• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פרישה מוקדמת-עזרה לחדשה באתר :)

אנונימית

משתמש סולידי
דירוג
21
היי ,

אני חדשה באתר ומאד נהנית לקרוא את הנושאים שעולים לדיון כאן.
אני אשמח לעזרה מחברי הפורום לגבי הדרך לפרישה מוקדמת משום שלא בטוח שאני מבינה אותה נכון.

בהנחה שאני משתכרת 15000 ברוטו , כ- 11000 בנטו , כאשר הוצאות המחיה החודשיות שלי הן כ- 6500 ש"ח- כיצד מחושב אחוז החיסכון בהנחה שבקרן ההשתלמות מופקדים מדי חודש- 10% שהם 1500 ₪-
האם- 11000 פחות 6500 = 4500 ועוד חלק קרן ההשתלמות בסך 1500 - 6000 לחלק ל- 11000 = 54% ?
או שמא עליי להוסיף את מרכיב קרן ההשתלמות גם להכנסות ואז החישוב יהיה 6000 לחלק ל- 12500 ? 48% ?

מה החישוב הנכון והאם יש עוד מרכיבים שצריך לקחת בחשבון בחישוב אחוז החיסכון ? שכן לפי מה שקראתי כאן אין להתחשב בכספים שמופקדים לפנסיה כי אילו יהיו זמינים רק בגיל פרישה.

בנוסף, לפיכלל ה- 3% , כדי להגיע לעצמאות כלכלית עליי לחסוך 300 כפול 6500 = 1950000 ש"ח.
בהנחה שאני חוסכת 6000 בחודש (אם לקחת את הקרן השתלמוות בחשבון) עליי לעבוד עוד- 27 שנים ? (195000 לחלק 6000 כפול 12) - האם החישובים שלי נכונים ?

איך ממשיכים מכאן ? נניח והגעתם ליעד החיסכון -איך ממשיכים מכאן ? בונים תיק השקעות ומושכים ממנו 3% בכל חודש ?

מה לגבי אנשים שמרניים כמוני שיש להם ידע בשוק המניות אולם מבחינת האישיות הם שונאי סיכונים ?

אשמח לשמוע תשובתכם לשאלות שלי.

תודה.

@אנונימית ברוכה הבאה!

חישובים כאלו ואחרים עושים לצורך מטרה מסוימת, אז אני אתחיל ממנה - כלומר מהסוף.

בנוסף, לפיכלל ה- 3% , כדי להגיע לעצמאות כלכלית
יש כלל אצבע גס של הנחת תשואה של 4% על התיק - שדורש בעצם תיק שהוא 300 כפול ההוצאה החודשית כדי (בסבירות גבוהה היסטורית) לממן את הוצאות המחיה. אפשר גם להחמיר בהנחות (כלומר להגדיל את שולי הבטחון, ולחסוך לשם כך תקופה ארוכה יותר) ולהניח תשואה נמוכה יותר (נגיד - הנחה של 3% תשואה תדרוש חיסכון סכום של 400 כפול עלות המחייה החודשית).

לפי מה שקראתי כאן אין להתחשב בכספים שמופקדים לפנסיה
כספי הפנסיה זמינים מגיל 60 (הגיל המוקדם ממנו אפשר לקבל קצבה).
דעתי האישית - אני חושב שזה כסף לכל דבר ואני כולל אותו בחישובים שלי. המגבלה של הזמינות המאוחרת יותר שלו אפשר לפתור ע"י כך שעל הכספים הנזילים מסתמכים (בתור "גישור") עד גיל 60 ומשם אפשר לבנות גם על כספי הפנסיה/גמל.
גישה אחרת שיש מי שנוקט בה הוא להתייחס לכספים הפנסיוניים רק כמרווח בטחון / בונוס (כי הוא מוגבל ע"י כל מיני רגולציות של המדינה ו-"מי יודע מה יקרה איתו"), ולכוון לעצמאות כלכלית רק על סמך הכספים הנזילים.

