ההתבלטות היא בכלל נכונה?
מניות ערך נמוך זה small cap? או small cap value?
מניות קטנות ושווקים מתעוררים הם דברים שונים וה"מחזוריות" שלהם (נותנים תשואה גבוהה יותר / נמוכה יותר ממניות גדולות ארה"ב) התנהגה שונה.

4. הכנסתי נדל"ן וסחורות בתור נכסים שאינם במתאם - האם אני צודק כאן?
מה המטרה? לשמר את ערך התיק בעיתות משבר / אינפלציה בלתי צפויה? להקטין תנודתיות (למה?)? להשיג תשואה?
לסחורות יש תשואה נמוכה עד שלילית. לי זה עושה היגיון: דברים כמו נחושת, חיטה, וכו' נהיים זולים יותר כל הזמן, במונחים ריאליים.
כמובן שדברים משתנים, ולפעמים דרסטית. אבל אם אתה אופטימי, כמוני, אתה מאמין שכוח הקנייה של אדם, במונחים של ק"ג מתכת/נחושת/חיטה/עץ/בטון/וכו' רק תעלה מעשור לעשור.
(האם אתה משיג משהו מנכס שאינו במתאם, אם התשואה שלו בתוחלת נמוכה יותר? האם אתה מתכוון לאזן מחדש לעיתים תכופות? למשוך מהתיק בקרוב? נראה לי שהמטרות בבחירת הנכסים משתנות עם הצרכים וההתנהלות הצפויה)

5. חדשנות וקריפטו הם החלקים הספקולטיביים שאני מרגיש שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו. חשבתי על ARKK ו-ETF קריפטו כלשהו. מה דעתכם? והאם יש דברים ספקולטיביים אחרים שאני לא מכיר שכדאי לי לשקול?
מה זה אומר '10% קריפטו'? אם הקריפטו שלך ירד ב90% ויהפוך ל1% מהתיק, אתה תקנה עוד?
יש כבר ETF קריפטו?
הפתיע אותי לגלות שהמנהל של GBTC, באופן מוצהר, רק קונה ביטקוין ואף פעם לא מוכר (רק מייצר יחידות של הקרן, לא פודה אותן). התוצאה היא שכשהביטקוין ירד, GBTC ירד יותר. כלומר הוא עוקב אחרי מחיר ביטקוין רק כשהוא בשיא.

6. האם זה נכון שעדיף לי לחפש תעודות סל איריות בגלל נושא הדיבידנדים? במידה וכן - איך מוצאים כאלו (לפי הקטגוריות הנ"ל)?
בתיק ממוסה? הן משלמות פחות מס דיבידנדים, אבל יש מס כפול (כי הדיבידנדים הנצברים נחשבים 100% רווח הון ומשלמים 25% במכירה). בטווח ארוך, דחיית המס והמס הנמוך יותר מנצחים. אתה יכול למצוא סימולציות פה בפורום.
כשאני חיפשתי קרן אירית, כתבתי לגוגל את שם המדד וUCITS וראיתי אם יש תוצאה שמנוהלת ע"י בלאקרוק או ואנגארד (או אחד הגדולים האחרים, אם אין ברירה). ואז מסתכלים בפרטי הקרן - האם היא צוברת, מה דמי הניהול, עד כמה היא עוקבת (היסטורית) אחרי המדד.
(UCITS הוא לא תנאי חובה, אני חושב, וגם לא מספק. סתם מצאתי שכל הקרנות נמצאות תחת הרגולציה הזאת וזה מופיע בשם שלהן. חוץ מכל הקרנות שלא מצאתי כי התעלמתי מקרנות בלי UCITS בשם, כמובן).

7. מה אני מפספס? איפה אני טועה? למה אני עושה שטויות?
המטרה להישאר קרוב לעיקרון התיק 'שווקים מתנגשים'? איפה האג"ח הארוך?
מאיפה ההחלטות על החלוקה בתיק? איך ולמה הן ישתנו בעתיד? (איך תמנע מלזפזפ בין דברים ולסבול מאירועי מס ועלויות קנייה/מכירה?)
בייחוד חשוב על חלקים ספקולטיביים, אבל גם על חלוקה בין השווקים.

1. מה הרציונל מאחורי האלוקציה הזו? במבט ראשון ובלי קונטקסט זה נראה קצת כמו רשימת FOMO
2. לא ברור איך 10% נדל״ן אם התיק קטן ממליון ויש לכם דירה להשקעה?
3. יש לך נסיון בקריפטו? השקעת קצת זמן ללמוד ולהבין את השוק?

כשאני חיפשתי קרן אירית, כתבתי לגוגל את שם המדד וUCITS וראיתי אם יש תוצאה שמנוהלת ע"י בלאקרוק או ואנגארד (או אחד הגדולים האחרים, אם אין ברירה). ואז מסתכלים בפרטי הקרן - האם היא צוברת, מה דמי הניהול, עד כמה היא עוקבת (היסטורית) אחרי המדד.
(UCITS הוא לא תנאי חובה, אני חושב, וגם לא מספק. סתם מצאתי שכל הקרנות נמצאות תחת הרגולציה הזאת וזה מופיע בשם שלהן. חוץ מכל הקרנות שלא מצאתי כי התעלמתי מקרנות בלי UCITS בשם, כמובן).
תהיתי לעצמי איך ניתן לוודא קרן צוברת. אם אפשר הסבר קצר או איזו מילה עלי לחפש?

