• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות לגבי פתיחת תיק

• פותח הנושא H2O
  • פורסם בתאריך

H2O

משתמש רשום
דירוג
2
היי, חדש פה, רוצה להתייעץ לגבי פתיחת תיק פסיבי.
בן 30, כרגע יש כ-100K להשקעה (שמתכוון להכניס באופן הדרגתי, מטעמים פסיכולוגיים :] ), ועוד 5-10K חסכון בחודש. טווח השקעה לפחות חמש שנים.
עברתי על כמה תיקים כלליים, והכיוון שאני רוצה לקחת הוא Gone Fishing Portfolio.
התכנון הראשוני של התיק היה כזה -
15% - VTI - שוק אמריקאי כללי
15% - VB - שוק אמריקאי שווי נמוך
10% - VGK - אירופה
10% - VPL - אסיה-פסיפי
10% - VWO - שווקים מתפתחים
10% - SHY - אג"ח ארה"ב קצרות טווח
10% - TIP - אג"ח ארה"ב צמוד
7.5% - REET - קרן ריט עולמית (שני שליש ארה"ב)
7.5% - JNK - אג"ח זבל
5% - GLTR - מתכות יקרות
למה דווקא ההרכב הזה? אני אוהב שיש פיזור גם בארה"ב וגם בשאר העולם, וגם על נכסים אחרים (נדל"ן, מתכות). אני חושב שכרגע השוק האמריקאי (וה-S&P בפרט) הוא הסוס המנצח שכולם עולים עליו, אבל לא בטוח שזה ימשך לנצח ולכן חשוב לי לפזר על אזורים נוספים (גאוגרפית ופיננסית). כמו-כן, אני מעוניין שחלק מסויים מהתיק יהיה מוכוון דיבידנד (ולאו דווקא צמיחה), ואת זה מקבלים מ-REET ו-JNK.
עכשיו, כשהתחלתי לתכנן איך קונים את כל הני"ע האלה, הבנתי שזה פשוט לא פרקטי ברמת העמלות (אלא אם אני מכניס 50K כל חודש או משהו כזה). לקנות כל חודש 10 ני"ע זרים זה לשלם 1-2% בעמלות (ב-IB !) - לא סביר.
ולכן התחלתי לשקול כיוונים אחרים - כמו לקנות פעם בחודשיים\רבעון, או לחליפין לחפש חלופות אחרות לקרנות הנ"ל שיצמצמו את מספר הני"ע בפועל.
לדוגמא, VT מכילה בתוכה את כל שווקי העולם, ולכן היא יכולה להחליף הרבה מהקרנות המנייתיות פה. היא למעשה מכילה הכל (בתמהילים יחסית דומים) למעט מניות שווי שוק קטן. ולכן חשבתי שאת כל ה60% המנייתי בתיק הנ"ל (חמש הקרנות הראשונות) אפשר להחליף בVT + VB, ביחס של 70\30 לטובת VT.
האם ההמרה הזאת נשמעת הגיונית? האם יש לכם רעיונות נוספים להמרה דומה? או אולי אפילו להמרה של ני"ע מסויימים לני"ע ישראליים?
אשמח גם לשמוע חוות דעת באופן כללי על התיק.
תודה מראש!

ממליץ להכנס לwww.etfrc.com/funds/overlap.php ולשחק עם הממשק שלהם. אתה תראה לדוגמא שכל VB נמצא בתוך VTI. ושלושת הקרנות מתחת נמצאות בתוך VXUS. ככה שאתה יכול את ה5 להחליף ב2.
יש קרנות איריות של בלאקרוק שנסחרות בשקלים אבל אין לך שם על מניות קטנות ולא על שווקים שהם לא אסייה https://www.as-invest.co.il/interstedin/blackrock/ishares-קרנות-סל-זרות/ הייתרון שלהן שאתה לא צריך להמיר מט"ח, העמלות מכירה קנייה נמוכות יותר והדיבידנטים מצטברים אוטומטית. לדכתי שווה לך בסכום כזה אולי להתמקד רק על ארה"ב לדוגמא. לגבי הטווח השקעה ופיזור אשאיר לאחרים לענות..
בהצלחה!

• אהבתי
Reactions: H2O
ברוך הבא לפורום!

