• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

פינוי-בינוי ביפו ד'

yik - financial planner

משתמש בכיר
דירוג
2,090
שלום,
להורים שלי יש דירה ביפו ד'. הדירה וכל האיזור מיועדים לפינוי- בינוי.
- מדובר על דירה בקומה רביעית(קומה אחרונה) ללא מעלית, הדירה 3 חדרים במפלס אחד + חדר ואמבטיה\שירותים ומרפסת שמקיפה את החדר במפלס שני.
- הדירה פונה בצד אחד לשדרות ירושלים(נראה לי תוואי של הרכבת).
- יש כבר תב"ע מאושרת.
- כבר פנו להורים מספר פעמים לחתום על הסכם (כנראה מצד היזם), הם לא עשו עם זה כלום בינתיים.

ההורים ביקשו שאטפל בזה, אשמח לעזרתכם:
- להבנתי פינוי בינוי זה שהורסים את הבניין ובונים מחדש והדיירים מקבלים דירה במקום - איך נקבעת התמורה לדיירים? הבנתי שפעם הייתה תמורה קבועה, ועכשיו הולכים לשנות את זה שיהיה במו"מ מול היזם...אשמח לפרטים למי שמכיר. איזה תמורה כדאי לדרוש אל מול הדירה הספציפית הנ"ל? איך למקסם את התמורה? האם האינטרס של הדייר הוא לחתום עכשיו או להמתין?
- הבנתי שמומלץ לקחת עו"ד שמתמחה בנושא. יש שמות מומלצים. איזה סעיפים חשוב שיהיו בהסכם מול היזם?
- מה השלבים שאמורים לקרות מעכשיו והלאה? כמה זמן התהליך לוקח עד קבלת מפתח לדירה החדשה?
- איך אפשר להעריך את השווי הנוכחי של הדירה בהתחשב שצפוי פינוי-בינוי? למשל אם רוצים למכור אותה עכשיו ולא לחכות לפינוי-בינוי?

אשמח לכל עזרה והסבר.
בתודה מראש.

@אורי ג. @רוני

אתה בטוח שמבקשים ממך לחתום על חוזה? אולי נונשופ?
תב"ע מאושרת זה שלב מאוד מתקדם בפינוי בינוי (פינוי בינוי זה תהליך ארוך, רק שינוי תב"ע לוקח מספר שנים), מאוד מוזר שאין עו"ד מייצג ונציגות לדיירים.
היום שינו את התמורה ומגבילים ל12 מ''ר מבחינת תוספת השטח, אם כי הבנתי שמשרד המשפטים מנסה להילחם בזה, אבל אני יכול להגיד שבפועל ממה שאני מכיר, יזמים שפועלים בתל אביב / בת ים / פתח תקווה, די מתיישרים ל12 מ''ר. כמו כן, אין הגבלת רווח יזמי לפי תקן 21.
לגבי המחיר - תב"ע מאושרת מקפיץ את המחיר חד משמעית.

נ.ב - יודע להגיד מי היזם?

אתה בטוח שמבקשים ממך לחתום על חוזה? אולי נונשופ?
לא בטוח בכלום. קיבלתי אתמול פרטים ראשונים. מנסה להבין מי נגד מי.
מאוד מוזר שאין עו"ד מייצג ונציגות לדיירים.
אולי יש,מנסה לברר.
היום שינו את התמורה ומגבילים ל12 מ''ר מבחינת תוספת השטח
מתוך כתבה מלפני שבוע
בישורת האחרונה לקראת אישורה, מועצת שמאי המקרקעין שבמשרד המשפטים מקדמת רפורמה שנועדה לעדכן את כללי המשחק בשוק ההתחדשות העירונית, וכוללת שתי בשורות משמעותיות לענף הנדל"ן. הראשונה היא ביטול מגבלת הרווח המינימלי שיוכלו יזמים לגרוף מפרויקטי פינוי ובינוי; והשנייה, היא ביטול ההגדרה בתקן של רף התמורות לדיירים – כך שסוגייה זו תהיה פתוחה למשא ומתן חופשי בין הדיירים ליזמים בכל פרויקט, בהתאם למאפייניו הכלכליים ולמגבלותיו.

