1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

בתור משקיע חדש (מאוד),מילות נחמה על הימים האחרונים?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Whistle, ‏14/1/16.

1. Sinister

Sinister משתמש בכיר

נראה לי שכל הפרסומות (הלוואות, מוצרי צריכה) לא קונסיסטנטיים עם מסר הבלוג. למה לא לתת להם לפרסם פה? דווקא חברי הפורום יחסית מחוסנים למזימות

2. mudale222

mudale222 משתמש ותיק

אני קצת מאוכזב :)
    ציפיתי ליותר מ"חזירה קפיטליסטית קטנה שלי" (מצטער עם הציטוט לא מדויק זה מה שאני זוכר)
    סתם, אבל לדעתי אם מציעים לך כסף.. אין לך שום מחויבות לאורחים באתר ולהקלקותיהם, ובביזנס צריך להיות קר. (כמו שרשמת פעם באחד הפוסטים שלך שלא הגיוני להשקיע בצורה ירוקה\חיובית (הקרנות שמשקיעות רק בחברות שידידותיות לסביבה) וכו').

3. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

@mudale222 אני לא דוגמה מושלמת לערכים שאני מקדמת.

4. שרון

שרון משתמש ותיק

השאיפה שלי היא להגדיל את האחזקות. אני לא מגדירה ירידות בסכומים האבסולוטים בתור הפסד, אלא בתור מבצע בו אני קונה עוד מניות. זהו המדד היחידי שאני מסתכלת עליו.

שלי, Waler, daat99 ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  5. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

1. CBOE הראו שהטענה לא נכונה (תשואה גבוהה יותר למדד PUT מאשר לסנופי TR). אתה מוזמן לבדוק בעצמך.
    2. אני טוען שמכירת אופציות היום עשויה להשיא יותר מאשר החזקה ישירה במשך השנה הקרובה, והבאתי דוגמא מספרית.
    לא ממליץ.

האם את חושבת שלא כדאי למשקיעים פסיביים ללמוד על אופציות ולהשתמש בהן במשורה, ככלי לקידום עצמאות כלכלית?
    אני לא מדבר על ספקולציות, אלא בעיקר על גידור (נגיד שיש משקיע שמפחד ממניות, אבל ישן בשקט עם השקעה מגודרת).

daat99 אוהב/ת את זה.
  6. daat99

daat99 משתמש בכיר

זו החלטה שלך בלבד אם אתה משאיר רק את הבטוחות שהברוקר דורש או שאתה משאיר לעצמך בטוחות מלאות על כל הסכום.
    אם אתה בוחר להשאיר רק את הבטוחות של הברוקר אז זה בהחלט ממונף.

מה שהוא הציע (ואני מסכים איתו) זה להשאיר בטחונות מלאים ולא רק את המינימום ההכרחי ובצורה הזו אתה לא ממונף בכלל!

בדיוק :)

גם במקרה הגרוע מדובר על 1.9 דולר לאופציה - זה פחות משליש ממה שאתה משלם בארץ על רכישת המניות...

הפוך:
    מי שרוכש את ה-SPY משלם עמלה רגילה (1.5 דולר באינטראקטיב על 100 מניות).
    מי שמוכר את האופציה משלם עמלה של 1.9 דולר (מקסימום באינטראקטיב) במקום אבל קיבל 1717 דולר כפרמיה שהוא לא היה מקבל אם הוא היה רוכש את המניות עצמן.

בתמורה לפרמיה הזו הוא מוותר על הזכות ליהנות מהצמיחה העתידית במחיר המניה (עד שהוא יחליט לרכוש את האופציה מחדש במחיר נמוך יותר ואז הוא יוכל לרכוש את המניות במחיר השוק).

בטווח הרחוק אתה לרוב תהיה זה שמפסיד מאופציות ולא משנה באיזה צד תבחר.
    באופציות אין "הצד של הבנק" אלא מוכרים וקונים ואתה יכול להיות שניהם.

גם אני :)
    אני מאוד נגד אופציות אבל לא מצליח לעמוד בפיתוי בעצמי :( - בינתיים זה הרבה הפסדים...

גם אני ראיתי את המחקר הזה.

+1 על שני הסעיפים.

אני חושב (מניסיוני האישי) שהפיתוי באופציות הוא חזק מדי ולפעמים עדיף לא לדעת איך להשיג עוד כמה עשיריות אחוז של תשואה אם זה חושף אותנו לסיכון של הפסד של כמה עשרות אחוזים מההשקעה (יש אנשים פזיזים בעולם - לפעמים גם אני!).

