• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה בנדל"ן

רז רוק

משתמש רשום
דירוג
0
אנחנו לא משקיעים. לא השקענו מעולם וגם כביכול אין לנו הון עצמי.
יש לנו דירה בבעלותנו שאנחנו גרים בה ושווה בערך 2.1 משח. המשכנתא שלנו עליה היא 860 אלף ש"ח. כלומר, במידה ואנחנו מוכרים אנחנו נשארים עם 1.24 משח.
אני שוקלת למכור את הדירה שלנו ולהשקיע בדירה/ דירות ללא משכנתא ועם העודף שנשאר לי ללכת לשכור דירה עם הכסף שאקבל מהשכירויות ואולי להוסיף עוד איזה 1000-2000 שקל בחודש כדי לשכור באזור טוב יותר/דירה טובה יותר וככה להיפטר מהמשכנתא שאנחנו מחזירה עליה היום 4000 שקל בחודש.

בנוסף, יש לנו אופציה לרכוש עכשיו דירה על הנייר ב 2.5 מיליון בשכונה חדשה שנבנית שבתרחיש הכי פסימי שאני יכולה לדמיין עוד 3 שנים בעת קבלת הדירה הדירה תהיה שווה 3 מיליון ש"ח. ואז לממש גם אותה ולהשקיע את הכסף בעוד נכס מניב.

שוב, אני לא מעולם ההשקעות, המחשבות שלי נראות לי הגיוניות אבל בסכומים כאלה זה מפחיד מאוד. אשמח לקבל חוות דעת ממישהו שהוא צד שלישי לעניין ולא מעורב כמוני.

תודה!

אשמח לקבל חוות דעת ממישהו שהוא צד שלישי לעניין ולא מעורב כמוני.
דעתי:
אני שוקלת למכור את הדירה שלנו ולהשקיע בדירה/ דירות ללא משכנתא עם העודף שנשאר לי וללכת להשכיר דירה עם הכסף שאקבל מה שכירויות ואולי להוסיף עוד איזה 1000-2000 שקל בחודש כדי להשכיר באזור טוב יותר/דירה טובה יותר וככה להיפטר מהמשכנתא שאנחנו מחזירה עליה היום 4000 שקל בחודש.
לא נשמע לי כמו רעיון טוב, אתם בעצם מקטינים חשיפה לשוק הדיור וזה השוק שאתם בעצם צורכים הכי הרבה ממנו.
בנוסף עלויות עסקה גבוהות 2X יהווה הפסד כספי ניכר ושחיקה משמעותית של ההון העצמי שלהם.
בנוסף, יש לנו אופציה לרכוש עכשיו דירה על הנייר ב 2.5 מיליון בשכונה חדשה שנבנית שבתרחיש הכי פסימי שאני יכולה לדמיין עוד 3 שנים בעת קבלת הדירה הדירה תהיה שווה 3 מיליון ש"ח. ואז לממש גם אותה ולהשקיע את הכסף בעוד נכס מניב.
כלומר מדובר על תשואה ברוטו של 20% וזה לפני הוצאות עסקה 4X, יש פה סיכונים לא מבוטלים וכמובן שתאלצו גם לגור בשכירות ב3 שנים האלה ככה שהרווח נטו יהיה קטן הרבה יותר, אם בכלל יהיה רווח.

כדאי לעשות סדר, קודם כל תחליטו: מה המטרה שלכם?

דעתי:

לא נשמע לי כמו רעיון טוב, אתם בעצם מקטינים חשיפה לשוק הדיור וזה השוק שאתם בעצם צורכים הכי הרבה ממנו.
בנוסף עלויות עסקה גבוהות 2X יהווה הפסד כספי ניכר ושחיקה משמעותית של ההון העצמי שלהם.

כלומר מדובר על תשואה ברוטו של 20% וזה לפני הוצאות עסקה 4X, יש פה סיכונים לא מבוטלים וכמובן שתאלצו גם לגור בשכירות ב3 שנים האלה ככה שהרווח נטו יהיה קטן הרבה יותר, אם בכלל יהיה רווח.

כדאי לעשות סדר, קודם כל תחליטו: מה המטרה שלכם?
המטרה שלי היא כביכול להישאר עם הון עצמי משמעותי ביד ללא משכנתא ואז להתחיל להשקיע בנדלן שיניב לי תשואה וכך יקטין בעצם את ההוצאות שלי על דיור.
למה אני מקטינה את החשיפה לשוק הדיור? אני מוכרת את שלי וקונה בכסף משהו אחר.. אני עדיין אהיה בשוק הדיור.

המטרה שלי היא כביכול להישאר עם הון עצמי משמעותי ביד ללא משכנתא ואז להתחיל להשקיע בנדלן שיניב לי תשואה וכך יקטין בעצם את ההוצאות שלי על דיור.
את אומרת פה דבר והיפוכו.
כמה שיותר עסקאות שתעשי ישחקו את ההון העצמי שלך יותר ויותר אא"כ מדובר על איזה מציאה או עסקה עם מרכיב השבחה גבוה במיוחד.
דווקא רכישת או אחזקת דירה עם משכנתא לטווח הארוך יגדיל לך את ההון העצמי ויקטין לך את ההוצאות על דיור.
אם המטרה היא שלא תהיה משכנתא או כמה שפחות ממנה אז הדבר ההגיוני ביותר לעשות הוא למכור את הדירה ולרכוש דירה אחרת זולה יותר, אם את גרה בה או שלא גרה בה זה פחות משנה.
למה אני מקטינה את החשיפה לשוק הדיור? אני מוכרת את שלי וקונה בכסף משהו אחר.. אני עדיין אהיה בשוק הדיור.
לא אמרתי מאפסת, אמרתי מקטינה.
אם יש לך 1000 עגבניות וזה כל הונך, את מוכרת 300 מתוכם אז החשיפה שלך לשוק העגבניות ירד.

אבל שוב, אני את הדירה שלי קניתי מקבלן, ב 1.4 משח על הנייר והיום היא שווה 2.1 משח לדעתי דיי מיציתי את היכולת לשלי להשיא את ההשקעה הזאת. כמו ההשקעה בדירה שעכשיו אני רוצה לקנות. ף, דירה על הנייר לעוד 3 שנים ב 2.5 מיליון תהיה שווה עוד 3 שנים במקרה באמת פסימי 3 מיליון שח

ההשקעה בדירה שעכשיו אני רוצה לקנות. ף, דירה על הנייר לעוד 3 שנים ב 2.5 מיליון תהיה שווה עוד 3 שנים במקרה באמת פסימי 3 מיליון שח
אז בואי נעשה חשבון, בכמה את מעריכה שהערך של הדירה הנוכחית שלך תעלה ב3 שנים הקרובות ובכמה כסף היית שוכרת דירה במקומה?
את ערך הדירה שלך כיום איך קבעת?

ערך הדירה שלי כיום מבוסס על מכירות של דירות דומות באזור שנמכרו. ב 3 שנים אני לא מעריכה שהדירה שלי עוד תעלה ואם כן זה יהיה זניח את העלייה המשמעותית כבר כביכול "הרווחתי" שקניתי את הבית על הנייר.
הייתי הולכת להשכיר דירה נניח מעט מעל מה שאני משלמת היום משכנתא, נניח ב 5-5.5 אלף. אבל במצב הנוכחי אני נשארת ללא משכנתא ועם הון עצמי של כ 1.3 משח ביד שאני יכולה להשקיע כאוות נפשי

הייתי הולכת להשכיר דירה נניח מעט מעל מה שאני משלמת היום משכנתא, נניח ב 5-5.5 אלף. אבל במצב הנוכחי אני נשארת ללא משכנתא ועם הון עצמי של כ 1.3 משח ביד שאני יכולה להשקיע כאוות נפשי
טוב אז בואי נניח:
הוצאות עסקת מכירה של דירה שלך 2% = 42,000 ש"ח (עו"ד, תיווך, אגרות וכו')
הוצאות רכישה דירה חדשה מקבלן = 25,000 ש"ח (עו"ד, חיבורי תשתיות, מזגנים וכו' ואני עדין מאד)
מס רכישה = 32,905 ש"ח
שכ"ד ל36 חודשים = 189,000 ש"ח
הוצאות מעבר דירה כפול 2: 5,000 ש"ח

עכשיו יש 2 אופציות:
או שאתם משלמים את כל הסכום לקבלן מראש ואז לא תשלמו הצמדה לתשומות הבנייה אבל תשלמו ריבית לבנק על המשכנתא, אתם צריכים להגדיל את המשכנתא בעוד 500,000 ש"ח כולל הוצאות מסביב כלומר ההחזר החודשי שלכם יעלה בכ58% ואתם תשלמו סביב 41,250 ש"ח ב3 שנים רק על הריבית העודפת.