דיברתי עם נציג היזם - הוא אומר שהתמורה היא המ"ר הנוכחי שיש לך מבחינת שטח בנוי + שליש עד חצי מהמרפסת שיש לך היום. זה מה שתקבל מבחינת שטח הדירה החדשה + מרפסת שמש+חנייה+ מחסן. אמור לקבל חוזה.
הנציג יזם אומר שהתמורה של כל הדיירים שווה בהתאם לכלל הנ"ל. כלומר לא יכול להיות שדייר מסויים יקבל יותר. זה באמת נכון?

לא לחתום על כלום ללא התייעצות עם עו"ד שמתמחה בתהחדשות עירונית!
האם היזם הוא מישהו מוכר? יכול להגיד מי זה? אם זה סתם מעאכר לא להתעסק! זה יכול להיות מאוד מסוכן.
אם זה מתחם שלם או כמה בניינים שמתאגדים, אתם יכולים להביא משרד עו"ד גדול ומנוסה שייצג את כולכם מול היזם, ויבטיח לכם את התמורות המקסימליות. לא בהכרח מומלץ ,לרוב יותר קל לקדם דברים בתור בניין בודד, תלוי אם אתם לבד על החלקה.
בנוסף, מומלץ יהיה להביא שמאי/מפקח מטעמכם (העו"ד יעזור לכם בזה).

לגבי מחיר מכירה, אפשר להתייעץ עם מתווכים. בתור מוכר תוכל לסגור איתם על עמלת תיווך נמוכה מאוד, בטח אם תבטיח להם בלעדיות.
אם תחליט ללכת על מכירה, ובהנחה שעידכנו זכויות בקרקע עקב התב"ע, מומלץ לברר את היטל ההשבחה שיוטל עליכם. מגישים בקשת מידע באתר של העירייה.
תיקח בחשבון שאם הזכויות בקרקע התעדכנו משמעותית מאז שרכשו את הדירה, היטל ההשבחה יכול להיות גדול.

סה"כ חדשות טובות, בהצלחה

דיברתי עם נציג היזם - הוא אומר שהתמורה היא המ"ר הנוכחי שיש לך מבחינת שטח בנוי + שליש עד חצי מהמרפסת שיש לך היום. זה מה שתקבל מבחינת שטח הדירה החדשה + מרפסת שמש+חנייה+ מחסן. אמור לקבל חוזה.
הנציג יזם אומר שהתמורה של כל הדיירים שווה בהתאם לכלל הנ"ל. כלומר לא יכול להיות שדייר מסויים יקבל יותר. זה באמת נכון?
בד"כ הם מנסים שכולם יקבלו תמורות זהות, לא תמיד מצליח להם. בגדול הכל פתוח, ובתור שכן, עיניך לא צריכות להיות צרות שאתה קיבלת 10 מטר והשכן שלך קיבל 12 מטר. העיקר שכולכם קיבלתם בניין חדש, חניה, מחסן ומרפסת. בקרוב גם זה ייפסק.

היזם הוא "אגי גרופ".ככה אמר לי הנציג שדיברתי איתו בטלפון.
מצד שני אני מסתכל עכשיו על החוזה שהוא שלח לי וכתוב - "ש.ב.א החברה הישראלית להתחדשות עירונית בע"מ"
מכירים?

מדובר במתחם שלם, גם העירייה מעורבת חזק, עשו אסיפות דיירים, מצגות.
היזם שלח לי - מסתבר שיש עו"ד נציג דיירים.
היזם שלח גם חו"ד חיצוניות של עו"ד על החוזה שלו. זה שווה משהו? אני מניח שהיזם שילם על החוו"ד הזו...
עוד עדכון - היזם אומר שעברו אסיפה חשובה אצל מהנדס העיר לגבי תב"ע, אין עוד תב"ע רשמית אבל צפוייה תוך 3 חודשים.