• אהבתי
היי,
אז ראשית, זה אכן רעיון טוב לצמצם בכמות הניירות. זה יחסוך לך הרבה התעסקות עם האיזון, ואני אישית חושב שזה לא כזה נורא אם זה יביא לסטייה של אחוזים בודדים בהקצאות.
בכל מקרה, בין אם תצמצם את כמות הניירות ובין אם לאו, לאזן את כל הניירות כל חודש לא נשמע לי רעיון טוב. זה המון התעסקות והמון עמלות, וכשהתיק יגדל זה גם לא יספיק (נניח אתה מפקיד 5K כל חודש לתיק של 200K עם 10 ניירות, לא בטוח ש-5K יספיקו לך בשביל לאזן בדיוק לרמה שאתה רוצה).
מה שהייתי שוקל לעשות במקום זה עם ההפקדות החדשות לאזן נייר אחד או שניים בכל הפקדה. נניח אתה רואה ש-VGK נמצא כרגע הכי רחוק מההקצאה שאתה רוצה, אז תקנה רק אותו. חודש לאחר מכן תקנה נייר אחר שנמצא רחוק מההקצאה. ככה תצליח להיות תמיד קרוב יחסית להקצאה המקורית שהגדרת, וגם לא תצטרך להסתבך יותר מדי ולשלם הרבה על עמלות.

התיק שלך מורכב הרבה יותר מדי לטעמי.
אני הייתי מצמצם את כל ההרכב המנייתי לvt ואם אתה מתעקש אז מוסיף עוד קרן למניות קטנות(לא חושב שצריך)

כמו-כן, אני מעוניין שחלק מסויים מהתיק יהיה מוכוון דיבידנד (ולאו דווקא צמיחה), ואת זה מקבלים מ-REET ו-JNK.

אם חשוב לך דיבידנד אופציה נוספת היא קרנות שמחלקות דיבידנד גבוה( vym, spyd, sphd)
יש סיבה למה אגחים זבל מחלקים קופון גבוה, ואתה לא חייב לתת חשיפת יתר לריטים.

5% - GLTR - מתכות יקרות

לדעתי מיותר.

אני מאוד מאמין בפשטות, אני חושב שמשקיע פאסיבי לא צריך להחזיק מעל ל2-3 ניירות בתיק.

אני הייתי מצמצם את כל ההרכב המנייתי לvt ואם אתה מתעקש אז מוסיף עוד קרן למניות קטנות(לא חושב שצריך)

זה הכיוון, פירטתי על זה בפסקה האחרונה

לדעתי מיותר.

רוצה לפרט? ראיתי זהב\מתכות בהרבה תיקים בוריאציה כזו או אחרת, ע"מ להוסיף נכס שמסורתית עולה בזמן ירידות בשוק ההון.

לדעתי הדרך שבא הגדרת את טווח ההשקעה היא בעייתית. "לפחןת חמש שנים" אומר שיש מצב שזה 5 שנים ואם כך יש בו יותר מדי מניות (70 אחוז בערך עם האג"ח זבל).
זה בעייתי גם במורכבות, אם זה בסך הכל ל5 שנים אז מה צריך את כל זה? קנה vt וזהו.

* לא מחזיק vt

תודה מראש!
הסכום שלך קטן (no offence) ויש לך יותר מדי ניירות.
שמור על זה פשוט, התרכז בדברים אחרים, ותישן יותר בשקט. לדעתי.

מה קורה לאחר 5 שנים?
מה שקורה אחרי 5 שנים אצל מי שאומר שהוא משקיע ל30 שנה.

הסכום שלך קטן (no offence) ויש לך יותר מדי ניירות.
שמור על זה פשוט, התרכז בדברים אחרים, ותישן יותר בשקט. לדעתי.

no offence בכלל.
גם אם מצמצמים את זה ל6-7 ניירות (כאמור לאחד את כל הקרנות המנייתיות לVT+VB) אתה חושב שזה יותר מדי?

מה שקורה אחרי 5 שנים אצל מי שאומר שהוא משקיע ל30 שנה.
אז המספר שציינת הוא שרירותי של "תחנת עצירה" כדי להעריך "התקדמות"?
או שיש אפשרות להוצאה מתוכננת אבל לא וודאית (במועדה) שלא ציינת?

