• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לימודים - רפואה או ביואינפורמטיקה

תודה רבה :)
דוגמאות מאירות עיניים, והנקודה של כהנמן-טברסקי היא תזכורת חשובה גם כן.
השיקול הכלכלי אינו יחיד וגם לא מרכזי בהכרח - אבל אין ספק שהתואר "דוקטור" עדיין מקבל יוקרה מסוימת, שמיתרגמת גם לפן הכלכלי.

מצטער לנפץ לך את החלום ... דוקטור לפחות אצלי בבית זה PHD לא MD. אני קורא לרופאים אדוני הרופא, לאחותי "אחותי הרופאה" וצוחק כשהם קוראים לקרוב משפחה שלי פרופסור כי הוא מכריח אותם (והוא מהנדס בכלל וגם הוא קורא להם רופא או מומחה).

בנימה פחות היתולית - שיקולים מעין אלו, כמו גם מלגה, הם שיקולים שאת צריכה לנפות. מכיר אנשים שכאמור צלחו לימודי רפואה בארץ עם אפס סיוע, חיו במעונות אבל בסוף הגיעו לאן שרצו - זה ענין של פוקוס וככל שתתבגרי ותיכנסי לסד של פרנסה/זוגיות/משפחה, חופש הבחירה שלך יצטמצם במהירות כה גדולה שעדיף לך להיות מאוד ברורה עם עצמך כעת.

תודה רבה על השיתוף, VEX.
לגבי רפואה, זו נק' מבט שאני פחות או יותר מכירה - אני רק יכולה לקוות שענייני המשמרות בפרט יהפכו ליותר אנושיים, ושילמדו להתנהל עם הקורונה.
לגבי ביו-אינפו (אימצתי!), אני תוהה אם המצב השתנה מאז שלמדת. ממה ששמעתי התחום הפך רציני יותר, לכל הפחות באוניברסיטאות - ואני רק יכולה לקוות שגם רמת הסטודנטים עלתה. לגבי הייטק - זו תמיד אפשרות. אתה טוען שהשכר של ביו-אינפואים נמוך יותר משל מדמחיסטים? מכל מקום, ה'פינוקים' האלה נראים לי חשובים כידע בסיסי לכל מי שרוצה לחקור בתחום רפואי (אולי לא?), ואני ממילא מסוג האנשים שיעדיפו להתפלפל קצת מאשר לעבוד בעבודה משמימה. בכל אופן, תודה על הרעיון לגבי מסלול שלישי. ולגבי הייטק - להבנתי יש גם יותר סטארט-אפי ביו-טק שכן מאפשרים לעסוק במחקר כיום, לא? מתמצא, או שנדדת כבר הרחק ממחוזות הביולוגיה?

תראי, אנחנו פה בפורום של אנשים סולידיים אז אני נותן משקל לפן הכלכלי. אחרת שימי את כל מה שאני כותב בפח ולכי עם הלב שלך.
שכר נקבע לפי המשרות בשוק. המדגם שלי קטן, אבל כל הב"א (הנה קיצרתי לך עוד) המוכשרים יותר שהכרתי עובדים היום בהייטק פרופר.
מעולם לא נזקקתי לידע בכימיה אורגנית במהלך התואר שלי וזה היה אחד הקורסים היותר כבדים ודורשי שינון שנתקלתי בהם.
יש סטארטאפי ביוטק שתוכלי להגיע אליהם עם תואר ראשון במדמח ואפילו בלי הרבה רקע בביולוגיה ויש כאלו שידרשו שיהיה לך דוקטורט בגריסת אשכי עכברים ויציעו שכר של 8K. השוק רחב, גם אם לא עמוק.

אסיים באנקדוטה - פעם אחת הגיע למעבדה שלי לסיור תורם עשיר. הוא שם מספיק כסף גם בשביל לשפץ את הקומה הלא קטנה בה ישבנו, גם לקנות ציוד, גם מלגות לסטודנטים, פינק לגמרי את הפקולטה בסכום של כמה עשרות מליוני דולרים ואני מניח שקידם כמה פרויקטים ביו/רפואיים בצורה משמעותית עם המשאבים האלו. לא למד מעולם ביו-אינפו, לא היה רופא, עשה את הכסף בנדלן.

לגבי רפואה, יכול לדבר רק על מה שראיתי מהצד - מסלול שש שנתי עם נוכחות חובה וסדר קורסים קשיח, כמעט מבטיח שיהיה במהלך התואר סמסטר אחד עם שביתת מרצים\שביתת סטודנטים\קורונה\מלחמה\בלתמ במשפחה. בדכ ציבור הסטודנטים לרפואה נדפק הכי הרבה במצב כזה בגלל אופי התואר הנ"ל. תוסיפי על זה משמרות מתמחים של 26 שעות ומשכורת די מחפירה אם מבצעים חישוב פר שעה.

