מכירים את הבחור הזה? (סרטון פרספקטיבה על פרישה מוקדמת)

הנושא בפורום 'פרישה מוקדמת' פורסם ע"י יבגני_ל, ‏23/8/19.

1. יבגני_ל

יבגני_ל משתמש ותיק

אני חולה על הסרטונים שלו.
    כמות ההומור היבש, הסרקזם, והפרספקטיבה שלו הורגים אותי :)

גלעד ל, Modric19, sogi ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  2. KickR

KickR משתמש ותיק

המממ, הסרטון בסדר.
    נראה לי שיש לו הנחות סמויות שהן מאוד בעייתיות: האם מישהו שהוא עצמאי כלכלית חייב בהכרח:
    1. לחיות בצמצום (בפועל רמת החיים של מישהו עצמאי כלכלי תלויה בכמות שהוא חסך לפני "הפרישה המוקדמת")
    2. לא לעשות שום דבר פרודקטיבי בחיים שלך (רק לאכול, לשתות, לישון, ולא לעשות כלום מעבר)

זה בולט במיוחד שהוא חוזר ואומר שלהיות עצמאי כלכלי == לחיות על חוף בלי ביטוח ובלי משפחה.

מה שכן, בדקה האחרונה של הסרטון הוא מזכיר בחצי משפט שאפשר במקום להיות "עצמאי כלכלית" (כמו שהוא תיאר את המונח במהלך הסרטון שלו) לעבוד ולחיות חיים ברי קיימא (כך שאם תאבד את העבודה זה לא ידפוק לך את החיים, וגם אם תרצה לקחת הפסקה זה לא ידפוק לך את החיים)

3. יבגני_ל

יבגני_ל משתמש ותיק

בשבילי, כדי להיות עצמאי כלכלית וגם אולי מסופק מהחיים (אני לא באמת יודע) זה שיהיה לי מספיק כסף על מנת להחליף את הסיפוקים הקטנים שאני מקבל בעבודה שנותנים משמעות רבה לחיים: התקדמות מקצועית, הערכה מקצועית, הפן החברתי.
    לכן אני מאמין שאני צריך כסף על מנת לטייל ולחוות דברים חדשים, להיות חלק ממשהו משמעותי שאני אוהב.
    כל פעם שאני חושב על משהו כזה, זה משהו שלא יהיה זול, וגם לא בטוח שיותר ממספר חודשים.

דוגמאות לעיסוקים לא זולים: טיול בקראוון בארה"ב של שנה, טיול ארוך שם, משהו ארוך במקום אחר. אגב, אני בספק מניסיון טיולים שהיו לי שמאוד אהנה מזה לאחר מספר חודשים על סמך ניסיון.
    דבר נוסף שחשבתי עליו הוא קבלת רישיון טיס אזרחי ופיתוח התחביב.. לא זול בכלל אתה מסוגל.
    ועוד כל מיני דברים קטנים.
    החיסרון בדברים האלה שהם נעשים ברובם סולו ואין להם הערכה מקצועית/חברתית גבוהה.
    אם אני מסתכל מחוץ לזה, אז עולים הדברים הנאיביים של התנדבות. מעולם לא ניסיתי התנדבות ממושכת ורצינית, אבל אני לא חושב שזה באופי שלי.
    לגבי פיתוח תחביבים ועיסוקים מכניסים - הדעה שלי לפי ההיכרות שלי עם עצמי - מה שאני לא עושה כרגע גם לא ממש יהיה חלק מחיי בהינתן עוד X זמן.
    בסך הכל יש לי זמן גם עכשיו.

הנקודה מבחינתי בסרטון שלו היא שחייבים את הקטע החברתי. ברגע שפרשת כלכלית, אתה התבודדת, כי יצאת ממסגרת חשובה.
    לאחר שפרשת, זה תלוי בך אם בתקציב שיש לך אתה מצליח למלא את החסר או לא, אם בכלל.

הבחור בסירטון מצליח לגוון את מקורות ההכנסה שלו, ולא רק מעבודה כשכיר:
    יוטיוב, חסויות, כל מיני אפליקציות ותוכנות שהשיק במהלך השנים, שוק ההון.
    הוא יכול לפרוש בכיף ולהמשיך להתפרנס רק מזה ולהרגיש משמעות חברתית מסויימת (פידבקים ממגיבים ביוטיוב וכו).
    לא מספיק לו..
    הדוגמה לגבי לשכב על החוף היא דוגמה פשטנית עבור האדם הפשוט וגם לגבי עצמו כשהוא מנסה לחשוב באופן בסיסי.

