• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק השקעות חדש

itamaratz

משתמש סולידי
דירוג
12
שלום לכולם!
לאחר שקראתי עשרות פוסטים של הסולידית, עברתי על גלריית התיקים וקראתי לא מעט כאן בפורום, הגיע זמני לפתוח תיק השקעות.
נתונים:
מצב משפחתי: נשוי
אופק השקעה: 11 שנים
סכום השקעה ראשוני: 150,000 ש"ח
הפקדה חודשית: בשנתיים הראשונות - 4,000 ש"ח. לאחר מכן, אני מקווה לשמור על סכום ההפקדה אבל לא בטוח שאצליח.
אופן השקעה: חשבון חייב במס דרך בית השקעות, כנראה IBI.

פילוג נכסים:
80% קרנות סל מנייתיות מחקות מדד
20% קרנות מחקות אג"ח\מק"מ

הקצאות:
40% - VTI
40% - VXUS
10% - פסגות מחקה מק"מ
10% - הראל פיא מחקה שקלי ריבית קבועה 5-2 שנים

החלטתי להשקיע בקרנות אמריקאיות מכמה סיבות:
- דמי ניהול נמוכים
- מיסוי משתלם בטווח הבינוני-ארוך לעומת כל חלופה אחרת
- פיזור מרבי
- הקרנות מחזיקות פיזית במניות
- מודע למס ירושה ואין לי חשש ממנו כרגע

לגבי החלק הסולידי, אני מודע לכך שעליית ריבית כנראה תגיע וזה יפגע בתשואה של הקרנות, על מנת לצמצם זאת לקחתי קרן מחקה של אג"ח קצרי מועד וקרן מק"מ.
למען האמת, אני לא בטוח שבכלל כדאי לרכוש כרגע אג"חים אבל אני לא מצליח למצוא שום חלופה אחרת לחלק הסולידי.

אשמח לשמוע תגובות, רעיונות והצעות שונות.

כמובן שאני לא רואה בכך ייעוץ השקעות או כל דבר המשתמע מכך.

תודה רבה!

נשמע לי תיק סולידי והגיוני ופשוט לניהול. אין תלונות :)
כשאתה כותב אופק השקעה 11 שנה, למה אתה מתכוון?
ב-11 שנים יש סיכוי לא מבוטל שהתיק עדיין יהיה בהפסד (כמו שהיה למי שנכנס בשיא בועת הדוט קום).

אסור להמליץ אישית, אבל אני לא הייתי שם 80% מהתיק במניות אם אני מממש עוד 11 שנים. יש הרבה תרחישים בהם התשואה תהיה שלילית.
קח בחשבון שמדובר באופק השקעה בינוני בלבד, והבלוג של הסולידית עוסק באופק השקעה ארוך. (עשרות שנים)

בגדול- אחלה תיק.
בקטן:
1. למה רק אגחים שקליים?
2. מה התפקיד של המקמ?
3. מסכים ש-11 שנה זה יכול להיות בעייתי, אבל עדיין זה פרק זמן יפה.
4. האם לקחת בחשבון איך זה משתלב עם שאר החסכונות שלך? (פנסיה, קרן השתלמות, קופת גמל, דירה(?))?
אני בוחר להיטפל לזה:
- מודע למס ירושה ואין לי חשש ממנו כרגע
למה הכוונה כרגע? אתה מבין שאם יופיע לך חשש ממנו עוד 11 שנה- השינוי שתצטרך לעשות יהיה כרוך באירוע מס?

1. למה רק אגחים שקליים?
האמת שלא הצלחתי עדיין לרדת לעומק עניין האגח"ים ואין לי לכך באמת תשובה. אשמח אם תאיר את עיני.
2. מה התפקיד של המקמ?
תפקיד המק"מ למנוע פגיעה גדולה מידי בתיק במקרה של עליית ריבית, שוב אשמח אם תאיר את עיני בנושא.
4. האם לקחת בחשבון איך זה משתלב עם שאר החסכונות שלך? (פנסיה, קרן השתלמות, קופת גמל, דירה(?))?
קרן השתלמות אין כרגע לא לי ולא לאישתי, קרן הפנסיה שלי מושקעת במסלול מנייתי בדמי ניהול נמוכים מאוד(0.4/0.045) ושל אישתי במסלול "שיטת הפניקס". יש לי כמה השקעות בנדל"ן למגורים וכרגע אני גר בשכירות שהמטרה היא לעבור עוד כחצי שנה לגור בדירה בבעלותי עם משכנתא נמוכה.
למה הכוונה כרגע? אתה מבין שאם יופיע לך חשש ממנו עוד 11 שנה- השינוי שתצטרך לעשות יהיה כרוך באירוע מס?
הכוונה שלי היא למשוך את הכספים ולא להשאירם עד מותי(בתקווה שיהיה כמה שיותר מאוחר), מקווה שהסברתי את עצמי כמו שצריך בנושא.

האם כדאי לחשוב על החלפת החלק האג"חי בהקצאה אחרת עקב עלייה צפויה של הריבית? אני מודע לכך שזה סוג של לנסות לתזמן את השוק אבל עדיין, זה ברור שהריבית תעלה בקרוב.

חשבתי אולי לנסות ולהכניס הקצאה של 10% ברכיב בסיכון גבוה יותר (נפט?) שאולי יוכל להוות מנוע צמיחה לתיק. מה אתם אומרים על זה?

נשמע לי תיק סולידי והגיוני ופשוט לניהול. אין תלונות :)
תודה רבה!

התיק נראה טוב מאוד בהנחה שהוא הולם את היכולת שלך לספוג תנודתיות.
לי יש תיק די דומה, ולעצמי הגדרתי שמטרת החלק האג"חי היא א) למתן תנודתיות כמובן ב) אם החלק המנייתי יורד יותר מ - 30% מרגע פתיחת התיק (משהו כמו 50% למטה מהיום), אני מוכר את כל האג"ח ומעביר הכל למניות. אם לא יקרה - לא נוגע. לא מתעסק באיזונים.

אגב, אני זוכר מפוסטים קודמים שלך איזשהו עניין עם דירה ומשכנתא. זה הופך את הנושא אולי למעט סבוך יותר. האם אתה בטוח למשל שאת החלק האג"חי לא עדיף לך להחזיר לבנק?

אגב, אני זוכר מפוסטים קודמים שלך איזשהו עניין עם דירה ומשכנתא. זה הופך את הנושא אולי למעט סבוך יותר. האם אתה בטוח למשל שאת החלק האג"חי לא עדיף לך להחזיר לבנק?
יש לי שלושה משכנתאות על שלושה נכסים שמניבים לי תשואה על ההון בסדר הבא:
- 8.13%
- 5.25%
- 3.99%
הריביות הממוצעות על השכנתאות:
- 1.3%
- 2.32%
- 2.64%
אני מסכים אתך שהחלק המק"מי לא משתלם כי התשואה שם אפסית. האם גם לגבי האג"ח זה נכון? אני לא כל כך בטוח.
אשמח לדעת מה אתה חושב.

אני מסכים אתך שהחלק המק"מי לא משתלם כי התשואה שם אפסית. האם גם לגבי האג"ח זה נכון? אני לא כל כך בטוח.
תהיה כן בטוח כי על אג"ח אתה תשלם מס רווח הון בעוד הוצאות ריבית המשכתא שלך אינן מוכרות במס.
חוץ מזה סגירת משכנתא = ארביטרג', אג"ח=סיכון (הרבה יותר גבוה ממה שמתומחר גם).

תהיה כן בטוח כי על אג"ח אתה תשלם מס רווח הון בעוד הוצאות ריבית המשכתא שלך אינן מוכרות במס.
חוץ מזה סגירת משכנתא = ארביטרג', אג"ח=סיכון (הרבה יותר גבוה ממה שמתומחר גם).
הבנתי את הכוונה שלך ואני נוטה להסכים אתך.
אני מנסה להבין אם אני צריך להסתכל על כל השקעה בנפרד ולנהל בתוכה את הסיכונים או להסתכל על כל המכלול יחד.

אמרת שיש לך 3 משכנתאות. חשבת אולי להשתמש ב-150,000 האלה כדי לסגור אחת מהן, או לכל הפחות לחתוך אותה משמעותית? חובות זה דבר מסוכן בייחוד אם אתה תלוי רק בעבודה כשכיר (זה אני לא יודע... אולי יש לך עוד הכנסות מלבד השכירות והעבודה).

זה נראה יותר מדי מניות עבור 11 שנים, אולי יש משהו יותר טוב. אבל כן אמרת שאם זה יהיה בהפסד לא תמשוך, כך שזה יכול אולי להתאים.

אמרת שיש לך 3 משכנתאות. חשבת אולי להשתמש ב-150,000 האלה כדי לסגור אחת מהן, או לכל הפחות לחתוך אותה משמעותית? חובות זה דבר מסוכן בייחוד אם אתה תלוי רק בעבודה כשכיר (זה אני לא יודע... אולי יש לך עוד הכנסות מלבד השכירות והעבודה).
זאת השקעה עם מינוף. בסופו של דבר, גם אם תהיה מפולת של 25% במחירי הדיור אצליח לעמוד בזה. כרגע זה מניב לי תשואה יפה.
למה לסגור אם התשואה שאוכל להשיג בבורסה גבוהה מהריבית שאני משלם?

אשאל אותך שאלה אחרת:
1. האם היית משקיע בבורסה עם מינוף? (זה בדיוק מה שאתה מתכוון לעשות).
2. האם הייתה קונה אג"ח חסר סיכון לחלוטין בריבית של 3.52% ?

אשאל אותך שאלה אחרת:
1. האם היית משקיע בבורסה עם מינוף? (זה בדיוק מה שאתה מתכוון לעשות).
2. האם הייתה קונה אג"ח חסר סיכון לחלוטין בריבית של 3.52% ?

1. השקעה בנדלן בישראל לדעתי פחות מסוכנת ופחות תנודתית מהשקעה בבורסה, בטח בטווח הקצר, בטווח הארוך אפשר להתווכח.
2. בוודאי.

מה שאנחנו מנסים לומר לך - אתה לא יכול לצאת מתוך נקודת הנחה שהמצב הקיים היום הוא הנורמה ומקסימום יש לפעמים מיתון קטן שנה-שנתיים.
בתרחיש של פיצוץ בועת הנדל"ן פה, זה עלול מאוד להקשות קודם כל על הלווים עצמם שנטלו משכנתאות מטורפות ואז באופן ישיר על הבנקים. וזה במעגלים הבאים עלול להכניס לסחרור את כל המשק כמו שהיה בארה"ב 2008 או יפן 1991.
ובמצב הזה לא בטוח שהעבודה שלך תהיה יציבה כל כך או שהעסקים ימשיכו להניב כרגיל. אתה זוכר מה הלך פה באינתיפאדה השניה? עסקים קטנים ועובדים נפלו כמו זבובים.

ומן העבר השני - השקעה בהחזר חובות היא ההשקעה היחידה שבאמת בטוחה ב-100%. כמו שאמר @אורי ג. - התשואה על האג"ח הדמיוני הזה זו תהיה המשמעות של החזק המשכנתא שלך עכשיו למשל (בלי מספרים מדוייקים, לא חישבתי בעצמי).
דבר כזה יגרום לך להיות יחסית עם ראש שקט גם אם תגיע איזושהי סערה. הרבה אנשים לא חושבים על הכיוון הזה - שהם יכולים לאבד את ההכנסה ואפילו לא באשמתם ככה יום אחד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1
ה העברת תיק השקעות בין אחים מיסים 9
IAmSam ניהול כולל של קה״ש IRA + תיק השקעות ב-IB ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
R משיכת קופת גמל להשקעה עבור תיק השקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S בניית תיק השקעות - חשיפה לנדלן, אבטחת מידע וחשיפה למט"ח שוק ההון 0
littleSeal חוות דעתכם על תיק השקעות ראשון שוק ההון 0
R מה עושים עם תיק השקעות לפני מעבר לארה"ב שוק ההון 1
U שאלה גסה - חברה מומלצת לניהול תיק השקעות שוק ההון 7
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
G תיק השקעות לפנסיונרים (67+) שוק ההון 17
C רכישת בית קרקע לעומת שכירות ושימור תיק השקעות נדל"ן 12
ס מכירת תיק השקעות בשביל החזר מס מיסים 9
י תיק השקעות לאזרח אמריקאי אוף טופיק 12
S חלוקת תיק השקעות - כולל נכס למגורים, מזומן, אג״ח ומשכנתא שוק ההון 4
E העברת תיק השקעות לחול שוק ההון 23
S החל מאיזה גודל תיק השקעות בנק הפועלים נותן תנאים דומים לבתי השקעות ? צרכנות פיננסית 36
D העברת תיק השקעות לInteractive Brokers דרך הבנק שוק ההון 7
K שאלה לגבי ניהול תיק עי בתי השקעות שוק ההון 3
A פתיחת תיק השקעות גדול בבנק שוק ההון 4
ptom נזילות תיק השקעות בבנק לעומת בית השקעות צרכנות פיננסית 8
R העברת תיק השקעות מפידליטי לבנק בארץ שוק ההון 2
N סיוע בבניית תיק השקעות מאפס למטרת generational wealth שוק ההון 36
T ניוד תיק השקעות ל-IB ומעבר לקרנות איריות שוק ההון 1
י תיק השקעות וזכאות לקצבת נכות כללית אוף טופיק 1
ס בניית תיק השקעות-גיל 20 שוק ההון 19
N תיק השקעות מגוון שוק ההון 5
O תיק השקעות - עמלות גבוהות, מה עושים? שוק ההון 6
T פתחתי תיק השקעות אך מתקשה בבחירת קרנות הסל שוק ההון 10