מתוך כתבה מלפני שבוע
בישורת האחרונה לקראת אישורה, מועצת שמאי המקרקעין שבמשרד המשפטים מקדמת רפורמה שנועדה לעדכן את כללי המשחק בשוק ההתחדשות העירונית, וכוללת שתי בשורות משמעותיות לענף הנדל"ן. הראשונה היא ביטול מגבלת הרווח המינימלי שיוכלו יזמים לגרוף מפרויקטי פינוי ובינוי; והשנייה, היא ביטול ההגדרה בתקן של רף התמורות לדיירים – כך שסוגייה זו תהיה פתוחה למשא ומתן חופשי בין הדיירים ליזמים בכל פרויקט, בהתאם למאפייניו הכלכליים ולמגבלותיו.
קראת שאמרתי ש:
הבנתי שמשרד המשפטים מנסה להילחם בזה, אבל אני יכול להגיד שבפועל ממה שאני מכיר, יזמים שפועלים בתל אביב / בת ים / פתח תקווה, די מתיישרים ל12 מ''ר. כמו כן, אין הגבלת רווח יזמי לפי תקן 21.
ציטטת כתבה שאמרה מה שכתבתי.

בכל מקרה, חושב שכדאי לך לבדוק לעומק מה קורה שם, כי כנראה אתה לא מאורע בדברים.
אל תחתום על כלום, קח עו''ד.

לגבי הבטחות על שטח נוסף - מאכרים יבטיחו לך גם ארמון העיקר שתחתום (לא אומר שזה המקרה)

שוב שואל, מי היזם?

האמת שלא מכיר אותם.
נשמע אבל שהם כבר בשלבים מאוד מתקדמים ואתה וההורים שלך התעוררתם ממש בסוף.
נראה לי ששווה לדבר עם השכנים, לקרוא את ההסכם, לדבר עם העו"ד המלווה שיתרגם בשפה של בני אדם להורים שלך, ואז לעשות את השיקולים שלכם.
אם יש להם רוב חוקי לפינוי בגדול, אין לכם יותר מידי מה לעשות, זה ייצא לפועל בסופו של דבר.

האמת שלא מכיר אותם.
נשמע אבל שהם כבר בשלבים מאוד מתקדמים ואתה וההורים שלך התעוררתם ממש בסוף.
נראה לי ששווה לדבר עם השכנים, לקרוא את ההסכם, לדבר עם העו"ד המלווה שיתרגם בשפה של בני אדם להורים שלך, ואז לעשות את השיקולים שלכם.
אם יש להם רוב חוקי לפינוי בגדול, אין לכם יותר מידי מה לעשות, זה ייצא לפועל בסופו של דבר.
אנחנו לא נגד, פשוט רוצים למצות את העניין בצורה מיטבית. בנוסף להורים לא הייתה פניות לטפל בזה עד עכשיו, אז דחו...
לא הבנתי למה מאוחר - יש עוד 7 שנים עד שתהיה דירה....
זה מה שאעשה.
לא הבנתי - אם יש עו"ד נציגות דיירים, אני צריך לקחת בנוסף עו"ד פרטי לגבי החוזה הספציפי שלי?
מה תפקידו של עו"ד נציגות דיירים? מי שוכר אותו? למיטב ידיעתי ההורים לא היו מעורבים ולא שילמו כלום....

תודה רבה לכם.

מה זה אומר? אז על מה היזם רוצה שההורים שלך יחתמו?
דיברתי היום עם הנציג של היזם, שלח לי הסכם(עדכנתי באחת ההודעות למעלה).

