• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ההשקעות של אצטרובל

אצטרובל

משתמש רגיל
דירוג
95
היי לכולם,
אחרי שקראתי את הפוסטים של הסולידית, את "a random walk down wall street", את "התמונה הגדולה" ועקבתי כמה חודשים אחרי הפורום - אני מרגיש שאני עוד מעט מוכן להשקיע.
אני עובד בעבודה קבוע ונוחה עם שכר ממוצע, בזוגיות אבל עדיין אין ילדים באופק.
ההשקעה שלי מתוכננת כסולידית לטווח ארוך (15+ שנים), בחרתי להשקיע דרך ברוקר אמריקאי וכבר העברתי לחשבון כספים. התכנון שלי נכון לעכשיו, הוא לבנות תיק שמחקה את המדדים העולמיים באופן פשוט.

החלוקה הנוכחית היא כזו:
30% ETF מחקה מדד מניות ארה"ב
30% ETF מחקה מדד עולמי (ללא ארה"ב)
30% ETF אג"ח ממשלתי ארה"ב (מח"מ כ-7 שנים)
10% REIT ETF

החלוקה של 30-70 נובעת מפרופיל הסיכון שאני חושב שיש לי ומהגיל שלי (29). מכיוון שיש לי גב כלכלי במידת הצורך, אני מעריך את היכולת שלי לספוג הפסדים על הנייר כגבוהה (לא חוויתי זאת אישית עדיין, אבל כן חוויתי את 2008 אישית דרך קרוב משפחה מדרגה ראשונה).

עדיין מתלבט לגבי ה-REIT, המטרה של הנייר הזה הוא:
א. להחזיק גם נדל"ן כפיזור נוסף לתיק וגם כי אני מאמין שלנדל"ן יש מקום בתיק ההשקעות שלי.
ב. להוות נכס עם קורלציה נמוכה לשאר הנכסים (בעיקר לאג"ח) ולשמש כמנוע צמיחה בנוסף למניות (אם אחליט לא להשקיע ב-REIT האחוזים הנותרים ילכו למניות.

אני מתלבט אם לבחור באג"ח ארה"ב כללי או באג"ח ארה"ב מוגן אינפלציה או לחלק שווה בשווה ביניהם. ההתלבטות נובעת עקב הרצון להתגונן מעליית ריבית שנראית לי סבירה (והיא גם הסיבה שאג"ח ארוך לא נמצא בתיק, אני לא מרגיש שאחזקה של אג"ח כזה מצדיק את הסיכון היום) ובגלל שהתשואות מאוד דומות היום.
לא מעוניין להחזיק אג"ח ישראלי כרגע, גם בגלל קורלציה פוטנציאלית נמוכה יותר עם שווקי המניות העולמיים וגם משום שאני מעדיף שתהיה לי יכולת לאזן בקלות ע"י מכירת אג"ח יקר וקניית מניות בזול באותו חשבון.

אני מתכוון להעביר סכום קבוע להשקעה מהעו"ש ולאזן בכל רבעון, חלק מהסכום הקבוע להשקעה מתוכנן להגיע מתכנית מניות של החברה בה אני עובד: על כל מניה שאני רוכש החברה מוסיפה כ-50% (מנייה יציבה סטייל בלו-צ'יפ), אני מתכוון לרכוש מניות בכ-10% מהמשכורת החודשית שלי ולמכור את המניות בכל רבעון. עדיין לא בטוח שזה רווחי מטעמי מס ואני צריך לעשות את החישובים, בכל מקרה מרגיש לי מאוד לא מאוזן להחזיק מניות של החברה שאני גם עובד בה, בד בבד, חבל לי לוותר על הטבה כזו.

לצערי, התקופה הנוכחית לא מרגישה לי כמו תקופה טובה להתחלת השקעה והייתי מעדיף להתחיל כשהשוק לא בשיא של כל הזמנים... למרות שזה תזמון שוק והכל, אני פחות מפחד להפסיד מאשר להרגיש פראייר בגלל תאריך הכניסה לשוק. כנראה שאכנס במיצוע עקב העניין.

אשמח למחשבות והארות.

נערך לאחרונה ב:
סיבה מיוחדת להעדפה של ארה״ב בפלח המנייתי (יחס 2:1 בהשוואה לשאר העולם)?

חוץ מזה, גם הפלח ה״סולידי״ בתיק שלך הוא עם מח״מ בינוני-ארוך וחשוף לתנודות מטח. אתה בטוח שהתיק מיועד להשקעה ארוכת טווח בלבד?

סיבה מיוחדת להעדפה של ארה״ב בפלח המנייתי (יחס 2:1 בהשוואה לשאר העולם)?

חוץ מזה, גם הפלח ה״סולידי״ בתיק שלך הוא עם מח״מ בינוני-ארוך וחשוף לתנודות מטח. אתה בטוח שהתיק מיועד להשקעה ארוכת טווח בלבד?

היחס הוא 1:1, או שפספסתי משהו? מדד עולמי של ex-US global stocks.
התיק מיועד להשקעה ארוכת טווח בלבד, יש אפשרות שאחלק את האג"ח בין בינוני וקצר (מח"מ 1-3).

אני סקרן לדעת למה בחרת דווקא ברוקר אמריקאי והאם בדקת מה יהיו עלויות העברת הכספים העתידיים שלך לחשבון ההשקעות (זה ברור שכבר ביצעת את המהלך ולכן אני לא מנהל דיון - סתם סקרן).

לגבי מניות החברה שלך האם בדקת את האפשרות להעביר אותן לחשבון המסחר שלך אצל הברוקר במקום לבצע מכירה מיידית?
לרוב תאריכי המכירה המידית בתוכניות המניות הללו הם ימים של ירידות מחירים (לפחות מניסיון העבר שלי בנושא) וסתם המתנה של כמה ימים עד שבוע ואז מכירה (בתוך החלון המותר למכירה) הייתה מניבה לי אישית תשואה גבוהה יותר על המניות שמכרתי במכירה מיידית.

לגבי ריטים חשוב להבין שכאשר הבורסה מתרסקת הם מתנהגים יותר כמו מניות מאשר כמו נדל"ן.

אני סקרן לדעת למה בחרת דווקא ברוקר אמריקאי והאם בדקת מה יהיו עלויות העברת הכספים העתידיים שלך לחשבון ההשקעות (זה ברור שכבר ביצעת את המהלך ולכן אני לא מנהל דיון - סתם סקרן).

לגבי מניות החברה שלך האם בדקת את האפשרות להעביר אותן לחשבון המסחר שלך אצל הברוקר במקום לבצע מכירה מיידית?
לרוב תאריכי המכירה המידית בתוכניות המניות הללו הם ימים של ירידות מחירים (לפחות מניסיון העבר שלי בנושא) וסתם המתנה של כמה ימים עד שבוע ואז מכירה (בתוך החלון המותר למכירה) הייתה מניבה לי אישית תשואה גבוהה יותר על המניות שמכרתי במכירה מיידית.

לגבי ריטים חשוב להבין שכאשר הבורסה מתרסקת הם מתנהגים יותר כמו מניות מאשר כמו נדל"ן.
בחרתי בברוקר אמריקאי לא רק בגלל עלויות העברת כספים (אני עדיין מנסה לצמצם עמלות, הן משמעותיות יחסית ובסה"כ קצת גבוהות יותר במצטבר עם ההמרות וההעברות מאשר ברוקר ישראלי) אלא מכמה סיבות, כמו: הרצון שהמניות תהיינה רשומות על שמי, המערכת שטובה יותר משמעותית מזו של בתי ההשקעות הישראליים, הרצון לפזר סיכונים ולא להשקיע במדינה שבה כל החיים שלי מושקעים, הסיכוי להגירה לארץ אחרת שלחלוטין עומד על הפרק בשלב כזה או אחר והרצון להשקיע דרך ברוקר מקומי את מרבית ההשקעות שלי אם לא כולן (שיהיו ETFs אמריקאיים) ולא דרך סוג של מתווך ישראלי שגם יגזור עלי קופון בדרך, ואפילו היתרון הפסיכולוגי של אחזקת דולרים ולא שקלים, זה פשוט לא מרגיש כמו אותו כסף.

יש תכניות מניות חדשה עוד מעט ומסתמן שאוכל להעביר את המניות ישירות לחשבון ברוקר שלי בלי למכור אותן מייד.
מודע לגבי הרייטים, אבל אני לא מכיר נכס נדל"ן אחר חוץ מנדל"ן פיזי שלא מתנהג כמו מניות במסחר.

א. להחזיק גם נדל"ן כפיזור נוסף לתיק וגם כי אני מאמין שלנדל"ן יש מקום בתיק ההשקעות שלי.
ריט זה לא אחזקת נדל"ן. קרן ריט זה מניות לכל דבר ועניין עם הטבות מס מסוימות.
ב. להוות נכס עם קורלציה נמוכה לשאר הנכסים (בעיקר לאג"ח) ולשמש כמנוע צמיחה בנוסף למניות (אם אחליט לא להשקיע ב-REIT האחוזים הנותרים ילכו למניות.
הייתי בודק היטב את הקורולציה של ריט עם שאר ההחזקות, לפי דעתי הקורולציה של הריט ומניות רגילות עלו מאד בשנים האחרונות.
עוד קח בחשבון שהשקעה במדד מחקה ארה"ב כן כולל בתוכו קרנות ריט, אתה בעצם מקצה להם משקל יתר.
הרצון שהמניות תהיינה רשומות על שמי,
המניות בכל מקרה לא על שימך.

לא ממליץ ולא מייעץ, אני אישית מחזיק נכון להיום כ13% בקרנות ריט.

ריט זה לא אחזקת נדל"ן. קרן ריט זה מניות לכל דבר ועניין עם הטבות מס מסוימות.

הייתי בודק היטב את הקורולציה של ריט עם שאר ההחזקות, לפי דעתי הקורולציה של הריט ומניות רגילות עלו מאד בשנים האחרונות.
עוד קח בחשבון שהשקעה במדד מחקה ארה"ב כן כולל בתוכו קרנות ריט, אתה בעצם מקצה להם משקל יתר.

המניות בכל מקרה לא על שימך.

לא ממליץ ולא מייעץ, אני אישית מחזיק נכון להיום כ13% בקרנות ריט.
מעניין, מחיפוש קצר גיליתי ש-VTI כוללת 4.29% Real Estate ואני מניח שהכוונה ל-REIT, מה שבנוסף, אני גם מניח עכשיו שחברות אשר כלולות במדד מחזיקות גם הן REITs כחלק מנכסי החברה. יש בכלל דרך להעריך כמה?
מהסימולציות שעשיתי ראיתי שהקורלציה אכן גבוהה מאוד, אבל צפי הרווחים של מדדי REIT גם גבוה מעט יותר ממדדים כמו סנופי, זו הסיבה שאתה מחזיק אותם?

איך הן לא על שמי?

זו הסיבה שאתה מחזיק אותם?
אני מחזיק בהם כיוון שאני לא משקיע במדדים, אני רוצה כן פיזור סקטוריאלי, והתשואה השוטפת הגבוהה מהן מאד קורצת לי.
, אבל צפי הרווחים של מדדי REIT גם גבוה מעט יותר ממדדים כמו סנופי,
ריטים לא נמדדים ברווחים אלה בתזרים (FFO) וכאמור אני לא משקיע במדד הריטים וגם לא בסנופי אז זה לא רלוונטי לי.
איך הן לא על שמי?
נטחן עד דק בעבר אבל הנה הסבר זריז:
http://www.investopedia.com/ask/answers/185.asp

תודה על התשובה המפורטת!

לצערי, התקופה הנוכחית לא מרגישה לי כמו תקופה טובה להתחלת השקעה והייתי מעדיף להתחיל כשהשוק לא בשיא של כל הזמנים... למרות שזה תזמון שוק והכל, אני פחות מפחד להפסיד מאשר להרגיש פראייר בגלל תאריך הכניסה לשוק. כנראה שאכנס במיצוע עקב העניין.
אם היינו עכשיו בתחילת משבר הדוט קום או הסאב פריים והחדשות היו רוויות בתיאורים על קריסה כלכלית מתקרבת (מציע לחפש שידורי חדשות מאותן התקופות) האם מה שהיה עובר לך בראש זה ״אה, זאת תקופה מצויינת לשים את כל כספי במניות״ ?
כהשווקים יורדים מפחדים שהם ימשיכו לרדת. כשהשווקים עולים מפחדים שהשווקים גבוהים מדי ועוד מעט יקרסו. משקיעים היום הם מוכי טראומה מהחוויה של שנות ה-2000. כניסה במיצוע זה טוב בשביל להפחית פחד בזמן הכניסה, סטטיסטית זה מוריד תשואה כי לאורך זמן בתוחלת השוק עולה (כמובן זה לא מבטיח שהחוויה האישית שלך תהיה קרובה לתוחלת). מה שאמור להיות המגן שלך באסטרטגיית השקעה פסיבית נגד תנודות השוק זה טווח השקעה ארוך והקצאת נכסים שמתאימה לפרופיל הסיכון שלך, כניסה הדרגתית לא מגינה עליך מהפסדים - הסיכוי שהשוק יקרוס כולו יום אחרי ההפקדה האחרונה זהה לזה שהוא יקרוס יום אחרי ההפקדה הראשונה (אלא אם כן כדור הבדולח שלך יותר טוב משל השאר).

האם לקחת בחשבון מס ירושה?

30% ETF מחקה מדד עולמי (ללא ארה"ב)

אני אחזור על דעתי הלא פופולרית בפורום אך פופולרית בהחלט בקרב מומחים.

תרומתם של הדיבידנדים לתשואה הכוללת עולה ככל שאופק ההשקעה ארוך יותר.
עבור אופק השקעה של שנה, הדיבידנדים תרמו 27% מהתשואה הכוללת למדד ה-S&P 500 מאז 1940.
עבור אופק השקעה של 3 שנים, הם תרמו 38%.
עבור אופק השקעה של 5 שנים, הם תרמו 42%.
עבור אופק השקעה של 10 שנים, הם תרמו 48%.
עבור אופק השקעה של 20 שנה, הדיבידנדים תרמו 60% מהתשואה הכוללת.
אתה מבין לאן זה הולך...

כשאתה בוחר להשקיע בקרן אמריקנית שמשקיעה מחוץ לארה״ב (כמו VXUS) הדיבידנדים שלך ממוסים פעמיים. פעם ראשונה במדינת היעד (למשל, שוויץ) בכ-8.8% בממוצע ופעם שניה על ידי ארה״ב ב-25% נוספים ממה שנשאר.
זה אומר שעם VXUS תאבד כ-6.6% מהדיבידנדים יותר בכל חלוקה בהשוואה ל-VTI. זה מאוד מאוד משמעותי בטווח הארוך בהתחשב בתרומתם האדירה של הדיבידנדים לתשואה הכוללת.

זאת מעבר ל-0.08% דמי הניהול העודפים ש-VXUS לוקחת יותר מ-VTI. זה יפה מאוד לדבר בסיסמאות על השקעה בכל העולם אבל יש לזה מחיר.

לא מייעץ ולא ממליץ.

נערך לאחרונה ב:
כשאתה בוחר להשקיע בקרן אמריקנית שמשקיעה מחוץ לארה״ב (כמו VXUS) הדיבידנדים שלך ממוסים פעמיים. פעם ראשונה במדינת היעד (למשל, שוויץ) בכ-8.8% בממוצע ופעם שניה על ידי ארה״ב ב-25% נוספים ממה שנשאר.
זה אומר שעם VXUS תאבד כ-7.6% מהדיבידנדים יותר בכל חלוקה בהשוואה ל-VTI. זה מאוד מאוד משמעותי בטווח הארוך בהתחשב בתרומתם האדירה של הדיבידנדים לתשואה הכוללת.
הנה מספרים שיבהירו קצת יותר את הנקודה:
* בהנחת ניכוי במקור זר של 8.8%, סך המס על דיבידנד יוצא 31.6% במקום 25%
קוד:
0.088+(1-0.088)*0.25
* בהנחת של תשואת דיבידנד של 2% בשנה, זה אומר תוספת עלות של כ-0.13% בשנה.

שזה חשוב, אבל לא השיקול היחיד בבניית תיק השקעות.

המיסוי הראשוני של 8.8% במדינות היעד ועליו המיסוי של 25% מוביל למיסוי כולל של 31.6% ל-VXUS (כמו שיבגני חישב) לעומת 25% ל-VTI.

כלומר הבדל של 6.6% במיסוי על הדיבידנדים (תיקנתי, זה לא 7.6%).

* בהנחת של תשואת דיבידנד של 2% בשנה, זה אומר תוספת עלות של כ-0.13% בשנה.
זה מסתדר עם זה?
עבור אופק השקעה של שנה, הדיבידנדים תרמו 27% מהתשואה הכוללת למדד ה-S&P 500 מאז 1940.

זה מסתדר עם זה?
המספרים המצטברים נחמדים בשביל להרשים כמה דיבידנד זה חשוב, אבל קשה להשתמש בהם לחישוב פרקטי לכימות ה"עלות השנתית" הנוספת.

עוד נקודה שחשוב להכיר - שינויים בחוקי המיסוי בארה"ב גרמו לכך שבכמה עשורים אחרונים ירדו משמעותית הדיבידנדים שהחברות מחלקות והן מעדיפות להחזיר את הכסף למשקיעים בדרכים אחרות (buybacks). זה אומר ששימוש בתשואות דיבידנדים היסטוריות לא רלוונטי לצפי עתידי וצריך להנמיך אותו.

אני אחזור על דעתי הלא פופולרית בפורום אך פופולרית בהחלט בקרב מומחים.

תרומתם של הדיבידנדים לתשואה הכוללת עולה ככל שאופק ההשקעה ארוך יותר.
אתה מבין לאן זה הולך...

זה אומר שעם VXUS תאבד כ-6.6% מהדיבידנדים יותר בכל חלוקה בהשוואה ל-VTI. זה מאוד מאוד משמעותי בטווח הארוך בהתחשב בתרומתם האדירה של הדיבידנדים לתשואה הכוללת.

זאת מעבר ל-0.08% דמי הניהול העודפים ש-VXUS לוקחת יותר מ-VTI. זה יפה מאוד לדבר בסיסמאות על השקעה בכל העולם אבל יש לזה מחיר.

לא מייעץ ולא ממליץ.
ראיתי שיש דיון ארוך בפורום על זה, אני מרגיש שהעלות שווה את הפיזור הנוסף לכ-4000 חברות עולמיות ומספר רב של מדינות שונות, מאשר להשקיע רק בארה"ב.
קיימת האפשרות להשקיע ישירות במדדים המקומיים במקום ב-ETF אחד (כמו בתיק שוקולד מריר של הסולידית), אבל אני ממש לא בטוח שמבחינת עמלות זה יהיה יותר זול אל מול המיסוי הנוסף של הדיבידנדים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס תיק ההשקעות של סרגיי הלוי שוק ההון 8
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
O ויזואליזציה של תיק ההשקעות שוק ההון 1
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
A דירה להשקעה כחלק הדפנסיבי של תיק ההשקעות שוק ההון 42
א התייעצות לגבי אינטרס של מנהלי תיק ההשקעות בבנק שוק ההון 47
S תיק ההשקעות של Shaz שוק ההון 91
R עדכון אוטומטי של תיק ההשקעות שוק ההון 1
unrealx חלוקה של תיק ההשקעות בין ארה"ב לישראל שוק ההון 0
yanosh34 תיק ההשקעות / יומן של yanosh34 שוק ההון 122
A תיק ההשקעות של בנק ישראל שוק ההון 13
2028_שנת_פרישה תיק ההשקעות של 2028 שוק ההון 16
חדש בשוק תיק ההשקעות של חדש בשוק שוק ההון 3
Y תיק ההשקעות של הפנתרה הצעירה שוק ההון 53
Chase בדיקה רטרוספקטיבית של ביצועי תיק ההשקעות שוק ההון 9
yossik תיק ההשקעות של yossik שוק ההון 85
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
R ייעול תיק ההשקעות שוק ההון 7
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
י תיק ההשקעות שלי שוק ההון 18
Michel קופת גמל ישנה + תיק השקעות לאדם מבוגר. איך לנהל את ההשקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
I תיק ההשקעות המורכב שלי שוק ההון 7
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
B שאלות על גיוון תיק ההשקעות שוק ההון 0
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
Y תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 10
RICOnERT מה עושים עם תיק ההשקעות הסולידי אחרי המוות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
E תיק ההשקעות שלי(העתידי) שוק ההון 5
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
M תיק ההשקעות שלי שוק ההון 3
מרק סרפדים ריוויזיה על תיק ההשקעות שוק ההון 0
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
D ניהול כלל תיק ההשקעות בקרן השתלמות שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה