• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פינוי ובינוי - מה צריך לבדוק?

unrealx

משתמש בכיר
דירוג
595
הבנתי שרוצים לעשות פינוי ובינוי בשכונה מאוד ישנה שסבתא שלי גרה שם לבד.
כרגע השלב הוא שלב החתימות (שנמשך כבר המון זמן) ומנסים לשכנע את אבא שלי (הוא כביכול אומר לסבתא שלי מה לעשות, היא לא מבינה דבר - אישה מאוד מבוגרת) לחתום על החוזה - שעליו הוא לא מוכן לחתום מהסיבה שהוא דורש שיהיה כתוב בחוזה שיביאו לה דירה לפני שמפנים אותה מהדירה הנוכחית.

כרגע הם בשיחות שיכנועים שאי אפשר לשנות את החוזה עבור בן אדם אחד, ובכללי כל הנושא של הפינוי בינוי נראה לי מאוד מבולגן.

חשבתי לשאול כאן:
1. על מה כדאי לשים לב ואיך כדאי לעבוד מול היזם?

יש היום מודעות מאוד גבוהה בנושא בהשוואה למה שהיה בעבר.
מה שתקבל תלוי ביחס הדירות שהיזם יקבל.
אין הרבה דרכים להתנגד, ברגע שהיזם יגיע ל-80% חתימות הוא כבר לא יצטרך אתכם.
ממליץ לעיין במדריך שיש באתר משרד השיכון והבינוי.
לא יודע מה המצב הכלכלי של הסבתא אבל אם היא לא יכולה להתמודד עם העלויות של בניין חדש מומלץ לקראת האכלוס למכור את הדירה ולרכוש דירה אחרת באזור בבנין עם אופי דומה ככל הניתן לבית הישן.

אנשים מבוגרים ופינוי בינוי זה נושא מורכב שמתחיל לקבל את ההתייחסות הראויה (אתה מוזמן לגגל על השינויים האחרונים).

כמה מהדגשים:
1. מותר להחריג אנשים מבוגרים ולהציע להם תמורה שונה, כמו למשל לקנות מהם את הדירה בשקלול השבח לפני שמתחיל הפרוייקט.
2. מותר לעזור להם למצוא דירה בדיור מוגן למשל במקום שכירות.
3. כמו שנאמר ברגע שיהיו 80% חתימות היא תהיה חייבת לחתום בפועל שכן היא תהיה חשופה לתביעת נזיקין אישית על ידי הדיירים.
4. על אף האמור לעיל אין לאן למהר זה ייקח עוד הרבה זמן.
5. אם היא אכן בשאיפה לעבור לדיור מוגן איכותי אפשר למנף ולהקדים את המעבר.
6. דגשים מול היזם :
א. ערבויות אוטונומיות על השכירות. מבטיח את התשלום ובמזומן.
ב. ערבויות בנקאיות על הדירה החדשה.

גגל את שני הנושאים הם שניהם בסיסייים.

7. עדיף שהיזם תהיה חברה כמה שיותר שקופה כמו למשל חברה ציבורית אבל כמובן שאין הכרח חוקי כזה.
8. בתחום ההובלה כדאי להתעקש גם על אריזה.

פרויקטי פינוי בינוי הן ריצה (יותר זחילה) לטווח רחוק. אז סבלנות והתייעצות עם עו"ד פרטי הן חובה.

בהצלחה.

הבנתי שרוצים לעשות פינוי ובינוי בשכונה מאוד ישנה שסבתא שלי גרה שם לבד.
צר לי לבשר לך אבל רוב הסיכויים שסבתך שתחיה כבר לא תהיה בין החיים לכשיתחילו לבנות אם הפרוייקט עוד לא סיים את שלב החתימות.

@אורי ג. - אין כמו היעדר PC לחלוטין או היעדר רגישות כלשהיא. אין לי מושג בת כמה הסבתא או עוד כמה חתימות נותרו לאסוף אבל כללי האצבע למשך כל שלב בפרוייקט הזה באמת ארוכים (שנים על גבי שנים) במידה ואכן מצליחים לעבור את המשוכה העיקרית שהיא 80% חתימות.

אולי ניסוח יותר טוב יהיה : "אני מאחל לך ולסבתא שלך שתזכה לראות פרויקט כזה בסיומו בבריאות טובה ועל הדרך תשבור כמה שיאי גיל בארץ :)".

אולי ניסוח יותר טוב יהיה : "אני מאחל לך ולסבתא שלך שתזכה לראות פרויקט כזה בסיומו בבריאות טובה ועל הדרך תשבור כמה שיאי גיל בארץ :)".
צודק. טאקט זה לא הצד החזק שלי.
מאחל לסבתא עד 120 ושתחיה חיים ארוכים, שמחים וטובים.
בכל מקרה אם לא עברו עוד את משוכת החתימות אז סדר גודל של זמן עד לתחילת בנייה הוא כ10 שנים וגם זה על הצד האופטימי. בכל מקרה היא תהיה זכאית לדיור חלופי ועבר גם חוק לאחרונה בדיוק בנושא הזה של אנשים מבוגרים מעל גיל 70 בפרוייקטים של פינוי-בינוי.

בכל מקרה היא תהיה זכאית לדיור חלופי ועבר גם חוק לאחרונה בדיוק בנושא הזה של אנשים מבוגרים מעל גיל 70 בפרוייקטים של פינוי-בינוי.
כן, עבר החוק + התאמה לצרכים מיוחדים.

תבדקו כמה פרויקטים נעשו עד היום בארץ.
להערכתי יד אחת תספיק לספירה.

@Fitch - לא מדויק. זה אכן היה המצב לפני 5 שנים. היום כבר יש פרויקטים שהסתיימו או כרגע בביצוע. קרית אונו, יהוד, תל אביב (נווה שרת...), כניסה לירושלים (רובע 1 ...) שאגב היה על המדף 15 שנה !
בסוף הכסף והרווח הצפוי משכנע את האנשים לחתום ...

1. תבדקו את/מי היזם.
2. פינוי בינוי או תמ"א 38/2 (הריסה ובניה)?
3. מה היזם נותן למגורים עבור שאר הדיירים? בד"כ מדובר בדמי שכירות, למה זה לא טוב לכם?
4. תבדקו טוב אם יש ליזם הזה בכלל את הרוב. כאחד שעוסק רבות בתחום, יש יזמים שהם אנשים טובים וניתן לשוחח איתם ולהגיע להסכמות (לא עם המחתים).
5. אין צורך שישנה את החוזה, שיוסיף לכם נספח.
6. מה העו"ד דיירים אומר? אן עו"ד דיירים וכבר יש חוזה?
7. אם מדובר באדם שבא להחתים על דעת עצמו, לא לתת לו נונ-שופ, גם ככה יש בנושא חילוקי דעות משפטיות.
8. הצעות מיזמים נוספים.
9. בדיקת איתנות.

תכוון אותי אנסה לעזור לך יותר.

מצטער על ההקפצה של הנושא הישן הזה, אבל אני בדיוק באותו מצב עם הוריי. שאר הדיריים (רובם כמובן לא גרים בכלל בבניין) רצים קדימה לחתום ואנחנו כבר בשלב של מציאת מפקח בניה (יש עו"ד ויזם).

החוק שדובר כאן נפלא, אך לא סוגר את כל הפינות:

1) אבי בן 80, ואימי בת 75 (שיהיו בריאים), לפי החוק, משום שאבי בן 80, היזם חייב לתת לו לבחור בין קבלת כסף מזומן או דירה חדשה לפי בחירתו של אבי, והחוק תקף עבור שניהם, גם אם אימי עדיין לא בת 80 בזמן החתימה.
אך, אם חלילה רק אימי תשאר כאשר יפנו את הדיירים מהבניין (נניח בעוד 5-10 שנים), לא מובן מה החוק אומר, האם עדיין היזם יהיה מחויב לתת לה לבחור בין כסף מזומן ודירה אחרת? או משום שגילה היה פחות מ80 בזמן החתימה, אז זכויותיו של אבי כבר לא יתפסו?. (כי לפי החוק, עבור דיריים שהיו בגיל 75-80 בזמן החתימה, היזם רשאי לבחור בעצמו בין אלטרנטיבות, והריי הם מעוניינים רק בדירה חלופית או כסף מזומן, ובמקרה כזה, זה לא מובטח).

2) האם המצב הזה מצדיק לקיחת עו"ד נוסף שידאג לאינטרסים שלנו חוץ מהעו"ד דיירים?.

3) אם הפרויקט יוגדר בסוף כתמ"א 38\2, החוק עבור הקשישים לא תקף במקרה כזה. האם יש מה לעשות? (העו"ד והיזם טוענים שאין מה לדאוג כי הפרויקט מוגדר כפינוי בינוי בכל הטיוטות והעירייה לא מאשרת כמעט תמ"א 38\2, אך העו"ד אמר לי שהפרויקט עדיין לא הוגדר סופית ויש סיכוי שיוגדר אחרת, והרי ליזם יש אינטרס שהוא יהיה תמ"א 38\2)

לערכתי כל הפרוייקט יקח עוד המון שנים אל תלחיץ את עצמך.
התהליך שהזכרת מלא בבירוקרטיות.
תמתין בסבלנות ואל תמהר להוציא כספים מיותרים. בהצלחה!

לערכתי כל הפרוייקט יקח עוד המון שנים אל תלחיץ את עצמך.
התהליך שהזכרת מלא בבירוקרטיות.
תמתין בסבלנות ואל תמהר להוציא כספים מיותרים. בהצלחה!