אז המספר שציינת הוא שרירותי של "תחנת עצירה" כדי להעריך "התקדמות"?
או שיש אפשרות להוצאה מתוכננת אבל לא וודאית (במועדה) שלא ציינת?
לגמרי שרירותי. פשוט טווח זמן שלגביו יש לי מידה מסוימת של ודאות. אין כרגע הוצאה מתוכננת כלשהי.

היי, חדש פה
ברוך הבא!

אסור לייעץ אבל אתייחס למה שאקרא מנקודת המבט האישית שלי.

בן 30, כרגע יש כ-100K להשקעה (שמתכוון להכניס באופן הדרגתי, מטעמים פסיכולוגיים :] ), ועוד 5-10K חסכון בחודש
אחלה

טווח השקעה לפחות חמש שנים.
במקומך הייתי עוצר ומנסה לחשוב על זה. אף אחד לא נביא ואתה לא תוכל לדעת מה יהיה לך עוד חמש שנים אבל האם נראה לך שבמקרה הסביר אתה תצטרך את הכסף הזה בעוד חמש שנים? זאת אומרת, אתה יודע שיהיו לך הוצאות גדולות בעתיד (לא יודע, חתונה / רכישת בית אם אתה בונה על זה / טיול של שנה בגיל 40) אבל אם אתה לא יודע להעריך (אפילו בצורה שמרנית יחסית) כמה ומתי יהיה לך קשה לבנות תכנית פיננסית (ויהיה קשה לנו לעזור לך לבנות כזו).

עברתי על כמה תיקים כלליים, והכיוון שאני רוצה לקחת הוא Gone Fishing Portfolio.
גם אני התחלתי בכיוון כזה, וכמו הרבה בשרשור הזה מצאתי שזה מסורבל לי ולא יעיל וכיום אני אישית מחזיק רק ב-VT בתיק הממוסה (ורק VWRA בתיק הפטור) חוץ ממניות שקיבלתי מהחברה בה אני עובד (RSU).
על אחת כמה וכמה למי שמתכנן להוסיף 5-10 אלף בחודש (האיזונים יעלו לך הרבה, הרבה עמלות קנייה / מכירה)

למה דווקא ההרכב הזה?
באמת חשוב להבין :)

אני אוהב שיש פיזור גם בארה"ב וגם בשאר העולם
אם הכוונה היא בהקשר של מניות גם בארה"ב וגם בשאר העולם אז יש הרבה דרכים להשיג את זה שהן פשוטות יותר (בפורום יש גם הרבה שמעדיפים להשקיע באמצעות קרנות נקובות בשקלים ובוחרים ב-3 קרנות של בלקרוק, אני כאמור מעדיף VT).

גם על נכסים אחרים (נדל"ן, מתכות)
אם זה חשוב לך, לך על זה. הייתי מתעמק קצת בכלים דרכם אתה מנסה להשקיע בנכסים הללו (מה הסיכונים הכלולים בהם, האם הם באמת חושפים אותך כמו שאתה רוצה לנכסים הללו, האם היית יכול לקבל חשיפה לאותם הנכסים על ידי השקעה בקרן על מדד המניות העולמי, וכו')

כמו-כן, אני מעוניין שחלק מסויים מהתיק יהיה מוכוון דיבידנד
אני לא אומר שאתה חייב לבחור בין השקעה פסיבית בקרן מחקה מדד לבין השקעה במניות דיבידנדים צומחים אבל משיקולים של יעילות ונוחות הייתי אולי מתמקד קודם באחד ואחר כך באחר (למשל, שנה תשקיע בקרן מחקה מדד, ושנה אחרי זה תרכוש מניות "דיבידנדים"). כך תחסוך עמלות ואולי גם תמצא שאחרי שנה אתה מרגיש יותר בנוח (או פחות בנוח) אם ההשקעה הקיימת שלך.

היא למעשה מכילה הכל (בתמהילים יחסית דומים) למעט מניות שווי שוק קטן.
VT מכילה גם מניות שווי שוק קטן (בשונה מ-VWRA למשל, אבל אין מה לעשות, אני לא אקנה קרן אמריקאית בחשבון הפטור) אז במקומך אני לדוגמא בחרתי שאת כל האפיק המנייתי בתיק הממוסה אחליף ב-VT. אם אתה בכל זאת מעונין לקבל חשיפת יתר לשווקים מסוימים זו כמובן בחירה שלך (אבל יש לכך עלות: עמלות קנייה, איזונים אם מעניין אותך, סרבול בתיק אם מעניין אותך).