כל המניות ה'רגילות' (שהן לא 'חדשנות') מחולקות 50:50 מפותחים:מתעוררים. זה הטיה מאוד גדולה לשווקים מתעוררים (ביחס לחלקם במדד העולמי).
(ב'כשהשווקים מתנגשים' שהסולידית מתארת, מתעוררים הם פחות משליש מהמניות, וגם זה הרבה)
צודק, פספסתי את זה. אני אשנה את זה ל-75:25 (30% מהתיק מפותחים, 10% מהתיק מתפתחים)

דווקא הפורום יוצר לי רושם שהוא מאוד בעד. הטיעון היחיד שראיתי נגד היה בבלוג, שהמדד יכול להיות אינדיקטור גרוע של האינפלציה (ולכן ה'צמוד' ב'אג"ח צמוד' לא יגן מפני אינפלציה כמו שהוא אמור).
הרושם שלי היה שיותר נפוץ מלהחזיק רק אג"ח צמוד זה להחזיק 50:50 עם אג"ח שקלי (לא צמוד). או פשוט קרן אג"ח כללי (שמחזיקה את שניהם)
אני לא כלכך מבין מה הייתרון באג"ח לא צמוד מדד. ואם כבר יש בו יתרון, למה שיקלי ולא של מדינה אחרת?

יש הרבה אזכורים ל: מזומן ופק"מ (יש בנקים שמציעים פקדונות אטרקטיביים).
זה פחות חשוב לי כרגע.

הוא מספיק להרבה מאוד אנשים - גם בארה"ב וגם בארץ. אני אישית מאמין בno market left behind.
שזה אומר MSCI?
מניות ערך נמוך זה small cap? או small cap value?
תודה על השאלה. לא ידעתי שיש הבדל, ולפי קריאה בכמה מקומות נראה שעדיף small cap value.

מניות קטנות ושווקים מתעוררים הם דברים שונים וה"מחזוריות" שלהם (נותנים תשואה גבוהה יותר / נמוכה יותר ממניות גדולות ארה"ב) התנהגה שונה.
עכשיו אני מבין את זה, שוב תודה. כנראה שאת המניות ה"מפותחות" אני אחלק בין גדולות בינוניות לבין small cap value

מה המטרה? לשמר את ערך התיק בעיתות משבר / אינפלציה בלתי צפויה? להקטין תנודתיות (למה?)? להשיג תשואה?
המטרה היא לשמר ערך בזמן משבר ואפילו לנצל את המשבר לתשואות ע"י איזונים.
לסחורות יש תשואה נמוכה עד שלילית. לי זה עושה היגיון: דברים כמו נחושת, חיטה, וכו' נהיים זולים יותר כל הזמן, במונחים ריאליים.
כמובן שדברים משתנים, ולפעמים דרסטית. אבל אם אתה אופטימי, כמוני, אתה מאמין שכוח הקנייה של אדם, במונחים של ק"ג מתכת/נחושת/חיטה/עץ/בטון/וכו' רק תעלה מעשור לעשור.
(האם אתה משיג משהו מנכס שאינו במתאם, אם התשואה שלו בתוחלת נמוכה יותר? האם אתה מתכוון לאזן מחדש לעיתים תכופות? למשוך מהתיק בקרוב? נראה לי שהמטרות בבחירת הנכסים משתנות עם הצרכים וההתנהלות הצפויה)
כיום אני מחזיק ב-Invesco DB Commodity Index Tracking Fund (DBC), והתשואה היתה מאוד לא שלילית בשנה האחרונה ובחמש שנים האחרונות.
אני כנראה פחות אופטימי ממך, אני חושב שהדרישה לסחורות האלו תעלה מהר יותר מאשר היכולות שלנו לכרות/להפיק אותן. שלא לדבר על משברים ואסונות טבע, שרק מתגברים עם הזמן ופוגעים בכל שרשרת האספקה.

מה זה אומר '10% קריפטו'? אם הקריפטו שלך ירד ב90% ויהפוך ל1% מהתיק, אתה תקנה עוד?
בגדול כן. אבל אם זה יקרה לאורך זמן אשקול זאת מחדש.

יש כבר ETF קריפטו?
יש כמה קנדיות סביב ביטקוין (BTCC, BTCX ו-EBIT) ויש כמה שפשוט מאגדות חברות בתחום הקריפטו (BLOK, BLCN, LEGR, KOIN וכו')
ולדעתי לפני סוף 2021 כבר יהיו ETF אמריקאיות ואיריות.
הפתיע אותי לגלות שהמנהל של GBTC, באופן מוצהר, רק קונה ביטקוין ואף פעם לא מוכר (רק מייצר יחידות של הקרן, לא פודה אותן). התוצאה היא שכשהביטקוין ירד, GBTC ירד יותר. כלומר הוא עוקב אחרי מחיר ביטקוין רק כשהוא בשיא.
אם אני מבין נכון מנסים לקבל אישור להפוך אותו ל-ETF, ואז הוא יתנהג שונה.

