• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה במכסות לגידול עופות

חושב בגדול

משתמש סולידי
דירוג
14
נשמע מעניין?
יצא לי לאחרונה להיפגש עם חקלאי ממושב בשפלה
תוך כדי שיחה, נודע לי כי יש מכסות לגידול עופות בארץ, וכי רק חבר מושב/קיבוץ זכאי לקבל מכסה שכזאת.
לאחר שמשרד החקלאות קבע כי יש להרחיק את הלולים מיישוב בני אדם, חברי המושב החלו להשכיר את המכסות שברשותם למגדלי עופות אשר להם לולים עם מאות אלפי עופות.
ע"פ נתונים שמסר לי, ניתן להשכיר מכסה של 2,500 עופות ב 60,000 ש"ח לשנה. עלות מכסה שכזאת כחצי מיליון ש"ח. 12% תשואה.
מה דעתכם על השקעה שכזאת? הסכם השקעה עם חבר מושב/קיבוץ.

"אינני משקיע בחברות שאני לא מבין את העסקים שלהן, ואת המודלים שלהן" באפט

תמיד אפשר ללמוד
גם באפט לא ידע דבר על עסקי Berkshire בגילי...

מבלי להבין בזה יותר מידי

בסוף אתה קונה בחצי מיליון שקל "הסכם"
כלומר אתה כאילו קונה זכות ממישהו ומשכיר את הזכות למישהו אחר

2 נורות אזהרה גדולות מאוד:
1. למה מגדלי העופות הגדולים לא קונים את הזכות הזאת בעצמם, הרי בהחלט יש להם את הידע ההבנה והכסף לזה
2. מה קורה עם מחר המדינה מחליטה פשוט לבטל את המכסות על גידול עופות (כי הרי זה מן הסתם מטומטם כל הדבר הזה ורק מייקר לצרכן קצה את העוף) או הפוך ברוב המלחמה ממסה אותך ב50 אחוז על השכרת הזכויות....

בסוף אתה קונה בחצי מיליון שקל "הסכם"
פחות מפחיד אותי, בכפוף להסכם אמיתי לפי חוק החוזים (גם בנדל"ן אתה קונה הסכם)
1. למה מגדלי העופות הגדולים לא קונים את הזכות הזאת בעצמם, הרי בהחלט יש להם את הידע ההבנה והכסף לזה
נתון שבהחלט ראוי לבדיקה יסודית
2. מה קורה עם מחר המדינה מחליטה פשוט לבטל את המכסות על גידול עופות (כי הרי זה מן הסתם מטומטם כל הדבר הזה ורק מייקר לצרכן קצה את העוף) או הפוך ברוב המלחמה ממסה אותך ב50 אחוז על השכרת הזכויות....
1. ניתן לומר זאת בכל השקעה, מי ערב שמחר המדינה לא מבטלת את הפטורים, זיכויים, הטבות וכו' בכל תחום אפשרי? מי ערב שברוח המלחמה לא יתחילו לגבות מס של 70% מכל רווח שהוא...
בכל השקעה ישנם סיכונים, כמה סביר שיקרה כזה דבר?

1. ניתן לומר זאת בכל השקעה, מי ערב שמחר המדינה לא מבטלת את הפטורים, זיכויים, הטבות וכו' בכל תחום אפשרי? מי ערב שברוח המלחמה לא יתחילו לגבות מס של 70% מכל רווח שהוא...
אני חושב שיש הרבה מרחק בין לבטל את המכסות על ביצים או גידול עופות לפי מס של 70 אחוז על כל רווח שהוא במדינה

מעבר לזה שיש הגיון פשוט, ובהגיון הזה אני לא מוצא הסבר למה אפשר לקנות בכסף מכסות - הרי זה לא משרת שום מטרה...

אבל כמו שאסור לנו להמליץ אני לא אגיד לך כמה אני לא ממליץ על ההשקעה הזאת
כי מעודד אותך לחקור כמה שיותר (וכמובן שנשמח להתעדכן)

בהצלחה

מעבר לזה שיש הגיון פשוט, ובהגיון הזה אני לא מוצא הסבר למה אפשר לקנות בכסף מכסות - הרי זה לא משרת שום מטרה...
למיטב הבנתי
למשרד החקלאות יש מכסה של מכסות לכל רגע נתון
נניח מיליון מכסות לגידול עופות בכל הארץ, וזה מאוד מובן, במדינה כזאת קטנה חלוקת המשאבים צריכה להיעשות בצורה כלשהיא
כעת, נניח ויש מושבים שמכל סיבה שלא תהיה, לא עוסקים יותר בגידול עופות, את המכסות הם משכירים למי שכן עוסק בגידול עופות
נוצר כאן שוק אמיתי של היצע וביקוש
הדבר היחיד שניתן לשאול, מדוע מגדלי העופות הגדולים לא רוכשים את המכסות, ניחוש שלי, שאין להם את הרישיון הדרוש, כאמור, רק חבר מושב/קיבוץ יכול לקבל מכסות שכאלה.

