• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יותר אנשים משקיעים פתאום בנדלן?

אותם צעירים שהפכו לבעלי דירות לא יוכלו לעזור לילדיהם אם המחירים ימשיכו לעלות. הדור הקודם עוד יכל לעזור לילדים (אלו שעכשיו רוכשים דירות), אבל הדור הנוכחי כבר לא יוכל לעזור. אז מה עשינו פה בעצם?

תשאל כל אדם בין אם הוא בעל דירה יחידה או משקיע את השאלה הכי בסיסית "כיצד ילדיך יקנו דירה במדינת ישראל" ב-99.9% מהמקרים לא תקבל תשובה או תקבל איזה הערה עוקצנית/מתחכמת.

לבני אדם יש יכולת מדהימה להכחיש את המציאות.

"כיצד ילדיך יקנו דירה במדינת ישראל"
לא יודע.
ייתכן ואנסה לשכנע אותם לגור במקום אחר מלכתחילה.

בזמנו ההורים שלי תכננו שכל אחד מאיתנו יגור בדירה שהשכירו ל-3~4 שנים ושנחסוך את שכר הדירה להון עצמי ראשוני...
אבל ביום שנאלצו להנזיל את הקירות המדוברים התכנון המדובר הסתיים.

הערה עוקצנית/מתחכמת.

משפט פולני/סיני עתיק:
האדם מתכנן ואלוהים צוחק.

זה גם לא לגמרי פשוט, וצריך להבין מדוע לא נבנות מספיק דירות. ועדות התכנון לוקחות שנים, העיריות מעכבות תכניות, חברות הבניה מוגבלות בקצב הבנייה, הבנקים מסתכנים כאשר מחירי הדירות יירדו ועוד שלל סיבות. כשמגדילים את היקף הבנייה צריך לראות שכל החוליות בשרשרת מסוגלות לעמוד בגידול בלי שייווצרו בעיות חדשות.
ורק כדי להבהיר, אני סבור שצריכות להיבנות יותר דירות, אבל גם אסור לנקוט בצעדים שנתחרט עליהם מעתה ועד עולם.

למעט מספר אזורים מאוד - מאוד ספציפיים בתל אביב וירושלים אין שום מחסור דירות בישראל.

משבר הדיור זו בעיה גלובלית שנובעת מאותה סיבה. (ניפוח מלאכותי של הכלכלה)

מחירי דירות זינקו בישראל
בדרום קוריאה
בסין
באוסטרליה
בקנדה
בארה"ב
באירופה
בבריטניה

גם שם יש ריבוי טבעי גבוה? גם שם לא בונים מספיק? כי בפעם האחרונה שבדקתי הילודה בדרום קוריאה, סין וברוב מדינות אירופה היא קרוב ל-0.

למעט מספר אזורים מאוד - מאוד ספציפיים בתל אביב וירושלים אין שום מחסור דירות בישראל.
ממה שאני מכיר, בכל גוש דן (המורחב, בין נתניה לאשדוד) יש מחסור בדירות. יש לך נתונים שמראים אחרת?

ממה שאני מכיר, בכל גוש דן (המורחב, בין נתניה לאשדוד) יש מחסור בדירות. יש לך נתונים שמראים אחרת?

בתל אביב באזורים מסוימים כאשר דירה יוצאת לשוק מגיעים (אני לא מגזים) 40-50 בני אדם לראות אותה. בירושלים יש מקומות שאנשים גרים במרתפים. (מצוקת דיור במגזר החרדי)

באשדוד אין שום בעיה למצוא דירה להשכרה. כנ"ל לגבי בת ים, חולון, ראשון ועוד כל מיני ערים. מניסיון. אני רואה דירות במצב לא רע בכלל שנמצאות חודשים על המדף ללא ביקוש.

אפילו בתל אביב כאשר מתרחקים יותר לצפון או דרום או מזרח הטירוף יורד דרסטי.

ילודה גבוהה תמיד הייתה בישראל + בשנות ה-90 היה גל עלייה אדיר. בשום תקופה מחירי דיור בישראל לא השתוללו בצורה שכזאת.