בתיק ממוסה? הן משלמות פחות מס דיבידנדים, אבל יש מס כפול (כי הדיבידנדים הנצברים נחשבים 100% רווח הון ומשלמים 25% במכירה). בטווח ארוך, דחיית המס והמס הנמוך יותר מנצחים. אתה יכול למצוא סימולציות פה בפורום.
תודה

המטרה להישאר קרוב לעיקרון התיק 'שווקים מתנגשים'? איפה האג"ח הארוך?
זה נכנס בקטע הסולידי, לא?

מאיפה ההחלטות על החלוקה בתיק? איך ולמה הן ישתנו בעתיד? (איך תמנע מלזפזפ בין דברים ולסבול מאירועי מס ועלויות קנייה/מכירה?)

החלוקה היא יחסית אחידה, עם פחות משקל לדברים ספקולטיביים. לא מצאתי ואני לא מכיר כללי אצבע לחלוקה טובה יותר.
בייחוד חשוב על חלקים ספקולטיביים, אבל גם על חלוקה בין השווקים.
בגדול אני לא נוטה לזפזפ. כמו עם התיק הנוכחי, התחלתי איתו לפני כמה שנים ועכשיו אני בוחן אותו מחדש. מה שגורם לי לשנות מבנה תיק הוא בעיקר שינוי בחיים.

1. מה הרציונל מאחורי האלוקציה הזו? במבט ראשון ובלי קונטקסט זה נראה קצת כמו רשימת FOMO
הרציונל היה חלוקה יחסית אחידה ומפוזרת בין האפיקים השונים, עם קצת יותר משקל (60%) לדברים "בטוחים" יותר.
2. לא ברור איך 10% נדל״ן אם התיק קטן ממליון ויש לכם דירה להשקעה?
לא הסברתי את עצמי - אני מדבר רק על תיק ני"ע, לא כולל את הנדל"ן שיש לנו. הכוונה שלי במילה "נדל"ן" היא תעודת סל ריט (כיום לדוגמה אני מחזיק ב-"איביאי 4D סל ריט ארה"ב"
3. יש לך נסיון בקריפטו? השקעת קצת זמן ללמוד ולהבין את השוק?
יש לי נסיון כואב עם סכום לא מבוטל שאין לי יותר גישה אליו. מה שדוחף אותי להשאיר את ארנק החומרה שלי בצד ולרכוש ETFים. פרט לכך אני מבין את השוק ברמה כללית בלבד. כאמור, זה פלח ספקולטיבי בתיק. הספקולציה שלי היא שמדובר בטכנולוגיה חדשה שכרגע השימוש שלה בעליה וייקח לה זמן עד אשר תתייצב.

אני לא כלכך מבין מה הייתרון באג"ח לא צמוד מדד. ואם כבר יש בו יתרון, למה שיקלי ולא של מדינה אחרת?
הריבית הנקובה שלו תהיה גבוהה יותר. לא משנה הריבית הנקובה, בעצם. התשואה שלו - המחיר מול הריבית הנקובה - תהיה בערך בהתאמה לציפיות השוק מאינפלציה
אם תהיה פחות אינפלציה משהשוק חשב שתהיה, אג"ח שקלי יחזיר יותר, ריאלית, מאג"ח צמוד. וההיפך.

זה פחות חשוב לי כרגע.
מזכירים את זה כי אג"ח שקלי קצר נותן מעט מאוד תשואה היום, אולי פשוט עדיף פק"מ. זה תלוי בשיקולי נוחות (פק"מ זה מאוד נוח) וכמה זמן אתה מתכוון להחזיק אותו
(גם האג"ח ה'גרוע' נותן יותר תשואה מפק"מ, אם אתה מחזיק אותו למספיק זמן. אבל בטווח קצר הוא כנראה נותן תשואה שלילית בגלל עלות קנייה/מכירה)

שזה אומר MSCI?
אני אישית אוהב את המדדים של FTSE כי זה מה שוואנגארד משתמשים ואני חובב אותם בצורה בלתי רציונאלית בעליל. כן, כן, MSCI

תודה על השאלה. לא ידעתי שיש הבדל, ולפי קריאה בכמה מקומות נראה שעדיף small cap value.
עכשיו אני מבין את זה, שוב תודה. כנראה שאת המניות ה"מפותחות" אני אחלק בין גדולות בינוניות לבין small cap value
נשמע שאלה הטיות שנוח לך איתם

המטרה היא לשמר ערך בזמן משבר ואפילו לנצל את המשבר לתשואות ע"י איזונים.
יש צורך לשמר ערך בזמן משבר, בשלב הנוכחי של התיק?
אם זה לאיזון בהחלט ייתכן שזה משתלם.

כיום אני מחזיק ב-Invesco DB Commodity Index Tracking Fund (DBC), והתשואה היתה מאוד לא שלילית בשנה האחרונה ובחמש שנים האחרונות.
מה? אני מסתכל עליה בYahoo והיא נראית שטוחה עם נטיות למטה ומעט מאוד דיבידנדים. אולי אם אתה בוחר נקודות כניסה נכונות.
היא גם לא ממש טורחת לעלות כשסנופי יורד. חוץ מב2008 שם היא עשתה חיל
עדיין לא נראה משתלם, אפילו אם אני מחבר ביניהם עם איזון

אני כנראה פחות אופטימי ממך, אני חושב שהדרישה לסחורות האלו תעלה מהר יותר מאשר היכולות שלנו לכרות/להפיק אותן. שלא לדבר על משברים ואסונות טבע, שרק מתגברים עם הזמן ופוגעים בכל שרשרת האספקה.
זה אכן מאוד פסימי :)

יש כמה קנדיות סביב ביטקוין (BTCC, BTCX ו-EBIT) ויש כמה שפשוט מאגדות חברות בתחום הקריפטו (BLOK, BLCN, LEGR, KOIN וכו')
זה כמו להשקיע בזהב ע"י השקעה בחברות כריית זהב. לא אותה תוצאה.