ניתן להשכיר מכסה של 2,500 עופות ב 60,000 ש"ח לשנה. עלות מכסה שכזאת כחצי מיליון ש"ח. 12% תשואה.
נשמע מעניין?
כן
תוכל להוסיף פרטים? זה חוקי הדבר הזה? המחיר ניתן למיקוח? מה לגבי סעיף בחוזה שבמידה ותוך X שנים מבטלים את המכסות תקבל פיצוי?

כן
תוכל להוסיף פרטים? זה חוקי הדבר הזה? המחיר ניתן למיקוח? מה לגבי סעיף בחוזה שבמידה ותוך X שנים מבטלים את המכסות תקבל פיצוי?
אין לי פרטים נוספים מלבד מה שכבר כתבתי
ממתין לחכמת ההמונים

תעבור על תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2022), תשפ"ב-2021

למשל, סעיף 9. (א) לא ייצר בעל מכסה את מכסתו בלול שאינו מצוי במשקו, אלא אם כן קיבל היתר מוועדת המכסות.

בהמשך יש חריגים אבל צריך לראות שאתה עומד בתנאים

יש גם פירוט לגבי תנאים להגדלת מכסות ועוד

תעבור על תקנות המועצה לענף הלול (כללים בדבר מכסות לייצור ביצי מאכל לשיווק בשנת 2022), תשפ"ב-2021

למשל, סעיף 9. (א) לא ייצר בעל מכסה את מכסתו בלול שאינו מצוי במשקו, אלא אם כן קיבל היתר מוועדת המכסות.

בהמשך יש חריגים אבל צריך לראות שאתה עומד בתנאים

יש גם פירוט לגבי תנאים להגדלת מכסות ועוד
את הנושא המשפטי אתן לעו"ד שיבדוק למעני
אני מחפש מידע מהפן הכלכלי/הפרקטי

אני מחפש מידע מהפן הכלכלי/הפרקטי
התייעצתי עם חבר שלי שהוא וטרינר מהתחום
זה התשובה שלו:

נתחיל מהסוף. למכסות אין קשר לעוף בסופר הן קשורות לביצי מאכל.
בגדול יש תרנגולת מטילה לבן אדם בארץ. כלומר 8 מיליון ל 8 מיליון תושבים בשביל להבטיח ביטחון תזונתי.
המכסות נועדו שאלו יהיו המספרים ושנסתמך על תוצרת הארץ. ובגדול הסיבה למכסות התחילה מהצורך של המדינה שתהיה התיישבות במושבים סמוכי גדר שהגיעו אליהם עולים והמדינה נתנה לכל אחד לול עם מכסה ועל זה ההכנסה של אותו עולה התבססה.
לכל המושבים האלה בעיקר בצפון יש לולי מטילות קטנים וישנים משנות ה50 בהן הם הוקמו. אבל הסטנדרטים השתנו לשנות ה 2000. המדינה רוצה להוציא את הלולים הקטנים מהמושבים ולהעביר אותם ללולים חדשים מודרניים וגדולים בין המושבים ולכן קנייה של מכסות או איחוד של מכסות בין חקלאים.
בשביל לקנות מכסה אתה צריך לול עם רשיון. אחרי זה לקנות עופות בכמה מאות אלפי שקלים. ואז להחזיר את ההכנסה ולקוות שלא תיכנס מחלה בדרך.
גידול מטילות הוא לא מאוד מורכב אבל יש בירוקרטיה והרבה סיכונים וטרינריים.
לא הייתי נכנס להרפתקה הזאת בלי שיש לי מושג מה אני עושה ובלי שיש לי עוד עסקים מהצד שמכניסים לי כסף.

גידול מטילות הוא לא מאוד מורכב אבל יש בירוקרטיה והרבה סיכונים וטרינריים.
לא הייתי נכנס להרפתקה הזאת בלי שיש לי מושג מה אני עושה ובלי שיש לי עוד עסקים מהצד שמכניסים לי כסף.
1. מה לי ולסיכונים, אם אני נכנס כמשקיע פסיבי רק לרכישת עוד מכסות, כל הסיכונים בגידול עצמו הינן של בעל הלול.
2. מעניין לברר אצלו, מדוע הלולנים הגדולים לא רוכשים את המכסות, אלא שוכרים אותם. ייתכן מהסיבה שהזכרתי לעיל או עקב בעיות תזרים.

המכסות נועדו שאלו יהיו המספרים ושנסתמך על תוצרת הארץ
המכסות נועדו על מנת לשמר את מחיר הביצים הגבוה ולא לאפשר תחרות.

נישמע כמו השקעה לא רעה. הסיכון העיקרי, שינוי ברגולציה.