יש גם את הפאן של הערכה עצמית שהוא מדבר עליה: "כל אחד יכול לפרוש כלכלית אם אין לו מחוייבויות".
    "קל מידי".
    זה מחזיר את השאלה חזרה אל האם אתה מצליח לעשות משהו משמעותי לאחר שפרשת.

נערך לאחרונה ב: ‏24/8/19
  4. c881

c881 משתמש בכיר

אז השאלה, היא האם אתה חושב שתמצא אנשים דומים לך באותו "הלך רוח"?
    מניח שאם תסתובב בבתי קפה בתל אביב בבוקר, יהיה לך עם הרבה מי לדבר.

5. יבגני_ל

יבגני_ל משתמש ותיק

אני לא חושב שלמצוא נושאי שיחה עם זרים זו השאלה פה.
    לדעתי היא יותר שאלה של הגשמה עצמית, הצלחה ביחס לאנשים אליהם אתה משווה את עצמך, מקובלות חברתית, ויצירת חוויות משותפות עם קבוצה אליה אתה שייך.
    גם לגבי עצמי, אני נוטה יותר לדחוף את עצמי כשמציבים לי אתגר/קושי, ולא כשהכל נינוח. בפרישה הדברים נוטים לכיוון הנינוח.

אגב, אני לא מאוד מתחבר לאנשים שיושבים כל בוקר בבתי קפה, למרות שמידי פעם להתברגן קצת בבית קפה זה נחמד.

שלא יהיה ספק, הייתי מת לפרוש מוקדם ולעשות כיף חיים עם הגשמה עצמית, מקובלות חברתית, וחברים לעיסוקים.
    רק שזה הרבה יותר קשה לביצוע מעבר לאיך שזה נשמע ב "X חלקי 3% בשנה".

TechLead, הבחור בסירטון, גם מתחבט ומשחק עם הרעיון אבל לא מצליח להתחבר אליו באמת.
    יש לו הרבה סרטונים בסגנון של צרכנות נבונה, עצמאות פיננסית, מעורבים בנושאים אחרים.

נערך לאחרונה ב: ‏24/8/19
  6. adams

adams משתמש ותיק

מה שהוא מפספס בענק זה שהמושג "עצמאות כלכלית ופרישה מוקדמת" מייצג דברים שונים לאנשים שונים.
    יש אנשים שעבורם זה "עכשיו אני יכול להקים את העסק העצמאי שתמיד רציתי".
    יש אנשים שעבורם זה "עכשיו אני יכול להקים את הגמ"ח שתמיד רציתי".
    ויש גם אנשים שעבורם זה "עכשיו אני יכול להיות בטטה".

Fitch, ImCarryGG ו-c881 אוהבים את זה.
  7. c881

c881 משתמש בכיר

אז מחליפים קבוצה. עוברים לפעמים דירה, מחליפים מקום עבודה, זוגות עם ילדים בגיל של הילדים שלך וכו'.
    מעבר לכך שעדיף שתשווה את עצמך לנקודת אפס ידועה/מצבך לפני חודש ולא כלפי אנשים זרים.

8. c881

c881 משתמש בכיר

אני אתן לדוגמה, אני עובד עם הילד על האפליקציה של c25k.
    לפני חודש וחצי הוא היה חוזר גמור אחרי חצי שעה של דקה וחצי ריצה/שתי דקות הליכה.
    אתמול כבר הגענו ל-20 דקות רצופות.
    אנחנו לא משווים לאחרים (ויש אפליקציות שנותנות להשוות מול קהילה), הרבה יותר מעודד בהשוואה מול מה הצלחת לעשות.
    בערך כמו תמונות "לפני/אחרי"

עמנואל_סגל, גלעד ל ו-adams אוהבים את זה.
  9. יבגני_ל

יבגני_ל משתמש ותיק

אני לא בטוח שהוא מפספס את זה, אבל הוא מציין סוג של אנשים שיכול להתבזבז.
    הוא ספציפית אדם שעושה לא מעט דברים יצרניים במקביל. הלוואי ככה על כולם, ומשום מה, דעתו היא שהוא עדיין צריך מסגרת מקובלת בחברה עבור מה שציינתי.
    זה אינדיבידואלי, כמובן.

