1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

בתור משקיע חדש (מאוד),מילות נחמה על הימים האחרונים?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י Whistle, ‏14/1/16.

1. Waler

Waler משתמש ותיק

סבבה, לא לקחתי את זה אישי.

2. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

דובר באריכות על העקצוץ לקנות מניות במחיר רצפה. אם אתם כל כך משוכנעים שהשוק יחזור ויעלה, אולי כדאי שתשקלו כתיבת אופציות מכר על אותו הסכום. היום מPUTים לשנה על הסנופי, ניתן להשיא עשרה אחוזים בשנה, אם השוק לא יזוז בכלל. במידה והשוק ימשיך לרדת, תקבלו את אותם ניירות שבכוונתם לקנות בכל מקרה, ואם הוא יעלה, תוכלו לקנות בחזרה ולממש רווח.
    אני מדגיש שאני לא מדבר על השקעה ממונפת.

נערך לאחרונה ב: ‏12/2/16
    daat99 אוהב/ת את זה.
  3. Waler

Waler משתמש ותיק

ובהנחה ומה שאמרת לא אומר לי הרבה, איפה לומדים על מה מדובר? חסר לי רקע תיאורטי בנושא.

4. Yevgeny

Yevgeny משתמש בכיר

זה מאוד שונה. הטענה שהשוק "יחזור ויעלה" נאמרת לרוב בהקשר של "טווח ארוך", אם כי כל אחד פה יגדיר לך קצת אחרת מה זה בדיוק טווח ארוך עבורו. כלומר לא חשוב מה יקרה בחודש או בשנה הקרובה, אבל מתישהו השוק יעלה.
    באופציות לעומת זאת צריך להיות צודק לא רק בכיוון אלא בתזמון - כי הן לנקודת זמן מוגדרת ולרוב לא רחוקה במיוחד (מנקודת מבט של משקיע פסיבי), וזו מטלה קשה (ומסוכנת) הרבה יותר.

ogi ו-Oyi אוהבים את זה.
  5. c881

c881 משתמש בכיר

הוא מציע שתתחייב לקנות 100 יחידות של המדד במחיר X, לשנה הקרובה (שים לב שחייבים שיהיה לך את הכסף בחשבון ברגע שמישהו ירצה לממש את ההתחייבות).
    אם המדד לא זז, והמדד נשאר מעל הנקודה שהתחייבת (לא זז/עולה), אף אחד לא ימכור לך ונשאר לך ה"פרמיה" שקיבלת ביד.
    אם המדד יורד מתחת למחיר שהתחייבת - ימכרו לך את המניות וידרשו את הכסף.

הסבר בלבד.

טל51, ogi ו-daat99 אוהבים את זה.
  6. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

