• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף

זכוכית זה מקרה יוצא דופן
הועלתה טענה כללית על מיחזור וסתרתי אותה. זה לא שיש אלפי סוגי מיחזור שונים בעולם...
בכל מקרה, "יוצא דופן", סבבה, בואי נדבר על מיחזור פחיות מתכת, אשמח להסבר למה זה פוגע בסביבה.

אבל נושא השרשור זה האג'נדות של משרד החינוך והדרך שהן עוברות בצורה סמויה או גלויה בספרי הלימוד.
לדעתי (זה לגמרי אישי) אג'נדות שסותרות את שלי (כל עוד הן במינון סביר כמובן) הן דווקא הזדמנות חינוכית עבורי.
שני הבנים שלי חזרו בשלב כלשהו מהגן (גנים שונים) עם דיבורים על אלוהים ועל סיפור הבריאה.
פשוט ניצלתי את ההזדמנות וניהלנו דיון פורה על דת ועל האמונות של ההורים שלהם לעומת האמונות של אנשים אחרים, אני רואה בזה דבר חיובי.

הלוואי.
אני עובד עם אנשים אינטילגנטים, בתחום כלכלי, והבורות של אנשים לא תיאמן.
נו, בסדר... ואני כל הזמן רואה אנשים שלא כותבים בזמן עתיד עם אותיות אית״ן - למרות שלומדים על זה בבית ספר יסודי.
או כל מיני צעירים בשנות ה-20 שלמדו חשבונאות ואין להם שום חסכונות - ראיתי יותר מדי כאלה...

אני לא אומר אם זה נכון או לא שבבית ספר ילמדו פיננסים. אלא רק שזה נאיבי לחשוב שזה פתרון עומק.

וניהלנו דיון פורה על דת ועל האמונות של ההורים שלהם לעומת האמונות של אנשים אחרים, אני רואה בזה דבר חיובי.
מזדהה איתך, גם אני עשיתי את השיחה הזאת.
ילדים קטנים מאד אוהבים את הרעיון שיש אלוהים בשמיים שמשגיח ודואג לכולם ובמיוחד להם באופן אישי ;)

לדעתי (זה לגמרי אישי) אג'נדות שסותרות את שלי (כל עוד הן במינון סביר כמובן) הן דווקא הזדמנות חינוכית עבורי.
העניין הוא לא דווקא האג'נדות. על זה אפשר לנהל ויכוח אם וכמה צריך במערכת החינוך ואולי גם, באיזה גיל. הנקודה היא, התייחסויות אגביות לנושאים שונים כאילו הן אמת מוחלטת וזו נקודת המוצא לדיון. למשל, הבאת דוגמא לחשבון בנק שנמצא כל הזמן במינוס משדר לילדים בתת מודע שזו הנורמה. גם סביר להניח, שרוב ההורים לא יבדקו את ספרי הלימוד ברמה כזו. תיקח למשל, ספרי גיאוגרפיה, שם נושא הסביבה ומשבר האקלים נכנס כ"בדרך אגב" בלי שאפילו יש על זה דיון או נושאי משפחה. זה שקול לספר מדעים שיתאר את בריאת העולם כך שאלוהים יצר את המפץ הגדול כנתון. או, תמונות של ספרי לימוד בה רואים ילד (כן) יושב קורא ומאחוריו מסתכלת ילדה (זה קיים גם בעלונים לילדים ומחרפן אותי ברמות על). כל אלו, הם מסרים סמויים שקשה לאתר אותם וקשה גם להלחם בהם. זאת גם סיבה לכך, שאני מאד בררנית בספרי ילדים וסרטים וסרטונים הם בכלל מחוץ לתחום.

