• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה לגבי ריבית דריבית

PassiveInvest

משתמש רגיל
דירוג
133
לא כל כך הבנתי את עניין הריבית דריבית.
לפי הבנתי היבשה, קניתי מוצר ב 100$ כעבור שנה הוא עלה ב - 5% ועכשיו שווה 105 שקלים.
כעבור עוד שנה הוא עלה בעוד 5% וכרגע שווה 110.25 ש"ח וכן הלאה וכן הלאה.
למה זה אמור לעניין אותי שיש פה ריבית דריבית?
אני רואה נטו את הרווח הסופי שלי שהוא מחיר המניה בעוד 10 שנים פחות מחיר המניה שקניתי אותו, סה טו.
מה אכפת לי מהריבית דריבית הזאת?
קניתי ב 100$ היום, עוד 10 שנים שווה 130$ זהו הרווחתי מקסימום 30$ (בהנחת אינפלציה 0 אבל עזבו)
מה זה כל המשחק הזה של ריבית דריבית?
סורי על השאלה של מתחיל, אני פשוט לא מצליח להבין מה קורה פה

לא כל כך הבנתי את עניין הריבית דריבית.
לפי הבנתי היבשה, קניתי מוצר ב 100$ כעבור שנה הוא עלה ב - 5% ועכשיו שווה 105 שקלים.
כעבור עוד שנה הוא עלה בעוד 5% וכרגע שווה 110.25 ש"ח וכן הלאה וכן הלאה.
למה זה אמור לעניין אותי שיש פה ריבית דריבית?
אני רואה נטו את הרווח הסופי שלי שהוא מחיר המניה בעוד 10 שנים פחות מחיר המניה שקניתי אותו, סה טו.
מה אכפת לי מהריבית דריבית הזאת?
קניתי ב 100$ היום, עוד 10 שנים שווה 130$ זהו הרווחתי מקסימום 30$ (בהנחת אינפלציה 0 אבל עזבו)
מה זה כל המשחק הזה של ריבית דריבית?
סורי על השאלה של מתחיל, אני פשוט לא מצליח להבין מה קורה פה
אם הנחת 100 שקל עם ריבית של 10 אחוז לשנה, בלי ריבית דריבית (מה שקורה פעמים רבות בנדל"ן) יהיה לך אחרי עשר שנים 200 שקל.
אם אתה עושה את אותו דבר עם ריבית דריבית, הרי שבסוף התקופה תגיע ל260
זה כל ההבדל

אם הנחת 100 שקל עם ריבית של 10 אחוז לשנה, בלי ריבית דריבית (מה שקורה פעמים רבות בנדל"ן) יהיה לך אחרי עשר שנים 200 שקל.
זה כל ההבדל
זה כל ההבדל

אוקיי, הבנתי תודה רבה לך.
יש לי עוד שאלה קטנה, לא רוצה לפתוח פוסט חדש אז אולי אפתח פה,

הרבה פכמים מדברים על השקעה במדדים, אני רואה לדוגמא את הנייר VT,
כשאני לוקח את הגרף אחורה עד הסוף רואה שב 27 יוני 2008 הוא היה שווה 49.5$, והיום אחרי כל הירידות שווה 57$.
זאת אומרת שבן אדם שהשקיע כסף חודש בחודשו (או קבעון ברבעון) לפי שיטת ההשקעה הפאסיבית, -יכול מאד להיות שתקזז היום והגיע למצב שהוא אפילו מופסד. ואנחנו מדברים כבר על תקופה של 12 שנים.
אני אומר שיכול מאד להיות שהפסיד כי הרבה מההפקדות הן בתקופה שהערך היה מעל 57$ כלומר איזה 7 שנים שהפקיד והפקיד.
כיום, הכל הלך לפח, זאת אומרת שאחרי 12 שנה( שזה טווח השקעה בינוני) בן אדם מגיע למצב שלא ראה שקל.
אני מבין שיש פה לקיחת סיכונים ואף אחד לא מבטיח שארוויח, אבל אני באמת לא מבין, אם יודעים שכל פעם יש תיקון כזה כמו שקורה היום בגלל הנגיף, פעם בכמה שנים, למה שארצה להשאר באש ובמים עם המניות שלי?
אני מרגיש כאילו משחקים פה על משחק סכום 0, משקיעים משקיעים משקיעים בסוף חוזרים לאותה נקודה, אז יופי "הרווחנו" והגענו ל 80$, אבל לא מכרת, לא נהנת מהכסף, סתם רווח על הנייר, עוד כמה שנים תגיע שוב פעם לנקודת האפס.
אני מקווה שאני ברור,
מה הטעם בלגלגל סלע ענק במעלה הר רק כדי להגיע לפסגה ולצפות בו נופל חזרה למטה? (סיזיפוס)

