• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

רוצה לשמוע את דעתכם על המצב הבא...

חשבתי שאתה מדבר בכללית,
ספציפית בנוגע לאגף זה או אחר קטונתי.
זו היתה דוגמה לבעיה הכללית.
הלא קרביים לא טובים ממקבילהם באזרחות, בטח לא ברמה שתצדיק תוספת של מיליוני שח בפנסיה בגיל 42. קרביים זה סיפור אחר.

חשבתי שאתה מדבר בכללית,
ספציפית בנוגע לאגף זה או אחר קטונתי.
זו היתה דוגמה לבעיה הכללית.
הלא קרביים לא טובים ממקבילהם באזרחות, בטח לא ברמה שתצדיק תוספת של מיליוני שח בפנסיה בגיל 42. קרביים זה סיפור אחר.

הלא קרביים לא טובים ממקבילהם באזרחות
אבל מבחינת הצבא, עצם זה שהם "מסכימים" להישאר במערכת בד בבד עם ועד/גנרלים למעלה ששומרים עליהם, כנראה שהם כן "טובים" יותר, עם כל הצער שבדבר.
זה כמו שטרקטוריסט עובד חברת חשמל "טובים" יותר ממקבילו במע"צ , מי שצמוד לשאלטר/תקציב ביטחון, נהנה.
כוונתי בנוגע לקרביים זה שהרוב עושה זאת משליחות ופחות בעניין של הכסף.

אבל מבחינת הצבא, עצם זה שהם "מסכימים" להישאר במערכת בד בבד עם ועד/גנרלים למעלה ששומרים עליהם, כנראה שהם כן "טובים" יותר, עם כל הצער שבדבר.
זה כמו שטרקטוריסט עובד חברת חשמל "טובים" יותר ממקבילו במע"צ , מי שצמוד לשאלטר/תקציב ביטחון, נהנה.
כוונתי בנוגע לקרביים זה שהרוב עושה זאת משליחות ופחות בעניין של הכסף.
הלוואי וזה היה כך. השיקולים בקידום ומתן פנסיית גישור בצבא רחוקים מלהיות מקצועיים בלבד. כמו בחברת חשמל שהבאת כדוגמה.
בכל מקרה אני בעד שקיפות. הפנסיה התקציבית עברה מהעולם אז אין סיבה לבלוף של לפנסית גישור. אם אכן אנשי הקבע כה מוצלחים שישלמו להם צשכר כפול. יש לי הרגשה שזה לא המצב.

הלא קרביים לא טובים ממקבילהם באזרחות, בטח לא ברמה שתצדיק תוספת של מיליוני שח בפנסיה בגיל 42.
השאלה אם הם גרועים ממקביליהם באזרחות?
כי בלי פנסיות בגיל 42 למה להם להתפשר על שכר נמוך בהרבה ממה שהם יכולים לקבל באזרחות?

אם אתה רוצה לשמר את הטובים (או לפחות את הטובים מספיק) אתה צריך לשלם. ואם אתה לא יכול להעלות משכורות אתה מוצא דרכים אחרות לפצות אותם

השאלה אם הם גרועים ממקביליהם באזרחות?
כי בלי פנסיות בגיל 42 למה להם להתפשר על שכר נמוך בהרבה ממה שהם יכולים לקבל באזרחות?

אם אתה רוצה לשמר את הטובים (או לפחות את הטובים מספיק) אתה צריך לשלם. ואם אתה לא יכול להעלות משכורות אתה מוצא דרכים אחרות לפצות אותם
אני לא בטוח שכל או רוב אנשי הקבע מרוויחים פחות ממה שהם היו מרוויחים באזרחות והשאלה כמובן לאיזה אזרחות משווים.
[ושוב, לא מדבר על קרביים. אצלם אין מקבילה רלוונטית באזרחות]. אם תשווה לעובדי מדינה מקבילים, אז השכר שלהם לא רע ואם משקללים הטבות, אז הוא מעולה.