הורי קנו דירה חדשה באשדוד בלי אגורה בכיס. אני עם חסכון של מאות אלפי שקלים והכנסה מעל הממוצע לא יכול להרשות לעצמי דירה בת 50 בשכונה של נרקומנים באשדוד. אבל לשכור את הדירה הזאת אני יכול תוך 5 דקות.

המחסור הוא פייק.

איך אני יודע? מחירי הדיור משתוללים בכל העולם. לא מדובר בבעיה מקומית (ישראל) אלא בבעיה גלובלית שנגרמת מאותה סיבה בדיוק.

נערך לאחרונה ב:
ציטוט מהלינק שהבאתי אתמול מאתר "הון":
בישראל יש 130-160 אלף דירות ריקות. מדובר בדירות ריקות/ דירות רפאים שלא מושכרות.
על פי הלמ"ס מדובר בעיקר דירות הממוקמות בערים הגדולות – תל אביב, חיפה וירושלים
אפשר בפשטות להכביד את העלות השנתית למחזיקי דירות כאלה כדי לזרזם למכור, לגור או להשכיר. הבעיה היא שלעיריות אין אינטרס כי הן מקבלות ארנונה ללא צורך בנתינת שירות ליושבי הדירה. הכנסת יכולה לחוקק חוק זמני כזה עד שכמות דירות הרפאים תרד מתחת לרף מסויים, דומה למה שרמ"י עושה עם בעלי מגרשים בכל תקופת הפיתוח המוקצבת מראש (לפחות כך היה בזמני). אפשר גם להטיל קנסות על מי שמחזיק קרקע המיועדת לבניה ולא מממש אותה תוך זמן מסויים, כך הקבלנים והיזמים לא ישמרו עתודות לשנים רחוקות.

נערך לאחרונה ב:
זה שמישהו כותב משהו לא עושה את זה אמת.
אפשר בפשטות להכביד את העלות השנתית למחזיקי דירות כאלה כדי לזרזם למכור, לגור או להשכיר.
לא פשוט בכלל, קשה עד בלתי אפשרי לדעת אם מישהו גר בדירה או שלא וגם אז צריך להגדיר מה זה בדיוק "דירה ריקה".

אני חושב שלזוג צעיר שרכש דירה במשכנתה, כדאי שהמחירים ירדו ולא יעלו וזה גם האינטרס של רוב תושבי המדינה (ודאי אלו שלא מתכוונים בעצמם ולא מאחלים לילדיהם להגר מכאן), אבל מסכים שיש המון אנשים שלא מבינים מה האינטרס הכלכלי שלהם ונהנים לקרוא בעיתון שהדירה שלהם בפתח תקווה שווה כמו דירה בלונדון.

לכל אדם למעט ספקולנטים צריך להיות אינטרס מובהק שמחירי הדירות ירדו.

זה הרבה יותר טוב להם (יכולת לשפר דיור בעתיד)

זה טוב לילדים שלהם שרק אלוהים יודע כיצד יקנו דירות אם המגמה הנוכחית תימשך. להערכתי כל זוג יצטרך להפריש מינימום 300-350 אלף שקל פר ילד כדי שהם יוכלו לקנות דירה בפריפריה בשנת 2040 בנוסף לחסכון הפנסיוני של עצמם. בהצלחה עם זה.

זה טוב חברתית כי אנשים נואשים הופכים להיות או יותר אדישים (תופעת lying flat) או הופכים להיות הרבה יותר אלימים. (האביב הערבי, מהפכות באירופה, הפגנות בארה"ב)

זה טוב כי אחרת החוזה החברתי נשבר והאמון במוסדות נעלם. זו תופעה מסוכנת במיוחד.

