• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה

• פותח הנושא Leo1
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.

Leo1

משתמש בכיר
דירוג
3,715
אני שוקל לקנות דירה. מעולם לא התנסיתי בכך. הדירה צריכה להיות או חדשה מקבלן או יד 2 בבית חדש יחסית. אין לי עניין בהרפתקאות עם דירות ישנות בנות עשרות שנים. לא החלטתי על מיקום ויש לי גמישות מסוימת, אבל הייתי רוצה איזור עם אוכלוסיה טובה ומשכילה. הייתי רוצה שזאת תהיה גם דירה נעימה לגור בה וגם השקעה טובה לעתיד. אשמח לעצות איך מוצאים דירה מתאימה, מה כדאי לעשות ועל מה להקפיד. הסתכלתי קצת ביד 2 ומדלן וראיתי שהרוב המוחלט של דירות עם פרמטרים שהזנתי הוצעו ע"י מתווכים. יש פה ושם דירות למכירה ע"י הבעלים ויש כמובן פרויקטים חדשים. האם יש טעם לפנות למתווכים או שעדיף לוותר עליהם? מה לגבי פרויקטים חדשים? ראיתי שיש הרבה דירות שמוצעות למכירה לפני שיש אפילו היתר. זה נראה לי קצת בעייתי לחכות שנים, אבל האם זה יכול להיות שווה בכל זאת? כנ"ל אשמח לדעת מה אנשים חושבים לגבי סוגי הדירות שיהיו השקעה טובה מבחינת סוג הבניין, המיקום וכל פרמטר רלוונטי.

מה התקציב שלך?
כמה משכנתא אתה מתכנן לקחת?

אחרי הגדרת תקציב כבר תוכל לדעת אילו מקומות נפסלים (אם בכלל), תוכל למקד יותר את החיפוש.

דירת מגורים היא לא רק השקעה אלא גם מוצר צריכה שמגלם רצונות וצרכים אישיים שלך. מה חשוב לך בדירה? כמה חדרים אתה רוצה?

דירה בפריים לוקיישן כמעט תמיד תהיה השקעה טובה - תל אביב, גבעתיים, רמת גן..

אם אתה לא ממהר לגור בדירה, אני חושב שרכישה על הנייר בפריסייל (לפני היתר זה מצויין, אבל כמובן שחייב לבדוק היטב את הפרוייקט והקבלן שמאחוריו), יכולה להיות טובה עבורך.
רק אל תשכח לשים לב לא להשקיע בשינויים בדירה כספים רבים שלא לצורך, לאנשים יש נטייה לא קטנה לעשות זאת בדירות מגורים..

אם אתה לא ממהר לגור בדירה, אני חושב שרכישה על הנייר בפריסייל (לפני היתר זה מצויין, אבל כמובן שחייב לבדוק היטב את הפרוייקט והקבלן שמאחוריו), יכולה להיות טובה עבורך.

אשמח אם תוכל להתייחס למשפט הזה, האם במקרה של פותח דיון, דירה על הנייר היא השקעה משתלמת?
לדעתי יש מספר חסרונות: קשה למצוא מתחת למחיר השוק (הקבלן יודע כמה לקחת והשוק גבוה), מדד תשומות הבניה יכול לעלות משמעותית, הדירה לא מכניסה (או חוסכת) שכירות בתקופת הבניה, דירה חדשה דורשת השקעה ראשונית כלשהי.

מה התקציב שלך?
כמה משכנתא אתה מתכנן לקחת?

אחרי הגדרת תקציב כבר תוכל לדעת אילו מקומות נפסלים (אם בכלל), תוכל למקד יותר את החיפוש.

דירת מגורים היא לא רק השקעה אלא גם מוצר צריכה שמגלם רצונות וצרכים אישיים שלך. מה חשוב לך בדירה? כמה חדרים אתה רוצה?
על השאלות האלה כבר חשבתי ואני פחות או יותר ידע את התשובות. הכוונה היא לאיזור המרכז, לא כולל מרכז תל אביב, שהוא מחוץ לתקציב, אבל כולל איזורים קרובים או יותר רחוקים מסביב, כאשר חשוב שיהיה איזור נחמד עם אוכלוסיה טובה. השאלה היא מה חשוב לעשות ולשים אליו לב כדי זאת תהיה גם השקעה טובה.