כיום, הכל הלך לפח, זאת אומרת שאחרי 12 שנה( שזה טווח השקעה בינוני) בן אדם מגיע למצב שלא ראה שקל.
תחזור על הבדיקה הזו, אבל עם תאריכי התחלה וסיום אחרים. תעשה את זה כמה פעמים. ואז תבין מה המשמעות של רווח וסיכון.

תחזור על הבדיקה הזו, אבל עם תאריכי התחלה וסיום אחרים. תעשה את זה כמה פעמים. ואז תבין מה המשמעות של רווח וסיכון.

עשיתי ממש בדיקה שטחית ולא מעמיקה יותר מדי.
אשמח לדעת אם יש כלי נוח לעושות את הבדיקה הזאת שמתחשב גם בשקלול הדיבידנדים?
תודה רבה על התשובות שלכם

הנה תרגיל בשבילך -

התבונן בגרף ההיסטורי של מדד S&P500 (מותאם אינפלציה)
ונסה לראות כמה תקופות אתה יכול לזהות (תקופה היא נקודת התחלה + נקודת סיום כלשהי) בנות יותר מ-10 שנים, שבהן נקודת הסיום נמוכה יותר מנקודת ההתחלה.
לאחר מכן עשה אותו דבר עם 20 שנים ועם 30 שנים.

https://www.macrotrends.net/2324/sp-500-historical-chart-data

זה כל ההבדל
לא הבנתי מה ההבדל בין נדל"ן לבין מניות. בוא נוציא את עניין הדיבידנדים לצורך העניין, איפה ישנה ריבית דריבית בין הקנייה למכירה? ואיפה ישנם הבדלים בין דירה לבין מניה?

קנית דירה ב-100 ש"ח ומכרת אותה לאחר שנה ב-300 ש"ח, הרווחת 200 ש"ח.

קנית מניה ב-100 ש"ח ומכרת אותה לאחר שנה ב-300 ש"ח, הרווחת 200 ש"ח.

מה ההבדל?

לא הבנתי מה ההבדל בין נדל"ן לבין מניות. בוא נוציא את עניין הדיבידנדים לצורך העניין, איפה ישנה ריבית דריבית בין הקנייה למכירה? ואיפה ישנם הבדלים בין דירה לבין מניה?

מה ההבדל?
ההבדל הוא לא במכירה אלא בהשקעה שלך בכל רגע נתון. בכל ששווי המנייה עולה + דיבידנדים, הכסף הזה נשאר להיות מושקע וגם הוא מניב לך ריבית - להלן ריבית דריבית.
בנדל"ן אתה מקבל דמי שכירות חודשיים. מה אתה עושה עם הכסף הזה? הכסף הזה לא מושקע, אתה לא יכול לקנות נדל"ן בשווי דמי שכירות חודשיים ולעשות על זה תשואה.

אם אתה עושה 7% תשואה בנדל"ן ובמניות (נניח שכל אחד נקנה במליון ש"ח), אחרי שנה הרווחת 70 אלף ש"ח בכל אחד מהם. בשנה שאחרי, בעוד שהנדל"ן יניב עוד 70 אלף ש"ח, המניות שלך בשווי 1070000 ש"ח שלך יניבו לך 74900 ש"ח.