ועכשיו אפשר לחזור לחישוב עצמו -
* הוצאת המחיה שציינת היא 6500. (אם כי, כשמכוונים לעצמאות כלכלית, לטווח הארוך - צריך לשקול את האפשרות של שינויים עתידיים באורח החיים שיכולים גם להעלות את ההוצאה).
* אם מסתמכים לחישובי הפרישה גם על הכספים הפנסיוניים - אז ההכנסה שלך היא השכר נטו + הפקדות לקרן השתלמות + הפקדות לגמל/פנסיה
* אם מחמירים ומסתמכים רק על כספי קרן ההשתלמות (שהם נזילים יותר מגמל/פנסיה) - אז בהתאם ההכנסה היא שכר נטו + הפקדות לקרן השתלמות
* פחות לצורך הפרישה, אלא יותר להערכת ההתנהלות הפיננסית היומיומית, אפשר גם לחשב את אחוז החיסכון רק במונחים של הוצאות חלקי שכר נטו (שזה מה שנזיל ב"יומיום")

בהנחה שאני חוסכת 6000 בחודש (אם לקחת את הקרן השתלמוות בחשבון) עליי לעבוד עוד- 27 שנים ?
את מפספסת פה נקודה מהותית (שיש לה גם התייחסות בבלוג) - החיסכון אינו "לינארי" שכן אינו יושב בחוסר מעש בתיק. במידה והסכום הנחסך מושקע בשוק ההון הוא עובד עבורך, צובר תשואה משנה לשנה (גדל באופן אקספוננציאלי) מה שמקצר משמעותית את תקופת החיסכון הנדרשת.

אולם מבחינת האישיות הם שונאי סיכונים ?
הנחות התשואה שציינתי קודם (4% בשנה נגיד), כמו גם הצמיחה בתיק בתקופת החיסכון אכן דורשים לקיחת רמת סיכון מסוימת על מנת להשיג את התשואה.
אם הכסף אינו מושקע ועובד עבורך - הוא גם צומח לאט יותר ובתקופה הפרישה אפשר לחיות ממנו רק ע"י הקטנת הקרן במקום לחיות מהרווחים שלה.

החלופה ללקיחת סיכון מסוים בהשקעה באפיקים מניבים כמו מניות היא פשוט סיכון מסוג אחר - העובדה שגדילת סכום החיסכון שתהיה איטית מאוד, והסיכון שהוא לא יניב רווחים מספיקים כדי לממן את הוצאות המחיה במידה ותרצי לפרוש. כלומר הימנעות מוחלטת מסיכון אחד רק מסיטה אותך לסיכון מסוג אחר. האיזון בין השניים הוא אכן החלטה שצריך לקבל בהתאם להעדפות האישיות שלך - אבל להימנע מסיכון כלשהו אי אפשר.

ניח והגעתם ליעד החיסכון -איך ממשיכים מכאן ?
זו גם נקודה שנדונה בכמה שרשורים בפורום שמדברים על הגעה לעצמאות כלכלית - ממליץ לך לקרוא.
זה בעצם לשאול את עצמך - מה היית רוצה לעשות בחיים אם לא היית חייבת לעבוד? התשובות מגוונות מאוד...

השאלות שהעלת פה נדונו בהיבטים שונים בהרחבה גם בבלוג עצמו וגם בדיונים רבים פה בפורום - בהחלט כדאי לעבור עליהם ולראות את התשובות של אנשים שונים וגישותיהם.

ברוכה הבאה לפורום!

האם- 11000 פחות 6500 = 4500 ועוד חלק קרן ההשתלמות בסך 1500 - 6000 לחלק ל- 11000 = 54% ?
זה, לדעתי גם כספי פנסיה נכנסים לחישוב. זה עדיין סכום לא מבוטל שיהיה זמין לך, אז אין סיבה לחסוך בחשבונות מחוץ לפנסיה את כל הסכום שתצטרכי עד סוף חייך.

בהנחה שאני חוסכת 6000 בחודש (אם לקחת את הקרן השתלמוות בחשבון) עליי לעבוד עוד- 27 שנים ? (195000 לחלק 6000 כפול 12) - האם החישובים שלי נכונים ?
לא. את שוכחת תשואה.
עם אקסל את יכולה לחשב את זה כך:
קוד:
=nper(0.07/12,-6000,-0,1950000)/12
הגורם הראשון הוא הריבית השנתית שאת תניחי (אני מניח 7% בחישובים שלי) ולחלק ל-12 כי צריך ריבית חודשית (והמהדרין יעשו שורש 12 של 1+ הריבית)
הגורם השני הוא החישסכון החודשי עם סימן מינוס, למה מינוס? ככה אקסל אוהב
הגורם השלישי הוא החיסכון הנוכחי שלך במינוס, היות ואת רק מתחילה שמתי שם 0.
הגורם הרביעי הוא היעד שלך (בפלוס).
בסוף מחלקים ב-12 כי את התוצאה הוא מחזיר בחודשים.

בהנחה של 7% יוצא לך קצת יותר מ-15 שנים (וזה הקסם של ריבית דריבית - מ-27 ירדת ל-15).
בהנחה של 5% - קצת יותר מ-17 שנים.
בהנחה של 6% - קצת יותר מ-16 שנים.