במקומך (אם הייתי רוצה להשקיע באג"ח ארה"ב, כנראה כדי "לאזן" את האפיק המנייתי) הייתי מחליף את שתי הקרנות ב-bnd או בקרן אחת על אג"ח ארה"ב ארוך טווח (שהוא זה שעל פי המחקרים "מאזן" בצורה יחסית יפה את האפיק המנייתי).

וכאמור אני אישית הייתי מתרחק מקרנות על מתכות / נדל"ן אבל זה רק כי מהחקירה האישית שלי נראה שהן לא אטרקטיביות (בטח אם אתה רוצה לאזן אותן מול שאר הנכסים שלך).

התכנון הראשוני של התיק היה כזה -
15% - VTI - שוק אמריקאי כללי
15% - VB - שוק אמריקאי שווי נמוך
10% - VGK - אירופה
10% - VPL - אסיה-פסיפי
10% - VWO - שווקים מתפתחים
10% - SHY - אג"ח ארה"ב קצרות טווח
10% - TIP - אג"ח ארה"ב צמוד
7.5% - REET - קרן ריט עולמית (שני שליש ארה"ב)
7.5% - JNK - אג"ח זבל
5% - GLTR - מתכות יקרות
מצטרף למה שנאמר - צריך לחשוב על האיזונים החודשיים.
חלק מהניירות הנ"ל אפשר לאזן בעלויות נמוכות עם ני"ע ישראלים, שמספיק קרובים למדד בו אתה רוצה להשקיע.
למשל, נניח שאתה רוצה 10% אסיה-פסיפי, והסכום הראשוני מושקע ב VPL. בהמשך, כדי לאזן, אתה יכול לקנות ני"ע ישראלי שמחקה מדד Nikkei, בעלויות יחסית נמוכות. לחילופין אפשר למצוא קרן ישראלית אחרת שמחקה את מזרח אסיה.
דוגמא נוספת - אתה משקיע סכום ראשוני 15% בVB. כדי לאזן, יש אופציה לקנות קרן ישראלית מחקה מדד Russel2000.
לגבי רוב הקרנות האחרות (VTI, VGK, VWO, SHY, TIP), יש קרנות blackrock שנסחרות בארץ עם עמלות של ני"ע ישראלי. תוכל להשתמש בהן גם לצורך איזון.

לגבי REET - לא מכיר קרן נסחרת ישראלית טובה, כאן צפויה בעיה באיזון.
לגבי JNK, GLTR - פחות מכיר אופציות ישראליות.

תודה לכולם על הדעות (לא עצות חס וחלילה) הטובות.
לגבי GLTR נראה לי שאוותר בהתחלה, ובהמשך כשהתיק יגדל אולי אוסיף.
בדקתי את הקרנות של בלאקרוק ובאמת אני מצליח בעזרתן להרכיב כמעט את כל התיק -
VT = ACWI + VB
לSHY,TIP וJNK יש ממש קרנות מקבילות של בלקרוק. הן אמנם צוברות את הדיבידנד ולא מחלקות והעדפתי ההפך, אבל ברור שהחיסכון פה בעמלות המרה, עמלות קנייה וכו' וכו' הוא דרמטי וגובר על עניין הדיבידנדים. יש עניין של דמי ניהול מעט גבוהים אבל מאמין שגם זה מתקזז לעומת העמלות.
העניין היחיד שנשאר פתוח הוא עניין הריט - אפשר לקנות REET כמו שרציתי בהתחלה, או לקנות קרנות ריט ישראליות (יש שתיים רלוונטיות, ריט 1 וסלע נדלן). מצד אחד קרנות ישראליות זה פחות עמלות וגם מוריד את החלק הדולרי בתיק. מצד שני קרנות ישראליות ממוקדות בשוק הישראלי, ובהקשר הפיזור זה אומר השקעה בקרן ספציפית (שעלולה לקרוס, להדרדר, מה שתרצו) לעומת השקעה בREET שזה קרנות ריט מכל העולם. דעתכם?
בכל מקרה בסופו של עניין אני נשאר עם 1-2 ניירות זרים לקנייה (VB+REET ועוד 4 ישראלים של בלאקרוק), ואם ארצה להוריד עוד את העמלות אפשר לאזן את הניירות הזרים בתדירות נמוכה יותר, מה שיתן עלות שוטפת סבירה לדעתי.