בד"כ הם מנסים שכולם יקבלו תמורות זהות, לא תמיד מצליח להם
אבל לנו יש שם דירת גג\פנטהאוז. אנחנו לא אמורים לקבל שווה ערך? למה שנקבל דירה רגילה?(עם קצת יותר שטח)

לא אין צורך לקחת עו"ד פרטי, העו"ד של הנציגות מייצג אותך, ושכר הטרחה שלו משולם ע"י היזם. שווה לדבר עם העו"ד ולהבין מה הדירה שלכם שהיא מיוחדת אמורה לקבל לפי ההסכם. תלוי בבניין ובזכויות, אבל גם דירות מיוחדות יקבלו אותה תוספת מטראז' ועלייה של קומה בבניין החדש. אבל זה באמת נתון למו"מ. לפעמים מפצים בעוד חניה או פיצוי כספי, תלוי.
יש כמובן עוד המון פרטים נוספים שכדאי לברר אם אתם מתכוונים להשאר בתהליך ולא למכור, כמו כמה זמן בניה, פיצויים במקרה של עיכובים, מי הבנק המלווה, כמה שכירות מקבלים בחודש בזמן הבנייה ועוד.

לא אין צורך לקחת עו"ד פרטי, העו"ד של הנציגות מייצג אותך, ושכר הטרחה שלו משולם ע"י היזם. שווה לדבר עם העו"ד ולהבין מה הדירה שלכם שהיא מיוחדת אמורה לקבל לפי ההסכם. תלוי בבניין ובזכויות, אבל גם דירות מיוחדות יקבלו אותה תוספת מטראז' ועלייה של קומה בבניין החדש. אבל זה באמת נתון למו"מ. לפעמים מפצים בעוד חניה או פיצוי כספי, תלוי.
יש כמובן עוד המון פרטים נוספים שכדאי לברר אם אתם מתכוונים להשאר בתהליך ולא למכור, כמו כמה זמן בניה, פיצויים במקרה של עיכובים, מי הבנק המלווה, כמה שכירות מקבלים בחודש בזמן הבנייה ועוד.
תודה רבה.

איך יכול להיות שאין ניגוד עניינים אם שכר הטרחה של העו"ד שאמור לייעץ לדייר משולם ע"י היזם? כדאי להתייעץ באופן בלתי תלוי כי העו"ד שהיזם משלם לו לא נשמע לי כמו פוטנציאל להסתבכות.

