• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

כדאיות אחזקה של מניות מהעבודה

Minimi

משתמש ותיק
דירוג
527
אני מקבל כל שנה אופציות מהעבודה. כל שנה מופשר רבע.
המניה משלמת דיבידנד.
מבלי להכנס למניה המסויימת אני שואל לגבי כדאיות האחזקה שלה לאחר ההפשרה.
אפשרות 1 - למכור מיד עם ההפשרה ולשלם מס (25%?) . לא משקיעים במניה בודדת וכו.
אפשרות 2 - להשאיר כי היא משלמת דיבידנד והדיבידנד משולם על סכום השווי שלפני מס. כלומר ערך הדיבידנד גבוה מערך הדיבידנד שאקבל לו אמכור, שאלם מס ואקנה שוב את המניה "מכספי".

האם, בהנחה שאפשרות 2 נכונה, זה מהווה משקל בעד אחזקת מנייה בודדת בתיק?

מתניניו

משתמש ותיק
דירוג
87
זה תלוי מה האלטרנטיבה שלך, האם אתה צופה עלייה בערך המניה כך שהתשואה מעליית הערך והדיבידנד ביחד תהיה גבוהה מהאנלטרטיבה. השיקול שהעלת בהחלט יכול לתרום להחלטה לא למכור.

Oringa

משתמש ותיק
דירוג
1,125
השאלה כאן היא האם להתייחס למנייה כחלק מתיק ההשקעות שלך או כיישות נפרדת. על פניו, אין סיבה הגיונית להתייחס לאופציות כחלק נפרד, אלא למכור אותן מיד כשמתאפשר לך ולהגדיל את האחזקות במרכיבי תיק ההשקעות שלך. אופציה זו מורידה את התשואה והסיכון שלך. מנגד, אם אתה נהנה להחזיק בהן, או רוצה שהמניות הללו ימלאו נתח כלשהו של ''אחזקה חופשית'', תמשיך להחזיק בהן. באופציה הזו אתה לוקח את הסיכון שהחברה תעבור טלטלה כאשר תרצה לפגוש את הכסף או שפשוט תניב פחות מהמדד. אין תשובה נכונה, יש מה שמתאים לך.
לא מייעץ, לא ממליץ, סיכוי טוב שאין לי מושג על מה אני מדבר.

nick

משתמש בכיר
דירוג
2,487
אפשרות 1 - למכור מיד עם ההפשרה ולשלם מס (25%?) .
לא. זה לא ממש רווח הון אלא מס הכנסה רגיל.
אני מחזיק עם אף הסיכון. מקבל דיבידנד גם על החלק "של המדינה".
ביום שאעמוד על מדרגת מס נמוכה אמכור
תסתכל על זה כסוג של מינוף מוצלח במיוחד, שאם הפסדת המדינה שותפה איתך בהפסד

MMM

משתמש ותיק
דירוג
1,210
כשמממשים RSUs אז משלמים ביטוח לאומי, מס בריאות ומס הכנסה שולי על החלק הפירותי, ומס 25% על החלק ההוני.
אצלי יצא שמימוש בזמן עבודה רגילה זה בערך 40% מס ומימוש בזמן פרישה יוצא לי בערך 15%.

Minimi

משתמש ותיק
דירוג
527
לא. זה לא ממש רווח הון אלא מס הכנסה רגיל.
אני מחזיק עם אף הסיכון. מקבל דיבידנד גם על החלק "של המדינה".
ביום שאעמוד על מדרגת מס נמוכה אמכור
תסתכל על זה כסוג של מינוף מוצלח במיוחד, שאם הפסדת המדינה שותפה איתך בהפסד
מתי זה קורה? השאיפה היא להגדיל את המשכורת ולא ההיפך.

MMM

משתמש ותיק
דירוג
1,210
אז בעת פרישה תמכור על מנת לממש עם % מס שולי נמוך?
נשמע רחוק מאוד :)
האמת היא שכשאתה צעיר ובתפקיד זוטר אז נותנים לך ממש מעט מניות והמימוש הוא לאורך שנים, כך שבשנים הראשונות אין כמעט מה לממש. עם הזמן אתה מתקדם ומתחיל לקבל יותר מניות כך שהסכומים מתחילים להצטבר. אני הגעתי לסכומים ממש גבוהים של מניות אחרי הרבה שנים ואז הייתי כבר במוד של תכנון פרישה והתאים לי הרעיון של לחיות מהמניות הללו בזמן הפרישה המוקדמת תוך תשלום מס מוקטן.

yanosh34

משתמש ותיק
דירוג
976
היה פה דיון דומה
מדיניות מיסוי של RSUs

אני בחרתי באופציה של לא למכור למרות הסיכון אך בגלל כמובן תנאי המינוף יוצאי הדופן ודחיית מס למועד לא ידוע שבו השולי שלי יהיה נמוך.
מה שעוזר בהחלטה זה שלפחות כרגע הסכום הוא דיי קטן ביחס לכלל תיק ההשקעות כך שהסיכון הוא לא גדול.
במידה וזה ישתנה בעתיד אשקול בכל זאת לממש חלק במס גבוה.

יובל

משתמש ותיק
דירוג
462
משהו בנושא שגיליתי לא מזמן כשעזבתי עבודה:
כשמוכרים RSU אחרי עזיבת עבודה, לא רק המס השולי נמוך בפוטנציה אלא גם הביטוח הלאומי (פלוס מס בריאות).
זה בגלל שחישוב השווי לביטוח לאומי הוא ביחס ל-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק ממנו קיבלתי את ה-RSU, ולא ביחס ל-12 החודשים שלפני המכירה. כך אמר לי הברוקר, ומהחישוב שלי ממכירה אחרי העזיבה זה אכן כך.
המשמעות היא שברגע שמגיעים לתקרת הביטוח הלאומי החודשית (43 אלף ומשהו) בכל אחד מ-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק, לא משלמים יותר את ה-12% האלה.
לדוגמא, נניח שהשכר היה 33,000 ושהתקרה לביטוח לאומי היא 43,000. אם מתישהו אחרי העזיבה מוכרים במצטבר RSU כך שהחלק שחייב בביטוח לאומי הוא בגובה 120,000, מאותו רגע כל מכירה עתידית של RSU מאותו מעסיק לא תהיה חייבת בביטוח לאומי.

Minimi

משתמש ותיק
דירוג
527
אני לא בטוח שהחישוב נכון במקרה (הנדיר) של הייטקיסט שמגיע לפנסיה שכן היא תהיה גבוהה מאוד והמס השולי לא יהיה נמוך בהרבה.

yanosh34

משתמש ותיק
דירוג
976
זה בגלל שחישוב השווי לביטוח לאומי הוא ביחס ל-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק ממנו קיבלתי את ה-RSU, ולא ביחס ל-12 החודשים שלפני המכירה.

מעניין לדעת, תודה.
האמת שזה דוקא מאכזב כי עד כה הנחתי שזה דומה לחישוב מס ההכנסה ואז היה פוטנציאל שזה יהיה פחות מה12% דוקא מהסיבה ההפוכה והיא שזה נופל על מדרגה נמוכה. ביטוח לאומי + בריאות על עד 60% מהשכר הממוצע הם 3.5% במקום 12%.
מי שמרוויח שכר מאוד גבוה כמובן מרוצה מזה.

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,113
כשמוכרים RSU אחרי עזיבת עבודה, לא רק המס השולי נמוך בפוטנציה אלא גם הביטוח הלאומי (פלוס מס בריאות).
זה בגלל שחישוב השווי לביטוח לאומי הוא ביחס ל-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק ממנו קיבלתי את ה-RSU, ולא ביחס ל-12 החודשים שלפני המכירה. כך אמר לי הברוקר, ומהחישוב שלי ממכירה אחרי העזיבה זה אכן כך.
המשמעות היא שברגע שמגיעים לתקרת הביטוח הלאומי החודשית (43 אלף ומשהו) בכל אחד מ-12 חודשי העבודה האחרונים אצל המעסיק, לא משלמים יותר את ה-12% האלה.
אם מה שאתה אומר נכון, אז ברגע שהגעת לשכר של 43K כבר שווה לך לממש (מבחינת ביטוח לאומי, לא מס הכנסה) אין לזה קשר דוקא לסיום עבודה..

יובל

משתמש ותיק
דירוג
462
אם מה שאתה אומר נכון, אז ברגע שהגעת לשכר של 43K כבר שווה לך לממש (מבחינת ביטוח לאומי, לא מס הכנסה) אין לזה קשר דוקא לסיום עבודה..
זה נכון, זה מקרה פרטי של מה שכתבתי. ההבדל הוא שתו״כ עבודה, בהנחה שמוכרים מדי פעם RSUs, בשביל לא לשלם בט״ל צריך *כל פעם* להגיע לתקרה ב-12 החודשים לפני המכירה. אם המשכורת נמוכה מהתקרה, המשמעות היא שבכל מכירה בכל זאת תשלם על החלק של המכירה עד התקרה.
לעומת זאת בסיום עבודה, ברגע שהגעת לתקרה פעם אחת אתה לא משלם יותר בט״ל.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
13,446
אני לא בטוח שהחישוב נכון במקרה (הנדיר) של הייטקיסט שמגיע לפנסיה שכן היא תהיה גבוהה מאוד והמס השולי לא יהיה נמוך בהרבה.
למה שהייטקיסטים לא יגיעו לפנסיה?

מתכנת

מודרטור
דירוג
8,113
למה שהייטקיסטים לא יגיעו לפנסיה?
ההייטקיסט הממוצע יפלט משוק העבודה הרבה לפני הפניסה, יצבור פחות פנסיה ולכן המס שולי שלו יהיה יותר נמוך מבשנות העבודה, אם ימכור אז מניות RSU יהנה ממס נמוך יותר על החלק שחייב במס שולי.
הוא התייחס לכך שהייטקיסט יוצא דופן שכן ישרוד ימשיך *להינות* ממס שולי גבוה גם בפרישה אז לא תהיה לו תועלת מדחיית מכירת מניות RSU.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
13,446
ההייטקיסט הממוצע יפלט משוק העבודה הרבה לפני הפניסה, יצבור פחות פנסיה ולכן המס שולי שלו יהיה יותר נמוך מבשנות העבודה, אם ימכור אז מניות RSU יהנה ממס נמוך יותר על החלק שחייב במס שולי.
הוא התייחס לכך שהייטקיסט יוצא דופן שכן ישרוד ימשיך *להינות* ממס שולי גבוה גם בפרישה אז לא תהיה לו תועלת מדחיית מכירת מניות RSU.
אין שום בעיה למכור שנה לפני קבלת הקצבה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S כדאיות סגירת הלוואה כנגד נכס מניב לעומת אחזקה של אג"ח\מזומן נדל"ן 17
שם משתמש בעייתי האם זה שהשקל עולה ביחס לדולר יכול להשפיע על כדאיות של מדד s&p500? שוק ההון 2
I מועדון הוט - כדאיות הצטרפות לחברי הייטקזון צרכנות פיננסית 1
T כדאיות דירה להשקעה נדל"ן 16
מומו הברווז כדאיות השקעה בבת ים לאור פיתוח מסיבי נדל"ן 5
J ביטוח מנהלים ללא מקדם מובטח - איך לחשב כדאיות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
D בחינת כדאיות של דירה. הקאצ' - יש לי שבוע! נדל"ן 4
I בחינת כדאיות החלפת קרן: מיסוי ריאלי מול דחיית מס שוק ההון 1
י כדאיות רכישה של בית במצב שלד נדל"ן 4
N למישהו יצא להוציא דרכון רומני? עלות vs כדאיות אוף טופיק 0
מ התלבטות לגבי כדאיות חתימת קבע התפתחות אישית 11
L כדאיות תיק המורכב ממניות דיבידנד שוק ההון 7
D כדאיות SPY/VT/QQQ שוק ההון 9
J מתודה לבחינת כדאיות השקעה בשווקי נדל״ן נדל"ן 4
O בדיקת כדאיות - מתלבט ברכישת דירה להשקעה לעומת המשך השקעה בשוק ההון - אשמח לפידבק על החישוב נדל"ן 6
S כדאיות של קופת גמל ומייק משקיע לראשונה צרכנות פיננסית 7
M כדאיות ESPP שוק ההון 48
S (אי-)כדאיות רכישת דירה לרווק בשנות הארבעים לחייו צרכנות פיננסית 1
tomchoook כדאיות של הפיכת קרן השתלמות לתיק ממוסה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ס כדאיות מינוף תיק מניות בעזרת משכנתא על דירה קיימת שוק ההון 7
P כדאיות ביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S כדאיות ניוד ב"מ עם מקדם מובטח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
M חישוב כדאיות מכירת RSUs פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 88
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
F כדאיות העברת כספים מהבנק לתיקון 190 שוק ההון 13
E מחפש שרשור על כדאיות רכישת דירה יקרה בתקופת הפנסיה נדל"ן 0
S כדאיות מעבר מתיק מנוהל לניהול עצמאי שוק ההון 1
A השכרות רכב מזדמנות - כדאיות של CAR2GO ודומיהם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 30
I כדאיות השקעה -בחירה בין אפשרויות שונות נדל"ן 22
E איך אתם מכמתים כדאיות של רכישה? אוף טופיק 13
ס כדאיות העברת קה"ש ואו קופ"ג לחיסכון לניהול אישי ב-IRA שוק ההון 17
N כדאיות מעבר מSPY לבלאקרוק בשקלים שוק ההון 22
מ כדאיות למשיכת כספים לטובת דירה או לקיחת משכנתא שוק ההון 1
ע עמלות כדאיות? - מיטב דש שוק ההון 2
F כדאיות השקעה בדירה ראשונה נדל"ן 22
S כדאיות בניית בית והשכרה לעומת השקעה ? נדל"ן 3
V קה"ש: כדאיות של לעבור מ SP500 ל IRA שוק ההון 4
O כדאיות רכישת דירה להשקעה נדל"ן 17
F כדאיות מחזור משכנתא צרכנות פיננסית 1
O כדאיות הלוואה לרכב אם ״לא צריך״ מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
Rahash כדאיות IRA שוק ההון 5
E כדאיות השקעה בזמנים כאלה שוק ההון 5
ג כדאיות השקעה בארה"ב לאור עליית הדולר שוק ההון 3
מ כדאיות מחיר למשתכן כ'השקעת ערך'? אגמים נתניה נדל"ן 28
ITS כדאיות מעבר מקרן אמריקאית (מחלקת) לקרן אירית (צוברת) בחשבון פטור IRA שוק ההון 34
ב כדאיות של ביטוח חיים ואכ״ע צרכנות פיננסית 25
W שאלת כדאיות הענקת הלוואה שוק ההון 24
E כדאיות מבצע למשתכן במודיעין - האם זו עסקת חלומות? נדל"ן 6
ע בדיקת כדאיות לרכישת מניות + קופ"ג להשקעה שוק ההון 3

נושאים דומים

למעלה