ולדעתי לפני סוף 2021 כבר יהיו ETF אמריקאיות ואיריות.
גם אני מקווה

זה נכנס בקטע הסולידי, לא?
אג"ח ארוך הוא לא סולידי. אולי כדאי שתפרט מה אתה חושב לשים בחלק הזה ובאיזה יחסים

החלוקה היא יחסית אחידה, עם פחות משקל לדברים ספקולטיביים. לא מצאתי ואני לא מכיר כללי אצבע לחלוקה טובה יותר.
אבל לא פחות משקל לדברים ספקולטיביים כגוש (10 קריפטו ועוד 10 חדשנות ועוד 10 סחורות - זה סה"כ יותר מהחלק של המניות הרגילות שלך)
אפשר לומר שזה תיק '60% "תיק רגיל", 40% ספקולטיבי' ובתוך התיק הרגיל יש 33% "סולידי" (אג"ח קצר? אג"ח ארוך? אג"ח כללי?) ו66% מניות (רק שים לב שאתה לוקח יותר סיכון מהרגיל גם בחלק הזה - אתה נותן משקל יתר לחלק מסוים של "כל המניות כל השווקים כל הגדלים")

בגדול אני לא נוטה לזפזפ. כמו עם התיק הנוכחי, התחלתי איתו לפני כמה שנים ועכשיו אני בוחן אותו מחדש. מה שגורם לי לשנות מבנה תיק הוא בעיקר שינוי בחיים.
זה טוב. השינוי הוא סיבה לתיק שיותר מכוון שמירת ערך מאשר צבירה?

יש לי נסיון כואב עם סכום לא מבוטל שאין לי יותר גישה אליו. מה שדוחף אותי להשאיר את ארנק החומרה שלי בצד ולרכוש ETFים
אני סקרן (וקצת מודאג, בתור אדם שמחזיק קצת קריפטו פיזי) - זה מטבע שאתה לא יכול להזיז יותר? (שלא יכול לזוז יותר בכלל?) או בעיה אחרת?

הרציונל היה חלוקה יחסית אחידה ומפוזרת בין האפיקים השונים, עם קצת יותר משקל (60%) לדברים "בטוחים" יותר.
הכוונה היא למה לעשות את זה? איזה רעיון זה משרת? תשלם בחוסר פשטות, צורך לאזן, אפיקים שיהיו מאוד תנודתיים, התעסקות במיסוי של כלים שונים.
מה התשואה הממוצעת שתצפה לקבל מהתיק? עשית בקטסטינג כדי להבין אם זה תואם לציפיות שלכם בהיבט תשואה מול סיכון?
אם אתה לא מסוגל לספר סיפור שלם למה בדיוק בחרת בחלוקה הזו ואיך היא משרתת את היעדים, סיבולת והעדפות שלך אני לא רואה בכל זה טעם.
לדוג׳, כרגע ממה שכתבת עולה הרושם שהחלק הספקולטיבי שם כי הצלחתם לחסוך יפה ואפשר להמר על כ-30% מהתיק ני״ע, שזה FOMO או חיבה להימורים פר סה.

לגבי הנדל״ן, לדעתי אין שום סיבה להפריד בין דירה להשקעה לבין תיק השקעות. בסופו של דבר, אם תרצה או לא תרצה, מהמספרים שכתבת החשיפה הנוכחית שלך לנדל״ן (לא כולל מוצרים פנסיוניים) היא כבר כנראה באזור ה2/3, האם אתה מעוניין להגדיל את החשיפה ל80%? אם היעדר הפיזור בהחזקת נכס יחיד מעיק עליך, כנראה שה10% הנוספים בריט לא ישנו את התמונה.

לא ממליץ, לא מייעץ וכו׳

דבר ראשון חשוב לי להגיד תודה על הזמן שאתה מקדיש לענות וללמד אותי - זה ממש לא מובן מאליו!

הריבית הנקובה שלו תהיה גבוהה יותר. לא משנה הריבית הנקובה, בעצם. התשואה שלו - המחיר מול הריבית הנקובה - תהיה בערך בהתאמה לציפיות השוק מאינפלציה
אם תהיה פחות אינפלציה משהשוק חשב שתהיה, אג"ח שקלי יחזיר יותר, ריאלית, מאג"ח צמוד. וההיפך.
רגע, אני מפספס משהו. להבנתי יש:
1. אג"ח שיקלי - מבטיחים לשלם לי סכום שיקלי מסויים בתאריך מסויים.
2. אג"ח שיקלי צמוד מדד - מבטיחים לשלם לי סכום שיקלי מסויים, הצמוד למדד, בתאריך מסויים. אם המדד יעלה הסכום יעלה, אם המדד ירד הסכום ירד.
אז אם יש אינפלציה, והמחירים עולים, אג"ח שיקלי צמוד ישלם לי יותר שקלים (אבסולוטית) ואם אין אינפלציה (אבל גם לא דיפלציה) אז האג"ח הצמוד יתנהג כמו הלא צמוד - אני טועה?

