• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

העאלה בשכר VS קרן השתלמות .

Jamy_James

משתמש רגיל
דירוג
27
היי,
בקרוב אבקש העאלת שכר במקום בו אני עובד כשכיר והייתי שמח לקרוא דעות של חברי הפורום על מנת לפתוח את קו המחשבה לפני קבלת החלטה.
הנתונים היבישים - עובד ב 2 עבודות כשכיר (ברוטו מצטבר בחודש 12,000 ש"ח).
במקביל עצמאי עוסק פטור עם חנות דיגיטלית שבקרוב מאוד תתחיל למכור ולהכניס כסף.

עבודה 1 - עובד בסופש בלבד , שכר 35 ש"ח שעתי שבפועל הוא 52.5 ש"ח שעתי בגלל שאני עובד בשעות שבת.

עבודה 2 - עבודה הראשית שלי, משרה מלאה שבה שכר היסוד הוא 8,000 ש"ח + כ 1000 ש"ח עבור נסיעות+אוכל מה שיוצר ברוטו 9 לפני שעות נוספות.
בעבודה 2 אני מעוניין לבקש העאלה במשכורת לאור הביצועים הגבוהים שלי והידע המקצועי שצברתי ומאוד מתבלט במה לבקש ועל מה להתעקש.

מטרת העל שלי היא להיות עצמאי, לכן מסלול הקריירה כשכיר פחות רלוונטי, יחד עם זאת אני מעוניין למקסם את השכר.
ההתלבטות היא כזאת :
אופציה א' - לבקש 10,000 נטו עבור משרה מלאה + שעות נוספות (במידה ויהיו).
אופציה ב' - לבקש לפתוח קרן השתלמות מבלי לפגוע בשכר היסוד שנמצא כעת על 8,000 ש"ח - ומכאן אני לא כלכך יודע כיצד לחשב מה יהיה הנטו הסופי.

אני אישית נוטה לאופציה א' מכיוון שבטווח הקצר הנטו גדל משמעותית מה שנותן לי יכולת השקעה לפיתוח העסק שלי ונוסף על זאת בגלל שאני עוסק ויש לי ק. השתלמות אני יכול להפקיד בעצמי.

אשמח לשמוע דעות לכאן ולכאן או אפילו דברים אחרים :)

בגלל שאני עוסק ויש לי ק. השתלמות אני יכול להפקיד בעצמי
זו קרן אחת. כשכיר ועצמאי אתה יכול שתיים. אני חושב שזה עדיף מאשר העלאה. הדרך לוודא - אקסל עם סכומים.

באופציה ב' הנטו טיפה יקטן (המעסיק מפריש 7.5% ואתה מפריש 2.5%) אבל גם יש הטבת מס על הפקדות לטווח ארוך (למשל לקה"ש או פנסיה) אז הנטו יקטן טיפה פחות.

לדעתי אם יש לך כבר אופציה לפתוח קרן השתלמות דרך העוסק אז דבר ראשון תמקסם אותה ותפקיד בתחילת כל שנה עד הגבול המקסימלי, ומכיוון שאתה בתחילת הדרך אני מסכים שכדאי שיהיו לך קצת יותר מזומנים ולכן הייתי הולך על ההעלאה. במידת הצורך אתה יכול לקחת הלוואה בריבית טובה כנגד החיסכון בקה"ש בהמשך (יהיה לך גם קצת יותר קל להחזיר את ההלוואה אם התזרים החודשי שלך גבוה יותר).

אבל, מהיכרותך עם עצמך, אם אתה יודע שאתה סתם תשרוף את התוספת שכר הזאת על שטויות אז לך על האופציה של קה"ש מהמעסיק כדי שהיא תאלץ אותך לשים את הכסף בצד.

באופציה ב' הנטו טיפה יקטן (המעסיק מפריש 7.5% ואתה מפריש 2.5%) אבל גם יש הטבת מס על הפקדות לטווח ארוך (למשל לקה"ש או פנסיה) אז הנטו יקטן טיפה פחות.

לדעתי אם יש לך כבר אופציה לפתוח קרן השתלמות דרך העוסק אז דבר ראשון תמקסם אותה ותפקיד בתחילת כל שנה עד הגבול המקסימלי, ומכיוון שאתה בתחילת הדרך אני מסכים שכדאי שיהיו לך קצת יותר מזומנים ולכן הייתי הולך על ההעלאה. במידת הצורך אתה יכול לקחת הלוואה בריבית טובה כנגד החיסכון בקה"ש בהמשך (יהיה לך גם קצת יותר קל להחזיר את ההלוואה אם התזרים החודשי שלך גבוה יותר).

אבל, מהיכרותך עם עצמך, אם אתה יודע שאתה סתם תשרוף את התוספת שכר הזאת על שטויות אז לך על האופציה של קה"ש מהמעסיק כדי שהיא תאלץ אותך לשים את הכסף בצד.
מכיוון שאני לא מעוניין שהנטו יקטן, מה למעשה צריך לדרוש בשביל שלאחר הפקדה לקרן השתלמות שכר הנטו לא יפגע על שכר יסוד של 8,000 ש"ח?

הלוואה לצורך השקעה - כרגע לא בחשבון. ככל שתלקח אחת זה לטובת מינוף של העסק.

מכיוון שאני לא מעוניין שהנטו יקטן, מה למעשה צריך לדרוש בשביל שלאחר הפקדה לקרן השתלמות שכר הנטו לא יפגע על שכר יסוד של 8,000 ש"ח?
בחישוב מפית הוא לא יפגע אם ממילא אתה שואף ל10,000 ש''ח
כלומר, אם אתה יכול לבקש העלאה ל10K אז באותה מידה אתה יכול לבקש העלאה ל9 ומשהו פלוס קרן השתלמות כך שזה יצא כמו העלאה ל10K
זה לא מדוייק בגלל שלא חישבתי את המשמעות של כל רכיב לגבי הפרשה לפנסיה ולמס, על כל פנים, אם אתה יכול לבקש העלאת שכר של 25%, בוודאי שאתה יכול לבקש קרן השתלמות שהיא 10% מהשכר. (ו2.5% של חלק עובד יהיה העלאה)

פעם אחרונה ששמעתי על אנשים שביקשו סכום נטו, ברגע שקיבלו נקודת זכות - המעסיק הקטין את הברוטו, כי הנטו נשאר אותו דבר.
אז עדיף שתבקש ברוטו.
מעבר לכך, הכי טוב גם וגם... לבקש העלאה וקרן השתלמות.
גם אם הנטו "נפגע" ב-2.5% - המעסיק מוסיף גם לקרן השתלמות ובעדיפות למשוך אותה לפנסיה.

במידת הצורך ואם יש לו תזרים בריא אז יכול להיות שהלוואה לצורך צמיחה תהיה רלוונטית לו בעתיד. אני מניח שאתה לא מתכוון לרמוז שהלוואה היא לעולם לא טובה.
הלוואה בתנאים טובים יכולה להיות שיקול לאנשים מסוימים ובעיקר לבעלי עסקים. זה סך הכל עוד שיקול, אני גם לא מאמין גדול בהלוואות.

הלוואה לצורך השקעה - כרגע לא בחשבון. ככל שתלקח אחת זה לטובת מינוף של העסק.
לדעתי הקיטון לא משמעותי, 2.5% מ-8,000 זה בסך הכל 200 שקל בחודש / 2,400 בשנה, זה לא סכום שאמור לדגדג לך אם אתה מתנהל נכון כלכלית או לשנות את החיים שלך. הזכרתי את זה רק כי רשמת שאתה לא יודע איך זה ישפיע לך על הנטו.

אם אתה שואל אותי לך ותבקש מהם גם העלאה וגם קרן השתלמות ותראה מה תצליח לקבל. נניח העלאה ל9,500 במקום 10,000 ובנוסף לכך קה"ש.

הלוואה בתנאים טובים יכולה להיות שיקול לאנשים מסוימים ובעיקר לבעלי עסקים. זה סך הכל עוד שיקול, אני גם לא מאמין גדול בהלוואות.
בהחלט

אני מניח שאתה לא מתכוון לרמוז שהלוואה היא לעולם לא טובה
אתה מניח היטב

הבעיה היא שכעת נחסמה האפשרות לקחת הלוואה כנגד קרן השתלמות בבתי השקעות רבים

אני יודע לומר שבזמנו כשעבדתי דרך כח אדם, באחד הבנקים - הבסיס היה 80% - כלומר הפרשות על 80% מהשכר.
ביקשתי רק להעלות את % הבסיס ל-90%.
באו לקראתי והעלו ל-95%.
סיפרתי לחבר והוא - אז היית מבקש העלאה של השכר ואז ה-80% היה זהה.
אבל ככה - אף אחד לא יכול לבוא לחברה ולהגיד לה C881 מקבל שכר גבוה יותר ממני. אז לא נכנסים לפינה.

בחישוב מפית הוא לא יפגע אם ממילא אתה שואף ל10,000 ש''ח
כלומר, אם אתה יכול לבקש העלאה ל10K אז באותה מידה אתה יכול לבקש העלאה ל9 ומשהו פלוס קרן השתלמות כך שזה יצא כמו העלאה ל10K
זה לא מדוייק בגלל שלא חישבתי את המשמעות של כל רכיב לגבי הפרשה לפנסיה ולמס, על כל פנים, אם אתה יכול לבקש העלאת שכר של 25%, בוודאי שאתה יכול לבקש קרן השתלמות שהיא 10% מהשכר. (ו2.5% של חלק עובד יהיה העלאה)
אני מודה שיצאתי קצת מבולבל.
שכר היסוד 8,000 הוא ברוטו. שלאחר הורדות הוא 7500~

אני שואף ל 10,000 נטו אופציה א' , או אופציה ב' לדוגמא 8,000 נטו + ק. השתלמות.

למעשה, אני באמת מתלבט מה כדאי.

בוא נבין רגע מה הנתונים, חישוב מהיר
כרגע אתה מקבל 9,000₪ ברוטו לפני שעות נוספות
אופציה א׳ 8,000₪ נטו + קרן השתלמות
אופציה ב׳ 10,000₪ נטו בלי קרן השתלמות
כרגע​
אופציה א׳​
אופציה ב׳​
יסוד​
8,000​
9,980​
12,790​
תוספות שונות​
1,000​
0​
0​
ברוטו​
9,000​
9,980​
12,790​
תגמולים+פיצויים​
1,666​
2,079​
2,663​
השתלמות​
0​
999​
0​
נטו​
7,646​
8,000​
10,000​
נטו+חסכון​
9,312​
11,079​
12,663​
עלות שכר​
10,614​
12,711​
15,402​

בוא נבין רגע מה הנתונים, חישוב מהיר
כרגע אתה מקבל 9,000₪ ברוטו לפני שעות נוספות
אופציה א׳ 8,000₪ נטו + קרן השתלמות
אופציה ב׳ 10,000₪ נטו בלי קרן השתלמות
כרגע​
אופציה א׳​
אופציה ב׳​
יסוד​
8,000​
9,980​
12,790​
תוספות שונות​
1,000​
0​
0​
ברוטו​
9,000​
9,980​
12,790​
תגמולים+פיצויים​
1,666​
2,079​
2,663​
השתלמות​
0​
999​
0​
נטו​
7,646​
8,000​
10,000​
נטו+חסכון​
9,312​
11,079​
12,663​
עלות שכר​
10,614​
12,711​
15,402​

תודה רבה על ההשוואה, מאוד מוערך .
אם מסתכלים נטו מספרים, עלות עובד למעסיק תגדל ב 50%
וההכנסה נטו לעובד תעלה רק ב 30%.

האם זה מקובל בשוק לבקש העאלה כזו גדולה ? מעניין..

עוד אנשים שיכולים להביא דעה בעניין העאלה?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס מדרגות מס בשכר משתנה מיסים 7
L הורדה בשכר - רעיונות אוף טופיק 36
S הטבות מס בשכר לא מבוטח⁩ - כדאיות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
L לבקש העלאה בשכר - התפתחות אישית 69
O כיצד לבקש העלאה בשכר? הלכתי לאיבוד אוף טופיק 9
ש התלבטות בין העלאה בשכר לבין פתיחת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
L משכורת 13 או 7% העלאה בשכר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S פיצול פיצויים ותגמולים בשכר מעל 34K פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B פיצול הפקדות בין קופות בשכר מעל 34K פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 54
E דמי אחזקת רכב או החלפת ההטבה בשכר ברוטו גבוה יותר בגובה דמי החזקת הרכב, מה עדיף מבחינת מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
ש ייעוץ: העלאה בשכר / קרן השתלמות / פתיחת תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
J האם קיימים אנשים שעובדים במשרה חלקית בשכר נורמלי ? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 40
S אופטימיזציה בשכר נטו על ידי שווי ארוחות בעבודה אוף טופיק 3
S שאלה למי שעובד בהייטק בשכר של 18+ ברוטו, כמה שעות אתם עובדים ביום אוף טופיק 31
א מוצר פנסיוני נוסף לקרן פנסיה בשכר הייטק? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 44
מתכנת חישוב פטור משיכת פיצויים כשחל שינוי בשכר/שיעור המשרה צרכנות פיננסית 3
O ירידה בשכר לצורך עלייה בקריירה התפתחות אישית 15
Y שקיפות בשכר - בעד או נגד? אוף טופיק 43
מ השקעה, קרן כספית ועו"ש שוק ההון 2
R קרן השתלמות IRA בדמי ניהול של 0.5, האם כדאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A קנית קרן מחקה ל S&P500 ו-Russel2000 שוק ההון 10
N האם להוציא קרן השתלמות אחרי 6 שנים? שוק ההון 86
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B ניכוי מס קרן כספית מיסים 5
C קנית קרן כספית - למה מסווגת כפעולה מחוץ לבורסה? שוק ההון 2
R חשיפה לסל מדדי מניות עולמיים עם קרן מובטחת - האם כדאי? שוק ההון 32
R איך מאזנים קרן השתלמות IRA כשאין הפקדות? שוק ההון 6
ב דו"ח מס שנתי - קרן השתלמות ובטוח לאומי מיסים 0
ל האם למשוך קרן השתלמות לטובת סילוק הלוואה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
I אופציה CALL על קרן סל של בלקרוק שוק ההון 1
H טריק? העברת כל הפנסיה לקופ"ג, ואז פתיחת קרן פנסיה חדשה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
N סגירת חובות באמצעות קרן חירום מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 12
M האם יש קרן סל שקלית עוקבת RUSSELL 2000? שוק ההון 9
Y קרן השתלמות הטבת פטור ממס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ב קרן פנסיה משלימה כאלטרנטיבה לקופת גמל בניהול אישי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
עידו ג קרן השתלמות טווח קצר או בינוני - ארוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
קפיטליסט_מרושע עמלת קניית קרן כספית צרכנות פיננסית 5
ש קרן השתלמות לעצמאי/ת כדאית אל מול הפרשה לחשבון פרטי ממוסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
S עודפי עו"ש לטווח קצר - הכדאי ביותר הנוכחי? One Zero/קרן כספית ואיזה? שוק ההון 6
עידו ג פתיחת קרן פנסיה/גמל - דגשים והמלצות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
N קרן כספיתת בgoogle finance פוסטים מאיכות נמוכה 1
B שאלה לגבי קרן כספית שוק ההון 6
L באיזה קרן השתלמות לבחור? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
צ קרן השתלמות לעצמאי - מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A קרן פנסיה לא פעילה - איך להתנהל כעת? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ג קרן שמשווקת כאירית נגד CSPX, וההבדלים בין המדד לשווי הקרן שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה