• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה זהירה לפנסיונרים

• פותח הנושא Roi
  • פורסם בתאריך

Roi

משתמש בכיר
דירוג
4,892
שלום לכולם,
מה צריך לקחת בחשבון לפני השקעה של חיסכון קטן של זוג פנסיונרים, גובה ההשקעה 250 אלף ש"ח?
הכוונה כאן היא עדיין לקבל תשואה יפה בסיכון נמוך.
תודה מראש

הדבר הראשון שצריך לקחת בחשבון זה את טווח ההשקעה.

אם אני הייתי צריך להשקיע סכום כזה לטווח של פחות מ-20 שנה אז לא הייתי מתקרב לבורסה כי אני לא יודע מה יקרה לה מחר ואם היא תתאושש לפני שאני אצטרך את ההשקעה בחזרה.
מכיוון שהריבית בשפל חסר תקדים היסטורי אז אני לא מתייחס לאג"חים כפתרון (בחלק גדול מהם התשואה תהיה שליללית).
מכיוון שסכום זה קטן מידיי בשביל לרכוש נדל"ן בטוח ללא מינוף אז אני לא הייתי מתקרב לנדל"ן.

עקב על אלו אם היו לי 250 אלף פנויים להשקעה לטווח קצר/בינוני (פחות מ-20 שנה) אז אני לא מצליח למצוא להם מקום טוב להשקעה מעבר לפק"מ/מק"מ.
כל אלטרנטיבה אחרת שאני רואה כרגע כרוכה בסיכון גדול מידיי ביחס לתשואה שהיא יכולה לספק.

אני כמובן לא ממליץ לך שום דבר - אני רק מתאר את דרך החשיבה שלי במצב תיאורטי כמו שתיארת.

שלום לכולם,
מה צריך לקחת בחשבון לפני השקעה של חיסכון קטן של זוג פנסיונרים, גובה ההשקעה 250 אלף ש"ח?
תודה מראש
כפי שנאמר, אני מציע לשכוח מתשואה ולהתרכז בשמירה על הקרן במונחים ריאליים. זה בהנחה שהכסף הזה יידרש למשהו בעשור הקרוב נניח, ואין מספיק זמן לתת לתיק מנייתי לעשות את שלו.

@Edward @daat99
מה עם הרעיון של הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190? ישנן הטבות מס לא מבוטלות.

ראשית, לא די לדעת כמה רוצים להשקיע ומה גיל המשקיעים (ממנו ניתן להסיק את טווח ההשקעה). השאלה החשובה היא מה מטרת ההשקעה? האם שימור ההון? האם ייצור הכנסה פאסיבית? שאלה שניה היא מידת הנזילות המבוקשת? האם ההון צריך להיות נזיל למקרה של צורך רפואי או סיעודי, למשל, או שמקרים שכאלו מכוסים אחרת וההון יכול להיות סגור למספר שנים, או אפילו לשמש לרכישת נכס שיעבור בירושה? שאלה שלישית היא האם הכוונה היא להשאיר את ההון או את חלקו ליורשים, או להשתמש בו בשנים הבאות? מהתשובות לשאלות אלו תוכלו לבחור את המוצר הפיננסי או את סוג הנכס שיענה למטרותיכם.

לכן התגובות לעיל ינן בהכרח התשובות הנכונות, שכן מטרת ההשקעה איננה ברורה. ישנן גם אפשרויות אחרות, מרכישת אנונה להשקעה בנכס נדל״ני מניב בישראל או בחו״ל. לא רק שוק ההון או בבנק.

מה עם הרעיון של הפקדה לקופת גמל לפי תיקון 190? ישנן הטבות מס לא מבוטלות.
אני אשאיר לך שאלה פתוחה לענות עליה:

הפקדת לקופת גמל לפי התיקון ואתה נהנה מהפטור ממס על כל הרווחים.
בכמה הפטור ממס הזה יעזור לך אם אתה תהיה בהפסד של 50% מההון המקורי?

כמה מס אתה צריך חושב שתצטרך לשלם על 50% הפסד בחשבון שלא נהנה מהטבת מס?

ניתן לפתוח קופת גמל סולידית בלי חשיפה גדולה למניות
@אורי בגדול הכסף לא דחוף לטווח המידי, הם גם עובדים בחצי משרה וגם מקבלים פנסיה, המטרה להשקיע את הכסף ולא רק לשמור על ערכו, הנזילות לא חשובה.

אג"ח עם מח"מ 30 שנה:
ריבית עולה ב-2% => אג"ח יורד ב-2% כפול 30 = 60%.

גם תיק של 100% אג"ח יכול לספוג הפסדים דו-ספרתיים!
תשים לב שההנחה היא שלא מחזיקים עד הפירעון שאז יש רק הפסד תשואה חלופית.

@אורי בגדול הכסף לא דחוף לטווח המידי, הם גם עובדים בחצי משרה וגם מקבלים פנסיה, המטרה להשקיע את הכסף ולא רק לשמור על ערכו, הנזילות לא חשובה.
להבנתי, חיסכון בבנק ברמת הריבית הנוכחית לא יתן שום תשואה ואפילו מדשדש מאחורי האינפלציה, כך שמדובר על הפסד.

בשוק ההון על נגזרים השונים, עיקר הרווח נובע ממכירת נכסים במחיר גבוה ממחיר הקנייה, קרי עליית ערך. אולם עליית ערך זו היא ספקולטיבית ורצופת עליות ומורדות, ולכן אולי רק בטווח ארוך הסיכוי לעליות יקזזו ירידות עשוי להתאים למשקיע הספקולטיבי. אני לא חושב שנכס זה מתאים להשקעה לטווח קצר של מספר שנים בה שימור ההון חשוב גם כן.

אפשרות אחרת היא רכישת נכס מניב. הבחירה באיזה נכס מניב היא תולדה של מה מאפייני ההשקעה המתאימים למשקיע. נכסים מניבים יכולים להיות מניות דיווידנד, המניבות תשואה צנועה אך הן קלות לרכישה. נכס מניב יכול להיות הלוואה, בתנאי שיציבות הלווה והביטחונית שהוא מעניק, כמו גם הנכונות לקבל את הביטחונות במקרה הצורך (מתאים לכם לקבל חנות מכולת כביטחון להלוואה שלא הוחזרה, למשל?) מתאימים. הוא יכול להיות נכס נדל״ני, ואולי נכס מסחרי (משרד או תעשייתי) עם שוכר לטווח ארוך ומעט אחריות על המשכיר מתאים לתרחיש זה. כאלו יש בארץ ובחו״ל וזו שוב שאלה של אופיו של המשקיע, ולא של סיכון. מוצר אחר שלא קיים בישראל הוא רכישת משכנתאות וקבלת התשלום החודשי. שני הנכסים האחרונים יכולים להשיא תשואות נאות המתקרבות, ואף המגיעות, למספר דו ספרתי.

אני יודע מה אני הייתי בוחר, כי בחירתי היא נגזרת של מה שאני מכיר ומרגיש איתו נוח. אני יכול רק להמליץ לכם לעשות את אותו הדבר. ואם אתם לא מכירים את האפשרויות, אז השלב הראשון הוא ללמוד עליהן כדי להכירן.

נערך לאחרונה ב:
שלום לכולם,
תודה מראש

אולי פיקדון בבנק ירושלים?
לא רואה שום אפשרות אחרת לתשואה מובטחת בהשקעה קצרה...

מה קרה ל"אסור לייעץ" שכתוב בגדול ואדום בראש העמוד?