או שאתם משלמים בתשלומים ואז על חלק תשלמו הצמדה למדד תשומות הבנייה ועל חלק תשלמו ריבית, המספר יהיה זהה+-

אז הרווח הפוטנציאלי שלך הוא 164,750 ש"ח על הון עצמי של 1,240,000 ש"ח כלומר תשואה שנתית של 4.25% נטו, המשכנתא לעומת זאת דווקא גדלה משמעותית בניגוד למטרה שלך וההוצאה על דיור שלך תעלה גם היא משמעותית.
אם התכוונת למכור את הדירה הזו ולקנות אחת אחרת במקומה אז עוד הפעם יש לנו הוצאות עסקה 2X כלומר הוצאה של עוד כ50,000 עד 100,000 ש"ח, לא כולל מס רכישה של הדירה החדשה (השלישית).

עדיין עסקה כדאית לדעתך?

אנחנו לא משקיעים. לא השקענו מעולם וגם כביכול אין לנו הון עצמי.
לדעתי דיי מיציתי את היכולת לשלי להשיא את ההשקעה הזאת. כמו ההשקעה בדירה שעכשיו אני רוצה לקנות. ף, דירה על הנייר לעוד 3 שנים ב 2.5 מיליון תהיה שווה עוד 3 שנים במקרה באמת פסימי 3 מיליון שח
ב 3 שנים אני לא מעריכה שהדירה שלי עוד תעלה ואם כן זה יהיה זניח את העלייה המשמעותית כבר כביכול "הרווחתי" שקניתי את הבית על הנייר.
אז אתם רואים את עצמכם כמשקיעים או לא משקיעים?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 17
M משיכת מט״ח מ-IB לצורך השקעה בנדל״ן בחו״ל צרכנות פיננסית 4
M השקעה בנדל"ן באמצעות margin loan שוק ההון 13
H מחשבות ותהיות - השקעה נוספת בנדל"ן נדל"ן 2
ס השקעה בנדל״ן נהיית יותר ויותר מסוכנת? נדל"ן 61
ב השקעה בנדל"ן בצפון אנגליה נדל"ן 27
D השקעה בנדל"ן לצורך גיוון התיק נדל"ן 18
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
ליאונידס התלבטות: השקעה בנדל"ן או להמשיך בשוק ההון נדל"ן 33
D אפשרויות השקעה בנדל"ן מניב נדל"ן 28
W מה דעתכם על השקעה בנדל"ן דיגיטלי? שוק ההון 0
N השקעה בנדל"ן מסחרי נדל"ן 4
G השקעה בנדל״ן- היכן? נדל"ן 3
F אסטרטגיות השקעה בנדל"ן עם מימון נדל"ן 1
J השקעה בנדל"ן מניב בארץ עד 900k נדל"ן 47
A השקעה במניות או השקעה בנדל"ן? שוק ההון 32
ז לקראת השקעה בנדל״ן בחול נדל"ן 9
O שאלות לפני השקעה בנדל"ן בחו"ל נדל"ן 14
Y מה היתרונות של השקעה בנדל"ן ע"י אזרח אמריקאי-ישראלי נדל"ן 36
ו איך אתם "צובעים" השקעה בנדל"ן בתיק השקעות אישי? שוק ההון 28
H השקעה בנדל"ן בפארק הייטק אשדוד נדל"ן 12
דאניל התלבטויות לגבי השקעה בנדל"ן נדל"ן 50
ל השאלה הכי כללית על השקעה בנדל"ן נדל"ן 46
2028_שנת_פרישה השקעה בנדל"ן מסחרי בישראל - היבטי מיסוי נדל"ן 11
doc29 פתיחת חשבון בנק בארה"ב לצורך השקעה בנדל"ן צרכנות פיננסית 105
M השקעה בנדל"ן דרך קרן ריט "מניבים" שוק ההון 52
T משיכת כספי פנסיה בגיל מבוגר לצורך השקעה בנדל"ן שוק ההון 14
א השקעה בבורסה ולא בנדל"ן שוק ההון 270
doc29 השקעה בנדל"ן בארץ באמצעות "מתווכי חבילה" שוק ההון 40
R בתור בחור/בחורה צעירים, מהיכן מתחילים? [נערך: השקעה בנדל"ן] פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 136
A השקעה בנדל"ן מסחרי- טיפים? שוק ההון 5
O השקעה בקרן חוב נדל״ן נדל"ן 2
השועל השקעה בקריות - המלצות/דיס המלצות נדל"ן 8
E השקעה בקרן גידור - Trend Following שוק ההון 0
O השקעה לטווח ארוך מחקה באפט שוק ההון 18
מ זיכוי מס על הלוואה לצורך השקעה בשוק ההון מיסים 12
A יש הגיון כלשהו בשילוב גישה של השקעה במדדים ובגישה של מניות דיבידנד? שוק ההון 2
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25

נושאים דומים

Back
למעלה