• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .
אתה עוצר מוקדם מדי, ולא שואל מה גורם לך לבחור לקבל את המציאות ״בחיוך״ במקום ״בעצב״. אולי זה הגנים שלך, או החינוך שלך, או המציאות העגומה שסביבה והמנגנונים הפסיכולוגיים להתמודד איתה. זה שאתה מבצע את הפעולה של להעדיף להסתכל על חצי הכס המלאה לא אומר שבחרת לעשות זאת.

הייתי בצעירותי סובל מחרדות ודכאון (ממש, עם ימים חשוכים מאד). יום אחד כשהייתי בחנות של סטימצקי ראיתי ספר על התמודדות עם חרדות ודכאון וקניתי אותו. אחרי שקראתי אותו הרגשתי יותר טוב. מי יודע, אולי עד היום יש שאריות של מה שהספר החדיר בי שמשפיעים על חיי.
יבוא אדם ויגיד - הנה דוגמא מעולה לבחירה חופשית, הוא הרגיש רע והוא בחר בכח המחשבה (שהוא למד בספר) להרגיש יותר טוב. אנו הבעלים של הגורל שלנו.
אבל - האם באמת? האם אני בחרתי למצוא את הספר? האם אני בחרתי לקנות את הספר (הרי הגיוני שמוחי הסובל במודע מחרדות ודכאון יגיב בשמחה ותקוה למראה האפשרות לרפא את המצב בעלות סמלית של כמה עשרות שקלים, זה כמעט בלתי נמנע כמו התוצאה של החישוב 2+2). האם בחרתי ליישם את מה שהיה כתוב בספר שעלי לעשות? האם המילים שקראתי לא חייוטו מחדש מספיק ניורונים במח כדי לשנות את האחגוריתמיקה של תהליכי החשיבה?

צר לי מאד. אבל אדם שמאמין שיש ביידנו חופש בחירה פשוט לא חשב על השאלה מספיק לעומק.
הדבר הכי טוב שאנחנו יכולים לקבל זה להנות בבורות מהאשליה של חופש הבחירה. ואם אין הבדל בין האשליה לדבר האמיתי, אז האם זה באמת משנה?

הבחירה שלך אינה יכולה להתנגד להגיון?
הבחירה שלך אינה יכולה להתנגד לרצון להרגיש טוב?

בהחלט אתה יכול להתנגד.

שהיית בדיכאון, בחרת להזדהות עם הדיכאון ולתת לו מענה,
אתה יכול לבחור גם לא לטפל בזה ועוד בלי סיבה מיוחדת.

הבחירה שלך אינה יכולה להתנגד להגיון?
הבחירה שלך אינה יכולה להתנגד לרצון להרגיש טוב?

בהחלט אתה יכול להתנגד.

שהיית בדיכאון, בחרת להזדהות עם הדיכאון ולתת לו מענה,
אתה יכול לבחור גם לא לטפל בזה ועוד בלי סיבה מיוחדת.
אין קשר בין בחירה להגיון. בין בחירה להרגשה. בין בחירה לרצון.
המשמעות של בחירה חופשית היא שאנחנו סוכנים עצמאיים בייקום, שאנחנו מחליטים ולא משהו חיצוני לנו שמחליט עבורנו.
האם הטלפון שלך בוחר שתגמר לו הסוללה? האם הוא בוחר לצלצל כשהוא מקבל הודעה? האם גרעין אטומי בוחר להתפרק לשתיים ללא כל כח חיצוני? האם אלקטרון ואנטי אלקטרון בוחרים לצוץ לקיום ל1 חלקי 10 בחזקת מינוס 30 שניות ואז להשמיד זה את זה חזרה לאי-קיום?
בכל רמת עומק שתבחר, הדברים שמשפיעים על הפעולות שלך מונעים מדברים אחרים ברמת עומק יותר נמוכה.
בין אם זה מונע על בסיס פיסיקה דטרמיניסטית (קלאסית) או לא (קוונטית), אין בחירה שמעורבת באינטראקציה בין חלקיקים פיזיקליים וכוחות פיזיקליים. אלקטרון לא יותר בוחר להתקיים משאתה בוחר לאכול תפוח או לחייך לבחורה יפה.

אין קשר בין בחירה להגיון. בין בחירה להרגשה. בין בחירה לרצון.
המשמעות של בחירה חופשית היא שאנחנו סוכנים עצמאיים בייקום, שאנחנו מחליטים ולא משהו חיצוני לנו שמחליט עבורנו.
האם הטלפון שלך בוחר שתגמר לו הסוללה? האם הוא בוחר לצלצל כשהוא מקבל הודעה? האם גרעין אטומי בוחר להתפרק לשתיים ללא כל כח חיצוני? האם אלקטרון ואנטי אלקטרון בוחרים לצוץ לקיום ל1 חלקי 10 בחזקת מינוס 30 שניות ואז להשמיד זה את זה חזרה לאי-קיום?
בכל רמת עומק שתבחר, הדברים שמשפיעים על הפעולות שלך מונעים מדברים אחרים ברמת עומק יותר נמוכה.
בין אם זה מונע על בסיס פיסיקה דטרמיניסטית (קלאסית) או לא (קוונטית), אין בחירה שמעורבת באינטראקציה בין חלקיקים פיזיקליים וכוחות פיזיקליים. אלקטרון לא יותר בוחר להתקיים משאתה בוחר לאכול תפוח או לחייך לבחורה יפה

אני לא אמרתי שיש לנו בחירה חופשית על הכל אך יש לנו בחירה חופשית מוגבלת כמו היכולת להתמודד או למרוד.

אני נזכר בסיפור שקראתי באחד מספריו של פרקנל,
חבר של פרקנל סיפר לו, שאחד מהחברים של אותו חבר, חולה במחלה קשה והוא על גבול הגסיסה.
לאותו חולה הייתה משמעות לראות את משפחתו, ואחד מחבריו אמר לו שהנאצים יודיעו על הפסקת המלחמה ב 30 במרס.
לבסוף, הנאצים אינם הפסיקו את המלחמה ב30 במרס והחולה חיכה עד ה 31 במרס ולאחר מכן נפטר.

הדוגמא הזו באה להוכיח שיש ערך פיזיולוגי בבחירה בוויתורו של האדם, שאם אינו היה מוותר ייתכן והיה חי יותר.

מול הדוגמא של הסוללה של הטלפון אין שם שום בחירה, הסוללה לא יכולה לוותר ואינה יכולה להתנגד

אני לא אמרתי שיש לנו בחירה חופשית על הכל אך יש לנו בחירה חופשית מוגבלת כמו היכולת להתמודד או למרוד.

אני נזכר בסיפור שקראתי באחד מספריו של פרקנל,
חבר של פרקנל סיפר לו, שאחד מהחברים של אותו חבר, חולה במחלה קשה והוא על גבול הגסיסה.
לאותו חולה הייתה משמעות לראות את משפחתו, ואחד מחבריו אמר לו שהנאצים יודיעו על הפסקת המלחמה ב 30 במרס.
לבסוף, הנאצים אינם הפסיקו את המלחמה ב30 במרס והחולה חיכה עד ה 31 במרס ולאחר מכן נפטר.

הדוגמא הזו באה להוכיח שיש ערך פיזיולוגי בבחירה בוויתורו של האדם, שאם אינו היה מוותר ייתכן והיה חי יותר.

מול הדוגמא של הסוללה של הטלפון אין שם שום בחירה, הסוללה לא יכולה לוותר ואינה יכולה להתנגד
בדוגמא שלך, הרצון העז לראות את משפחתו גרם לו להחזיק מעמד. זאת לא בחירה חופשית. אין שום טיעון שניתן לעלות שתומך בקיומה של בחירה חופשית שכן כל החלטה אנושית מונעת ע״י מערכות ניורולוגיות שפועלות על בסיס כימיה ופיסיקה שניתנות לרדוקציה לפעילות של חלקיקים תת-אטומיים הנשלטים ע״י חוקי פיסיקה.
אל תנסה להוכיח את קיומה של בחירה על ידי דוגמאות להחלטות של אנשים.

@flower ,כתבתי לך קודם, תמשיך לצלול עמוק יותר, תוריד עוד שכבות מהבצל ותגלה שאתה לא חופשי בכלום בבחירות שלך.

אדם כתב לך קודם, כמה וכמה פעמים, לא התייחסת, תשים לב, אתה לא בוחר כלום! לא איפה נולדת, למי, עם איזה מטען גנטי, אילו חוויות תעבור בחיים, כל הדברים האלו מעצבים את מי שאתה, אתה אוסף של תוכנות, programs שרצות כל הזמן ברקע ומשפיעות על הבחירות שלך, אתה לא באמת מודע למה בחרת א ולא ב!

יש מחקרים חדשניים שמראים שהבחירה נעשית כמה שברירי שניה לפני שהיא מודעת, ניתן לראות את זה ב fmri.
תקרא על זה.
במקביל תחפש על סם הריס ובחירה חופשית, הוא אחד מהקולות הצלולים שיכולים לעשות לך הגיון.

כל זה לא אומר שאתה צריך עכשיו לשבת בבית ולא לעשות כלום, אשליית הבחירה היא יעילה במובן מסויים, רק תהיה מודע אליה.

רק תהיה מודע אליה
זה הורס את האשליה.
בדיונים מסוג זה, מבדר לחשוב אם היא קיימת או לא (הבחירה).
בחיי היומיום עדיף לא לחשוב על זה (כמו על הרבה דברים).

• אהבתי
Reactions: Roi
זה הורס את האשליה.
בדיונים מסוג זה, מבדר לחשוב אם היא קיימת או לא (הבחירה).
בחיי היומיום עדיף לא לחשוב על זה (כמו על הרבה דברים).
סבבה, גם ככה אי אפשר להחזיק במודעות הרבה דברים בו זמנית, הוא יבין את זה וזה ישקע.

אין באמת צורך לחשוב על זה בחיי היומיום, זה לא באמת מנהל אותי.

נכון, אבל בחירה להתמודד איננה אשליה.
ה"בחירה" להתמודד אין לא נתונה ל"בוחר" היא תוצר של סך כל מה שמגדיר את הבוחר.

אם נעים לך לחשוב שזו בחירה, תפדל.

ה"בחירה" להתמודד אין לא נתונה ל"בוחר" היא תוצר של סך כל מה שמגדיר את הבוחר.
ברמה הפילוסופית יתכן ואתה צודק, פשוט אין לנו יכולת לזהות מה הקומבינציה הנוירולוגית-גנטית-סביבתית-בריאותית (שכחתי משהו?) שמביאה אותנו לבצע משהו בכל נקודת זמן. ברמה יותר מעשית, עצם זה שאנחנו לא עושים עוד מאותו דבר במשך כל חיינו -יכול להעיד על בחירות במובן שאנחנו לא על אוטומט.

• אהבתי
Reactions: Roi
אם הכל דטרמיניסטי, ולי יש בחירה רק כאשליה (בגלל היסוד הדטרמיניסטי), אזי הבחירה האשלייתית שלי היא גם הדטרמיניסטיות.
מתוך כך, אני ההתגלמות האנושית הסובייקטיבית של הדטרמינסטיות של הקיום.

במילים פשוטות, אני הפועל או המוציא לפועל של חלק מן ה"אלוהות הדטרמיניסטית"

אני חושבת שמצאתי בן זוג לחברה @אנא-אל :)
*מזכיר לי שיחה של ישעיהו לייבוביץ על היד (אם היא מתרוממת מעצמה או כהחלטה...משהו כזה).

אני חושבת שמצאתי בן זוג לחברה @אנא-אל :)
*מזכיר לי שיחה של ישעיהו לייבוביץ על היד (אם היא מתרוממת מעצמה או כהחלטה...משהו כזה).
האלוהים הדטרמיניסטי מתחיל לעזור לי סוף סוף.

נערך לאחרונה ב:
עצם זה שאנחנו לא עושים עוד מאותו דבר במשך כל חיינו -יכול להעיד על בחירות במובן שאנחנו לא על אוטומט.
דווקא רוב האנשים רוב הזמן כן חיים על אוטומט. גם בלי להתייחס לבחירה חופשית באופן פילוסופי, רובנו כן חיים על אוטומט, או במילים אחרות ״בשגרה״. עושים את אותה רוטינה כל יום, מגיבים למאורעות הקטנים שאנחנו נתקלים בהם באותו אופן. חצי (או רוב?) תחום הפסיכולוגיה ההתנהגותית סובב סביב התגובות הצפויות מאד שלנו לסיטואציות ידועות מראש, וזה עוד ברמה של מכנה משותף של כל האנשים, שלא לדבר על אדם ספציפי (שוודאי עוד יותר חי בשגרה שלו).

נקודה למחשבה - המכוניות של טסלה בגרסת 9 של full self driving שתצא בקרוב דה-פקטו נוסעות לבד. לראות את זה זה מחזה מדהים, זה הסיפור וחזון של AI שהבטיחו לנו כל כך הרבה זמן, והנה הוא מתגלם כפיטצ׳ר קפיטליסטי במחיר המוזל של 9,999$. המכונית, מזהה אנשים, מכוניות, שלטים, נתיבים, אופניים, שקיות מעופפות, רמזורים ומה לא, ומחליטה מה הפעולה שהיא צריכה לעשות 60 פעמים בשניה. מי מאיתנו לא חווה את החוויה של ״לנהוג על אוטומט״, שאתה מגיע לא למקום שהתכוונת בכלל להגיע אליו ואתה פתאום ״מתעורר״ ומבין שנהגת בלי לחשוב, אבל כל הדרך עיבדנו קלט וקיבלנו החלטות, בדיוק כמו המכונית האוטונומית. באותו אופן גם בחיים שלנו, עצם זה שאנחנו מעבדים קלט ומקבלים החלטות, לא הופך אתנו לסוכנים חופשיים של ״הייקום״, אנחנו מחשבים ביולוגיים ותו לא. כאשר הבינה המלאכותית תגיע לרמה של אינטליגנציה אנושית (ללא ספק בעתיד המאד קרוב), כל שבריר של אמונה ביחודיות שלנו ירוסק ויתחלף בהבנה שאנחנו רק גרסאות יותר מוגבלות של ״אינטלקט טהור״ שרץ על הכפלת מטריצות בסדרי גודל בלתי ניתנים לתיאור.

נ.ב. - היעדר בחירה חופשית לא קשור ב״דטרמיניזם״. ״אלוהים לא מטיל קוביות״ היו מילותיו של איינשטיין שנרתע מהמחשבה שייסוד המציאות, הפיזיקה, היא אי-וודאות, אקראיות. אבל מאז כבר הובן מעבר לכל צל של ספק שהמציאות שלנו מבוססת על אי-וודאות ברמה האטומית. העולם הוא לא דטרמיניסטי, אפשר להגיד שהוא פועל לפי חוקים, אבל החוקים הללו כוללים אלמנט של אקראיות בכל אטום. במובן הזה, הפעולות שלנו וההחלטות שלנו (שהם סך הכל פעולות כמו נשימה או גידור אף) אינן דטרמיניסטיות במובן המתמטי הטהור, אבל זה לא הופך אותן ולו בקצת לכאלו שנובעות מבחירה חופשית, לא יותר משאטומים של מימן בוחרים להתמזג להליום בליבת השמש.

דווקא רוב האנשים רוב הזמן כן חיים על אוטומט.
נכון, חשבתי על זה כשכתבתי את המשפט שציטטת :)
ובכל זאת, יש הבדל בין התנהלות קבלת החלטות בכל רגע בהווה (שזה אולי רכב אוטונומי יכול לעשות טוב מאיתנו) לבין קביעת מטרות לעתיד שגורמת לנו לצעוד במסלול שיוביל אליהן תוך כדי תשומת לב שאנחנו עדיין על המסלול (או על המטרה).
אם אנשי היו חיים לגמרי על אוטומט, היית מצפה לראות אותנו חיים כמו לקטים ציידים עד היום.
שום תגלית מדעית (והרתמתה להמצאות טכנולוגיות ואחרות) לא היתה יכולה לקרות אם לא היו פה ושם אנשים שלא לקחו כמובן מאליו את היומיום.

נכון, חשבתי על זה כשכתבתי את המשפט שציטטת :)
ובכל זאת, יש הבדל בין התנהלות קבלת החלטות בכל רגע בהווה (שזה אולי רכב אוטונומי יכול לעשות טוב מאיתנו) לבין קביעת מטרות לעתיד שגורמת לנו לצעוד במסלול שיוביל אליהן תוך כדי תשומת לב שאנחנו עדיין על המסלול (או על המטרה).
אם אנשי היו חיים לגמרי על אוטומט, היית מצפה לראות אותנו חיים כמו לקטים ציידים עד היום.
שום תגלית מדעית (והרתמתה להמצאות טכנולוגיות ואחרות) לא היתה יכולה לקרות אם לא היו פה ושם אנשים שלא לקחו כמובן מאליו את היומיום.
צריך לעשות הבחנה בין היכולת לדמיין דברים לבין היכולת לבחור.

כי בחירה נעשית על בסיס אלגוריתמים ביוכימיים, והתודעה אוהבת לספר סיפורים.
אבל מבין הסיפורים שהתודעה מספרת הצעדים שאדם בוחר לעשות נקבעים על בסיס האלגוריתמים שציינתי.
לכן בהקשר של ההודעה של @בת העמק התודעה מדמיינת דרכים בהם החיים יכלו להיות יותר טובים מאשר מצב נתון (למשל לקטים), וה"בחירה" נעשית על בסיס האלגוריתמים הביוכימיים שמחשבים סיכויים להצלחה כפונקציה של אינסוף משתנים (השפעה על איכות חיים, מאמץ, סכנות, משאבים וכו').

לכן הסיבה שלא נשארנו לקטים ציידים היא היכולת לדמיין ולא היכולת לבחור.

עריכה: שכחתי לצטט אותך @Roi

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33