נערך לאחרונה ב:
השאלה היא אם מדובר בדירות ראויות למגורים. כשאני חולף בדרום תל אביב אני רואה לא מעט בתים שנראים נטושים, אבל לא נראים ראויים למגורי אדם במצבם.
מה שגם יפה בציטוט שהבאת שהם מחברים את ירושלים עם חיפה ותל אביב, אז זה לא עונה על השאלה כמה דירות פנויות יש בתל אביב והמרכז.

חשבונות חשמל/מים ויש עוד המון דוגמאות אחרות.
אז משלמים למישהו כמה גרושים לפתוח את המים פעם בחודש + מקרר שבדרך כלל עובד 24/7. אין דרך טובה כלשהי לעקוב אחרי מי גר איפה ומתי.
חוץ מזה יש לזה השלכות אחרות: אתה בעצם רוצה לרגל אחרי אנשים שזה פגיעה חמורה בצנעת הפרט, רוצה לממשק מערכות של חברת המים והחשמל של העירייות ש"ילשינו" באופן אוטומטי לעיריות, זה לא ממש פרקטי.

מקרה קלאסי של "הפרד ומשול".

כן דירת רפאים, לא דירת רפאים. תנו לאנשים לריב בינם ובין עצמם כדי שהם לא יראו מי האויב האמיתי בסיפור הזה.

המשבר התחיל בגלל ריבית 0% + הדפסת כסף בהיקף שלא נראה בהיסטוריה. המשבר יגמר בצורה כזאת או אחרת כאשר הריבית תעלה והדפסת כסף תיפסק.

בואו נקווה שנצא מזה בלי גיליוטינות בכיכר העיר.

לכל אדם למעט ספקולנטים צריך להיות אינטרס מובהק שמחירי הדירות ירדו.

זה הרבה יותר טוב להם (יכולת לשפר דיור בעתיד)

זה טוב לילדים שלהם שרק אלוהים יודע כיצד יקנו דירות אם המגמה הנוכחית תימשך. להערכתי כל זוג יצטרך להפריש מינימום 300-350 אלף שקל פר ילד כדי שהם יוכלו לקנות דירה בפריפריה בשנת 2040 בנוסף לחסכון הפנסיוני של עצמם. בהצלחה עם זה.

זה טוב חברתית כי אנשים נואשים הופכים להיות או יותר אדישים (תופעת lying flat) או הופכים להיות הרבה יותר אלימים. (האביב הערבי, מהפכות באירופה, הפגנות בארה"ב)

זה טוב כי אחרת החוזה החברתי נשבר והאמון במוסדות נעלם. זו תופעה מסוכנת במיוחד.
אני יכול לחשוב על לא מעט אנשים מלבד ספקולטנטים שלא מעוניינים בירידת מחירי הדיור - מתווכים ועורכי דין שמקבלים שכר באחוזים מהעסקה, נותני שירותים לדירות (שבסוף גם נגזרים ממחיר העסקה בצורה כלשהי) - חשמלאים, ספקי מטבח, אינסטלציה, אריחים, מזגנאים ועוד, הבנקים שנותנים משכנתאות ונהנים מהתשואה, זוגות שאין להם ילדים / מעט ילדים, אנשים בעלי יותר מדירה אחת (אבל הם לא ספקולטנטים), אנשים מבוגרים שכבר אין להם כוונה לקנות דירה אבל משכירים דירה (ויש קשר בין שכר הדירה למחירי הדירות) ועוד ועוד

ד"א, גם בעלי דירה אחת יכולים כביכול to refinance את הדירה שלהם ולקבל משכנתא במחיר זול יותר / להשקיע את הכסף בשוק ההון תוך קבלת ריבית נמוכה מהבנק במידה ומחיר הנכס עולה, כך שיש גם לבעלי נכס אחד בלבד אינטרס בעליות מחירים

אני שוב מפריד בין מה מבחינה "רציונאלית" זוג צעיר אמור לחשוב, לעומת מה שהוא חושב בפועל.
יותר מאשמח שנדבר אחרי שתרכוש דירה ונראה האם גם אתה תרגיש שצריך שמחירי הדיור יירדו עבור הילדים העתידיים שלך שעוד לא נולדו או שאתה מעדיף שמחירי הדיור יעלו. חבריי המוחים הגדולים להורדת מחירי הדיור, היו הראשונים שהתנגדו לתוכניות דיור שמוציאות כסף (ודורשות יותר מיסים) ברגע שהם סיימו לרכוש את דירתם שלהם