1. מה לי ולסיכונים, אם אני נכנס כמשקיע פסיבי רק לרכישת עוד מכסות, כל הסיכונים בגידול עצמו הינן של בעל הלול.
מה לי ולסיכונים של שוכר דירה אם אני קונה דירה להשקעה, כל הסיכונים הם של השוכר...
קיצר זה רק להסביר שבסוף אתה צריך שהשוכר ממך יהיה רווחי אחרת הוא לא יוכל לשלם לך או יבקש הנחה או כל דבר שכזה

המכסות נועדו על מנת לשמר את מחיר הביצים הגבוה ולא לאפשר תחרות.
חחחח אני די בטוח שמחירי הביצים בישראל הם תחת פיקוח אז זה החלטת ממשלה כמה הביצים יעלו
דווקא תחרות פה לא תעזור לפחות ממה שרואים משאר מחירי הפיקוח בישראל (ראה ערך חמאה מיובאת שכמה דיברו על זה שתיהיה זולה מהפיקוח ועדין לא...)

רק שיהיה ברור אני לא חושב שהדבר הזה נכון שיהיה, מכסות בכלל וגם שכירות של מכסות אחרת זה רק עוד שלב שמייקר את עלות המוצר בדרך או במקרה של פיקוח אוכל ברווחי המגדל...

ברמה האישית שלי זה לא השקעה חכמה במיוחד כי אתה שם הרבה כסף בשביל אולי להרוויח כל חודש למשך תקופה לא ידועה מבלי שום ערובה שהמצב ישאר ככה...
מחר החלטת ממשלה וביטלו את הפיקוח על ביצים או המכסות או כל דבר שכזה
בשונה שאותו מגדל שעדין מחזיק בלול שמייצר רווח אתה נשאר עם נייר ריק מתוכן
ובגלל שאתה גם לא חקלאי שגר בקו עימות לא ממש תוכל לבוא למדינה בטענות לפיצוי
אבל זה רק אני כמובן

אשמח לדעת מה החלטת ואיך זה מתקדם

אני לא מבין מה החלק שלך בעסקה.

יש צד א' שיש לו מכסה ולא מעוניין לגדל.
יש צד ב' שמעוניין לגדל אבל אין לו מכסה.
צד א' ימכור או ישכיר את המכסה לצד ב'.
איפה אתה נכנס?

אולי אתה מתכוון לקנות מצד א' ולהשכיר לצד ב'?
אבל למה הם צריכים את התיווך שלך?
איזה ערך אתה מביא לעסקה?

אני לא מבין מה החלק שלך בעסקה.

יש צד א' שיש לו מכסה ולא מעוניין לגדל.
יש צד ב' שמעוניין לגדל אבל אין לו מכסה.
צד א' ימכור או ישכיר את המכסה לצד ב'.
איפה אתה נכנס?

אולי אתה מתכוון לקנות מצד א' ולהשכיר לצד ב'?
אבל למה הם צריכים את התיווך שלך?
איזה ערך אתה מביא לעסקה?
לצד א' יש מכסה שקיבל בירושה מהוריו, הוא ורק הוא יכול לקנות עוד מכסות, אך כסף מנין?
אני מביא את הכסף לרכישת המכסות הנוספות תמורת קבלת דמי השכירות עליהם (בניכוי עמלת רישיון לצד א')

לצד א' יש מכסה שקיבל בירושה מהוריו, הוא ורק הוא יכול לקנות עוד מכסות, אך כסף מנין?
אני מביא את הכסף לרכישת המכסות הנוספות תמורת קבלת דמי השכירות עליהם (בניכוי עמלת רישיון לצד א')
צד א' ילך לבנק ויקח הלוואה.
אם זאת עסקה טובה - המכסה משמשת כבטחון, ההכנסה פחות או יותר מובטחת - הוא לא יתקשה לשכנע את הבנק לתת לו ריבית אטרקטיבית.
אם הבנק חושש להכנס לעסקה, כנראה שיש לו סיבה.

כדי שזה ישתלם צריך להיות לך איזה שהוא יתרון - נגיד אתה מבין גדול בלולים, ויודע לזהות איפה הבנק מגזים בהערכת הסיכון.

אם זאת עסקה טובה - המכסה משמשת כבטחון, ההכנסה פחות או יותר מובטחת - הוא לא יתקשה לשכנע את הבנק לתת לו ריבית אטרקטיבית.
מניסיון אישי שלי - הבנקים לא ממהרים לשחרר הלוואות לעסקים אלטרנטיביים, גם לא מול הכנסה (כמעט) בטוחה.
בנוסף, ברור שברמה תיאורטית אכן ניתן לקבל את המימון מהבנק.
אך אני מדבר על מקרה ספציפי, מושבני'ק בן 75 לא מחפש להגדיל הכנסות, או להרחיב את עסקיו. אני במקרה מכיר אותו, ואני מוכן לקחת על עצמי את ההתעסקות במימון, ובהשכרת המכסה וכו'.
ברור שהערך המוסף שלי אינו רק המימון, אלא כל ההתעסקות מסביב.

גם יכולים להחליט להגדיל משמעותית את המכסות... פורר די קידם את זה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ש השקעה בקרנות איריות דרך אינטרקטיב ישראל שוק ההון 4
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0
עידו ג אפיק השקעה פטור ממס למובטל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42