קרן השתלמות בחוזה עבודה בהייטק - הפרשה מעל תקרת הפטור

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
926
אני אולי מתחיל לעבוד במקום מסויים, ורוצה שמקום העבודה יפריש לי לקרן ההשתלמות על כל השכר לקה"ש. (חשוב לציין שלא ביקשתי את זה עדיין, שלחו לי חוזה לעבור עליו לפני שיחה לגביו)

אכן רשום בחוזה שמדובר באחוזים מהשכר ולא מחלקו (בחוזה רשום שיופרש מהשכר 7.5% ע"י המעסיק ו2.5% על ידי) ובגלל שהשכר הוא גבוה אז אכן זה אומר שיופרש לי כסף לקה"ש מעל תקרת הפטור של מס הכנסה.
עד כאן הכל בסדר.

אבל בהמשך הסעיף בחוזה רשום:
the Company's and the employee's contributions to the Fund shall in no event be above the amount that is tax-exempt under applicable law.

אז בעצם אני מסיק שלפי זה, שיופרש רק עד תקרת הפטור לקה"ש, כלומר כ16K לחודש (מעסיק + עובד), אני צודק?.
אם כן, מה המשמעות של הפרשה לקה"ש על כל השכר, אם גם ככה בחוזה מגבילים את ההפרשה עד תקרת הפטור? זה אומר שבתכלס בפועל יופרש לי רק על חלק מהשכר (בגלל התקרה של הפטור)?.

האם בשוק ההייטק כיום נהוג לבקש הפרשה מעל הפטור כך שאכן ירד 7.5%+2.5% מכלל השכר באמת?

אני מרגיש שאני מפספס משהו.

שאלות "בונוס": אחרי כמה זמן נהוג להתחיל להפריש לקה"ש מרגע תחילת העבודה? והאם זה משנה אם יש לי כבר קה"ש מעבודה קודמת, כלומר האם נהוג לבקש שיפרישו מהיום הראשון במקרה כזה? (גם ככה נהוג להפריש רטרואקטיבית)

תודה לעוזרים.

נערך לאחרונה ב:

Oringa

משתמש ותיק
דירוג
1,364
1. אין נוהל קבוע בנושא הזה. אני מכיר חברות שמפרישות על כל הסכום, וכאלה שלא מתפשרות על הפרשה עד התקרה.
2. מהניסוח אני מבין שאת החלק שלא מופרש לך לקרן השתלמות אתה אמור לקבל לברוטו - הייתי מוודא עם המעסיק שלך.
3. תלוי במעסיק. אין קשר לרציפות ההפקדה.

MarketTimer

משתמש ותיק
דירוג
739
הניסוח אומר שההפרשה עד התקרה, ואת לא מקבל את שאר הכסף.
אתה יכול לבדוק שיפרישו מהכל, זה שקול לזה שפשוט תבקש משכורת יותר גבוהה. לחלק מהמעסיקים יהיה יותר קל לתת לך משכורת יותר גבוהה כי מדיניות קרן ההשתלמות אחידה לכולם והם לא רוצים לעורר גלים אצל שאר העובדים בגלל עובד אחד שאולי ידבר.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
13,333
אני אולי מתחיל לעבוד במקום מסויים
בהצלחה.
ורוצה שמקום העבודה יפריש לי לקרן ההשתלמות על כל השכר לקה"ש. (חשוב לציין שלא ביקשתי את זה עדיין, שלחו לי חוזה לעבור עליו לפני שיחה לגביו)
זה יפה שאתה רוצה, אבל אם מקום העבודה מפריש לכל העובדים רק עד התקרה אז אין סיכוי שיעשו משהו שונה רק עבורך (אלא אם כן זה מקום מאוד מאוד קטן של פחות מ10 עובדים, וגם אז לא סביר שתצליח לשנות).
הרבה יותר קל למעסיק פשוט להגדיל לך את הברוטו מאשר לשנות משהו כמו תקרת הפרשה לקה"ש.
אז בעצם אני מסיק שלפי זה, שיופרש רק עד תקרת הפטור לקה"ש, כלומר כ16K לחודש (מעסיק + עובד), אני צודק?.
גם אני מבין מזה שההפרשה היא עד התקרה, כלומר הפרשה על שכר של 15,712. שזה אומר הפרשה חודשית של 1178 ש"ח מעסיק + 393 ש"ח עובד.
אם כן, מה המשמעות של הפרשה לקה"ש על כל השכר, אם גם ככה בחוזה מגבילים את ההפרשה עד תקרת הפטור?
אמרו לך שההפרשה לקה"ש היא על כל השכר? מופיע משהו כזה בחוזה?
כי אם לא, אז מאוד סביר שההפרשה היא רק עד התקרה וזהו.
האם בשוק ההייטק כיום נהוג לבקש הפרשה מעל הפטור כך שאכן ירד 7.5%+2.5% מכלל השכר באמת?
כמו שאמרתי, אין הרבה מה לבקש כי אין הרבה סיכוי שישנו נוהל כזה רק בגלל שביקשת.
ממה שאני מכיר, אכן ברוב הגדול של ההיטק נהוג להפריש קה"ש. חלק מהמקומות מפרישים עד התקרה בלבד וחלק מפרישים על כל השכר.
שאלות "בונוס": אחרי כמה זמן נהוג להתחיל להפריש לקה"ש מרגע תחילת העבודה?
ממה שאני מכיר רוב החברות מפרישות מהיום הראשון (בין אם ממש מהיום הראשון או רטרואקטיבית מהיום הראשון אחרי כמה חודשי עבודה).
והאם זה משנה אם יש לי כבר קה"ש מעבודה קודמת
לא, אין משמעות.

