• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שאלה בנושא rsu

theoneandonly

משתמש רשום
דירוג
0
קודם אגיד שקראתי את כל השרשור הענק הזה ועדיין לא מצאתי תשובה לשאלה הבסיסית של המיסוי.
אתאר את הסיטואציה בצורה קלה:
בתאריך 1.3.19 קיבלתי זכות ל 600 rsu שיובשלו לפי המפרט הבא:
1.3.20 150 יחידות
1.6.20 37 יחידות וכך זה מתקדם כל תקופה מסוימת מופשרת עוד כמות מסוימת של יחידות עד להגעה לסך השלם בתאריך 1.3.23

נכון להיום יש בידיי 180 יחידות מתוך 600.

מה שלא ברור לי הוא איך עובד עניין המיסוי.

יש את ה grant date שהוא 1.3.19
יש את ה vesting date של ה 150 שהוא 1.3.20
יש את ה vesting date של ה 37 יחידות שהוא 1.6.20 וכך הלאה

יש 102 entitieled date שאין לי מושג מה זה אומר בתאריך 1.3.21

אם אני מבין נכון אני משלם פחות מס אם אני מחכה שנתיים.

ואלה השאלות שלי:
1. שנתיים ממתי? האם לכל הפשרה של יחידות צריך לחכות שנתיים? כלומר כדי לממש את ה 150 צריך שנתיים מה 1.3.20 כדי לממש עוד 37 צריך שנתיים מ 1.6.20?
2. מה המשמעות של Average 30 day price ? אני רואה שיש ממוצע כזה כללי ולא ממוצע מחיר לצד כל תאריך הפשרה.
3. האם יש איזשהו אקסל או נוסחא מסוימת שאני יכול להכניס לתוכה פרמטרים בקלות ולקבל כמה כסף אני יכול לקבל עכשיו )לאחר התחשבנויות מס(. אני פשוט צריך לדעת בכל רגע נתון מה ההון העצמי שיש לי כי ייתכן ואני רוכש דירה ול rsu יש משמעות גדולה מאוד מבחינת המשכנתא.
4. בשום מקום אני לא רואה שיש דבר כזה שנקרא מחיר הענקה. אז איך אפשר לחשב את המס?

עריכת מנהל:
תגובה מאלפת ניתן למצוא כאן בהמשך השרשור הנוכחי, ודיון לגבי פדיון RSU לאחר עזיבת מעסיק כאן

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
1. שנתיים ממתי? האם לכל הפשרה של יחידות צריך לחכות שנתיים? כלומר כדי לממש את ה 150 צריך שנתיים מה 1.3.20 כדי לממש עוד 37 צריך שנתיים מ 1.6.20?
2. מה המשמעות של Average 30 day price ? אני רואה שיש ממוצע כזה כללי ולא ממוצע מחיר לצד כל תאריך הפשרה.
3. האם יש איזשהו אקסל או נוסחא מסוימת שאני יכול להכניס לתוכה פרמטרים בקלות ולקבל כמה כסף אני יכול לקבל עכשיו )לאחר התחשבנויות מס(. אני פשוט צריך לדעת בכל רגע נתון מה ההון העצמי שיש לי כי ייתכן ואני רוכש דירה ול rsu יש משמעות גדולה מאוד מבחינת המשכנתא.
4. בשום מקום אני לא רואה שיש דבר כזה שנקרא מחיר הענקה. אז איך אפשר לחשב את המס?
1. שנתיים מיום ה-grant, כלומר 1.3.19. לא משנה איזה vesting זה.
2. ממוצע של מחיר הסגירה של המניה ב-30 ימי המסחר האחרונים לפני תאריך ה-grant.
3. בסופו של דבר לכל מי שמחזיק RSU יש אקסל משלו. :) להבין איזה סכום חייב באיזה סוג מס זה פשוט (יש הסבר בהמשך), אבל לחשב בדיוק כמה מס ייגבה ממך זה יותר מורכב - זה תלוי בהכנסה השנתית שלך, ובמקרה של ביטוח לאומי זה תלוי במשכורת שלך בכל אחד מ-12 החודשים האחרונים (ר' בהמשך "תשלום נוסף").
4. "מחיר הענקה" לצרכי מיסוי = שאלה 2.

לגבי המיסוי, מה לא ברור? :) זה הולך ככה:
  • אם עברו שנתיים מיום ה-grant:
    • מחשבים את החלק של מחיר המניה שחייב במס שולי וביטוח לאומי+בריאות (החלק ה"פירותי"): המינימום בין המחיר בזמן המכירה לבין מחיר ההענקה (ממוצע של 30 ימי המסחר האחרונים וגו').
    • מחשבים את החלק של מחיר המניה שחייב במס רווח הון (החלק ה"הוני"): המחיר הנוכחי פחות מחיר ההענקה, או אפס אם המחיר הנוכחי נמוך יותר ממחיר ההענקה.
    • מכפילים כל חלק במספר ה-RSU שאתה מוכר. יוצא סכום פירותי וסכום הוני.
  • אם עוד לא עברו שנתיים מיום ה-grant, כל סכום המכירה נחשב פירותי, ולכן חייב במס שולי וביטוח לאומי, לא משנה מחיר ההענקה.
  • מקסימום מס: 50% על החלק הפירותי ו-28% על החלק ההוני. אם לא חשוב לך דיוק ברמה של אחוזים בודדים, פשוט תניח שאתה משלם את המקסימום ואולי תישאר בסוף עם עודף.
  • חישוב מס על החלק הפירותי:
    • זה קצת התעסקות. אם אין לך סבלנות או זמן, אין בושה בלהתייעץ עם איש מקצוע. אם אתה רוצה קירוב, תניח 50% מס. אם אתה מזוכיסט, המשך לקרוא.
    • חפש באינטרנט מדרגות מס הכנסה ומדרגות ביטוח לאומי+בריאות לשנת 2020. משם זה אקסל.
    • טיפ: אם המשכורת החודשית שלך היא מעל 20 אלף, ועבדת ב-12 החודשים האחרונים, מס הכנסה + ביטוח לאומי יהיו ביחד בין 47% ל-50% (כן, יש גם מדרגה קטנה של 59%, אבל זה יוצא עוד איזה 2600 שקל מס בשנה - נתעלם מזה). אז כלל אצבע - תניח 50% מס על החלק הפירותי, ואולי בסוף ייצא קצת פחות.
    • נקודה חשובה: מבחינת ביטוח לאומי, מכירת RSU (החלק שחייב בביטוח לאומי) הוא "תשלום נוסף", ולכן חלים עליו כללים מיוחדים. זה החלק בו המשכורת שלך בכל חודש ב-12 החודשים האחרונים חשובה.
    • נקודה חשובה 2: שים לב שלביטוח לאומי יש מקסימום.
    • נקודה חשובה 3: מס הכנסה נגבה כל חודש, אבל מחושב על בסיס שנתי. במקרה הפשוט בו אתה עובד אצל אותו מעסיק כל השנה, המעסיק לרוב יודע לגבות את המס הנכון בזמן המכירה. במקרים יותר מסובכים, למשל אם לא עבדת חלק מהשנה או אם החלפת עבודה, יכול להיות שהמס שייגבה בזמן המכירה גבוה יותר ממה שאתה צריך לשלם. במקרה כזה צריך לבקש החזר מס בסוף השנה.
  • חישוב מס על החלק ההוני:
    • 25% מס רווח הון.
    • אם ההכנסה השנתית שלך (מכל מקור הכנסה, כולל RSU) גבוהה מסף מסוים (651,601 ש"ח ב-2020), יש מס נוסף של 3% על החלק שמעל הסף. אז במקסימום המס על החלק ההוני הוא 28%.
משהו בנושא שגיליתי לא מזמן כשעזבתי עבודה:
כשמוכרים RSU אחרי עזיבת עבודה, לא רק המס השולי נמוך בפוטנציה אלא גם הביטוח הלאומי (פלוס מס בריאות).
זה בגלל שחישוב השווי לביטוח לאומי הוא ביחס ל-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק ממנו קיבלתי את ה-RSU, ולא ביחס ל-12 החודשים שלפני המכירה. כך אמר לי הברוקר, ומהחישוב שלי ממכירה אחרי העזיבה זה אכן כך.
המשמעות היא שברגע שמגיעים לתקרת הביטוח הלאומי החודשית (43 אלף ומשהו) בכל אחד מ-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק, לא משלמים יותר את ה-12% האלה.
לדוגמא, נניח שהשכר היה 33,000 ושהתקרה לביטוח לאומי היא 43,000. אם מתישהו אחרי העזיבה מוכרים במצטבר RSU כך שהחלק שחייב בביטוח לאומי הוא בגובה 120,000, מאותו רגע כל מכירה עתידית של RSU מאותו מעסיק לא תהיה חייבת בביטוח לאומי.

נערך לאחרונה ע"י מנהל:
1. שנתיים מיום ה-grant, כלומר 1.3.19. לא משנה איזה vesting זה.
2. ממוצע של מחיר הסגירה של המניה ב-30 ימי המסחר האחרונים לפני תאריך ה-grant.
3. בסופו של דבר לכל מי שמחזיק RSU יש אקסל משלו. :) להבין איזה סכום חייב באיזה סוג מס זה פשוט (יש הסבר בהמשך), אבל לחשב בדיוק כמה מס ייגבה ממך זה יותר מורכב - זה תלוי בהכנסה השנתית שלך, ובמקרה של ביטוח לאומי זה תלוי במשכורת שלך בכל אחד מ-12 החודשים האחרונים (ר' בהמשך "תשלום נוסף").
4. "מחיר הענקה" לצרכי מיסוי = שאלה 2.

לגבי המיסוי, מה לא ברור? :) זה הולך ככה:
  • אם עברו שנתיים מיום ה-grant:
    • מחשבים את החלק של מחיר המניה שחייב במס שולי וביטוח לאומי+בריאות (החלק ה"פירותי"): המינימום בין המחיר בזמן המכירה לבין מחיר ההענקה (ממוצע של 30 ימי המסחר האחרונים וגו').
    • מחשבים את החלק של מחיר המניה שחייב במס רווח הון (החלק ה"הוני"): המחיר הנוכחי פחות מחיר ההענקה, או אפס אם המחיר הנוכחי נמוך יותר ממחיר ההענקה.
    • מכפילים כל חלק במספר ה-RSU שאתה מוכר. יוצא סכום פירותי וסכום הוני.
  • אם עוד לא עברו שנתיים מיום ה-grant, כל סכום המכירה נחשב פירותי, ולכן חייב במס שולי וביטוח לאומי, לא משנה מחיר ההענקה.
  • מקסימום מס: 50% על החלק הפירותי ו-28% על החלק ההוני. אם לא חשוב לך דיוק ברמה של אחוזים בודדים, פשוט תניח שאתה משלם את המקסימום ואולי תישאר בסוף עם עודף.
  • חישוב מס על החלק הפירותי:
    • זה קצת התעסקות. אם אין לך סבלנות או זמן, אין בושה בלהתייעץ עם איש מקצוע. אם אתה רוצה קירוב, תניח 50% מס. אם אתה מזוכיסט, המשך לקרוא.
    • חפש באינטרנט מדרגות מס הכנסה ומדרגות ביטוח לאומי+בריאות לשנת 2020. משם זה אקסל.
    • טיפ: אם המשכורת החודשית שלך היא מעל 20 אלף, ועבדת ב-12 החודשים האחרונים, מס הכנסה + ביטוח לאומי יהיו ביחד בין 47% ל-50% (כן, יש גם מדרגה קטנה של 59%, אבל זה יוצא עוד איזה 200 שקל מס - נתעלם מזה). אז כלל אצבע - תניח 50% מס על החלק הפירותי, ואולי בסוף ייצא קצת פחות.
    • נקודה חשובה: מבחינת ביטוח לאומי, מכירת RSU (החלק שחייב בביטוח לאומי) הוא "תשלום נוסף", ולכן חלים עליו כללים מיוחדים. זה החלק בו המשכורת שלך בכל חודש ב-12 החודשים האחרונים חשובה.
    • נקודה חשובה 2: שים לב שלביטוח לאומי יש מקסימום.
    • נקודה חשובה 3: מס הכנסה נגבה כל חודש, אבל מחושב על בסיס שנתי. במקרה הפשוט בו אתה עובד אצל אותו מעסיק כל השנה, המעסיק לרוב יודע לגבות את המס הנכון בזמן המכירה. במקרים יותר מסובכים, למשל אם לא עבדת חלק מהשנה או אם החלפת עבודה, יכול להיות שהמס שייגבה בזמן המכירה גבוה יותר ממה שאתה צריך לשלם. במקרה כזה צריך לבקש החזר מס בסוף השנה.
  • חישוב מס על החלק ההוני:
    • 25% מס רווח הון.
    • אם ההכנסה השנתית שלך (מכל מקור הכנסה, כולל RSU) גבוהה מסף מסוים (651,601 ש"ח ב-2020), יש מס נוסף של 3% על החלק שמעל הסף. אז במקסימום המס על החלק ההוני הוא 28%.

+1
הסבר מושלם.

הסבר מושלם.
תודה. :)
תיקון קל - המדרגה של ה-59% היא למעשה עוד כ-2600 ש"ח מס בשנה, ולא כמו שכתבתי (חישבתי לחודש במקום לשנה). עדיין די זניח.
פעם היה אפשר לערוך הודעות, סגרו את האפשרות?

פעם היה אפשר לערוך הודעות, סגרו את האפשרות?
תמיד זה היה נסגר אחרי כמה שעות.

אשמח לערוך בשבילך (ערכתי).

אם תכתוב גם את הנספח של מיסוי אחרי עזיבת מעסיק גם אוסיף אותן להודעה המקורית וגם אלנקק מההודעה הראשונה של השרשור אליו.

תודה רבה!
הייתי בטוח שאמור להיות מחיר לכל vesting ואז החלק הפרותי אמור להיות משמעותי יותר.

@יובל שיחקת אותה, תודה!
יש ל רק תהיה ואח"כ עוד שאלה:
1) תהיה: לגביי מועד המכירה, אם אני יודע שבשנה מסויימת בוודאות אהיה במקסימום במדרגת מס של 10%-20%, לא עדיף למכור חלק מהיח' דווקא לפני שעוברות שנתיים ממועד ההענקה, כך שאשלם פחות מ25% מס על הרווחים?.
אם כן, במידה וקיבלתי פעמיים RSUs, ועבור הפעם השניה עדיין לא עברו שנתיים מההענקה, לעומת הפעם הראשונה בה כן עברו שנתיים. האם יתנו לי למכור קודם מהיח' של ההענקה השניה שעבורה לא עברו שנתיים?

2) לגביי ביטוח לאומי ומס בריאות, מנסה להבין אם הבנתי נכון:
בעצם בכל מכירה, הסכום הפירותי מחולק ל12 וביטוח לאומי "מוסיף" אותו לשכר החודשי של 12 חודשי ההעסקה האחרונים אצל המעסיק, עד שאני מגיע לתקרה בכל החודשים האלו בזכות מכירות נוספות ומאותו רגע לא יחייבו יותר ביטוח לאומי ומס בריאות על המכירות העתידיות?

נערך לאחרונה ב:
1) תהיה: לגביי מועד המכירה, אם אני יודע שבשנה מסויימת בוודאות אהיה במקסימום במדרגת מס של 10%-20%, לא עדיף למכור חלק מהיח' דווקא לפני שעוברות שנתיים ממועד ההענקה, כך שאשלם פחות מ25% מס על הרווחים?.
על פניו זה נשמע כמו רעיון טוב. עם זאת מעולם לא ניסיתי למכור לפני שעברו שנתיים מה-grant אז אני לא יודע בוודאות. מציע לוודא עם הנאמן שכל סכום המכירה נחשב פירותי בכזה מקרה.

האם יתנו לי למכור קודם מהיח' של ההענקה השניה שעבורה לא עברו שנתיים?
במקרה שלי אפשר בזמן המכירה לבחור מאיזה grant למכור. בשביל לוודא, אתה יכול להתחיל פקודת sell ואז תראה אם נותנים לך לבחור (יהיה מפתיע אם לא).

בעצם בכל מכירה, הסכום הפירותי מחולק ל12 וביטוח לאומי "מוסיף" אותו לשכר החודשי של 12 חודשי ההעסקה האחרונים אצל המעסיק, עד שאני מגיע לתקרה בכל החודשים האלו בזכות מכירות נוספות ומאותו רגע לא יחייבו יותר ביטוח לאומי ומס בריאות על המכירות העתידיות?
בדיוק. פרקטית, במקרה שלי הנאמן כן מחייב אבל מחזיר אחרי כחודשיים. יש עוד פרטים בנושא הזה בשרשור הזה.

תהיה: לגביי מועד המכירה, אם אני יודע שבשנה מסויימת בוודאות אהיה במקסימום במדרגת מס של 10%-20%, לא עדיף למכור חלק מהיח' דווקא לפני שעוברות שנתיים ממועד ההענקה, כך שאשלם פחות מ25% מס על הרווחים?.
שים לב שאתה מכניס את הסכום שאתה מוכר ב- RSU להכנסה השנתית שלך בשביל לוודא שאכן לא תעבור את ה- 10-20% מס שולי.

תהיה: לגביי מועד המכירה, אם אני יודע שבשנה מסויימת בוודאות אהיה במקסימום במדרגת מס של 10%-20%, לא עדיף למכור חלק מהיח' דווקא לפני שעוברות שנתיים ממועד ההענקה, כך שאשלם פחות מ25% מס על הרווחים?.
צריך לוודא שאתה לא משלם גם 12% ביטוח לאומי, כלומר רק המדרגה של 10% חוסכת לך במקרה הזה

המשמעות היא שברגע שמגיעים לתקרת הביטוח הלאומי החודשית (43 אלף ומשהו) בכל אחד מ-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק, לא משלמים יותר את ה-12% האלה.
לדוגמא, נניח שהשכר היה 33,000 ושהתקרה לביטוח לאומי היא 43,000. אם מתישהו אחרי העזיבה מוכרים במצטבר RSU כך שהחלק שחייב בביטוח לאומי הוא בגובה 120,000, מאותו רגע כל מכירה עתידית של RSU מאותו מעסיק לא תהיה חייבת בביטוח לאומי.
לפי הלינק, הפריסה מתבצעת רק אם התשלום הנוסף עולה על 25% מהשכר של העובד.
האם נובע שבמכירה של RSU אחרי שכבר לא עובדים אצל אותו מעסיק, ניתן למכור בכל פעם קצת (בדוגמא הנ"ל, נניח RSU בשווי 7000 ש"ח כל פעם), וכך כל המכירות יצטרפו לחודש הההעסקה אחרון ולא ייפרסו על פני השנה האחרונה, ובסופו של דבר ישולם 12% מס רק על 10,000 במקום על 120,000?

לפי הלינק, הפריסה מתבצעת רק אם התשלום הנוסף עולה על 25% מהשכר של העובד.
האם נובע שבמכירה של RSU אחרי שכבר לא עובדים אצל אותו מעסיק, ניתן למכור בכל פעם קצת (בדוגמא הנ"ל, נניח RSU בשווי 7000 ש"ח כל פעם), וכך כל המכירות יצטרפו לחודש הההעסקה אחרון ולא ייפרסו על פני השנה האחרונה, ובסופו של דבר ישולם 12% מס רק על 10,000 במקום על 120,000?
שאלה מצויינת, אולי מצאת פה עוד אופטימיזציה. לצערי אין לי תשובה, אבל אני משער שמי שמחשב כמה ביטוח לאומי אתה חייב על המכירה (במקרה שלי נראה לי שזה הנאמן) סוכם את השווי הפירותי של כל המכירות, כלומר כשהסכום המצטבר יגיע ל-25% מהשכר החישוב יעבור מבלי פריסה לעם פריסה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Nons Ense שאלה בנושא חובת דיווח והתנהלות עם חשבון מסחר שיושב בחו״ל שוק ההון 5
א שאלה בנושא - ריבית דריבית שוק ההון 2
H שאלה בנושא קניית iShares S&P500 שוק ההון 21
ג'וני לנד שאלה בנושא ריבית דריבית שוק ההון 48
מ שאלה כללית בנושא משכנתא נדל"ן 7
O שאלה בנושא תשואות של מק"מ שוק ההון 0
D שאלה בנושא התקדמות בהליך קניית דירה , מהם השלבים הנדרשים? שלב העורכי דין, המו"מ , התשלום נדל"ן 6
A שאלה בנושא הצהרת הון מיסים 3
A שאלה בנושא המרת מטח שוק ההון 4
M שאלה כללית בנושא דו"ח שנתי מיסים 11
O שאלה בנושא מגן מס בשוק ההון מיסים 5
F שאלה בנושא מימון / ערבות מדינה אוף טופיק 1
S שאלה לדיון בנושא תיק דיבידנדים Vs תיק מחקה מדדים דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 12
מ שאלה בנושא תשלום ריבית בלבד על משכנתא נדל"ן 5
H שאלה בנושא מס שבח על דירה שניה נדל"ן 2
A שאלה עקרונית בנושא קיזוז רווח והפסד הון שוק ההון 3
R שאלה בנושא מיסוי מקרקעין נדל"ן 1
A שאלה בנושא קניית זהב אל מול שמירת הכסף בעו"ש שוק ההון 12
מ שאלה בנושא הקצאה לאג"ח שוק ההון 25
S שאלה בנושא אג"ח שוק ההון 0
M שאלה בנושא מס רכישה נדל"ן 2
R סדר בנושא עמלות/דמי ניהול בתיק השקעות - שאלה של מתחילים צרכנות פיננסית 4
כ שאלה ליודעי דבר בנושא יינות מומלצים אוף טופיק 41
M שאלה בנושא חובת דיווח של ברוקר על שינויים בקרן שוק ההון 0
unrealx שאלה בנושא המרת מט"ח - 2 פיפס שוק ההון 11