קשה למצוא מתחת למחיר השוק (הקבלן יודע כמה לקחת והשוק גבוה)
לא נכון. בפריסייל המחיר לעולם יהיה נמוך יותר מאותה הדירה כשהיא בנויה ומוכנה לאיכלוס. מה גם אם השגת פריסייל לפני היתר, וידעת ללחוץ עוד קצת את הקבלן (לא תמיד עובד), בכלל הרווחת.
מדד תשומות הבניה יכול לעלות משמעותית
נכון, וגם ריבית הפריים תנודתית ויכולה להעלות בטווח הארוך. זה חלק מהסיכונים שצריך לקחת בחשבון.
הדירה לא מכניסה (או חוסכת) שכירות בתקופת
היא לא אמורה להכניס מדובר בדירת מגורים.
לגבי חוסכת, ניתן לפתור על ידי תכנון כלכלי נכון של העסקה. לדוגמה - לקחת חלק מסויים בגרייס.

לא נכון. בפריסייל המחיר לעולם יהיה נמוך יותר מאותה הדירה כשהיא בנויה ומוכנה לאיכלוס. מה גם אם השגת פריסייל לפני היתר, וידעת ללחוץ עוד קצת את הקבלן (לא תמיד עובד), בכלל הרווחת.

נכון, וגם ריבית הפריים תנודתית ויכולה להעלות בטווח הארוך. זה חלק מהסיכונים שצריך לקחת בחשבון.

היא לא אמורה להכניס מדובר בדירת מגורים.
לגבי חוסכת, ניתן לפתור על ידי תכנון כלכלי נכון של העסקה. לדוגמה - לקחת חלק מסויים בגרייס.
כדי לחשב אם היא יותר נמוכה ממחיר השוק צריך להוסיף את מדד תשומות הבניה, השקעה ראשונית וכד׳, אני לא בטוח שבהתחשב בכך הדירות נמוכות יותר.
ריבית פריים תעלה בשני המקרים, כך שזה לא רלוונטי
בנוסף - במידה ואתה לוקח גרייס או מתחיל לשלם את המשכנתא יותר מאוחר, הסכום הראשוני שלך בעצם ״נעול״ ולא תרצה להשקיע אותו באפיקים לא מאוד סולידיים (כדי להמנע מנעילת הפסדים)

השאלה היא מה הדברים שיכולים להשפיע על כדאיות העסקה כהשקעה ומה עדיף לבחור מבחינת מאפייני הדירה ואיך קונים אותה בצורה הכי כדאית. איזה סוג בניין עדיף? איזה מאפיינים של המיקום עדיפים? איזה סוג עסקה עדיף? עזבו את עניין המשכנתא. אני שואל על הדירה עצמה.

כדי לחשב אם היא יותר נמוכה ממחיר השוק צריך להוסיף את מדד תשומות הבניה, השקעה ראשונית וכד׳, אני לא בטוח שבהתחשב בכך הדירות נמוכות יותר.
כמו בכל עסקה, צריך לשקלל את כל הפרמטרים. אם אתה לא בטוח זה לא אומר שזה לא נכון.
ריבית פריים תעלה בשני המקרים, כך שזה לא רלוונטי
מטרת הדוגמה הייתה להגיד שבכל עסקה יש גורמי סיכון. למה אף אחד לא רץ ואומר "אוי אבל הפריים תעלה עוד מעט כנראה (ובהרבה), לא כדאי לי לקחת מסלול פריים"?
כולם עטים על המסלול וכמה שיותר.
בכל מקרה, כרגע המדד אכן גבוה ועולה וצריך לקחת אותו בחשבון כמו שאמרתי.
במידה ואתה לוקח גרייס או מתחיל לשלם את המשכנתא יותר מאוחר, הסכום הראשוני שלך בעצם ״נעול״ ולא תרצה להשקיע אותו באפיקים לא מאוד סולידיים (כדי להמנע מנעילת הפסדים)
בלאו הכי ממש ממש לא הייתי מתכנן להשקיע סכום שאצטרך בוודאות בטווח הקצר.