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
7,445
איזה יתרון יש להפרשה לקרן השתלמות מעל תקרת הפטור, על פני קבלת הכסף לנטו?

Oringa

משתמש ותיק
דירוג
1,364
חיסכון כפוי, ניהול ב-IRA ודחיית תשלום מס רווחי הון, קבלת הלוואות בתנאים טובים על חשבון קרן ההשתלמות (במידה ולא מנוהלת ב-IRA, כמובן).

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
926
תודה :)

הרבה יותר קל למעסיק פשוט להגדיל לך את הברוטו מאשר לשנות משהו כמו תקרת הפרשה לקה"ש.
האם הקושי הזה גם תקף למתיי מתחילים להפריש לקה"ש?.
נתנו לי הצעה של החל מ12 חודשי עבודה, ולא צוין דבר על תשלום רטרואקטיבי, זה נראה לי מאוד מוגזם בהשוואה להצעות עבודה אחרות

אמרו לך שההפרשה לקה"ש היא על כל השכר? מופיע משהו כזה בחוזה?
פשוט יש בחוזה הפרדה בין שכר בסיס לשכר על שעות נוספות -global compensation (מה שיש בכל חברה בעצם)...והגדירו את השכר בסיס + שכר נוסף כ"שכר"
ובסעיף על הקה"ש רשום שההפרשה היא על השכר..אז מזה אני מסיק שמדובר על כל השכר (בסיס + שעות נוספות)....מצד שני, יכול להיות שע"פ חוק שכר על שעות נוספות לא נחשב כשכר להפרשה לקה"ש?

האזרח הקטן

משתמש בכיר
דירוג
7,445
עדיף להעלות את כל השאלות הלא ברורות ישירות מול המגייס/ת, אם יש סעיפים בחוזה שניתנים לפרשנות עדיף שתדע מה הכוונה ולא תנחש איזה סעיף גובר.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
13,333
האם הקושי הזה גם תקף למתיי מתחילים להפריש לקה"ש?.
נתנו לי הצעה של החל מ12 חודשי עבודה, ולא צוין דבר על תשלום רטרואקטיבי, זה נראה לי מאוד מוגזם בהשוואה להצעות עבודה אחרות
זה אכן פחות נפוץ.
לא יודע אם תצליח לשנות, אבל זה כנראה יותר קל מאשר לשנות את תקרת ההפרשה.
פשוט יש בחוזה הפרדה בין שכר בסיס לשכר על שעות נוספות -global compensation (מה שיש בכל חברה בעצם)...והגדירו את השכר בסיס + שכר נוסף כ"שכר"
ובסעיף על הקה"ש רשום שההפרשה היא על השכר..אז מזה אני מסיק שמדובר על כל השכר (בסיס + שעות נוספות)....מצד שני, יכול להיות שע"פ חוק שכר על שעות נוספות לא נחשב כשכר להפרשה לקה"ש?
הסיבה להגדרה הזאת היא בעיקר עבור הפרשות לפנסיה. בגדול על שעות נוספות אין בכלל הפרשות סוציאליות, ובחברות הייטק בגלל שההפרדה היא סתם מלאכותית רשום שהשכר כולל נוספות הוא השכר לסוציאליות.
בהקשר לקה"ש זה משפיע בעיקר על אנשים ששכר הבסיס שלהם הוא מתחת לתקרה, אז הכניסו את זה לחוזה באופן כללי.
זה לא אומר שמפרישים לך לקה"ש על 100% מהשכר גם מעל התקרה אלא שמפרישים על 100% מהשכר רק עד התקרה.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
13,333
אין (מעבר ליתרון פסיכולוגי).
אבל יש יתרון לקבל את הכסף הזה (בין אם לקה"ש או לעו"ש) על פני לא לקבל אותו בכלל.

ירח אפל

משתמש ותיק
דירוג
651
אכן על פי החוק שעות נוספות לא נכללות בחלק הפטור.
כלומר אם המעסיק יפריש עליהן לקרן השתלמות, אתה תשלם מס הכנסה וביטוח לאומי על שווי ההפרשה הזו, גם אם לא הגעת לתקרת ההפרשה המותרת.

Lamur

משתמש ותיק
דירוג
487
זה יפה שאתה רוצה, אבל אם מקום העבודה מפריש לכל העובדים רק עד התקרה אז אין סיכוי שיעשו משהו שונה רק עבורך (אלא אם כן זה מקום מאוד מאוד קטן של פחות מ10 עובדים, וגם אז לא סביר שתצליח לשנות).
לא נכון. מכירה מקרים כאלו ביותר ממקום עבודה אחד כולל הנוכחי שלי.

roneng

משתמש בכיר
דירוג
13,333
לא נכון. מכירה מקרים כאלו ביותר ממקום עבודה אחד כולל הנוכחי שלי.
מקומות עבודה בהיטק שמפרישים עד התקרה לחלק מהעובדים ועל כל השכר לעובדים אחרים?
כאשר כולם בתפקידים דומים?

נשמע לי מאוד מוזר

Lamur

משתמש ותיק
דירוג
487
מקומות עבודה בהיטק שמפרישים עד התקרה לחלק מהעובדים ועל כל השכר לעובדים אחרים?
כאשר כולם בתפקידים דומים?

נשמע לי מאוד מוזר
אכן כן.
ידיד שלי ביקש לפני כמה שנים במקום עבודה קודם שהיינו בו ואישרו לו.
אני ביקשתי במקום הנוכחי, לא עשו יותר מידי פרצופים רק ביקשו שלא אפרסם...
מאמינה שזה קורה יותר ממה שחושבים

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
19,419
אני אולי מתחיל לעבוד במקום מסויים, ורוצה שמקום העבודה יפריש לי לקרן ההשתלמות על כל השכר לקה"ש. (חשוב לציין שלא ביקשתי את זה עדיין, שלחו לי חוזה לעבור עליו לפני שיחה לגביו)

אכן רשום בחוזה שמדובר באחוזים מהשכר ולא מחלקו (בחוזה רשום שיופרש מהשכר 7.5% ע"י המעסיק ו2.5% על ידי) ובגלל שהשכר הוא גבוה אז אכן זה אומר שיופרש לי כסף לקה"ש מעל תקרת הפטור של מס הכנסה.
עד כאן הכל בסדר.

אבל בהמשך הסעיף בחוזה רשום:

אם כן, מה המשמעות של הפרשה לקה"ש על כל השכר, אם גם ככה בחוזה מגבילים את ההפרשה עד תקרת הפטור? זה אומר שבתכלס בפועל יופרש לי רק על חלק מהשכר (בגלל התקרה של הפטור)?.

אני מרגיש שאני מפספס משהו.

שאלות "בונוס": אחרי כמה זמן נהוג להתחיל להפריש לקה"ש מרגע תחילת העבודה? והאם זה משנה אם יש לי כבר קה"ש מעבודה קודמת, כלומר האם נהוג לבקש שיפרישו מהיום הראשון במקרה כזה? (גם ככה נהוג להפריש רטרואקטיבית)

תודה לעוזרים.
בהצלחה.
הקטע באנגלית שהבאת כנראה מסייג / מבהיר הוראות קודמות ולא עומד בפני עצמו בהתייחס לגובה ההפרשה.
חבל להיכנס לפרשנויות. פשוט תשאל.
אם אתה משקיע פסיבי שלא עושה הרבה פעולות ולא צריך שיכפו עליך את החסכון של הסכום שמעל התקרה, אז אכן אתה אדיש אם הכסף הזה ייכנס לקה"ש או לשכר ברוטו.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R סגירת הלוואה לכל מטרה בעזרת הלוואה כנגד קרן השתלמות . פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
D קרן כספית במקום קרן השתלמות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
G שליפת מידע עבור קרן השתלמות תשואה שנתית - דרך api או קובץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ קרן השתלמות מחקה מדד - חשיפה למטח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ ניוד קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ג ניהול קרן פנסיה וקרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
R קרן השתלמות - מסלול ״בטוח״ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
A פתיחת קרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
א קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
flower קרן השתלמות - מנורה מבטחים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
ל קרן השתלמות של אזרח ארהב פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
F קרן השתלמות וקרן פנסיה לעצמאי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T קרן השתלמות עוקבת ביטקוין? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N קרן השתלמות כפולה - עצמאי ושכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
O קרן השתלמות IRA מינימום פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
R דילמה בנוגע להלוואה כנגד קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
T מחשבון - קרן השתלמות מול תיק ממוסה שוק ההון 2
M מעבר קרן השתלמות כתושב חוץ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
N קרן השתלמות - האם לשקול מסלול כללי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ל קרן השתלמות מול השקעה בבורסה שוק ההון 8
C איפה הכי משתלם וכדאי לקחת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T קרן השתלמות מנוהלת VS פיזור גדול יותר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
א קרן השתלמות- אפשר למשוך רק את החלק שמעל התיקרה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
M לפדות קרן השתלמות ולהשקיע את הסכום בשוק ההון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 53
M קרן השתלמות לעוסק פטור - מה קורה שאני סוגר את העסק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D קרן השתלמות עם תשואה שלילית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
stamEhad הטבות מס ו"קומבינות אפשריות" בפתיחת קרן השתלמות לעצמאים שהוא גם שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
T קרן השתלמות - דמי ניהול או מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
ו שאלות לגבי קרן השתלמות IRA לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
A אזרח ארה"ב - PFIC בהקשר קרן השתלמות מיסים 9
ד הלוואה מקרן השתלמות\קרן פנסיה - לעבור ממיטב למוסד אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
I קרן השתלמות מחקה סנופי -הפרידה מאלטשולר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 46
C אין קרן השתלמות Ira במעמד עצמאי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
deussex פתיחת עוסק פטור שאינו עומד בתנאי ביטוח לאומי, בשביל קרן השתלמות נוספת + הוצאות מוכרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 56
C קרן השתלמות מעמד עצמאי לחברי קיבוצים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
J העאלה בשכר VS קרן השתלמות . התפתחות אישית 15
R פתיחת קרן השתלמות כעצמאי לאדם שכיר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
נ פדיון חלקי קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
א מי נותן הלוואה כנגד קרן השתלמות בתנאים טובים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
מ מעבר עבודה - קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
M קרן השתלמות וקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
A אופן בחירת גוף מנהל לקופת פנסיה/קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
ש התלבטות בין העלאה בשכר לבין פתיחת קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
B קרן השתלמות - IRA בדמי ניהול של 0.35% או עוקב S&P ב-0.18% + קופת גמל מול פנסיה משלימה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
א מיסים עבור קרן השתלמות וקופות גמל להשקעה לאזרח ארה"ב מיסים 11
I שקלול קרן השתלמות וקופת גמל בתיק שוקולד מריר שוק ההון 1
לאץ' החזר הלוואה על חשבון קרן השתלמות שוק ההון 22
D קרן השתלמות ממונפת של אלטשולרר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
T ניוד חלקי של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
ע קרן השתלמות S&P 500 - שאלות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11

נושאים דומים

למעלה