נכון שהוא יקח המון שנים, אבל הדיירים שלא גרים בבניין (רוב בעלי הדירות), עורך הדין והיזם לוחצים להתחיל את תהליך החתימות כמה שיותר מהר, מאינטרס אישי ברור, מבחינת העו"ד דיירים, כבר בחודש הבא, זה משהו שהתחילו לפני כמה שנים טובות בבניין. עבור מה כדאי להמתין? איך אדע מתיי וכיצד לפעול? אני פשוט מן הסתם לא מתמצה בתחום, ומרגיש דיי באוויר, במיוחד כשמדובר במקרה ספציפי של דיירים מבוגרים.

נערך לאחרונה ב:
מה ההבדלים ביניהם?

פינוי בינוי הוא הריסה של מספר בניינים / מתחם (שכולל מינימום של למעלה מ-20 ומשהו דירות), ובניית מתחם חדש שבד"כ מגיע עם פיתוח תשתיות מתאימות (כבישים, גנים וכו'..), מתוקף מורכבות הפרוייקט הוא גם הארוך מבין השניים.
תמ"א 38/2 מתייחס לבניין אחד שאינו עומד בתקן רעידות אדמה, ולפי זה עובר הריסה ובניה מחדש עם הגבלה לתוספת הבנייה המותרת. בד"כ נוספים לדירה חדר ממ"ד ותוספת של מרפסת שמש 12 מ"ר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ת פינוי בינוי אזרח אמריקאי נדל"ן 11
littleSeal רכישת דירת פינוי בינוי בצל המלחמה נדל"ן 15
מ פינוי בינוי - לקיחת עורך דין נוסף נדל"ן 5
S פינוי בינוי בפריפריה - ההיית או חלמתי חלום? נדל"ן 23
G עזרה בנושא פינוי בינוי ותוכנית מתאר נדל"ן 0
doc29 בחירת עורך דין מייצג פינוי בינוי נדל"ן 7
D פינוי מושכר ותביעה קטנה במקביל נדל"ן 4
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
א רכישת דירה שהמוכרים חתומים על פינוי בינוי פוסטים מאיכות נמוכה 6
M פינוי שוכר בעייתי נדל"ן 37
D לבעלי חניה בבניין,. לא ביקשנו חלף חניה בתמ'א פינוי בינוי , לאחר תכנון וחתימה אבל טרם חתימה סופית., מה הכי טוב כרגע לעשות? נדל"ן 4
Wonko פרוייקט פינוי בינוי בבת ים נדל"ן 13
K היוון בעסקת פינוי בינוי נדל"ן 28
ד היטל השבחה פינוי בינוי מיסים 3
F דירה יחידה - חדשה על הנייר לעוד 5 שנים, או ישנה שתעבור פינוי בינוי יום אחד? נדל"ן 27
D שאלה על תמחור דירה ישנה שתעבור פינוי בינוי. כיצד יש להעריך את הדירה ? איך הקונה יכול להעריך את שווי הדירה נדל"ן 5
Skazi פינוי מטווח 24 בחוף ראשל"צ במימון העירייה נדל"ן 0
P פינוי-בינוי בשכונות צמודי-קרקע / אופן מגורים מועדף? אוף טופיק 2
ש איך מתחילים תהליך תמ"א/פינוי בינוי? נדל"ן 0
ד משכנתא על פינוי בינוי נדל"ן 1
Y פינוי-בינוי ביפו ד' נדל"ן 25
L שאלה לגבי תהליך אישור תמ"א 38/פינוי-בינוי נדל"ן 4
ח מינוף בעת פינוי בינוי - עסקת החלומות? נדל"ן 6
א סטאטוס דירה בתהליך פינוי בינוי נדל"ן 0
P פינוי בינוי בחיפה נדל"ן 0
כ הכרזת המדינה על מתחמי פינוי בינוי מועדפים - יש יתרון? נדל"ן 1
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
Harvey מה מקבלים מקבלן במידה ויש פינוי בינוי בבניין ישן נדל"ן 11
B מיסי השבחה בפרוייקט פינוי בינוי תמא38 פוסטים מאיכות נמוכה 1
A בדיקה של חברה יזמית והשלכות חתימה על הסכם פינוי בינוי נדל"ן 17
T דירה להשקעה עם פינוי רחוק - יתרון או חסרון? נדל"ן 10
צ פינוי בינוי באשדוד, שווה? נדל"ן 4
צ פינוי בינוי בקרית ים נדל"ן 14
ק כמה דירות מינימום כדאי לקבלן פינוי-בינוי נדל"ן 15
M עסק בתחום פינוי המתכות אוף טופיק 8
ש דירה בקרית ים פינוי בינוי נדל"ן 3
A החברה להתחדשות עירונית ושאלות בנושא פינוי בינוי נדל"ן 2
eivgeni פינוי בינוי ע״י חברת יהודה לוי נדל"ן 3
א התייעצות בנושא פינוי, ותשלום בעת חתימת חוזה נדל"ן 8
זאב פינוי פסולת פלסטיק בתשלום אוף טופיק 3
נ קניית קרקע והפיכתה לדירה במסגרת תמא 38 - 2 הריסה ובינוי נדל"ן 0
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 127
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13

נושאים דומים

Back
למעלה