איך יכול להיות שאין ניגוד עניינים אם שכר הטרחה של העו"ד שאמור לייעץ לדייר משולם ע"י היזם? כדאי להתייעץ באופן בלתי תלוי כי העו"ד שהיזם משלם לו לא נשמע לי כמו פוטנציאל להסתבכות.
זה גם מה שאני חשבתי...
זה כמו שקונים דירה מקבלן, מקובל לקחת עורך דין פרטי ולא מסתמכים על העו"ד של הקבלן....
או שאני מפספס משהו?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ת פינוי בינוי אזרח אמריקאי נדל"ן 11
littleSeal רכישת דירת פינוי בינוי בצל המלחמה נדל"ן 15
מ פינוי בינוי - לקיחת עורך דין נוסף נדל"ן 5
S פינוי בינוי בפריפריה - ההיית או חלמתי חלום? נדל"ן 23
G עזרה בנושא פינוי בינוי ותוכנית מתאר נדל"ן 0
doc29 בחירת עורך דין מייצג פינוי בינוי נדל"ן 7
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
א רכישת דירה שהמוכרים חתומים על פינוי בינוי פוסטים מאיכות נמוכה 6
D לבעלי חניה בבניין,. לא ביקשנו חלף חניה בתמ'א פינוי בינוי , לאחר תכנון וחתימה אבל טרם חתימה סופית., מה הכי טוב כרגע לעשות? נדל"ן 4
Wonko פרוייקט פינוי בינוי בבת ים נדל"ן 13
K היוון בעסקת פינוי בינוי נדל"ן 28
ד היטל השבחה פינוי בינוי מיסים 3
F דירה יחידה - חדשה על הנייר לעוד 5 שנים, או ישנה שתעבור פינוי בינוי יום אחד? נדל"ן 27
D שאלה על תמחור דירה ישנה שתעבור פינוי בינוי. כיצד יש להעריך את הדירה ? איך הקונה יכול להעריך את שווי הדירה נדל"ן 5
P פינוי-בינוי בשכונות צמודי-קרקע / אופן מגורים מועדף? אוף טופיק 2
ש איך מתחילים תהליך תמ"א/פינוי בינוי? נדל"ן 0
ד משכנתא על פינוי בינוי נדל"ן 1
L שאלה לגבי תהליך אישור תמ"א 38/פינוי-בינוי נדל"ן 4
ח מינוף בעת פינוי בינוי - עסקת החלומות? נדל"ן 6
א סטאטוס דירה בתהליך פינוי בינוי נדל"ן 0
P פינוי בינוי בחיפה נדל"ן 0
כ הכרזת המדינה על מתחמי פינוי בינוי מועדפים - יש יתרון? נדל"ן 1
כ השקעה בנדל"ן 400K להגדלת הון עצמי - ייעוץ על כיוון (בנייה בדירה עם זכויות\שטח במכרז\לפני פינוי בינוי\מחולקת) נדל"ן 24
Harvey מה מקבלים מקבלן במידה ויש פינוי בינוי בבניין ישן נדל"ן 11
B מיסי השבחה בפרוייקט פינוי בינוי תמא38 פוסטים מאיכות נמוכה 1
A בדיקה של חברה יזמית והשלכות חתימה על הסכם פינוי בינוי נדל"ן 17
צ פינוי בינוי באשדוד, שווה? נדל"ן 4
צ פינוי בינוי בקרית ים נדל"ן 14
ק כמה דירות מינימום כדאי לקבלן פינוי-בינוי נדל"ן 15
ש דירה בקרית ים פינוי בינוי נדל"ן 3
A החברה להתחדשות עירונית ושאלות בנושא פינוי בינוי נדל"ן 2
eivgeni פינוי בינוי ע״י חברת יהודה לוי נדל"ן 3
D פינוי מושכר ותביעה קטנה במקביל נדל"ן 4
M פינוי שוכר בעייתי נדל"ן 37
Skazi פינוי מטווח 24 בחוף ראשל"צ במימון העירייה נדל"ן 0
T דירה להשקעה עם פינוי רחוק - יתרון או חסרון? נדל"ן 10
M עסק בתחום פינוי המתכות אוף טופיק 8
א התייעצות בנושא פינוי, ותשלום בעת חתימת חוזה נדל"ן 8
unrealx פינוי ובינוי - מה צריך לבדוק? נדל"ן 17
זאב פינוי פסולת פלסטיק בתשלום אוף טופיק 3
1 הפחתה משטח הדירות בפינוי-בינוי נדל"ן 0
י בכמה אחוזים יעלה שווי דירה בפינוי בינוי נדל"ן 19
T איך אני יודע באיזה שלב הפינוי בינוי נמצא? נדל"ן 5
T בחירת דירה בפינוי בינוי נדל"ן 32
navv עלות שירותי ליווי לפינוי בינוי נדל"ן 1
D קניית דירה שהיא לא בית משותף, אלא מושע, מגורים או השקעה לעתיד בפינוי בינוי, אם יהיה נדל"ן 27
M הארכת חוזה בבניין המיועד לפינוי בינוי? נדל"ן 6
E בית פרטי עם גינה ופינוי בינוי נדל"ן 1
A עסקה על דירה יד שניה ש״חתומה לפינוי בינוי״ נדל"ן 7
1337justme הצעת כסף מזומן לקשיש בפינוי בינוי במקום הדירה החדשה -התלבטות נדל"ן 25

נושאים דומים

Back
למעלה