העניין הוא לא דווקא האג'נדות. על זה אפשר לנהל ויכוח אם וכמה צריך במערכת החינוך ואולי גם, באיזה גיל. הנקודה היא, התייחסויות אגביות לנושאים שונים כאילו הן אמת מוחלטת וזו נקודת המוצא לדיון. למשל, הבאת דוגמא לחשבון בנק שנמצא כל הזמן במינוס משדר לילדים בתת מודע שזו הנורמה. גם סביר להניח, שרוב ההורים לא יבדקו את ספרי הלימוד ברמה כזו. תיקח למשל, ספרי גיאוגרפיה, שם נושא הסביבה ומשבר האקלים נכנס כ"בדרך אגב" בלי שאפילו יש על זה דיון או נושאי משפחה. זה שקול לספר מדעים שיתאר את בריאת העולם כך שאלוהים יצר את המפץ הגדול כנתון. או, תמונות של ספרי לימוד בה רואים ילד (כן) יושב קורא ומאחוריו מסתכלת ילדה (זה קיים גם בעלונים לילדים ומחרפן אותי ברמות על). כל אלו, הם מסרים סמויים שקשה לאתר אותם וקשה גם להלחם בהם. זאת גם סיבה לכך, שאני מאד בררנית בספרי ילדים וסרטים וסרטונים הם בכלל מחוץ לתחום.
אני מסכים איתך שיש כל הזמן דעות שנכנסות כאילו הם אמת מוחלטת, הבעיה היא שלדעתי אי אפשר באמת להימנע מזה, כי בסוף כל דעה שלנו מונחת על הנחות קדומות...
(בנושא של מחזור אני לא בקיא, אבל עצם זה שיש על זה דיון, אני מסכים שזה לא לעניין להפוך את זה כאילו זה הנחה בסיסית ששייכת לתת מודע)

הבעיה האמיתית שכל דוגמא שיביאו אפשר לפתוח עליה דיון, הרי גם אם יביאו חשבון עם פלוס בחשבון, עדיין אולי זה טוב שבעידן שהכלכלה בנויה על אשראי, אולי זה טוב שלא יראו בזה דבר פסול, הרי בסוף כולם יודעים ומרגישים על בשרם שחוב זה לא הדבר הכי אידיאלי, אז אולי טוב שיכניסו מילדות לילדים שחוב זה תקין, ולא רק לעניים. (אני לא מכריע לאיזה שהוא צד, אני רק מראה שכל דוגמא שנביא בסוף היא מונחת על הנחות מסוימות שעליהם אנחנו לא דנים בכלל, למרות שהם לא ברורים מאליהם)
לדעתי בסרטון הוא קצת מגזים עם העניין של הבנקים כאילו באמת הכול זה מכוון בצורה מדוקדקת על ידי החזקים במשק, אבל אני מסכים שזה לא מתבקש להציג כך לילדים את החשבון בנק, במיוחד לא עם הסעיף של הרווחה.

אבל לדעתי אי אפשר באמת להימלט מהדעות שטבועות בכל פרט ופרט בחיים שלנו, וברגע שהילדים של השכנים יחשבו בצורה מסוימת, גם הילדים שלך במקודם או במאוחר כנראה יחשבו כך... בסוף אנחנו לא חיים בווקום ורוב הדעות הם תת מודע שאין עליהם בכלל דיון, וממילא זה מה יש, והקצת שאולי נצליח להשפיע על הילדים, בעיני זה חסר תועלת.

ואני חושב שאת לוקחת את החינוך הליברלי חילוני, כאילו יש צד שאפשר לחנך בלי לדחוף דעות אישיות בכל מקום, אבל כידוע אין דבר כזה, ולכן שוב לדעתי זה מה יש.

גם הימנעות היא עמדה. אני לא רוצה שילדיי ילמדו מספרי לימוד שאומרים שהאקלים לא השתנה במאה האחרונה או שמצנזרים תמונות של ילדה עומדת מאחורי ילד שיושב וקורא (מה הבעיה בזה?).

שמצנזרים תמונות של ילדה עומדת מאחורי ילד שיושב וקורא (מה הבעיה בזה?).
אהבתי אתה אחד מגדולי בעלי ההשקפה הליברלית... ולא רואה בעיה בזה שהילדה היא רק ברקע... הזכר הוא האטרקטיבי והאקטיבי והנקבה נספחת...

אצלינו היו שוללים לך את התעודה במקום;)

אהבתי אתה אחד מגדולי בעלי ההשקפה הליברלית... ולא רואה בעיה בזה שהילדה היא רק ברקע... הזכר הוא האטרקטיבי והאקטיבי והנקבה נספחת...