מזכירים את זה כי אג"ח שקלי קצר נותן מעט מאוד תשואה היום, אולי פשוט עדיף פק"מ. זה תלוי בשיקולי נוחות (פק"מ זה מאוד נוח) וכמה זמן אתה מתכוון להחזיק אותו
(גם האג"ח ה'גרוע' נותן יותר תשואה מפק"מ, אם אתה מחזיק אותו למספיק זמן. אבל בטווח קצר הוא כנראה נותן תשואה שלילית בגלל עלות קנייה/מכירה)
אני לא מרגיש שפק"מ נוח מאוד. אם זה בגלל השימוש בבנק, לי זה דווקא לא נוח. אני אוהב את זה שבבנק אני מנהל את העו"ש ובמקום אחר אני מנהל את ההשקעות שלי. יש עוד נוחו של פק"מ שאני מפספס?
אני אישית אוהב את המדדים של FTSE כי זה מה שוואנגארד משתמשים ואני חובב אותם בצורה בלתי רציונאלית בעליל. כן, כן, MSCI
אז אתה מדבר על VWRA במקום IWDA? קראתי קצת והבנתי ש-VWRA כולל גם שווקים מתפתחים. האם VWRA הוא חלופה ל-IWDA+IEMG?

יש צורך לשמר ערך בזמן משבר, בשלב הנוכחי של התיק?
זה תמיד נחמד לשמור על ערך בזמן משבר...

מה? אני מסתכל עליה בYahoo והיא נראית שטוחה עם נטיות למטה ומעט מאוד דיבידנדים. אולי אם אתה בוחר נקודות כניסה נכונות.
היא גם לא ממש טורחת לעלות כשסנופי יורד. חוץ מב2008 שם היא עשתה חיל
מעניין, במהלך השנה האחרונה כשאני מסתכל על התשואות הרגיש לי שהסחורות מתנהגות שונה מסנופי. אבל הגרפים אכן מראים אחרת.

האתר הזה מדהים! תודה. אתה יודע למה אי אפשר להכניס פנימה דברים כמו IWDA?

זה כמו להשקיע בזהב ע"י השקעה בחברות כריית זהב. לא אותה תוצאה.
התעודות האחרונות שציינתי אכן כאלו, אבל הקנדיות אמורות להיות ממש כמו זהב.

אג"ח ארוך הוא לא סולידי. אולי כדאי שתפרט מה אתה חושב לשים בחלק הזה ובאיזה יחסים
הוא לא? אז פספסתי אותו לחלוטין. כאשר אני כותב סולידי אני מחפש משהו עם תנודתיות נמוכה ותשואה יחסית נמוכה (2%-3%).

אבל לא פחות משקל לדברים ספקולטיביים כגוש (10 קריפטו ועוד 10 חדשנות ועוד 10 סחורות - זה סה"כ יותר מהחלק של המניות הרגילות שלך)
האמת שלא חשבתי על סחורות כספקולציה. בשונה מקריפטו שיכול לנסוק או להתרסק, וכנ"ל לגבי חדשות - סחורות זה משהו שלא יעלם וגם לא יטוס. לדעתי הוא פשוט יתנהג ההיפך משגשוג. כאשר הכל טוב, מחיר הסחורות ירד והשוק ישגשג ויעלה. כאשר יהיו משברים אני צופה שהשוק יצטמצם ומחירי הסחורות יעלו.

אפשר לומר שזה תיק '60% "תיק רגיל", 40% ספקולטיבי' ובתוך התיק הרגיל יש 33% "סולידי" (אג"ח קצר? אג"ח ארוך? אג"ח כללי?) ו66% מניות (רק שים לב שאתה לוקח יותר סיכון מהרגיל גם בחלק הזה - אתה נותן משקל יתר לחלק מסוים של "כל המניות כל השווקים כל הגדלים")
אתה יכול להסביר למה זה יותר סיכון מהרגיל?

זה טוב. השינוי הוא סיבה לתיק שיותר מכוון שמירת ערך מאשר צבירה?
אהמ... ההיפך. הגעתי למצב אמיד שבו אני מרגיש שאני רוצה לקחת תיק (דומה ל"שווקים מתנגשים") ולהגדיל בו את הסיכון כדי להגדיל את הצבירה. למה כתבת שמרגיש לך שהוא מכוון יותר לשמירת ערך?

אני סקרן (וקצת מודאג, בתור אדם שמחזיק קצת קריפטו פיזי) - זה מטבע שאתה לא יכול להזיז יותר? (שלא יכול לזוז יותר בכלל?) או בעיה אחרת?
זה מטבע שאין לי, ולאף אחד אחר, את המפתח או הסיד כדי להזיז אותו. גם נעזרתי במומחים לנסות לחלץ אותו בעזרת brute-force אבל ללא הועיל. לדעתי יש אחוז לא מבוטל של מטבעות לא נגישים. בהקבלה לזהב - זה זהב ששיגרו לחלל והוא במסלול אל חוץ ממערכת השמש.