10. azerbouf

azerbouf משתמש רשום

כן, בדיוק ראיתי אותו לפני כמה חודשים. אחלה בחור אגב, יש לו עוד כל מיני סרטונים מדליקים. אישית, אני מאוד מתחבר למה שהוא אומר ולדעות שלו.
    יש לי חבר שהיה לו סטארטפ שהוא מכר בכמה מליונים, הדבר היחידי שהוא עשה אחרי ״הפרישה״ - יצא לטיול של שנה וחצי.
    בן אדם רצה לטייל כל החיים, אבל אחרי שנה בערך - נמאס לו. נמאס לו כל הזמן לזוז, לטוס, לחפש לינה, להיות מבודד, כן הוא מצא לעצמו חברים, אבל רובם היו מפסיקים באיזה שהוא שלב ולא ממשיכים איתו. כאשר חזר לארץ - כל החברים שלו היו בעבודה והיה נפגש איתם בערבים רק או סופשים.
    קיצר, בן אדם חזר לעבוד - פתח עוד חברה ועובד כבר 4 שנים ברצף, הוא עובד לא בגלל כסף אלא בגלל סיפוק אישית.
    אז אני די מבין את הTechLead - אני בעצמי שואל את אותם השאלות. גם בפרישה - אני יעשה משהו יעיל.

יבגני_ל ו-sogi אוהבים את זה.
  11. sogi

sogi משתמש בכיר

מהסרטון שלו על הפסדים בבורסה, אני מסיק שהוא לא משקיע במדדים.
    למה זה ככה לדעתם? האם הוא מחשיב את עצמו לחכם מדי בשביל זה?

הנה הסרטון ("How I lost $350K daytrading stocks and what I learned from it."):
    https://www.youtube.com/watch?v=5IcvRe8bQhU

בסוף הסרטון הוא אומר שהוא לא למד מזה דבר ועדיין מפסיד כסף בבורסה (תקשיבו לדקה 12:38). WTF?
    ובכלל הדיבור שלו במונחים של "למבורגיני" (דקה 10:45) מרמז על מהמר כפייתי שאולי נכבה גם בקריפטו...

נערך לאחרונה ב: ‏8/9/19
  12. EnsilZah

EnsilZah משתמש ותיק

From the videos I've seen by this guy it seems at least half the things he says are an advanced form of trolling and sarcasm, so I wouldn't take him too seriously.

13. sogi

sogi משתמש בכיר

שיעשה מה שכיף לא אבל איך אפשר לעשות וידאו על השקעות ואפילו לא להגיד מילה אחת על השקעה במדדי מניות ועל תוחלת הרווח במניות ?
    משהו לא הגיוני אצלו...

14. יבגני_ל

יבגני_ל משתמש ותיק

אני לא זוכר בדיוק איפה זה נאמר, אבל יש לו כסף שמושקע בצורה סולידית יותר. הוא לא עשה עוד סרטונים על זה כמו הסרטון שציטתת, אבל זה הלך הרוח בדברים שהוא אומר על חיסכון, ופרישה.
    ה vlog שלו הוא לא כלכלי גרידא. מבחינת התנהגות כלכלית הוא מטיף לא מעט על להסתפק במועט או רק במה שיעשה אותך ממש מאושר.
    כמו כן, הוא מסביר על הדרכים שלו לייצר הכנסה. חלקה פאסיבי במידה מסויימת (חסויות, סרטונים ישנים שממשיכים לייצר צפיות, תוכנות, אפליקציות ואתרים שיצר במהלך השנים, והשקעות עליהן הוא לא מרבה לדבר).

הדייטריידינג היה הניסיון שלו להצליח בתחום. הוא כשל והוא עזב את זה. אני מניח שהוא בהשקעות פסיביות והוא לא מאוד מתעניין בתחום, ולכן לא עושה על זה סרטונים.
    טרול, הוא לא. ראיתי כמעט את כל הסרטונים שלו רק משום שאני נהנה להקשיב לו. אולי ההומור שלו לא מובן על ידי כולם. סרקזם יש בשפע.

הוא לא תנ"ך ולא מתיימר להיות. ה vlog שלו גם לא מוגדר בעיניו כ vlog כלכלי, ולכן הוא לא חייב להסביר את עולמם של ההשקעות הפסיביות.
    הסרטונים שלו נועדו לייצר לו הכנסה והוא הכי פתוח בזה שאפשר, ואני מאוד מתחבר לזה.
    למרות זאת, יש לו מלא תובנות.

נערך לאחרונה ב: ‏9/9/19
    sogi אוהב/ת את זה.
  15. sogi

sogi משתמש בכיר

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.