אצלינו היו שוללים לך את התעודה במקום;)
כנראה מדברים על תמונה שאני לא ראיתי. אין בעיני בעיה בזה שמישהו עומד מאחורה וקורא בעמידה או בישיבה.
אבל, כל עוד אצלכם מותר שיהיו תמונות של בנות בספרים, אני רגוע.

@גרהם, אני הייתי מרגישה הרבה יותר טוב עם תמונה הפוכה, ילדה יושבת וקוראת וילד מביט מאחור. לפחות ככל שמדובר בבת שלי. כשמדובר בבן. זה סיפור אחר.

@גרהם, אני הייתי מרגישה הרבה יותר טוב עם תמונה הפוכה, ילדה יושבת וקוראת וילד מביט מאחור. לפחות ככל שמדובר בבת שלי. כשמדובר בבן. זה סיפור אחר.
לא היה ברור לי מתיאור התמונה מה הבעיה.
אני מסכים שחשוב להיות מודע לדברים האלו בייצוג אמנותי (תמונה, סיפור וכו') ואני שותף להרגשה שלך.
אגב, מי שלומד משפטים בטוח שכל המתכנתים הם מתכנתות ערביות, כך כך כתוב בכל התרגילים. די משעשעת ההקפדה הזו.

לעיתים עולה השאלה, מי צריך ללמד את החלדים שלכם (שלנו) על כסף. אז דנו גם כאן, בבלוג. חלק מהבעייה היא, שגם מורים וגם אנשי מקצוע לא מבינים עקרונות בסיסיים ובוודאי שאינם מסוגלים ללמד. אבל, יש בעייה גם במקומות אחרים.
קיבלתי היום את הסרטון הבא, שעוסק בספר לימוד לכיתה ז'. הנושא, מספרים חיוביים ושליליים. לשם ההדגמה, הוא משתמש בחשבון בנק של משפחת ישראלי.
כדי לא לקלקל, אני לא אאמל"ק אבל תצפו עד הסוף. הדובדבן בסוף:
אמנם הקטנה שלי רחוקה מרחק רב מספרי הלימוד הנ"ל אבל, זה מעורר תהיות על מה קורה לילדים שלנו במערכת החינוך.
@Hasolidit
את הילדים שלי למדו בחטיבה מושגים בכלכלה ובשוק ההון, וחומר הלימוד היה מצויין. עברתי על הכל, היה שם לא רק ריבית, אלא ממש מושגים של שוק ההון, כמו אג״ח, ולמה יורד עם הריבית עולה, ציור של קו בשיפוע גדול יותר שמגיע לאותה נקודה.
מעבר לזה, אחד הילדים קיבל ההעשרה בזום בזמן הסגרים, של 3 פעמים שעה וחצי, של כלכלן מומחה שהסביר לפרטי פרטים על ההנפקה של חברת גרופון בארה״ב, איזה בעיות היו בדיוק, איך הם הגישו דוחות לא מציאותיים, ועוד. היה מרתק.
הראשון זה מערכת החינוך הרגילה. השני זה קורסי העשרה למצטיינים, יום בשבוע בבית ספר חיצוני, עדיין הכל בשיתוף מערכת החינוך הרגילה, הפניה מבית הספר, והכל.

אין לי שום ספק שהילד מבין יותר מ 95% מהמבוגרים.
לא צריך להגזים בתיאור שהכל לא טוב במערכת החינוך.

שהכל לא טוב במערכת החינוך.
זה נכון שלא הכל. הדברים במציאות הם אף פעם לא חד ערכיים. זה משמח שיש יוזמות טובות כל כך בבית הספר שלך. אני מכירה בתי ספר שהביאו הרצאות של פעמונים, הרצאות של מדענים וכו'. מה שמטריד אותי יותר, זה המסרים הסמויים וגם, חלק מהמסרים הגלויים שיכולים להיות בעייתים.

סיבות לכך:
- ההורים צריכים להתפרנס, ורצוי 2 משכורות בפרט אם משכילים
- מעטים היכולים לתת חינוך ביתי איכותי, והיתרונות של זה בספק
- מערכת החינוך על כל מגרעותיה היא שער הכניסה לחברה הישראלית.