בנוסף, לפיכלל ה- 3% , כדי להגיע לעצמאות כלכלית עליי לחסוך 300 כפול 6500 = 1950000 ש"ח.
לפי כלל 3% את צריכה לחסוך פי 400 שהם 2,600,000 ש"ח. זה יוסיף לך עוד 3 שנים לזמן העבודה ביחס לזמנים שציינתי לעיל.

איך ממשיכים מכאן ? נניח והגעתם ליעד החיסכון -איך ממשיכים מכאן ? בונים תיק השקעות ומושכים ממנו 3% בכל חודש ?
את תיק ההשקעות רצוי שתבני מהיום הראשון, הוא יעזור לך לצמצם את השנים מ-27 ל-15 כפי שציינתי.
אם באמת תחכי עד שתגיעי ליעד כדי להרכיב תיק השקעות באמת יקח לך 27 שנים.
ד.א ה-3% שמושכים הוא בשנה לא בחודש.

מה לגבי אנשים שמרניים כמוני שיש להם ידע בשוק המניות אולם מבחינת האישיות הם שונאי סיכונים ?
אם כך תצטרכי לחסוך הרבה יותר מפי 400 מההוצאות החודשיות.
אבל הרבה פעמים מניסיון החשש מסיכונים נובע מבורות (סליחה על הביטוי). ככל שתלמדי יותר על השקעות ועל התהליכים בשוק ההון (וזה לא כל כך קשה) הביטחון שלך יעלה ותוכלי להרכיב תיק שמתאים לרמת הסיכון שלך. עם זאת, עם פחות מ-40-50% מניות קשה לי לראות תיק השקעות ששורד לשנים ארוכות.

בלי להשקיע ו"לסכן" את הכסף גם 27 שנים לא יספיקו לך, יש אינפלציה שכל הזמן תאכל לך את הכסף. תחשבי על כל מי שחסך לירות לפני 40 שנה, היום הן לא שוות כלום.

מי שמפחד משוק ההון יכול להשקיע בנדל''ן, זה בערך מסוכן באותה מידה אבל לא מרגישים את זה כי אין טיקר של מחיר מול העיניים.
לא ממליץ ולא מייעץ (בטח לא על נדל''ן)

@Yevgeny ו- @FIYaacov , אני רוצה לומר באופן אישי כל הכבוד לכם.
תותחים.
אלו 2 תשובות מעולות, מפורטות, מושקעות, מסבירות פנים, ברורות, פשוטות להבנה ופשוט כיפיות לקריאה.
אפילו שאני יודע את רוב רובו של הכתוב באופן די מעשי, כשיוצא לי להיתקל בתשובות שכאלו ובעזרה לזולת שכזו אני פשוט עומד ומשתאה, ומתפלא מאיפה הסבלנות לכתוב ולשתף ולהסביר והרצון המדהים הזה לעזור ולתווך ביניכם לבין הידע שרכשתם...
תשובה ברמה של מומחים. פשוט כל הכבוד.
תודה רבה, נהנתי לקרוא וללמוד עוד ועוד. פשוט מפליא לגלות שיש אנשים כמוכם, בחיי. בלי טיפת ציניות.

אני חדשה באתר ומאד נהנית לקרוא את הנושאים שעולים לדיון כאן.
ברוכה הבאה :)
ענו לך בצורה הכי טובה שאפשר לפניי.
מציע לך מאוד, ובכל לשון של המלצה, לקרוא ולהתעניין ולהוסיף בסיס ידע בבלוג המצויין של המתורגמן הפיננסי, בלוג שאני עוקב אחריו ומוסיף המון המון לידע הנרכש פה.
מבטיח לך שיהיה לך שווה לבקר שם.

@אנונימית ברוכה הבאה!

תודה יבגני על התשובה המפורטת !

יש כלל אצבע גס של הנחת תשואה של 4% על התיק - שדורש בעצם תיק שהוא 300 כפול ההוצאה החודשית כדי (בסבירות גבוהה היסטורית) לממן את הוצאות המחיה. אפשר גם להחמיר בהנחות (כלומר להגדיל את שולי הבטחון, ולחסוך לשם כך תקופה ארוכה יותר) ולהניח תשואה נמוכה יותר (נגיד - הנחה של 3% תשואה תדרוש חיסכון סכום של 400 כפול עלות המחייה החודשית).

מדוע הנחת תשואה של 4% תדרוש תיק שהוא 300 כפול ההוצאה החודשית ? איך למעשה הגיעו למספר הזה ?