את הידע המצומצם שלי קיבלתי משוטטות כללית באינטרנט. ספציפית את מחירי האופציות הנוכחיים ניתן לראות בYAHOO.
    כתיבת אופציית מכר דומה למתן פקודת קנייה עם Limit ארוך טווח שלא חייב להתבצע (בדומה לכל Limit), שהפיצוי עליו מתקבל בצורת פרמיום.
    נניח שכתבת אופציית מכר על SPY בשער $180 עם תוקף עד לינואר 2017. קונה אופציית המכר רשאי למכור לך 100 יחידות SPY בשער $180 כשיתחשק לו. כנראה שהוא לא יעשה זאת בפועל, אא"כ המחיר של הSPY ירד מתחת ל$180 (כיום הוא על $183). בתמורה, אתה מקבל (היום) $1603.
    נניח שאתה רוצה בכל מקרה לקנות 100 יחידות של SPY בסכום כולל של $18,300. אתה יכול לקנות בכל הסכום יחידות קרן, או שאתה יכול לכתוב אופציית מכר, לקבל $1603, להוסיף בטחונות של $16,397, וביתרה ($4,603) לקנות משהו אחר (5 יחידות של VTI, לדוגמא). נשווה כמה תרחישים שונים:
    1. אם המחיר של הSPY ירד מתחת ל$180, אתה תהיה ב$4,603+ אם תכתוב PUT לעומת אם תקנה SPY, אבל אתה עשוי להפסיד את הדיבידנדים על חלק מהתקופה.
    2. אם המחיר של הSPY ישאר קבוע עד לתאריך הפקיעה, אתה תהיה ב$1,603+ אם תכתוב PUT לעומת אם תקנה SPY, אבל אתה בוודאי תפסיד את הדיבידנדים על כל התקופה (שבהכרח יהיו נמוכים יותר).
    3. אם המחיר של הSPY יעלה, תוכל לסגור את העסקה עם תשואה נקיה של 10%. ככל שהעליה תהיה בשלב מוקדם יותר, כך תוכל לסגור את העסקה בשלב מוקדם יותר, כך שאם הSPY יעלה ב10% בכל רבעון (תחזית אופטימית לכל הדעות), תוכל לסגור את העסקה בסוף הרבעון הראשון ולקבל תשואות דומות לSPY במהלך כל השנה.
    *** עריכה ***
    יש ברוקרים שישלמו לך ריבית על הבטחונות, משום שהם משמשים בהם להלוות לממנפים. כיום הריבית הזו נמוכה מאד, אבל לא אפסית, כך שיתכן שהיא תכסה על עמלות הק/מ הגבוהות של האופציות.
    הטענות שלך נכונות לגבי אופציות באופן כללי, אבל לא על המקרה עליו אני מדבר. אני בהחלט מתייחס גם לאפשרות שהמחיר ימשיך לרדת בזמן הקצר.
    הסיבה היחידה שדברתי על התחושות לגבי עליית השוק היא שאנשים מדברים על כך שהם רוצים לקנות יותר מניות. האסטרטגיה אותה הצעתי מושווית לbenchmark זה בלבד. הנקודה אותה אני מנסה להעביר פשוטה: לאדם שרוצה לקנות מניות, ככל שהאופציות יותר יקרות, מכירת אופציות מכר נהיית יותר משתלמת מאשר קניית נייר הבסיס.
    שים לב שלא אמרתי: "מנפו את כל הכסף שלכם וקנו אופציות CALL במינוף של 1:10" (לא מומלץ).
    לכן הדגשתי "ללא מינוף".
    תודה.

מתכנת, ogi, daat99 ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  7. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש בכיר

מאד מעניין. ומייד קופצת לי השאלה - איפה הקצ'? למה לא כולם כותבים אופציות מכר במקום לקנות?

מתכנת ו-daat99 אוהבים את זה.
  8. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

טעות, זה רק נראה לך, אם מצב כזה היה אז היה נוצר ארביטרז' וזה בלתי אפשרי בשוק משוכלל.

9. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

ככל שתהינה עליות מהירות יותר בנכס הבסיס, המכירה תשלתם פחות. (עדיין, לדעתי, מדובר בהפרש קטן מאד)
    הערה: CBOE הראו שבטווח הארוך כתיבת אופציות על הסנופי מניבה קצת יותר מאשר החזקת הסנופי עצמו. אני מנחש שהפרמיום נובע מסיכון המנפיק.
    אולי בזמני נפילות אין כל כך הרבה הזרמה של כסף חדש (בדרך כלל הפרמיה נמוכים מכדי שהעסקה תשתלם). אולי משום שהרבה יותר פשוט להכניס כסף לקרנות של ואנגארד בהוראת קבע, מאשר בכל קניה לבדוק אם יש אופציה יקרה ומשתלמת. אולי מכיוון שסוחרים אקטיביים מעדיפים השקעות ערך/צמיחה/טכניות. אולי מכיוון שבטווח הארוך העמלות שוחקות את הפרמיה, ואנשים מאמינים שלא צריך לבצע אופטימיזציה של מספר אחוזים בכניסה לשוק.
    כפי שאמרתי, בניגוד לרוב הכותבים בפורום, חלק מהתיק שלי מיועד לטווח הקצר (חמש שנים), ולכן אני יותר מעוניין באספקטים האלו.
    תודה. אני שמח לשמוע את דעתך.
    נתתי דוגמא מספרית עם פרמיום של 10% (פחות דיבידנדים) על השוק (עם תלות בהתנהגות השוק). אשמח אם תמצא את הטעות בדוגמא זו.
    ממספר בדיקות היסטוריות שבצעתי, ובהתאמה עם המחקר של CBOE, אני משוכנע שהתמחור של האופציות הוא בלתי יעיל, בייחוד כשהשוק גועש. לדעתי, בניגוד לשוק המניות, קל לתזמן את שוק הנגזרים.

מרק עוגיות אוהב/ת את זה.
  10. daat99

daat99 משתמש בכיר

@TunaGolem נתת הסבר ממש מעולה על כתיבת אופציות מכר!

באינטראקטיב עלות כתיבת אופציה נעה בין 1 ל-1.9 דולר בלבד (תלוי אם פותחים חשבון ישירות מול אינטראקטיב או דרך ביטריידר).

רוב האנשים ממנפים את עצמם ומתחילים לכתוב אופציות בלי כיסוי כספי.
    במקרה הזה אנשים מתחילים להפסיד הון תועפות (אני ממש לא מגזים!).

בכל אופן מי שמוכר אופציית מכר מאבד את הדיבידנד.
    אם יש לו את כל ההון הדרוש לרכישת המניות בפועל אז אין כאן שום קאץ' אחר.

אני עושה זאת בעצמי בחשבון הרגיל שלי עם אופציה אחת בכל פעם כשאני רוצה לרכוש מניות דיבידנד.
    אחרי שהחלטתי לרכוש מניה X ויש לי מספיק מזומן בחשבון לממן 100 יחידות של אותה המניה אני מוכר אופציית מכר אחת שפוקעת לפני הדיבידנד הקרוב במחיר שהוא כמה שיותר קרוב למחיר המניה באותו יום בשוק (אני מעדיף לחכות ליום שבו יש ירידות אבל לא עליות כי הפרמיות על האופציות מזנקות בצורה קיצונית בימים כאלו).

את הפרמיה אני משלשל לכיס בכל מקרה אבל אני לא תמיד מקבל את המניה שרציתי לקנות.
    במידה ובאמת לא קיבלתי את המניה אז אני מוכר אופציה אחרת על מניה שמתאימה לדרישות שלי כשהכסף משתחרר.

חשוב להקפיד בנושא של אופציות לא למנף את ההשקעה ולא למכור אופציות שלא ניתן לכסות ע"י מזומנים!

המון אנשים כותבים אופציות ומוחקים את החשבונות של עצמם כי הם עושים זאת עם מינוף.

אופציות זה דבר מסוכן מאוד שיכול לגרום וגורם להפסדי ענק!

גם אני שמתי לב לאותה התופעה.
    בימים שבהם יש ירידות ה-vega משתוללת ומקפיצה את מחירי האופציות בצורה לא פרופורציונלית לחלוטין.
    מי שבכל מקרה מתכנן לרכוש 100 יחידות של מניה מסויימת (יש לו את ההון הזמין לעשות זאת) ולא אכפת לו לפספס תשואה אם המניה תזנק יותר מדי כלפי מעלה בהחלט יכול למכור אופציית מכר במקום לרכוש את המניה עצמה.

TunaGolem אוהב/ת את זה.
  11. daat99

daat99 משתמש בכיר

**תוספת**
    אם מישהו החליט שהוא רוצה לשחק עם אופציות ורוצה לבחור בית השקעות/ברוקר לעשות את זה דרכו אז להלן כמה דברים חשובים לבדוק:
    1. מה עמלת המינימום לקניית/מכירת אופציה בודדת (רק בארץ משתמשים במונח "כתיבת" אופציה - בחו"ל זה מכירה רגילה).
    2. האם יאפשרו לכם למכור אופציות "ערומות" או אופציות "מגובות בכסף" או לא (המון ברוקרים מאפשרים מסחר באופציות אבל מונעים את הפעולות הללו.
    3. מה העלות במקרה של מימוש מוקדם (מי שרכש ממכם את האופציה החליט לממש אותה - אתם יכולים לשלם על העונש הזה עשרות דולרים לאופציה!).
    4. האם יש עמלה במקרה של פקיעת האופציה.
    5. האם הברוקר מספק כלים בשביל להבין איך הולך להראות "גרף הרווח" של האופציה.

כל השאלות הללו מאוד חשובות וצריך לדעת מה התשובות עליהן לפני שמתחילים לסחור.

מהניסיון שלי באינטראקטיב התשובות שלהם הן:
    1. בין 1 דולר ל-1.9 דולר תלוי אם זה חשבון ישיר או דרך ביטריידר.
    2. הם מאפשרים הכל כולל פעולות מאוד מורכבות.
    3. אין עלות של מימוש מוקדם.
    4. אין עלות במקרה של פקיעת האופציה.
    5. יש כלים מובנים בתוכנה שמציגים גרפים מאוד מועילים בנושא (ועוד המון כלים מורכבים למי שמתעניין).

ולמי שעדיין לא הפנים:

אופציות זה דבר מסוכן מאוד שיכול לגרום וגורם להפסדי ענק!

12. Ron B

Ron B משתמש בכיר

שכחת להדגיש עוד דבר: אתה טועה ומטעה את הקוראים התמימים. אתה כנראה לא מבין את ההגדרה של ״מינוף״.
    זאת בדיוק ההגדרה של השקעה ממנופת: אם מחיר SPY ירד עוד, תצטרף לשלם את ההפרש מ-180 למחיר בו הוא יהיה כפול מספר היחידות.
    לכן, אתה למעשה מהמר על הכיוון של השוק למעלה: אם הצלחת: הרווחת. אם לא, הפסדת משמעותית יותר מאשר אם היית משקיע בעצמך את ה-margins שלך ב SPY.
    שהיה ברור: אני לא בעד או נגד מינוף, אבל להגיד על מה שאתה מציע ש״זה לא מינוף״: זאת פשוט הטעייה.

daat99 אוהב/ת את זה.
  13. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

בפעולת הקניה אותה תיארתי, אין מינוף אם רואים בבטחונות חלק מההשקעה.
    או שתקנה את SPY במחיר הנמוך ולא הפסדת כלום.
    לא יותר מכל משקיע אחר שקונה 100 יחידות של SPY.
    אתה טועה. ההפסדים בהשקעה ממונפת בSPY גבוהים יותר.
    בנוסף, היה לי בנצ'מארק פשוט להשוואה, והוא הנכון מכיוון שבשני המקרים מדובר בהשקעה בלתי ממונפת.

daat99 אוהב/ת את זה.
  14. Ron B

Ron B משתמש בכיר

מה זאת אומרת? אתה צריך לתת בטחונות לשם הפעולה הזאת? (שאלה רטורית. התשובה היא ״כן״). אתה יכול להפסיד את כל הבטחונות? כן.
    האם היית מפסיד את כל הבטחונות אם היית משקיע סתם ב-SPY? לא.
    אז זה מינוף.
    מי שלא מבין שאופציות זה מינוף: עשו לי טובה: תתרחקו מאופציות כמו מאש. כנראה שלא הבנתם כלום.
    בשלב הזה, הייתי ממליץ בחום למנהלי הפורום לסגור את הדיון הזה.

אורי ג. ו-daat99 אוהבים את זה.
  15. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

כל ההשוואה שלי היתה עם אדם שרוצה לקנות 100 יחידות של SPY בכל מקרה, כך שהכסף שמוחזק כפקדונות היה משמש לרכישה. מהבחינה הזו, אין מינוף. בדוגמא שנתתי, ישנה השקעה של $18,000 (בבטחונות) מול השקעה של $18,300 בקניה של SPY.
    תשובה שגויה.
    אם המחיר של הSPY היה יורד, היה נגרם אותו הפסד עד כדי גובה הפרמיום, שדווקא מסייע לכותב.
    השקעה ממונפת היא השקעה בה לא כל הקרן הגיעה מהמשקיע. בדוגמא אותה הצגתי, כל הקרן (במקרה זה הבטחונות) הגיעה מהמשקיע.
    אילו היה מדובר בהשקעה ממונפת (ללא הבטחונות או עם בטחונות חלקיים) התשואה היתה גבוה יותר, והסיכון להפסיד מעבר לקרן היה קיים.
    חזור בך מהאמירה המתנשאת.
    לא כל השקעה באופציות היא ממונפת (לדוגמא CALL מכוסה).
    אם אתה חושב שיש אמת בדבריך, תצטרך להגן עליהם ולא לבקש עזרה ממנהלי הפורום.

מתכנת, טל51, ogi ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  16. daat99

daat99 משתמש בכיר

הוא לא טעה - זה לא שונה במאומה מלרכוש את המניות במחיר של 180 רק לקבל פרמיה וריבית על הכסף ששוכב בחשבון במקום את המניות עצמן.

איך זה שונה מלרכוש את ה-SPY?
    אם אתה רוכש 100 יחידות של SPY אתה מהמר שהוא יעלה, לא?

אתה טועה.
    דוגמה:

מחיר SPY עומד על 185 דולר בדקות אלו.
    הפרמיה של אופציית פוט על ה-SPY שפוקעת בינואר 2017 ומקבעת מחיר של 185 דולר עומדת על 17.17 דולר למניה (1717 דולר לאופציה בודדת).

נניח והחלטת לרכוש 100 מניות של ה-SPY.
    לצורך הרכישה הזו אתה צריך 100*185=18,500 דולר ויש לך אותם בחשבון.

עכשיו יש לך 2 אפשרויות (לצורך הפשטות אני מניח עמלה 0):
    1. לרכוש 100 מניות של SPY ולקבל חשבון עם 100 מניות ו-0 דולרים.
    2. למכור את אופציית מכר על ה-SPY שתוארה לעיל ולקבל חשבון עם 18,500+1,717 דולר והתחייבות לרכוש 100 יחידות של ה-SPY ב-18,500 דולר.

בחשבון הראשון יש לך את המניות ואתה תקבל דיבידנדים אבל סך שווי התיק שלך הוא 18,500 דולר.
    בחשבון השני אין לך את המניות אבל יש לך מזומן בשווי 20,217 דולר שיכול לכסות רכישה של 100 מניות של ה-SPY ב-18,500 דולר ולהשאיר לך 1,717 דולר רווח נקי אבל בלי דיבידנדים.

אם ה-SPY יזנק כלפי מעלה אז אתה לא שותף לרווח אבל אם הוא מתרסק ל-100 דולר למניה אז המצב של החשבון שמכר את האופציה יותר טוב ב-1,717 דולר מהמצב של מי שרכש את המניות ישירות.

שיהיה ברור - אני נגד מינוף וחושב שעדיף לאנשים לא להשתמש באופציות אבל מה שהוא הציע זה לא מינוף!

הבטחונות שאתה נותן זה עלות המניות עצמן.
    אם רכשת מניות ב-185 דולר אז אתה בהחלט יכול להפסיד את ה-185 דולר וזה בדיוק אותו הדבר.

במקרה של ירידה במחיר המניה המצב של מוכר אופציית פוט (שמגובה בכסף - לא אופצייה "ערומה") זהה לחלוטין למצב של מחזיק מניות רק שמחזיק המניות מקבל דיבידנדים ומוכר האופציה מקבל את הפרמיה.

במקרה של עליה חדה בשווקים אז מוכר האופציה לא שותף לרווחים אבל הוא שומר את הפרמיה ולא צריך לקנות את המניות.

שוב - מה שהוא מציע זה לא מינוף.
    בכל אופן אני חושב שאנשים צריכים להתרחק מאופציות כמו מאש!

אני מתנגד.

17. Ron B

Ron B משתמש בכיר

על מכירת אופציות צריך להשאיר בטוחות. הברוקר ידרוש משמעותית פחות בטוחות מאשר אם היית קונה את הניירות עצמם.
    לכן, מכירת אופציות זה מסוכן, כי הבטוחות הן פחות ממחיר המניות. זה המינוף.
    אם אתה לוקח בחשבון, שאותו כסף לקניית המניות הם הבטוחות שלך למכירת האופציה, ואתה יוצר לעצמך ״בטוחות״ בחשבון הפרטי שלך, אני מסכים שאין פה מינוף. אבל אז, חוץ מלשלם עמלות יקרות, לא הבנתי מה עשינו פה: בתוחלת, אם היית קונה את הSPY היית יוצא באותו רווח + חוסך עמלות.

daat99 אוהב/ת את זה.
  18. Sinister

Sinister משתמש בכיר

שאלת תם ( לא קראתי בעיון ולא מבין באופציות)

אנחנו יכולים איכשהו להרוויח כסף מזה שאנשים אחרים משחקים באופציות? כלומר אנחנו יכולים להיות בצד של הבנק?

daat99, טל51 ו-ETL אוהבים את זה.
  19. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

בטח, תפתח בנק או בית השקעות.

i3arnon, sogi, סנקה ו-2 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  20. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

אני מקבלת אחת לתקופה הצעות מכל מיני סוחרי אופציות שמציעים לי חוזי אפיליאציה שמנים בתמורה לפרסום באתר. זה תחום שמריץ המון כסף. מטבע הדברים אני לא נעתרת לבקשותיהם (המפתות, יש לומר) כי זה לא קונסיסטנטי עם המסרים שאני מנסה לקדם.

i3arnon, שלי, daat99 ו-12 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.