השאלה היא מה הדברים שיכולים להשפיע על כדאיות העסקה כהשקעה ומה עדיף לבחור מבחינת מאפייני הדירה ואיך קונים אותה בצורה הכי כדאית. איזה סוג בניין עדיף? איזה מאפיינים של המיקום עדיפים? איזה סוג עסקה עדיף? עזבו את עניין המשכנתא. אני שואל על הדירה עצמה.
1. איזורים מרכזיים ומתפתחים עם אוכלוסייה איכותית.

2. תשתיות טובות וקרבה לתחבצ ובעיקר רכבת קלה, מרכזי קניות, גני ילדים וכו'.

3. לא דירה גדולה מידי (6 חדרים) כי הביקוש להן די נמוך. לא יודע מה מצבך המשפחתי אבל דירת 4 חדרים נגיד היא קלאסית למשפחה צעירה.

4. אני באופן אישי לא אוהב מגדלים ולכן הייתי מעדיף בניין "רגיל". יותר קל וזול לתחזוקה שוטפת גם.

כמו בכל עסקה, צריך לשקלל את כל הפרמטרים. אם אתה לא בטוח זה לא אומר שזה לא נכון.
אני רק אמרתי, שהתכוונתי שקשה להשיג פרוייקטים מתחת למחיר השוק בהתחשב בכל הפרמטרים שציינתי, ולכם ההנחה שדירות על הנייר כדאיות כי הן זולות יותר היא (לרוב) לא נכונה.

מטרת הדוגמה הייתה להגיד שבכל עסקה יש גורמי סיכון. למה אף אחד לא רץ ואומר "אוי אבל הפריים תעלה עוד מעט כנראה (ובהרבה), לא כדאי לי לקחת מסלול פריים"?
כולם עטים על המסלול וכמה שיותר.
שאלה טובה, אני דווקא חושב שצריך לקחת את זה בחשבון, וזה באמת סיכון במשכנתאות לתקופה בינונית ומעלה.

בלאו הכי ממש ממש לא הייתי מתכנן להשקיע סכום שאצטרך בוודאות בטווח הקצר.
לא הבנת, אני מתכוון שברגע שאתה סוגר עסקה על הנייר, ההון העצמי שלך למשכנתא ״ננעל״ ואתה כבר לא יכול להשקיע אותו, כי אתה חייב אותו למשכנתא (העתידית).
ואז למעשה ברגע שחתמת על החוזה כבר ויתרת על הכסף, אך בניגוד לדירה קיימת, את הדירה תקבל רק בעוד כמה שנים.

אני רק אמרתי, שהתכוונתי שקשה להשיג פרוייקטים מתחת למחיר השוק בהתחשב בכל הפרמטרים שציינתי, ולכם ההנחה שדירות על הנייר כדאיות כי הן זולות יותר היא (לרוב) לא נכונה.
עשרות רכישות שאני מכיר מקרוב אמנם אינן מדגם מייצג, אבל כן הוכיחו את הטענה שלי.
אם יש לך מקרים אחרים מהשטח ולא ממחשבות - מעולה.
אני מסכים שלא תמיד הדבר נכון (כמו כל דבר בחיים), אבל כפי שאמרתי, צריך לדעת גם לעשות משא ומתן עם הקבלן ואפשרי בדירות על הנייר להביא עסקאות מצויינות. במיוחד כשהשוק בתנופה של עלייה (יכול גם כמובן לשנות מגמה).

עשרות רכישות שאני מכיר מקרוב אמנם אינן מדגם מייצג, אבל כן הוכיחו את הטענה שלי.
אם יש לך מקרים אחרים מהשטח ולא ממחשבות - מעולה.
אני מסכים שלא תמיד הדבר נכון (כמו כל דבר בחיים), אבל כפי שאמרתי, צריך לדעת גם לעשות משא ומתן עם הקבלן ואפשרי בדירות על הנייר להביא עסקאות מצויינות. במיוחד כשהשוק בתנופה של עלייה (יכול גם כמובן לשנות מגמה).
אוקיי בהחלט ייתכן, ההתרשמות שלי היא בעיקר משיחות עם נציגי הקבלן ולפני משא ומתן.
אגב, למה אפשר להשיג עסקאות טובות דווקא כשהשוק בעלייה? ההנחה שלי היא שהקבלן דווקא יהיה בטוח ביכולת שלו למכור

דירה להשקעה אתה תרצה שתהיה תמיד מושכרת ושלא תצטרך לבזבז חודשים על מציאת שוכרים.
שיקולים שחשובים לשוכרים:
- תעסוקה - קרבה לאזורי תעסוקה.
- תחבורה - נגישות טובה לדרכים ראשיות שמובילות לתל אביב, נגישות לתחנת רכבת.
- חניה - די מתסכל לחזור מהעבודה בערב ולבזבז חצי שעה על מציאת חנייה או לחנות עשר דקות מהבית.
- חינוך - קרבה לגנים ולבתי ספר שנחשבים איכותיים.
- מסחר ושירותים - קירבה יחסית.
- ומנגד - שהדירה לא תהיה במיקום רועש.

מציע שתבחר מספר שכונות שנראות לך מתאימות לקריטריונים שבחרת, ותסייר בהם רגלית בשעות אחר הצהריים - תוכל לקבל מושג על האוכלוסייה וכדאי גם לשוחח עם כמה עוברי אורח ולשאול לגבי המגורים שם.

הרוב המוחלט של הדירות שנראות רלוונטיות ביד 2 ומדלן מפורסמות ע"י מתווכים. איך זה? האם כדאי לפנות אליהם או לוותר? חבל לי סתם לשלם עמלה. איך זה עובד איתם?

זה שדירה מפורסמת על ידי מתווך לא אומר שהיא עסקה גרועה, אלא פשוט שהבעלים החליט להיעזר במתווך. תשקלל במחיר הדירה גם את עלות התיווך ותחליט אם זו השקעה כדאית.
לפעמים דווקא כאלו שמוכרים ללא מתווך ידרשו מחיר גבוה מדי לעומת השווי שלה והמתווך יכול להוריד אותם למחירים ריאלייים.

אתה לא משלם להם אם לא מצאת דירה דרכם.
מתווך טוב יכול להקל עליך מאד,מניסיון (הבעיה שקשה למצוא את המתווכים הטובים).
+1.
אם מתווך יביא לי עסקה מצויינת, מצידי לשלם לו גם 3%. צריך לגלם את עלות התיווך בעלויות העסקה ולחשב אם העסקה טובה לי או לא.

4. אני באופן אישי לא אוהב מגדלים ולכן הייתי מעדיף בניין "רגיל". יותר קל וזול לתחזוקה שוטפת גם.
גם אני חשבתי לכיוון הזה. ראיתי אבל שבמגדלים שהם לא חדשים ממש אפשר לפעמים למצוא דירות עם נוף מרשים במחירים לא יקרים יחסית(ובמגדלים אחרים הדירות דווקא מאוד יקרות). זה גורם לי לתהות מה קורה כאן. כמה כדאית קניה של דירה במגדל לעומת בניין רגיל? מה השיקולים והעלויות לטווח ארוך? שאלה גם כמה קומות זה מגדל ומתי נכנסים איזה שיקולים?

גם אני חשבתי לכיוון הזה. ראיתי אבל שבמגדלים שהם לא חדשים ממש אפשר לפעמים למצוא דירות עם נוף מרשים במחירים לא יקרים יחסית(ובמגדלים אחרים הדירות דווקא מאוד יקרות). זה גורם לי לתהות מה קורה כאן. כמה כדאית קניה של דירה במגדל לעומת בניין רגיל? מה השיקולים והעלויות לטווח ארוך? שאלה גם כמה קומות זה מגדל ומתי נכנסים איזה שיקולים?
בארה"ב יש את הביטוי מגדלי סלאמס - מגדל למעמד הביניים שעם הזמן סובל מהזנחה וירידת ערך עקב עלויות התחזוקה הגבוהות. בארץ מגדלי מגורים הם עסק יחסית חדש, של כ 20 שנה. סביר שגם פה תהיה כזו תופעה כאשר המגדלים יזדקנו.

איני יודע מאיזה גובה זה נקרא "מגדל", מבחינתי בניין גבוה מאוד ביחס לשטח עליו בונים הוא מגדל.
לשאלתך - להבדיל מבניינים "רגילים", אין פה מגדלים בני 60-70 שנים ולכן אי אפשר לדעת באמת מה הבלאי וזה חלק מהשיקולים לטווח הארוך.
ראיתי אבל שבמגדלים שהם לא חדשים ממש אפשר לפעמים למצוא דירות עם נוף מרשים במחירים לא יקרים יחסית(ובמגדלים אחרים הדירות דווקא מאוד יקרות).
הדירות היקרות נמצאות במגדלים חדשים?

מצב
הנושא נעול.
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה קניית דירה חדשה לפני קבלת מפתח נדל"ן 4
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
J קניית דירה ראשונה - התלבטויות נדל"ן 2
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
J קניית דירה ראשונה נדל"ן 4
A קניית דירה ראשונה - איפה מתחילים? נדל"ן 3
N קניית דירה ראשונה למגורים בזמן המלחמה אוף טופיק 10
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
T קניית דירה ברחוב שאמור לעבור בו מטרו נדל"ן 0
Mufasa קניית דירה ראשונה להייטקיסט בן 26 נדל"ן 87
צ קניית דירה - זוג לפני חתונה נדל"ן 24
D קניית דירה בפולין נדל"ן 14
D קניית דירה בלי משכנתא נדל"ן 19
D קניית דירה בהתניה של המוכר, שימכור הדירה אם לא ישלם מיסים . אשמח לטיפים, וממה להזהר. נדל"ן 246
י התלבטות על מזומן לפני קניית דירה נדל"ן 10
D אשמח לטיפים, איך אפשר למנוע קניית דירה ע'י אמא שלי, ושהחלופה תהיה שכירות לכמה שנים... נדל"ן 78
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
D שאלה לגבי קניית דירה ללא חנייה נדל"ן 14
ה קניית דירה נוספת לאחר זכייה במחיר למשתכן נדל"ן 25
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 0
O איך להוציא הון מדירה קיימת לצורך קניית דירה נוספת נדל"ן 42
מ קניית דירה במגדל מגורים (כ-20 קומות) לעומת דירה בבניין עד 9 קומות נדל"ן 18
מ קניית דירה מעמידר ללא קבלת הנחה ולחסוך את הערת הזהרה נדל"ן 7
א קניית דירה מדיור ציבורי נדל"ן 10
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
F קניית דירה בחכירה - כמה משפיע על השווי? נדל"ן 11
ולנטין קניית דירה ראשונה למגורים בצפון נדל"ן 14
מומו הברווז קניית דירה כמשפר דיור... בלי חרטות? נדל"ן 1
M משכנתא על קניית חצי דירה נדל"ן 17
ד קניית דירה לטווח קצר נדל"ן 8
B קניית דירה למגורים כדירה שנייה נדל"ן 8
O השוואה בין אלטרנטיבות - קניית דירה אחת או שתי דירות (הון התחלתי זהה) נדל"ן 2
A הון עצמי נמוך קניית דירה נדל"ן 21
ח קניית דירה להשקעה , עם מינוף וחלוקה לשלישים נדל"ן 7
Y התלבטות לגבי קניית דירה בנאות אפק בקריית ביאליק דרך מחיר למשתכן נדל"ן 5
ד שאלה לגבי קניית דירה מכונס נכסים נדל"ן 13
D התלבטות לגבי קניית דירה ליד מסילת רכבת בפרויקט שחלקו מחיר למשתכן נדל"ן 3