דעתי האישית - אני חושב שזה כסף לכל דבר ואני כולל אותו בחישובים שלי. המגבלה של הזמינות המאוחרת יותר שלו אפשר לפתור ע"י כך שעל הכספים הנזילים מסתמכים (בתור "גישור") עד גיל 60 ומשם אפשר לבנות גם על כספי הפנסיה/גמל.
גישה אחרת שיש מי שנוקט בה הוא להתייחס לכספים הפנסיוניים רק כמרווח בטחון / בונוס (כי הוא מוגבל ע"י כל מיני רגולציות של המדינה ו-"מי יודע מה יקרה איתו"), ולכוון לעצמאות כלכלית רק על סמך הכספים הנזילים.

* הוצאת המחיה שציינת היא 6500. (אם כי, כשמכוונים לעצמאות כלכלית, לטווח הארוך - צריך לשקול את האפשרות של שינויים עתידיים באורח החיים שיכולים גם להעלות את ההוצאה).
* אם מסתמכים לחישובי הפרישה גם על הכספים הפנסיוניים - אז ההכנסה שלך היא השכר נטו + הפקדות לקרן השתלמות + הפקדות לגמל/פנסיה

זאת אומרת שסה"כ ההכנסה היא - 11000 + 1500 + 2000 הפקדות פנסיה סהכ 14500 . והחיסכון הוא 4500 ועוד 1500 ועוד 2000 ככה שאחוז החיסכון פה יוצא 8000/14500 ? 55%.
* אם מחמירים ומסתמכים רק על כספי קרן ההשתלמות (שהם נזילים יותר מגמל/פנסיה) - אז בהתאם ההכנסה היא שכר נטו + הפקדות לקרן השתלמות

ולפי הגישה הזו היחס הוא 6000/13500 ? 44%
* פחות לצורך הפרישה, אלא יותר להערכת ההתנהלות הפיננסית היומיומית, אפשר גם לחשב את אחוז החיסכון רק במונחים של הוצאות חלקי שכר נטו (שזה מה שנזיל ב"יומיום")

את מפספסת פה נקודה מהותית (שיש לה גם התייחסות בבלוג) - החיסכון אינו "לינארי" שכן אינו יושב בחוסר מעש בתיק. במידה והסכום הנחסך מושקע בשוק ההון הוא עובד עבורך, צובר תשואה משנה לשנה (גדל באופן אקספוננציאלי) מה שמקצר משמעותית את תקופת החיסכון הנדרשת.

הנחות התשואה שציינתי קודם (4% בשנה נגיד), כמו גם הצמיחה בתיק בתקופת החיסכון אכן דורשים לקיחת רמת סיכון מסוימת על מנת להשיג את התשואה.
אם הכסף אינו מושקע ועובד עבורך - הוא גם צומח לאט יותר ובתקופה הפרישה אפשר לחיות ממנו רק ע"י הקטנת הקרן במקום לחיות מהרווחים שלה.

החלופה ללקיחת סיכון מסוים בהשקעה באפיקים מניבים כמו מניות היא פשוט סיכון מסוג אחר - העובדה שגדילת סכום החיסכון שתהיה איטית מאוד, והסיכון שהוא לא יניב רווחים מספיקים כדי לממן את הוצאות המחיה במידה ותרצי לפרוש. כלומר הימנעות מוחלטת מסיכון אחד רק מסיטה אותך לסיכון מסוג אחר. האיזון בין השניים הוא אכן החלטה שצריך לקבל בהתאם להעדפות האישיות שלך - אבל להימנע מסיכון כלשהו אי אפשר.

למעשה, באופן פרקטי, מה שאני אמורה לעשות, הוא לקחת בכל חודש את הסכום שאני חוסכת ולהשקיע את רובו בשוק ההון ? עד לקבלת הסכום שחישבתי למעלה- 1950000 ₪ ?

זו גם נקודה שנדונה בכמה שרשורים בפורום שמדברים על הגעה לעצמאות כלכלית - ממליץ לך לקרוא.
זה בעצם לשאול את עצמך - מה היית רוצה לעשות בחיים אם לא היית חייבת לעבוד? התשובות מגוונות מאוד...

שוב תודה על התשובה המפורטת .

השאלות שהעלת פה נדונו בהיבטים שונים בהרחבה גם בבלוג עצמו וגם בדיונים רבים פה בפורום - בהחלט כדאי לעבור עליהם ולראות את התשובות של אנשים שונים וגישותיהם.

ברוכה הבאה לפורום!

היי יעקב, תודה על התשובה שלך.

זה, לדעתי גם כספי פנסיה נכנסים לחישוב. זה עדיין סכום לא מבוטל שיהיה זמין לך, אז אין סיבה לחסוך בחשבונות מחוץ לפנסיה את כל הסכום שתצטרכי עד סוף חייך.

לא. את שוכחת תשואה.
עם אקסל את יכולה לחשב את זה כך:
קוד:
=nper(0.07/12,-6000,-0,1950000)/12
הגורם הראשון הוא הריבית השנתית שאת תניחי (אני מניח 7% בחישובים שלי) ולחלק ל-12 כי צריך ריבית חודשית (והמהדרין יעשו שורש 12 של 1+ הריבית)
הגורם השני הוא החישסכון החודשי עם סימן מינוס, למה מינוס? ככה אקסל אוהב
הגורם השלישי הוא החיסכון הנוכחי שלך במינוס, היות ואת רק מתחילה שמתי שם 0.
הגורם הרביעי הוא היעד שלך (בפלוס).
בסוף מחלקים ב-12 כי את התוצאה הוא מחזיר בחודשים.

בהנחה של 7% יוצא לך קצת יותר מ-15 שנים (וזה הקסם של ריבית דריבית - מ-27 ירדת ל-15).
בהנחה של 5% - קצת יותר מ-17 שנים.
בהנחה של 6% - קצת יותר מ-16 שנים.

לפי מה שיבגני למעלה - הבנתי כי הנחתה התשואה הבסיסית היא 4% לשנה. האם פה ההנחה שהתשואה היא 7% לשנה ?
אני לא מבינה כל כך מה אני אמורה לעשות באופן פרקטי.
בהנחה שאני חוסכת כל ח ודש סכום מסוים- אותו אני אמורה להפקיד כל חודש בשוק המניות עד לקבלת הערך שלמעשה חישבנו פה שהוא 1950000 ?

לפי כלל 3% את צריכה לחסוך פי 400 שהם 2,600,000 ש"ח. זה יוסיף לך עוד 3 שנים לזמן העבודה ביחס לזמנים שציינתי לעיל.

את תיק ההשקעות רצוי שתבני מהיום הראשון, הוא יעזור לך לצמצם את השנים מ-27 ל-15 כפי שציינתי.
אם באמת תחכי עד שתגיעי ליעד כדי להרכיב תיק השקעות באמת יקח לך 27 שנים.
ד.א ה-3% שמושכים הוא בשנה לא בחודש.

אם כך תצטרכי לחסוך הרבה יותר מפי 400 מההוצאות החודשיות.
אבל הרבה פעמים מניסיון החשש מסיכונים נובע מבורות (סליחה על הביטוי). ככל שתלמדי יותר על השקעות ועל התהליכים בשוק ההון (וזה לא כל כך קשה) הביטחון שלך יעלה ותוכלי להרכיב תיק שמתאים לרמת הסיכון שלך. עם זאת, עם פחות מ-40-50% מניות קשה לי לראות תיק השקעות ששורד לשנים ארוכות.
האם 50% השקעה במניות מתוך החיסכון יספיק לקיצור השנים ?

שוב תודה רבה על התשובה.

@Yevgeny ו- @FIYaacov , אני רוצה לומר באופן אישי כל הכבוד לכם.
תותחים.
אלו 2 תשובות מעולות, מפורטות, מושקעות, מסבירות פנים, ברורות, פשוטות להבנה ופשוט כיפיות לקריאה.
אפילו שאני יודע את רוב רובו של הכתוב באופן די מעשי, כשיוצא לי להיתקל בתשובות שכאלו ובעזרה לזולת שכזו אני פשוט עומד ומשתאה, ומתפלא מאיפה הסבלנות לכתוב ולשתף ולהסביר והרצון המדהים הזה לעזור ולתווך ביניכם לבין הידע שרכשתם...
תשובה ברמה של מומחים. פשוט כל הכבוד.
תודה רבה, נהנתי לקרוא וללמוד עוד ועוד. פשוט מפליא לגלות שיש אנשים כמוכם, בחיי. בלי טיפת ציניות.

מסכימה עם כל מילה!

ברוכה הבאה :)
ענו לך בצורה הכי טובה שאפשר לפניי.
מציע לך מאוד, ובכל לשון של המלצה, לקרוא ולהתעניין ולהוסיף בסיס ידע בבלוג המצויין של המתורגמן הפיננסי, בלוג שאני עוקב אחריו ומוסיף המון המון לידע הנרכש פה.
מבטיח לך שיהיה לך שווה לבקר שם.

התגובות שלי מופיעות בתוך התגובות שלכם. איך מגיבים להודעה בלי ציטוט ?
אני אכתוב פה שוב את השאלות שלי , למקרה שהן לא יצאו ברור .

