• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף

כי אם חברה תהיה מוכנה לקבל אותך לתוכה זה סימן שהיא גם כן רקובה באותה מידה.
אני לא יודע מה איתך, אבל אני תופס מעצמי בן אדם טוב, ויש מספיק חברות שמקבלות אנשים טובים גם אם הם לא נולדו טהורי דם (לא כמו החברה הישראלית)

המממלכתית

חינוך פרטי ויקר

:lol:
שאלת תם של מישהו שאין לו ילדים ומעולם לא בדק את הנושא:
בהנחה שרוב האנשים ממעמד הביניים יאלצו לטחון שעות בעבודה בשביל לממן חינוך פרטי, האם זה באמת עדיף מאשר לשלוח את הילדים לחינוך ממלכתי ולדעת שיהיה לך זמן לבלות איתם אחרי בית הספר? האם הזמן איכות של ההורה עם הילד לא שווה יותר מחינוך איכותי?

בהנחה שרוב האנשים ממעמד הביניים יאלצו לטחון שעות בעבודה בשביל לממן חינוך פרטי, האם זה באמת עדיף מאשר לשלוח את הילדים לחינוך ממלכתי ולדעת שיהיה לך זמן לבלות איתם אחרי בית הספר? האם הזמן איכות של ההורה עם הילד לא שווה יותר מחינוך איכותי?
מה שמפתיע בעיני זה שאין התארגנות גם אצל מי שמעל מעמד הביניים לחינוך פרטי איכותי ומיינסטרימי (לא מונטסרי וכד').
לשאלתך - ילדים החל מגיל מסויים פחות מעדיפים את הבילוי עם ההורה שחוזר הביתה מוקדם. אני לא אומר שנוכחות הורית בשעות אחר הצהריים מיותרת, אבל התנועה והמגרש ספורט מפתים יותר והלימודים תובעניים יותר.

לעיתים עולה השאלה, מי צריך ללמד את החלדים שלכם (שלנו) על כסף.
האני המאמין שלי הוא שמה שנראה לי חשוב בחיים מוטל עליי.
אז לא היה לי אכפת מה מלמדים בבי"ס, גם ככה לא יוצאים משם חכמים גדולים, אבל אני זאת שלימדתי אותם על כסף (בכל גיל מה שהתאים להם). לא ישבתי איתם על נוסחאות ריבית ד'ריבית אלא הכנסתי את העניין לחיים עצמם תוך כדי הסבר.
אותו הדבר עשינו גם לגבי ידיעת הארץ, זיהוי צמחים ובע"ח, שקרי הפרסומות בטלויזיה, יציאה לתערוכות/הצגות/מוזיקה שנחשבו לטובים בעינינו וכן הלאה.
שהבי"ס ימשיך עם מה שהוא מחוייב לו, ואנחנו עם מה שאנחנו מחוייבים לו :)

שאלה טובה,

אם הילד שלך נתקל למשל באלימות בבית הספר אתה תעשה הכל כדי להוציא אותו משם ולא להשאיר אותו במערכת אפילו שעה והיום אין כמעט בית ספר ממלכתי רגיל ללא אלימות. אם הילד שלך לא בדיוק נכנס לשטנץ של המערכת, כנ״ל.

זה לא בריא כל כך לילד למשל להגיע הביתה ושההורים מסבירים לו שהמורה טועה בהרבה מקרים, מה יקרה למחרת בבית הספר ? בייחוד אם אתה מגדל ילד סקרן שיודע להביא את עצמו.

בנוסף החינוך ״הפרטי״ הוא לא כל כך יקר בארץ, רק קשה למצוא אותו. בדרך כלל מסתתר בתוך הגדרה ״מיוחדת״ של הבית ספר שהופך אותו לעל אזורי. כמו, בית ספר למדעים, בית ספר פתוח וכדומה. המשמעות האמיתית היא אוסף הורים דומים במחשבה שאיכפת להם מה הילד לומד ורוצים להשפיע על חלק מהתכנים ומוכנים לשלם עליהם.