הכוונה היא למה לעשות את זה? איזה רעיון זה משרת? תשלם בחוסר פשטות, צורך לאזן, אפיקים שיהיו מאוד תנודתיים, התעסקות במיסוי של כלים שונים.
- הרעיון הבסיסי הוא לקחת את התיק הנוכחי שלי ("דומה מאוד לשווקים מתנגשים") ולהגדיל בו את הסיכון כדי להגדיל את פוטנציאל הרווח.
- איזונים הם לא בעיה. מידי חודש-חודשיים אני מפקיד כספים לתיק. יש לי אקסל שמחשב כמה להפקיד לכל תעודת סל. כל עוד כמות התעודות סבירה (~10) זה לא מסובך.
- מיסוי הוא משהו שגם ככה אצטרך לתת למישהו לעשות ברגע שאני עובד עם IB.

מה התשואה הממוצעת שתצפה לקבל מהתיק? עשית בקטסטינג כדי להבין אם זה תואם לציפיות שלכם בהיבט תשואה מול סיכון?
קשה להגיד מה התשואה הממוצעת, באמת. בשנת 2020 (שהיתה נפלאה) התשואה של התיק שלי היתה מעל 20%. אני לא חושב שזה יחזור על עצמו, אבל אשמח.
מה זה בקטסטינג?

אם אתה לא מסוגל לספר סיפור שלם למה בדיוק בחרת בחלוקה הזו ואיך היא משרתת את היעדים, סיבולת והעדפות שלך אני לא רואה בכל זה טעם.
הסיפור שסיפרתי לעצמי הוא: חלק בסיסי סולידי, של תשואה נמוכה (2%-3%), חלק נוסף מנייתי שעוקב אחרי שוק המניות בעולם (פיזור בין מפותחים ומתפתחים), חלק נוסף "אופורטוניסטי" שמתנהג בחוסר מתאם (אם מתאם הפוך) לשוק כך שאיזונים בינו לבין המניות יטיבו עימי בטווח הארוך (כי האיזון אומר שאני אקנה מעט בזמן עליות ואקנה הרבה בזמן ירידות) וחלק חדש "ספקלוטיבי" שנותן צ'אנס לכל מיני מניות שטסות למעלה ואף פעם לא היה להן נוכחות בתיק שלי.

לדוג׳, כרגע ממה שכתבת עולה הרושם שהחלק הספקולטיבי שם כי הצלחתם לחסוך יפה ואפשר להמר על כ-30% מהתיק ני״ע, שזה FOMO או חיבה להימורים פר סה.
כשאני חושב על פומו אני חושב "אסור לי לא להשקיע ב-X, אני מפספס את הרכבת!"
כשאני חושב על הימורים אני חושב "אני משקיע ממש קצת כסף תמורת סיכוי להיות ממש ממש עשיר!" (כמובן שזה לא נכון בתוחלת)
אבל החלק הספקולטיבי לא מגיע משם. הוא מגיע מהמחשבה של "אני יכול להרשות לעצמי לקחת סיכון מוגבר בתקווה לתשואה עודפת". אם לא הייתי יכול להרשות לעצמי לא הייתי עושה את השינוי (לכן זה לא פומו) ואני חושב שאם כבר הימורים, יש כלים הרבה יותר תנודתיים שמספקים הרבה יותר אנדרלנים (לבחור מניות ספציפיות של חברות לפי reddit, נניח).

לגבי הנדל״ן, לדעתי אין שום סיבה להפריד בין דירה להשקעה לבין תיק השקעות. בסופו של דבר, אם תרצה או לא תרצה, מהמספרים שכתבת החשיפה הנוכחית שלך לנדל״ן (לא כולל מוצרים פנסיוניים) היא כבר כנראה באזור ה2/3, האם אתה מעוניין להגדיל את החשיפה ל80%? אם היעדר הפיזור בהחזקת נכס יחיד מעיק עליך, כנראה שה10% הנוספים בריט לא ישנו את התמונה.
אני מבין את מה שאתה אומר, אבל תפיסתי היא שונה. אני לא מתייחס לנדל"ן שברשותי ככלי השקעה, עבורי זה כלי לשימוש, אני משתמש בו ביום ביום.

זה לא מסובך
יותר מסובך מלקנות 1-3 ניירות שמשיגים את אותה תשואה ממוצעת.

מה זה בקטסטינג
בחינת ביצועים היסטוריים של התיק, ביצועי עבר לא מעידים על העתיד אבל מאפשרים להשוות לביצועי תיקים אחרים, פשוטים יותר.

חלק בסיסי סולידי, של תשואה נמוכה (2%-3%)
כיום, ספק אם תמצא מכשירים סולידיים עם תשואה כזו.

חלק נוסף "אופורטוניסטי" שמתנהג בחוסר מתאם (אם מתאם הפוך) לשוק כך שאיזונים בינו לבין המניות
מניות חדשנות עם קורלציה גבוהה לשוק המניות. האמנם נדל״ן, סחורות וביטקוין חסרי קורלציה עם שוק המניות?