יבגני, מדוע הנחת תשואה של 4% תדרוש תיק שהוא 300 כפול ההוצאה החודשית ? איך למעשה הגיעו למספר הזה ?

לגבי החישוב עצמו -

זאת אומרת שסה"כ ההכנסה היא - 11000 + 1500 + 2000 הפקדות פנסיה סהכ 14500 . והחיסכון הוא 4500 ועוד 1500 ועוד 2000 ככה שאחוז החיסכון פה יוצא 8000/14500 ? 55%.

ולפי הגישה הזו היחס הוא 6000/13500 ? 44%

למעשה, באופן פרקטי, מה שאני אמורה לעשות, הוא לקחת בכל חודש את הסכום שאני חוסכת ולהשקיע את רובו בשוק ההון ? עד לקבלת הסכום שחישבתי למעלה- 1950000 ₪ ?

יעקב-

לפי מה שיבגני למעלה - הבנתי כי הנחתה התשואה הבסיסית היא 4% לשנה. האם פה ההנחה שהתשואה היא 7% לשנה ?
בהנחה שאני חוסכת כל ח ודש סכום מסוים- אותו אני אמורה להפקיד כל חודש בשוק המניות עד לקבלת הערך שלמעשה חישבנו פה שהוא 1950000 ?

יבגני, מדוע הנחת תשואה של 4% תדרוש תיק שהוא 300 כפול ההוצאה החודשית ? איך למעשה הגיעו למספר הזה ?
4% בשנה הוא 1 חלקי 25 מהתיק. כלומר את צריכה שיהיה לך בתיק פי 25 מההוצאות השנתיות שלך.
נכפיל ב-12 כדי לקבל כמה הוצאות חודשיות צריך לחסוך בתיק (25 כפול 12 שווה) = 300.

באותו אופן 3% בשנה הוא 1 חלקי 33.33333 מהתיק.
33.3333 כפול 12 זה 400.

מחקר משנות ה-90 הראה שמשיכה של 4% מתיק שהיה מושקע 50% מניות 50% אגח, שרד למשך 30 שנה לפחות, ב-96% מהמקרים.
אך זה לא אומר שהתשואה היא 4%. על מנת שהתיק ישרוד רצוי שהתשואה תהיה יותר מ-4%. אני אישית מניח 7%, אבל מכיר כאלה שמניחים 5%, וכאלה שמניחים 12%.
בתיק 50-50 הייתי מניח 4-5% לטווח ארוך.

בדיוק.
בפועל תצטרכי לקבל כמה החלטות:
1) מבנה תיק ההשקעות (יחסים בין מניות לאג"ח ויש כאלה שמוסיפים נדל"ן וזהב)
2) מיקום תיק ההשקעות (בנק/בית השקעות/ברוקר זר)
3) איך להיחשף למבנה בהחלטת ב-1, האם בניירות ישראליים או בניירות זרים, ואם החלטת על זרים אז האם אמריקאיים או איריים.

אם תשוטטי כאן בפורום תגלי הררי דיונים על הנושאים הללו שמתוכם תוכלי לגבש החלטה.
לגבי 1 זה נטו העדפה שלך לפי איך שאת מכירה את עצמך.
לגבי 2 יש עניין של עלות מול נוחות.
לגבי 3 אני אוהב את הסיכום הזה של @OnTheVerge

התגובות שלי מופיעות בתוך התגובות שלכם. איך מגיבים להודעה בלי ציטוט ?

@passive income בדיוק התייחס לנושא הזה כאן:
חשבתי שאולי המידע הבא יהיה שימושי עבורך.

כדי לצטט הודעה שלמה, אתה לוחץ על לחצן "צטט הודעה" שמופיע בתחתית ההודעה משמאל, ליד הלחצן "אהבתי".

כדי לצטט חלק מהודעה, למשל משפט מסויים, אתה מסמן אותו (בעזרת העכבר במחשב או האצבע בטלפון), ומתחת לטקסט המסומן מופיע לפתע הכיתוב "צטט הודעה". אתה לוחץ עליו.

אתה יכול להכניס לאותה הודעה מספר ציטוטים. ציטוט חדש מתווסף להודעה במקום שבו הסמן נמצא.

@FIYaacov בדיוק ענה על רוב הדברים, אז רק אוסיף לגבי הנחות תשואה:

* חשוב להבין מאיפה הן מגיעות. 4% מגיע מכמה אפשר למשוך מתיק משולב אגח/מניות למשך 30 שנה ובהסתברות גבוהה שלא ייגמר הכסף. 7% זו תשואה ריאלית (אחרי התחשבות באינפלציה) ממוצעת על פני תקופה מאוד ארוכה של שוק המניות האמריקאי.