ההבדל הוא לא במכירה אלא בהשקעה שלך בכל רגע נתון. בכל ששווי המנייה עולה + דיבידנדים, הכסף הזה נשאר להיות מושקע וגם הוא מניב לך ריבית - להלן ריבית דריבית.
בנדל"ן אתה מקבל דמי שכירות חודשיים. מה אתה עושה עם הכסף הזה? הכסף הזה לא מושקע, אתה לא יכול לקנות נדל"ן בשווי דמי שכירות חודשיים ולעשות על זה תשואה.

אם אתה עושה 7% תשואה בנדל"ן ובמניות (נניח שכל אחד נקנה במליון ש"ח), אחרי שנה הרווחת 70 אלף ש"ח בכל אחד מהם. בשנה שאחרי, בעוד שהנדל"ן יניב עוד 70 אלף ש"ח, המניות שלך בשווי 1070000 ש"ח שלך יניבו לך 74900 ש"ח.
שוב, כמו שכתבתי קודם, נוציא לצורך העניין את הדיבידנדים מההשוואה (הרי לא כל מניה מציעה דיבידנדים) ונשתמש בדוגמא שהבאת:

אתה כתבת:" בכל ששווי המנייה עולה + דיבידנדים, הכסף הזה נשאר להיות מושקע וגם הוא מניב לך ריבית - להלן ריבית דריבית".

עכשיו תחליף במשפט שלך את המילה "מניה" במילה "דירה" ותוריד את ה-"+דיבידנדים".

מה ההבדל? למה אי אפשר לומר זאת על דירה?

שוב, כמו שכתבתי קודם, נוציא לצורך העניין את הדיבידנדים מההשוואה (הרי לא כל מניה מציעה דיבידנדים) ונשתמש בדוגמא שהבאת:

אתה כתבת:" בכל ששווי המנייה עולה + דיבידנדים, הכסף הזה נשאר להיות מושקע וגם הוא מניב לך ריבית - להלן ריבית דריבית".

עכשיו תחליף במשפט שלך את המילה "מניה" במילה "דירה" ותוריד את ה-"+דיבידנדים".

מה ההבדל? למה אי אפשר לומר זאת על דירה?
כי אין לך ריבית על שכר הדירה

יש לך תשואה
ויש לך תשואה גם על דירה.

כל עוד המניה שקנית לא מחלקת דיבידנדים, אין טיפת הבדל בינה לבין קניית דירה בכל הקשור לריבית דריבית. או במילים אחרות, אין דבר כזה ריבית דריבית על מניות בלי דיבידנדים.

מה ההבדל?

ההבדל הוא שכשמספרים לך שמחיר המניה עלה ב-10% בשנה הראשונה להשקעה שלך,
ואז מספרים לך שהוא עלה בעוד 10% בשנה השניה להשקעה שלך -

אז אתה יודע שהעליה הנוספת ב-10% היא ביחס לערך שהיה בסוף השנה הראשונה

בדוגמא הספציפית של הנדל"ן שהביאו פה - הריבית יכולה להיות על *ערך ההשקעה המקורי* מבלי "להצטבר".

ואז אם נניח השקעת מליון ש"ח בקניית דירה והשכרת אותה באופן שהניב לך "3% תשואה" בכל שנה (רק מהשכרה),
ונניח לצורך העניין שאנחנו מניחים שמחיר הדירה בשוק לא השתנה והיא עדיין שווה מליון (ונתעלם גם מהאינפלציה),
אז בכל שנה אתה תקבל 3% ממליון,
אבל בשנה השניה אתה לא תקבל 3% גם על ה-3% שקיבלת בשנה הראשונה

אני באמת ובתמים לא מצליח להבין איך אנשים מסתבכים עם זה.