אבל כפי שכתבתי קודם, נניח שאתה צודק, אז הפתרון הוא לא בישראבלוף לפיו "השכר נמוך" כשרובו משולם בתשלומים החל מגיל 42.

אני לא בטוח שכל או רוב אנשי הקבע מרוויחים פחות ממה שהם היו מרוויחים באזרחות והשאלה כמובן לאיזה אזרחות משווים.
[ושוב, לא מדבר על קרביים. אצלם אין מקבילה רלוונטית באזרחות]. אם תשווה לעובדי מדינה מקבילים, אז השכר שלהם לא רע ואם משקללים הטבות, אז הוא מעולה.
אני משווה לתחום שאני מכיר - הייטק.
אדם שיוצא מיחידה טכנולוגית לאזרחות יכול אפילו להכפיל את השכר שלו.
לגבי תחומים אחרים, אני באמת פחות מתמצא.

אבל כפי שכתבתי קודם, נניח שאתה צודק, אז הפתרון הוא לא בישראבלוף לפיו "השכר נמוך" כשרובו משולם בתשלומים החל מגיל 42
מסכים.
הבעיה שלצבא כנראה יותר קשה להעלות שכר מאשר להשתמש בישראבלוף.
למה? מהמר שזה בגלל שטויות של תקנות/בירוקרטיה וכו

אדם שיוצא מיחידה טכנולוגית לאזרחות יכול אפילו להכפיל את השכר שלו.
אתה בעצם תומך בעמדתי.
אם הצבא נותן חשיפה לפרויקטים משמעותיים והכשרה כה טובה שמאפשרת הכפלת שכר, אין שום סיבה לתת פנסיה בגיל 42.
וכמובן תמיד יהיו יוצאים מהכלל שבשבילם צריך לשלם יותר, אבל כלל לפיו יוצאים לפנסיה בסביבות גיל 42 הוא שגוי.
אגב, איך השכר בקבע לעומת אנשי הייטק בשרות המדינה או אפילו מקומות ציבוריים אחרים?
למה? מהמר שזה בגלל שטויות של תקנות/בירוקרטיה וכו
ההימור שלי אחר. פשוט אין הצדקה לשלם משכורות כאלו לשכבה רחבה של אנשי קבע. יותר קל למכור לכלכלני החשכל שהם מרוויחים בערך כמו בקבע וההבדל הוא רק ב"תנאים" מאשר לספר להם שחבריהם לכיתה, הלא יותר מוכשרים מהם מרוויחים בין פי 2 לפי 3 מהם.

אתה בעצם תומך בעמדתי.
אם הצבא נותן חשיפה לפרויקטים משמעותיים והכשרה כה טובה שמאפשרת הכפלת שכר, אין שום סיבה לתת פנסיה בגיל 42.
וכמובן תמיד יהיו יוצאים מהכלל שבשבילם צריך לשלם יותר, אבל כלל לפיו יוצאים לפנסיה בסביבות גיל 42 הוא שגוי.
אז לא הבנת אותי. הקבע זה לא מה שמאפשר את הכפלת השכר באזרחות אלא מספיק אפילו הנסיון/הכשרה בחובה (וגם הידע והיכולות שאנשים באו איתם מהבית).
אני מדבר על אדם שסיים עכשיו את שירות החובה שלו ביחידה טכנולוגית ועומדות בפניו 2 אפשרויות:
א. לחתום קבע
ב. לצאת לאזרחות

באופציה א' הוא ירוויח בערך חצי מאשר באופציה ב'. מה שגורם למחסור גדול של אנשים מנוסים ביחידות הטכנולוגיות.
דרך אחת למשוך אנשים טובים להשאר בצבא זה ההבטחה של פנסיה בגיל 42. דרך אחרת זה לשלם משכורת תחרותית.
משום מה לצבא קשה להתחרות עם השוק האזרחי במשכורות אז הם מנסים "טריקים" אחרים.

ההימור שלי אחר. פשוט אין הצדקה לשלם משכורות כאלו לשכבה רחבה של אנשי קבע. יותר קל למכור לכלכלני החשכל שהם מרוויחים בערך כמו בקבע וההבדל הוא רק ב"תנאים" מאשר לספר להם שחבריהם לכיתה, הלא יותר מוכשרים מהם מרוויחים בין פי 2 לפי 3 מהם.
זאת אגב עוד בעיה בצבא - מאוד קשה לו לתת משכורת שונה לאנשים באותה דרגה שעושים עבודה שונה.
נניח רס"ל ביחידה טכנולוגית, שיכול בחוץ להרוויח סכומים מאוד גבוההים, לא יכול להרוויח הרבה יותר מרס"ל "מש"ק ממטרות" בקריה.

דרך אחת למשוך אנשים טובים להשאר בצבא זה ההבטחה של פנסיה בגיל 42. דרך אחרת זה לשלם משכורת תחרותית.
משום מה לצבא קשה להתחרות עם השוק האזרחי במשכורות אז הם מנסים "טריקים" אחרים.
מה שניסיתי להסביר כאן זה שלא מדובר בטריק אחר. זו פשוט משכורת דחויה שניתנת כך משיקולים של יח"צ.
הדוגמה שנתת על אנשים שיכולים אחרי הסדיר להרוויח כפול מאשר בצבא ובכל זאת שוקלים להשאר בצבא היא מקרה נקודתי של מיעוט מזערי מבין אנשי הקבע. ברוב המכריע של התחומים יש חשיבות לניסיון, השכר גדל עם הניסיון והגיל ושאר מאפיינים שלא קיימים אצלך, כנראה. אגב אתה בטוח שעובד עם ניסיון של צבא סדיר שווה בשוקנהעבודה כמו מי שהטבעל פרויקט של מיליונים?
באופן יותר כללי, שרות המדינה לא יכול להתחרות בשוק הפרטי מבחינת שכר ואף על פי כן מצליח למשוך אנשים מצויינים במקצועות בהם מרוויחים הרבה בשוק הפרטי. אני לא אומר שהשכר לא שיקול, אבל יש עוד שיקולים שמאפשרים להציע לאנשים פחות שכר ועדיין לקבל עובדים מצויינים.

הדוגמה שנתת על אנשים שיכולים אחרי הסדיר להרוויח כפול מאשר בצבא ובכל זאת שוקלים להשאר בצבא היא מקרה נקודתי של מיעוט מזערי מבין אנשי הקבע. ברוב המכריע של התחומים יש חשיבות לניסיון, השכר גדל עם הניסיון והגיל ושאר מאפיינים שלא קיימים אצלך, כנראה.
זה לא שאין חשיבות לנסיון. בדיוק בגלל זה הצבא כלכך מתאמץ להשאיר אצלו את האנשים עם הנסיון.
הנקודה שגם בלי הרבה נסיון (2-3 שנים בחובה) אפשר להרוויח הרבה באזרחות, ונכון שתוספת נסיון מעלה את השכר, אבל:
א. אפשר לצבור נסיון גם באזרחות.
ב. ההפרש במשכורת שנסיון נותן לדעתי קטנה יותר מההפרש במשכורת בין אזרח לחייל בתחום הזה.
באופן יותר כללי, שרות המדינה לא יכול להתחרות בשוק הפרטי מבחינת שכר ואף על פי כן מצליח למשוך אנשים מצויינים במקצועות בהם מרוויחים הרבה בשוק הפרטי. אני לא אומר שהשכר לא שיקול, אבל יש עוד שיקולים שמאפשרים להציע לאנשים פחות שכר ועדיין לקבל עובדים מצויינים.
לדעתי השאלה היא מה ההפרש.
גם באזרחות יש הבדלים בשכר בין מקומות עבודה שונים, ויש הרבה אנשים שמוכנים לקבל שכר נמוך יותר תמורת עבודה שיותר מעניינת/נוחה/מתאימה להם וכו'. באותה מידה הרבה אנשים יסכימו לעבוד בשרות המדינה גם אם המשכורת נמוכה ב10-20% מאשר בשוק הפרטי.
אבל אם ההבדל הוא פי 2, יהיו פחות אנשים שיסכימו להתפשר על השכר תמורת ה"יתרונות האחרים"

אני משער שאם צה"ל יפסיד בעתיד מהתוכנית מיליונים הממשלה תשנה את התוכנית בגלל בור בתקציב, כך שלא תרוויח את אותו הסכום. התוכנית טובה כל עוד יהיו מעט נרשמים.
צה"ל לא יכול להפסיד, כי צה"ל הוא לא גוף כלכלי שנמדד בסוף לפי "רווח".

היחידים שיכולים "להפסיד" הם או אזרחי ישראל או הפנסיונרים של צה"ל.

צה"ל לא יכול להפסיד, כי צה"ל הוא לא גוף כלכלי שנמדד בסוף לפי "רווח".

היחידים שיכולים "להפסיד" הם או אזרחי ישראל או הפנסיונרים של צה"ל.
יפסיד, כוונה שהתוכנית הזאת לא תהיה רווחית בשבילו, כל גוף העוסק בכספים אפשר לבדוק מאזן בין נכסים התחייבויות הוצאות והכנסות.

יפסיד, כוונה שהתוכנית הזאת לא תהיה רווחית בשבילו, כל גוף העוסק בכספים אפשר לבדוק מאזן בין נכסים התחייבויות הוצאות והכנסות.
זה נכון כאשר הגוף עצמו הוא זה שמודדים את הנכסים\הוצאות\התחייבויות שלו.
במקרה כאן, הצבא מתחייב לחוזה מסויים (פנסיה תקציבית, למשל) מול "עובד" שלו (חייל שנכנס לקבע לפני 2004) על חשבון גוף אחר (תקציב המדינה, שחלקה מגיע ממיסים על אזרחים אחרים, שאמנם מקבלים שירות של "ביטחון" מהצבא, אבל אני די בטוח שלא היו "זורמים" עם המחשבה שכדי לשלם את המשכורות שם, עכשיו הם נדרשים לשלם יותר מיסים, או שמקצצים להם בתקציב החינוך של הילדים שלהם...).

אף אחד לא הציע תכנית כזאת לאנשי קבע שאני מכיר
בשום שלב לא אמרתי שזה רלוונטי לכל אנשי הקבע.

אתה צריך לדבר עם נשים שנכנסו לקבע לפני 2004, יצאו לחופשת לידה (או לימודים) ואחרי כן חל"ת, ואז חזרו לשירות.

תחזור אלי אח"כ.

מסתבר שהנושא הזה מוסדר באופן מאד פשוט.
הנה, כאן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ו רוצה לשמוע את דעתכם לגבי תיק ההשקעות שוק ההון 28
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 5
C איך לציין לבנק שאני רוצה להעביר רק *חלק* מהניירות לבית ההשקעות? שוק ההון 11
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
א מפתחת Backend - רוצה להתמקצע בבינה מלאכותית התפתחות אישית 5
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
AlexNOSAM רוצה ללמוד פרסום, מכירות ו/או שיווק התפתחות אישית 0
H אשתי רוצה ללמוד קורס בהייטק. התפתחות אישית 24
D רוצה להתגרש אוף טופיק 18
N רוצה להחכים יומני מסע אישיים 8
E אני רוצה לעשות ללוות צלמים באופן עסקי ולא יודע איך לתמחר את זה. אשמח לעזרה אוף טופיק 2
ח רוצה לטוס בפעם הראשונה לחו"ל אוף טופיק 14
c881 סגן שר הבריאות רוצה לראות רופאים חרדים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 48
GeraltOfHaifa אני רוצה להעשיר את העברית שלי - איך עושים זאת? התפתחות אישית 23
הoוליד חייל משוחרר | בן 23 רוצה להבין יותר בכסף יומני מסע אישיים 20
D רוצה ללמוד על עסקים התפתחות אישית 2
ס משרת סטודנט בתוכנה - תחום ממש לא מעניין שאני לא רוצה להמשיך בו. מה עושים? התפתחות אישית 7
גימפל רוצה להשקיע בS&P 500 לעשות את זה דרך קופת גמל להשקעה, או דרך מסחר עצמאי בבורסה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
ה רוצה להעביר את הקרן השתלמות, קופת הגמל, והפנסיה מאלטשולר, למקום אחר למסלול עוקב מדד s&p. בסלייס יש מסלול כזה עם דמי ניהול 0.3 אבל הבנתי שלא ככ מומלץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
T אני רוצה ללמוד לצייר התפתחות אישית 1
A אני רוצה לשלם אחת לחודש משכורת לפרילנס בחו"ל. איך הכי כדאי? צרכנות פיננסית 0
YoniLevy הצעד הראשון: בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 21
YoniLevy בגיל 18 נזכרתי שאני רוצה מלא כסף יומני מסע אישיים 32
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
V רוצה לפתוח חשבון מסחר עצמאי אבל בית ההשקעות דורש ממני לשלוח לו צילום של תעודת זהות כולל תאריך הנפקה דרך האתר שלהם צרכנות פיננסית 8
E לקוח לא רוצה לשלם את מלוא הסכום כי טוען שכמה תמונות לא יצאו טוב. מה לעשות? אוף טופיק 22
M חברה שלי רוצה להשקיע 15 אלף ש"ח לטווח ארןך שוק ההון 10
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
אני חדש סליחה אם זה שייך לנדלן, רק רוצה להבין. כשאני שוכר דירה, חובה לשלם ארנונה ודמי וועד? אוף טופיק 1
I אלטרנטיבה לכרטיס אשראי ללא עמלות (בדומה ל "כזה אני רוצה") לבעלי דיירקט צרכנות פיננסית 7
G לא רוצה לקחת משכנתא מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 26
E רוצה להעביר 70 אלף שקל לקופות גמל להשקעה. כדאי בתקופה הזו ומה הדמי ניהול? שוק ההון 61
ד בעיית "אני רוצה להביא את המכה" התפתחות אישית 147
ש רוצה להתנתק, מה ההבדל בין הפסקת שירות/ניתוק/סיום? צרכנות פיננסית 11
W שוהה בארה"ב בתפקיד בכיר, רוצה ללמוד ניהול בפתוחה במקביל התפתחות אישית 8
חתול לילה עצרו אותי אני רוצה לתזמן (מניות הבנקים) שוק ההון 35
Godfather הבנק יכול להשוות תנאים (כשהוא רוצה) שוק ההון 15
G איפה כדאי לי לסחור אם אני רוצה להשקיע בעיקר לטווח ארוך? שוק ההון 8
ה רוצה לפתוח עוסק פטור- ולהיעזר באיש משפחה.מותר? צרכנות פיננסית 2
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
ה בן 21- רוצה להיות חוקר. רק הייטקיסטים יכולים לשרוד במדינה? יומני מסע אישיים 143
O רוצה פאסיבי סולידי אבל יש בלוצ'יפ ברווח שוק ההון 11
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
פ אם משקיע תאורטי רוצה לקנות קרנות סל של נפט וגם של שווקים מתעוררים, בנטרול מטח, איך יעשה זאת? שוק ההון 34
T רוצה לוודא הבנה: באיזו בורסה ובאיזה מטבע לקנות ETF? צרכנות פיננסית 11
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
ב רוצה להשקיע (גר באירופה) שוק ההון 18
D רוצה ליצור עמוד בויקי לגבי מיסוי דיבידנדים - אשמח להערות ותיקונים מיסים 24

נושאים דומים

Back
למעלה