* מאוד חשוב להבין את המגבלות של ההנחות הללו - ומה קורה אם הן לא מתקיימות. הן מחושבות לרוב ע"י ממוצעים מאוד ארוכי טווח (עשורים רבים של שנים ויותר) - אבל בכמה עשורים הקרובים דווקא, אף אחד לא מבטיח לך את התשואה הזאת, ויכולות להיות תקופות ארוכות של תשואה נמוכה יותר מהממוצע.

* ולכן - בשלב החיסכון למשל, בתיק שהוא מנייתי בחלקו הגדול, אפשר להניח הנחת תשואה שקרובה יותר לתשואת המניות ההיסטורית (נגיד 7% ריאלי). מה קורה אם נופלים על תקופה פחות טובה והתשואה נמוכה יותר? החיסכון גדל לאט יותר, וצריך לעבוד ולחסוך עוד כמה שנים

* בשלב הפרישה, חייבים להיות שמרנים יותר בהערכות תשואה - כי תקופה של מספר שנים של תשואה נמוכה עלולה לסכן יותר את התיק שבו את תלוייה להוצאות המחייה, ואם הוא נגמר מוקדם יותר (ואת כבר לא עובדת) - הבעיה חמורה הרבה יותר. השמרנות הזאת יכולה לבוא לידי ביטוי בכל מיני דרכים - בין אם בהנחת תשואה נמוכה יותר לצורך חישוב התיק לפרישה, ובין אם תקציב מחיה דינאמי יותר - אחד שמתאים לשנים ה"שבעות" ואחר מצומצם יותר שמתאים יותר לשנים ה"רזות" בשוק ההון שיאפשר לך למשוך פחות מתיק ההשקעות.

@אנונימית ברוכה הבאה!

מגיל 60 אפשר להתחיל למשוך את הפנסיה ? ללא שום מגבלה? כלומר כל חודש קצבה ?

מגיל 60 אפשר להתחיל למשוך את הפנסיה ? ללא שום מגבלה? כלומר כל חודש קצבה ?
כן. גיל 67 זה סתם הגיל ה"מקובל". ההשלכות של משיכה מוקדמת יותר הן:
* הצבירה מן הסתם קטנה יותר (פחות שנים של הפקדות וצמיחה)
* המקדם גבוה יותר - כי הוא מגלם בין השאר את תוחלת החיים הנותרת הצפויה, וזו ארוכה יותר ככל שתתחיל לקבל קצבה מוקדם יותר.
* אז הקצבה החודשית נמוכה יותר (צבירה נמוכה, מקדם גבוה) - אבל למשך שנים רבות יותר. יתרון אפשרי של קצבה נמוכה יותר הוא שאתה במדרגת שכר (מס הכנסה) נמוכה יותר.

(אה - ומומלץ להשתמש בהנחיות שבעצמך רשמת, ולצטט רק את המשפט הרלוונטי - במקום את הטקסט המלא והארוך של כל התגובה).

אתה צודק... אנסה לתרגל את זה :)

אז לפני גיל 60 זה כבר סיפור אחר כנראה..יש מיסוי..

אז לפני גיל 60 זה כבר סיפור אחר כנראה..יש מיסוי..
הכספים הפנסיוניים (פנסיה/גמל) סגורים רגולטורית עד גיל 60 כדי "להגן עליך מעצמך" שלא תבזבז אותם מוקדם מדי. אפשר תיאורטית למשוך אותם קודם - אבל בקנס של 35% על כל הצבירה.

לגבי "כלל 4 האחוזים" שהזכרתם פה, שהמשמעות המעשית שלו שצריך לחסוך סכום גדול פי 25 מסך הוצאותיו השנתי נטו (אחרי מס) ואז אפשר למשוך מדי שנה 4% מתיק ההשקעות שלו (מדובר ב-4% נטו, אחרי מס רווחי הון) ולוודא והתיק ישרוד הרבה שנים:
ה 4% האלה כוללים את האינפלציה? מתחשבים בה? הרי כל שנה ערך הכסף יורד וה 4% האלו יכסו פחות את ההוצאות...