מעבר לזה אשמח להסבר מה זה אומר "שבירת החוזה החברתי". אנשים שעובדים איתי וגרים בארה"ב, בריטניה וצרפת לא חולמים על לגור בדירה בבעלותם בניו-יורק, לונדון או פריז וגרים סד"ג של שעה נסיעה (גם בתחב"צ המתקדם) או בשכירות באזור העיר, בשונה מישראל שאתה יכול לרכוש ברחובות/ראש העין/נתניה דירה יחסית במחיר סביר ולהיות תוך פחות משעה בתל אביב. לא שמעתי שנעלם שם האמון במוסדות (ולמען הסר ספק - אני ממש לא טוען שהמצב בארץ טוב. הוא ממש לא)

המשבר התחיל בגלל ריבית 0% + הדפסת כסף בהיקף שלא נראה בהיסטוריה. המשבר יגמר בצורה כזאת או אחרת כאשר הריבית תעלה והדפסת כסף תיפסק.
כשהריבית תעלה מחירי הדירות אולי ירדו אבל המשכנתאות יהיו יקרות בהרבה, ועל כל שקל הלוואה תשלם הרבה יותר.
לא יודע איך זה יהפוך את רכישת הדירות לקלה יותר עבור זוגות צעירים/בתחילת דרכם - אם כבר כנראה להיפך.

אז משלמים למישהו כמה גרושים לפתוח את המים פעם בחודש + מקרר שבדרך כלל עובד 24/7. אין דרך טובה כלשהי לעקוב אחרי מי גר איפה ומתי.
חלק גדול מהתקנות והחוקים ניתנים לעקיפה בעזרת טריקים כאלה ואחרים, זה לא אומר שלא צריך לחוקק אותם, העיקר שאתה תופס אחוז גדול מספיק כדי להרתיעה ולהשפיעה.
ודרך אגב בעצם זה שאנשים יתחילו לייצר שימוש פיקטיבי בחשמל/מים אתה תכלס קונס אותם גם אם זה בסכום יותר נמוך ובכללי מגדיל להם את הכאב ראש של הדירת רפאים.

חוץ מזה יש לזה השלכות אחרות: אתה בעצם רוצה לרגל אחרי אנשים שזה פגיעה חמורה בצנעת הפרט, רוצה לממשק מערכות של חברת המים והחשמל של העירייות ש"ילשינו" באופן אוטומטי לעיריות, זה לא ממש פרקטי.
לעיריות כבר היום יש מידע הרבה יותר חשוב - מצב כלכלי ובעיות פרטניות(למי שמשתמש בשירותי רווחה), נכות ומחלות קשות(כדי לקבל הנחה בארנונה וחניית נכה), גיל, ת.ז, מצב משפחתי, עולה חדש, חד הורי, מקבלי קצבת הכנסה/מזונות/סיעוד, מידע על נפגעי פעולות איבה, ניצולי שואה, משפחות שכולות, חיילים בסדיר/שירות לאומי ורשימה של משרתי מילואים - וכל אלו הם רק רשימה חלקית של המידע שברשות העירייה.
*דרך אגב יכול להיות שכבר היום יש להם חלק מהמידע על חשמל/מים.

הצריכת חשמל/מים שלך היא ממש בקטנה ביחס למה שיש להם היום, בכללי אני לא רואה איך זה פוגע או אפשר לנצל את זה אבל גם אם כן זה כנראה ממש בקטנה.