ביו-אינפורמטיקה - לא בגלל זה עזבתי, אבל התחום מלא אנשים שכותבים קוד שהיה עדיף שלא יכתב- שגיאות מתודולוגיות, שגיאות באיסוף נתונים, p-hacking , וסתם באגים זה משהו שנתקלתי בו לא מעט במהלך התואר. המחלות הנ"ל נפוצות באקדמיה בכלל, אבל לדעתי בביו-אינפו המצב קשה יותר כי יש אוכלוסיה גדולה שבאה מתחום מדעי החיים, עם רקע תכנותי ומתמטי חלש.
עזבתי כי התואר השני שלי היה בנושא די אזוטרי שהותיר אותי בלי נסיון רלוונטי למשרות הביו-אינפרומטיקה המעטות שהיו באזור הגיאוגרפי שלי.
התבאסתי, כי כשהתחלתי את התואר גם אני רציתי לרפא סרטן והרפס, השקעתי לילות כימים והנה בסוף אף אחד לא רצה אותי.
בצר לי, נאלצתי לפנות אל ההייטק, שם דווקא היו מוכנים להשתין לכיוון שלי כי לימדתי את עצמי במהלך התואר תכנות מעבר לרמה הממוצעת של הקולגות שלי.
במהלך הקריירה הכרתי אנשים שהיו יותר חכמים ממני, תיקתקו את התלת שנתי שלהם במדמח או מערכות מידע (חלקם אפילו במכללות) ובזמן שאני התפלפלתי על האם וירוס זה חי, צומח או דומם, הם עשו יפה מאוד לביתם בחברות הייטק משעממות למדי.

אז לעניות דעתי:
1) לתואר ברפואה עדיף לגשת עם בסיס כלכלי מוצק (הורים, חסכונות, בן\ת זוג בהייטק) וכל עוד את מוכנה נפשית שהמעסיק שלך זה המדינה עד שתגיעי לרמת הנסיון שתאפשר לך לעבוד בפרטי. המציג אינו רופא, אז יכול להיות שאני טועה לגמרי.

2) ביו-אינפורמטיקה זה מאוד מעניין ללמוד אבל בתוך האקדמיה איכות המחקר היא בעייתית והשכר זבל ומחוץ לאקמיה היצע המשרות והמשכורות נמוך יותר מאשר בהייטק. עדיף לעשות מדמח ולקחת קורסי בחירה בביולוגיה בזמנך הפנוי בשביל הנשמה תוך כדי שאת פטורה מפינוקים כמו כימיה אורגנית. זה ישאיר לך אופק פתוח לחברות רפואיות מבלי לפגוע בכושר ההשתכרות הפוטנציאלי.

אפשר לשאול מתי סיימת את הלימודים ואיפה למדת? יצא לי לדבר עם כמה אנשים בתחום ודווקא הם אומרים דברים טובים, טוענים שאין היצע למשרות עם תואר ראשון אבל מתואר שני ומעלה כבר ניתן למצוא דברים מעניינים. אני מניח שלא בשכר כמו בוגר מדמח אבל הם לא ציירו תמונה עגומה בכלל.

ת"א או טכניון או עברית, 2014
לא אומר שהמצב עגום, אבל בהתחשב בזה שבתוכניות הטובות זה אפקטיבית תואר במדמח משולב ביולוגיה עם יציאה מאוחרת יותר לשוק העבודה (במיוחד בהתחשב בצורך לעשות תואר שני), אז בפן הכלכלי ה ROI של תלת שנתי במדמח גדול בהרבה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
E התלבטות לגבי בחירת תחום לימודים התפתחות אישית 13
N התלבטות לגבי לימודים התפתחות אישית 9
A מדעי המחשב התלבטות מסלולים לימודים התפתחות אישית 0
E התלבטות לימודים בין מדמח לרוקחות התפתחות אישית 19
N התלבטות לגבי לימודים. אוף טופיק 9
S התלבטות לגבי רכישת דירת גן מקבלן - עצות? נדל"ן 6
D התלבטות אם למכור RSUs שוק ההון 1
ה התלבטות קשה בבחירת המסלול התפתחות אישית 5
ש התלבטות לגבי דירה יד שנייה בחיפה נדל"ן 2
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12

נושאים דומים

Back
למעלה