נערך לאחרונה ב:
כן. גיל 67 זה סתם הגיל ה"מקובל". ההשלכות של משיכה מוקדמת יותר הן
זה לא סתם גיל מקובל.
זה גיל הפרישה החוקי שהחל ממנו חלה על משיכת הקצבה כללי "קצבה מזכה" מה שהופך את ה-5,600 שח הראשונים בכל חודש פטורים ממס, ועל השאר מדרגות מס בקיזוז נ.ז. (אפקטיבית 10,400 ראשונים ללא מס).
במשיכה בגיל 60 אין קצבה מזכה, מה שאומר שרק עד 4,800 לא תשלם מס (5,700 לאשה) בזכות נקודות זיכוי.

זה גיל הפרישה החוקי שהחל ממנו חלה על משיכת הקצבה כללי "קצבה מזכה" מה שהופך את ה-5,600 שח הראשונים בכל חודש פטורים ממס, ועל השאר מדרגות מס בקיזוז נ.ז. (אפקטיבית 10,400 ראשונים ללא מס).
במשיכה בגיל 60 אין קצבה מזכה,
לא זכרתי שכללי הקצבה המזכה חלים רק מ-67 ולא תקפים במשיכה מגיל 60. יש לך בשלף איזה קישור לתקנות עם ההבחנה הזאת?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
O עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
T פרישה מוקדמת - האם להמשיך להפקיד עצמאית לפנסיה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 15
E פרישה מוקדמת - יש חיים אחרי העבודה יומני מסע אישיים 84
littleSeal מחשבות על פרישה מוקדמת: התנסות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 39
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
ט איך מייצרים אמונה במטרה של פרישה מוקדמת עם חוסר הוודאות? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
ttmoon פרישה מוקדמת ודמי ניהול בקרן פנסיה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
N פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
F פרישה מוקדמת סולידית בארה"ב פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 24
fizban תכנון פרישה מוקדמת (בגיל 55~) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
de dud המסע שלי - פרישה מוקדמת מנדלן גלובלי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 50
ג תכנון פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
Z הטכניקה של פרישה מוקדמת. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 22
ח עבודה עם סיפוק או פרישה מוקדמת מה היעד הנכון? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 87
M פרישה מוקדמת - השקעות בטווח זמן בינוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
L השפעת הוצאות על פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
I משיכת פנסיה פרישה מוקדמת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
A שיחות חברים על פרישה מוקדמת מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
1337justme סגירת הפלח הסולידי למטרת פרישה מוקדמת שוק ההון 21
1337justme שוקל פרישה מוקדמת בגיל 33 - מספר שאלות ותהיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 183
I פרישה מוקדמת האם ריאלי? שוק ההון 29
ש תכנון פרישה מוקדמת בן 22 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
ד פרישה מוקדמת הייטק איך לנהל את הפיצויים בין מקומות עבודה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
I פרישה מוקדמת באמצעות חברת ארנק פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 4
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
R פרישה מוקדמת, כאשר מתחילים רק בגיל 34 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 17
Y פרישה מוקדמת - האם אפשרי לסמוך על השוק לטווח של עשור או בכלל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
R תכנון פרישה מוקדמת עם FIRECALC למי שעתיד לרשת מיליונים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
ו פרישה מוקדמת במדינה זרה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 15
E שכלול כספי הפנסיה בתכנית פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
S פרישה מוקדמת - בחינת המכשירים לבניית ההון פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
S פרישה מוקדמת Vs. זוגיות פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 54
יבגני_ל מכירים את הבחור הזה? (סרטון פרספקטיבה על פרישה מוקדמת) פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 42
Fitch פרישה (לא כל כך מוקדמת) של אמי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 37
א פרישה מוקדמת בחול פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
Yos ביטוח מנהלים - גודל ההפקדה המומלץ בגישת פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 7
ד פרישה מוקדמת עם פנסיה תקציבית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 28
פרפרים האם פרישה מוקדמת זו אופציה ריאלית למשפחות? אוף טופיק 16
Z פרישה לא מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
amikal מחשבון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
ש פרישה מוקדמת באירופה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
ט אומנם לא פרישה מוקדמת - אבל ממש בדרך לשם! פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 10
C פרישה מוקדמת - מינימליזם וחסכנות לא באמת הכרחי אם אתה משקיע חכם מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 23
ה פרישה מוקדמת תוך הסתמכות על דירה במקום תיק השקעות נדל"ן 19
A פרישה מוקדמת בגיל 60 פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 2
ע פרישה מוקדמת - אמא במשרה מלאה? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 36
לא חשוב שמות פרישה מוקדמת - במובן יותר רחב. פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 38
R השוואה בין רכישת דירה ותיק פסיבי לצורך פרישה מוקדמת שוק ההון 121
M פרישה מוקדמת Here we come פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 69

נושאים דומים

Back
למעלה