, או לקנות קרנות ריט ישראליות (יש שתיים רלוונטיות, ריט 1 וסלע נדלן).
חפש שרשורים קודמים בנושא בפורום. המיסוי על דיבידנדים הוא אכזרי למשקיע פרטי - 49% (ולא 25%).

• אהבתי
חפש שרשורים קודמים בנושא בפורום. המיסוי על דיבידנדים הוא אכזרי למשקיע פרטי - 49% (ולא 25%).
טוב, זה דרמטי. זה די סוגר את האופציה של ריט ישראלי, לפחות בתיק ממוסה. תודה רבה על המידע.

תודה רבה על השאלה והתשובות - מאד עזר לי!

אני נמצא במצב דומה: רוצה להתחיל להשקיע בקרנות של vanguard ומחפש את בית ההשקעות שהכי משצלם להשקיע דרכו (אני מתחיל עם סגום חד פעמי של כמה עשרות אלפי שקלים, ואז כל חודש אפריש כמה אלפי שקלים). משיחה עם אינטראקטיב ברוקרס, הבנתי שהם לוקחים 75שח על כל המרה משקלים לדולרים (נשמע לי הרבה) - כל שאשמח לעזרת הפורום איפה הכי נכון לפתוח חשבון השקעות כדי להשקיע פאסיבית?

תודה רבה!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
O התייעצות לגבי פתיחת תיק שוק ההון 1
B התייעצות לגבי אופן פתיחת התיק שוק ההון 1
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6
ש התייעצות לגבי כסף נזיל שוק ההון 7
M התייעצות לגבי לימודי Devops התפתחות אישית 8
O התייעצות לגבי משרת סטודנט ראשונה - מדמ"ח התפתחות אישית 3
hommie התייעצות לגבי שמאות לפני תביעת יזם נדל"ן 2
י התייעצות לגבי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה הפתוחה פוסטים מאיכות נמוכה 1
W התייעצות לגבי הלוואה מעמותת "עוגן" צרכנות פיננסית 24
ש התייעצות לגבי דירה ראשונה מינוף או הון עצמי נדל"ן 2
A התייעצות לגבי מסלול תשלום לקבלן - חלק מההון קיים בנכס אחר שהוא ללא משכון \ הלוואות נדל"ן 8
L התייעצות לגבי דירה 2 חדרים חדשה באשדוד נדל"ן 55
freakazoid התייעצות לגבי קרן סל בנקים ישראל\ארה"ב לקראת עליית המדד שוק ההון 1
A התייעצות לגבי הערכת סיכונים במינוף שוק ההון 12
י התייעצות לגבי הערכת סיכונים/סיכויים שוק ההון 3
ד התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 12
ט התייעצות לגבי מינוף - מקרה ייחודי נדל"ן 30
R התייעצות לגבי חובות דיווח של משקיעים ב- Interactive brokers (ללא מתווך) מיסים 36
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
M התייעצות לגבי חשבון בנק, מינוף וחשבון השקעות צרכנות פיננסית 5
ח התייעצות לגבי אפשרויות תעסוקה עם טווח לימודים קצר התפתחות אישית 3
א התייעצות לגבי התנהלות מול לקוח אוף טופיק 16
ק התייעצות לגבי מכירת דירה ראשונה ויחידה ולהשקיע ולעבור לשכירות. נדל"ן 9
B התייעצות לגבי דמי ניהול שוק ההון 8
A התייעצות לגבי בחירת ברוקר ותמהיל תיק שוק ההון 15
A התייעצות לגבי חיסכון/השקעה שוק ההון 6
amidar התייעצות פיננסית לגבי משכנתא, השקעה והלוואה. צרכנות פיננסית 1
ג התייעצות כללית ושאלה לגבי קרן השתלמות וקופות גמל שוק ההון 2
R התייעצות לגבי תמהיל תיק שוק ההון 0