מה שמפתיע בעיני זה שאין התארגנות גם אצל מי שמעל מעמד הביניים לחינוך פרטי איכותי ומיינסטרימי (לא מונטסרי וכד').
יש, פשוט צריך למצוא את זה. אצלנו למשל זה היה בית ספר ״פתוח״ שלא היה שונה הרבה מבית ספר רגיל. רק שהיו מבחני קבלה (להורים יותר מאשר לילדים ואחרי שהשם התחיל לרוץ הדרישה היתה עצומה) והעלות היתה בערך עלות של אוניברסיטה.

דרך אגב, בגלל הדרישה הגבוהה הורים שלא התקבלו התלוננו במשרד החינוך על קיפוח וכדומה והבית ספר אולץ לקבל את כולם גם את אלה שלא הסכימו לשלם גרוש. הרמה ירדה פלאים. למזלנו אנחנו כבר לא היינו שם.

לשאלתך - ילדים החל מגיל מסויים פחות מעדיפים את הבילוי עם ההורה שחוזר הביתה מוקדם. אני לא אומר שנוכחות הורית בשעות אחר הצהריים מיותרת, אבל התנועה והמגרש ספורט מפתים יותר והלימודים תובעניים יותר.
אכן.

אם הילד שלך נתקל למשל באלימות בבית הספר אתה תעשה הכל כדי להוציא אותו משם ולא להשאיר אותו במערכת אפילו שעה והיום אין כמעט בית ספר ממלכתי רגיל ללא אלימות. אם הילד שלך לא בדיוק נכנס לשטנץ של המערכת, כנ״ל.
כן, כן ו- כן!
כשזה קרה לילדים שלי, עשיתי את זה בלי להסס שנייה.
כשהמצב לא היה כל כך גרוע אז:
האני המאמין שלי הוא שמה שנראה לי חשוב בחיים מוטל עליי.
אז לא היה לי אכפת מה מלמדים בבי"ס, גם ככה לא יוצאים משם חכמים גדולים, אבל אני זאת שלימדתי אותם על כסף (בכל גיל מה שהתאים להם). לא ישבתי איתם על נוסחאות ריבית ד'ריבית אלא הכנסתי את העניין לחיים עצמם תוך כדי הסבר.
אותו הדבר עשינו גם לגבי ידיעת הארץ, זיהוי צמחים ובע"ח, שקרי הפרסומות בטלויזיה, יציאה לתערוכות/הצגות/מוזיקה שנחשבו לטובים בעינינו וכן הלאה.
שהבי"ס ימשיך עם מה שהוא מחוייב לו, ואנחנו עם מה שאנחנו מחוייבים לו
חוץ מהנושא של פרסומות בטלוויזיה. אצלנו לא רואים ולכן זה לא רלוונטי. גם סרטי קולנוע רואים מעט מאד ולא בגילאים צעירים מאד אז גם לא אקטואלי.

חוץ מהנושא של פרסומות בטלוויזיה. אצלנו לא רואים ולכן זה לא רלוונטי.
כשהם היו קטנים מאד כן היתה לנו טלויזיה, אבל ראו יחד איתנו ובהדרכתנו.
*עד היום הילדים טוענים שזריקת הטלויזיה מהבית יצרה להן בעיות (לא היו מעודכנים מספיק, נאלצו ללכת לחברים לצפות).
** לבת אין טלויזיה בבית שלה. הבן קנה אחת, דבר ראשון אחרי היציאה מהבית.

עד היום הילדים טוענים שזריקת הטלויזיה מהבית יצרה להן בעיות (לא היו מעודכנים מספיק, נאלצו ללכת לחברים לצפות).
גם לי, כילדה, לא הרשו לצפות בטלוויזיה בתכניות ה"נכונות" ולכן, עד היום אני לא יודעת מה זה "שושלת". כן, מוכר. בסביבה שלי, זה לא "אישיו" כי היום מבנה הטלוויזיה הוא אחר ומימלא רואים נטפליקס ויוטיוב. כרגע, הקטנה שלי לא מרגישה את הפער. בסביבה שלנו, זה פחות קיצוני. מה יהיה בעתיד? קשה לנבא.

לעיתים עולה השאלה, מי צריך ללמד את החלדים שלכם (שלנו) על כסף. אז דנו גם כאן, בבלוג. חלק מהבעייה היא, שגם מורים וגם אנשי מקצוע לא מבינים עקרונות בסיסיים ובוודאי שאינם מסוגלים ללמד. אבל, יש בעייה גם במקומות אחרים.
קיבלתי היום את הסרטון הבא, שעוסק בספר לימוד לכיתה ז'. הנושא, מספרים חיוביים ושליליים. לשם ההדגמה, הוא משתמש בחשבון בנק של משפחת ישראלי.
כדי לא לקלקל, אני לא אאמל"ק אבל תצפו עד הסוף. הדובדבן בסוף:
אמנם הקטנה שלי רחוקה מרחק רב מספרי הלימוד הנ"ל אבל, זה מעורר תהיות על מה קורה לילדים שלנו במערכת החינוך.
@Hasolidit
רק ההורים

בעיניי, אחד התפקידים הלא כתובים של ההורים, זה לתווך לילד את הגישה לעולם,
אני לא מתכווין רק 'להסביר' את העולם.
אלא, כאמור איך להסתכל ולהגיב ולעבד חוויות בעולםכמו אינטראקציות עם בני אדם, קונפליקטים, הכלה, וויסות, ועוד!
כסף, זה נושא לא רק פיננסי
יש בו עוד הרבה מרכיבים סמויים
כמו משמעת עצמית, חשבון, משא ומתן, וצורך להוציא החוצה כישורים שלי.
אין מישהו בעולם שיצליח לעשות זאת יותר טוב מההורה

את הילדים שלי למדו בחטיבה מושגים בכלכלה ובשוק ההון, וחומר הלימוד היה מצויין. עברתי על הכל, היה שם לא רק ריבית, אלא ממש מושגים של שוק ההון, כמו אג״ח, ולמה יורד עם הריבית עולה, ציור של קו בשיפוע גדול יותר שמגיע לאותה נקודה.
מעבר לזה, אחד הילדים קיבל ההעשרה בזום בזמן הסגרים, של 3 פעמים שעה וחצי, של כלכלן מומחה שהסביר לפרטי פרטים על ההנפקה של חברת גרופון בארה״ב, איזה בעיות היו בדיוק, איך הם הגישו דוחות לא מציאותיים, ועוד. היה מרתק.
הראשון זה מערכת החינוך הרגילה. השני זה קורסי העשרה למצטיינים, יום בשבוע בבית ספר חיצוני, עדיין הכל בשיתוף מערכת החינוך הרגילה, הפניה מבית הספר, והכל.

אין לי שום ספק שהילד מבין יותר מ 95% מהמבוגרים.
לא צריך להגזים בתיאור שהכל לא טוב במערכת החינוך.
אפשר לשאול באיזו עיר או יישוב?

דוגמה נוספת (אולי פחות מוצלחת?) - שמתי לב שבהרבה שכונות שנחשבות דווקא ליותר אמידות בעיר, יותר ילדים יורדים לפארק/גן השכונתי עם צעצועים שלהם ומוכרים אותם, או פשוט מכינים לימונדה "טבעית" ומוכרים כוס אחת בשקל-שניים. מעניין שבשכונות הפחות אמידות לא ראיתי אפילו ילד אחד עושה זאת (אולי בגלל פחות מרכזי מסחר, פארקים וגנים עירוניים מושקעים, בהם יש נוכחות רבה של תושבים להציע להם כוס לימונדה? או אולי בגלל התייחסות שלילית של אנשים פחות אמידים לכסף באופן כללי?).
לא הייתי אומר שלאנשים פחות אמידים יש התייחסות שלילית לכסף. יש עשירים מבזבזים ויש עניים מבזבזים, כמו שיש עשירים שחוסכים ועניים שחוסכים. זה עניין של גישה והשכלה.
לגביי לימודנה בשקל: בעיניי אם כבר זו דוגמה שלילית לילדים. אני מנחש שברוב המקרים אבא ואמא משלמים על חומרי הגלם (הרבה מעל מה שהילד מרוויח) והילד שומר את הכסף לעצמו (בלי לכסות עלויות). יש הורים שעפים על עצמם שזה מלמד את הילד יזמות, אני חושב שזה מלמד את הילד שאבא ואמא ישלמו והוא יכול לשחק בלסחוט מיץ. אחר כך כשהוא בן 20 הוא משחק בלהיות מלצר, ואבא ואמא משלמים את השכירות בתל אביב :)

אבא ואמא משלמים על חומרי הגלם (הרבה מעל מה שהילד מרוויח)
לא, זה רווח נקי. מכרו ב 3-5 לכוס, לימונים שקטפו מעץ של המשפחה. נכון שחומרי הגלם משולמים ע״י ההורים, לא ניכינו להם עלויות.

אני מעדיף לחנך את ילדיי בעצמי לחינוך כלכלי מאשר בבית הספר - שם בהכרח ייאלצו ללמד תפיסה אחת ממוצעת - שתעשה נזק יותר מתועלת.

ילדיי כרגע קטנים, כשיגדלו -
אחשוף אותם לתיקי השקעות, אסביר להם את משמעות החיסכון והרווח המצטבר - אפקט ריבית דריבית -
אלמד אותם מהי אינפלציה, וכו' וכו'.
ובעיקר: אשנן להם שוב ושוב שהם ורק הם אחראים על מצבם הכלכלי, הבחירה בידם אם לחסוך או לבזבז, להשקיע או להתעצל.
ואין שום אדם או גורם בעולם מלבדם שאחראי על מצבם.
כך אני מקווה - ילדיי לא יגדלו כיללנים מצויים, שמייללים לממשלה במקום לקחת אחריות.

מונופול החינוך במדינת ישראל. עצוב ומדוייק.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס צריך להצהיר על רווח ממק"מ בדוח שנתי למס הכנסה? מיסים 1
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 168
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
האזרח החשדן צריך הכוונה ועזרה - נמצא במירוץ העכברים צרכנות פיננסית 47
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
הפרופסור מה צריך לדעת כדי לעבוד כמנתח ניתונים בחברות הייטק? התפתחות אישית 17
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
Regevkr מה אני צריך לדווח ל-IRS ומה למס הכנסה בישראל? מיסים 6
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
tomer111 האם צריך לעשות לבצע פעולה אקטיבית בקרן הפנסיה לומר לה שפורש בגיל 60 שמתחיל לקבל פנסיה בגיל 60? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F האם צריך להשקיע בישראל שוק ההון 6
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
S מצלמה ׳׳מקצועית׳׳ וסולידית? צריך בכלל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
Y חדר כושר צריך להחזיר לי כסף בשל ביטול מנוי אבל דורש פרטי חשבון בנק צרכנות פיננסית 4
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1
א באסה - צריך משקפיים. לפני שאני ניגש לאופטיקה, מה תמליצו לי ממרכיבי משקפים מנוסים? אוף טופיק 19
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
T לוקח פסק זמן מהעבודה - האם צריך לדאוג באופן מיוחד לקופות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
D למה צריך חשבון ממוסה (תיק פרטי) בנוסף לחשבון פטור (IRA) ? שוק ההון 11

נושאים דומים

Back
למעלה