אין "ריבית" על מניות, יש תשואה.
ריבית יש במכשירים פיננסיים מאוד ספציפיים כמו הלוואות.
ריבית היא *חוב*,
תשואה היא בסך הכל עליה בערך.

אכן, אין "ריבית" וגם לא "ריבית דריבית" על מניות, משום שמניות הן בסך הכל אחזקה (יחסית) בחברה.
יש תשואה, ויש דיבידנדים, וזהו.

כשמדברים על "ריבית דריבית" בהקשר של מניות הכוונה היא ל-"אפקט ריבית דריבית" - כלומר, סתם דרך חשבונאית שרירותית להסתכל על זה. זה באמת חסר משמעות ולא מעוגן באיזושהי מציאות פיננסית.
הסיבה לדרך ההסתכלות הנפוצה הזו היא כי נוטים לחלק את המסחר בבורסה לתקופות - ימים, שבועות, רבעונים, שנים, ולמדוד "שינוי" לפי קבועי זמן אלה ---
למרות שהמסחר עצמו נעשה באופן רציף לגמרי - ויחידת הזמן הקטנה ביותר של מסחר היא משהו כמו חלקיק שניה.

והיות ואנשים מודדים שינויים נניח בשנים, אז נוח יותר לומר ש-"אם כל שנה שוק המניות עולה ב-7%, אז בחישוב של ריבית-דריבית - תגיע ל-X% תשואה אחרי 10 או 20 שנה"
כאמור, סתם דרך שרירותית להסתכל על זה.
אפשר באותה מידה פשוט לומר בכמה עולה השוק בממוצע ב-10 שנים או ב-20 שנה בלי התרגיל הזה.

נערך לאחרונה ב:

בדוגמא הספציפית של הנדל"ן שהביאו פה - הריבית יכולה להיות על *ערך ההשקעה המקורי* מבלי "להצטבר".

ואז אם נניח השקעת מליון ש"ח בקניית דירה והשכרת אותה באופן שהניב לך "3% תשואה" בכל שנה (רק מהשכרה),
ונניח לצורך העניין שאנחנו מניחים שמחיר הדירה בשוק לא השתנה והיא עדיין שווה מליון (ונתעלם גם מהאינפלציה),

ריבית היא *חוב*,

נראה לי שהתבלבלת. זה בדיוק מה שאני אומר - שאין דבר כזה ריבית על מניות. יש עלייה בערך.

התשואה החודשית היא לא רלוונטית לצורך הדיון. השאלה היא האם יש ריבית דריבית על רווח ממכירת מניה (שלא חילקה דיבידנדים) או ממכירת דירה. והתשובה בשני המקרים, היא שאין!

ריבית היא *חוב*,

אכן, אין "ריבית" וגם לא "ריבית דריבית" על מניות, משום שמניות הן בסך הכל אחזקה (יחסית) בחברה.
יש תשואה, ויש דיבידנדים, וזהו.

כשמדברים על "ריבית דריבית" בהקשר של מניות הכוונה היא ל-"אפקט ריבית דריבית" - כלומר, סתם דרך חשבונאית שרירותית להסתכל על זה. זה באמת חסר משמעות ולא מעוגן באיזושהי מציאות פיננסית.
הסיבה לדרך ההסתכלות הנפוצה הזו היא כי נוטים לחלק את המסחר בבורסה לתקופות - ימים, שבועות, רבעונים, שנים, ולמדוד "שינוי" לפי קבועי זמן אלה ---
למרות שהמסחר עצמו נעשה באופן רציף לגמרי - ויחידת הזמן הקטנה ביותר של מסחר היא משהו כמו חלקיק שניה.

והיות ואנשים מודדים שינויים נניח בשנים, אז נוח יותר לומר ש-"אם כל שנה שוק המניות עולה ב-7%, אז בחישוב של ריבית-דריבית - תגיע ל-X% תשואה אחרי 10 או 20 שנה"
כאמור, סתם דרך שרירותית להסתכל על זה.
אפשר באותה מידה פשוט לומר בכמה עולה השוק בממוצע ב-10 שנים או ב-20 שנה בלי התרגיל הזה.
אני רואה שערכת את ההודעה במקום להגיב מחדש, אז רק אציין שעכשיו אחרי העריכה שלך, אין בינינו מחלוקת.

ואגב, מסכים לגמרי שזה תרגיל ותו לא, ולדעתי הרבה מאוד נופלים בזה וחושבים שיש כאן איזה קסם מיוחד והבדל ייחודי על פני השקעות אחרות.

אפילו משתמשים בשמו של איינשטיין כחיזוק לעוצמתה של ריבית דריבית בהקשר הזה, למרות שהוא מעולם לא אמר זאת וככל הנראה זה הומצא על ידי איש מכירות שמוכר פנסיות.

ואגב, מסכים לגמרי שזה תרגיל ותו לא, ולדעתי הרבה מאוד נופלים בזה וחושבים שיש כאן איזה קסם מיוחד והבדל ייחודי על פני השקעות אחרות.

אפילו משתמשים בשמו של איינשטיין כחיזוק לעוצמתה של ריבית דריבית בהקשר הזה, למרות שהוא מעולם לא אמר זאת וככל הנראה זה הומצא על ידי איש מכירות שמוכר פנסיות.
שיווק או לא, מי שמבין את עיקרון ריבית דריבית ירוויח (וזה לא משנה אם זה נדלן או מניות או הקמת עסק).

אתה צודק שאין הבדל בין עליית ערך של מניה לזו של דירה, מבחינת האפקט על התשואה.
יש הבדל מהותי בין דיבידנדים לשכירות, בכך שדיבידנדים אתה ישר יכול להשקיע בחזרה ולקבל עליהם תשואה מיידית. ההבדל המהותי בין דיבידנד לשכירות הוא שדיבידנד אתה מקבל בין אם החברה מחלקת אותו או לא (הדיבידנד פשוט נגרע מהתשואה השנתית של החברה), שכירות אתה צריך לעבוד בשבילה וגם לצבור כמה שנים כדי לרכוש נדלן נוסף.

אבל נעזוב שנייה בצד הבדלים בין סוגי תשואות, אני מקווה מאוד שאתה לא מציע לא להשקיע רק בגלל שריבית דריבית לא מקושר לאיינשטיין (נניח וזה נכון).

נראה לי עיקר הבעיה עם ריבית דריבית הוא שאין לאנשים סבלנות, אז הם לא זוכים לראות את התוצאה המופלאה של אותה ריבית דריבית.

אני מרגיש כאילו משחקים פה על משחק סכום 0, משקיעים משקיעים משקיעים בסוף חוזרים לאותה נקודה, אז יופי "הרווחנו" והגענו ל 80$, אבל לא מכרת, לא נהנת מהכסף, סתם רווח על הנייר, עוד כמה שנים תגיע שוב פעם לנקודת האפס.

אני חושב שהשיטה היא לא לקנות עוד ועוד מניות לתיק, להחזיק בהן ולקוות לטוב. למיטה הבנתי, המפתח הוא איזון התיק והורדה הדרגתית של הסיכון (ע"י קניית אג"ח) ככל שמתקרבים למועד השימוש בכסף (משיכת תיק ההשקעות). האיזון מבטיח שלא נקנה כשהמניות עולות בהרבה, וכן נקנה כשהמניות בשפל, והאג"חים מבטיחים תנודתיות נמוכה סמוך למימוש.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O שאלה לגבי מס על ריבית בארה"ב. מיסים 40
N שאלה רגולציה קצת סבוכה לגבי הצעת רכש כפויה בבורסה בלונדון וטיפול לקוי בבנק ישראלי שוק ההון 3
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
א שאלה לגבי blackrock שוק ההון 24
Z שאלה לגבי שיעור מרבי למס רווח הון לפני ואחרי גיל 60 פוסטים מאיכות נמוכה 1
edangz שאלה לגבי ההעברה הבנקאית בIB שוק ההון 7
D שאלה לגבי הכנסה מדיבידנדים שוק ההון 79
E שאלה בעקבות קבלת הודעה ממס הכנסה לגבי שנת המס 2018 מיסים 9
S מעסיק משלם על ביטוח אובדן כושר עבודה - שאלה לגבי הפקדה לקרן פנסיה משלימה או קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M שאלה תיאורטית לגבי סחר חליפין מיסים 3
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
T שאלה לגבי מיסוי על רבע מדירה מיסים 3
חצי פנסיון שאלה לגבי הזנת רווחים מהבורסה בטופס 135 מיסים 5
N שאלה לגבי קרנות סל - השקעה ראשונה שוק ההון 2
D שאלה לגבי טופס 101 אוף טופיק 3
Shekel Hadash שאלה לגבי מיסוי מיסים 8
R שאלה לגבי משיכת כספים מקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 57
עצמאית שאלה לגבי החלק הסולידי בתיק קרן כספית או אגח ממשלתי כללי? שוק ההון 10
פ שאלה טכנית לגבי לאומי טרייד שוק ההון 1
Shekel Hadash שאלה לגבי הבדלי מיסוי מיסים 39
I שאלה לגבי דוח שנתי 1301 מיסים 2
O שאלה לגבי הרכב נכסי קרן כספית שוק ההון 6
R שאלה לגבי קיזוזי רווח דיבידנדים והפסד ממסחר במניות מיסים 8
C העברת ני"ע מבנק בארץ ל IB שאלה לגבי השכבות שוק ההון 7
Z שאלה לגבי מיסוי עסקים בחו"ל שמקורם בארץ מיסים 16
A שאלה תיאורטית לגבי קרנות נאמנות שוק ההון 8
A שאלה לגבי אג"ח צמוד מדד שוק ההון 64
A שאלה לגבי מיסוי בעקבות מכירת RSU מיסים 2
M שאלה לגבי מס בתיק מניות מיסים 7
H שאלה לגבי איפה לשים פיקדון לשנה שנתיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
E שאלה לגבי סכום דולרי גדול ומה לעשות איתו שוק ההון 52
Aslan שאלה לגבי שערי מט״ח ומיסוי מכירת ניירות ערך זרים שוק ההון 6
A שאלה לגבי הגשת דוחות ובקשה להמלצה מיסים 23
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
N שאלה לגבי דוח פעילות שנתי בInteractive - לטובת דוח שנתי למס הכנסה מיסים 5
K שאלה לגבי מסלול השקעות עוקב מדדים ← קרנות חוץ לעומת קרנות שקליות שוק ההון 18
A שאלה לגבי קרן נאמנות (או קרן סל) סנטטית שוק ההון 12
O שאלה לגבי מס מחושב בנייר ערך בארה"ב שוק ההון 2
עניי עירך קודמים שלום.שאלה לגבי עמלות באקסלנס.לא מזמן עברתי לשם לפי קישור של הסולידית. שוק ההון 5
A שאלה לגבי תמהיל משכנתא -- אוקטובר 2022 נדל"ן 11
Shnizelia יש בעלי Google Pixel בקהל? יש לי שאלה לגבי ה-Voice Recorder פוסטים מאיכות נמוכה 5
ל שאלה לגבי קרן מחכה S&P שוק ההון 2
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
W שאלה לגבי wecheck נדל"ן 10
A שאלה לגבי דוחות כספיים שוק ההון 2
S שאלה לגבי גוגל פיננס אוף טופיק 6
H שאלה לגבי תנאי קבלה למחיר למשתכן עקב מצב מסורבל. נדל"ן 17
ד שאלה של מתחיל לגבי איזון בין אג"ח למניות שוק ההון 3
ש שאלה לגבי פקדונות שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה