• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלות בנוגע לפלח הזהב בתיק

לא חשוב שמות

משתמש רגיל
דירוג
381
מקריאה או לפחות רפרוף על נקודות חשובות בכל הפוסטים בבלוג ,שעוסקים בנושא באופן ישיר, עלו לי השאלות הבאות:

1) כיצד אני מזהה את הקרנות המחקות של המוצר לאחר שאני פותח חשבון השקעות? (אני מסתבך מאוד באתרים שמספקים פרטי זיהוי של המניות/אג"חים/קרנות. למשל בביזפורטל - http://www.bizportal.co.il/mutualfunds).
* האם כל הקרנות המחקות של מוצרי הזהב יהיו זמינים לי לצפייה, קנייה ומכירה, בכל חשבון השקעות שאבחר לפתוח?
* מהם הפרמטרים החשובים שעלי לשים לב אליהם לפני שאני לוחץ על מקש הקנייה?

2) כל אתרי הסימולציות מראים שבין 2008-2009 דווקא לא הייתה עליה של מאות אחוזים בזהב כפי שהסולידית טוענת בפוסטים שלה, אלא עלייה של 5% בקירוב במצב בו הייתי מחקה באופן מלא את הקצאת הנכסים של הארי בראון. היכן ההבנה שלי לוקה בחסר? אפשר הסבר לסתירה (לכאורה)?

3) אם לצורך העניין בחזקתי כמות מטבעות בוליון אשר מגלמת 25% מההון שלי. לא הצלחתי להבין מהי המקבילה לכמות זו בתוך תיק ההשקעות שלי, עבורה אוכל לקבל או להפסיד תשואה? וכאשר אני מוכר את הנתח הזה מתיק ההשקעות שלי (או שבמקרים אחרים, הנתח הזה מתרסק ברמה טוטאלית), כיצד ההיבט הפיזי של החזקת המטבעות בא פה לידיי ביטוי?

4) מכל הנבירה האינטרנטית במוצר, אין לי שמץ של מושג איזו קרן מחקה של זהב עדיפה להשקעה. יתכן שאין בבחירת הקרן משמעות והאידאל הוא לרכוש זהב פיזי?

מניח שכל פיסת אינפורמציה תעזור לי, אני כבר דיי מותש אם להודות באמת.

המשך יום נעים :)

נערך לאחרונה ב:
בדקת מה שער השקל דולר עשה באותה מדוברת?
תסתכל על מחיר הזהב גם בדולרים.

@cypriano de rore , תודה רבה על מקורות המידע! הם בהחלט סיפקו הרבה יותר רקע ממה שהיה טמון בראשי עד אז :)

שנוצץ זהב.

גם לאחר שעברתי על כל השרשורים שחלקת איתי (וגם שם היו כמה הפניות לשרשורים נוספים), עדיין לא הבנתי את העיקרון הבסיסי שמתבושש מלהתגלות:

כיצד החזקת מטבעות פיזיים, או סתימות כתר מזהב בשיניים, מאזנים בדיוק את תיק ההשקעות שלי?
נניח שאיננו מצויים באפוקליפסה, ובאופן שגרתי ולא מיוחד המניות + האג"ח + הכסף המזומן יורדים במעט באותו הזמן, כיצד עלי לתפעל את המטבעות שברשותי על מנת שיאזנו את התיק במועד האיזון הקרוב?

לצורך העניין, נראה לי שבקטע הבא הסולידית החסירה בפסקת הסבר חיונית על איזשהו מנגנון או היגיון בסיסי שאמור להופיע:
https://www.hasolidit.com/מטבעות-זהב-בוליון-להשקעה-המדריך-השלם

מכשירי ההשקעה שפירטתי לעיל – חוזים עתידיים, תעודות סל וכדומה – מספקים נוחות ונזילות למשקיע בזהב. הבעיה היא שמי שמשקיע בזהב באמצעות כליה הקיימים של המערכת הפיננסית חושף את עצמו לסיכונים שמשפיעים על אותה מערכת. הוא לא יהנה מאפקט הביטוח שמקנה השקעה בזהב פיזי.
* כאן אמורה להופיע פסקה מקשרת שמסבירה כיצד מוצר פיזי מתופעל בתוך תיק ההשקעות שלנו במספרים וירטואליים ומייצר איזון הלכה למעשה *
לכן, כמאמרו של הארי בראון, אני סבורה שהדרך הטובה ביותר להשקיע בזהב היא באמצעות קניית מטבעות זהב בוליון.
* לא הצלחתי לאתר את מאמרו של הארי בראון.