גילוי נאות: לא גרה בישראל והילדים שלי לא בחינוך ביתי, ויש לי השגות גם על מערכות טובות יחסית. ניסיתי, אני לא מורה טובה.
כמו שאת עזבת את ישראל (מסיבותייך), אני מצפה מכל הורה ש*באמת* אכפת לו מחינוך ילדיו לעזוב את המדינה הזאת, כי פה כל המערכות רקובות ורעילות, וכולם יודעים את זה, והמצב לא משתנה.

למען האמת, אני בכלל לא בטוח מה החשיבות של להטמע בחברה הישראלית, כשיש אלטרנטיבות טובות יותר במדינות אחרות

אני מצפה מכל הורה ש*באמת* אכפת לו מחינוך ילדיו לעזוב את המדינה הזאת, כי פה כל המערכות רקובות ורעילות, וכולם יודעים את זה, והמצב לא משתנה.
למה אתה מצפה שאנשים שאינך מכיר ישנו את חייהם בצורה דרסטית, במהלך שלא בהכרח ישים עבורם ולא בהכרח משרת אותם? אתה יודע טוב יותר מהם מה הם אמורים לעשות?

למען האמת, אני בכלל לא בטוח מה החשיבות של להטמע בחברה הישראלית, כשיש אלטרנטיבות טובות יותר במדינות אחרות
כי אם חברה תהיה מוכנה לקבל אותך לתוכה זה סימן שהיא גם כן רקובה באותה מידה. חברה ששווה להיטמע בתוכה היא תמיד תהיה מועדון סגור, כי זו דרכה לשמור על האיכות שלה.
זה הגיוני בסך הכל, למה שהאנשים שהשקיעו את חייהם בבניה של החברה יהיו מוכנים לקבל לתוכה את הטפילים שרק רוצים להתעלק עליה ולא מוכנים לתרום לה את חלקם?

בקיצור, אין לך אלטרנטיבות.
ישראלים אוהבים להשתעשע ברעיון שיש מקום בעולם שאם הם יגורו בו אז הם יהיו מאושרים... זה לא מאוד שונה מאשר להאמין בחיים שאחרי המוות, כלומר להאמין במקום דימיוני ששם הכל טוב ומושלם וכולם מאושרים; כדי שיהיה משהו לחלום עליו בתקופות הקשות של החיים.

אז,
אני מצפה מכל הורה ש*באמת* אכפת לו מחינוך ילדיו
להבין שמערכת החינוך הישראלית היא אמנם רחוקה שנות-אור מלהיות מושלמת, אבל היא כרגע הדבר הטוב ביותר שיש בנמצא.
ושהאחריות לשפר אותה מוטלת, בין היתר, גם עליך כהורה וכאזרח במדינה.

האלטרנטיבה היא חינוך ביתי שצריך לו אישור מיוחד מהמדינה
יש הרבה "דרכי מילוט" בתוך המערכת אבל צריך להיות מאד ערניים. אני למשל, לא בעד חינוך ביתי לילדים שלי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 125
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
האזרח החשדן צריך הכוונה ועזרה - נמצא במירוץ העכברים צרכנות פיננסית 47
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
הפרופסור מה צריך לדעת כדי לעבוד כמנתח ניתונים בחברות הייטק? התפתחות אישית 17
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
Regevkr מה אני צריך לדווח ל-IRS ומה למס הכנסה בישראל? מיסים 6
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
tomer111 האם צריך לעשות לבצע פעולה אקטיבית בקרן הפנסיה לומר לה שפורש בגיל 60 שמתחיל לקבל פנסיה בגיל 60? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F האם צריך להשקיע בישראל שוק ההון 6
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
S מצלמה ׳׳מקצועית׳׳ וסולידית? צריך בכלל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
Y חדר כושר צריך להחזיר לי כסף בשל ביטול מנוי אבל דורש פרטי חשבון בנק צרכנות פיננסית 4
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1
א באסה - צריך משקפיים. לפני שאני ניגש לאופטיקה, מה תמליצו לי ממרכיבי משקפים מנוסים? אוף טופיק 19
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
T לוקח פסק זמן מהעבודה - האם צריך לדאוג באופן מיוחד לקופות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
D למה צריך חשבון ממוסה (תיק פרטי) בנוסף לחשבון פטור (IRA) ? שוק ההון 11
נירוש צריך חוות דעת לגבי PEPPER פוסטים מאיכות נמוכה 17

נושאים דומים

Back
למעלה