אני לא מתייחס לנדל"ן שברשותי ככלי השקעה, עבורי זה כלי לשימוש, אני משתמש בו ביום ביום
כתבת שיש לכם דירה נוספת שאתם משכירים. אני לא מדבר על הדירה שאתם גרים בה.
לשיטתך, אם הנכס בבעלות ישירה שלך ואתה משכיר אותו זו לא השקעה, אבל אם הנכס רשום על שם הקרן שאתה מושקע בה ומנוהל על ידה בתמורה לדמי ניהול זו השקעה?

בשורה התחתונה, אני עדיין לא מצליח להבין את ההגיון של התיק הזה. זה לא באמת חשוב מה דעתי כי לכל אחד ההעדפות שלו, אבל אני בעיקר מנסה לגרום לך לחשוב טוב טוב על הלמה, יגיע יום שזה יהיה העוגן הכי טוב שלך כדי להמשיך להאמין ולהתמיד באסטרטגיה הזו. הלוואי שתצליח!

יותר מסובך מלקנות 1-3 ניירות שמשיגים את אותה תשואה ממוצעת.
בחינת ביצועים היסטוריים של התיק, ביצועי עבר לא מעידים על העתיד אבל מאפשרים להשוות לביצועי תיקים אחרים, פשוטים יותר.
אוקי, השתמשי בפורטפוליו ויזואלייזר כדי לייצג את התיק שיש לי היום (בגרסתו האמריקאית, לי יש גרסה ישראלית) ואת התיק שאני חושב.
תוך כדי הכנסת הנתונים גם עשיתי שינויים קלים, התוצאה הסופית כאן (לינק מתוקן)

אשמח לקבל כיוון ל 1-3 ניירות ערך שיראו תשואה דומה ותנודתיות דומה.

כיום, ספק אם תמצא מכשירים סולידיים עם תשואה כזו.
אבל אני משקיע להיום, אני משקיע ל-20 שנה קדימה. השאלה אילו מכשירים אמורים לתת תשואה כזו.

מניות חדשנות עם קורלציה גבוהה לשוק המניות. האמנם נדל״ן, סחורות וביטקוין חסרי קורלציה עם שוק המניות?
חדשנות בקורלציה עם מניות טכנולוגיה, אבל לאו דווקא עם מניות בכלל. סחורות היו באי קורלציה ב-2008. הנדל"ן לא היה בקורלציה עם טכנולוגיה ב-2000. אתה לא חושב שיש מקום לפיזור בין תחומים שונים, כך שאם תחום אחד נקלע למשבר (דוטקום - טכנולוגיה, סאבפריים - נדל"ן, קורונה - תיירות?) הוא מאוזן על ידי אחרים?

כתבת שיש לכם דירה נוספת שאתם משכירים. אני לא מדבר על הדירה שאתם גרים בה.
לשיטתך, אם הנכס בבעלות ישירה שלך ואתה משכיר אותו זו לא השקעה, אבל אם הנכס רשום על שם הקרן שאתה מושקע בה ומנוהל על ידה בתמורה לדמי ניהול זו השקעה?
לא זה ההבדל. אם ההכנסה מהנכס משמשת אותי ביום ביום (לקנייה במכולת) זה נכס שאני משתמש בו. אם ההכנסה מהנכס מושקעת מחדש, זו מבחינתי השקעה. ההבדל הוא שאם אאבד נכס שאני משתמש בו, אצטרך להוריד את רמת החיים שלי. אם אאבד השקעה זה לא ישפיע על היום-יום שלי.

בשורה התחתונה, אני עדיין לא מצליח להבין את ההגיון של התיק הזה. זה לא באמת חשוב מה דעתי כי לכל אחד ההעדפות שלו, אבל אני בעיקר מנסה לגרום לך לחשוב טוב טוב על הלמה, יגיע יום שזה יהיה העוגן הכי טוב שלך כדי להמשיך להאמין ולהתמיד באסטרטגיה הזו. הלוואי שתצליח!
רק שיהיה ברור, אני מאוד מרוצה מהדיון. אתה מכריח אותי לחשוב ולנסח דברים לעצמי וזה מאוד עוזר!
ה"למה" הוא בדיוק התמונה שמצטיירת בלינק שצירפתי קודם - להגדיל סיכון ולהגדיל סיכוי לתשואה גדולה יותר. למה לעשות את זה? כי אני יכול להרשות לעצמי ועדיין לישון טוב בלילה. אם תוכל לתאר הגיון מאחורי תיקים אחרים שאתה מצליח להבין, אולי זה יעזור לי לנסח טוב יותר את ההגיון שאני מוצא מאחורי התיק הזה.

נערך לאחרונה ב:
מתנהג בחוסר מתאם (אם מתאם הפוך) לשוק כך שאיזונים בינו לבין המניות יטיבו עימי בטווח הארוך (כי האיזון אומר שאני אקנה מעט בזמן עליות ואקנה הרבה בזמן ירידות)
לעשות backtesting, לדוגמה באתר portfolio visualizer יכול לעזור לחשוב על הנקודה הזאת. אני בחנתי שם את התיאוריה שאג"ח קצר מספק "dry powder" לקנות עוד מניות אחרי מפולת. וזה לא ממש עובד - אם אתה מתחיל את הבקטסטינג לפני המפולת (במקום, נניח, חודש אחד לפני), האובדן תשואה של האג"ח אוכל את כל הייתרון של לקנות מניות בזול.
שים לב לבחירה במועדי איזון מחדש שם - שנתי/רבעוני/חודשי/ללא.
עם נכסים בעלי תוחלת תשואה חיובית (בניגוד לאג"ח קצר) או בכלל תנודתיות גבוהה, זה יכול להיות מועיל. שווה לבדוק אם זה עבד היסטורית, אפילו אם העבר לא מלמד על העתיד.