לדעתי ברוב המקרים זה יובל את המשקיע הממוצע להפסדים מול השקעה רגילה כי המשקיע הממוצע לא יתמיד בכך כמו ש-CBOE התמידו.

7. Ron B

Ron B משתמש בכיר

טוב בואו נעשה קצת סדר: כמו שאמרתי, אם אתם כתובים אופציית PUT, אתם ממנפים את עצמיכם, אלא אם אתם מקפידים לשים בחשבון הפרטי שלכם בטחונות. על זה כבר הסכמנו.
    עכשיו, בואו נבין על מה בעצם אתם מהמרים כשאתם עושים את המהלך הזה: כמו שאתם כתבתם, אם ה-SPY ירד מתחת ל-180$ לא הרווחתם ולא הפסדתם, פרט לדיבידנד. זה שקול לקניית המדד עצמו.
    אבל אם הוא עולה מעל: הרווח שלכם יהיה התשלום שקיבלתם. אם קיבלתם 10%, אז זה אומר שאם המחיר עלה עד הפקיעה ב-4% תקבלו 10%, ואם המחיר עלה ב-20% עד הפקיעה, עדיין תקבלו רק 10%. פה בעצם ההפסד שלכם בהימור.
    נשמע טוב? בואו נחשוב על זה קצת יותר לעומק: מתי השוק יתן לכם פרמיה גדולה (למשל, 20%)? השוק בעצם מחשב את תוחלת הרווח של משקיע בSPY, שהעליה שלו קטומה. כאשר סטיית התקן של השוק גדולה מאד, השוק יתן לכם פרמיה גדולה כי יש סיכוי יותר גדול שתהיה קפיצה גדולה בSPY. מתי זה יקרה? כאשר מה שקוראים בתקשורת מדד הפחד VIX שלמעשה מחושב מהאופציות הוא גבוה.
    בגדול (בפועל זה יותר מסובך, אני מאד מפשט את הדברים): אתם למעשה מהמרים שהתנודתיות בשווקים תרד יותר ממה שהשוק מאמין. אם זה נכון, הצלחתם: קיבלתם פרמיה גדולה 10%: הסיכוי שה-SPY יעלה מעל 10% יהיה מאד נמוך. אבל, אני בכלל לא בטוח שאתם מבינים שעל זה בעצם את מהמרים, ואם אתם כן מבינים, מאיפה הידע על התפלגות SPY והשונות שלו בחודשים הקרובים? עם הטענה ש"לי יש עודף ידע על התפלגות השוק" קשה להתמודד.

לגבי המחקר של CBOE, לא קראתי וגם לא אקרא: CBOE הוא בורסה שמתפרנסת ממסחר באופציות. זה כמו שקוקה קולה תכתוב מחקר שמראה שמים שמוסיפים להם הרבה סוכר וצבעי מאכל הם בריאים.