יותר מאשמח שנדבר אחרי שתרכוש דירה ונראה האם גם אתה תרגיש שצריך שמחירי הדיור יירדו עבור הילדים העתידיים שלך שעוד לא נולדו או שאתה מעדיף שמחירי הדיור יעלו. חבריי המוחים הגדולים להורדת מחירי הדיור, היו הראשונים שהתנגדו לתוכניות דיור שמוציאות כסף (ודורשות יותר מיסים) ברגע שהם סיימו לרכוש את דירתם שלהם
הייתי שם ובהחלט לא שמחתי כששווי הדירה שלי עלה ב80% במהלך שנים ספורות, כי גם הסכום שהייתי צריך להוסיף כדי לשדרג אותה אחרי שגרתי בה 10 שנים עלה בשיעור דומה.

הצריכת חשמל/מים שלך היא ממש בקטנה ביחס למה שיש להם היום, בכללי אני לא רואה איך זה פוגע או אפשר לנצל את זה אבל גם אם כן זה כנראה ממש בקטנה.

הוא כותב מפוזיציה.

מצחיק שהוא דואג לפרטיות, אבל בטוח משתמש בפייסבוק/שירותי גוגל שיודעים עליו יותר ממה שהוא יודע על עצמו.

כשהריבית תעלה מחירי הדירות אולי ירדו אבל המשכנתאות יהיו יקרות בהרבה, ועל כל שקל הלוואה תשלם הרבה יותר.
לא יודע איך זה יהפוך את רכישת הדירות לקלה יותר עבור זוגות צעירים/בתחילת דרכם - אם כבר כנראה להיפך.

תבדוק מה היה שיעור הריבית בשנות ה-70/80/90 ביחס לשיעור הבעלות על דירה/בית למגורים. נתונים הם מובהקים ככל שריבית יורדת המחיר של הנכס עולה ויותר אנשים נשארים ללא אפשרות להשיג בעלות על קורת גג.

למי שהיה כסף לעלות על הגל בין כי הוא נולד למשפחה מבוססת יותר ו/או בתקופה כלכלית פשוטה יותר הרוויח ומי שלא היה לו כסף נשאר מאחור.

זה לא קשור בכלל לכישרון או חוכמה או חריצות או שום תכונה אחרת.

פשוט אדם א' יצא מהחור ב-1975 ואדם ב' יצא מהחור ב-1990.

זה הכל.

אגב זה לא רק בדיור אלא גם במניות. ככל שהמחיר עולה בגלל ניפוח הכלכלה פחות ופחות אנשים יכולים לנתב חסכונות לבורסה. הבנק נותן 0% ריבית.

עשירים הופכים להיות עוד יותר עשירים ומעמד הביניים/נמוך נאכל על ידי אינפלציה שהגיע לרמה שכבר אי אפשר להסתיר אותה על ידי כל מיני תרגילים.