המטרה להשקיע את הכסף ולא רק לשמור על ערכו, הנזילות לא חשובה.
עדיין לא ברור (לי לפחות).
הם יצטרכו את הכסף עוד 5 שנים? 10 שנים? 20 שנה? האם מדובר בכסף שמיועד בכלל לירושה?
האם הם מוכנים בתרחיש פסימי לספוג הפסד בקרן?
אם הם מוכנים וערוכים לקחת בחשבון גם אופציה של הפסד, אני לא רואה כל מניעה להשקיע חלק מהכסף במניות גם אם הטווח הוא נניח 5 שנים, או 10. אבל יש לוודא שהם מבינים היטב את הסיכונים.

נכסים מניבים יכולים להיות מניות דיווידנד, המניבות תשואה צנועה אך הן קלות לרכישה.
בהנחה ואני ארצה את הכסף בחזרה בטווח של פחות מ-20 שנה אז דווקא כמשקיע במניות דיבידנד אני לא הייתי שם שם את כספי.
הדיבידנד לא יציל אותי מנפילה של 50% במחיר (טוב - אולי הוא ימתן אותה ל-40% במקום אבל זה עדיין יותר מידיי).

תודה רבה על התגובות המועילות :)

@סימפטי לא כל כיוון חשיבה כללי נכנס תחת הגדרת ייעוץ.

@Roi השאלה שלך הזכירה לי שיחת פתיחה של המרצה שלי לתורת ההשקעות.

הוא סיפר על סבתא שלו שחיפשה דרך לקבל הכנסה קטנה מסכום כסף גדול בלי להזיז את הכסף הרבה אלא לגזור ריבית ולהמשיך עם הקרן.

הפתרון שהוא הציע לה : קני גילון. חשוף פחות לשינויי ריבית. ומתעדכן לאורך השנים. הסבר מלא מספונסר :
"
זוהי אג"ח שאינה צמודה (שקלית) לתקופה של עד 25 שנים, בריבית משתנה אחת לשלושה חדשים (בפועל אורך חייהן עד 10 שנים). הריבית נקבעת בכל רבעון לשלושת החודשים הבאים על פי ממוצע ריבית המק"מ לשלושה חודשים ועד לשנה בעשרת ימי המסחר הקודמים ליום קביעת הריבית.

לאורך חיי הגילון יש חשיבות מועטה לעומת אג"ח בריבית קבועה. הסיבה לכך היא שבאג"ח בריבית משתנה יתואם שינוי בתשואה בקביעת ריבית אחרת ביום קביעת הריבית בעוד שבאג"ח בריבית קבועה תותאם התשואה על ידי השינוי בשער בלבד. אג"ח מסוג גילון, בדומה לאג"ח אחרות שהן בריבית משתנה, הן תנודתיות פחות מאשר אג"ח ארוכות בריבית קבועה. "

רק רעיון לא ייעוץ.

נערך לאחרונה ב:
מהתיאור הגילון הוא בעצם סולם אגח של אגח לטווח קצר.

ראשית, לא די לדעת כמה רוצים להשקיע ומה גיל המשקיעים (ממנו ניתן להסיק את טווח ההשקעה). השאלה החשובה היא מה מטרת ההשקעה? האם שימור ההון? האם ייצור הכנסה פאסיבית? שאלה שניה היא מידת הנזילות המבוקשת? האם ההון צריך להיות נזיל למקרה של צורך רפואי או סיעודי, למשל, או שמקרים שכאלו מכוסים אחרת וההון יכול להיות סגור למספר שנים, או אפילו לשמש לרכישת נכס שיעבור בירושה? שאלה שלישית היא האם הכוונה היא להשאיר את ההון או את חלקו ליורשים, או להשתמש בו בשנים הבאות? מהתשובות לשאלות אלו תוכלו לבחור את המוצר הפיננסי או את סוג הנכס שיענה למטרותיכם.

לכן התגובות לעיל ינן בהכרח התשובות הנכונות, שכן מטרת ההשקעה איננה ברורה. ישנן גם אפשרויות אחרות, מרכישת אנונה להשקעה בנכס נדל״ני מניב בישראל או בחו״ל. לא רק שוק ההון או בבנק.
עשית לי סדר בראש

גאוני, לא חשבתי על זה כך

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0