daat99 אוהב/ת את זה.
  8. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

1+
    הטענה איננה מדוייקת, משום שברגע שהשוק יעלה ב10% תוכל לסגור את הפוזיציה ולקנות את הPUT בחזרה במחיר אפסי (שנובע מעליית המחיר ומירידה בפאניקה), וכך אם השוק יעלה ב20%, לא תהיה ב10% הפסד, בכל מקרה.
    כל מחיר אופציה משקף תנודתיות (דו כיוונית). תנודתיות זו משפיע על סוחרי אופציות, אבל לא על משקיעים בטווח ארוך בהרבה מאשר הזמן לפקיעה של האופציה.
    1+
    אני בכלל לא צריך לדעת שום דבר על ההתפלגות העתידית. ההנחה שלי היא שאני לא יודע, ושגם סוחרי האופציות לא יודעים. אם אתה לא מקבל את ההנחה הזו, אתה גם צריך לומר למשקיעים הפסיביים לתזמן את השוק. כפי שמראים בערך וויקפדיה על הVIX, אין במדד הזה שום מידע אמיתי על העתיד. המסקנה פשוטה: כאשר הפחד גבוה, הוא גבוה באופן לא מוצדק, ולכן ניתן להמר כנגד הפחד. עם זאת, אני מתנגד לשימוש גורף בהימורי אנטי-VIX, משום שאני חושב שעל אף שזו תהיה אסטרטגיה רווחית יותר מאשר השקעה בשוק בטווח הארוך, היא תהיה תנודתית בהתאם, ואני לא מחפש תוחלת תשואה גבוהה בכל מחיר.
    ההצעה שלי בדבר מכירת PUTים, הינה חד-פעמית ונובעת ממציאות יוצאת דופן בשוק. מכירה כזו יכולה להשיא (החל מ1%-) עד כ15% מעבר להחזקה ישירה, והיא יכולה להיות משמעותית לטווח הארוך.
    הבהרה: אני לא מנסה לשכנע אותך או אף קורא אחר. אני מחפש חורים בטענות שלי ורוצה לשתף את הידע הזעום שאגרתי. אשמח אם שועלי ההשקעות יאירו מבינתם.
    לפני ארבעה חודשים, PUT על SPY לשנה בכסף, נמכר ב7% מהמדד. היום הוא נמכר ב10% מהמדד. מה השוק יודע היום שהוא לא ידע אז? שהיו נפילות. האם הוא יודע משהו על העתיד? לא. הוא רק מפחד מנפילות נוספות. מה זה אומר למשקיע לטווח ארוך? כאן יש שתי אפשרויות: אם אתה חושב שהשוק יודע שצפויות נפילות נוספות ולכן הPUTים יקרים, עדיף למשקיע להחזיק את הכסף ביד. אם אתה חושב (כפי שרבים הביעו את דעתם כאן בשרשור זה) שזוהי הזדמנות לקנות בזול, אזָי אני אומר שזוהי הזדמנות למכור PUTים ביוקר. אין אפשרות ביניים.
    הNASDAQ מתפרנס ממסחר במניות הNASDAQ והמדד שלו נחשב לאמין. הסיבה לכך היא שהמדד מפורסם לפני חלק מהמאורעות אותם חוקרים, ולכן נותנים בו אמון גם בדיעבד. באותה המידה, מדד PUT קיים מלפני הנפילות של 2008, ולכן אפשר לדון לפחות על טווח זה (ולדעתי גם על האקסטרפולציה, כפי שעושים עם הסנופי, אבל אתה לא חייב להסכים). באופן בלתי תלוי, לפני שראיתי את תוצאות המחקר של CBOE, הגעתי למסקנות (חלקיות) דומות, בעקבות בחינה של מחירי האופציות בעבר, דרך Paper Money.

daat99 אוהב/ת את זה.
  9. daat99

daat99 משתמש בכיר

שוב - אתה שוכח 1717 דולר פרמיה שאתה מקבל אם אתה מוכר את האופציה אבל לא מקבל אם אתה רוכש את המניות.
    1717 דולר זה לא סכום זניח על 100 מניות של ה-SPY במחיר 185 דולר ומהווה 9.28% תשואה ב-10 חודשים!

המצב יהיה שקול אם ה-SPY יחלק דיבידנד של 17.17 דולר למניה והוא אפילו לא קרוב לדיבידנד כזה על 10 חודשים!

לא בהכרח.
    אם המחיר יעלה ב-20% עד הפקיעה אז באיזו שהיא נקודה בעתיד תהיה אפשרות לרכוש בחזרה את אופציית ה-PUT שמכרנו במחיר הרבה יותר נמוך בשל שינוי ב:
    1. ה-vega תרד ותוריד את מחיר המניה
    2. ה-delta תוריד את מחיר האופציה באופן יחסי לעליה במחיר המניה (לפי שינויים של ה-gamma).
    3. ה-theta תוריד את מחיר האופציה בכל יום שיעבור עד אז.

במילים אחרות אם מחיר ה-SPY יעלה ב-5% בלבד במהלך כמה חודשים אז נוכל לרכוש בחזרה את האופציה בסכום שהוא יותר קטן מ-5%, לרכוש את ה-SPY עצמו בסכום ששמרנו כערבון ואת הפער להשאיר בכיס כרווח.

כפי ש @TunaGolem ציין ה-vega מאוד גבוהה בימים אלו ומספיק שה-vega תרד בשביל להפוך את העסקה למאוד רווחית למוכר האופציה.

כשה-vega גבוהה בצורה חסרת פרופורציה כמו בימים אלו.

-1
    ביצה ותרנגולת - מה היה קודם?
    ה-VIX מחושב לפי מחירי האופציות - הוא לא מכתיב אותם.
    כמו כן ה-VIX מתחשב רק באופציות שפוקעות בחודש הקרוב ולא באופציות של עוד שנה כמו ש @TunaGolem הציג כך שה-VIX לא משקף את המציאות.

לא בהכרח.
    התנודתיות יכולה לרדת פחות ממה שהשוק מאמין ועדיין מוכר האופציה יכול לסיים עם רווח נאה כי ה-theta משחקת לטובתו בכל יום וה-delta יכולה לשחק לטובתו עם הזמן.

אני לא מהמר על זה אבל גם מי שמוכר את אופצייה ה-PUT ש @TunaGolem הציג לא מהמר על זה.
    מכיוון שרוב האנשים מהמרים שאנחנו בתחילת שוק דובי אבל עדיין רוצים לרכוש מניות אז מכירת האופציה וקבלת פרמיה מופקעת במקום הדיבידנד של ה-SPY יכולה להיות עסקה מעולה (בתנאי שהיא לא ממונפת!).

חבל מאוד - יש להם המון מחקרים שעוסקים באופציות ורובם המוחלט לא מצליח להביס את תשואת המדד.
    האסטרטגיה הזו ספציפית כן אבל לא בגלל שהם משוחדים אלא בגלל שאלו העובדות בפועל (הם נותנים לך מידע גולמי שאתה יכול לאמת בעצמך).

תשים לב לנקודה חשובה - אם אתה תמיד מוכר אופציות אז אתה לא מקבל דיבידנדים ודיבידנדים סיפקו כמעט חצי מתשואה המדד בהיסטוריה.
    רוב הזמן הפרמיה לא כל כך גבוהה ולא מכסה את הדיבידנדים עצמם! (מהבחינה הזו אנחנו נמצאים במצב יוצא דופן - מצד אחד המדד כבר ירד 20% ומצד שני האופציות מתמחרות תזוזות של 10% נוספות לכל כיוון).

חשוב גם להבין שאם המדד יזנק כלפי מעלה בחודש הקרוב אז אתה ככל הנראה לא תצליח לרכוש את האופציה בחזרה במחיר סביר (ה-vega תהיה עדיין מאוד גבוהה וה-theta לא ישחק מספיק מערך האופציה) ובמקרה הזה אתה יכול להגיע למצב יותר גרוע מהחזקה ישירה.
    בתיאוריה אתה צודק שמחיר האופציה צפוי להתכווץ ולכפר על כך אבל במציאות הוא לא חייב להתכווץ כל כך הרבה בתקופה מאוד קצרה ואם נראה צורת V בגרף של המדד (כמו שהיה באוגוסט/ספטמבר 2014) אז אתה תתקע עם אופציה שה-theta שלה יעלה לך הרבה יותר ממה שאתה מצפה.

לא בהכרח!
    אם היית מוכר PUT באוגוסט 2014 בשפל של המדד אז היית נשאר עם PUT מאוד יקר ובלי מניות שזינקו ביותר מ-10% בחודש אחד.

10. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אני מדבר על מהלך שרלוונטי היום, ולא באופן כללי.
    אתה צודק. הסיכון של השיטה הוא אם עלייה מהירה של המניות בחודשים שהראשונים להשקעה, תבוא יחד עם פאניקה גבוהה יותר. צריך לדעת להעריך את הסיכון, אבל לדעתי הוא נמוך.
    אמשיך את המחקר ואחזור עם הערכה מספרית.
    אני צריך לבדוק את הדוגמא שלך. תודה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  11. Ron B

Ron B משתמש בכיר

אני חושב שפה קבור הכלב: אני ממש לא מאמין שעכשיו זוהי הזדמנות לקנות בזול, ואני חושב שמי שחושב את זה טועה. זה שהמחיר היה גבוה בעבר ועכשיו הוא נמוך, לא אומר שהמחיר "זול". המחיר הוא המחיר היום והוא המחיר הנכון ביותר. אין שום ראייה אמפירית שמראה ששווה לקנות יותר אחרי ירידות. אני כן מקבל את זה שאם אתה רוצה לשמור על רמת סיכון זהה, הגיוני לשמור את חלק המניות שלך בתיק זהה. זה מה שיגרום לך לקנות עוד מניות כשהן יורדות. אבל זה לא נובע מכך שאני מאמין שהמחיר זול או יקר, אלא מתוך מדיניות ניהול סיכונים.
    אני כן מסכים שהימור על זה שהשוק "זול" עכשיו טוב באותה מידה כמו להמר ש"ה-vega גבוהה בצורה חסרת פרופורציה כמו בימים אלו." כולם שקולים לאמרה: "לי יש ידע עודף על השוק".