שום דבר טוב לא יצא מזה. באחריות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S למה אנשים משקיעים במניות (לא דיבידנד)? אוף טופיק 61
4 איך אנשים עם משפחה משקיעים? שוק ההון 13
C למה אנשים פשוט לא קונים דירות, במקום לשכור דירה נדל"ן 199
S האם יש כאן אנשים שמפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה משלימה? אם כן - אשמח לשמוע למה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 69
Z לכבוד הטיעון, ״אנחנו מממנים אתכם כי אנחנו משלמים מע״מ ואנחנו הרבה אנשים שקונים הרבה״ פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 3
J עסקת אשראי בין שני אנשים פרטיים. צרכנות פיננסית 11
פ האם הישראלים "אנשים חמים" לדעתכם? או שזה בדיוק ההפך? אוף טופיק 13
D למה אנשים בוחרים בקרנות עם דמי ניהול יקרים יותר? שוק ההון 9
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
Tsachi01 בעקבות המקרה של חברת ״אמוזה״ - איך אנשים נופלים בהשקעות האלה? פוסטים מאיכות נמוכה 103
J האם קיימים אנשים שעובדים במשרה חלקית בשכר נורמלי ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 40
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
ש אנשים שבקשיים בעקבות הקורונה שוק ההון 71
נ יש פה אנשים שמעבירים כסף באופן קבוע מארה"ב לישראל? צרכנות פיננסית 23
ת על מה בעצם אנשים מוציאים כסף בימנו? אוף טופיק 78
L 'אתה צריך להכיר חמישה אנשים כדי להגיע לאדם שאתה רוצה' מי מזהה מה מקור המשפט? אוף טופיק 2
נ מאוכזב מאוד מהמערכת של IBI טרייד. יש פה אנשים שמשתמשים בה ומרוצים? צרכנות פיננסית 19
B למה אנשים מתכוונים כשאומרים שהשוק גבוה שוק ההון 11
M האם אנשים עלולים להישאר בלי פנסיה? צרכנות פיננסית 10
amikal אם יותר זול לנהל תיק השקעות בבית השקעות למה אנשים עדיין מנהלים אותו בבנק? שוק ההון 72
c881 צלם צילם 9 שנים את אותה פינת רחוב ותפס את אותם אנשים - האם גם אתכם יתפסו? אוף טופיק 0
כ פרשתי :) איפה מוצאים עוד אנשים עם זמן פנוי? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
amidar מחפש אנשים עם ניסיון ב"עידן פלוס". אוף טופיק 11
ש אנשים שהגיעו להכנסה פאסיבית משמעותית יומני מסע אישיים 13
א שני אנשים שלושה חשבונות צרכנות פיננסית 61
Roi מה לא בסדר עם אנשים, או מה קורה בזמן האחרון בנושא הפרמידות ? אוף טופיק 70
משה כתבה נחמדה לפתיחת "העולם הסולידי" עם אנשים אחרים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
סתןלי ת'כסף קרן קלע2# ?? - לא להאמין איך אנשים נופלים שוק ההון 0
BRK מדוע אנשים עשירים )מאוד!(ממשיכים לעבוד אוף טופיק 3
ס סולידיים - האם אתם אנשים רוחניים? אוף טופיק 50
עמוס יש אנשים שלא מבינים איך כל כך הרבה נוסעים לחול אוף טופיק 1
efrat ריאליטי צ'ק על מה באמת אנשים חושבים אוף טופיק 62
G אז יש אנשים שבשבילם השקעה פסיבית היא החלק הדפנסיבי בתיק שוק ההון 2
DiverGirl שרשור על אנשים יוצאי דופן ומעוררי השראה אוף טופיק 21
Delta שאלה עקרונית [האם אנשים שנהנים מהעבודה הם עכברים במרוץ] אוף טופיק 31
c881 "דמי הניהול זה פשע של התקשורת שהביא אנשים לחשוב שזה מה שחשוב" שוק ההון 9
K משקיעים רק בשוק ההון וחוששים כי אין נדל״ן שוק ההון 36
C מלווה משקיעים - האם לקחת, איך לבחור ואת מי נדל"ן 9
S איך אתם משקיעים באג״ח בתקופה הנוכחית שוק ההון 1
נ מה אתם קונים כאשר אתם משקיעים בS&P 500? מה החלופות? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 30
Y המלצות ליווי משקיעים נדל"ן 4
אייקiן שאלות של משקיעים מתחילים שוק ההון 3
ד איך משקיעים במניות ישראליות ללא בנק או בית השקעות ישראלי שוק ההון 11
O האם הייתם משקיעים את הכסף של ההורים בקרן כספית? שוק ההון 1
S איך משקיעים בפועל באגח ממשלתי ישראלי? שוק ההון 6
M דרושים משקיעים לולידציית שוק אוף טופיק 0
T לומדים, חוסכים, משקיעים יומני מסע אישיים 118
R התייעצות לגבי חובות דיווח של משקיעים ב- Interactive brokers (ללא מתווך) מיסים 36
נ אלדורדו Eldorado, המרדף אחרי הגביע הקדוש, או איך לא להפסיד אף פעם בבורסה - שאלה על פסיכולוגיה של משקיעים. אוף טופיק 9
new-investor ב-מה הייתם משקיעים, אג״ח ממשלתי או אג״ח עולמי? פוסטים מאיכות נמוכה 10

נושאים דומים

Back
למעלה