• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

ניתוק תושבות והשקעה בארץ בתור תושב זר

yoyoyo

משתמש סולידי
דירוג
8
אני נמצא כרגע בתהליכים של ניתוק תושבות ומעבר למדינה ללא מס רווח הון, ואין לי תכנון לחזור ארצה.

לגבי תיק ההשקעות הפאסיבי, די ברור שכדאי למכור את ניירות הערך בארץ, לשלם מס רווח הון ואז לפתוח תיק השקעות פטור ממס במדינת היעד.

יש לי גם הון לא נזיל שמושקע בסטארטאפים בנאמנות, שאאלץ לשלם עליו מס אם וכאשר אוכל לממש את ההשקעות הללו.

לגבי קרן פנסיה וביטוח מנהלים עוד לא החלטתי מה לעשות, אשמח לשמוע את דעתכם. את קרן ההשתלמות אני אמשוך כשימלאו לה 6 שנים.

כאשר תנותק התושבות, אם אמשיך להשקיע בסטארטאפים בישראל דרך חברה ישראלית שתחזיק בחלק שלי בנאמנות, האם אהיה חייב במס רווח הון ישראלי בזמן המימוש?

למען הסר ספק, יש לי פגישות מתוכננות עם יועץ פנסיוני ועם יועצי מס משתי המדינות. אשמח לשמוע מנסיונכם האישי ולהגיע יותר מוכן לפגישות.

אני נמצא כרגע בתהליכים של ניתוק תושבות
על איזה תהליך אתה מדבר?
אתה מודע לזה שביטוח לאומי ומס הכנסה הם גופים נפרדים ויש לבצע תהליך כזה מולם בנפרד ודעתם על תושבותך עשויה או עלולה להיות שונה?
בדיוק בגלל ש-
אם אמשיך להשקיע בסטארטאפים בישראל דרך חברה ישראלית שתחזיק בחלק שלי בנאמנות
ייתכן ומס הכנסה לא יסכים לנתק תושבות.

מה ש @כימאי כתב הוא נכון ואני אוסיף טיפה מעבר:

ניתוק תושבות מול ביטוח לאומי זה משהו יחסית פשוט וברור - ממלאים טופס ומקווים שהבקשה תאושר.
מול מס הכנסה הנושא הוא קצת יותר מסובך. אין ממש תהליך. ניתוק תושבות הוא משהו בינארי - כן או לא, אין באמצע. כלומר, השאלה היא האם מס הכנסה רואה בך כתושב ישראל או כתושב חוץ (להוציא תהליך פרה-רולינג שהוא ארוך, מסובך, ויקר ואם היית עושה אותו לא היית שואל אותנו פה לגבי ניתוק תושבות).

במידה ואכן תטען מול מס הכנסה שניתקת תושבות ואתה תושב חוץ, יחולו עליך חוקי המס שחלים על תושבי חוץ המשקיעים בישראל. אני לא מכיר את החוקים האלו מספיק טוב ולכן אמנע מלהגיב על שאלה ספציפית זו.

למיטב הבנתי (על פי מסמך סיכום שקיבלתי מיועץ המס), הם קובעים מי תושב לצורך מס לפי מבחן מרכז חיים ומבחן ימי שהייה בישראל. מבחן מרכז החיים הוא המשמעותי מבין השניים ומכיל גם "מיקום אינטרסים כלכליים פעילים ומהותיים", ששם כנראה נופלות ההשקעות האלה.
כיוון שההשקעות בסטארטאפים מהוות רק כ-10% מהתיק שלי, ובשאר החלקים של מבחן מרכז החיים אני עומד בלי בעיה, אני מניח שזה לא יעשה לי בעיות, אבל כמובן אבדוק את זה עם יועץ המס.

לאחר עוד חיפוש, נראה שגם מי שלא תושב לצורך מס עדיין חייב במס על הכנסות שנצמחו לו בישראל. אני מניח שזה נופל שם.

מה דעתכם לגבי התיק הפנסיוני? מבחינת מבחן מרכז חיים עדיף לפדות אותו, ואולי גם הגיוני בהנחה שלא אזדקן בישראל. מצד שני, למיטב הבנתי אאלץ לשלם עליו 35% מס אם אפדה עכשיו. מה יקרה אם לא אפדה אותו? אתחיל לקבל קצבה כשאגיע לגיל פרישה?

למיטב הבנתי (על פי מסמך סיכום שקיבלתי מיועץ המס), הם קובעים מי תושב לצורך מס לפי מבחן מרכז חיים ומבחן ימי שהייה בישראל.
מדוייק.
כיוון שההשקעות בסטארטאפים מהוות רק כ-10% מהתיק שלי, ובשאר החלקים של מבחן מרכז החיים אני עומד בלי בעיה, אני מניח שזה לא יעשה לי בעיות, אבל כמובן אבדוק את זה עם יועץ המס.
קטונתי. אני לא מומחה בתחום ואני חושב שגם מי שיעידו על עצמם מומחים לא יכולים לענות על השאלה הזו בוודאות של 100%. עם זאת, לדעתי אם זה הדבר היחיד שתחזיק בישראל כנראה שלא תהיה בעייה (שוב אדגיש שאני לא מומחה וזו דעתי האישית והלא מקצועית בלבד).

נראה שגם מי שלא תושב לצורך מס עדיין חייב במס על הכנסות שנצמחו לו בישראל.
נכון. למיטב ידיעתי זוהי הפרקטיקה ברוב המדינות המערביות.
מה דעתכם לגבי התיק הפנסיוני? מבחינת מבחן מרכז חיים עדיף לפדות אותו
לא יודע. אני לא פדיתי את שלי ואני לא חושב שמס הכנסה מצפה מיחידים לפדות קרנות פנסיה רק לשם ניתוק תושבות. זוהי תהיה דרישה דרקונית למדי בעיקר עקב גובה הקנס השערורייתי הקיים בישראל על משיכה מוקדמת.
מה יקרה אם לא אפדה אותו? אתחיל לקבל קצבה כשאגיע לגיל פרישה?
אני מאמין שכן, אבל לא בטוח. שים לב שמרבית אמנות המס כוללות קצבאות פנסיה ולכן כנראה שלא יהיה כפל מס בעת קבלת הקצבה.

שזה כבר שלב אחר בעל משמעויות והשלכות פוטנציאלות אחרות הן בהווה והן בעתיד שיש לקחת בחשבון.
אכן, אבל דווקא בגלל זה נדמה שהוא לא ניתן לפרשנות נוספת של הרשויות .

לגבי קרן פנסיה וביטוח מנהלים עוד לא החלטתי מה לעשות, אשמח לשמוע את דעתכם.
אני גם בדרך לעזוב את ישראל. ספציפית לגבי השאלה הזאת, הגישה שלי היא כן למשוך את מה שאני יכול בלי המס הדרקוני - קרי, הפיצויים.
לגבי היתר, אני דווקא שלם לחלוטין עם להשאיר את זה בישראל ולהתחיל למשוך מזה קצבה, בבוא היום. יש כמה סעיפים חריגים שמאפשרים לך למשוך כספים ללא הקנס חוץ מהפיצויים, אבל אני לא בונה על זה באגרסיביות. אני פשוט רואה בפנסיה וביטוח המנהלים מעין תיק השקעות קטן בישראל שיהיו לי ממנו ציפיות בינוניות.

יורדים אחרים שאני מכיר, שברו הכל ולקחו איתם. אני לא מסכים עם הגישה הזו, אבל סתם שתדע שאנשים עושים גם את זה...

למען הסר ספק, אין קשר בין אזרחות לתושבות לצרכי מס. ניתן להיות אזרח ולא תושב, ולהפך.
אין שום צורך לוותר על אזרחות על מנת לנתק תושבות.

מול מס הכנסה הנושא הוא קצת יותר מסובך. אין ממש תהליך. ניתוק תושבות הוא משהו בינארי - כן או לא, אין באמצע. כלומר, השאלה היא האם מס הכנסה רואה בך כתושב ישראל או כתושב חוץ (להוציא תהליך פרה-רולינג שהוא ארוך, מסובך, ויקר ואם היית עושה אותו לא היית שואל אותנו פה לגבי ניתוק תושבות).

לפי מה ששמעתי מרואה חשבון, צריך למלא טופס 1348 יחד עם דוח שנתי על שנה שקייימת בה חזקת ימים.
מה קורה אחר כך, לא ברור לי. איך הם מודיעים שהכל בסדר, או "אולי תשלח דוח נוסף על השנה הבאה"?
מה קורה אם לא לעשות כלום?

למיטב הבנתי (על פי מסמך סיכום שקיבלתי מיועץ המס), הם קובעים מי תושב לצורך מס לפי מבחן מרכז חיים ומבחן ימי שהייה בישראל. מבחן מרכז החיים הוא המשמעותי מבין השניים ומכיל גם "מיקום אינטרסים כלכליים פעילים ומהותיים", ששם כנראה נופלות ההשקעות האלה.

כרגע אני נמצא בתהליך ניתוק תושבות מס מול מס הכנסה, אשמח ליצור איתך קשר.

אני פשוט רואה בפנסיה וביטוח המנהלים מעין תיק השקעות קטן בישראל שיהיו לי ממנו ציפיות בינוניות.
עוד דבר שמעתי שאם להשאיר 10% בקרן פנסיה אז פוליסה לא מתבטלת.
נראה לי שזה חשוב לשמור על הפוליסה הישנה.

נראה לי שזה חשוב לשמור על הפוליסה הישנה.

מה הכוונה להשאיר 10%? מההפקדה? מהצבירה?

לא ברור מה אתה כותב. מה זה מתבטלת? הפוליסה יכולה להפסיק להיות פעילה, היא לא יכולה להתבטל. הכסף שלך נשאר שלך.

לפי מה ששמעתי מרואה חשבון, צריך למלא טופס 1348 יחד עם דוח שנתי על שנה שקייימת בה חזקת ימים.
מה קורה אחר כך, לא ברור לי. איך הם מודיעים שהכל בסדר, או "אולי תשלח דוח נוסף על השנה הבאה"?
מה קורה אם לא לעשות כלום?
את טופס 1348 יש להגיש עבור שנת מס שבה יחיד עמד בחזקת הימים אך הוא טוען כי אינו תושב ישראל בשנה זו. ברוב המקרים שנה זו תהיה שנת הירידה מהארץ, כתלות במועד העזיבה כמובן. לדוגמא - אם יחיד עזב ב 10/01 וכלל לא ביקר בישראל במהלך השנה אז הוא לא עמד בחזקת הימים ולכן אין צורך להגיש את הטופס.

אני לא בטוח מה קורה אח״כ מכיוון שאף פעם לא הגשתי את הטופס (עזבתי את הארץ עוד לפני שטופס זה הפך לדרישה) אבל במידה ויחיד באמת עזב את הארץ אז מס הכנסה לא יבקש דו״ח בשנה שלאחר מכן מכיוון שהיחיד, כנראה, לא יעמוד בחזקת הימים.

במידה ולא תעשה כלום אני מניח שמס הכנסה יראה בך כתושב ישראל בשנת העזיבה.

כרגע אני נמצא בתהליך ניתוק תושבות מס מול מס הכנסה, אשמח ליצור איתך קשר.
כפי שכתבתי באחת ההודעות למעלה - לא ברור מה זה ״תהליך ניתוק תושבות מול מס הכנסה״.
ניתוק תושבות הוא לא תהליך אלא מצב בינארי - או שאתה תושב ישראל או שאתה תושב חוץ.

אני לא עו״ד / רו״ח ולא מומחה בתחום.

את טופס 1348 יש להגיש עבור שנת מס שבה יחיד עמד בחזקת הימים אך הוא טוען כי אינו תושב ישראל בשנה זו. ברוב המקרים שנה זו תהיה שנת הירידה מהארץ, כתלות במועד העזיבה כמובן. לדוגמא - אם יחיד עזב ב 10/01 וכלל לא ביקר בישראל במהלך השנה אז הוא לא עמד בחזקת הימים ולכן אין צורך להגיש את הטופס.

הוא עדיין יכול לעמוד בחזקת מרכז חיים ולזה מתייחס טופס 1348
מי שלא עמד בחזקת ימים חייב להגיש דוח שנתי על שנת העזיבה.
כפי שכתבתי באחת ההודעות למעלה - לא ברור מה זה ״תהליך ניתוק תושבות מול מס הכנסה״.
התהליך הוא הגשת דוח שנתי וטופס 1348 כנספח לדוח.

מי שלא עמד בחזקת ימים חייב להגיש דוח שנתי על שנת העזיבה
מי שלא עמד בחזקת הימים ורוצה לסתור את טענת רשות המסים חייב להגיש דוח שנתי. זוהי זכות שלך, לא חובה.
יש הרבה מקרים בהם אין כל צורך להשתמש בזכות שהעמידה לרשותך רשות המיסים, מעבר למדינת אמנה היא דוגמא אחת כזאת.

מי שלא עמד בחזקת הימים ורוצה לסתור את טענת רשות המסים חייב להגיש דוח שנתי. זוהי זכות שלך, לא חובה.
יש הרבה מקרים בהם אין כל צורך להשתמש בזכות שהעמידה לרשותך רשות המיסים, מעבר למדינת אמנה היא דוגמא אחת כזאת.

אשמח אם תוכל לשלוח לינק שמרחיב את הנושא במיוחד לגבי מדינת אמנה.

כי כל מה שמצאתי זה:

בשנת 2016 נכנס לתוקף חוק שהחמיר את ההתייחסות לאנשים שביצעו ניתוק תושבות והוא קבע כי אדם שטוען כי מתקיימת נגדו חזקת התושבות לעיל ובכל זאת הוא מבקש לסתור את החזקה אז הוא חייב להגיש דוח ניתוק תושבות פורמלי למס הכנסה (כולל דוח 1301, טופס 1348 ודוח מילולי). הגשת דוח ניתוק תושבות מס הכנסה לפי תיקון זה הינה קריטית למי שטוען כי הוא ניתק את התושבות שלו וכי אינו חייב במס ובדיווח על הכנסותיו מחו”ל – אחרת טענתו עלולה להיחסם בגלל אי הגשת דוח כנדרש ואף יהיה חשוף לטענות פליליות וקנסות מצד רשות המס – להרחבה לגבי דוח זה לחץ כאן.

מקור: https://relotax.co.il/ניתוק-תושבות/#ניתוק תושבות מס הכנסה

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ד תשלום מס על RSU כשעושים ניתוק תושבות מיסים 1
S סוגיות במילוי דוח שנתי כאשר טוענים לתושבות חוץ (ניתוק תושבות). מיסים 1
M ניתוק תושבות מס - השתלמות ופנסיה מיסים 8
M ניתוק תושבות או עוסק פטור מיסים 5
ח ניתוק תושבות שוק ההון 1
ח ניתוק תושבות צרכנות פיננסית 4
T ניתוק תושבות ומיסוי טריטוריאלי מיסים 3
ע ניתוק תושבות מס וסגירת חשבון בברוקר ישראלי שוק ההון 3
bar1 ניתוק תושבות השלכות אוף טופיק 9
Y ניתוק תושבות ברילוקיישן שוק ההון 23
M טופס 627 ניתוק אזרחות מיסים 1
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 11
deslok ניתוק הקשר הפיננסי לישראל שוק ההון 103
M ניתוק ביטוח אכ"ע מהחיסכון ללא חיתום מחדש - אפשרי? צרכנות פיננסית 21
י חשבון בנק בחו"ל (תושבות ישראלית) שוק ההון 7
T השקעה בשוק ההון בארצות הברית ללא אזרחות/תושבות שוק ההון 3
א אזרחות זרה, תושבות ודרכון זר פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 106
Y חתימה על טופס לבנק - "הצהרה בדבר תושבות מס" מיסים 15
ע לשנות תושבות בחשבון השקעות בישראל שוק ההון 0
א פתיחת תיק השקעות ומיסוי ללא תושבות קבועה מיסים 19
ע הצהרת תושבות אצל הברוקר הישראלי שוק ההון 2
S סקר תושבות אוף טופיק 0
O מיסוי RSU בירושה או בניתוק תושבות מיסים 0
B מייל מ-IBI על סגירת חשבון עקב תושבות בארה''ב שוק ההון 12
S ניהול תיק השקעות והקטנת מיסוי במצב של תושבות כפולה מיסים 4
Y בועת ההשקעות הפסיביות והשקעה במניות ערך (value) שוק ההון 10
T קופת גמל להשקעה והשקעה במדדים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
I מינוף קופת גמל והשקעה באפיקים סולידים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
G מכירת נכס בחו"ל והשקעה בפיקדון בארץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ה מכירת נכס והשקעה במדדים ונדלן - התלבטות קשה שוק ההון 26
לאונל איזון תיק שקלי-דולרי והשקעה עקיפה בזהב שוק ההון 4
stamEhad פירמידת הצרכים של הסולידית והשקעה בפוליסת חיסכון שוק ההון 0
ר לקיחת הלוואה והשקעה בביטקוין אוף טופיק 55
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
רוטב פיצה מכירת דירה והשקעה בשוק ההון בשביל אפקט ריבית דריבית שוק ההון 20
D משיכה מ s&p 500 והשקעה בנדל"ן בחו"ל שוק ההון 4
O ביונד מיט והשקעה במנייה ספיציפית שוק ההון 127
M קרנות QEF והשקעה עבור אזרחים אמריקאיים שוק ההון 8
E קרן השתלמות מסלול מחקה מדד לעומת IRA והשקעה מחקת מדד שוק ההון 0
יאיא מינוף קרן השתלמות על ידי הלוואה והשקעה חוזרת שוק ההון 19
ס התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה ב700-800אלף והשקעה משפחתית נדל"ן 39
L פתיחת חשבון Schwab והשקעה ב-S&P 500 שוק ההון 19
Y השקעה נמוכה בק' גמל, איך מחשבים והשקעה ללחוצים שוק ההון 12
R עצמאי שכיר והשקעה שוק ההון 3
ארגמן סרטון נחמד להעברת מסרים בנושא חסכון, ריבית דה-ריבית והשקעה במדדים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 0
אצטרובל צוראל נדל״ן והשקעה בנדל״ן ארה״ב שוק ההון 52
L שתי שאלות - קרן מגודרת מטח והשקעה לטווח קצר שוק ההון 8
Y IRA והשקעה במניות דיבידנד שוק ההון 34

נושאים דומים

Back
למעלה