אחרי קצת דיונים כאן התחלתי להיסגר לכיוון התיק הזה:
BNDX - 13%
VWO - 10%
VTI - 13%
TIP - 6%
TLT - 6%
VNQ - 10%
VEA - 12%
ARKK - 10%
GBTC (לבינתיים) - 10%
VBR - 10%

העניין הוא שכל אלו תעודות אמריקאיות, שלא צוברות את הדיוידנדים.
יש דרך למצוא מקבילה של תעודות צוברות לכל אחת מאלו (או לפחות לרוב)?
כשאני מחפש ETFים באינטרנט אני הולך לאיבוד בין כמות הדברים שנראים דומים בדיוק.

אחרי קצת דיונים כאן התחלתי להיסגר לכיוון התיק הזה:
זה המצב ההתחלתי. מהו הטריגר שלך לאיזונים? זמן? שינוי נומינלי? שינוי באחוזים? ניסיתי לחשוב כמה פעולות קניה ומכירה כל זה ידרוש ממך?
לרוב האנשים פשטות (=מיעוט ניירות) עוזרת לשמור על המסלול.

זה המצב ההתחלתי. מהו הטריגר שלך לאיזונים? זמן? שינוי נומינלי? שינוי באחוזים? ניסיתי לחשוב כמה פעולות קניה ומכירה כל זה ידרוש ממך?
לרוב האנשים פשטות (=מיעוט ניירות) עוזרת לשמור על המסלול.
הטריגר לאיזונים הוא עודף בעו"ש בסוף כל חודש. עד היום (תיק של 8 ניירות) הצריך 8 פעולות קנייה (כמעט ולא היו מכירות כי הקניות היו מאזנות).

אני חושב שעשר ני"ע הם המקסימום שלי, אבל אם לדעתך אני יכול לצמצם ני"ע מתוך מה שבחרתי כי המתאם ביניהם גדול מאוד מאוד, או שיש ני"ע שכוללים את השילוב, אשמח לשמוע.

יש ני"ע שכוללים את השילוב
VWO+VEA==VXUS
או
VWO+VEA+VTI==VT
לא בדיוק ביחסים שאתה עושה, כמובן. VTI/VXUS וVT משתמשים במשקל שווי שוק

BNDX הוא מגודר (לשער הדולר)! אם הוא לא היה, הייתי שואל אם הוא מספיק הגנה מאינפלציה כך שלא צריך את TIP

העניין הוא שכל אלו תעודות אמריקאיות, שלא צוברות את הדיוידנדים.
יש דרך למצוא מקבילה של תעודות צוברות לכל אחת מאלו (או לפחות לרוב)?
כשאני מחפש ETFים באינטרנט אני הולך לאיבוד בין כמות הדברים שנראים דומים בדיוק.
אתה יודע למה לא מתאים לך קרנות מחלקות? מדובר בחשבון ממוסה, כן? איכשהו אני לא חושב שתחזיק בקרנות איריות מקבילות מספיק זמן שכפל המס לא יפגע בך (אני לא בטוח שמישהו מאיתנו יחזיק בהן מספיק זמן לזה, לפחות לא בכל היחידות).
אתה יכול לצמצם את עצמך לחפש באתר של iShares. לדוגמה, אם אני מחפש small cap value, יש הרבה קרנות עם Acc (צוברות) בשם. נראה שאין לבלאקרוק קרן של מניות ערך קטנות, אבל דברים אחרים אולי כן

הצריך 8 פעולות קנייה
מסורבל ויקר.
אני אשאיר לך לעשות את החישוב (וכדאי מאד שתעשה אותו) כמה עולות לך כל הפעולות האלה ביחד, ומהו האחוז של סה"כ הזה ביחס לעלות הניירות.
אתה עלול לגלות שזה הרבה יותר ממה שאתה חושב, ושזה אוכל לך חלק ענקי מהתשואה.

מסורבל ויקר.
אני אשאיר לך לעשות את החישוב (וכדאי מאד שתעשה אותו) כמה עולות לך כל הפעולות האלה ביחד, ומהו האחוז של סה"כ הזה ביחס לעלות הניירות.
אתה עלול לגלות שזה הרבה יותר ממה שאתה חושב, ושזה אוכל לך חלק ענקי מהתשואה.
מתוך הפקדה של 30א ש"ח בIB? יחסית לקנייה אחת? מקסימום 8$ עלות עודפת - בערך 0.08% מההפקדה.
יש מכשירים בהם עמלות המינימום הם גורם משמעותי. כשקונים בIB בארה"ב, הן לא. (העמלה באחוזים לא משנה, לשיקול הזה - אחוזים משלמים גם על קנייה אחת וגם על 8 קניות)
(אם קונים קרנות איריות - זה לפחות 5$ מינימום - 0.4% - זה כבר עמלת קנייה גבוהה)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 12
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
N תיק השקעות מגוון שוק ההון 5

נושאים דומים

Back