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. ogi

ogi משתמש בכיר

לא הבנתי למה במקרה שהשוק עולה אתם מדברים על רכישת אופציית הפוט חזרה (כדי להיפטר ממנה), ולא על רכישת אופציית קול או רכישת המדד עצמו כדי "שהשוק לא יברח". הרי אם השוק עלה אז אופציית הפוט הפכה רחוקה יותר מהכסף, אז למה זה בוער להיפטר ממנה? אשמח להסבר.

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

בסדר גמור.
    שים לב שאני דברתי רק עם אלו שטוענים שהם רוצים ל"לזרוק על הדוב" את האג"ח או להרחיב את המשרה כדי שיוכלו להאכיל אותו יותר.

14. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

המטרה היא להגיע לינואר 2017 עם SPY ביד (בדוגמא, כמובן). אם השוק עולה בחדות ולא תסגור את הפוזיציה, לא תוכל לקנות את הנייר עם הבטחונות.
    מבחינה מסויימת, לקנות אופציית רכש במצב כזה יכולה להיות אלטרנטיבה, אבל אז אתה תלוי גם בספקולציה על מחיר אופציה נוספת ואתה מוותר על הדיבידנדים באופן סופי.

daat99 ו-ogi אוהבים את זה.
  15. ogi

ogi משתמש בכיר

תודה על ההסבר.

TunaGolem ו-daat99 אוהבים את זה.
  16. daat99

daat99 משתמש בכיר

כל מי שעוקב אחרי היווניות של האופציות יודע שה-Vega גבוהה בצורה חסרת פרופוציה עבור אופציות PUT - זה לא עניין של ידע עודף מעבר לשוק :)
    הבעיה היא איך לוקחים את הידע הזה ועושים איתו משהו בלי לספוג מכות רציניות...

אופציית PUT מבטחת כלפי ירידות.
    אם אתה רוצה לרכוש CALL כשהשוק עולה אז אתה תסבול מ-Vega גבוהה ואז כשהשוק יתמתן אתה תחטוף את ההתרסקות של ה-Vega.
    בגדול רכישת אופציות זה משחק של מהמרים כפייתיים שלרוב מפסידים 100% מההשקעה שלהם בטווח הארוך.

מכירת אופציות לעומת זאת (ספציפית PUT כשיש כיסוי מלא וללא מינוף בכלל) יכולה להניב תשואת יתר נחמדה למשקיע שמעוניין לרכוש מניות לטווח הארוך בתמורה להימור שהמחיר לא יזנק בצורה חסרת פרופורציות בטווח הקצר.

17. Edward

Edward משתמש ותיק

אתה מסתכל פעם בשבוע ביום שבת ולעולם לא כשמתנהל מסחר. עניין של הרגל שצריך לעבוד עליו קצת.

i3arnon, Izik, שלי ו-5 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  18. Buffett

Buffett משתמש ותיק

נעלמת אדוארד, התובנות שלך חסרות כאן :)

doc29, שלי, ogi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  19. stass

stass משתמש ותיק

איזה יופי!

20. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

לפני כחודש כתבתי כאן על האפשרות למכור אופציות מכר על SPY במקום לקנות את היחידות. כפי שהסברתי אז, אם הסנופי היה יורד או עומד, אסטרטגיה זו היתה מוצלחת מאשר קניית הETF. התרחיש המסוכן -- עליה מהירה של ערך נכס הבסיס -- התממש, וכעת אני רוצה לבחון את התוצאות בפועל של משקיע א' שמכר אופציות כפי שהצעתי מול משקיע ב' ש"זרק את הכסף על הדוב" והרוויח מהתיקון החיובי של השוק.
    בזמן שכתבתי את ההודעה המקורית, הSPY נסחר ב$183 והיום הוא נסחר ב$205. אופציית המכר לינואר ב$180 נמכרה ב$16 והיום היא שווה $6.
    משקיע א' קנה 100 יחידות ב$18,300 וכעת הוא יכול למכור אותן ב$20,500, כלומר רווח של $2,200 (12%).
    משקיע ב' הפקיד $16,397 לבטחונות, וקיבל $1,603 עבור האופציה. כעת כדי לסגור את הפוזיציה הוא קונה את האופציה בחזרה ב$599, כלומר רווח של $1,004 (6%).

מסקנה: התרחיש המסוכן שהתממש הדגים את הסיכון בשיטה של מכירת אופציות מכר. משקיע שמכר אופציות כפי שהצעתי, הפסיד חצי מהעלייה המהירה של השוק לאחרונה.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.