ובאופן ספציפי יותר (וברוח היתולית) - נניח שלארי בראון יש מספיק סתימות כתר מזהב בשיניו, אשר יחדיו מהוות את 25 האחוזים של פלח הזהב בתוך תיק ההשקעות שלו:
- כיצד הוא מבצע את האיזונים התקופתיים בתיק שלו באמצעות מכירה של אחת מסתימות שיניו? (אולי דרך רופא השיניים שימיר לו את הסתימות במניות ואג"ח?)
- באמצעות איזה שירות או מכשיר הוא יבצע את ה-Transaction עם אחת הסתימות שלו? כמה עמלות קנייה/מכירה יגבו ממנו בגין כך? (ומה עם דמי הניהול עבור החזקת הסתימות בלסת?).
- באמצעות איזה מכשיר אלקטרוני הוא יצליח לעקוב אחר העליות או הירידות של ערך סתימות השיניים שלו בשוק ההון?
- מה בדיוק יעשה הארי, עם סתימות שיניו ועם תיק ההשקעות שלו, כאשר יפרוץ משבר 2008? (יחליפן בשיניים תותבות?)

בדקת מה שער השקל דולר עשה באותה מדוברת?
תסתכל על מחיר הזהב גם בדולרים.
לא הצלחתי למצוא מקור אינטרנטי שמציג את העלייה בדולרים/שקלים. מצאתי גרפים לא ברורים שמראים איזושהי עלייה, שביחס לעלייה שבין 2009-2012 היא לא מהותית במיוחד. אם תוכל להסביר לכסיל כמוני זה יהיה חיוני ואודה לך על כך!

מרגיש אובד עצות :|

נערך לאחרונה ב:
@לא חשוב שמות ,
הבלבול שלך מוצדק בהחלט. אכן זהב כנכס פיזי המוחזק אצלך באופן פרטי הוא בעייתי למסחר. אגב, הארי בראון מציע לישות איזון רק בחריגה של מעל אחוז מסויים ואז יש אולי יותר הגיון (ולא כשהאיזון מופר ב1%-2%). מכל הסיבות שציינת, הרבה סוחרים בוחרים לרכוש קרן מחקה העוקבת אחרי מחירם של נכסי זהב במקום לקנות זהב פיזי (ראה למשל GLD).
אני אישית לא מחזיק זהב ולא רואה טעם של ממש להחזיק. אולי אם היה לי הון של כמה מיליונים רבים הייתי קונה קצת זהב פיזי כסוג של קרן לשעת חירום (או אפוקליפסה כפי שציינת).

מניח שיש כאן חברים שיענו לך יותר טוב ממני בנושאי זהב :)

אני אישית לא מחזיק זהב ולא רואה טעם של ממש להחזיק. אולי אם היה לי הון של כמה מיליונים רבים הייתי קונה קצת זהב פיזי כסוג של קרן לשעת חירום
מוזר. דווקא ההיגיון שלי אומר שמוטב לקנות מטבעות כשאינך מושקע במיליונים בבורסה, כאשר לא תצטרך המון מקום פיזי וחברת אבטחה שתשמור על נחילי הזהב שבחזקתך. לגבי הסיכונים המהותיים יותר כאשר הינך מושקע במיליונים בבורסה - איני יודע בשלב זה.

כל אתרי הסימולציות מראים שבין 2008-2009 דווקא לא הייתה עליה של מאות אחוזים בזהב כפי שהסולידית טוענת בפוסטים שלה, אלא עלייה של 5% בקירוב
לגמרי חותם על עליה של 5% כשכל השוק קורס ב50%.

2) כל אתרי הסימולציות מראים שבין 2008-2009 דווקא לא הייתה עליה של מאות אחוזים בזהב כפי שהסולידית טוענת בפוסטים שלה, אלא עלייה של 5% בקירוב במצב בו הייתי מחקה באופן מלא את הקצאת הנכסים של הארי בראון. היכן ההבנה שלי לוקה בחסר? אפשר הסבר לסתירה (לכאורה)?
באופן כללי, בשנים המדוברות היה מיתון.
אם מסתכלים על תיק הארי בראון, הנכס העיקרי שאמור להגן מפני מיתון הוא דווקא אג"ח ארוך.
לעומתו, תפקיד הזהב הוא להגן מפני אינפלציה (כשתפקיד המזומן להגן מפני דיפלציה).
עד כאן תיאוריה. בפועל, הזהב לא תמיד מתנהג כך, וזו אחת הסיבות שרוב חברי הפורום לא ממש מאמצים את תיק הארי בראון ככתבו וכלשונו, וככלל, לדעתי ההשקעה הנפוצה בזהב בפורום לא עוברת את ה5-10%, כשיש לא מעט חברים שאצלם זה 0.

מניח שכל פיסת אינפורמציה תעזור לי, אני כבר דיי מותש אם להודות באמת.
אחד הפוסטים הכי חשובים של הסולידית, לגבי השאלות שלך, זה זה.
בפורום יש הרבה פחות דיונים על זהב (ביחס לאפיקים אחרים למשל), כך שהבלוג עדיין יכול להוות מקור מידע משמעותי לפרטים בנושא. תוכל להיעזר בחיפוש מעין זה. תוכל כמובן להרחיב את זה גם לפורום, אבל זה נראה לי השלב השני.

נניח שאיננו מצויים באפוקליפסה, ובאופן שגרתי ולא מיוחד המניות + האג"ח + הכסף המזומן יורדים במעט באותו הזמן, כיצד עלי לתפעל את המטבעות שברשותי על מנת שיאזנו את התיק במועד האיזון הקרוב?
ראה למשל את הקטע הבא מתוך הפוסט שקישרתי אליו קודם:
נכתב ע"י הסולידית:
לפיכך, אין זה מומלץ להחזיק 100% מפלח הזהב בתיק ההשקעות בקרנות זהב, אלא אם אין ברירה אחרת. פיתרון אמצע עדיף הוא גישה היברידית, הכוללת השקעה בזהב פיזי לטווח ארוך לצד קרנות זהב לצורכי איזון תיק ההשקעות.

לגודל תיק ההשקעות יש משמעות בהקשר זה. תיק השקעות קטן יכול להסתפק בכמות מסוימת של זהב פיזי המאוחסן באופן מקומי. תיקי השקעות גדולים יותר לא יכולים לעשות זאת משיקולים לוגיסטיים, ולכן יידרשו להגדיל פוזיציות בקרנות זהב או בחשבונות בנק מוקצים.
אם כי, בסוף, לזהב יש משמעות באפוקליפסה כשתצא לרחוב תחת מטר כדורים, וכולם ילעגו לך כשתציע להם שקלים או דולרים, אף אחד לא יסרב לקבל מטבעות בוליון. בשביל מצב כזה צריך בהכרח מטבעות או זהב פיזי אחר, ולא קרן שיכול להיות שתימחק במצב כזה יחד עם הבורסה שמאפשרת את המסחר בה. במצב כזה כדאי גם נשק עם ידע לתפעל אותו, קופסאות שימורים, מאגרי מים ועוד כמה דברים...

* האם כל הקרנות המחקות של מוצרי הזהב יהיו זמינים לי לצפייה, קנייה ומכירה, בכל חשבון השקעות שאבחר לפתוח?
לפי הבורסות שחשבון המסחר מאפשר לך לסחור בהן. חשבון ישראלי חושף אותך לבורסה הישראלית, וכמעט תמיד לאמריקאית ולפחות לחלק מהאירופאיות.
תוכל למצוא כאן כמה קרנות אמריקאיות. יש גם באותו פוסט של הסולידית קצת הסבר על חלק מהקרנות האלו (אם כי הוא קצת ישן). אני אישית מחזיק IAU. אני לא בטוח שזו הבחירה הכי טובה. ואני כמובן לא מייעץ או ממליץ לך משהו בנידון.

בהצלחה

@דור דורים , תודה רבה על הסבלנות המופגנת והאינפורמציה המועילה :)

לדעתי ההשקעה הנפוצה בזהב בפורום לא עוברת את ה5-10%, כשיש לא מעט חברים שאצלם זה 0.
אם אשקיע בזהב, האחוז המקסימאלי מתיק ההשקעות שלי יהיה ככל הנראה 6%, אלא אם אגלה עוד היבטים חשובים בפוסטים שבהם אדון על הרכב התיק המתוכנן.

אחד הפוסטים הכי חשובים של הסולידית, לגבי השאלות שלך, זה זה.
בפורום יש הרבה פחות דיונים על זהב (ביחס לאפיקים אחרים למשל), כך שהבלוג עדיין יכול להוות מקור מידע משמעותי לפרטים בנושא. תוכל להיעזר בחיפוש מעין זה. תוכל כמובן להרחיב את זה גם לפורום, אבל זה נראה לי השלב השני.
תודה רבה,הפקתי מהפוסט המון תועלת. אין לי מושג איך פספסתי אותו כאשר השתמשתי ב-ALT+F. מזל שראית לנכון ליידע אותי לגביו :)

אם כי, בסוף, לזהב יש משמעות באפוקליפסה כשתצא לרחוב תחת מטר כדורים, וכולם ילעגו לך כשתציע להם שקלים או דולרים, אף אחד לא יסרב לקבל מטבעות בוליון.
יש בכך איזשהו היגיון, אך לא ברור לי מדוע עלי לעסוק בשאלות מעין אלו בבואי להשקיע בשוק ההון. מדבריך נשמע שאדם בר דעת ודמיון, שיודע לדמיין תרחישים קיצוניים, אמור לקנות זהב גם אם לא ישקיע בשוק ההון.

זה כבר הקשר אחר שאיני רואה טעם לדון בו. מבחינתי, "תרחישי קיצון/אפוקליפסה עכשיו" בפוסט ספציפי זה, אמורים לבטא תהפוכות בתיק ההשקעות ובבורסה בלבד.

לכן, נניח ויהיה לי קל למכור מטבע זהב שערכו עלה ברגע זה במאות אחוזים, הרעיון הוא פשוט להזרים את הרווחים לתוך התיק הצולל שלי ולקנות עוד ממה שהפסיד?

ובזמני שיגרה, האם עלי כל שנה לקנות ולמכור מטבעות על מנת להזרים כסף חדש לתיק ההשקעות שלי על-מנת לאזן בין זהב לשאר פלחי התיק?
נראה לי לא סביר.

לפי הבורסות שחשבון המסחר מאפשר לך לסחור בהן. חשבון ישראלי חושף אותך לבורסה הישראלית, וכמעט תמיד לאמריקאית ולפחות לחלק מהאירופאיות.
מה?! אפילו לזה עלי להתייחס בחוזה עם בית ההשקעות. מתיש משהו :'(

בכל אופן, תודה רבה מקרב לב על התגובה המועילה במיוחד!
מניח שהשאלות הבאות שלי בנושא יעסקו לגבי ההבדלים בין קרנות הסל המחקות של זהב, אך אעבור שוב על כל השרשורים כאן ואחפש אף ברשת.

מודה לכולכם לעת עתה :)

יש בכך איזשהו היגיון, אך לא ברור לי מדוע עלי לעסוק בשאלות מעין אלו בבואי להשקיע בשוק ההון.
אתה לא.
ולראיה רוב המשקיעים לא מחזיקים בכלל זהב. לא פיסי ולא קרנות על זהב.

מוזר. דווקא ההיגיון שלי אומר שמוטב לקנות מטבעות כשאינך מושקע במיליונים בבורסה, כאשר לא תצטרך המון מקום פיזי וחברת אבטחה שתשמור על נחילי הזהב שבחזקתך. לגבי הסיכונים המהותיים יותר כאשר הינך מושקע במיליונים בבורסה - איני יודע בשלב זה.
למה? נניח שיש לי 20 מיליון ש״ח - יהיה זה הגיוני (וגם ריאלי יותר) ליצור פיזור של ההשקעות - דירה בארץ, דירה באירופה, דירה בארה״ב, פיקדון בבנק, מניות, זהב וכו׳
לא שאני טוען שזה מה שאעשה במידה ויהיה לי סכום כזה אבל אני יכול להבין את הרציונאל.
אם מדובר על מאה אלף ש״ח אז להתחיל לקנות זהב פיזי ב5% נראה לי סתמי, מיותר ויותר מדי בלאגן בשביל משהו שלא נותן לך הרבה (אם בכלל).

נכון.
מי אמר לך שאתה צריך זהב בתיק ההשקעות שלך?
אני. הסולידית. הארי בראון.

ורק בשביל ליישר את ההדורים - פעולת ההשקעה, או תיק ההשקעות בפני עצמו - לא ממש מעניינים אותי. איני פותח חשבון השקעות בשביל להיות משוקע בשוק ההון. אני נאלץ לפתוח חשבון השקעות בגלל העניין שלי בשיטה שהסולידית הציגה, וברעיון הסולידי של פיזור ואיזון. אם הייתי יכול ליישם עקרונות אלו בסכומים קטנים, ללא מעורבות בשוק ההון, ולשמור על ערך הכסף שלי - לא הייתי פותח חשבון השקעות.

כך שכרגע אני שואף להקצות חלק מהפלח לזהב, אם כי לא גדול (5-6% לערך).
יחד עם זאת, אני שואף לדרך ריאלית לאדם הפשוט, שלא תערער את מנוחתי.

אתה לא.
ולראיה רוב המשקיעים לא מחזיקים בכלל זהב. לא פיסי ולא קרנות על זהב.
מממ.. מניח שחסרה בדבריי הפרדה מסוימת. איני מטיל דופי בנחיצותו של הזהב בתיק שלי.

אני כן מטיל דופי, בהקשר האוטומטי שהסולידית וכמה מחברי הפורום ייצרו כאן בין זהב בתוך תיק השקעות הנועד לשמור על איזון ופיזור מוצרי, לבין זהב פיזי שאולי יהיה או לא יהיה לו ערך בתרחישי Doomsday שכאלה.

ההקשר הזה מזכיר יותר איזה טריק שיווקי שנוהגים להשתמש בו על-מנת לשכנע אנשים לקנות מוצר כלשהו. זה לא שבהכרח לזהב אין ערכים פוטנציאליים אחרים כמו כלי הישרדות במלחמת גוג-ומגוג או כפריט אספנות וכן הלאה, אבל העניין שלנו בזהב, כמשקיעים סולידים המעוניינים לאזן בסך-הכל את תיק ההשקעות שלנו, לא אמור לנבוע מכך. ונניח וכן, אז מוטב גם לחפש קרן מחקה אפקטיבית של קופסאות שימורים.

כל זה נאמר תוך הסתייגות מסויימת - אחזור בי אם משיהו יצליח להסביר, ריבונו של עולם, כיצד מתפעלים מטבע זהב המצוי בכף ידינו, בתוך תיק ההשקעות שלנו בצורה שתשפיע על ביצועיו, בתוך תרחישי שוק ההון (ללא קשר לתרחישים קיצוניים). או מה ההשפעה של העגילים של חמותך שבחלקם עשויים מזהב, על תיק ההשקעות שלך. כי מבחינתי אין הבדל בין פריטי זהב של אנשים זרים לבין מטבע זהב שלך שאתה מחזיק בידיך. את שניהם לא ברור לי (באותה מידה) כיצד ניתן לקשר לתיק ההשקעות שלך. או כיצד כל אחד מהם ישנה את הגרף העולה והיורד של תיק ההשקעות שלך.

אם יש דרך מציאותית לקשור את מטבע הזהב שלנו לתיק ההשקעות, הרי שתרחישי יום הדין יעניקו אפילו יותר כוח לתיק ההשקעות המדמם שלנו, ואף נוכל להתכונן טוב יותר ליום הדין במהלך תקופות האיזון שלנו (ולקנות יותר מניות של חברות לקופסאות שימורים על חשבון הזהב בעל התשואה העודפת באותו הזמן).

נערך לאחרונה ב:
אני. הסולידית. הארי בראון.
אף אחד מהם (טוב אולי חוץ מהראשון) לא אמר שאתה צריך זהב בתיק.
הארי בראון זאת רק עוד אופציה אחת מיני רבות, ולא בהכרח האופציה הכי טובה.
איני מטיל דופי בנחיצותו של הזהב בתיק שלי.
אתה אולי לא, אחרים מנסים לרמוז לך שהם כן :)
אני כן מטיל דופי, בהקשר האוטומטי שהסולידית וכמה מחברי הפורום ייצרו כאן בין זהב בתוך תיק השקעות הנועד לשמור על איזון ופיזור מוצרי, לבין זהב פיזי שאולי יהיה או לא יהיה לו ערך בתרחישי Doomsday שכאלה.
אין באמת קשר בין השניים. אלו שתי מטרות שונות לזהב. יכול להיות שאפשר להשתמש באותו זהב לשתי המטרות ויכול להיות שצריך סוגי זהב שונים.
אבל העניין שלנו בזהב, כמשקיעים סולידים
אני לא בטוח שיש כלכך הרבה משקיעים סולידיים שמחזיקים זהב...
לדעתי לרוב המשקיעים בפורום אין זהב בתיק שלהם.
כל זה נאמר תוך הסתייגות מסויימת - אם משיהו יצליח להסביר, ריבונו של עולם, כיצד מתפעלים מטבע זהב המצוי בכף ידינו, בתוך תיק ההשקעות שלנו בצורה שתשפיע על ביצועיו, בתוך תרחישי שוק ההון (ללא קשר לתרחישים קיצוניים), אחזור בי כמובן :)
כמו שאמרתי, אפשר לשלב. למשל חצי מהזהב שלך בצורה נזילה (ניירות למיניהן שכל למכור ולקנות) וחצי במטבעות בכספת לתרחישי יום הדין.

כמו שאמרתי, אפשר לשלב. למשל חצי מהזהב שלך בצורה נזילה (ניירות למיניהן שכל למכור ולקנות) וחצי במטבעות בכספת לתרחישי יום הדין.
ומה יהיה הקשר של מטבעות יום הדין לתיק ההשקעות שלך? נניח שהגיע היום הגורלי בו עליך למכור את המטבעות הללו בכדי לאזן או למשוך את הרווחים מהתיק - מה אתה עושה?

ומה יהיה הקשר של מטבעות יום הדין לתיק ההשקעות שלך? נניח שהגיע היום הגורלי בו עליך למכור את המטבעות הללו בכדי לאזן או למשוך את הרווחים מהתיק - מה אתה עושה?
השווי של התיק לא משתנה בין לילה. לא ברמות מטורפות לפחות.
אם יש לך 25% מהכסף שלך בזהב, כאשר 12.5% נזיל ו12.5% בזהב פיסי, גם אם שאר התיק יפול ב50% עדיין יהיה לך מספיק זהב "נזיל" כדי למכור ולקנות איתו דברים אחרים. אח"כ יהיה לך זמן לאט לאט לחזור לאיזון המקורי שלך (למכור מטבעות זהב ולקנות במקום ניירות, או להיפך)

מה?! אפילו לזה עלי להתייחס בחוזה עם בית ההשקעות. מתיש משהו :'(
יותר מזה. לעיתים כדאי לפי זה לבחור בית השקעות.
כדאי לוודא שיש לך גישה למוצרים שאתה מעוניין בהם, ומה תהיה העמלה על הפעולות שסביר שתעשה....

סיכום ביניים - צעדי פעולה:
א) תחילה לרכוש קרן מחקה אחת, כאשר המטרה בהמשך היא לפזר את הפלח.
ב) בשאיפה, פלח הזהב אמור להחזיק את המוצרים הבאים:
1. אחת מהקרנות המחקות הגדולות: GLD / AIU - לא הצלחתי לאתר מקורות מידע המספקים רקע ויתרונות מול חסרונות על כל אחת מהן.
2. ZGLD - עקב הגנה טובה יותר לדברי הסולידית. לא הצלחתי לאתר את ההיבטים המיוחדים שהקרן דורשת ממחזיקיה (מס מיוחד, תהליך מיוחד לקנייה וכו').
3. PHYS - כרגע אופציונאלית. חושב עליה עקב צורת הטיפול בנכס, לדברי הסולידית. לא ברור האם הגבלת המסחר בה עד 10% משווי המוצר מצדיק את ההשקעה, הרי בתרחישים מסוימים, למענם בכלל משקיעים בזהב, השווי עשוי לעבור אחוז זה.
4. מטבעות זהב - לא רלוונטי לשלב זה.

לדאבוני אאלץ לעבור ללימוד המוצר הבא, כאשר הידע שלי בנושא פלח הזהב לוקה בחסר.
בכל אופן, איני מתכוון להקצות לו אחוז גדול מהתיק.

אם למישהו נותרה עוד איזושהי עצם לזרוק לעברי בהתאם לסעיפים שמניתי קודם, יותר מאשמח.

מה שכן, תרשו לי להודות לכל אחד מהמגיבים באשכול הזה (כולל למשועשעים)!
כשהידע שלך מצוי "בתחום האפס", כל מה שתכפיל בו ישאר אפס. מספיק שעלית רק בצעד קטן לעבר "תחום האחד", וכל מה שתכפול בו יקדם אותך מעל ומעבר למצופה :)

עם תקווה ואופטימיות לחיים קלים יותר בלימוד המוצר הבא - אג"ח.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לפלח המנייתי בתיק השקעות שוק ההון 60
M כמה שאלות בנוגע לקופ״ג IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
Z כמה שאלות בנוגע לדו"ח שנתי מיסים 2
D שאלות בנוגע לפנסיה וביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
K שאלות בנוגע לניהול סיכונים התפתחות אישית 7
S שאלות בנוגע למחקר לפני קניית דירה ראשונה להשקעה - בדגש על התחדשות עירונית נדל"ן 11
TheOneTech שאלות בנוגע להליכים אחרי פטירת בן אדם אוף טופיק 12
G שאלות בנוגע להתנהלות מול קרן פנסיה בין עבודות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
C שאלות בנוגע למציאת עבודה בשנה ב במדעי המחשב התפתחות אישית 17
A שאלות טכניות בנוגע לקרנות ישראליות חשופות למטח שוק ההון 2
L כמה שאלות בנוגע לקרנות מחקות שוק ההון 7
A 2 שאלות בנוגע לאפיקי השקעה ״בטוחים״ שוק ההון 5
Almoni שאלות בסיסיות בנוגע להשקעה בקרנות מחקות בארץ שוק ההון 5
M כמה שאלות בסיסיות בנוגע למיסוי צרכנות פיננסית 3
מ שאלות בנוגע לפנסיה וקרן השתלמות שוק ההון 1
W שאלות בנוגע להפסדי הון ומגן מס שוק ההון 5
A כמה שאלות בנוגע לקרן השתלמות IRA שוק ההון 1
קפיטליסט_מרושע שאלות בנוגע לעלות ילדים צרכנות פיננסית 21
B מספר שאלות בנוגע לסיכונים אשמח לעזרה שוק ההון 7
O מספר שאלות בנוגע למסחר עם Interactive Brokers. שוק ההון 55
O מספר שאלות בנוגע למיסוי. שוק ההון 1
D שאלות בנוגע להתחלת מסחר שוק ההון 7
G מספר שאלות בנוגע לקרן פנסיה חדשה. צרכנות פיננסית 7
מ כמה שאלות בנוגע לתיק ראשון עם סכום גדול שוק ההון 22
G שאלות בסיסיות בנוגע למעבר לקופת השתלמות בניהול עצמי צרכנות פיננסית 2
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לאסטרטגית איזון מחדש שוק ההון 27
O שאלות בנוגע לגרעונות תקציביים וחובות לאומיים אוף טופיק 3
F כמה שאלות בנוגע לקרן פנסיה במקרה של מוות צרכנות פיננסית 1
C מספר שאלות בנוגע לחשבון IB חדש שנפתח שוק ההון 2
tpr שאלות בנוגע לפנסיה מוקדמת / רמת חיסכון נוכחית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 43
E 2 שאלות בנוגע להשקעה (נטרול מטבע חוץ & ואנגארד) שוק ההון 7
לא חשוב שמות שתי שאלות קיומיות בנוגע לפנסיה אוף טופיק 2
R שאלות בנוגע לק. פנסיה וק. השתלמות צרכנות פיננסית 0
לא חשוב שמות שאלות בנוגע לתרפיה, רגיעה וניקוי נפשי. אוף טופיק 14
G שתי שאלות בנוגע לקופות גמל להשקעה שוק ההון 5
A כמה שאלות בנוגע למעבר מתיק ממוסה לקרן השתלמות IRA שוק ההון 5
M שאלות בנוגע לקרן השתלמות שוק ההון 11
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
MaorRocky שאלות על קרנות אמריקאיות ומס ירושה עבור אזרח ישראלי מיסים 6
M שאלות לגבי הצהרת בריאות בביטוח בריאות? צרכנות פיננסית 1
E דיווח רווחי הון למשקיע המתחיל דרך ברוקר זר IBKR - שאלות בסיסיות שוק ההון 8
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
M דירה ראשונה להשקעה- כמה שאלות נדל"ן 20
K כמה שאלות למשקיע פאסיבי מתחיל שוק ההון 3
C עוש -> כספית: כמה שאלות לפני שוק ההון 27
פ נספח ד לדוח השנתי למס הכנסה (טופס 1324) - כמה שאלות מיסים 3
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי קרן השתלמות ופנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12

נושאים דומים